Win 10 particija problem

poruka: 4
|
čitano: 2.627
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Win 10 particija problem

Pozdrav.

 

 

Na laptopu je bio Ubuntu, imam nekih 450GB na mjestu za pohranu, jedna particija je bila 350GB i na njoj su vazni podaci, sad na ovih stotinjak preostalih GB zelim instalirati OS, problem je u tome sto DISKPART/LIST DISK na CMD-u, vidi sve u komadu 450GB, inace ona standardna procedura oko formatiranja/kreiranja particija ne prolazi... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Win 10 particija problem

-malo bolje opiši..

-win ne barata s lin particijama (nema driver) kao što je moguće i spec.particija/zaključana i sl. kao i enkripcija.

-ako je gore bio linux, što sad želiš s win-.. tj želiš instalirati os, pretpostavka win :) .. a držiš gore 'važne' podatke? Bootaj neki live-linux (isntall-stikić) i vidiš što je gore, ako je linuxova particija kao ext tad ćeš vidjeti sadžraj i dalje se snađi npr copy.. dok ako je kriptirano tad zaboravi itd.

- ugl lako je obrisati particiju ili čitav disk (trebaš čitav disk prije installa, diskpart-clean..) + umjesto diskparta lakše je koristiti lin ili minipe+alati tj partmanageri ali ti treba neki live kao minipe, hirens-strelec ili linux-distre..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Win 10 particija problem
ihush kaže...

-malo bolje opiši..

-win ne barata s lin particijama (nema driver) kao što je moguće i spec.particija/zaključana i sl. kao i enkripcija.

-ako je gore bio linux, što sad želiš s win-.. tj želiš instalirati os, pretpostavka win :) .. a držiš gore 'važne' podatke? Bootaj neki live-linux (isntall-stikić) i vidiš što je gore, ako je linuxova particija kao ext tad ćeš vidjeti sadžraj i dalje se snađi npr copy.. dok ako je kriptirano tad zaboravi itd.

- ugl lako je obrisati particiju ili čitav disk (trebaš čitav disk prije installa, diskpart-clean..) + umjesto diskparta lakše je koristiti lin ili minipe+alati tj partmanageri ali ti treba neki live kao minipe, hirens-strelec ili linux-distre..

 Hvala.

Ovo pišem za druga, jer ja sa Linuxom veze nemam, uglavnom, riješio je problem 

14 godina
neaktivan
offline
Win 10 particija problem

Imam računalo sa dva diska:

1. Inteleov SSD od 180 GB na kojem su Windowsi 10

2. Seagate Barracuda od 2 TB na kojem sam imao dvije particije

   - jedna od 128 GB na kojoj je bio Ubuntu

   - druga je bila NTFS particija za Windows 10 za podatke

 

Bio je podešen dual-boot, radio sam uglavnom na Windowsima, a Ubuntu sam povremeno ažurirao

 

Nedavno se nešto dogodilo sa MBR, uglavnom nisam mogao podići sistem, pa sam sa Windows instalacijskog DVD-a digao Windowse i preko recovery-ja oporavio WIndows 10, tako da je sve normalno proradio što se Windowsa tiče, osim što je nestao Seagate disk sa podacima, koji je prije imao oznaku D:. Onda sam pokrenuo Windows Disk Management, koji mi je pokazao Seagate-a, ali mu je kapacitet bio 128 GB, nealociranog (zbog čega Windows File Explorer ga ne vidi), a to je upravo kapacitet koji je bio dodijeljen Ubuntu-u, međutim, nema ostatka prostora do 2 TB, tj. one particije koja je bila formatirana kao NTFS. Mene brine poruka koja traži da se taj dotični disk inicijalizira, naime, iako sve važnije podatke imam bekapirane sa tog diska, imam i nešto što ipak ne bih htio izgubiti, pa nisam siguran, trebam li dozvoliti inicijalizaciju. Možda postoji koji utility koji bi mi mogao vratiti particiju? Probao sam neka pomagala za to, ali sva ona vide samo tih 128 GB, screenshotovi su u prilogu.

Ima li tko kakvu ideju što poduzeti dalje da vratim tu NTFS particiju koja se ne vidi? Ova prva od 128 GB mi uopće nije bitna, tu je Ubuntu.

 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice