Osobni stav forumaša

poruka: 11
|
čitano: 5.869
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Komentari osobnog stava forumaša
15 godina
odjavljen
offline
Osobni stav forumaša

Ponukan člancima iz Osobnog stava na BOL-u, otvaram ovu temu za sve vas forumaše sa stavovima, te voljom za pisanje da ih obrazložite.

 

Ovo su pravila za Osobni stav:

 

1. Smijete pisati bilo kakav članak koji se tiče ICT-a (direktno ili indirektno).

 

2. Nemojte kršiti pravila foruma (vrijeđanje,trolanje, spamanje, vulgarni izrazi....).

 

3. Dajte si truda i napišite barem 15 rečenica.

 

4. Ne komentirajte tekstove u ovoj temi. Za to služi ova tema: http://www.bug.hr/forum/topic/ostalo/komentari-osobnog-stava-forumasa/105298.aspx

 

 

Moj broj mobitela- 091 172 6697 Moja web stranica- http://mobiservis.webs.com/
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.6.2011 18:58 (vexx5555).
15 godina
odjavljen
offline
Osobni stav forumaša

Komunikacija danas, komunikacija sutra


Autor: vexx5555

 

Komunikacija. Jedna dugačka riječ. Pretraživanjem Wikipedia-e, došao sam do informacije da je komunikacija proces slanja informacija sebi ili bilo kojem drugom entitetu, najčešće putem jezika.
Zanimljiva definicija, vrlo točna, ali da li ta definicija doista pokriva sve oblike komunikacije u današnje doba?
Kada pričamo sa nekime, gledamo televiziju, čitamo novine (Bug, jelte), telefoniramo- doista razmjenjujemo informacije putem jezika. 
No u današnjim zanimljivim vremenima kouniciramo putem jedinica i nula pa bi bolja definicija bila da je komunikacija proces razmjene informacija preko dogovorenog sistema znakova zato jer su jedinice i nule dogovoreni sistem znakova kojim naši komunikacijski uređaji šalju i primaju informacije.

 

Kako mi to danas komuniciramo? Koristeći razne elektroničke uređaje, informacije šaljemo i primamo brže nego ikada, ali isto tako ih i brže generimamo i pronalazimo. Kada kažem „generiramo informacije“ doista mislim na njihovo stvaranje jer svaka vaša sms poruka, svaki tvit, svaki lajk je jedan informacija koju dijelite sa drugima. Na isti način informacije i konzumirate te tako raste jedna velika megalomanska industrija koja vam konstantno daje nove načine slanja i primanja informacija.
Sjetite se kako uvijek dođe nešto novo, cool, neisprobano, primamljivo, što vas uvijek vuče da isprobate, konzumirate i upotrijebite. No to je ekonomska strana priče koja se vrti oko zarade.
Ima i druga, pitate se? Dakako.
Ne kaže se uzalud da znanje je moć. Znati nešto što netko drugi ne zna, daje vam prednost.
Informacije su nova valuta, a ne novac. Kada su hakeri uzeli podatke sa PSN-a o karticama korisnika, uzeli su veliku količinu informacija koju su, vjerojatno,unovčili. Digla se velika prašina, a zbog čega? Velike količine informacija.

 

Velike svjetske sile u pozadini interneta vode Informacijske ratove koji im služe u svrhu osvajanja informacija. Kakve su to informacije? Svakakve, koje rangiraju od velikih državnih tajni do toga što ste jutros pojeli za doručak ili koji ste news portal jutros pročitali. Informacije koje posjedujete i koje dijelite su također na udaru. Zbog toga niti jedan komunikacijski kanal nije siguran. No nam ionako nije važno, važne su nam informacije koje konzumiramo i dijelimo svaki dan. 

 

Jedan od meni osobno najzanimljivijih načina komunikacije i interakcije sa okolinom jest enhanced reality ili augmented reality , odnosno poboljšana ili proširena stvarnost na naški.
Koncept u kojemu pomoću vašeg uređaja dobivate dodatne informacije iz okoline i omogućava vam dodatnu interakciju (samim time komunikaciju) sa osobama ili objektima u vašoj okolini koji mogu ali i ne moraju biti stvarni.

Dr. Michio Kaku, jedan od vodećih svjetskih znanstvenika i futurologa zamišlja proširenu stvarnost na drugačiji način (zato jer ju zamišlja za budućnost). Prema gospodinu Kakuu, u budućnosti čemo imati ugrađene razne elektroničke uređaje od kojih će nam neki mijenjati sliku koju vidimo tako da ćemo jednog dana doista vidjeti neku osobu u obliku avatara kojeg je sama izabrala. Time bi nam se znatno izmijenio način komunikacije sa drugim ljudima jer čak ni dobar stari „Bok, pa gdje si majstore!“  više neće biti isti.

 

Ja bih ipak radije tipkao po nekoj cigli, nego umjesto nekog debelog lika vidio ljepoticu sa , hmm, sa naslovnice Buga. No budite sretni jer budućnost još nije počela-tvitajte, lajkajte, esemesajte, i forumajte dok vam ne postane dosta razmjenjvati informacije.

Moj broj mobitela- 091 172 6697 Moja web stranica- http://mobiservis.webs.com/
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.6.2011 20:48 (vexx5555).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Osobni stav forumaša

odlična ideja! pa da se i ja pridružim...

 

Skok

 

12 godina.Toliko je prošlo od mog prvog susreta s računalom.U to vrijeme bili su aktualni Pentiumi 200 no moj stari je iz Austrije donjeo 386-icu.Od softvera je imala samo DOS i i gru Tetris (s uputama za pokretanje našvrljanim na listu istrgunutom iz notesa).No meni je tada to bilo wow kao i svim ostalim koji su gledali moj ponos i diku.Kasnije smo stavili Windows 3.11 i onda sam skužio da nemoram se puno mučiti pisanjem naredbe cd da dođem do svog tetrisa.Nisam ga dugo imao kad je stari odlučio kupiti mi Pentium, doduše ne dvojku ali 166MMX je po njemu bila dovoljna za mene.Tu u igru uljeće Windows 98 i tek tada mi se šire horizonti. Igre,glazba i poneki kratki smiješni videoklip(sjećate se reklame za John West losos?) je sve što sam ja konzumirao na njemu. Ali babe iz sela i ostatak zatucanih ljudi je imalo mišljenje da je to bezveze i čista glupost (također je to izjavljeno za satelitsku televiziju), no međutim moj stari je vjerovao da je to budućnost. I nije se prevario,ja sam u tih dugih 12 godina naučio dosta toga o računalima i njihovom radu(a sa satelitske televizije njemački i engleski). U zadnjih 12 godina infromatička branša je toliko napredovala i ,da se poistovjetim sa naslovom, skočila. S jedne jezgre skočili smo na osam (na socketu te nosam;), grafička kartica je sad mozak za sebe koji pomaže procesor (ali i dobrobit svijeta F@H),sa 700 MB cd medija skočili smo na 25GB Blue Ray disk. Sve u svemu veliki su to skokovi za jedno relativno "novu" granu industrije a meni je drago što sam bio dio toga. Ali infromatika ne staje i dalje se širi, skače i proširuje se a ja ću opet pratiti to jer ako ne budem ubit će me susjed kad kupi novu grafičku a ja je nebudem znao ugradit (danas sam prozvan pionirom informatike u svom mjestu ali i lokalnim Mr.Fixit-om te piratom ,prilično dobro za za jednu "glupost").Moja stara sporije prihvaća tehnologije ali ako na Exkluzivu (RTL) vidi da youtube svašta ima poitat će me jeli to istina šta kažu.Najdraže joj je kad poskidam joj mp3 mjuze iz njene mladosi pa pičnem na stick i ubodem na liniju pa ona krene sama s reprodukcijom to je svega 10 minuta posla. Nekad je to trebalo snimit s radija na audio kasetu kompilaciju pjesama i paziti da ti ne nestane trake prije nego pjesma završi i taj proces stvaranja kompilacije je dosta mukotrpan.Uz pomoć tehnologije sve to obavim u 10 minuta i moj usb stick postaje time traveling machine.Skok.Idemo dalje.

15 godina
neaktivan
offline
Osobni stav forumaša - …mi tu radimo prava posla…

…mi tu radimo prava posla…

Prije par dana, pozvao sam kolegu iz jedne IT firme koja nam je odradila implementaciju nadzora radnog vremena, da izvučemo neke podatke koji su nas zanimali u firmi. Kako je znao napamet tabele i polja, odradio je neki zeznutiji query kroz pola sata.

Kako smo radili to u računovodstvu, jer kod njih je instaliran terminal za praćenje i obračun, vidjevši da zbilja mu to dobro ide, jedan računovođa ga je upitao, „Kako ne radiš u većoj firmi kao što je Elektroprivreda?“. BTW, EP u Hercegovini je nirvana svih poslova i pojam svih plaća. A kolega mu kratko i jasno odrubi, „Mi tu radimo prava posla.“

Ono što je on potonji aludirao je da ljudi koji su zaposleni u takvim firmama, najčešće dobiju sitniji dio obuke ili se zbilja usko specijaliziraju za jednu granu IT-a, i na taj način, samima sebi zatvaraju put i želju za širenjem znanja, i zapravo nikad samostalno ne odrade neki projekt.

Kako sam sjedio kraj njega, odmah sam mu rekao: „Da, zato mi se penjemo po ljestvama i šarafaš terminale i queraš po bazi i praviš kabla i spojeve.“ Radiš danas 30 različitih stvari koji su iz 5 grana ITa.

Ako se ne može ništa zaključiti, bolje se upitati:

Jel bolje biti dobar u svemu, ali stručnjak niti u čemu?

Ili…

Stručnjak u nečemu, a tuta za sve ostalo?!

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
16 godina
offline
Osobni stav forumaša

Komentari idu ovdje, ne zaboravite.

Ne uči me, ne govori mi, o svemu znam sve - bez pameti!
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.6.2011 9:23 (Danny_HR).
15 godina
neaktivan
offline
Osobni stav forumaša

Retro

Sjetih se davnih 80-tih i igranja autićima u pijesku.
Jednog dana u kuću je došao ON, veličanstven komad crne plastike sa gumenim tipkama!
Da, bio je to ZX Spectrum. Onaj tko ga nije nikad imao nezna šta je propustio. Čekanje da sa TDK ili BASF kazete učitate vašu omiljenu igru (da, i onda je bilo piratluka
a lokalni distributer je imao zamislite kazić sa dvije glave! Vauuuu!!!) je bilo neprocjenjivo ali i ponekad bolno iskustvo. 5 minuta učitavanje i onda Tape loading error! Sva sreća pa sam bio mulac i nisam znao da postoje pojmovi poput živciranja i iskaljivanja agresije na tom malo nedužnom komadu plastike (što se nebi moglo reći za moju tipkovnicu danas).
Od tada ništa više nije bilo isto.
Prijateljsko (kako bi ja rekao - čoporativno) okupljanje ispred malog Iskrinog crno-bijelog televizora uz nezaobilazne grickalice i sok bilo je iskustvo koje bih svakom poželio.
Najviše smo se pribojavali grmljavine jer ako bi žarulja imalo žmignula to bi obično značilo da je vaš gumenjak na tren ostao bez struje a vi bili osuđeni na ponovni mukotrpan proces učitavanja igre.
Divili smo se tom čudu tehnike i smatrali to vrhuncem. Nekako me uhvati nostalgija za tim vremenima jer u to doba smo bili bezbrižni, igre nisu bacale greške da nemate instaliran najnoviji peč ili pak directX. Bila je to čista uživancija na tih par megaherca snage.
Danas kupite grafičku karticu koja vrti sve na veri haj a onda susjedu rođo iz Njemačke donese bolju i on vas pere u Kol of djutiju sa 3 frejma više...AAAA!!!!Neeee!!!
Neću jest odrezak, živjet ću na riži narednih 6 mjeseci i vidjet će taj mulac sa trećeg kata koju ću pilu uzet.
Tih 80-ih najveći (i jedini) upgrade konfe (hmm...) je bilo kučište sa plastičnim tipkama. Kad se sjetim koliko sam mater moljakao za isto i obećavao joj da ću biti najbolji sin na kugli zemaljskoj (o kakve li zablude!) hvata me smijeh.
Ali eto, bila su to neka druga vremena kad se cjenilo i ono malo što se imalo. A danas?...Nismo više ničim zadovoljni.
Napredak tehnologije nas je razmazio...živio retro gejming i 80-te!

World Championships: 7, GP started: 276, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,467
13 godina
neaktivan
offline
Re: Osobni stav forumaša

još jedan stav

 

"Moderni" klinci aka dječurlija

 

Često me zovu svugdje i svagdje da dođem "samo pogledat'' nečiji PC.Najčešće se radi o roditeljima koji su prije par mjeseci/tjedana kupili klincu PC pa se odjednom usporio (ili kako je netko jednom rekao "slaggao se").To moje "gledanje" završava nakon 10 minuta kad nakon podužeg objašnjavanja moram još jednom objasnit'.Najčešće se bacam onda na posao jer se mustri (turcizam valjda, mustra- umišljenik,frajla) još večeras igra CoD ili slična pucaljka a roditelji me gledaju onim glupavim "listen to the boss" pogledom.A ako mi se baš neda u danom trenutku kažem da imam nekog posla kod kuće i da ne mogu( također to kažem kad pokušavam izbjeći neke određene ljude).Uglavnom klinci natrpaju svakakvih ku*aca po kompu ( malware smajlića, programa za kvazi ubrzavanja i AV-a te ostale stoke sitnog zuba) pa se ti moj Renny zabavljaj po par sati iako kod kuće čeka ekipa na TS-u da zajedno pwnamo.Uglavnom sva ta moja zezancija se donekle i isplati,ali samo donekle jer znam za 2-3 tjedna opet po starome.Zanimljiva stvar je da svi ti klinci imaju infromatiku i uče o računalima a neznaju ih održavat softverski.Znam da je nastava informatike banana u lijepoj našoj al' bože mili ima profi koji će ti nešto objasnit ako te zanima.Zanima- ključna riječ budući da klince zanima samo lopta,zaj**ancija i ona slika od cure iz petog ce razreda na FB (mogao bih i o tome napisat ako me posluži glava).Klince boli briga za komp. Dok radi radi kad ne radi zovemo majstora (ili mene u najboljem slučaju).Jer PC mora radit,jer bože sačuvaj ako ne radi bar jedan ili dva dana to je smak svijeta.No doduše kad to gledam sa finacijke strane i nije loša stvar.Zbog takvh ljudi imam za kavu i cigare a zbog takvih ljudi u velikim gradovima neki PC servisi i žive. Samnom također se suosjeća moj buraz. On ima 15 godina ali zna da je softver bitan kao i hardver (neki prof mu je to rekao u petom osnovnjaka pa se sad tog drži).Zanimljiva stvar je da  moj buraz kombinira nekoliko programa za održavanje (ccleaner,tuneup,glary i još neki) i njegov stari jednojezgreni Athlon sa dvije kile (GB) rama radi ko' sat. Eh sad postavlja se pitanje je li dobro imati dosta klinaca kojima treba kom sredjivat ili izbjegavat skroz takve familije. A odgovor je zlatna sredina jer ipak kava i cigarete su "must have".

 

Pouka: Održavajte djeco svoje PC-jeve da čika Renny može na kavu i da može pwnat {#}{#}

13 godina
offline
Osobni stav forumaša

 

Imam ovo već dugo u glavi,ali neznam gdje bih napisao.

Čitam rennyev post gdje on kaže da djeca ne znaju održavati računalo i u to sam se osobno uvjerio,a vidio sam i gorih stvari.
U mom mjestu ima klinaca kojima je internet(a i život) samo fejs i MSN.
I to polovici tih klinaca sam ja napravio fb acc.I još me zovu da pogledam računalo jer „sporo radi“.Uštekavam USB s obaveznim alatima(ccleaner,recuva,defragler...)Pitam koji AV koristi.Odgovara čemu služi taj antivirusni,meni to ne treba.Pokrećem spybot s usb-a i disk pun malwarea u mapama koje imaju naziv poker,smileys...Pustim da radi svoj posao.Startni izbornik pun,disk pun.Pitam odkud imaš ovoliko programa?Odgovara da ih je sve obrisao(obrisao prečicu).Tu sam se dobro namučio.

Neću sad nastavljati o ovome malom jer to nije poanta.Poanta je to da današnji klinci ne koriste računalo za one svrhe koje su potrebne za njihovu dob.Danas ima ovih bogataša koji će djetetu kupiti komp za 7 rođendan,iako dijete blage veze nema.Često se pitam što bi današnji klinci uradili da im se pokaže ono uz što smo mi odrastali.Danas oni imaju previše i neznaju to iskoristiti.Kupuju informatičke časopise samo radi igara

R.I.P EnlightenedPhoenix/////////ako sam ti ikako pomagao,stisni hvala
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.7.2011 17:26 (Ivan_hacker).
14 godina
offline
Osobni stav forumaša

Koliko god su računala u zadnje vrijeme postala jednostavija za uporbu, toliko se općenito znanje o istima smanjilo. Neželim reći da je to pojednostavljanje loše, već da danas, skoro svi znaju barem što je računalo. Cijena napretka je poglupljivanje naorda, koji u zadnje vrijeme nezna ništa više osim surfati po internetu. Naravno postoji i jedan dio koji pokušava nešto shvatiti, ali to najčešće krivo shvati, jer mu nema tko objasnit, ili jednostavno nije sposoban potražiti pomoć, pa kada misli da je nešto shvatio, onda to svima objašjava, ali tvrdnja je da objasni u većini slučajeva krivo. Nadalje postoji i jedan dio korisnika koji se nazivaju power-useri, koji još uvijek koriste maksimum svojih računala, ne nemislim na OC, jer ito i moji debilistico-frendovi mogu napravit, jer su svi čuli za Afterburner, Eyefinity, Surround, 4pin,8 pin, a nitko nema pojma, šta ti pojmovi znače. Uglavnom pod tim pojmom mislim, na iskorištavanje računala u kreiranje nečeg korisnog, npr. web-stranice, programa, nečeg korisniog njima i ostatku svijeta, isto tako ti korisnici još uvijek znaju jako puno o računalima, te razumiju veliki broj pojmova, te kako se šta radi. Prije je takvih korisnika bilo jako puno, jer se sve obavljalo pomoću komandi, i veliki dio je znao zašto se neke stvar, baš moraju tako radit, danas ih je daleko manje, recimo samo to da su lokalni servisi računala, prepuni raznih mutavih problema. Ovo je naizgled rješivi problem, ali kada se još nadoda, da je učitelja informatike koji nešto znaju objasnit, sve manje, to više nije lagan zadatk, a i forumska zajednica,ne voli učiti tkzv. newbie i n00bove, jer jednostavno nemaju vremena, itd. tako da koliko god se govorilo da ima više tehnički potkovanijih ljudi(a da budeš tehnički potkovaniji, potrebno je proći tečaj,   na kojem te uče raditi u officeu 2003, te znati pojmove iz 2004), mislim da je općeniti postotak, pravih potkovaih usera u padu, jer danas čim znaš upalit komp si genije. Naravno mnogi će reć da govorim budalaštine, jer vidi samo koliko ljudi radi u IT sktoru itd. Pa takvima imam samo za reć, da i u tim sketorima ima glupasvih ljudi koji su nekako dobili licencu za rad, uglavnom moja poanta je ne da bismo se trebali vratiti komandama, već da se tzreba podučiti narod. naravno to postoji, razni tečajevi i tako, ali na njim se samo uči microsoftovi programi, treba zapošljavat power-usere, ne neke licencirane nastavnike koji nemaju pojma.

http://www.speedtest.net/result/917164172.png
12 godina
neaktivan
offline
Osobni stav forumaša

Vidim spomenuli su ovdje neki učitelje ili profesore informatike, pa da se nadovežem.

 

Smatram da bi svi takvi "stručni" profesori trebali prije dozvole za rad biti 50 puta testirani na svim mogućim poljima, a ne na Officeu 2003, s tim da neki niti to ne znaju kako spada.

Evo recimo u 8. razredu osnovne škole pitao sam učiteljicu informatike nešto u vezi windowsa, u vezi reinstalla (sad sve znam da nebi bilo :D) i ona nije uopće znala reinstalirat windows, rekla je da ne zna. Radilo se o windowsu 7 na kojem je instalacija napravljena tako da bi ju svaki low mogao shvatit.

Bilo je još tu nekoliko failova dotične učiteljice, ali se ne mogu sjetit točno svih. Samo znam da mi je bilo muka ići na informatiku (do onda moj najdraži predmet) samo zbog neobrazovanosti te učiteljice, jer kunem vam se, ja sam sa 14 godina znao više o računalima nego ona sa svojih 30 i nešto. Zbog toga sam radio gluposti na satu jer je bilo predosadno kad smo svaki puta radili jedno te isto. Prvo polugodište je bilo Word, drugo Excell. Powerpoint smo prosli u jednom satu jer je ona zakljucila da to sve znamo od prije (pola njih nije imalo pojma).

Tako da sam se skoro svaki sat zapitao zasto nije dozvoljen rad maloljetnicima kao učiteljima na školi, kao prvo, znam 100 puta više od nje (ona niš nema pojma), a kao drugo barem bi bio neki red na satu, ovako samo se doslovno tukli (boli kad te neko tresne od iza u glavu svom snagom). Kad smo radili takva sr*nja ona to uopće nije ni primjećivala, tako da ne znam što je uopće radila u školi.

Isto tako, sada u 1. srednjem (završenom) dobili smo neku malo stariju profesoricu, ima oko 40. Ta zna čak nešto. Ustvari ne zna, jer sam ju isto tako pitao nešto u vezi hostinga servera i nije znala. Također ne zna koji je hardver otprilike aktualan na tržištu, ona i dalje misli da se mi igramo na ATi Radeon X1***, NVidia GeForce FX5***. Majko mila. Kad sam joj spomenuo da je AMD kupio ATi, začudila se. Čak sam se pokušao "pohvalit" novom grafičkom (6970) prvi što me pitala bilo je: "a koliko ima memorije?" WTF? predaješ informatiku u srednjoj i još ne znaš da nije uopće bitna memorija?! I sad zadnji fail, kad sam rekao da ima 2 GB rekla je: "U pa to je sigurno onda nega dobra kartica". Opet, wtf? {#}

Znači kupim si ATi Radeon 5550 2 GB low profile za 300 kn i imam najjaču karticu na svijetu? Ajme...

Upće me sram ići na informatiku kad vidim da profesor nema pojma i da ja znam više od njega. Jedino što im je bitno da znam definiciju iz udžbenika od riječi do riječi: što je protokol, što je ip adresa, što je ovo što je ono, nabijem vam definicije na znate šta. I normalno ja dobio 1 na testu jer nisam znao koje sve vrste printera postoje, na koji način točno rade, koje su im karakteristie. To je možda bitno, ali ima mnogo bitnijih stvari koje bi trebali prije toga znati.

 

Stoga smatram da bi trebalo "sredit" malo te doslovno neobrazovane profesore, jer nema smisla pohađat takav predmet onda, rađe ga ukinite ako ćemo cijelu godinu učiti definicije i kako raditi u Office-u 2003, a aktualna je verzija 2010.

Gle ko je iza tebe!
13 godina
neaktivan
offline
Osobni stav forumaša

Bilo je to 1999 kada sam imao 7 godina,dobio sam svoje prvo računalo koje sam dijelio sa bratom,vjerujem da je bio Pentium 90,grafička riva tnt(nisam siguran).Doduše bilo je to

prije računalo od mog starog,tako da sam još prije bio u kontaktu sa računalima).Moj otac si je kupio dvoprocesorski Pentium II (koji je uredno radio do negdje 2006/7,onda mu je riknuo jedan od dva procesora pa je bio mali lotto dali će poslati signal na monitor ili neće).Vr tila se na njemu 98-ica sa carmaggedonom(star i je maknuo čim je skužio o čemu se radi),NFS porsche,age of empires II i naravno HUGO.Detalji,a posebno research koji je bio u tim igrama je bio jednostavno super.NFS porsche je imao cijelu povijest Porschea zapisanu u sebi,a i po pitanju realnosti i zabave je bio bolji od skoro svih NFS-ova do danas.Age of empires II je imao više detalja o srednjem vijeku nego neki Udžbenici osnovne škole,a neki detelji su zaista bili opskurni.Onda si bio naviknut da ćeš dnevno naići barem na nekoliko bugova,ali su ti uglavnom bili više smiješni nego što su te živcirali.A neki su ti čak i pomagali.

 

U ono vrijeme su časopisi za računala još uvijek bili časopisi za računala.A ne za neke okolne sitnice poput potrošačke elektronike ili ICT.I točno se znalo da su to bili časopisi za geekove a ne za apple fanboye ili današnje "Informatičare/geekove".Danas se izgubio taj osjećaj  "izvornosti/originalnosti".Svatko je onda uz računalo imao barem 1 knjigu oko toga kako se koristiti računalom(iako mala djeca poput mene onda to nisu čitala).Bio je onda zlatni trojac pc časopisa:BUG,Vidi i Pc chip.BUG i vidi su onda bili podjednako dobri,ali Pc chip je onda bio vrh.Danas je BUG najbolji vjerojatno jer je ostao najizvorniji.Vidi se   danaspreviše bavi ICT-om.PC chip je otišao u potrošačku elektroniku(zbog toga su mi najgori od ta tri danas,još su veći apple fanboyi od bugovaca).(dali se tko od vas sjeća koji je od tih časopisa volio na naslovnoj stranici koristit čovječuljke one male?)

 

Sjećam se da je upravo legendarno kako je slaba onda bila informacijska sigurnost.

 

Onda je došla 2000-ta.Prvo računalo je onda otkazalo.Prodali smo ga.Na svu sreću je onda moj otac imao još radničke privilegije da je smio sa posla(državna firma) donositi računala ako nisu bila korištena(u ono vrijeme je još smio besplatno to radit,nakon toga je smio radit zamjenu a tek negdje 2003-e su to potpuno zabranili,uglavnom bar jedno 5 računala sam u tom razdoblju razmijenio).Sa 2000-tom su došli Windowsi 2000,sva sreać da nisam instalirao Windows ME.U ono vrijeme je piratizacija bila toliko raširena da su časopisi o tome govorili bez cenzure.A nije ni bilo dobrih zakona protiv toga u ono vrijeme.Sjećam se da su 2 hrvata provalila u sustav američke vojne baze.Nisu dobili nikakvu kaznu jer zakon u HR jednostavno nije postojao.Čak ih se slavilo i po internetu i u Hrvatskoj.Nažalost NFS porsche nije radio na windowsima 2000,pa sam skoro digao pobunu oko toga.U ono vrijeme je moj otac skužio da sam počeo samo visiti na računalu pa je instalirao program pod imenom hyena kojim mi je vremenski ograničio pristup računalu.

 

U ono vrijeme ako si uopće imao računalo to je bilo nešto,i svatko se oko tebe okupljao.Jedan moj dobar frend i vršnjak je otprilike u isto vrijeme dobio prvo računalo i govorio mi kako se kod njega znala cijela ulica sakupit.A ako si bio zaposleni informatičar onda su se prema tebi obraćali sa poštovanjem kao da si im šef(iako to nisi bio).A čim si znao nešto o informacijskoj sigurnosti odmah su te smatrali hackerom(šta je onda bila riječ pohvale) pa su te čak i drugi informatičari stavljali na vrh hranidbenog lanca(uz programere).Internet je u ono vrijeme zaista bio teritorij hackera,a ne korumpiranih tvrtki željnih novaca i samo novaca.

 

U 2001-oj je došao XP...XP kao XP,sigurnost mu je bila katastrofa...Negdje 2002/3 sam dobio drugi račun na kojem mi je bio zabranjen pristup folderu sa igrama("Access is denied").Međutim ja sam ponekad iz dosade i očaja pokušavao svejedno uć u taj folder i samo stiskati ok,a nakon negdje n-tog pokušaja on me jednostavno pustio,onako žnj puta stisnem na ok i onda me on odjednom pusti,a ja ono wtf?Od onda me stalno puštao unutra.To mi je bilo prvo ljeto koje sam uglavnom visio za kompom.U to vrijeme sam igrao Battlefield 1942 kojeg još i danas znam nabacit(uz NFS porsche).Na Battlefieldu sam saznao više o WWII nego u pkoli,a bio sam odličan učenik iz povijesti.Iz današnjih igara se teško može toliko naučit,barem ne iz mainstream igara.Također sam visio na prince of persia sands of time i warrior within(prešao jedno petnaestak puta)

 

2003-e sam dobio dvoprocesorski pentium III(733mhz) sa 1GB sdram-a i to je ja mislim bilo posljednje računalo koje se moglo dobit razmjenom.Na njega se stavio Server 2003,a to računalo ga teško podnosilo).To računalo radi još i danas.Championship manager 4 iz tog vremena...Na tu igru sam potrošio mjesece i godine...ta igra me potaknula na nogomet.Nisam igrao tu igru radi nogometa nego sam nogomet igrao radi te igre.Čak sam si postavio za cilj da postanem nogometni trener i imao sam barem minimum ustrajnosti u tome,ali je*iga odustao sam radi okolnosti.

 

2004-e.Onda je GTA san andreas bio mega popularan pa su se svi kunuli da će sandbox igre zavladati,ali dogodilo se upravo suprotno,jer je CoD poharao tržište štancanjem nastavaka u kojima možeš samo hodat ograničenim područjem,pucat i gledat filmske sekvence.U ono vrijeme je počelo zaglupljivanje gamera.

 

2005-e sam dobio maxadsl paket sa 1 gigabajtom prometa.

2007-e Dobio novo računalo od kuma.Moj otac isto kupio novo računalo jer mu Pentium II otkazivao rad. Registrirao sam se na svoj prvi forum(Vidilab) i od onda se vucaram po forumima više manje,ovisi koliko mi se da.Te godine sam isprobao i prvi puta FPS creator.Onda sam bio fakat Windows fanboy i koristio Vistu.

2008-e.Napravio svoj prvi forum koji je bio relativno aktivan jedno vrijeme.Prvi susret sa skriptiranjem/programiranjem(skriptica za fps creator).Upisao sam se u Računalnog tehničara te godine.

2010-e.Prvi puta instalirao Linux(Mandriva 2010.1).Oduševljen.

2011-e.Upisan na TVZ informatiku.Započeo sa ozbiljnim programiranjem.Počela me zanimati informacijska sigurnost.Dobio ovaj uber super laptop.

 

Uglavnom,današnja tehnologija možda je naprednija,ali nije rađena po svačijoj mjeri nego je rađena po trendovima zaglupljivanja korisnika(čast izuzecima,pogotovo onima koji istovremeno imaju najveću jednostavnost korištenja poput Linuxa). Uglavnom da mogu birati da se sa današnjim znanjem(i svojim laptopom) vratim u neko vrijeme vratio bih se u devedesete,jer je onda geek/IT kultura bila na vrhuncu,i exploitao bi šit iz starih verzija windowsa:) .

 

Ali naravno ja sam osoba koja gleda na budućnost tako da   ovu zadnju tvrdnju ne shvatite ozbiljno.Jedino mi se ne sviđa smjer u kojem idu danšnji korisnici,koji se nažalost ponašaju kao krdo.I ide mi na živce što student informatike cheatengine zove alatom za hackiranje.I smeta mi nerealističnost i needukativnost današnjih igara,uostalom većina igara je holivudsko smeće danas.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.2.2012 15:50 (g12356).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Komentari osobnog stava forumaša
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice