Pregrijavanje Ryzena 5 sa Stock Coolerom

poruka: 10
|
čitano: 1.781
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Pregrijavanje Ryzena 5 sa Stock Coolerom

Molim pomoć:

Uzeo sam novu konfiguraciju (navedena ispod) imam je tek par dana,tek sam postavio sustav i neke osnovne programe, u najnormalnijem radu nemam nikakvih problema.
U Idle mirovanju je temperatura otprilike 33 C.
Nisam gejmer, tek sam složio konfiguraciju igram jedino WorldofTanks,što i nije nešto zahtjevno, tad je temperatura otprilike u rangu 60 C.
Htio bi računalo koristit za 24/7 rad i za neke puno teže aplikacije koje bi zahjevale i više % CPU / GPU snage.

Pa sam probao stres test komponenti.....
Dakle, prilikom stress testa na prime95 na konfiguraciji (navedenoj ispod) dolazi mi do pregrijavanja procesora, znači u roku od par minuta temperatura počne prelazit 90 C (išlo bi još i više ali pošto je termalni limit 95 C, uvijek prekinem test malo iznad 90 C)

Molim dobre duše da mi kažu jel to zbog toga što stock cooler ne može podnijeti 100-postotnu utiliziaciju procesora (što je moja osobna sumnja) ili bi problem mogao biti u nečem drugom.

Isprva sam mislio da je možda stvar u termalnoj pasti, pa sam ponovio postupak, ponovo stavio termalnu pastu i opet ista stvar.

Čitajući po netu neki kažu da je stock cooler dobar, neki da nije, pa više ni sam ne znam....

Hvala svima na odgovorima!

Konfiguracija:

Procesor: Ryzen 5 3600 + STOCK COOLER

Ploča: MSI MPG X570 GAMING PLUS

RAM: Corsair DDR4 32 GB

Grafička: NVIDIA GeForce GTX 1650

Napajanje: 600 W

SSD: nebitno

Kućište: Coolermaster HAF s 4 Coolera unutra, i odličnim protokom zraka.

OS: Windows 10, build 19042.928

NAJNOVIJI BIOS ZA PLOČU I NAJNOVIJI DRIVERI ZA CHIPSET SU UPDEJTANI.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Pregrijavanje Ryzena 5 sa Stock Coolerom

Probaj ga opteretit s tim aplikacijama pa vidi temperature. Što god će radit 24/7 u full loadu, treba dobar  am hladnjak. Prime baš vadi mast, još ako je naclolckan.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.4.2021 5:47 (grgaRi).
3 godine
offline
Re: Pregrijavanje Ryzena 5 sa Stock Coolerom

Da,imaš problem sa hladnjakom..Zamjeni hladnjak sa nekim malo kvalitetnijim i miran si

 

12 godina
offline
Pregrijavanje Ryzena 5 sa Stock Coolerom

Ne znam sta ocekujes od Prime-a.Ovaj prvi test prode bez problema cpu se drzi na 60c kasnije kada upali 4k test temperature skacu na 80c dok se ukljuce svi threadovi vec je i na 90c i jos imam vodeno hladenje 240mm od Corsaira.U igrama se drzi na 60C.Prije sa STOCK coolerom kao tvoj u igrama mi je bio na 70c a u Cinebenchu se znao zagrijat i na 85c.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pregrijavanje Ryzena 5 sa Stock Coolerom
Moj 3600x (nije clockan) sa stock coolerom u opterećenju ne ide preko 80 stupnjeva, komp radi 24/7, pasta je tvornička iako namjeravam staviti neki a.market cooler.
Da ti nije možda hladnjak nedovoljno stegnut?

Btw ja sam za svoj bio zabrinut jer je u idle-u bio često oko 50-ak do 55 stupnjeva, ali to sam za sad zanemario.
bad_ri
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.4.2021 7:00 (bad_ri).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pregrijavanje Ryzena 5 sa Stock Coolerom
Da ti nije možda PBO upaljen?
Ako jest, ugasi i probaj u biosu staviti 4200 MHz@ 1.25v fiksno.
Luc
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Pregrijavanje Ryzena 5 sa Stock Coolerom

Najbolje i najjednostavnije riješenje ti je kupiti neki od ovih prosiječnih budget tower coolera za oko 200 - 300kn i nemaš brige. S tim coolerima si sigurno bez brige. Stock cooler mora biti ok, ali ne znam sad baš za neko gaženje P95. 

9 godina
offline
Pregrijavanje Ryzena 5 sa Stock Coolerom

Meni se isto desavalo sa istim procesorom jer je maticna ploca u auto postavci za voltazu dizala do 1.4v sto je previse. Sad mi procesor radi fiksno na 4.100mhz i 1.25v sa puno manjim temperaturama.

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pregrijavanje Ryzena 5 sa Stock Coolerom

Hvala svima na odgovorima.

 

Problem riješen. Red je da se rješenje i podijeli sa svima koji su bili voljni pomoći.

 

Znači stock cooler je bio bez sumnje dobro pričvršćen, dva puta paste nanošene i sve kako sam napisao.

 

Stvar je definitivno u stock cooleru koji je po mome mišljenju preslab za iole kvalitetno hlađenje ovog procesora. Barem na mojoj konfiguraciji.

 

Nabavio sam Arctic Freezer 34 eSports DUO, postavio ga i promjena je neopisiva. 

 

Nema pregrijavanja više, nikakvog govora o 90 C.  Pustio sam P95 da dere blizu 6 sati na maximum, svih 6 jezgri uglavnom stalno oko 4,0 - 4,2 GHz i temperature bi na maksimumu dosegnule oko 81 C. Za ekstreman primjer sam jako zadovoljan...Znači za neke normalne i teže aplikacije i zadatke i više nego perfektno.

 

Thank you all!!!

 

 

 

 

 

 

9 godina
offline
Pregrijavanje Ryzena 5 sa Stock Coolerom

Problemi kod Ryzena su u tome što u deafult postavkama imaju velik core voltage. Šogoru sam R5 3600(ima AIO Corsair H105) podesio na 4.4 GHz @1.25V, (flck 1800MHz, 3600Mhz CL16 RAM ima) ni govora o pregrijavanju. Napravi si kako je gore napisano do 4.2GHz @1.25V.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice