Format CV-a

poruka: 16
|
čitano: 8.276
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Format CV-a?

Mali offtopic u temi, ali ne znam gdje ju drugdje staviti.

Koji format (stil, ne file format ) za CV je danas in? Baš gledam ovaj moj, nakucao prije 10+ godina i doštukavao pa si mislim da je možda outdated u današnje vrijeme.

Nešto ovako možda? Tj. varijanta EU CV-a?

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Format CV-a
Koliko sam ja primjetio danas se najviše koristi Europass CV. Gdje god sam trebao slati sam slao tako (neki su čak napominjali da im se pošalje u europass formi).
3 godine
protjeran
offline
Re: Format CV-a?
Solo761 kaže...

Mali offtopic u temi, ali ne znam gdje ju drugdje staviti.

Koji format (stil, ne file format ) za CV je danas in? Baš gledam ovaj moj, nakucao prije 10+ godina i doštukavao pa si mislim da je možda outdated u današnje vrijeme.

Nešto ovako možda? Tj. varijanta EU CV-a?

Europass je očajan, ovdje se registriraj, imaš free nekoliko oblika, svi su bolji od europassa.

Kreiraj profesionalni životopis online, besplatno - CV creator - CV Maker (cvmkr.com)

7 godina
offline
Format CV-a

Europass je bezličan. Hrpa tabličnih podataka o osobi. Ja sam kreirao svoj format. Nisam htio koristiti Europass jer previše ljudi ga koristi (znam jer sam svojedobno čitao puno developerskih CV-eva). Doslovce svaki rookie i dobar dio iskusnijih likova je koristio Europass, svi bi mi se stopili u masi.

Odvoji malo vremena, istraži kakvih sve CV-eva ima, poigraj se malo. Jednom kad napraviš dobar format, možeš ga koristiti godinama. Plus bude ti gušt jer je tvoj.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2021 15:13 (PunchyTinkerton).
 
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Format CV-a
PunchyTinkerton kaže...

Europass je bezličan. Hrpa tabličnih podataka o osobi. Ja sam kreirao svoj format. Nisam htio koristiti Europass jer previše ljudi ga koristi (znam jer sam svojedobno čitao puno developerskih CV-eva). Doslovce svaki rookie i dobar dio iskusnijih likova je koristio Europass, svi bi mi se stopili u masi.

Odvoji malo vremena, istraži kakvih sve CV-eva ima, poigraj se malo. Jednom kad napraviš dobar format, možeš ga koristiti godinama. Plus bude ti gušt jer je tvoj.

 Jako dobar savijet, slazem se. Europass bi ja takodjer zaobisao. Ovaj koji si linkao Solo takodjer po meni nije bas format koji bi osobno koristio. CV je najbolji kad je jednostavan a sadrzi sve potrebne informacije te ako pritom uspijes postici da ne izgleda kao da ga je robot pisao. Slobodno opisuj svojim rijecima stvari.

Po meni najbolji format CV-a je nesto sto pocinje u kratko o tebi i s cim se bavis te koji su ti ciljevi, pa onda iskustvo uz opis posla u natuknicama (ili opis projekata ovisno cime se bavis), budi domisljat, recimo linkedin pogledaj kako ljudi opisuju svoj posao koji su u istom sektoru kao i ti pa malo iskopiras, nema nista lose u tome dokle god ubacis malo ljudskosti u to da ne izgleda bas robotski kao vecina CV-eva gdje vidis nesto tipa "dobar sam timski radnik, spreman za inovacije i profesionalan sam"...

Takodjer, ne znam gdje se prijavljujes, vani ili kod nas u hrvatskoj - no ako je vani, kompanije koriste parsere, pa je vise bitnije da se puno puta spomene tvoja titula u tvom vlastitom CV-u nego li je potrebno da CV bude "dobar". Kao primjer, project manager koji mozda ima bolje iskustvo i radio je na kompleksnijim projektima bi mogao imati losiji CV score dodjeljen od parsera na osnovu toga koliko puta se "project manager" spominje u CV-u.

Try and fail, but never fail to try.
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.7.2021 15:56 (kameni_zg).
2 godine
protjeran
offline
Re: Format CV-a?

Napravi svoj u Wordu.

Prije sam koristio Europass dok ga nisu "updateali". Prošla verzija je bilo puno bolja.

Za pola sata-sat napravio svoj dizajn u Wordu.

16 godina
offline
Format CV-a

Hvala svima, imam svoj stari u Wordu, nije europass nego nešto u stilu ovih "ostalih".

Ma problem je bio u tome što sam se sjećao da su onda kada sam taj svoj stari radio počeli gurati taj eu format, čak su neke firme isključivo to tražile, a nisam dugo slao molbe pa sam izvan toka.
Sada me samo zanimalo da li se tu nešto desilo/promjenilo u smislu da je to postalo obavezno pa da ću morati preštrikavati taj stari u novo. Čini mi se samo da ću malo presložiti dijelove i to će biti to.

Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Format CV-a
Solo761 kaže...

Hvala svima, imam svoj stari u Wordu, nije europass nego nešto u stilu ovih "ostalih".

Ma problem je bio u tome što sam se sjećao da su onda kada sam taj svoj stari radio počeli gurati taj eu format, čak su neke firme isključivo to tražile, a nisam dugo slao molbe pa sam izvan toka.
Sada me samo zanimalo da li se tu nešto desilo/promjenilo u smislu da je to postalo obavezno pa da ću morati preštrikavati taj stari u novo. Čini mi se samo da ću malo presložiti dijelove i to će biti to.

 Ček, ti si dev? Ideš nakon 10 godina tražiti novi job?

16 godina
offline
Re: Format CV-a

Je li to zabranjeno ili što?

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
offline
Re: Format CV-a
PunchyTinkerton kaže...
Solo761 kaže...

Hvala svima, imam svoj stari u Wordu, nije europass nego nešto u stilu ovih "ostalih".

Ma problem je bio u tome što sam se sjećao da su onda kada sam taj svoj stari radio počeli gurati taj eu format, čak su neke firme isključivo to tražile, a nisam dugo slao molbe pa sam izvan toka.
Sada me samo zanimalo da li se tu nešto desilo/promjenilo u smislu da je to postalo obavezno pa da ću morati preštrikavati taj stari u novo. Čini mi se samo da ću malo presložiti dijelove i to će biti to.

 Ček, ti si dev? Ideš nakon 10 godina tražiti novi job?

 

11 godina sam u istoj firmi, zadnje 4 godine sam dev.

7 godina
offline
Re: Format CV-a
Solo761 kaže...
 

11 godina sam u istoj firmi, zadnje 4 godine sam dev.

Obavio sam hrpu intervjua zadnjih par godina, promijenio nekoliko firmi. Word of warning: veliki je manjak iskusnih devova i firme će ti prodavati radno mjesto. Pričat će ti sve najbolje dijelove onoga što rade. Budi jako oprezan oko toga, jer nije isto ono što firma radi i ono što ćeš ti raditi. Eksplicitno ih pitaj što ćeš ti raditi. Ako ti se neki dio jako sviđa, eksplicitno reci da želiš raditi baš na tome. Traži da se verbalno komitaju da ćeš raditi na tome što te zanima. Nemoj im dopustiti da te zaposle i da onda naknadno vide gdje će te staviti, jer onda je gotovo. Ja sam se tak zajebao par puta, više ne. Pitam ih u lice "hoću ja raditi na tome i tome" - onda kreće komešanje i muljanje. Svima je ok prodavati neke priče, ali kad ih pitaš otvoreno, onda im je neugodno lagati u lice.

 

My 2 cents. Javi kak je prošlo.

 

Odgovor Perici gore: ne, nije zabranjeno.

16 godina
offline
Format CV-a

Hah, to bez brige, nestašica je programera i siguran sam da pričaju bajke samo da navuku ljude. Radili su to i prije par godina kada nije bila tolika frka.

Sjećam se kada je kolega iz ureda prešao u jednu drugu firmu, uvjet mu je bio da ne mora putovati zbog obitelji, firma je bila u Njemačkom vlasništvu tako da su 3-6 mjeseci godišnje ljudi bili u Njemačkoj, iz nekog razloga. Obećali su mu sve, nema problema, možda će trebati par puta godišnje na neke veće sastanake ići na 2-3 dana i to je to. Nakon što je prihvatio htjeli su ga nakon tjedan dana poslati u Njemačku na tri mjeseca... Dao je otkaz odmah drugi dan.

 

Što su mislili da će postići tim muljanjem zna samo menaĐment, jer nisu dobili developera na prevaru. Možda sa nekim ljudima uspije, mada opet, znam dosta onih kojima bi to slanje u Njemačku bio bonus, a ne tlaka...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 20:59 (Solo761).
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Format CV-a

Ovako s malo iskustva - što bi mogao biti uzrok traženja novog posla? Plaća? Izgorio si? Zainatio se nekome? Sit si svega?

Developer si čega?

16 godina
offline
Format CV-a

Java developer, izgorio. Radim u jednoj državnoj firmi.

U zadnjih godinu dvije se kaos povećao za nekoliko redova veličine. Povećava se obim posla, a broj ljudi (programera) se smanjuje, ljudi daju otkaze iz istog razloga. Na recimo 3-4 programera koja su dala otkaz se zaposlio 1 novi. Uglavnom iz razloga što je stanje na tržištu rada takvo kakvo je. I to je novi u smislu ili netko svjež sa faksa ili netko tko baš i nije programirao pa to prvo treba naučiti. Daleko od toga da je to netko tko može preuzeti posao što je radio jedan ovaj stari.
Dojadili su mi prekovremeni (recimo samo da svake godine imam prekovremenih više nego je zakonski godišnji limit, nekih godina razlika je i u redu veličine, to je bilo i prije nego sam postao dev jer sam i onda bio dio razvoja). Jedostavno mi je to dojadilo, ja izgorim, svake godine žrtvujem 2-4 mjeseca života za kikiriki. Slobodno mogu reći da sam u ovih 11 godina u firmi odradio barem još godinu - dvije u prekovremenima. No nažalost se to ne vidi u stažu, tim više što se niti ne smije zbog prekoračenih zakonskih limita za prekovremene. A neki drugi opet glade jaja i nisu ni dana prekovremeno radili.

Jednostavno više ne vidim ništa pozitivno u ostanku ovdje, neću previše u detalje, i ovo što sam gore napisao je možda previše. Dojadilo mi je da mi bude tlaka čim se sjetim posla...

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 10:09 (Solo761).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Format CV-a

Nasuprot tome, kolega ima interviewe po bankama, i uvijek je neki tvrdi guard stav tipa oš, neš, bangladeš..

ostatak iz ranijih vremena?

 
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Format CV-a

Nešto mi padne ma pamet dok čitam post.

Znači, bez problema ti lupe porez na prekovremene, a ne vidi se u stažu. To je glupo.

Jednom sam imao cca prekovremenih za tisuću kuna, na kraju sam osjetio samo nekih 600kn.

 

Samo traži dalje, sretno!

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice