Licenca windows 10

poruka: 7
|
čitano: 2.520
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Licenca windows 10

Kao što naslov govori riječ je o licenci imam 2 key-a jedan piše da je oem spremljen u Biosu i jedan od instalacije za windows 10 home, prvotno od win 8 key koji dolazi uz laptop e sad me zanima koji bi key trebo upisat.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Licenca windows 10

Treći

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Licenca windows 10
Over(C)lock kaže...

Kao što naslov govori riječ je o licenci imam 2 key-a jedan piše da je oem spremljen u Biosu i jedan od instalacije za windows 10 home, prvotno od win 8 key koji dolazi uz laptop e sad me zanima koji bi key trebo upisat.

 -uz svako računalo s oem licencom ide jedinstveni oem key (na naljepnici ili u biosu, tj razlika do win7 i win8.. dok je ms s tim kemijao-mijenjao..).

-to bi teroetski bio tvoj key, ali tvornički se ne radi tako, nego je oemov vlk-key u imageu installa i koristi se za sva ta računala-seriju.. + zaštićeno.

-zato imaš dva različita keya.

 

-često su pojedini keyevi iskorišteni, tj već aktivirana win licenca i tad je taj key potrošen.

 

-win10 je nešto sasvim drugo, tj jednom aktiviran (normalan, home-pro, oem-retail, jednokratni) je trajno povezan u ms-bazi online preko id-a mbo i više ga ne moraš nigdje unositi tj čim se spoji online provjeri i reaktivira se (dok je isti id mbo).

-problem u priči je što ms dijeli i đabe, tj prvi i jedini put u povijesti komercijlanog softa je vlasnik (win10-ms) dao nešto đabe tj zamjenu staro-novo, ne kao nadogradnju jer se i to plaća, nego đabe. + čak možeš unjeti važeći key od w7-8 i aktivirati w10 bez nadogradnje tj ne moraš prvo onaj win za koji imaš key.. nego može direktno.

-time si je ms stvorio problem da ne može blacklistati keyeve, nema valjan kriterij, ne može razlikovati legalno-legitimno i recimo 'kinseski' kupljen online za par dollara, jer key je key, važeći ili ne važeći. Ako je važeći radi i to je tad s win10 trajno.

-ms to može, može podijeliti još tisuće licenci.. i to čak radi, tj još jedan izuzetak, ovo je prvi soft-os koji ne traži unos keya, kod installa ili kod downloada .. tj probaj skinuti npr win7-8 iso s ms stranice, traži te key.. za w10 ne traži, dok u installu imaš opciju 'nemam key'.. i win radi najnormalnije, nema gašenja kao kod starijih ili trial perioda, radi (osim onemogućene customizacije ikona..). Što će reći, key nije nužan. Instaliraš i vidiš.  Ako se aktivira to je to, ako ne, radi normalno a ti možeš kad pribaviš key aktivirati ..

 

-a sad zašto to ms radi? zvuči nelogično? .. možda :)

-zato jer je roadmap-plan-cilj free soft, ne đabe nego prelaze na naplatu usluge, cloud, win-office-storage.. i ms to može (dok canocical-ubuntu ne mada od njega sve prepisuju desetljeće..). Ms ima os, ima directx, ima smb, ima fontove, ima office.. ima razne poluge i dominira desktopom dok se paradoxalno širi na linux tj umjesto da je linux alternativa dešava se obrnuto, jer msu u budućnosti neće biti važno koristiš li win-lin-mac-andorid.. nego to da plaćaš mjesečno uslugu, neovisno o osu.. a win10 je posljednji win. To je plan, free ali ne FOSS, ne đabe, tj soft će biti đabe uz plaćanje usluge s kojom se dobije licenca npr win-mso. Dok plaćaš imaš, kao mobitel-pretplata, mjesečno 10€ .. i tako se cirfa popne godišnje kao da svake godine kupiš jednu win licencu.. ali dobiješ i mso + ostalo što je u pravilu višestruko skuplje nego win (razlika cijene licence mso-win nekoliko puta).. tj ako jednom kupiš staru licencu i teoretski imaš vječno os-win, tad teoretski više nikad ne moraš kupiti novi win-licencu.. a ovo je posljednji win10, neće biti win11.. i zato će postati free tj pametan plan msa koji će tad prestati izmišljati izmjene dok ovaj period tranzicije koristi kako bi eliminirao jedinog konkurenta, ne lin, ne drugi os, nego svoje starije oseve kao xp-w7.. tj kroz oeme-drivere-bios onemogućava korištenje staijeg osa, install-boot, mada je sve ista-identična platforma x86 i po tome mora raditi. Umjetna nekompatibilnost koja je istovremeno u koristi oema jer tad proda novi uređaj, laptop, printer... s razlikom soft je vječan-nepoderiv dok se hw ipak kvari, no tu ms+intel wintel koriste interes oema da dobiju takvu nekompatibilnost i time eliminiraju starije winver kao jedinu stvarnu alternativu (ne lin koji nikad nije usprio preći 2% DE usera..).

 

-eto, bit će free ali ne besplatno i za očekivati da će većina plaćati više nego do sad, dok će recimo firma plaćati podjednako .. tj time ms efikasno eliminira problem piraterije i važnjie za ms eliminira jednokratnu kupnju koja postaje terminski-ograničena na vrijeme tj beskonačno. Time eliminira potrebu za izmišljanjem novih buildova-verzija tj izmišljenih troškova dok će support tad biti ono što i treba tj novi fičer ili zakrpa, ne ovo što imamo sad čisto zbog datuma pa je izašao novi winver 2020-10-h2.. i primijenio boju ikona..

 

btw, ako je na računalu bio npr win8, tad je vjerojatno i stara instalacija-repair-recovery.. -pobriši, beskorisno tj moguć problem ako se pokrene jer tad stariji os pregazi novije i napravi veći problem dok uvjek možeš skinuti win-iso i instalirati.. key je sporedan, zaboravi ga tj rješavaj problem kad se desi tj 99% da će ti automatika reaktivirati (ako si jednom aktivirao-nadogradio na w10..). Ako nisi, možeš još, mada je ona free-offer godina prošla ms to daje i dalje, jer ms to može i ima svoj plan, isplati mu se čak i đabe :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Licenca windows 10

Key nisam ni unosio već sam odabrao opciju nemam key kao što instalacija preporuča za ovaj slučaj i kad sam se spojio na net piše da je aktiviran digitalnom licencom, samo me zanima još ako neko zna dal sam mogo umjesto home isto tako pro instalirat?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Licenca windows 10
Over(C)lock kaže...

Key nisam ni unosio već sam odabrao opciju nemam key kao što instalacija preporuča za ovaj slučaj i kad sam se spojio na net piše da je aktiviran digitalnom licencom, samo me zanima još ako neko zna dal sam mogo umjesto home isto tako pro instalirat?

 -aktivirati možeš samo onu licencu koju si imao, tj ako si imao pro, možeš pro (ili home..) a to su stvari koje znaš prije ili ako radiš upgrade tad ni ne možeš pogriješiti jer nemaš izbora-automatika.. a ako sad nisi siguran, probaš i vidiš.

-home aktivira samo home.

-kod oem-predinstalla bi sam key koji uneseš dovršio i aktivirao home-ili-pro ovisno o keyu-licencni, no kad sam instaliraš tad je već prije izbarana verzija i zato mora biti točna tj šteta je izgubiti pro..

-u win dođe predinstaliran trial-demo mso i ovisi koji key uneseš aktivira se odgovarajuća verzija ali to je office, dok za win ipak moraš znati..

-u pravilu se može upgrade s niže na višu licencu.. tj ako je sad home i ako imaš pro key možeš na izmjenu keya i aktivirat će se.. dok obrnuto ms ne dozvoljava.

 

.. s druge strane, pro-home za većinu nema bitne razlike, za firme koje koriste AD-server je potrebna pro + par fičera ali kućnom korisniku je 99% nevažno.

-sitnica, ovisno o home-pro-edu licenci pojavljuju se odgovarajuće reklame ili igre-apsi-dodatci kao npr candy.. tj sve je isto, možeš dodati-ukloniti no to je tad drugačiji default postavki-appsa oobe pa tako edu/ent nema igre dok ima npr netspedmetar.. kao primjer nevažne app a sve možeš instalirato kroz ms store-đabe.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Licenca windows 10

Bio je home prije na laptopu, isto tako je i win 8 mislim bio home inače ne vidim razlog instalaciji home verzije. Nema veze, AD ne koristim laptop će služit za uobičajne stvari i programe tako da mi se ne isplati sad ponovno probat pro instalirat.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Licenca windows 10
Over(C)lock kaže...

Bio je home prije na laptopu, isto tako je i win 8 mislim bio home inače ne vidim razlog instalaciji home verzije. Nema veze, AD ne koristim laptop će služit za uobičajne stvari i programe tako da mi se ne isplati sad ponovno probat pro instalirat.

 -ne da se ne isplati nego je uzaludno, tj imalo bi smisla samo da si imao pro licencu dok je korist zapravo potreba kad trebaš konkretan fičer kao domain.. bez takve potrebe nema ni razloga-koristi s smisla pogotovo ako znaš da je bila home licenca.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice