Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.419.687
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
silvio3105 kaže...

Dvije lozinke moraš upisivati. Jedna na BIOSu druga na samom loginu OSa ili?

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
BIOS + BitLocker(namjerno iako ima TPM) + user acc al to nije potrebno kad se ugasi onda.
Takvo ponašanje Winsa nisam vidio sve do nedavno.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2022 16:26 (silvio3105).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
silvio3105 kaže...
BIOS + BitLocker(namjerno iako ima TPM) + user acc al to nije potrebno kad se ugasi onda.
Takvo ponašanje Winsa nisam vidio sve do nedavno.

 a to su napravili zbog onih koji su njurgali zašto kad kaži da napravi uipdate i shutdown kada upale komp moraju gledat da se dovršava instalacija pa su napravili po željama naroda, ugasi komp kada sve dovršiš...

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
I nisu stavili opciju da mogu odabrati ponašanje? 🤦🏿‍♂️
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
silvio3105 kaže...
I nisu stavili opciju da mogu odabrati ponašanje? 🤦🏿‍♂️

 to možda naprave u nekoj idućoj iteraciji ako bude dovoljno ovih što će se žaliti podršci na takvo ponašanje...

14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Imam novi pc i sad bi mi trebao aktivacijski  kod za Windows.

Prije  znam da je bilo na Ebayu za par dolara,ali više nema.

Gdje nabaviti kod  ili ima možda gdje  Windows loader  za ubaciti? 

 

Hvala,lp

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.8.2022 14:49 (Atomic-7).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows 10 - općenito
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Atomic-7 kaže...

Imam novi pc i sad bi mi trebao aktivacijski  kod za Windows.

Prije  znam da je bilo na Ebayu za par dolara,ali više nema.

Gdje nabaviti kod  ili ima možda gdje  Windows loader  za ubaciti? 

 

Hvala,lp

 Gledam ja jel se ti zezaš ili šta? Pa na prvoj stranici bug online konstantno imaš reklame za jeftine windowse...

Windows 10 - općenito

Ima li itko tko koristi samo hdd sa win 10?

Zanime me zato jer sam cuo da je dosta gore iskustvo na win 10 sa 7 u smislu ako se koristi hdd.Uglavnom da se vise koristi hdd i da microsoft radi updatove i nove feature bazirano na tome da vecina koristi ssd.

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.8.2022 16:46 (PessimisticallyOptimistic).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
PessimisticallyOptimistic kaže...

Ima li itko tko koristi samo hdd sa win 10?

Samo neka se proba javiti netko da ga ispljuskam odma.  Kakav HDD u 2022 godini. 

Ja osobno ako radim na nekom računalu da ima HDD, isti nadograđujem na SSD istoga časa. 

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.8.2022 16:42 (Valentin17).
9 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
PessimisticallyOptimistic kaže...

Ima li itko tko koristi samo hdd sa win 10?

Zanime me zato jer sam cuo da je dosta gore iskustvo na win 10 sa 7 u smislu ako se koristi hdd.Uglavnom da se vise koristi hdd i da microsoft radi updatove i nove feature bazirano na tome da vecina koristi ssd.

 Koristio sam jer mi je crko ssd. Užasno je.

10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Koristio sam SATA 320GB HDD na Win7 64 Pro i kad je izišao Win 10 (1511) 64 Pro sam instalirao na stari IDE 80GB Maxtor tu desetku i bila mi je puno brža od Win7 pa sam ostavio Win10 cca 1,5god. dok nisam uzeo SATA SSD 120GB. Normalno SSD je podigao brzinu rada još više nego prelaz sa Win7 na Win10.

 

edit

Danas Win10 ima puno više procesa pa sumnjam da bi bio brži od Win7 , pa "service" lista je triput duža sad nego na početku .

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.8.2022 17:19 (AF139).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

update-upgrade je 'užas' za hdd, stotine tisuća fileova + kompresor.. razlika kao u bootanju ssd-hdd, osjetna, na ssd prođe recimo za desetak minuta na hdd za sat. Ostalo ovisi o ostatku računala, koja mbo-cpu koliko rama i agresivno keširanje ili popaljeno stotine nepotrebnih stvari.. (pogasiti dok se ne koristi ili za update i sl, kao za čišćenje-defrag itd..).

-u normalnom radu (nedefinirana definicija .. :) ) .. se razlika smanji do neprimjetne tj ovisi o ramu-cpu-mbo koji mogu nadoknaditi hdd za neke manje stvari npr ono što stane u keš.

-banalni primjer kad se učita neka app prvi put, npr word i kad ga ugasiš i upališ ponovo, trenutno jer je keširan u ramu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
PessimisticallyOptimistic kaže...

Ima li itko tko koristi samo hdd sa win 10?

Zanime me zato jer sam cuo da je dosta gore iskustvo na win 10 sa 7 u smislu ako se koristi hdd.Uglavnom da se vise koristi hdd i da microsoft radi updatove i nove feature bazirano na tome da vecina koristi ssd.

 Nema smisla... Danas više niko ne razmišlja o HDDu kao mediju za OS i programe. NIje stvar samo u Windowsima, problem su i programi koji više uopće ne paze na slijedove pristupa disku... kad im nešto treba samo puknu OSu da čita i onda se ubije HDD dok SSD to proguta. I tako je HDD postao neupotrebljiv bez obzira na verziju OS-a. BTW, vidio sam na poslu instalacije Win7 sa SCCM i WSUS i još kojekakvim servisima kojima je trebalo preko 20 minuta da se zbutaju... A ako je komp bio ugašen duže od 2 tjedna onda si do logina čeko i preko 40 minuta dok sve podigne. I onda staviš Win10 i sve "poleti" sa istim softverom... Ali samo do logina, a kad se digne web aplikacije, java aplikacije, Excel i sve ostalo. neupotrebljvo bez obzira na verziju OS-a jer sve samo ubija resurse..

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
AF139 kaže...

Koristio sam SATA 320GB HDD na Win7 64 Pro i kad je izišao Win 10 (1511) 64 Pro sam instalirao na stari IDE 80GB Maxtor tu desetku i bila mi je puno brža od Win7 pa sam ostavio Win10 cca 1,5god. dok nisam uzeo SATA SSD 120GB. Normalno SSD je podigao brzinu rada još više nego prelaz sa Win7 na Win10.

 

edit

Danas Win10 ima puno više procesa pa sumnjam da bi bio brži od Win7 , pa "service" lista je triput duža sad nego na početku .

 Eh da je samo do windowsa, svaki drugi program zadnjih 10 godina stavlja neki svoj servis u pozadinu... i onda gledaš "ju koliko servisa imaju Windowsi u današnje doba" a ono više od trećine servisa nema veze sa Microsoftom, a kamoli Windowsima. Imam ASUS ploču... njeni driveri su instairali 9 servisa, Adobe PDF reader je ubacio "onako" tri servisa, ne znam samo zbog čega, instaliraš google chrome a on ubaci 3 svoja servisa, ako imaš Nvidia grafičku eto, driver od moje 1030 je dodao 3 servisa... neka bolja možda i više toga, i onda se nečem čuditi... Niko više ne razmišlja o procesorima sa samo 1-2 glave, memorija od 4GB je ispod svakog minimuma, a HDD samo za lager, nikako za OS jer to nikog više ne zanima. Jeftinije je sve to promjeniti nego platit programerski rad da se program optimizira za komp koji ne vrijedi pola sada rada tog programera.

15 godina
offline
Windows 10 - općenito

Koristi li tko ""Modern Standby", ili S0 sleep mode?

 

Naime, kupio sam novi lenovo laptop (Ideapad 5 pro) i sa njim sam dobio win 10, najnovije ažuriranje. Problem je u tome što se laptop ultra brzo budi iz Sleepa, bilo da kliknem na tipkovnicu ili na miša (napomena: isključio sam mogućnost da miš ili tipkovnica bude laptop iz sleep-a u postavkama). Također, par puta se dogodilo da se laptop sam od sebe uključio (i skoro ispraznio bateriju).

 

Na drugom laptopu koristim Sleep, ali S3 mod ... i s tim nemam problema (kad ode u sleep ne budi se sam od sebe i ne budi ga ni miš ni tipkovnica).

 

Da bi izbjegao ovaj problem trenutno korstim hibernate mode ... sto je isto OK samo ne znam da li ce to imati kakvog negativnog odraza na stanje NVMe diska u budućnosti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-podesi (sve) opcije.. nije miš jedini uređaj.. +pci kao i mreža.

-provjeriš postavke biosa mada uefi radi iz osa kroz driver

-pa do brisanja oem installa i staviš čisti 'normalan' .. tj u raznim dodatcima može biti npr powerprofil koji to radi i sl..

-btw koristiti sleep uz nvme nema smisla jer je paljenje dovoljno brzo .. beskorisno-problemi.

 

edit.. npr automatika-default postavke za update izvan radnog vremena mogu upaliti i obaviti.. update, automatika nije loša ''ali''...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.9.2022 9:29 (ihush).
2 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
Gnjavator kaže...
 Eh da je samo do windowsa, svaki drugi program zadnjih 10 godina stavlja neki svoj servis u pozadinu... i onda gledaš "ju koliko servisa imaju Windowsi u današnje doba" a ono više od trećine servisa nema veze sa Microsoftom, a kamoli Windowsima. Imam ASUS ploču... njeni driveri su instairali 9 servisa, Adobe PDF reader je ubacio "onako" tri servisa, ne znam samo zbog čega, instaliraš google chrome a on ubaci 3 svoja servisa, ako imaš Nvidia grafičku eto, driver od moje 1030 je dodao 3 servisa... neka bolja možda i više toga, i onda se nečem čuditi... Niko više ne razmišlja o procesorima sa samo 1-2 glave, memorija od 4GB je ispod svakog minimuma, a HDD samo za lager, nikako za OS jer to nikog više ne zanima. Jeftinije je sve to promjeniti nego platit programerski rad da se program optimizira za komp koji ne vrijedi pola sada rada tog programera.

kod većine programa ti sam odlučiš što instairati, a što ne.

imam nvidiju 3060TI i lijepo te pita pri instalaciji što hoćeš instalirati, samo driver, ili ostalo...

kod matične instaliram samo što ja hoću, ne znam u čemu je problem ?!

 

 

evo ti cpu i 4 GB memorije na kojima rdi 2 tisuće ljudi, od programiranja, rada u Esudu, i sl.

 

 

internet se otvara sporije, ali nisi na poslu da se zabavljaš.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.9.2022 10:13 (Zaporožac).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Nakon windows updatea i restarta pc-a, Spotify app se sam instalirao. Jel to nešto novo kod win10 da se apps same od sebe instaliraju ili šta?
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.9.2022 19:13 (sage).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-spoty kao i ostalo (smeće) dolazi s win outofbox.. tj ovisno o licenci nešto vidiš npr home-pro-ent-edu..

vjerojatno je obavljen upgrade (ne običan update) .. npr ako si bio na starijem buildu kao 1909..

-pa je odgovor da-i-ne, ništa nije samo od sebe, naravno da je to tako jer ms želi a nije ni instalirano tj nije to klasična app koju bi kao korisnik sam instalirao mada možeš i tako iz storea nego dolazi uz os ovisno o buildu-verziji ili promjenama tijekom vemena pa će možda za godinu dolaziti neki drugi-treći soft.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Windows 10 - općenito

valjda na pravom mjestu pitam od silnih win10 tema...

 

laptop ima licencirani win10 na hard disku

stavio bi ssd u laptop i po mogućnosti na njega klonirao sve sa starog diska

s kojim (free) programom je to najlakše obaviti?

 

pretpostavljam da bi trebao napraviti neki image cijelog hard diska i taj image zatim klonirati na ssd (sve to na PC-u)

 

unaprijed hvala na odgovoru

 

ps: zadnja opcija je novi install win10 na ssd, ali radije to ne bi radio

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.10.2022 16:48 (60nine).
Moj PC  
0 1 hvala 1
16 godina
online
Re: Windows 10 - općenito

Macrium Reflect je free.

Ovisi o particijama odnosno veličini SSDa, najlakše je ako je SSD istog ili većeg kapaciteta od hard diska, onda možeš napraviti "image" cijelog diska.

Ako je SSD manji onda ideš po particijama ili najprije smanjiš (shrink) particije na hard disku.

Aktivirane Windowse će prepoznati, za Office možda bude problema, ovisno o licenci i načinu aktivacije.

10 godina
offline
Windows 10 - općenito

thnx...

da, manji je ssd, ali na hard disku nema ni 100gb podataka (windowsi, libre office, neke fotke, ništa ekstra)... nema particija (osim onih standardnih od win instalacije

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Windows 10 - općenito

Uvijek ima particija, bar ta jedna koju vidiš kao C: disk, a pod Windowsima 10 vjerojatno i još jedna ili dvije male (100, 500MB) koje ne vidiš ali ih je bitno preseliti.

 

Ne znam napamet da li Reflect zna sam riješiti smanjivanje, sigurnije je onda da u Windowsima (DiskManagament) smanjiš particiju na što manju (klik desnim na particiju pa Shrink), koliko se može (obično koliko je zauzeta). Cilj je da bude manja od kapaciteta SSDa.

Tek nakon toga napraviš image cijelog diska (rezultat tih 100GB će vjerojatno biti jedan veliki file od cca. 30-40GB jer takvi alati usput rade i kompresiju) a u njemu će biti onda i te male početne particije i velika (koju inače vidiš kao C: disk u Windowsima). Taj "image" onda "vraćaš" ("Restore") na SSD (što je ustvari kopiranje i paralelno dekompresiranje).

Ako to radiš na PCu, možeš "kloniranje" napraviti i direktno sa jednoga na drugi (ako su oba spojeni) samo oprezno, pazi što je "Source" a što "Destination".

 

10 godina
offline
Windows 10 - općenito

evo već se kopira, tj. radi se image na drugi disk... zaboravio sam koliko su spori hdd-ovi :D

označio sam mu cijeli disk (sve win particije) - sve skupa ima 60ak gb od terabajta diska...

 

znam da win kod instalacije kreira dodatne particije - nainstalirao sam se windowsa unazad 20+ godina :) ali eto, nikad, za čudo, nisam još kloniranje radio pa bolje da pitam

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Windows 10 - općenito
60nine kaže...

thnx...

da, manji je ssd, ali na hard disku nema ni 100gb podataka (windowsi, libre office, neke fotke, ništa ekstra)... nema particija (osim onih standardnih od win instalacije

Sve će to Macrium Reflect dobro napraviti. Koristio sam ga više puta.

15 godina
offline
Windows 10 - općenito

takve stvari (osim kloniranja, ostalo..) je 'bolje' (praktičnije, sigurnije itd) raditi s odgovarajućeg boot medija, ne iz samog osa mada je to već duže vrijeme moguće kao i briga oko free-licence softa, tj sve potrebno je na odgovarajućem live-minipe-win mediju kao hirens.. upaliti-bootati.. ostalo je nextanje :) tj ovisi što se sve u nekoj verziji nudi, pa hirens ima manje, strelec više 'istog' (sličnog) softa za razne namjene od čega je i dio za kloniranje tj klasični diskpart-manageri dok je ono što rade jednako na svim osevima, razlika samo što je neki zgodniji za neki task, paragon, acronis, limesoft, minitool itd.. + osim samog kloniranja, može i spašavanje, fixanje, detekcija problema itd.. tj daleko važnije je imati takav stikić-medij kao alat i kad se pojavi potreba radi neovisno o računalu-osu (koji može biti crkrnut-smrljan..) a nema problema oko licence, + dok taj soft kao diskpart managere normalan korisnik ne treba više nekoliko godina do iduće takve potrebe pa je beskorisno imati nešto takvo instalirano ili brinuti o licenci.

 

-svaki juzer koji želi biti malo napredniji 'mora' imati takav stikić za prvu pomoć, sve je dostupno, image-iso, upute za kreiranje.. bootanje i radi.

-prednosti? nema ograničenja unutar osa, npr ako je potrebno resizati particije, + najvažnije, ne služi samo jednom tasku, nego za svaki (veći) problem recimo spašavanje podataka ili utvrđivanje kvara-problema dok nema problem malwarea ili pogrešnog drivera (unutar radnog osa-računala) .. obavezna prva pomoć koja može sve i korisit se kad je potrebno, kad nije stoji u džepu-ladici i nema veze s računalom-osom.

 

* nije ovisno o osu, može poslužiti za bilo što, može i linux-distra s gpartedom ili klonezilom itd.. no većina win juzera će se lakše snaći u win okružju (mada soft radi manje-više istu stvar).

-hirens.

-strelec..

(kao što je nekad bio u doba xp-a lastxp itd..),

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.10.2022 20:44 (ihush).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Windows 10 - općenito

samo sam čekao esej :) (nhf)

da, nikak da si konačno složim neki stikić za takve stvari sa svim bitnim toolsima gore...

 

thnx svima uglavnom

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Primjetio sam u windows updateu, pod kategorijom drivers, da windows odjednom povlači, odnosno ponovo instalira neke drivere koji su već odavno instalirani primjera, za monitor kojeg sam imao prije, koji znači fizički uopće više nije spojen na laptopu više, nego sasvim drugi monitor. Al čudno mi je da povlači ponovo drivere za intel chipset i lan drivere i to iste verzije i onda kao rezultat updatea, piše failed to install. Sad jel to ima kakve veze sa ovim novim updateaima na 21h2 ili šta je već u pitanju..
Dosad je svaki update bio ok, sad odjednom windows update počeo drivere ponovno instaliravati..
Plus ostale updates koji su prošli uredno svi, samo to sa driverima ne.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.10.2022 19:24 (sage).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Ne to samo znači da Windows pokušava instalirati driver koji je stariji od verzije koju imaš instaliranu i zato ti izbaci grešku. E sad što to ne bi trebalo da se dešava je problem Microšljufta i što ne rješavaju najosnovnje probleme.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
1 0 hvala 1
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice