M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

poruka: 51
|
čitano: 12.478
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Imam problem s overclockom na navedenoj maticnoj i procu. U pocetku sam odmah krenuo na 4.2GHz, iskljucio sve power saving opcije i tako, i to je radilo dosta dugo. E, onda se odjedanput komp samo zamrznuo. Logicno smanjio sam takt na nekih 4GHz i sve je opet bilo u redu par dana dok se ta zamrzavanja nisu pocela javljati konstantno. Pod zamrzavanjem mislim da ne mogu niti restartati komp nego moram potpuno otkinut struju i ponovo ga upalit. Onda sam stavio sve na stock jer sam izgubio volju za oc-om, i evo za ljeto sam opet malo poceo, medutim cak i oc s 3.5 - 3.6 uzrokuje navedene probleme. Testirao sam memoriju s MemTestom, sve oke. Napajanje nije problem jer se to dogodi kad je komp miran na desktopu, u igricama se cak rjede zamrzava. Svi rezultati ukazuju na to da je problem u maticnoj. Sumnjam da bas ne mogu na bar 4GHz s ovom maticnom, tako da premali power phase valjda nije problem... Ima li itko kakvu ideju?

 

Ostale komponente mozete vidjeti pod "Moj PC"

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.7.2014 21:33 (The Doctor).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Ja sam identicnu temu upravo htio otvorit... Imam M5A97 EVO R2.0 i kupio sam taj proc upravo sad nemogu prime pokrenut nikako drugacije nego na stock sa pogašenim turbo modeom i to nakon nekog vremena dolazi do 61+ stupnjeva, a ispravno je instaliran sa Hyper 212 EVO s kojim sam sa predhodnim Phenom 965be imao odlican rezultat.

 

A ako slucajno clockam na 4.0 ili nesto (podigo voltažu ili ne) ODMA freeze, nemogu reset ni nista....

Nemogu vjerovat da se i tebi apsolutna ista stvar pojavila, baš sam se na nervirao

12 godina
neaktivan
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Da probate možda BIOS nadograditi ako več niste?
AMD Phenom II X4 555 BE,MSI 990FXA GD80 v2.2
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Razmisljao sam ali znam da moze biti žešćih problema sa tim pa me strah... mislio sam da je i maticna posto imamo iste, ali podrzava taj fx 8320 i opcenito je odlicna ploca za OC ima 6+2 snagu napona ali kazu opet da bolje rade nego neke jeftinije 8+2 asrockove... S njom sam phenom 965 OCo na 4ghz išlo ko brod. Ovo cim nesto pipnem smrzne se na 100% load, mozda reinstallacija winsa ? imam 8.1

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.7.2014 17:37 (D3lBoy).
13 godina
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

I ja sam imao cudne probleme ali update biosa je sve to rijesio. Nije ista ploča ali problemi jesu...

Never let a computer know you are in a hurry.
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Isto ti se zamrzne ? Meni cim krenem prime95 nakon par sec. se sve freeza. Šta se može naj gore dogodit sa updateanjem biosa ?

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.7.2014 17:50 (D3lBoy).
14 godina
neaktivan
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
D3lBoy kaže...

Isto ti se zamrzne ? Meni cim krenem prime95 nakon par sec. se sve freeza. Šta se može naj gore dogodit sa updateanjem biosa ?

Nema se sta gore dogodit, moze samo bolje. Flesaj to i uzivaj.

10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

hmm, cuo sam da zna bit svakakvih problema, da maticna totalno "rikne" neznam, ali citam sada na googleu FX 8320 + Asus M5A97EVO R2.0 i dosta ima rezultata za to "zakljucavanje" zamrzavanje kompa. Za sad mi se jedino logicno cini to flashanje na noviju verziju

14 godina
neaktivan
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

flashaj ti samo jer ćeš onda viditi jel bilo šta pomaka na bolje.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
D3lBoy kaže...

hmm, cuo sam da zna bit svakakvih problema, da maticna totalno "rikne" neznam, ali citam sada na googleu FX 8320 + Asus M5A97EVO R2.0 i dosta ima rezultata za to "zakljucavanje" zamrzavanje kompa. Za sad mi se jedino logicno cini to flashanje na noviju verziju

Flashaj slobodno, pa javi hoce li biti sta bolje. Takodje i ja kontam kupiti istu plocu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.7.2014 18:28 (Almin94).
10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
IVOX kaže...

I ja sam imao cudne probleme ali update biosa je sve to rijesio. Nije ista ploča ali problemi jesu...

E, ako ti nije bed jel bi mogao naci bios za moju maticnu M5A97 EVO R2.0 ali to je drugaciji model i noviji od M5A97 R2.0 koja je samo 4+2 power phase...

 

Nisam nikada flashao bios, a nova mi i maticna i cpu pa nebi bas riskirao da mi rikne ili nesta

12 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
3n3m1 kaže...
Da probate možda BIOS nadograditi ako več niste?

Ehh dobro pitanje, zapravo kod mene, nazalost to bi mogla biti istina, je sve krenulo od toga da sam ja flasho bios s onim USB bios flashback dok je sve radilo. E onda mi lampica na maticnoj za update biosa nije svjetlila kako je trebala i morao sam na taj vjerojatno defektni bios ponovo flashat. Nakon toga sve je radilo normalno, osim sto se pocelo pojavljivat to zamrzavanje nakon oc-a. Bojim se da taj neuspjesan update prvi puta nije poremetio maticnu? Otad sam jos nekoliko puta flashao bios kad god je izasla nova verzija, no bez boljih rezultata. :/

Jedino sto nisam probao dosad je reinstalacija winsa, imam Win 7 Ultimate x64 isti otkad sam dobio komp.

10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Flashao na naj noviju verziju iz 5mj. izgubio zvuk, pise da nista nije prikopcano ni zvucnici ni slusalice (a oboje su) u device manageru probao obrisati zvucne drivere pa restartati komp - no luck, i naravno i dalje se freeza kad malo podignem proc i upalim prime95.... znao sam da ce nesto bit

12 godina
neaktivan
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Probaj sa predzadnjim BIOSom uptade napraviti ako i to ne pomogne nosi ploču na reklamaciju...
AMD Phenom II X4 555 BE,MSI 990FXA GD80 v2.2
10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
3n3m1 kaže...
Probaj sa predzadnjim BIOSom uptade napraviti ako i to ne pomogne nosi ploču na reklamaciju...

Stavio sam predzadnju verziju, ima zvuka i sve ali i dalje se zakljuca, eo sad sam spustio voltazu na 1.35v i stavio na 3.8ghz i radi prime95 pet minuta sve je ok za sad, ali su voltaže 61c (?!) ista stvar je i na stock brzinama isto nakon nekog vremena u primeu 61c sto je po meni pre previse za Hyper 212evo

 

EDIT:
Uspio sam ga na 4.2ghz stavit i u prime95 i intel burn torture (oni su worst case scenario jer u igrama dobijem puno nize temperature i voltaže)
Stvar je u tome sto sam ja mislio da je pre mala voltaža pa da se zato rusi ali zapravo je obratno. Smanjio sam na 1.23v u biosu, a u windowsima pređe malo, maximalna za vrijeme testa je bila 1.27V sto je po meni super nisko i sad sve radi ko san, a i temp. su lijepe... nikad nebi rekao da moram snizavat voltažu, nemoš stara škola phenom 965 i miljon volti ! - "MORA RAIT"

 

(neznam zasto je tako losa kvaliteta slike)

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.7.2014 2:50 (D3lBoy).
13 godina
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Evo danas sam se zabavio sa mojim FX8320 i za ove ljetne temperature najbolje mi je undervoltat ga na 1.1875v@3,5ghz. Bez turba. Temperature manje za 10c, inace kod mene ide 4,2ghz na 1,3250v(stock), 4,5ghz na 1,4v, 4,8ghz na 1,4250v, sve potpuno stabilno(24h prime95)

Je li itko od vas imao problem kada malo klokne procesor da mu aero u win7 ode k vragu?

 

EDIT: Što se tice temperatura sa 212evom. U mene je na stock 48c socket, a package na 30c. Na 4,5ghz je 55c socket, a package 43c. Sve je ok do 60c socket, i package 50c... A granice su 70c socket, package 60c

Never let a computer know you are in a hurry.
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.7.2014 9:36 (IVOX).
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Moram priznati da se i meni puno rjede zamrzava kad voltazu drasticno smanjim, no i dalje problem nije rijesen. Zanima me smijem li ja direktno flashat stariju verziju biosa na noviju? Oce to radit? Jer se sjecam da kad sam imao verziju 1601 il tak nes da je sve radilo pa bi se vratio na to.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Smijes, ali skini sa asusove stranice, nadji tocan model maticne, ako neznas kako ju preimenovat skini si i onaj "bios renamer" tako nesta ali ugl. meni se file mora zvat "M5A97E20.CAP" tebi je vjerojatno M5A9720.CAP ali nemoj me drzat za rijec, stavi na usb, usb iza imas (bar ja imam) zeleni flash port, ugasi komp, drzi onu tipku na maticnoj pored bios lampice 3 sec. kad krene blicat ostavi dok ne zavrsi (oko 2min) ali kazem nije mi to bas pomoglo, cim sam undervoltao uspio sam na 4ghz onda sam jos undervoltao na 1.23v u biosu, u winodwsima je izmedju 1.24-1.27 i na toj voltaži je na 4.2ghz sve je stabilno igrao BF4 i Armu 3 na serveru od 100 igraca i sve super radi, ako tako ostane naj vjerojatnije necu vise ni pojacavat jer sa ovih 4.2ghz sve sto igram radi odlicno

12 godina
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
Znam kak se to sve radi, vazno mi je samo bilo jer nisam znao dal se moze downgradeat na taj nacin. Ja koristim za flashanje Asus EZflash jer sam s usb bios flashback imao problema.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
D3lBoy kaže...
3n3m1 kaže...
Probaj sa predzadnjim BIOSom uptade napraviti ako i to ne pomogne nosi ploču na reklamaciju...

Stavio sam predzadnju verziju, ima zvuka i sve ali i dalje se zakljuca, eo sad sam spustio voltazu na 1.35v i stavio na 3.8ghz i radi prime95 pet minuta sve je ok za sad, ali su voltaže 61c (?!) ista stvar je i na stock brzinama isto nakon nekog vremena u primeu 61c sto je po meni pre previse za Hyper 212evo

 

EDIT:
Uspio sam ga na 4.2ghz stavit i u prime95 i intel burn torture (oni su worst case scenario jer u igrama dobijem puno nize temperature i voltaže)
Stvar je u tome sto sam ja mislio da je pre mala voltaža pa da se zato rusi ali zapravo je obratno. Smanjio sam na 1.23v u biosu, a u windowsima pređe malo, maximalna za vrijeme testa je bila 1.27V sto je po meni super nisko i sad sve radi ko san, a i temp. su lijepe... nikad nebi rekao da moram snizavat voltažu, nemoš stara škola phenom 965 i miljon volti ! - "MORA RAIT"

 

(neznam zasto je tako losa kvaliteta slike)

Bacio sam oko na sliku i vidim da ti je 12V rail na napajanju pao na 10.43V, jesi siguran da napajanje nije pri laganom izdisaju ?

10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

trenutno mi je 11.43V jel to ok ?

15 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

To trenutno je ok ali kad povuce bude preveliki drop glavnom railu (sa 12V na 10V) , to znaci da je napajanje loše i vjerovatno uzrok freezova.

 

*i na 5V i na 3.3V je pad, definitivno ti je napajanje oslabilo, ne mora biti uzrok freezova ali a bih na tvoju konfu razmišljao o novom ozbiljnijem napajanju

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.7.2014 20:47 (bik).
10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Nevjerujem da je uzrok freezova jer puno ljudi sa tim procom imaju isti problem. A napajanje je kvalitetno LC silent giant 80+ certifikat jedino sto je 460w ali to bi trebalo podnjet ovo, inace su voltaže vece jedino na onoj slici su malo manje mozda zbog torture testa, ali kad igram nije tako jako... Ali da mogao bi uzet novo ovo je vec starije

 

A i taj HW monitor ne treba uzet uvijek za ozbiljno, sad sam citao o tome i dosta ljudi isto im prikazuje 10v sto kazu da je nemoguce jer bi se pc crashao skroz, tj nebi se ni bootao, a i meni nekad pise za fan na kucistu da ide 675000rpma, sto bi izletilo iz kucista da se stvarno tako vrti

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.7.2014 0:24 (D3lBoy).
14 godina
neaktivan
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
D3lBoy kaže...

Nevjerujem da je uzrok freezova jer puno ljudi sa tim procom imaju isti problem. A napajanje je kvalitetno LC silent giant 80+ certifikat jedino sto je 460w ali to bi trebalo podnjet ovo, inace su voltaže vece jedino na onoj slici su malo manje mozda zbog torture testa, ali kad igram nije tako jako... Ali da mogao bi uzet novo ovo je vec starije

 

A i taj HW monitor ne treba uzet uvijek za ozbiljno, sad sam citao o tome i dosta ljudi isto im prikazuje 10v sto kazu da je nemoguce jer bi se pc crashao skroz, tj nebi se ni bootao, a i meni nekad pise za fan na kucistu da ide 675000rpma, sto bi izletilo iz kucista da se stvarno tako vrti

Napajanje problem 90%

10 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Danas mi je cijeli dan 11.68v u prosijeku, a i puno ljudi ima isti problem sa istim procom i istom maticnom, prije neko ne slaganje te maticne i proca, iako je sve stabilno vec 2 dana na 4.2ghz. Zakljucio sam da je razlog freezanja bio pre visoke temp. pri visim voltažama, jer se navodno to dogodi kad su visoke temp. I cim sam smanjio voltažu (dosta) smanjile se i temperature, sve super šljaka i nema freezanja

14 godina
neaktivan
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
bik kaže...

Bacio sam oko na sliku i vidim da ti je 12V rail na napajanju pao na 10.43V, jesi siguran da napajanje nije pri laganom izdisaju ?

Potpuno netocan podatak.

Napon se mjeri s multimetrom a ne softverom; meni pise 8.6-9v.

 

EDIT: Evo SS.

Sposral bum ti se na gelender i vkral kobasice. Gotovo je konju zmuzgani. // 4820K@4.6GHz // 6GB DDR3 // R9 280X // Ereboss // Silencio 652
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.7.2014 3:12 (8ax).
15 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

A odakle software očitava podatak napona, temperature, brzine ventova itd.. ?

To što je tebi netočno i software nije kompaktibilan sa pločom je problem tvoje ploče i softwera, probaj sa hwmonitorom ili aidom možda budeš imao više sreće. {#}

14 godina
neaktivan
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
bik kaže...

A odakle software očitava podatak napona, temperature, brzine ventova itd.. ?

To što je tebi netočno i software nije kompaktibilan sa pločom je problem tvoje ploče i softwera, probaj sa hwmonitorom ili aidom možda budeš imao više sreće. {#}

Znaci meni jedinom krivo ocitava?

Uostalim, njegov GP3 ima UVP, tako da bi mu se PC ugasio, a ne zamrznuo da je napon toliko nizak.

Sposral bum ti se na gelender i vkral kobasice. Gotovo je konju zmuzgani. // 4820K@4.6GHz // 6GB DDR3 // R9 280X // Ereboss // Define Mini
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.7.2014 13:04 (8ax).
11 godina
offline
M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem

Prije bilo kakvog OC sta treba uraditi:
- ocistiti vent od procesora

- ocistiti kuciste

- flashati bios za maticnu obavezno

- stavi nove drajvere za maticnu

 

Krenuti sa OC.

 

Sto sam naveo ova dva koraka na pocetku, jer u 90% slucajeva ljudima je natrpan vent od prasine a to ga grije u ove ljetne dane samo tako :)

Flashati bios, drivere za maticnu i u OC vode.
Ako sta preskocis to se cesto desava ^ 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: M5A97 R2.0 + FX8320 OC Problem
8ax kaže...

Uostalim, njegov GP3 ima UVP, tako da bi mu se PC ugasio, a ne zamrznuo da je napon toliko nizak.

UVP ga gasi ispod 9V. Uzrok freeza je grafa ili cpu ukoliko ne dobiva dovoljno struje u određenim situacijama.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice