Mesh wireless mreža

poruka: 31
|
čitano: 11.729
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Mesh wireless mreža

Može preporuka nekakvih mesh routera za postavljanje mesh mreže u kući dva kata dosta razvedenog tlocrta, trebao bih jedno tri routera.

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža

Ovo bi i meni trebalo, preporuka, ali od nekoga "iz prve ruke", jer pročitao sam podosta tekstova o tome i nekako mi se najbolji čini Netgear Orbi varijanta ali još nisam našao da baš netko kod nas aktivno koristi njih.

 

Što se tiče specifikacija - obavzno gledaj da ima tzv. backhaul band

8 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
Ovako, Iskonom Airties je čist solidan. Orbi je vrlo dobar. Isprobao sam još i Deco M4, koji je zasada najbolji. Jedan uređaj je pokrio cca 200m2, s tim da sam na većim udaljenostima (cca 20m kroz zidove) mjerio skoro punu brzinu na usluzi (200/100), kroz nosive zidove je ipak bilo malo manje, ali opet dobro pokriveno i ok brzina.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža

Kad god sam gledao neki review routera, ASUS-ovi modeli su uvijek pokupili nagradu za najbolje.

Tako da me ne bi čudila da je ovo najbolje rješenje:

https://www.asus.com/us/Networking/Lyra/

ili

https://www.asus.com/us/Networking/Lyra-Trio/

 

Jedino, teško da netko s foruma ima iskustvo s ovim modelom :(

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža

Ma fora mi je što više ne vjerujem uopće kad netko review postavi, jer većina proizvođača "podmaže" jutjubera kako bi "wifi dalje prodirao" u testovima ;)
Zato i tražim netko ako kojim slučajem ima/koristio je pa da kaže svoje mišljenje.

 

Meni je potreban 3-pack za vikendicu (malo je poveća :D). Trenutno je tele2 router u "srednjem djelu kuće". Na katu/potkrovlju je još signal koliko toliko ok, na terasi zadovoljavajuće (koja je u razini sa routerom), ali u podrumskom djelu je koma ili ga uopće ne uhvatim.

Glupo mi je pljunuti 1-2k kn na neki mesh setup pa da mi opet u podrumu ne hvata WiFi, a ne vidim način kako bih to isprobao... Na ožičenje zaboravite, nemoguća misija, stari bi me objesio da mu kažem da moram malo pušiti, malo ovo-malo ono ;)

Najveći problem mi predstavlja "deka" između srednjeg i podrumskog djela vikendice - pretpostavljam da je predebela za router od tele2 :)

12 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža

Vidim da nema baš komentara.

 

Napravi malo nemoralan potez :D

Naruči preko web shopa i imaš mogućnost povrata u 14 dana ;)

 

Ovaj ASUS gore je baš nekošen da bi poboljšao prolazak signala između katova:

 

 

P.S. i napokon da su se odmaknuli od onih dosasnih kružnih i kvadratnih dizajna :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.12.2019 9:07 (CyberDemonVZ).
10 godina
offline
Mesh wireless mreža

kupis ubiqti ac pijat ?

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Mesh wireless mreža

ako se snalazite dobro sa routerima, novi batch mikrotika hAP mini, hAP lite imaju ugrađeni ethernet over power u samom adapteru, a koštaju manje od 200kn, za soma kuna kupiš 5-6x I postavis po kući gdje hoćeš i ne brineš za zidove, naravno ako je ista faza.. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.12.2019 10:13 (ivicask).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
Ice45 kaže...

kupis ubiqti ac pijat ?

Doma imam AP LR model, i ono... Nije baš onako kako sam zamišljao.

Dva stana su spojena tj. hodnik je pregrađen samo drvenom ivericom. Kada iz drugog stana opalim speedtest dobim cca 30-40Mbit (od mogućih 200) - računaj da sam u pravocrtonj ravnini od AP-a i između mene i njega je samo ta iverica.. Pretpostavio sam da će biti cca 100Mbit na takvom setup-u, ali da baš toliko padne brzina...

 

ivicask kaže...

ako se snalazite dobro sa routerima, novi batch mikrotika hAP mini, hAP lite imaju ugrađeni ethernet over power u samom adapteru, a koštaju manje od 200kn, za soma kuna kupiš 5-6x I postavis po kući gdje hoćeš i ne brineš za zidove, naravno ako je ista faza.. 

Emmm, sorry nisam baš toliko stručan, ovo sa istom fazom ne kužim :D
Kaj to znači da sve treba biti na jednom strujnom brojilu... Ako je samo to, onda mi to proazi

5 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
the chosen one07 kaže...
Ice45 kaže...

kupis ubiqti ac pijat ?

Doma imam AP LR model, i ono... Nije baš onako kako sam zamišljao.

Dva stana su spojena tj. hodnik je pregrađen samo drvenom ivericom. Kada iz drugog stana opalim speedtest dobim cca 30-40Mbit (od mogućih 200) - računaj da sam u pravocrtonj ravnini od AP-a i između mene i njega je samo ta iverica.. Pretpostavio sam da će biti cca 100Mbit na takvom setup-u, ali da baš toliko padne brzina...

 

ivicask kaže...

ako se snalazite dobro sa routerima, novi batch mikrotika hAP mini, hAP lite imaju ugrađeni ethernet over power u samom adapteru, a koštaju manje od 200kn, za soma kuna kupiš 5-6x I postavis po kući gdje hoćeš i ne brineš za zidove, naravno ako je ista faza.. 

Emmm, sorry nisam baš toliko stručan, ovo sa istom fazom ne kužim :D
Kaj to znači da sve treba biti na jednom strujnom brojilu... Ako je samo to, onda mi to proazi

 Ista faza a ne isto brojilo. Svi su  na istom brojilu....

13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
Posmatrač kaže...
the chosen one07 kaže...
Ice45 kaže...

 

ivicask kaže...

ako se snalazite dobro sa routerima, novi batch mikrotika hAP mini, hAP lite imaju ugrađeni ethernet over power u samom adapteru, a koštaju manje od 200kn, za soma kuna kupiš 5-6x I postavis po kući gdje hoćeš i ne brineš za zidove, naravno ako je ista faza.. 

Emmm, sorry nisam baš toliko stručan, ovo sa istom fazom ne kužim :D
Kaj to znači da sve treba biti na jednom strujnom brojilu... Ako je samo to, onda mi to proazi

 Ista faza a ne isto brojilo. Svi su  na istom brojilu....

 Kao što sam ranije napomenuo, izgleda da ti je promaklo, nisam na "TI" sa tim faza-stvarima. Thnx na info, progooglat ću da vidim o čemu se radi.

 

P.s. Što se tiče UniFi, zaboravih reći, kod buraza sam stavio 2kom AP LR i povezao ih pomoću Wireless Uplink-a (jedan/master je na katu, drugi/slave u prizemlju) - brzine oko 30-40Mbit na slave-u (od teoretskih 500Mbit) tak da sam lagano izgubio povjerenje u njih...

5 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
the chosen one07 kaže...
Posmatrač kaže...
the chosen one07 kaže...
Ice45 kaže...

 

ivicask kaže...

ako se snalazite dobro sa routerima, novi batch mikrotika hAP mini, hAP lite imaju ugrađeni ethernet over power u samom adapteru, a koštaju manje od 200kn, za soma kuna kupiš 5-6x I postavis po kući gdje hoćeš i ne brineš za zidove, naravno ako je ista faza.. 

Emmm, sorry nisam baš toliko stručan, ovo sa istom fazom ne kužim :D
Kaj to znači da sve treba biti na jednom strujnom brojilu... Ako je samo to, onda mi to proazi

 Ista faza a ne isto brojilo. Svi su  na istom brojilu....

 Kao što sam ranije napomenuo, izgleda da ti je promaklo, nisam na "TI" sa tim faza-stvarima. Thnx na info, progooglat ću da vidim o čemu se radi.

 

P.s. Što se tiče UniFi, zaboravih reći, kod buraza sam stavio 2kom AP LR i povezao ih pomoću Wireless Uplink-a (jedan/master je na katu, drugi/slave u prizemlju) - brzine oko 30-40Mbit na slave-u (od teoretskih 500Mbit) tak da sam lagano izgubio povjerenje u njih...

 Nije mi promaklo. Samo sam ti ukazao na to.... Bez uvrede....

13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
the chosen one07 kaže...
Ice45 kaže...

kupis ubiqti ac pijat ?

Doma imam AP LR model, i ono... Nije baš onako kako sam zamišljao.

Dva stana su spojena tj. hodnik je pregrađen samo drvenom ivericom. Kada iz drugog stana opalim speedtest dobim cca 30-40Mbit (od mogućih 200) - računaj da sam u pravocrtonj ravnini od AP-a i između mene i njega je samo ta iverica.. Pretpostavio sam da će biti cca 100Mbit na takvom setup-u, ali da baš toliko padne brzina...

 

ivicask kaže...

ako se snalazite dobro sa routerima, novi batch mikrotika hAP mini, hAP lite imaju ugrađeni ethernet over power u samom adapteru, a koštaju manje od 200kn, za soma kuna kupiš 5-6x I postavis po kući gdje hoćeš i ne brineš za zidove, naravno ako je ista faza.. 

Emmm, sorry nisam baš toliko stručan, ovo sa istom fazom ne kužim :D
Kaj to znači da sve treba biti na jednom strujnom brojilu... Ako je samo to, onda mi to proazi

 A da zato sam rekao ako se kužiš, ako ne, moraš kupovati nešto skuplje što je više manje "zaštekaj i radi"

 

Ista faza znači da oni šalju internet po tvojoj kućnoj instalaciji struje tako da netrebaš LAN kabele, i netreba imat WIFI signala između routera što je i puno skuplje inače na tim drugim mesh uređajima.

 

Tipa ako imaš trofaznu struju onda ovaj sistem ne radi, ili radi vrlo loše jel tipa na katu 1 je druga faza od kata dva, pa signal je vrlo loš ili ne postojeći.

 

BTW; Preko ovih jeftinijih možeš dobiti max 100mbit, jel im je tolko i ethernet port, a i realno nemožeš dobiti baš puno više od 2ghz wirelessa, ako želiš tih 200mbit moraš nabaviti 5ghz(AC) uređaje i vuči kable ili te ethernet over power adaptere što diže cijenu par puta gore.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.12.2019 12:52 (ivicask).
13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
ivicask kaže...
the chosen one07 kaže...
Ice45 kaže...

kupis ubiqti ac pijat ?

 A da zato sam rekao ako se kužiš, ako ne, moraš kupovati nešto skuplje što je više manje "zaštekaj i radi"

 

Ista faza znači da oni šalju internet po tvojoj kućnoj instalaciji struje tako da netrebaš LAN kabele, i netreba imat WIFI signala između routera što je i puno skuplje inače na tim drugim mesh uređajima.

 

Tipa ako imaš trofaznu struju onda ovaj sistem ne radi, ili radi vrlo loše jel tipa na katu 1 je druga faza od kata dva, pa signal je vrlo loš ili ne postojeći.

 

BTW; Preko ovih jeftinijih možeš dobiti max 100mbit, jel im je tolko i ethernet port, a i realno nemožeš dobiti baš puno više od 2ghz wirelessa, ako želiš tih 200mbit moraš nabaviti 5ghz(AC) uređaje i vuči kable ili te ethernet over power adaptere što diže cijenu par puta gore.

 Realnoi, meni ni ne treba više od 100Mbit. Tamo je od A1 4G router tak da mi je to OK..

"Samo" me najviše zabrinjava taj domet i kvaliteta signala. Da imam i 40Mbit propusnost u podrumu meni je to dovoljno za 1 TV i 2-3 mobilna uređaja jer sada je skoro pa nula.

 

P.s. Sada je trenutno na amazonu dostupan za cca 200€ 3pcs Linksys Velop (dual band) ali kolikoi čitam po forumima i nisu baš neka bajna kombinacija. Podosta ekipe se buni na rad tih AP-ova...

13 godina
offline
Mesh wireless mreža

Zna li netko ako postoji neki Mesh sustav koji dozvoljava limitiranje brzine mreže za goste?
Većina ih nudi mogućnost stvaranja paralelne mreže za goste, ali jako su šturi ili ja nisam pronaša mogućnost limitacije brzine, što je meni dosta bitno

hvala

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
balck2x11 kaže...

Zna li netko ako postoji neki Mesh sustav koji dozvoljava limitiranje brzine mreže za goste?
Većina ih nudi mogućnost stvaranja paralelne mreže za goste, ali jako su šturi ili ja nisam pronaša mogućnost limitacije brzine, što je meni dosta bitno

hvala

Imaš UniFi AP-ove - kreira se zasebna guest mreža i limitira se brzina u 3min - LINK

Što se tiče mesh-a, većina modela imaju tzv. wireless uplink kojim se spoji više AP-ova.

10 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža

Bilo koji AP samu mu fiksno staviš kanal i SSID drugačiji od svog rutera i brzinu umjesto "auto b.g.n" na "g" 54Mbps (max 27Mbps u praktičnom radu dok se ne prikači više korisnika)

5 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
the chosen one07 kaže...
balck2x11 kaže...

Zna li netko ako postoji neki Mesh sustav koji dozvoljava limitiranje brzine mreže za goste?
Većina ih nudi mogućnost stvaranja paralelne mreže za goste, ali jako su šturi ili ja nisam pronaša mogućnost limitacije brzine, što je meni dosta bitno

hvala

Imaš UniFi AP-ove - kreira se zasebna guest mreža i limitira se brzina u 3min - LINK

Što se tiče mesh-a, većina modela imaju tzv. wireless uplink kojim se spoji više AP-ova.

 Otkako sam kupio unifi AP nista vise kod mene ne dolazi u obzir. Platis ai brate podesis i zaboravis......

13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža

Nemoj bzvze kolege dovoditi u zabludu, jer to nije rješenje.

Što ako ima Pokućni/Homebox/Gigabox i max bandwith mu je oko 25-30Mbit? Tada sve dodjeliti turistima?

 

Edit: odnosi se na "rješenje" problema koje je predložio kolega AF139

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2020 9:05 (the chosen one07).
10 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža

...ima i "b" only (max ~7Mbps)

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.3.2020 11:26 (AF139).
13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
the chosen one07 kaže...

Nemoj bzvze kolege dovoditi u zabludu, jer to nije rješenje.

Što ako ima Pokućni/Homebox/Gigabox i max bandwith mu je oko 25-30Mbit? Tada sve dodjeliti turistima?

 

Edit: odnosi se na "rješenje" problema koje je predložio kolega AF139

 da turisti su problem i točno navedena situacija. Uglavnom bili su problem... ćemo vidjet šta će bit ove sezone...sve investicije na čekanju

13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
Posmatrač kaže...
the chosen one07 kaže...
balck2x11 kaže...

Zna li netko ako postoji neki Mesh sustav koji dozvoljava limitiranje brzine mreže za goste?
Većina ih nudi mogućnost stvaranja paralelne mreže za goste, ali jako su šturi ili ja nisam pronaša mogućnost limitacije brzine, što je meni dosta bitno

hvala

Imaš UniFi AP-ove - kreira se zasebna guest mreža i limitira se brzina u 3min - LINK

Što se tiče mesh-a, većina modela imaju tzv. wireless uplink kojim se spoji više AP-ova.

 Otkako sam kupio unifi AP nista vise kod mene ne dolazi u obzir. Platis ai brate podesis i zaboravis......

 koje si točno uzeo, može neki link? tnx

5 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
balck2x11 kaže...
Posmatrač kaže...
the chosen one07 kaže...
balck2x11 kaže...

Zna li netko ako postoji neki Mesh sustav koji dozvoljava limitiranje brzine mreže za goste?
Većina ih nudi mogućnost stvaranja paralelne mreže za goste, ali jako su šturi ili ja nisam pronaša mogućnost limitacije brzine, što je meni dosta bitno

hvala

Imaš UniFi AP-ove - kreira se zasebna guest mreža i limitira se brzina u 3min - LINK

Što se tiče mesh-a, većina modela imaju tzv. wireless uplink kojim se spoji više AP-ova.

 Otkako sam kupio unifi AP nista vise kod mene ne dolazi u obzir. Platis ai brate podesis i zaboravis......

 koje si točno uzeo, može neki link? tnx

 Koji god nadjes. Uzmi najjeftiniji i imas ogranicenje brzine po grupama korisnika, imas veliki domet. Ako ti treba veci broj korisnika veci domet ili 5ghz onda ides na skuplje modele.....

Najjeftiniji model ti mote opsluziti 144 korisnika ili tako nesto.....

Kupi koristen slobodno....Ja sam u BiH pa ti linkovi ne znace puno....

13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža

Ja u svome stanu koristim 1kom UniFi AP AC LR (Long Range), kod brata su takva 3 postavljena (1kom nedavno nadodan) i povezna sa wireles uplinkom, na vikendici 1 AP LR i 2kom UAP-AC-M (isto nedavno postavljena outdoor, povezani wireles uplinkom).

Mogu se uzeti i slabiji, ali meni se taj LR pokazao kao zlatna sredina što se tiče brzine i dometa... cijena za jedan LR ti je cca 900kn (znam, nije baš bajna za "običan" AP)

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2020 11:59 (the chosen one07).
5 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
Postavio i ne diras jel tako? Vrijedi para....
13 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
Posmatrač kaže...
Postavio i ne diras jel tako? Vrijedi para....

 Diram svaka 2 mjeseca eventualno da apdejtam firmware (ponekad i to zaboravim) :D

I da, vrijedi svake lipe; buraz je svjedok koji ima pojma o mrežama kao i ja o izgradnji nuklearke a oduševljen je doma sa wifi-jem :D

5 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža
the chosen one07 kaže...
Posmatrač kaže...
Postavio i ne diras jel tako? Vrijedi para....

 Diram svaka 2 mjeseca eventualno da apdejtam firmware (ponekad i to zaboravim) :D

I da, vrijedi svake lipe; buraz je svjedok koji ima pojma o mrežama kao i ja o izgradnji nuklearke a oduševljen je doma sa wifi-jem :D

 Kod sestre mi radi jedno 2 mozda i 3 godine a da niko nije pipnuo nista..... 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Mesh wireless mreža
Pozdrav svima, trebam preporuku / savjet za wifi/mesh u kući. Kuća se sastoji od prizemlja i kata, router se nalazi na 1. katu u dnevnom boravku. LAN imam povučen u druge dvije sobe na 1. katu ali nažalost prema prizemlju nemam. Do sada sam se snalazio sa repeterom u prizemlju ali to radi užasno. Imate li kakvu preporuku za pokrit 160m2 kata i 80m2 prizemlja sa istom WiFi mrežom? Razmišljao sam o WiFi meshu gdje bi iskoristio dnevni boravak za "router", jedan satelit stavio dijagonalno u jednu sobu i jedan ispod satelita u prizemlje. Eventualno gledam meshove koji podržavaju mesh ethernet backhaul kako bi satelit na 1.katu spojio na LAN i da bi i on davao maksimalnu brzinu ovom u prizemlju
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Mesh wireless mreža

Nakon isprobavanja raznih uređajčića, probušio dva plafona i jedan zid, kupio ap i 22 m utp-a. Sve za 340 kn. 
Kamo sreće da sam to prije uradio jerbo to fercera ko ludo.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 21:32 (paor).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Mesh wireless mreža

Problem ap je što moraš ručno npr. mobitel prebacivat sa jednog ap na drugi jer automatski ne ide dok god ima imalo signala sa prvog, dok kod mesh sistema on sam prebaci čim nađe ap sa jačim signalom.

 

Uz to vidio naletio sam na nekom forumu da za neke rutere možeš dokupit mesh ap, al iskreno ne nađem koji modeli su to, jer meni treba samo jedan dodatni mesh i nedaje mi se iskreno 200+ ojra!

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.12.2020 23:38 (nikonja).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice