Pekari i brade

poruka: 15
|
čitano: 3.310
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Pekari i brade

Radim u jednoj većoj pekari ovdje u Hrvatskoj koju ne bih imenovao, dovoljno da kažem kako radimo 7000+ kruha dnevno plus pecivo itd. Znalo nas se ponekad opomenuti radi nebrijanja, prijetnje kaznama po 500 kuna ali nitko je još nije dobio jer bi se ljudi uplašili pa obrijali. No ima nas dosta mlađih koji želimo brade i tu sad dolazi moje pitanje... Postoji li kakav zakon u Hrvatskoj koji specifično kaže kako radnici pekare ne smiju imati bradu? I smije li nas poslodavac novčano kažnjavati ako se ne brijemo? Kao, dopušta se imati brada koja je jako kratka i oblikovana i tako neki ljudi imaju no ako želiš nešto malo duže to već ne smije tako biti. Prije su nas tako ubijali u pojam za nošenje kape na glavi i prijetnjama za skidanje s plaće ali kad preko ljeta temperatura u pekari dođe na 45+ vidjeli su da umiremo s njima pa je rečeno da ih više ne treba nositi.

Pokušao sam pronaći odgovor na Google ali uzalud... Zato se obraćam vama mudrim ljudima jer znam da sigurno netko zna odgovor 😊

14 godina
odjavljen
offline
Re: Pekari i brade
Skullscar1989 kaže...

Radim u jednoj većoj pekari ovdje u Hrvatskoj koju ne bih imenovao, dovoljno da kažem kako radimo 7000+ kruha dnevno plus pecivo itd. Znalo nas se ponekad opomenuti radi nebrijanja, prijetnje kaznama po 500 kuna ali nitko je još nije dobio jer bi se ljudi uplašili pa obrijali. No ima nas dosta mlađih koji želimo brade i tu sad dolazi moje pitanje... Postoji li kakav zakon u Hrvatskoj koji specifično kaže kako radnici pekare ne smiju imati bradu? I smije li nas poslodavac novčano kažnjavati ako se ne brijemo? Kao, dopušta se imati brada koja je jako kratka i oblikovana i tako neki ljudi imaju no ako želiš nešto malo duže to već ne smije tako biti. Prije su nas tako ubijali u pojam za nošenje kape na glavi i prijetnjama za skidanje s plaće ali kad preko ljeta temperatura u pekari dođe na 45+ vidjeli su da umiremo s njima pa je rečeno da ih više ne treba nositi.

Pokušao sam pronaći odgovor na Google ali uzalud... Zato se obraćam vama mudrim ljudima jer znam da sigurno netko zna odgovor 😊

 Šta ne postoje i neka pokrivala za bradu?

 

Mislim, biš htio naići na dlaku u kruhu?

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
8 godina
offline
Pekari i brade

Gledaj, mislim da neki izricit zakon ne postoji, ali... uvijek taj ali...

 

Ista stvar je sa tetovazama, pusenjem, raznim oblicima frizura..... iako realno i zakonski ne mogu nista, poslodavci ce se svim silama truditi da eliminiraju ili barem umanje ono sto im se iz xy razloga ne svidja....

 

Ok, mozemo pricati ovdje o higijenskim razlozima, pa tako brada i duga kosa i priprema hrane bas i ne idu jedno s drugim, ali eto, ima poslodavaca kojima to ne smeta, ima i onih kojima to smeta....

 

smije li te novcano kazniti? I da i ne... per se, ne kaznjava on tebe zato sto ti imas bradu, vec se takve kazne obicno zamaskiraju u neki drugi oblik "edukativno-popravne" mjere, poput nepostivanja sigurnosti, radnih uputstava, procedura, direktnog naloga poslodavca i slicno....

 

Narusava li se s time neko osnovno temeljno ljudsko pravo? Opet, i da i ne....

 

Poslodavac moze zahtjevati bilo koji tip radnika - po izgledu, po ponasanju, po bilo kojem kriteriju kojeg on smatra bitnim i relevantnim. Dakle, moze zahtjevati da mu svi radnici budu visi od 180cm, da svi budu plavuse, da svi budu mrsavi, da svi budu celavi.... to je njegovo apsolutno pravo.

 

Ono sto ne moze zahtjevati, ukoliko je radnika primio, je da se on mjenja prema nekim njegovim kriterijima, koje nije uvjetovao radniku prilikom zasnivanja radnog odnosa.

 

Dakle, iako ima pravo zahtjevati da mu svi djelatnici budu visoke i mrsave plavuse, nema pravo zaposliti nisku, puniju smedjokosu, i onda od nje zahtjevati da bude niti visoka, niti plava niti mrsava, a posebice nema pravo to onda kaznjavati....

 

Teorija... praksa je najcesce nesto sasvim drugo....

 

Vecina poslodavaca ne tolerira bas pusenje, i svim silama se trude to eliminirati. Molbama, "prijetnjama", ili nekakvim "sankcijama". I svi, ama bas svi se povuku kad im ovo gore kazes, ili jos bolje napises - jeste uvjetovali? Niste? Tko vam kriv.... 

Children Shouldnt Play with Dead Things
8 godina
neaktivan
offline
Pekari i brade

Isto kao što meni u ugovoru piše radno vrijeme 40 sati tjedno... HA HA HA HA HA... To je najbolji vic... 

Nigdje u ugovoru ne piše kako trebamo izgledati... Tako da ću se vaditi na tu foru ako dođe do kakvih problema. 

Nama se prigovara za bradu a tijesto se miješa kroz strojeve, ne na ruke.... A kad "šiptar" zamiješa burek i zamasti ruke do lakta a na ruci dlake duže od moje brade.... Kako se to nikome ne gadi i ne spominju neke higijenske standarde

9 godina
neaktivan
offline
Pekari i brade

Ne znam za pekare ali treba inace biti uredna brada.

Ako mozes imati tetovaze,rupe u usima,usnama,biti gej ne vidim razlog zasto ne bi smio imati bradu.

8 godina
offline
Pekari i brade

Mene npr kod jednog poslodavca nisu pitali za konzumaciju cigareta..... 

 

I onda - previse se pusi, ja toleriram 2 cigarete dnevno, jel znas ti koliko ja tebe godisnje placam da samo pusis? Ako pusis 2 cigarete dnevno, to je barem 20 minuta koje te ja placam a ti nista ne radis.... 6 dana po 20 minuta, to je 2 sata, plus pola sata pauze svaki dan, to je jos 3 sata tjedno, dakle, maltene jedan dan tjedno primas placu a nista ne radis....

 

Jelte? Ne mislis da sam ja malo prestar da meni netko odredjuje koliko cu pusiti? Suck it up, ako ti trebam. Ako ti ne trebam...yebi ga druze, poduzmi nesto.... A ja prestat ili ograniciti pusenje samo zato sto to TI smatras ovakvim ili onakvim.... nfw! A ako mislis da mi TO puno placas, mogu ja izvesti da ti meni puno vise minuta platis a ja nista ne radim....

 

Volis matematiku, hocemo racunati?

 

Samo napisi, potpisi, pa cemo dalje.... 

 

Nikad nije napisao, iako smo tijekom godine dana imali barem 2 puta dnevno razgovore na tu temu..... sorry na ot.....

 

Doduse, ako to pravda higijenom, i/ili ima neki stvarno valjani razlog protiv brade.... yebiga onda....

Children Shouldnt Play with Dead Things
4 godine
odjavljen
offline
Re: Pekari i brade
Skullscar1989 kaže...

Radim u jednoj većoj pekari ovdje u Hrvatskoj koju ne bih imenovao, dovoljno da kažem kako radimo 7000+ kruha dnevno plus pecivo itd. Znalo nas se ponekad opomenuti radi nebrijanja, prijetnje kaznama po 500 kuna ali nitko je još nije dobio jer bi se ljudi uplašili pa obrijali. No ima nas dosta mlađih koji želimo brade i tu sad dolazi moje pitanje... Postoji li kakav zakon u Hrvatskoj koji specifično kaže kako radnici pekare ne smiju imati bradu? I smije li nas poslodavac novčano kažnjavati ako se ne brijemo? Kao, dopušta se imati brada koja je jako kratka i oblikovana i tako neki ljudi imaju no ako želiš nešto malo duže to već ne smije tako biti. Prije su nas tako ubijali u pojam za nošenje kape na glavi i prijetnjama za skidanje s plaće ali kad preko ljeta temperatura u pekari dođe na 45+ vidjeli su da umiremo s njima pa je rečeno da ih više ne treba nositi.

Pokušao sam pronaći odgovor na Google ali uzalud... Zato se obraćam vama mudrim ljudima jer znam da sigurno netko zna odgovor 😊

 Očito ste veća firma, morate imati pravilnik o radu, koji treba biti dostupan radnicima (on-line, na oglasnoj ploči...), nabavi ga i pročitaj. Da, poslodavci mogu propisati takve stvari, konkretno kod tebe kao pekara da nosiš kapu, rukavice, da nemaš ogromnu bradu ili npr. od vaših prodavačica u pekari da nemaju preduge nokte, isto da nose kapu i slično. Sve je to u svrhu što veće higijene i sanitarne ispravnosti, npr. poslodavac želi maksimalno umanjiti situacije da se netko žali na dlaku u kruhu/pecivu.

Za tetovaže već nisam siguran, s obzirom da su one čisto estetske.

Have no fear, Vlad is here
8 godina
offline
Pekari i brade

Ako vam nas burek ima drugaciji okus, to je zbog korona virusa. 

 

Znate, nasi majstori su poceli redovito prati ruke.

 

Children Shouldnt Play with Dead Things
12 godina
protjeran
offline
Re: Pekari i brade
Skullscar1989 kaže...

Nigdje u ugovoru ne piše kako trebamo izgledati... Tako da ću se vaditi na tu foru ako dođe do kakvih problema.

 Neće doći do problema, uručit će ti otkaz i zaposliti drugoga.

 

Možda nisi shvatio ali radiš za privatnika i on kroji pravila, ako je rekao da se obriješ onda se moraš obrijati.

Ako je rekao da na poslu moraš nositi bijelu košulju onda ćeš nositi takvu, a ne crnu kožnu jaknu jer je to eto tvoj stil.

Poštuj pravila poslodavca ili traži drugi posao, teranje nekog svog inata ne vodi nigdje.

 

Ali uvijek se možeš obratiti 'sindikatu pekara koji njeguju bradu', vjerujem da će se izboriti za tvoja prava.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.4.2020 22:59 (bill_jobs).
8 godina
offline
Re: Pekari i brade
bill_jobs kaže...
 teranje nekog svog inata ne vodi nigdje.

 

 

 

 

 Tocno, surova istina.... osim ako te bas jako ne treba, eventualno ce dozvoliti neko sitno nadmudrivanje, gdje ces ti malo popustiti, pa za 2 dana nastaviti po svom, do slijedeceg nadmudrivanja....

 

Realnije je da ces dobiti drugoj poslodavca...nazalost, kod nas se radnik ne cijeni, i to ce se vrlo tesko promjeniti!

Children Shouldnt Play with Dead Things
15 godina
odjavljen
offline
Re: Pekari i brade
Skullscar1989 kaže...

Prije su nas tako ubijali u pojam za nošenje kape na glavi i prijetnjama za skidanje s plaće ali kad preko ljeta temperatura u pekari dođe na 45+ vidjeli su da umiremo s njima pa je rečeno da ih više ne treba nositi.

Kape bi svakako trebali nositi iz higijenskih razloga, a za bradu - ako imaš bradu, ista bi također trebala biti zaštićena. Ako mogu uredno doktori i medicinski tehničari imati bradu, uz adekvatnu zaštitu, nema razloga zašto ne mogu pekari. Eventualno bi poslodavcu to mogao biti dodatno trošak u vidu nabavke opreme.

 

Damir22 kaže...

I onda - previse se pusi, ja toleriram 2 cigarete dnevno, jel znas ti koliko ja tebe godisnje placam da samo pusis? Ako pusis 2 cigarete dnevno, to je barem 20 minuta koje te ja placam a ti nista ne radis.... 6 dana po 20 minuta, to je 2 sata, plus pola sata pauze svaki dan, to je jos 3 sata tjedno, dakle, maltene jedan dan tjedno primas placu a nista ne radis....

To taman iskoristi one pauze od 5 minuta za svakih sat rada...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
neaktivan
offline
Pekari i brade

Stvar je u tome da nema ljudi koji žele raditi u pekari ali i da fizički mogu izdržati tempo rada ovdje. Par godina sam ovdje i bilo je vjerojatno nekih 35-40 ljudi koji su došli raditi nakon mene. Znate koliko ih je ostalo? 3 i jedan trenutno na bolovanju

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pekari i brade
Skullscar1989 kaže...

Radim u jednoj većoj pekari ovdje u Hrvatskoj koju ne bih imenovao, dovoljno da kažem kako radimo 7000+ kruha dnevno plus pecivo itd. Znalo nas se ponekad opomenuti radi nebrijanja, prijetnje kaznama po 500 kuna ali nitko je još nije dobio jer bi se ljudi uplašili pa obrijali. No ima nas dosta mlađih koji želimo brade i tu sad dolazi moje pitanje... Postoji li kakav zakon u Hrvatskoj koji specifično kaže kako radnici pekare ne smiju imati bradu? I smije li nas poslodavac novčano kažnjavati ako se ne brijemo? Kao, dopušta se imati brada koja je jako kratka i oblikovana i tako neki ljudi imaju no ako želiš nešto malo duže to već ne smije tako biti. Prije su nas tako ubijali u pojam za nošenje kape na glavi i prijetnjama za skidanje s plaće ali kad preko ljeta temperatura u pekari dođe na 45+ vidjeli su da umiremo s njima pa je rečeno da ih više ne treba nositi.

Pokušao sam pronaći odgovor na Google ali uzalud... Zato se obraćam vama mudrim ljudima jer znam da sigurno netko zna odgovor 😊

Koliko mi je poznato o higijenskim uvjetima vodi brigu sanitarna inspekcija. Također postoji propisani higijenski minimum, ako se na varam ovo je važeća verzija pravilnika:

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/1994_03_23_408.html

 

Tu imaš cijeli priručnik:

http://www.zzjzpgz.hr/usluge/usluge/prirucnik%20HIGMIN.pdf

 

Iz priručnika:

"Zaposlenici koji rade s hranom obvezni su nositi pokrivala za glavu, tako da se sva kosa zahvati pokrivalom (mreže, kape, marame). Navedena pokrivala potrebno je namjestiti prije ulaska u prostor u kojem se rukuje s hranom jer se češljanjem, češanjem ili popravljanjem kose i pokrivala vrlo lako u hranu mogu unijeti vlasi i mikroorganizmi. Pokrivala za glavu dio su radne odjeće zaposlenika koji rade s hranom."

 

Za pretpostaviti je da se isto odnosi i na bradu, pa ako je nećeš brijati trebao bi imati ovako nešto:

https://www.amazon.com/Best-Sellers-Home-Improvement-Safety-Beard-Covers/zgbs/hi/393293011

 

To je kako bi trebalo biti prema pravilniku, praksa je uglavnom dosta drugačija.

8 godina
neaktivan
offline
Pekari i brade

praksa je takva da se ne nosi ništa. radimo u pekari ali na kraju smjene pola nas koji radimo s pećima i istovarom kruha izgledamo kao dimnjačari

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pekari i brade
Skullscar1989 kaže...

praksa je takva da se ne nosi ništa. radimo u pekari ali na kraju smjene pola nas koji radimo s pećima i istovarom kruha izgledamo kao dimnjačari

 Loša praksa, morali bi imati gumene rukavice, kape, pregače. Kod nas tu većina pekara ima kape ili mrežice, radno odijelo, a rukavice su još uvijek rijetka pojava.

 

Tko radi s brašnom bi radi sebe trebao imati i zaštitnu masku za nos i usta.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2020 1:24 (mzopg).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice