Fizika pomoć

poruka: 6
|
čitano: 2.531
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Fizika pomoć

Znači imam jedan zadatak za riješiti, pogledao sam sve moguće stranice po netu s formulama, al mi nikako ne paše za ono što meni treba.

 

Na tijelo mase 6kg djeluje sila od 3N u smjeru gibanja. Tijelo se giba jednoliko pravocrtno brzinom 3m/s. Kolika sila trenja dijeluje na tijelo?

Znači ima formula Ftr=µ*m*g ,

sad pretpostavljam da taj "g" je ta sila od 3N

"m" je masa 6kg

 

Sad kako da znam koji je koeficijent trenja µ ? 

12 godina
odjavljen
offline
Fizika pomoć

Pa ti ne znaš niti najosnovnije stvari. Nisi niti približno na putu da riješiš problem. Umjesto da tražiš "nešto" po netu, očito niti sam ne znaš što tražiš, sjedni i ponovi gradivo. Koristi knjige, ne net. Ali ipak ću ti dati jedan savjet. Nacrtaj si skicu i primjeni teorijsko znanje. Ako se tijelo giba jednoliko pravocrtno onda je… Teorija osnovne škole

9 godina
offline
Fizika pomoć

Ovo nije računski zadatak nego zadatak koji provjerava jesi li shvatio gradivo. Budući da se tijelo giba jednoliko pravocrtno određenom brzinom, znači da sila trenja mora biti jednakog iznosa sili koja djeluje u smjeru gibanja tijela, ali suprotnog smjera. Ukoliko bi sila trenja bila manja/veća od sile koja gura tijelo, tijelo bi ubrzavalo/usporavalo, što znači da se ne giba jednolikom brzinom

 

http://www.sketchtoy.com/68784627

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.10.2018 21:55 (sime123456).
14 godina
offline
Re: Fizika pomoć
formula1live kaže...

Pa ti ne znaš niti najosnovnije stvari. Nisi niti približno na putu da riješiš problem. Umjesto da tražiš "nešto" po netu, očito niti sam ne znaš što tražiš, sjedni i ponovi gradivo. Koristi knjige, ne net. Ali ipak ću ti dati jedan savjet. Nacrtaj si skicu i primjeni teorijsko znanje. Ako se tijelo giba jednoliko pravocrtno onda je… Teorija osnovne škole

 Nisam dobio nikakvu knjigu ili skriptu o tome, a satove o fizici nemam. Profesor mi dao papir što me čeka u testu, a odgovore nek potražim na netu..

sime123456 kaže...

Ovo nije računski zadatak nego zadatak koji provjerava jesi li shvatio gradivo. Budući da se tijelo giba jednoliko pravocrtno određenom brzinom, znači da sila trenja mora biti jednakog iznosa sili koja djeluje u smjeru gibanja tijela, ali suprotnog smjera. Ukoliko bi sila trenja bila manja/veća od sile koja gura tijelo, tijelo bi ubrzavalo/usporavalo, što znači da se ne giba jednolikom brzinom

 

http://www.sketchtoy.com/68784627

Hvala na odgovoru!

Imam još tih pitanja, pokušat ću sam riješit ih sve pa ako gdje zaštekam, nadam se da će mi netko odgovoriti u temi.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2018 7:04 (Gremlin144).
3 godine
neaktivan
offline
Fizika pomoć

Hitno mi je potrebna pomoć!!

 

  1. 1. Koliki rad treba utrošiti da naboj od 6 ∙10–8C prenesemo iz točke koja je 40cm udaljena od točkastog na boja 4 ∙10–6C u točku koja je 60cm udaljena od tog naboja?

  2. 2. Koliku je razliku potencijala svladao elektron ukoliko mu se energija promijenila za 0,8µJ ? (e = 1,6 ·10–19C)

  3. 3. Kugla polumjera 2cm nabijena je negativno do potencijala 2000V. Odredi masu svih elektrona koji čine naboj kugle? (me = 9,1 ·10–31kg; e = 1,6 ·10–19C)

  4. 4. Dva naboja Q1 = 1,6 ·10–6C i Q2 = 3,2 ·10–6C nalaze se u vodi relativne dielektričnosti εr = 80 na udalje nosti 40cm. Kolika je jakost električnog polja točno na sredini između ta dva naboja? ((4πε0)–1 = 9 ·109C–2Nm2)

2 godine
neaktivan
offline
Fizika pomoć

Trebam hitno da mi se rješe 3 zadatka iz tehničke mehanike, prahtički fizika, gradivo je Hooke-ov zakon, formule su tu.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice