AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.051.311
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dati za proc 5k i onda koristit ECO mod. Radije bi se objesio... tako možeš kupiti i lošiji proc.

 

Kad slažem mašinu od 2k eura, onda ne pristaješ na kompromise.

Moj PC  
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Blader kaže...

Dati za proc 5k i onda koristit ECO mod. Radije bi se objesio... tako možeš kupiti i lošiji proc.

 

Kad slažem mašinu od 2k eura, onda ne pristaješ na kompromise.

svatko slaze svoj setup po svome ukusu. i uvijek radis kompromise

 

ako hoces top performanse buka je kompromis, ako hoces tisinu, smanjenje performansi je kompromis

 

npr kupio sam K procesor, zbog veceg takta i boosta neko non K, a ne zato da mogu OC radit.

 

tisina mi je najbitnija stavka, i ako mogu postici ultimative silence, uz 99% performanse zasto ne

 

pogotovo netko tko koristi racunala za rad, sa svim jezgrama na 100%, stari moj da moram 8 sati slusat ventilatore pa ispizdio bi

 

zato i postoje opcije da si namjestis kako tebi osobno pase

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
Zeus_CM kaže...
Fanu kaže...

B550 chipset nema automatski podrsku za Zen3 (ryzen 5xxx)? tj ako uzmem neku od B550 maticnih, morat cu flashati najnoviji BIOS na njih prije nego sto ce raditi sa Ryzen 5800X?

 

Trenutno imam 2700X a on nije podrzan na B550 chipsetu, a presao bih na B550 i Ryzen 5800X - i kak sad da updejtam BIOS kad nemam podrzan CPU niti vecina B550 maticnih podrzava BIOS updejt bez CPUa?

 

Hoce li to napraviti u shopu u kojem kupim maticnu? Doduse nekako sumnjam da manji shopovi (protis, uzi shop, supernet, itd) to rade

 Koju točno matičnu B550 kupuješ, standard je da sve nove matične imaju podrušku za Q-Flash Plus (ili ekvivalent) koji podržava upgade biosa preko USB-a bez komponenti računala (samo ti treba matična i PSU)

 

Pikirao sam AsRock B550 Extreme4 - a vidim da vecina AsRockovih maticnih nema tu funkcionalnost

 

Asus i MSI ne zelim, tako da mi ostaju Gigabyte i AsRock

 

A nista, nadat cu se da su AsRockove maticne u trgovinama na novijim BIOSima koji vec imaju support za zen3

Ili jednostavno za par sto kuna vise uzeti Gigabyte X570 Aorus Elite koji podrzava sve procesore od zen+ pa nadalje + ima USB flashback..

 Pogledaj si X570 Tomahawk svi je hvale, a VRM joj je navodno prejak. Teško ju je nabavit sve ih prodaju u trenu.

https://www.google.com/amp/s/www.techspot.com/amp/review/2020-msi-x570-tomahawk/

Ta B550 Extreme 4 je isto super imaš i nešto sitno bolju verziju Velocita. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 13:19 (mislioc).
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ima smisla to za buku. Mislim to sam i ja napravio sa grafom. Gledao  sam iz kuta ovog gore slučaja, gdje nešto ne funkcionira kako treba sa voltažom i temperaturama. 

 

 edit: x570 tomahawk sam ja preorder napravio sa amazona.de za 200eura + poštarina, ali trebat će da dođe 20-ak dana. Ostale opcije su puno nerealno skupe. A na nju planiram ubost isto 5900x

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 13:14 (Blader).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Očito da se ništa nije promijenilo ni na seriji 5 po pitanju voltage management-a. Već sam pisao o tome , i ja ću potvrditi ovo isto što kolega kaže, stock postavke su qrina i ploča nabija napone u nebesa. Sve po p. s. postavljeno, ryzen balanced plan, PBO mi je isključen skroz ali svejedno opet radi u
Windowsima na 1.46 1.47 V sa temperaturama u idleu od 60C, load ode i do 80 Cuz urlanje coolera. Postavim offset - 0.2 V, manualno oc na 4225 i odjednom sve radi kako treba uz 50% max venta (1300 o/min) i manje temperature primjetno (gaming 55C, stress testovi 64max) Kako to objašnjavate?
Dalje, što se tiče obaranja clockova i napona ovisno o loadu to radi samo dok je množitelj na auto tj default 36.dok se mrdne sa te vrijednosti, možeš zaboraviti na obaranja clocka i napona, stalno dere na max što je van pameti. Nema šanse da to ustimam po želji, a nisam jedini. Procesori su odlični, ali moraju malo poraditi na power managementu i da stvari koje se podrazumijevaju već odavno rade kako spada i na AMD.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 14:53 (error_666).
Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
Očito da se ništa nije promijenilo ni na seriji 5 po pitanju voltage management-a. Već sam pisao o tome , i ja ću potvrditi ovo isto što kolega kaže, stock postavke su qrina i ploča nabija napone u nebesa. Sve po p. s. postavljeno, ryzen balanced plan, PBO mi je isključen skroz ali svejedno opet radi u
Windowsima na 1.46 1.47 V sa temperaturama u idleu od 60C, load ode i do 80 Cuz urlanje coolera. Postavim offset - 0.2 V, manualno oc na 4225 i odjednom sve radi kako treba uz 50% max venta (1300 o/min) i manje temperature primjetno (gaming 55C, stress testovi 64max) Kako to objašnjavate?
Dalje, što se tiče obaranja clockova i napona ovisno o loadu to radi samo dok je množitelj na auto tj default 36.dok se mrdne sa te vrijednosti, možeš zaboraviti na obaranja clocka i napona, stalno dere na max što je van pameti. Nema šanse da to ustimam po želji, a nisam jedini. Procesori su odlični, ali moraju malo poraditi na power managementu i da stvari koje se podrazumijevaju već odavno rade kako spada i na AMD.

Zasto bi ista trebali objasnjavati? Ako nisi zadovoljan predji na Intel i to je to. Dzabe se ovdje zalit, sumnjam da itko tko radi u AMDu cita ovaj forum ili zna bilokoga s Buga.

 

Po meni je daleko, miljama bolje da moras izgubit 5 minuta zivota da namjestis napon, nego da imas procesor koji nonstop kuri i kojeg nemozes "fixat" sta got napravio.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Nije to samo na bugu kolega.Samo utipkaj " AMD ryzen high idle temps" i uvjeri se sam. Uvijek je samo jedan razlog, krš auto postavke za napone od AMDa.
Nije problem meni potrošiti malo vremena i postimati po želji, ali šta ćemo sa onima koji nisu baš spremni za prckanje po BIOSu i ustimavanje onoga što mora radit out of box, ponavljam?! To je poenta sve priče.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 15:07 (error_666).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
Očito da se ništa nije promijenilo ni na seriji 5 po pitanju voltage management-a. Već sam pisao o tome , i ja ću potvrditi ovo isto što kolega kaže, stock postavke su qrina i ploča nabija napone u nebesa. Sve po p. s. postavljeno, ryzen balanced plan, PBO mi je isključen skroz ali svejedno opet radi u
Windowsima na 1.46 1.47 V sa temperaturama u idleu od 60C, load ode i do 80 Cuz urlanje coolera. Postavim offset - 0.2 V, manualno oc na 4225 i odjednom sve radi kako treba uz 50% max venta (1300 o/min) i manje temperature primjetno (gaming 55C, stress testovi 64max) Kako to objašnjavate?
Dalje, što se tiče obaranja clockova i napona ovisno o loadu to radi samo dok je množitelj na auto tj default 36.dok se mrdne sa te vrijednosti, možeš zaboraviti na obaranja clocka i napona, stalno dere na max što je van pameti. Nema šanse da to ustimam po želji, a nisam jedini. Procesori su odlični, ali moraju malo poraditi na power managementu i da stvari koje se podrazumijevaju već odavno rade kako spada i na AMD.

Zato i rade na ovom novom adaptive undervoltingu, trebao bi uskoro početi izlati novi AGESA update, imam feeling da bude to radilo fenomenalno i riješilo naše probleme, očito su skužili u AMD da im power mangment puno gori od intela koji uz svoj 14++++++++ uspijevaju postići niže idle temprature i potrošnju nego njihovi procesori, što je glupo realno kad su AMD procesori sigurno puno efkasniji sa svojih 7nm od INTEL-a.

 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Meni osobno bi to smetalo volim da sve radi po defaultu kak spada. Moraju to popravit jer to je čisti nemar.
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne kazem ja da je to samo na Bugu. Znamo svi da imaju problema sa softverom oduvijek, manje ili vise, ali im je hardver bolji i to im je cesto hardver bio bolji i onda kad su davali manje fps u igrama.

 

Meni osobno je daleko vazniji hardver od nesavrsenog softvera. Nadam se da vecina ljudi koji kupuju AMD znaju guglati, tako da vjerujem da ce se snaci.

 

Btw. stock napon je agresivan, ali je i dalje u granicama dopustenog. Znaci kao sto rekoh onom gore, racunalo ti se ne gasi i to je to, a temperature su ti opet kao kod Intela s 0.2V nizim naponom. Da se ljudima gase racunala radi tog profila ili sta vec, onda bi vjerojatno AMD ustupio nekakav update.

5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
Očito da se ništa nije promijenilo ni na seriji 5 po pitanju voltage management-a. Već sam pisao o tome , i ja ću potvrditi ovo isto što kolega kaže, stock postavke su qrina i ploča nabija napone u nebesa. Sve po p. s. postavljeno, ryzen balanced plan, PBO mi je isključen skroz ali svejedno opet radi u
Windowsima na 1.46 1.47 V sa temperaturama u idleu od 60C, load ode i do 80 Cuz urlanje coolera. Postavim offset - 0.2 V, manualno oc na 4225 i odjednom sve radi kako treba uz 50% max venta (1300 o/min) i manje temperature primjetno (gaming 55C, stress testovi 64max) Kako to objašnjavate?
Dalje, što se tiče obaranja clockova i napona ovisno o loadu to radi samo dok je množitelj na auto tj default 36.dok se mrdne sa te vrijednosti, možeš zaboraviti na obaranja clocka i napona, stalno dere na max što je van pameti. Nema šanse da to ustimam po želji, a nisam jedini. Procesori su odlični, ali moraju malo poraditi na power managementu i da stvari koje se podrazumijevaju već odavno rade kako spada i na AMD.

u pravu si. power managment im je totalni uzas

 

na 5000 se manje osjeti nego na 3000, sa svim promjenama arhitekture, ipak su temp manje nego na 3000, iako su naponi skoro pa identicno suludi

 

i frustrira totalno, nadam se da ce PBO2 verzija rjesiti to 

 

da se razumijemo, ovaj 5800X mi radi savrseno, kako sam vec napisao u 5000 temi, ostavio sam sve na auto, i ne diram dok ne izade PBO2

 

nemam problema sa idle temperaturama niti sa gaming temperaturama, idle je oko 35 a gaming je od 55 do 65 zavisno od igre, jedino gdje odu temperature preko 80 je premier pro

 

 

 

 

www.youtube.com/TerabitTV
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav,

Trebao bih preporuku, imam ovu maticnu i trenutno imam ryzen 1800x u kombinaciji sa 1080ti.

 

Sad za black friday planiram napraviti upgrade na 1440p monitor, pa me zanima dal bi se isplatilo uopce napraviti upgrade na neki zen2 procesor? Ako da, koji?
Zen 2 jer nemogu zen3 (ne podrzava maticna) a planiram raditi veci upgrade za nekih godinu-dve pa si sve mislim da bi mi se neki short term upgrade mogao isplatiti.

 

Try and fail, but never fail to try.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 15:27 (kameni_zg).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kameni_zg ništa ti se ne isplati osim serije 5000. Na tom 1440p taj 1800X će biti čist fajn. Možda će ti doći bios za tu ploču za seriju 5000 pa tek onda eventualno 5800X ili 5600X.
 
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ili prodaj maticnu i kupi novu, recimo B450-F Strix za 860kn (mozda i nize za BF) u Mall.hr. Realno ploca je po el. komponentama dosta losija od CH6, ali imas ROG feature i neke stvari na koje si navikao. Na taj nacin bi najmanje izgubio. Beta BIOSe za Asus B450 imas ovdje: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/jpa499/asus_b450_beta_bioses_ryzen_5000_support/, a sluzbeni support ce doci vjerojatno u 1.mj. Mozes i sacuvati maticnu, ako si sentimentalno vezan za nju jer je community za nju dosta jak pa bi neko mogao skombinirati neki beta bios za nju.

10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

https://www.guru3d.com/news-story/new-agesa-bios-updates-enables-amd-smart-access-memory-functionality-for-x470-and-b450.html

 

 

Edit: isto tako danas/jucer izasli novi beta biosi od Asusa za B450X470 ploce, "one way bios update" navodno (mislim da ovo vrijedi samo za ploce koje nemaju bios flashback, ali treba pricekat), jos uvijek rade normalno sa Zen 1 procesorima...

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 16:21 (hahhaajaads).
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

Trenutno imam 2700X a on nije podrzan na B550 chipsetu, a presao bih na B550 i Ryzen 5800X - i kak sad da updejtam BIOS kad nemam podrzan CPU?

 

 

koja je to b550 ploča?

baš sam neki dan tu napisao kako sam vidio da je ekipa po redditu prijavljivala da im 2700x uredno radi na MSI Tomahawk b550 pločama, ne znam kak je s drugim proizvođačima - možda je samo do biosa stvar...

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ekipa molim preporuku ATX matične za 5600x, ništa specijalno mi ne treba (budući da krepava podrška za am4 s ovom generacijom), bitno da ima barem pet 4-pinskih konektora za ventove.

 

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zen 3 procesori se prodaju kao kiflice, ubijaju glatko Intel .

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

pokosili su Intel pa u duhu konkurencije treba sad podržavati slabije i jeftinije :D

Moj PC  
3 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

pokosili su Intel pa u duhu konkurencije treba sad podržavati slabije i jeftinije :D

 Braniti Intel nikad, jeftinim i traljavim metodama su si povečavali performanse na štetu sigurnosti tj koristili prečice, i naknadno onda krpali sve to kad je došlo na naplatu, ne hvala, nego potonu do kraja.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 17:57 (Riot).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Svi 5600X rasprodani kod nas kupci prepoznali kvalitetu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 18:02 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

@ivicask i mitohondri --- i ja se iskreno nadam da ce se rijesiti napokon te mušice .

@fichek -- Da, na svu sreću spustio sam dosta temperature , sto se loada tiče tu je to negdje  kao i na proslom i5 6600K na 4.6 GHz ,ali idle je bio dosta nizi na intelu ( ispod 30C  ), dok na 3600 ispod 40C nema sanse da ga spustim, evo ni sad kad su hladniji dani . 

U mom slučaju jedini način na kojem mogu imati " i jare i pare " , tj da obara takt i napon , a da imam razumne temperature je sve na auto , napon offset -0.2V ili manualno postavit na 1.25V.Tako boosta do 4100 MHz otp i dinamički mijenja napon i takt ovisno o loadu . 

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Riot kaže...
forumaš kaže...

pokosili su Intel pa u duhu konkurencije treba sad podržavati slabije i jeftinije :D

 Braniti Intel nikad, jeftinim i traljavim metodama su si povečavali performanse na štetu sigurnosti tj koristili prečice, i naknadno onda krpali sve to kad je došlo na naplatu, ne hvala, nego potonu do kraja.

 ma nek potonu i ja bi volio, onda bi se dogodilo također ono što priželjkujem, desergodišnju AMD dominaciju i deranje kože fanboyevima koji bi im financirali nove bazene, privatne avione i sl :D :D

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

@riot

samo cu reci da prizeljkivanje propasti , nebitno Intel ili AMD daje ovom koji ostane monopol da stavlja cijene kolike hoce .

zelis placat 300 e za neki "onako " procesor opet kao sto je bilo za vrijeme Intel dominacije  ? To uopce nije upitno , dobrih nema i svi vole pare , pa i AMD tako da pazi sta zelis 

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 19:40 (error_666).
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sklapam novi komp sa AMD Ryzen 5 5600 serije Zen 3. Zanima me koju MBO od Asusa:

1. ASUS TUF Gaming B550-Plus (Wi-Fi)ATX Form Factor 996,55kn Links

2.ASUS TUF Gaming B550M-Plus (WI-FI) mATX Form Factor 1208.99kn ADM (gotovina)

Koliko sam uspio vidjeti razlika je u tipu ATX i mATX i da M ima PS/2 port i  Bluetooth v5.1, ali dva manje SATA 6Gb/s porta. Vjerovatno ima još neke razlike, zato može preporuka.

 

ASUS TUF Gaming B550-Plus (Wi-Fi)

ASUS bez M

 

ASUS TUF Gaming B550M-Plus (WI-FI)

ASUS M

10 ASUS TUF Gaming B550-Plus
2 ASUS TUF Gaming B550M-Plus
These Days
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ovaj link ASUS bez M ti je krivi link, odnosno obje ploce u ducanima su iste mATX ploce. 


ASUS
 TUF GAMING B550-PLUS (WI-FI) sam jedino uspio naci u Uzi shopu za 1482 kn.


ASUS
 TUF GAMING B550-PLUS bez WI-FI imas najjeftiniji u Extreme Digital za 1170 kn.

AMD Fanboyčina
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Miha LA kaže...

Sklapam novi komp sa AMD Ryzen 5 5600 serije Zen 3. Zanima me koju MBO od Asusa:

1. ASUS TUF Gaming B550-Plus (Wi-Fi)ATX Form Factor 996,55kn Links

2.ASUS TUF Gaming B550M-Plus (WI-FI) mATX Form Factor 1208.99kn ADM (gotovina)

Koliko sam uspio vidjeti razlika je u tipu ATX i mATX i da M ima PS/2 port i  Bluetooth v5.1, ali dva manje SATA 6Gb/s porta. Vjerovatno ima još neke razlike, zato može preporuka.

 

ASUS TUF Gaming B550-Plus (Wi-Fi)

ASUS bez M

 

ASUS TUF Gaming B550M-Plus (WI-FI)

ASUS M

Obje su ti mATX kao sto rece kolega, evo ti jos 4 opcije, s obzirom da navedene B450 isto podrzavaju 5. seriju:

 

3) ASUS TUF B550-Plus (Wi-Fi) - 1200kn s dostavom: https://www.alzashop.com/asus-tuf-gaming-b550-plus-wi-fi-d6243680.htm

4) Asus B450-F Strix II - 975 kn s dostavom: https://www.alzashop.com/asus-rog-strix-b450-f-gaming-ii-d6219599.htm?o=1

5) Asus B450-F Strix - doce opet u Mall.hr sigurno, 860kn, prosli petak je bila akcija 100kn za kupovinu iznad 1000kn..

6) Asus TUF B450 Pro - 824 kn: https://www.nabava.net/search.php?q=b450+tuf+pro+asus

 

Za sve navedeno mozda bude akcija, nikad ne znas, ovaj petak.. Razlika izmedju prve i druge verzije B450 Strix je sto druga verzija ima bolji VRM, M.2 hladnjake, addressable RGB (3pin), BIOS flashback i mozda jos neke fore. Isplati se kupit za malu razliku u novcima.

5 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

evo uhvatio sam vremena za usporedbu i razlike su velike cak i kod istog proizvodaca

 

obje ploce gigabyte, sa istim zadnjim BIOS-om

 

BIOS je podesen na "load bios defaults" i u tim uvjetima turbo core i PBO su ukljuceni, XMP je iskljucen i memorija je na 2400Mhz, windows balanced plan

 

1. racunalo

 

5600X sa box coolerom
B550I AORUS PRO AX

Cooler Master NR200P kuciste, sa 2x120mm ventilatora na gornjoj strani

 

tokom cinebencha:

voltaza konstantna na 1.20v i kod multi i kod single core

temepratura multi 73 stupnjeva max, single 62 stupnjeva max

 

SC 4.6 GHz 

MC 4.3 GHz 

 

2. racunalo

 

5800X sa Arctic LF II 240mm AiO

B550 AORUS ELITE

BeQuiet DB 700 sa 3x140mm na gornjoj strani, 1x140mm ispuh, i 2x120mm upuh s prednje strane od AiO

 

tokom cinebencha:

voltaza konstantna na 1.34v i kod multi i kod single core

temepratura multi 85 stupnjeva max, single 54 stupnjeva max

 

SC 4.8 GHz

MC 4.5 GHz

 

Svida mi se kako ova ITX ploca radi, jako niski napon, a opet max performanse. 

 

Probat cu staviti 5800X u nju pa da vidim da li ce biti ista situacija. Ako stignem to napravit 

www.youtube.com/TerabitTV
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.11.2020 12:24 (Mitohondri).
Moj PC  
5 0 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...

 

tokom cinebencha:

voltaza konstantna na 1.44v i kod multi i kod single core

temepratura multi 85 stupnjeva max, single 54 stupnjeva max

Stock all-core load 1.44V? Nema sanse, ili krivo ocitava ili je BIOS bugovit pa siluje procesor... To je debelo previsok napon za 100% all-core load.

Taj bi napon bio ok kad bi cpu bio na puno nizoj temperaturi, tipa ispod 30°C.. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.11.2020 12:04 (ansha).
5 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

tipfeler 1.34v je 

www.youtube.com/TerabitTV
Moj PC  
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice