AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.049.179
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ali sta nije da se s prednje strane ventilatori mogu namjestiti i da izbacuju toplinu s radijatora prema van, a ne unutar kucista?

Pa mogu se, ali nije uobičajno i nisu baš kućišta dizajnirana za to, prednje strane znaju biti dosta restriktivne, pa se može dogoditi da se topli zrak odbija natrag...A i van toga, gdje ćeš onda staviti intake ventove za malo propuha u kućištu, što svakako koristi i GPU-u i VRM-u. Isto tako, ako imaš sve ventove koji zbaciju van zrak, imat ćeš unutra puno više prašine.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma stavi gore, a napred i nazad stavi regularne ventove za upuh i ispuh zraka i to je to.

9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ali sta nije da se s prednje strane ventilatori mogu namjestiti i da izbacuju toplinu s radijatora prema van, a ne unutar kucista?

 Ako to napraviš onda "hladiš" toplim zrakom iz kućišta... što pretpostavljaš i nije neka sreća. Znači sav topli zrak što ti proizvede grafička ide kroz radija(ja)tor. Stavi gore ako ide.

EDIT: kad malo razmislim... možda je ispred najbolja varijanta... kao što kolega dole reče.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2021 16:05 (miki_the_pirat).
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

S koje strane preporucujete instalirati 360mm AIO (ID-Cooling Auraflow 360) i s koje strane da stavim crijeva?

 

Kuciste je ono gamersko Asusovo TUF GT501.. Naravno, cooler sluzi za hladit Ryzen 5800X da nebi bilo offtopic :P

 

Koja bi trebala biti orijentacija ventova kad bi AIO bio sprijeda? Nez zakaj svi stavljaju da puše unutar kucista kad je AIO sprijeda, ako moze i prema van izbacivat toplinu sprijeda, hmm..

 ako stavis hladenje gore imate ces vece temperature nego od naprijed

 

naprijed ti ide upuh u kucsite, nikako ne stavljati da ti pusu van

 

ovo sto ti je ibme pokazao sliku je tocno.

 

dok god ti je pumpa ispod razine gornjeg dijela radijatora od kuda ti idu crijeva, to ti je tip top za trajnost i to sto hoces izbjec zrak

13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
3dfx kaže...

 ako stavis hladenje gore imate ces vece temperature nego od naprijed

 

naprijed ti ide upuh u kucsite, nikako ne stavljati da ti pusu van

 

ovo sto ti je ibme pokazao sliku je tocno.

 

dok god ti je pumpa ispod razine gornjeg dijela radijatora od kuda ti idu crijeva, to ti je tip top za trajnost i to sto hoces izbjec zrak

Tako je i kod mene, hladenje namontirano sprijeda, a ventilatori (usis) izmedu radijatora i kucista. Doduse ja sam isao na tu opciju samo radi izgleda.

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Do sad nisam nikad imao vodeno za CPU, samo neko 140mm za GPU koje je bilo iza na ispuhu, trenutno me brine kad složim ovaj (Ryzen! on-topic) PC za koji čekam samo RAM hoće li kad stavim AIO gore u kućište biti problem što gore nije filter za prašinu.
Imam Fractal Design Define R5 koji gore ima kad se skinu poklopci dosta široke rupe za ventilaciju...

 

 

EDIT:
aj da ne bude off-topic previše rađe EDIT nego novi post, naručio sam s aliexpressa rolu PVC mesha pa ću s magnetnom trakom to gore stavit na kućište, pa ak netko ima slične brige izvolte https://www.aliexpress.com/item/1005001758519823.html

Welcome my son...
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2021 20:20 (zv'jer2).
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
zv'jer2 kaže...

Do sad nisam nikad imao vodeno za CPU, samo neko 140mm za GPU koje je bilo iza na ispuhu, trenutno me brine kad složim ovaj (Ryzen! on-topic) PC za koji čekam samo RAM hoće li kad stavim AIO gore u kućište biti problem što gore nije filter za prašinu.
Imam Fractal Design Define R5 koji gore ima kad se skinu poklopci dosta široke rupe za ventilaciju...

Nece biti problem, ali svakako ne bi skodilo cistiti redovito.

14 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Trebam savjet kako izvući maximum od procesora. Nešto sam se malo igrao s ryzen master, ali niti imam volje ni vremena previše isprobavati. A bez veze nešto klikati vidio sam da nema smisla. 

Htio bi izvući po potrebi max iz proca. Imam 3950x s Noctua NH-D15 uparen s 2080ti i 128GB rama. Radim fotogrametriju za izradu 3D modela. Sve se vrti na x570 PRO4 od asrocka. Čak sam i grafu stavio na drugi slot da mi nije uz hladnjak jel kad su u pogonu 100% to temperature odoše u nebo. Grafu kolokat mi je jednostavno. Dok kad sam se igrao s procesorom samo bi mi se desilo da se sve smrzne. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Franjo15 kaže...

Trebam savjet kako izvući maximum od procesora. Nešto sam se malo igrao s ryzen master, ali niti imam volje ni vremena previše isprobavati. A bez veze nešto klikati vidio sam da nema smisla. 

Htio bi izvući po potrebi max iz proca. Imam 3950x s Noctua NH-D15 uparen s 2080ti i 128GB rama. Radim fotogrametriju za izradu 3D modela. Sve se vrti na x570 PRO4 od asrocka. Čak sam i grafu stavio na drugi slot da mi nije uz hladnjak jel kad su u pogonu 100% to temperature odoše u nebo. Grafu kolokat mi je jednostavno. Dok kad sam se igrao s procesorom samo bi mi se desilo da se sve smrzne. 

ClockTuner

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
3dfx kaže...
The_Fichek kaže...

S koje strane preporucujete instalirati 360mm AIO (ID-Cooling Auraflow 360) i s koje strane da stavim crijeva?

 

Kuciste je ono gamersko Asusovo TUF GT501.. Naravno, cooler sluzi za hladit Ryzen 5800X da nebi bilo offtopic :P

 

Koja bi trebala biti orijentacija ventova kad bi AIO bio sprijeda? Nez zakaj svi stavljaju da puše unutar kucista kad je AIO sprijeda, ako moze i prema van izbacivat toplinu sprijeda, hmm..

 ako stavis hladenje gore imate ces vece temperature nego od naprijed

 

naprijed ti ide upuh u kucsite, nikako ne stavljati da ti pusu van

 

ovo sto ti je ibme pokazao sliku je tocno.

 

dok god ti je pumpa ispod razine gornjeg dijela radijatora od kuda ti idu crijeva, to ti je tip top za trajnost i to sto hoces izbjec zrak

Ovo sam procitao tek kad sam dosao doma u kasne sate, a prije polaska sve ostale komentare. Malo si me scimao jer se iz tvog posta tesko skuzi kako ustvari mislis da je najbolje. Pumpa je ispod gornjeg dijela radijatora stavio ja radijator na gornju ili prednju stranu kucista. Pogledao sam Jayz-ov video i gore je najbolje za dugotrajnost izgleda kako je ibme pokazao da. Jucer nisam stigao odgledat te videje, ali znam da je GN nesto pricao o tome. Izgleda da je poanta tih videja bila usmjerena na ljude koji stavljaju sprijeda radijator, a cijevi stave prema gore sto je ustvari isto okej, ali je bolje da su cijevi ispod u tom slucaju. Znaci to je poanta 30min GN vidjea i 16min jayz videja..

 

Malo vecih temperatura se ne bojim, bice to sve ok, danas cu testirat malo sta se moze ili ne moze s PB02 itd., a clocktuner ne znam isplati li se onda uopce koristit za 5000 seriju. RAMi su po difoltu na 3000Mhz, vjerojatno CJR die, na zalost za 32GB kitove ima jako malo odabira u HR (on je htio bas RGB, tako da to isto suzi izbor), ali vidicu sta se moze s njima. Sto se tice kucista ne preporucujem ga, okej je i te rucke su ok, ali za slaganje je malo neprakticno.

 

Uglavnom, vodeno je s gornje strane i hvala na savjetima. Okinut cu jos koju sliku pa stavim zna se vec gdje. Grafa je Nitro 6800 XT. Ako imate neki zahtjev za testirat slobodno recite. Cinebench i CPU-Z scorove cu stavit..

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2021 12:04 (The_Fichek).
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Testirao 5900x u Cyberpunku, da vidim ima li razlike u performansama.

 

Tri OC-a:

 

1. 4.5 Ghz 1.2V LLC Turbo (slabije performanse sa 1.26V)

2. Core Performance Boost Auto, Precision Boost Overdrive Auto

3. Precision Boost Overdrive (Curve -10, -15, -20; PPT 165W, TDC 125A, EDC 115A; Scalar 10x; CPU Boost 200 Mhz)

 

Nisam primjetio nikakve razlike u Cyberpunku, osim enormno visokih temperatura. Em ima lošije performance or ručnog overkloka u multicore, em donosi i do 20C veće temperature.

 

Boost je tu, ali se ne odražava na performanse u igri. Testirao sam 1440p na Ultra sa Medium na RayTracing refleksije. Možda bi bilo napretka u 1080p, ali tu rezoluciju ne koristim.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislim da je to zato kaj imas 5900X. Kao sto netko rece prije, 200 Mhz bi bilo malo puno za 5900X jer ipak imas 12 jezgri. Tolko su stavljali forumasi s 5800X..

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
frey85 kaže...

Testirao 5900x u Cyberpunku, da vidim ima li razlike u performansama.

 

Tri OC-a:

 

1. 4.5 Ghz 1.2V LLC Turbo (slabije performanse sa 1.26V)

2. Core Performance Boost Auto, Precision Boost Overdrive Auto

3. Precision Boost Overdrive (Curve -10, -15, -20; PPT 165W, TDC 125A, EDC 115A; Scalar 10x; CPU Boost 200 Mhz)

 

Nisam primjetio nikakve razlike u Cyberpunku, osim enormno visokih temperatura. Em ima lošije performance or ručnog overkloka u multicore, em donosi i do 20C veće temperature.

 

Boost je tu, ali se ne odražava na performanse u igri. Testirao sam 1440p na Ultra sa Medium na RayTracing refleksije. Možda bi bilo napretka u 1080p, ali tu rezoluciju ne koristim.

 

ne znam kako imas 20C vece temperature uz curve optimizer i PPT/TDC/EDC - to nije OC, ti limiti sluze za snizavanje temperature/voltaza uz zadrzavanje jednakih performansi

 

ako ti curve optimizer vrijednosti nisu stabilne, imat ces losije performanse (prvo postavis sve jezgre na -25 pa vidis imas li problema sa stabilnosti i kakvi su ti bench skorovi, ako ne valja spusti na -20, itd)

 

ako nisi dovoljno nisko postavio PPT/TDC/EDC, neces imati nize temperature - poanta je da ti sva ta 3 limita dosegnu 100% (provjeris u HWInfo64) pod loadom (izvrti cinebench multicore i cpuz bencheve da dostignes max vrijednosti) i jednom kad dosegnu 100% onda snizavas jedan po jedan limit u intervalima od 5, dok ne primjetis da imas tipa >50 nizi multi core score u cinebenchu

 

kad primjetis da ti je nizi multi core score, vratis vrijednost koju si zadnju mjenjao za 5 gore (sa 120 na 125), i onda mjenjas iduci limit (PPT ili TDC)

 

CPU boost na 200 meni ne prolazi na 5800X - ili se windowsi ruse (BSOD) ili imam nize performanse, cak ni 100 mi nije super stabilno, ali je 75MHz OK i nemam pogorsanje performansi

 

scalar na 10X mi takodjer nije stabilan - max mogu na 4X, vecina drzi na 2X

 

kao sto rekoh, u igrama neces primjetiti nikakve razlike u performansama - ove postavke ti samo sluze da umjesto na 90C, CPU dosegne iste performanse 80C ili nizoj temperaturi

 

Cyberpunk ti ne pokazuje razlike u FPSu jer si GPU limited u sva 3 scenarija - umjesto average FPS koji je beznacajan na rezolucijama iznad 1080p, trebas gledati 0.1% i 1% FPS vrijednosti i frametimeove

 

 

drzi se ovog vodica iz tablice kako pravilno postaviti PBO limite (lik isto kao i ti ima 5900X):

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/kta32b/guide_zen_3_overclocking_dialing_in_power_limit/

 

pogledaj i njegovu exelicu (drugi sheet) na kojem vidis kako su mu skorovi padali kako je snizavao PPT/EDC/TDC:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1k2UKcuPDv2wAj-mybmBrGJjoec0zav1cQqyiS5qHcbg/edit#gid=0

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2021 13:08 (Fanu).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Fanu

Kako ti radi sa PBO Scalar na Auto? Sta uopce radi taj skalar, ne kuzim. I di mijenjas PPT/TDC/EDC vrijednosti u BIOSu i di ih vidis u HWinfo? Ja u HWinfo vidim jedino Power Reporting Devation postotak, to se moze vidit samo ako imas 5000 seriju ili? Procitao sam ovo: https://www.gamersnexus.net/guides/3491-explaining-precision-boost-overdrive-benchmarks-auto-oc ..

 

Kako se uopce zovu te vrijednosti u Asus B550 BIOSu na koje mislis. Puno toga moze utjecat na te stvari..

 

Btw. jesi vidio ovo?:

Ima vise tih PBO postavki u razlicitim menijima, treba ih sve enejlbati.. I jesi stavio LLC na neki veci level, tipa 4?

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2021 13:20 (The_Fichek).
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
frey85 kaže...

Testirao 5900x u Cyberpunku, da vidim ima li razlike u performansama.

 

Tri OC-a:

 

1. 4.5 Ghz 1.2V LLC Turbo (slabije performanse sa 1.26V)

2. Core Performance Boost Auto, Precision Boost Overdrive Auto

3. Precision Boost Overdrive (Curve -10, -15, -20; PPT 165W, TDC 125A, EDC 115A; Scalar 10x; CPU Boost 200 Mhz)

 

Nisam primjetio nikakve razlike u Cyberpunku, osim enormno visokih temperatura. Em ima lošije performance or ručnog overkloka u multicore, em donosi i do 20C veće temperature.

 

Boost je tu, ali se ne odražava na performanse u igri. Testirao sam 1440p na Ultra sa Medium na RayTracing refleksije. Možda bi bilo napretka u 1080p, ali tu rezoluciju ne koristim.

 

ne znam kako imas 20C vece temperature uz curve optimizer i PPT/TDC/EDC - to nije OC, ti limiti sluze za snizavanje temperature/voltaza uz zadrzavanje jednakih performansi

 

ako ti curve optimizer vrijednosti nisu stabilne, imat ces losije performanse (prvo postavis sve jezgre na -25 pa vidis imas li problema sa stabilnosti i kakvi su ti bench skorovi, ako ne valja spusti na -20, itd)

 

ako nisi dovoljno nisko postavio PPT/TDC/EDC, neces imati nize temperature - poanta je da ti sva ta 3 limita dosegnu 100% (provjeris u HWInfo64) pod loadom (izvrti cinebench multicore i cpuz bencheve da dostignes max vrijednosti) i jednom kad dosegnu 100% onda snizavas jedan po jedan limit u intervalima od 5, dok ne primjetis da imas tipa >50 nizi multi core score u cinebenchu

 

kad primjetis da ti je nizi multi core score, vratis vrijednost koju si zadnju mjenjao za 5 gore (sa 120 na 125), i onda mjenjas iduci limit (PPT ili TDC)

 

CPU boost na 200 meni ne prolazi na 5800X - ili se windowsi ruse (BSOD) ili imam nize performanse, cak ni 100 mi nije super stabilno, ali je 75MHz OK i nemam pogorsanje performansi

 

scalar na 10X mi takodjer nije stabilan - max mogu na 4X, vecina drzi na 2X

 

kao sto rekoh, u igrama neces primjetiti nikakve razlike u performansama - ove postavke ti samo sluze da umjesto na 90C, CPU dosegne iste performanse 80C ili nizoj temperaturi

 

Cyberpunk ti ne pokazuje razlike u FPSu jer si GPU limited u sva 3 scenarija - umjesto average FPS koji je beznacajan na rezolucijama iznad 1080p, trebas gledati 0.1% i 1% FPS vrijednosti i frametimeove

 

 

drzi se ovog vodica iz tablice kako pravilno postaviti PBO limite (lik isto kao i ti ima 5900X):

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/kta32b/guide_zen_3_overclocking_dialing_in_power_limit/

 

pogledaj i njegovu exelicu (drugi sheet) na kojem vidis kako su mu skorovi padali kako je snizavao PPT/EDC/TDC:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1k2UKcuPDv2wAj-mybmBrGJjoec0zav1cQqyiS5qHcbg/edit#gid=0

 

 

Nisam se puno oko toga, htio sam da vidim samo kako će se igra ponašati kad imam što veći boost jezgara. Slažem se da je 1440p rezolucija na GPU, ali ja ispod te rezolucije ne koristim. Međutim ovo je scena sa puno publike i na svom i7 6700K sam na istoj grafičkoj imao oko 55 fps. Htio sam da vidim ima li poente ići na PBO optimizaciju, jer su na manuelnom overkloku temperature daleko niže, a performanse veće u multicore. Bar u Cyberpunku nema potrebe bilo šta dirati.

 

 

The_Fichek kaže...

Mislim da je to zato kaj imas 5900X. Kao sto netko rece prije, 200 Mhz bi bilo malo puno za 5900X jer ipak imas 12 jezgri. Tolko su stavljali forumasi s 5800X..

 Da, bilo mi mrsko da testiram, ali mislim da sam na CPU Boost 0 Mhz imao 50 poena više u Cinebenchu 20.

 

The_Fichek kaže...

Fanu

Kako ti radi sa PBO Scalar na Auto? Sta uopce radi taj skalar, ne kuzim. I di mijenjas PPT/TDC/EDC vrijednosti u BIOSu i di ih vidis u HWinfo? Ja u HWinfo vidim jedino Power Reporting Devation postotak, to se moze vidit samo ako imas 5000 seriju ili? Procitao sam ovo: https://www.gamersnexus.net/guides/3491-explaining-precision-boost-overdrive-benchmarks-auto-oc ..

 

Kako se uopce zovu te vrijednosti u Asus B550 BIOSu na koje mislis. Puno toga moze utjecat na te stvari..

 

Btw. jesi vidio ovo?:

Ima vise tih PBO postavki u razlicitim menijima, treba ih sve enejlbati.. I jesi stavio LLC na neki veci level, tipa 4?

 Asus ima levele, a Gigabyte ima medium, high, turbo i slično... Vidim da Asus u posljednje vrijeme razbija svoju optimizaciju za PBO, koju mislim da je Gigabyte skinuo u zadnjem updateu BIOSa- sa svoje ploče (Aorus x570 Pro). Jer sam ja imao bolji rezultat sa Aorusovim Core Performance Boost, nego sa PBO na Enable. Tako da će se tu stvari vjerovatno mijenjati. Jer vidiš kako se jebe ovaj Fanu danima oko toga. A to može softver lagano sve ispitati i postaviti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2021 13:33 (frey85).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja sam slagao komp s 2400G, malo manja potrosnja od 2600 i nisam bio sretan, ponajprije bukom stock hladnjaka.

 

Preporuka je da si uzmes Arctic Freezer 34, ne mora biti duo, onaj najobicniji i to je to. Imat ces dosta tiši komp i bolje temp. Kosta 175kn u ADM-u, inace nesto skuplji: https://www.nabava.net/search.php?q=Arctic+Freezer+34

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ford eleanor kaže...

Za sve vlasnike Ryzena 5 2600?

Kakve su vam temperature sa stock hladnjakom u igrama?

Jeste li zadovoljni sa tvorničkim hladnjakom ili biste uzeli neki drugi?

Je li dosta bučan?

Još sam u nedoumici - ostaviti stock ili uzeti nešto do 300 kn.

Komponente su u dolasku

 Imam 1600 af a mislim da je isti stock cooler kao na 2600.Uglavnom temperature su mi isle do 95 stupnjeva u igrama na stock clocku i voltazi.Tako da sam nakon toga uzeo LC-CC 120 cooler i sa overclockom i 1.3v sad nejde preko 80 stupnjeva.

Mozda je do mog kucista ali mi je taj stock cooler stvarno bio los.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2021 13:34 (Acex).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

 

CPU boost na 200 meni ne prolazi na 5800X - ili se windowsi ruse (BSOD) ili imam nize performanse, cak ni 100 mi nije super stabilno, ali je 75MHz OK i nemam pogorsanje performansi

 

scalar na 10X mi takodjer nije stabilan - max mogu na 4X, vecina drzi na 2X

 

 

 

 

 

 

zanimljivo.

 

tebi ove postavke ne prolaze a memorija ti je stabilna, dok meni prolaze 200MHz i 10X a memorija mi nece radiz iznad 2133Mhz dovoljno stabilno 

 

ne znam kako imas slabije performanse sa vecim frekvencijama, na koliko ti uopce radi proc?

 

moj je SC na 5Ghz, a MC na 4.6GHz

 

www.youtube.com/TerabitTV
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Kako ti radi sa PBO Scalar na Auto? Sta uopce radi taj skalar, ne kuzim. I di mijenjas PPT/TDC/EDC vrijednosti u BIOSu i di ih vidis u HWinfo? Ja u HWinfo vidim jedino Power Reporting Devation postotak, to se moze vidit samo ako imas 5000 seriju ili? Procitao sam ovo: https://www.gamersnexus.net/guides/3491-explaining-precision-boost-overdrive-benchmarks-auto-oc ..

 PBO scalar definira koliko dugo ce drzati boost vrijednosti ako se ne varam - sta nemas opis tih opcija u BIOSu?

 

PPT/EDC/TDC mjenjas tako da PBO prvo postavis na advanced i onda ti se prikazu te opcije - a nalaze se pod "AMD overclocking > accept > PBO"

 

moras imati zadnji HWInfo64 instaliran da bi ih vidio - i mislim da je to podrzano samo na zen3 procesorima zasad (curve optimizer takodjer?)

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
The_Fichek kaže...

Kako ti radi sa PBO Scalar na Auto? Sta uopce radi taj skalar, ne kuzim. I di mijenjas PPT/TDC/EDC vrijednosti u BIOSu i di ih vidis u HWinfo? Ja u HWinfo vidim jedino Power Reporting Devation postotak, to se moze vidit samo ako imas 5000 seriju ili? Procitao sam ovo: https://www.gamersnexus.net/guides/3491-explaining-precision-boost-overdrive-benchmarks-auto-oc ..

 PBO scalar definira koliko dugo ce drzati boost vrijednosti ako se ne varam - sta nemas opis tih opcija u BIOSu?

 

PPT/EDC/TDC mjenjas tako da PBO prvo postavis na advanced i onda ti se prikazu te opcije - a nalaze se pod "AMD overclocking > accept > PBO"

 

moras imati zadnji HWInfo64 instaliran da bi ih vidio - i mislim da je to podrzano samo na zen3 procesorima zasad (curve optimizer takodjer?)

Baci pogled na ovo: https://albertherd.com/2020/12/13/my-experience-with-precision-boost-overdrive-2-on-a-5900x/

 

Odavde sam prepisao PPT, TDC, EDC i probavao sam i jednu i drugu postavku. Sa prvom sam imao 90C limit, a druga je na 88-89 C.

 

Svaka postavka PPT ispod 142 rezultira manjom temperaturom ali i slabijim performansama. Ja sam prije dvadesetak dana kad sam dobio procesor testirao 155 i bilo je slabije nego Aorusov Core Performance Boost.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2021 13:47 (frey85).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Acex kaže...
ford eleanor kaže...

Za sve vlasnike Ryzena 5 2600?

Kakve su vam temperature sa stock hladnjakom u igrama?

Jeste li zadovoljni sa tvorničkim hladnjakom ili biste uzeli neki drugi?

Je li dosta bučan?

Još sam u nedoumici - ostaviti stock ili uzeti nešto do 300 kn.

Komponente su u dolasku

 Imam 1600 af a mislim da je isti stock cooler kao na 2600.Uglavnom temperature su mi isle do 95 stupnjeva u igrama na stock clocku i voltazi.Tako da sam nakon toga uzeo LC-CC 120 cooler i sa overclockom i 1.3v sad nejde preko 80 stupnjeva.

Mozda je do mog kucista ali mi je taj stock cooler stvarno bio los.

 Taj cooler ne smije ic preko ~80 stupnjeva u igrama, jest da ce mozda bit bucniji ali temperature ce bit tu oko 80, i sad sa LC CC 120 ti pogotovo u ovo doba na samo 1.3v ne smiju ic preko 60ak stupnjeva, mozda cak i manje.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
The_Fichek kaže...

Kako ti radi sa PBO Scalar na Auto? Sta uopce radi taj skalar, ne kuzim. I di mijenjas PPT/TDC/EDC vrijednosti u BIOSu i di ih vidis u HWinfo? Ja u HWinfo vidim jedino Power Reporting Devation postotak, to se moze vidit samo ako imas 5000 seriju ili? Procitao sam ovo: https://www.gamersnexus.net/guides/3491-explaining-precision-boost-overdrive-benchmarks-auto-oc ..

 PBO scalar definira koliko dugo ce drzati boost vrijednosti ako se ne varam - sta nemas opis tih opcija u BIOSu?

 

PPT/EDC/TDC mjenjas tako da PBO prvo postavis na advanced i onda ti se prikazu te opcije - a nalaze se pod "AMD overclocking > accept > PBO"

 

moras imati zadnji HWInfo64 instaliran da bi ih vidio - i mislim da je to podrzano samo na zen3 procesorima zasad (curve optimizer takodjer?)

Doma sam sad, a pitam za frendov komp. Pitam unaprijed da imam sve pripremljeno, neda mise kod njega testirat ne znam kolko sati. Moguce da prikazuje samo za zen3 jer kod sebe imam 1600 i ne vidim te postavke u zadnjem 6.40 HWinfo. Hvala, mislim da je jasno vise manje sve, samo treba vidjet kakav je primjerak dobio.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
Acex kaže...
ford eleanor kaže...

Za sve vlasnike Ryzena 5 2600?

Kakve su vam temperature sa stock hladnjakom u igrama?

Jeste li zadovoljni sa tvorničkim hladnjakom ili biste uzeli neki drugi?

Je li dosta bučan?

Još sam u nedoumici - ostaviti stock ili uzeti nešto do 300 kn.

Komponente su u dolasku

 Imam 1600 af a mislim da je isti stock cooler kao na 2600.Uglavnom temperature su mi isle do 95 stupnjeva u igrama na stock clocku i voltazi.Tako da sam nakon toga uzeo LC-CC 120 cooler i sa overclockom i 1.3v sad nejde preko 80 stupnjeva.

Mozda je do mog kucista ali mi je taj stock cooler stvarno bio los.

 Taj cooler ne smije ic preko ~80 stupnjeva u igrama, jest da ce mozda bit bucniji ali temperature ce bit tu oko 80, i sad sa LC CC 120 ti pogotovo u ovo doba na samo 1.3v ne smiju ic preko 60ak stupnjeva, mozda cak i manje.

Imao sam i LC CC 120 doma i usporedio ga s Arcticom 34. Ne znam za temperature, ali znam da na LC CC-u ventilator pocne malo zujati nakon godinu-dvije tako da samo zbog ventilatora po meni prednost odnosi Arctic. Tijela hladnjaka su im inace vrlo slicna, ali to je vec klasik dizajn. Deal breaker je MX-4 pasta koja se dobije s Arcticom tako da je na kraju definitivni best buy Freezer 34, makar je nedavno malo poskupio..

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...
Fanu kaže...
The_Fichek kaže...

Kako ti radi sa PBO Scalar na Auto? Sta uopce radi taj skalar, ne kuzim. I di mijenjas PPT/TDC/EDC vrijednosti u BIOSu i di ih vidis u HWinfo? Ja u HWinfo vidim jedino Power Reporting Devation postotak, to se moze vidit samo ako imas 5000 seriju ili? Procitao sam ovo: https://www.gamersnexus.net/guides/3491-explaining-precision-boost-overdrive-benchmarks-auto-oc ..

 PBO scalar definira koliko dugo ce drzati boost vrijednosti ako se ne varam - sta nemas opis tih opcija u BIOSu?

 

PPT/EDC/TDC mjenjas tako da PBO prvo postavis na advanced i onda ti se prikazu te opcije - a nalaze se pod "AMD overclocking > accept > PBO"

 

moras imati zadnji HWInfo64 instaliran da bi ih vidio - i mislim da je to podrzano samo na zen3 procesorima zasad (curve optimizer takodjer?)

Doma sam sad, a pitam za frendov komp. Pitam unaprijed da imam sve pripremljeno, neda mise kod njega testirat ne znam kolko sati. Moguce da prikazuje samo za zen3 jer kod sebe imam 1600 i ne vidim te postavke u zadnjem 6.40 HWinfo. Hvala, mislim da je jasno vise manje sve, samo treba vidjet kakav je primjerak dobio.

 

trebat ce vam bar 2h da nadjete stabilan omjer curve optimizer, PBO boost, PPT/EDC/TDC postavki - jer moras uzlazit u BIOS pa onda u Windows da istestiras da li je sve OK

najbolje da mu ostavis PBO na enabled/auto i nek updejta kad kako koji BIOS izadje sa novom AGESom koji ce to automatski podesavati

 

u gejmingu on tih 90C nikad ionako nece vidjeti jer nijedna igra ne zakuca procesor na 100%, prije ce graficka biti na 100% nego zen3 - druga stvar ako radi encoding/renderiranje i ostale stvari gdje je konstantno veliki load na procesor..

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Curve optimizer mislim da je najkorisnija stvar od svega toga radi namjestavanja napona po jezgrama, inace bi radio rucni OC. 2-3-4 sata su oke, bicu cijelu vecer tamo. Ako bude bilo 90C u icemu bacam mu komp kroz prozor jer s 360mm na 5800X ne ocekujem te temperature. Da je uzeo 5900X to bih ocekivao, ali ovako ne. Bumo vidli pa javim rezultate..

5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Curve optimizer mislim da je najkorisnija stvar od svega toga radi namjestavanja napona po jezgrama, inace bi radio rucni OC. 2-3-4 sata su oke, bicu cijelu vecer tamo. Ako bude bilo 90C u icemu bacam mu komp kroz prozor jer s 360mm na 5800X ne ocekujem te temperature. Da je uzeo 5900X to bih ocekivao, ali ovako ne. Bumo vidli pa javim rezultate..

nece mu biti 90 stupnjeva, nema sanse

 

ako meni sa kucistem koje ima los airflow, i svi ventovi su namjesteni na silent, sa postavkama u biosu za maksimalno cjedenje procesora ne prelazi 67 kod igranja i 84 kod premier pro exporta

 

nista ne brini 

www.youtube.com/TerabitTV
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Curve optimizer mislim da je najkorisnija stvar od svega toga radi namjestavanja napona po jezgrama, inace bi radio rucni OC. 2-3-4 sata su oke, bicu cijelu vecer tamo. Ako bude bilo 90C u icemu bacam mu komp kroz prozor jer s 360mm na 5800X ne ocekujem te temperature. Da je uzeo 5900X to bih ocekivao, ali ovako ne. Bumo vidli pa javim rezultate..

 

zen3 radi na principu da dosegne thermal limit i drzi ga, a thermal limit je 90C (znaci zen3 su dizajnirani da rade 24/7 na tih 90C) - ako je dobar cooler pretpostavljam da ce CPU prije dosegnuti svoj boost limit nego taj thermal limit, tj imat ce max all core boost (zakucanih tipa 4.7GHz) vec na 80~C umjesto na 90C

 

ali kazem, tih 90C vidis samo u sintetickim benchmarcima i aplikacijama koje cijelo vrijeme zakucaju proc na 100%

 

postavi mu za pocetak CO na -25 za sve jezgre (u ryzen masteru ili hwinfo64 provjeri koje su 2 najbrze jezgre pa njih postavi na tipa -10 kako bi dobile vise voltaze i imale nesto bolje performanse), PBO enabled, PBO limits disabled i to bi trebalo biti dosta da izvuce max iz procesora (eventualno PBO boost isprobati sa 200/100/50MHz)

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2021 15:13 (Fanu).
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

BIOS 1801 Strix B550-E AGESA 1.2 https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/..._GAMING/ROG-STRIX-B550-E-GAMING-ASUS-1801.ZIP

 

MSI je takodjer izdao BIOSe s novom AGESom 1.2.0.0

 

preporuca se imati zadnje AMD chipset drivere (iz 10mj prosle godine) prije instalacije ovog BIOSa

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
Acex kaže...
ford eleanor kaže...

Za sve vlasnike Ryzena 5 2600?

Kakve su vam temperature sa stock hladnjakom u igrama?

Jeste li zadovoljni sa tvorničkim hladnjakom ili biste uzeli neki drugi?

Je li dosta bučan?

Još sam u nedoumici - ostaviti stock ili uzeti nešto do 300 kn.

Komponente su u dolasku

 Imam 1600 af a mislim da je isti stock cooler kao na 2600.Uglavnom temperature su mi isle do 95 stupnjeva u igrama na stock clocku i voltazi.Tako da sam nakon toga uzeo LC-CC 120 cooler i sa overclockom i 1.3v sad nejde preko 80 stupnjeva.

Mozda je do mog kucista ali mi je taj stock cooler stvarno bio los.

 Taj cooler ne smije ic preko ~80 stupnjeva u igrama, jest da ce mozda bit bucniji ali temperature ce bit tu oko 80, i sad sa LC CC 120 ti pogotovo u ovo doba na samo 1.3v ne smiju ic preko 60ak stupnjeva, mozda cak i manje.

 Ma to je do ovog kucista jer nema dobar protok zraka,jbg trebao sam te poslusat i uzet onog zalmana ali sta je tu je.Kad bi ubacio naprijed jedan ventilator i 1 gore bile bi vjerovatno bolje temperature.Ali nisam ocekivao da ce sa stock coolerom biti neigrivo,doslovno nakon sat vremena igranja su temperature isle do 95 stupnjeva.Sa Lc-cc 120 je sad oko 75-80 max

5 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ryzen 7 4750G sa sa integriranom grafikom, za one koji razmatraju mini pc za multimediju, da ga mogu nositi okolo i igrati poneku igru.

 

Hladim ga sa Noctua NH-L9a, temperature ne prelaze 65 stupnjeva, i Noctua i 92mm vent koji se dobije sa kucistem su na silent. Kuciste je InWin B1 sa 200W napajanjem

 

CPU performanse su odlicne, u rangu 3700X procesora, a gaming na 1920X1080 je takoder moguc, u pojedinim igrama

 

Par slika kako se krece FPS u nekim igrama koje igram, jos bih dodao da DOTA2, LOL, Diablo III, Path Of Exile, Unreal, GTA V, Minecraft, Roblox, BNGDrive, Rayman i slicne rade bez problema na minimum 60 FPS sa medium ili high settingsima zavisno od igre.

 

Ove neke zahtjevnije naravno ne mogu ni blizu 60 FPS, kao SoTR recimo, Apex je oko 45 itd, Warzone nisam niti probao, jer te PvP FPS igre nema smisla igrati na ovoj grafickoj

 

Low settings za ove igre na slikama je koristen, mada WoW moze i na medium rokati 60 FPS, ali za raid treba staviti spell efect na low

 

Sve u svemu odlican sistem za lan partije u nekoj kleti, ili za ponest na more, za gledanje serija, filmova i igranje ako vam dosadi na moru sa zenom i djecom 

 

Mozete ga spojiti na TV kao multimedija player, i preko njega igrati Steam Remote play recimo

 

 

www.youtube.com/TerabitTV
Moj PC  
6 0 hvala 4
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice