Fiberglass how to

poruka: 52
|
čitano: 74.260
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Fiberglass how to

Pozdrav svim forumašima.

 

Dakle kao i što vidite u naslovu raspitujem se za fiberglass,tj zanima me što mi je sve potrebno za izradu nekog modela i kako se radi s njim,

 

te ako neko zna gdje ga ima kupiti u blizini splita.

 

Nadam se da ne tražim puno ,unaprijed svima hvala!!!

 
0 1 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Fiberglass how to

stari i ja isto sad gledam koje su mi mase i tekužine potrebne

 

a kako se njim radi imaš na youtube-u kako rade zvučne kutije s njim, ja otprilike kužim kako se s tim radi ali neznam kako se zovu te tekućine i mase, i neznam di se to sve može nabavit, a vjerojatno ima u velikim centima, kao što su bauhaus i slično.....

 

meni isto treba jer radim subwoofer za sebe....još mi samo to fali....xdd...

 

jedino znam da ti je protrebno neko platno 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.8.2011 13:22 (renoboXX).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Fiberglass how to
renoboXX kaže...

 

  Jesi li siguran da se fiberglas pravi kod kuce?

And then father, the Rapture dream was over. You taught me that 'evil' is just a word. Under the skin, it's simple pain. We are Utopia, you and I...
13 godina
protjeran
offline
Fiberglass how to

a kaj bi trebao ič u tvornicu možda....

 

 

pogledaj i to mi treba.....

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Fiberglass how to

Mislim da ti OVO može pomoći, ako još nisi vičan sa stakloplastikom, terminima i načinom primjene.

 

A gdje kupiti, dobro pitanje.

Mislim da bi trebalo biti u Bauhaus-u/Baumax-u/Pevec-u, a sigurno u prodavaonicama boja i lakova (kit od stakloplastike).

Kad si već iz Splita, pogledaj i pitaj nekoga ko pravi/popravlja brodove od stakloplastike, gdje nabavlja materijal.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Fiberglass how to

Treba ti:

 

 - staklena tkanina ("staklo") - http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__168__58__Hardware_accessories_-Carbon_26_Glass_Fiber.html ili http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0093p?&C=RKB

 

- epoxy - http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0093p?&C=RGA (zapravo, ako možeš naći epoxy od dva sata, posebno ako praviš velike dijelove - još bolje)

 

- vrući fen (kao onaj za skidanje boje)

 

- spužvasti valjčići i slično, ovisno o tome kako radiš

 

- paprinati ili platnetni kombinezon koji možeš računati da će biti čitav umackan smolom

 

- radne naočale

 

- rukavice koje štite od smole i staklene tkanice

 

- denaturirani alkohol za brisanje sebe, radionice, alata itd. od smole. 

 

- radionica, odnosno najlon za prekriti sve oko sebe ako radiš u sobi, doma

 

Za izradu pozitiva ili negativa - ovisno o tome što radiš. Može biti drvo, sttiropor (stirodur), debonding agent (agens za odvajanje/odljepljivanje)...

 

Samo nebo je granica kad se zekaš s fiberglasom {#}

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.8.2011 13:49 (Drago).
13 godina
protjeran
offline
Fiberglass how to

e to hvala vam.....

 

pa naravno da neču radit to u sobi imam radionicu iza kuče di radim takve stvari pa ču tamo to radit

Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to

ajd nemoj zaboravit na ovu temu {#}

i mene zanima kako se to radi...pa ono, napisi sta ti je sve trebalo, cijene, di si kupio i tako to...mozes i koju fotku nabacit... {#}

sretno

13 godina
protjeran
offline
Re: Fiberglass how to
reebeech kaže...

ajd nemoj zaboravit na ovu temu {#}

i mene zanima kako se to radi...pa ono, napisi sta ti je sve trebalo, cijene, di si kupio i tako to...mozes i koju fotku nabacit... {#}

sretno

hahhaha......neču je zaboravit, imam ju spremljenu kad napravim uploudam sliku.....ali to če bit gotovo kad dobim plaću......ili dok skupim lovu, bit če i video

12 godina
neaktivan
offline
Fiberglass how to

Da sam ja čekao na ovaj odgovor ne bih nikad napravio ono što sam sad napravio,ali u međuvremenu sam naučio pa evo moju mali tutorijal..


Napisat cu nešto za one koji budu tražili uputstva za izradu(ako budu pregledavali naš forum)


Dakle potrebno je
-POLISTERSKA SMOLA
-FIBER VLAKNA(MAT ILI VUNA)
-KATALIZATOR
(PINEL,ZAŠTITNA MASKA , RUKAVICE ITD)


Smola je sredstvo s kojim se natapa fiberglass vlakna(mat, vuna) kako god se zovu ta vlakna.
Katalizator je sredstvo koje kontrolira vrijeme stvrdnjavanja smole-npr. ako je vani vruće, onda se stavi vrlo malo katalizatora jer se smola ionako brzo suši na visokoj temperaturi.
Ako se radi na niskim temp., onda treba dodati više katalizatora da bi smola brže otvrdnula.
Oprezno s katalizatorom jer ako se doda previše, smola će se stvrdnuti u posudi u kojoj je zamješana, a neće se ni stići natopiti vlakna.
Ako se stvarno pretjera s katalizatorom može doći do burne reakcije opasne po zdravlje, pa polako i obavezna zaštita- zaštitne naočale, rukavice i maska zbog isparavanja.
Obično kad se kupi smola, dobije se i uputstvo s točnim omjerima koliko smole, a koliko katalizatora, ali to malo varira zbog vanjske temp. pa se mora malo u početki eksperimentirati dok se ne dobije smjesa koja najviše odgovara.
Vlakna se narežu na manje kvadratićete se lagano pinelom natope smolom( ne razmazivati nego tapkati smolu na vlakna).
Okolinu zaštititi papirom jer gdje smola kapne, tu i ostaje.
Kad se popuni jedan sloj, pričeka se neko vrijeme da se osuši pa se onda opet ista stvar ponovi i tako se reda sloj na sloj dok se ne dobije željena debljina.
Mora se paziti da ne ostaje zraka između slojeva jer tu fiberglas kasnije puca kad se stvrdne.
Između kalupa i fiberglasa stavi se alu-foliju(kuhinjska) pa će se kalup kasnije lakše odvojiti.

CJENA:

To vam je ustvari jako jeftin sport.
Kg pliesterske smole je oko 25 kn , vlakna su isto tako oko 20 do 30 kn/kg, a katalizator je 1 dl manje od 10 kn.


KITANJE PRI FIBERGLASSINGU

Što se tiče kitanja,nemojte kupovat autokit nego tražite talk (čita se kako se i piše, kg je oko 10 kn). To je fini prašak, kao brašno. Njega se mješa u smolu dok se ne dobije željena gustoća i to je to praktički. Može ga se napravit malo rjeđeg i onda ti bude lagan za razmazivanje (kao linolada ljeti ) ili gušćeg ako se treba malo deblje nanosit.


To se sve može nabaviti u prodavaonicama s bojom i lakovima...

Ako itko bude imao koje pitanje neka slobodno pita tamu necemo zaključati

 
1 0 hvala 4
15 godina
offline
Re: Fiberglass how to
ante5656 kaže...


Ako itko bude imao koje pitanje neka slobodno pita tamu necemo zaključati

Još kad bi bilo par slikica {#}

Sve ima svoju cijenu! Pa tako i stvari pod moj PC. volim često mjenjati stvari pa imajte i to imajte na umu, ne sramite mi se neš ponuditi od hardvera :-D
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to

Da imam s čim slikati bilo bi   ...

15 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to
Drago kaže...

Treba ti:

Poliester set. Ima i drugih imena od tvrtke do tvrtke - sve je u njemu..

ante5656 kaže...

Katalizator je sredstvo koje kontrolira vrijeme stvrdnjavanja smole-npr. ako je vani vruće, onda se stavi vrlo malo katalizatora jer se smola ionako brzo suši na visokoj temperaturi.

Ne suši se smola na temperaturi. Postupak je brži pri višoj nego nižoj teperaturi, ali radi se o polimerizaciji a ne oksidaciji, pa ako staviš premalo katalizatora, neće ti se osušiti nikada (ili za par godina, ovisno o postotku) bez obzira na temperaturu.

 

12 godina
neaktivan
offline
Fiberglass how to

Vidim da ovdje ima ljudi koji su radili sa fiberglassom pa bih imao nekoliko pitanja.

Naime procvali su mi rubnjaci na automobilu, a prije nekoliko godina (onda mi to nije trebalo pa nisam zapamtio pojedinosti) sam cuo   da se to moze napraviti fiberglassom. Stavi se tkanina, razmaze fiberglass, poslije se pobrusi i ofarba i nista se kao ne kuzi. To mi donekle izgleda izvodljivo ali nisam 100% siguran u ishod.

E sada me zanima:

Koliko je fiberglass cvrst i postojan te moze li se njime uistinu "krpati" limarija?

Mora li se koristiti tkanina ili se moze i bez nje?

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to
pantagana kaže...

Vidim da ovdje ima ljudi koji su radili sa fiberglassom pa bih imao nekoliko pitanja.

Naime procvali su mi rubnjaci na automobilu, a prije nekoliko godina (onda mi to nije trebalo pa nisam zapamtio pojedinosti) sam cuo   da se to moze napraviti fiberglassom. Stavi se tkanina, razmaze fiberglass, poslije se pobrusi i ofarba i nista se kao ne kuzi. To mi donekle izgleda izvodljivo ali nisam 100% siguran u ishod.

E sada me zanima:

Koliko je fiberglass cvrst i postojan te moze li se njime uistinu "krpati" limarija?

Mora li se koristiti tkanina ili se moze i bez nje?

 

Hvala

pa možda se može ali, mislim da ti onda netreba tkanina jer ona samo služi da se može napravit neki oblik, a pošto već na autu ima oblik i sve samo moraš da zakrpaš onda ja mislim da samo trebaš tu smijesu, ljepo namažeš kad se osuši ošmirglaš i pofarfaš i to bi to trebalo bit, bolje pričekaj neki drugi odgovor, da potvrdi ili ne, a zašto jednostavno nepitaš ekog svog prijatelja jel zna nekog limara da ti to ljepo stručno napravi a da ti nenaplati masno, a ako nije neki skup auto i ako ti nije žao, onda testiraj pa vidi

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to

To za auto je izvedivo sa fiberglasssom i o je jako čvrst i podnosi temperaturu ...ali neznam baš za na lim ....ako je plastika može ali za lim radje se obraTILIMARU ....ALI I IMAŠ JOŠ NACINA talk ondje gdje budeš kupovao smolu za fiberglasing i to izmješaj to bude kao kit samo kad se stvrdne puno bolje i puno jače pa modeliraj s tim kasnja pobrusiš i pituraš i niš se ne vidi ja sam to radio ali na skuteru   i ništa se ne primjeti taj talk ide i na metal i na plastiku ...tako da

12 godina
offline
Fiberglass how to

ante5656 vam je dao odgovor što se tiće postupka izrade nečega od fibera. Predubrzanu smolu i vlakna bi trebali moći kupiti u večini dućana s auto-lakovima i priborom za lakiranje, a definitvno u dućanima s opremom za izradu čamaca/brodica. U zagrebu vam je najpovoljniji dućan preko puta "chromosove" zgrade na vukovarskoj. u prizemlju smeđe zgrade preko puta, zaboravio sam ime.

 

Što se tiće auto-limarije : ako tražiš rivremeno rješenje, za krpanje rupa, koje će držati max.2 godine i natrag procvjetat, onda uzmi poliesterski kit s vlaknima (baš kit za kitati), namažeš, pobrusiš i pošpricaš, i to je to. Koliko uložiš truda, toliko bude i trajalo, ako je dobro očišćeno od hrđe, možda i dvije godine. trajnije rješenje može se postići izmjenom rubnjaka s novima. Poliesterska smola i vlakna tu ne pomažu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Fiberglass how to

 

Hvala decki, probat cu nesto napraviti. Vozilo je malo starije, a to bih napravijo najvise zbog tehnickog pregleda. Od kada su uveli kamere puno pile.

Bio sam kod nekoliko limara i ni jedan mi nije htio reci cujenu, svi kazu da nemogu nista reci dok ne pocnu raditi.   Mislim, problem je reci rubnjak ti kosta toliko, postavljanje toliko, farbanje toliko. To bi valjda bilo najskuplja varijanta. A nemogu se dovesti u situaciju kada bude sve gotovo i kaze mi cijenu da kazem da nemam toliko para, da sam mislio da ce to biti jeftinije.

Ovo sa fiberglassom mi izgleda ok. Kroz njega hrdja valjda nece probijati, a ako ga dobro razmazem drzat ce dok cijeli rubnjak ne strune i sve lijepo ne otpadne. Do tada ce kriza valjda proci i mici cu razmisljati o drugom automobilu.{#}

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.10.2011 18:50 (pantagana).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Fiberglass how to

ovak zanima me kakav se kit poslje nanosi na njega....

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to

Pa sve sam ti gorenapisao ... procitaj malo ...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to
ante5656 kaže...

Pa sve sam ti gorenapisao ... procitaj malo ...

joj sory, zaboravio sam jer dugo nisam gledao temu, a uskoro ču probat napravit jedan set zvučniga di je najpotrebniji gfiberglass....., znaći samo odem u bilo koju prodavaonicu di ima boje i kažem da mi trebaju materijali za fiberglass i kit "talk" i oni ću znat.....

12 godina
neaktivan
offline
Fiberglass how to

oprostite al imam još jedno pitanje, kako je dobio ovak izgled zvučnika, tj. kako je pofarbao da se nekuži da je od drveta.......koliko ja znam kako god da farbaš mora se kužit da je drvo...koje je on podloge stavljao....

 

video:

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.11.2011 9:56 (deus-ex resolution).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to

 

Da sve to imaš u prodavaonicama s bojama još boljeako si iz primorskog grada imaš to u ducanima za popravak brodova...

talk riješava sve tvoje probleme i bolji je od ijednog kita u što sam se sam uvjerio .... možeš raditi također s tkaninom radi dobijanaj boljih oblika .... npr

 

 

 

  a ovo šta je ovi stavljao to je neki kit ... ali talk je bolj isamo je bitno brusilicmo dobro obraditi površinu najprije s grubljom pa na sve finje i onda   materijal dobije glatkoču i kad se pitura bude ko plastika ,ali je puno bolje te ne vibrira tj ne proizvodi zvukove tijekom vibraciej zvučnika za razliku od plastike , kao drvo npr ....

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.11.2011 19:58 (ante5656).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to
ante5656 kaže...

 

Da sve to imaš u prodavaonicama s bojama još boljeako si iz primorskog grada imaš to u ducanima za popravak brodova...

talk riješava sve tvoje probleme i bolji je od ijednog kita u što sam se sam uvjerio .... možeš raditi također s tkaninom radi dobijanaj boljih oblika .... npr

 

 

 

  a ovo šta je ovi stavljao to je neki kit ... ali talk je bolj isamo je bitno brusilicmo dobro obraditi površinu najprije s grubljom pa na sve finje i onda   materijal dobije glatkoču i kad se pitura bude ko plastika ,ali je puno bolje te ne vibrira tj ne proizvodi zvukove tijekom vibraciej zvučnika za razliku od plastike , kao drvo npr ....

ček oćeš reć da je cijelu kutiju od zvučnika premazao s fiberglass-om, ako je to bio odgovor na moje pitanje

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to

okolne stranice nije bojao, nego je tapacirao tkaninom...

 

ovaj gornji dio gdje je zvučnik prvo tkaninu navukao, koji sloj mate (platna), prešmirglo...na to je stavio (gelcoat čitaj đelkot ili topcoat) njega imaš u bojama raznim, najjeftiniji je bijeli...a bude tvrd ko kost...njega je išmirglo...dvokomponenti prajmer za plastiku...koji sloj boje crvene...i na to još dva/tri sloja bezbojnog laka...i voila

 

ps. gelcoat ili topocat su zaslužni za finiš izgled, prvenstveno kod plovila (čamaca) u kalupe se prvo stavlja gelcoat, kad on bude pred stvrdnjavanje tada ti se kreće sa platnom, to ostane 24 h, zatim ideš sa jačim platnom (roving) namažeš, 24h itd itd..svaki sloj veća tvrdoća..

 

ima čak i bezbojnih đelkota...recimo kad radiš sa karbonom...tako da kad napraviš odljevak iz kalupa i okreneš ga vidiš presjek tkanja...kvalitet izgleda najviše zavisi od izrade kalupa, on mora biti iskitan sve živo bez ijedne rupice, gladak, prefarban...i kada napraviš odljevak u takom kalupu netreba ti nikakvo lakiranje (možeš) ali u pravilu ne..

 

moj mali osvrt na fiberglass i sve...radio dosta s njime, pogotovo na čamcima, plovilima, autima itd..

 

 

samo krupno, ništa sitniš
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to

Nee.. vidi svi danas kvalitetnji subwoferi se ugrađuju u drvo jer je kvalitatnji zvuk,,ali ovaj oblik što ga je napravijo od fiberglasa nemoše napravit od drva (ZAPRAVO MOGUCE JE ALI JE EKSTRA KOMPLICIRANO) Pa je on koristio fibberglas koji je bolji od plastike kao što sam ti napisao u predhodnom postu

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to
RDX kaže...

Vidim da nitko nije napomenuo opasnosti stakloplastike.Kao prvo fina staklena vlakna kada se udahnu zabijaju se u pluca i tu ostaju dok ne odapnete tj.nemogu se razgraditi.Kako su to strana tijela stvaraju probleme u plucima i pri tome izazivaju upalu na mjestima gdje se zabiju,kako se povecava broj udahnutih staklenih vlaka povecava se mogucnost od raka pluca zbog veceg broja upala na mjestima gdje su se vlakna zabila u tkivo pluca.Staklena vlakna imaju isti efekat kao azbest(azbest nije kemijski otrovan).Drugi problem su oci.Dolazi do upaljenja i cesanja ociju,ako netko ima problema sa ocima(ko ja) stvara dodatne problme.Treci problem je koza u koju se zabija i stvara probleme kao npr svrbez,upale itd.Staklena vuna je zabranjena u EU.

Zato se MORA imati potpuna zasitia tijela od vlakana,a u to spada specijalno odijelo,raspirator(ne jeftinu masku od 5 kuna),zastitnu masku(uz neke raspiratore je integrirana).

Ni to nije sve jer kada se zavrsi s radovima ne mozete samo skinuti sa sebe zstitu jer vlakna ostaju na zastiti i opet ce te se kontaminirati vlaknima.Po zavrsetku rada se treba dekontaminairati prskanjem vodom.Prostorija u kojoj se to radi ni u kojem slucaju ne smije biti soba u kuci jer su vlakna lagana i lebde zrakom pa ce opet doci do vas.

Nemojte raditi blizu kuce,vrta,vocnjaka,bunara jer su vlakna lagana i nosena vjetrom zaljepe za voce,povrce,vodu i vi ga onda pojedete/popijete te se vlakna zabiju u unutarnje organe.

Postupajte s stalkenim vlaknima kao sa azbestom i nece biti zdravstvenih problema.

ček sad malo kad radim s fiberglasom, kakvu zaštitu moram imat na sebi i kakvu to masku trebam imat

i kad radim s njim onda moram negdje vani u dvorištu radit

nisam naravno mislio u kući nego imam radionu.....

 

a kad dođe do kože koliko onda budem imao smetnje i koje se posljedice mogu dobit,

 

i kaj nema nikakvog riješenja da se to ukloni..

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.11.2011 9:50 (deus-ex resolution).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to

Ako ti se zabiju u kužu najčešče ruku uzmeš depilator i povučeš je da ce ti pocupat pola dlaka,ali boljai da nema dlaka nego da dobiješ rak ruke

12 godina
neaktivan
offline
Fiberglass how to

ta stakla ili šta su već su u polisterskom vlaknu ili

 

 

i ček sad malo sad gledam onaj gore video i ima samo gumene rukavice i povrknute rukave sad ništa nekužim o čemu vi pričate od čega ima opasnos od kojeg materijala....

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.11.2011 11:29 (deus-ex resolution).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiberglass how to

stradat ti mogu dišni putevi i koža ako nisi zaštićen...

 

kada premažeš smolom platno i ono se osuši, stvrdne...e sad to se mora šmirglat ili brusit...u tom slučaju...zrak bude prepun te sitne "piljevine" stakloplastičnih iglica...koje udisanjem možeš unjet u dišne puteve...tako da će te par dana gadno iritirat dok dišeš a možeš i krvarit iz nosa...bolje izbjegavajte to..dovoljna je obična maska za nos i usta...

 

također ako brusiš sa malom brusilicom, a npr u kraktoj si majici dobar dio tih iglica pozabijat će ti se po rukama...crvenilo, iritiacija kože...uglavnom sve je to prolazno ako radiš jednom s time...ali ako često radiš s time...ništa bez zaštite..

 

nadalje smola, dvokomponentni prajmeri, sve te kemijske reakcije toliko su jake i štetne za pluća...tako da treba prozračivat prostoriju...ili npr kutiju zvučnika držat na otvorenom ako je moguće...

samo krupno, ništa sitniš
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice