Excel pomoć

poruka: 55
|
čitano: 33.688
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Re: Excel pomoć

Hvala na odgovoru, ali nisam bio u mogućnosti prije odgovoriti.

 

Pa trebao baš printati iz excela naljepnice jer želim olakšat printanje naljepnica bez da moram ulaziti posebno u word i printati.

Da većinu toga printam na defaultni printer. 

Znaći moram saznat točan naziv jednog i drugog printera i na koji port se nalaze ili koja je ip adresa tih printera ili se to odnosi samo na ovaj na koji bi printao samo naljepnice?

13 godina
offline
Excel pomoć

Da ne otvaram novu temu za moj problem, ovdje ću ga postaviti.

 

Problem je sljedeći, imam 41 kom. excel workbooksa koji su nazvani po godinama od 1979. do 2019. Svaki od navedenih workbooka ima različit naziv i količinu sheet-a u sebi. Znači recimo za "workbook 1979" sadrži sheets "List1;List2;List3", dok "workbook 1980" sadrži sheets "Poglavlje1;Sheet2" i tako sve random do 2019 godine. Podaci koji meni trebaju se uvijek nalaze u prvom "Sheet". Mene zanima kako da napravim skriptu koja će sve početne "Sheet" nazvati po imenima "workbook" Znači workbook 1979 prvi sheet 1979, workbook 1980 prvi sheet 1980 i tako dalje do workbooka 2019. Zamislio sam da preko bat skripte pozivam vba skriptu koja će preimenovati "sheet" samo za taj "workbook"

 

Edit: Pronašao rješenje na internetu. Znači tražio sam rješenje preko izraza macro/vba, a trebao sam samo napisati u google vbs.

':: How to rename Excel worksheet from VBScript
'----------------------------------------------

'create the excel object
Set objExcel = CreateObject("Excel.Application")

'view the excel program and file, set to false to hide the whole process
objExcel.Visible = True

'turn off screen alerts
objExcel.DisplayAlerts = False

'open an excel file (make sure to change the location) .xls for 2003 or earlier
Set objWorkbook = objExcel.Workbooks.Open("C:\Viji\Test.xlsx")

'Use objWorkbook.Worksheets.count to get the count of sheets
'Get the first sheet
Set objWorksheet = objWorkbook.Worksheets(1)
'Rename the sheet
objWorksheet.Name = "NewName"

'save the existing excel file. use SaveAs to save it as something else
objWorkbook.Save

'close the workbook
objWorkbook.Close

'exit the excel program
objExcel.Quit

'release objects
Set objExcel = Nothing
Set objWorkbook = Nothing

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 12:26 (zagi55).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Excel pomoć

Bok ekipa!

 

Ima dva sheeta sa podacima, trebao bih u jednom označiti ćelije sa sadržajem koji postoji u drugom sheetu.

 

Primjer:

Sheet #1 u stupcu A ima sljedeće podatke:

Hrvatska

Njemačka

Francuska

Italija

Španjolska

 

Sheet #2 u stupcu A ima sljedeće podatke:

Portugal

Francuska

Italija

 

-> sada bih u sheetu #1 trebao označiti (obojati ćeliju npr.) ćelije gdje se nalazi Francuska i Italija, jer se taj pojam pojavljuje i u sheetu #2.

 

Koja bi formula bila? :)

TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.8.2021 18:53 (razvan_rat).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Excel pomoć
Conditional formatting. Primjenjuješ na stupac u Sheet1:

=ISNA(VLOOKUP($A1,Sheet2!$A:$A,1,FALSE))=FALSE
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Excel pomoć
robogo kaže...
Conditional formatting. Primjenjuješ na stupac u Sheet1:

=ISNA(VLOOKUP($A1,Sheet2!$A:$A,1,FALSE))=FALSE

 

 

Google Sheets mi izbaci da formula nije važeća

TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.8.2021 23:14 (razvan_rat).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć

Formula koju ti je @robogo dao,  funkcionira u Excelu

 

Ne koristim Google Sheets, no možda jedna od ovih formula na Sheet1

=COUNTIF(Sheet2!A:A,A1)>=1
=COUNTIF(INDIRECT("Sheet2!A:A"),A1)>=1

ili

=IFERROR(MATCH($A1,INDIRECT("Sheet2!A1:A100"),0)>1,"")

ili pogledaj ovdje na linku neki od primjera

 

8 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav, trebala bi mi pomoć u vezi jednog csv file-a. 

 

Na SS je tablica sa datumima, ja taj file trebam importat na cloud od jednog softvera.. Medjutim podrzava jedino unos csv file sa formatom datuma dd/MMM/yy h:mm a (10/Sep/21 5:54 AM) ... Medjutim ja ne mogu nikako formatirat svoj file, kada god promjenim u taj format i izadjem/udjem on se vrati u ovo default sa SS-a.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Excel pomoć

glupo pitanje,

 

da li netko zna dobru free alternativu XLS-u? Imam neke tablice koje imaju neke izracune koje ne rade na:

 

OpenOffice

LibreOffice

ExcelStarter (2010)

MobileExcel (windows verzija)

XLS Viewer

Google Documents

 

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Excel pomoć

probaj wps office

6 godina
offline
Re: Excel pomoć
Ivan35 kaže...

probaj wps office

a jesam i to :/

NULL!=NULL
16 godina
moderator
online
Re: Excel pomoć
VladRi kaže...
Ivan35 kaže...

probaj wps office

a jesam i to :/

Ak nećeš kupiti ofis u dućanu, možeš ga kupiti recimo preko Godeal24.com-a i sličnih servisa, za 20-ak eura: https://www.bug.hr/promo/godeal24com-jesenska-akcija-nabavite-windows-10-za-samo-735-eura-23309

Riješit ćeš problem, a nećeš bankrotirati.

12 godina
offline
Excel pomoć

Imam jedan problem, pa sad gledam dal postoji neko elegantnije rjesenje putem neke formule koju ne znam napisati ili cu morati to na glup nacin rijesiti

 

Nek je ovo tablica za primjer

 

   A  |    B   |   C   |    D   |   E
X ili Y | Osoba1   | Z ili W |  Osoba2  |Z ili W
   X  |  nebitno  |   Z   |  nebitno  |   W
   X  |  nebitno  |   Z   |  nebitno  |   Z
   Y  |  nebitno  |   W   |  nebitno  |   W
   Y  |  nebitno  |   Z   |  nebitno  |   W
   X  |  nebitno  |   Z   |  nebitno  |   Z
   Y  |  nebitno  |   W   |  nebitno  |   W

 

 

Ono sto bi ja htio napraviti da mi se ispod ove tablice u stupcima C i E broji slijedece: Koliko puta se dogodilo da je npr. za Osobu 1 stupac C bio "W" i stupac A bio "Y", za osobu 2 stupac E bio "W" i stupac A bio "Y",.... i da se taj zbroj ispise ispod stupaca C, E, ...

Znaci za ovaj slucaj, ispod stupca C bi zbroj trebao biti 2, ispod stupca E bi trebao biti 3....

 

Nesto tipa ovoga 

zbroj = 0
for(redak po redak){
   if(C_redak==W && A_redak==Y){
     zbroj++
   }
}

 

 

Trenutno mi pada jedino jako glupo rjesenje a to je da dodam novi znak u stupce C, E, ... koji bi trebao predstavljati kombinaciju koja me zanima i onda samo napraviti COUNTIF za taj slucaj, ali to bi izbjegao ako je moguce jer si onda nepotrebno dodajem inpute u data validation

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Excel pomoć
Grozni_Zabac kaže...

Trenutno mi pada jedino jako glupo rjesenje a to je da dodam novi znak u stupce C, E, ... koji bi trebao predstavljati kombinaciju koja me zanima i onda samo napraviti COUNTIF za taj slucaj, ali to bi izbjegao ako je moguce jer si onda nepotrebno dodajem inpute u data validation

Imaš funkciju COUNTIFS, tipa:

 

=COUNTIFS(A2:A10; "Y";C2:C10;"W")

12 godina
offline
Re: Excel pomoć

Hvala puno. Zanimljivo, ovo sam bio isprobavao neki dan, ali nije radilo. Moguce da sam nesto krivo bio napisao posto sad kad sam opet pokusao s COUNTIFS, sve radi kako sam zamislio 

6 godina
offline
Re: Excel pomoć
mbaksa kaže...
VladRi kaže...
Ivan35 kaže...

probaj wps office

a jesam i to :/

Ak nećeš kupiti ofis u dućanu, možeš ga kupiti recimo preko Godeal24.com-a i sličnih servisa, za 20-ak eura: https://www.bug.hr/promo/godeal24com-jesenska-akcija-nabavite-windows-10-za-samo-735-eura-23309

Riješit ćeš problem, a nećeš bankrotirati.

 razmisljao sam o tome ali ne znam koliko je legalno (nije za mene privatno nego za firmu)

NULL!=NULL
16 godina
moderator
online
Re: Excel pomoć
VladRi kaže...
razmisljao sam o tome ali ne znam koliko je legalno (nije za mene privatno nego za firmu)

Onda imaš nekoliko mogućnosti. Prva je modificirati te XLS dokumente tako da rade u drugim, besplatnim programima. Ako to ne možeš (jer su zaštićeni) ili ne znaš, onda će firma vjerojatno biti prisiljena kupiti Office (ako ti ovi programi koje si isprobao ne rade s tim dokumentima, onda možebitno ni jedan drugi osim Officea neće raditi, jer je moguće da su koristili stvari specifične samo za Office).

6 godina
offline
Re: Excel pomoć
mbaksa kaže...
VladRi kaže...
razmisljao sam o tome ali ne znam koliko je legalno (nije za mene privatno nego za firmu)

Onda imaš nekoliko mogućnosti. Prva je modificirati te XLS dokumente tako da rade u drugim, besplatnim programima. Ako to ne možeš (jer su zaštićeni) ili ne znaš, onda će firma vjerojatno biti prisiljena kupiti Office (ako ti ovi programi koje si isprobao ne rade s tim dokumentima, onda možebitno ni jedan drugi osim Officea neće raditi, jer je moguće da su koristili stvari specifične samo za Office).

 yup -

 

ma tabilce koriste neke m$ excel specific functions te se redovito ažuriraju (ne od nas). Mislim da ce uprava biti zadovoljna kad im kažem da bi trebali uzeti (r) - a 120 zaposlenika..... ufff

NULL!=NULL
2 godine
neaktivan
offline
Excel pomoć

Pozdrav svima molim vas ako netko ima već napravljenu Excel tablicu sa formulama za eurojackpot  da podjeli sa nama koji se toliko u Excel  ili ako ima neki video tutorijal na hrvatskom

 

Hvala puno

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.1.2022 10:23 (stipa91).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Excel pomoć
Pitanje,jer od Googlea već ludim i nije pomoć. Dvije tablice,sadrže imena i podatke,treba ih usporediti po imenu i izbrisati duplicirane,ostaviti ono što nema duplikate. Vlookup,remove duplicates, compare,ništa mi ne ne uspijeca.Susreo se netko s time i ima rješenje?
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2022 16:51 (WackyZG).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Excel pomoć
WackyZG kaže...
Pitanje,jer od Googlea već ludim i nije pomoć. Dvije tablice,sadrže imena i podatke,treba ih usporediti po imenu i izbrisati duplicirane,ostaviti ono što nema duplikate.

Možeš li pojasniti što to znači "izbrisati duplicirane"? To znači da ako u tablici 2 postoji ime koje je i u tablici 1, da onda treba taj redak izbrisati iz tablice 2?

14 godina
offline
Re: Excel pomoć
mbaksa kaže...
WackyZG kaže...
Pitanje,jer od Googlea već ludim i nije pomoć. Dvije tablice,sadrže imena i podatke,treba ih usporediti po imenu i izbrisati duplicirane,ostaviti ono što nema duplikate.

Možeš li pojasniti što to znači "izbrisati duplicirane"? To znači da ako u tablici 2 postoji ime koje je i u tablici 1, da onda treba taj redak izbrisati iz tablice 2?

 Tako je, ako se u obje tablice ponavlja podatak, onda ga treba maknuti. Uspio sam zaobilaznim putem, highlight duplicates, obojao ih je, sortirao prvo obojane i delete. Ali znam da mora biti neka opcija da automatski to odradi, mozak mi jednostavno ne funkcionira koliko sam se nazezao s time. 

16 godina
moderator
online
14 godina
offline
Re: Excel pomoć

 Je, to je to. Puno hvala. 

13 godina
offline
Excel pomoć

trebao bih pomoć u excellu ..

 

kako upis u polje pretvoriti u zvjezdice kada završiš upis.. nps upišem korisnika u prvo polje.. u drugo neku lozinku.. da se lozinja "vrgvrgvr" pretvori  u " ****** "

i da kad klineš na  **** prikaže upis .. ili trazi pin da se vidi upis 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.1.2023 11:50 (rapajic_st).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Excel pomoć

Pozdrav svima. Treba mi pomoc. Pravim excell tabelu sa 3 kolone. Recimo kolona 1, 2 i 3. 

Treba mi nacina da napravim 3 padajuca menija u kokjem bi se nalazili samo podaci kako slijedi:

U prvom padajucem meniju svi podaci iz kolone 1,

U drugom padajucem meniju podaci iz kolone dva ali samo oni koji zadovoljavaju filter u padajucem meniju 1.

U trecem isto kao u drugom samo dfa zadovoljava prva dva filtera u padajucim menijima 1 i 2.

 

 

Na primjer:

 

1  1  1

1  1  2

1  2  3

1  2  4

2  2  2

2  3  4

2  3  5

 

 

Znaci ako u prvom padajucem meniju izaberem 1 (to znam kako) zelim da mi u drugom ponudi samo 1 i 2 iz druge kolone i kad iaberem 2 da mi u trecem ponudi samo 3 i 4 iz treće kolone....

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice