Bok ili Bog?

poruka: 77
|
čitano: 8.297
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Re: Bok ili Bog?
Stric_Jura kaže...

joj Rvateki, navčite se jednom za sva vremena:

 

Zbogom! je pozdrav na rastanku, znači: idi u miru s Bogom, ili Bog te pratio i štitio...

 

Bok, bokić-smokić i ine inačice su pokazni primjer hrvatske umiješnosti u slinavom oponašanju Nijemaca i usputnog "kvarenja" posuđenica...

 

Meine Beucken - austrijski stari pozdrav - moj naklon (u standardnom njemačkom je Meine Bogen - Bogen je inače i luk (dugouzlazno u), kao oružje, arhitektonski element... (npr. Regenbogen - duga))

 

dakle "Majn bojk'n" je skraćeno u "bok"...

 

Ne postoji nikakav stari austrijski pozdrav "meine beucken" niti "meine bogen", pa onda to nitko nije mogao niti iskriviti u "bok". To postoji samo kao proser nekog kome smeta da je "bok" nastao iz pozdrava koji uključuju i "bog".  Jednačenje po zvučnosti u kajkavskom (g-k, v-f, itd.)

 

Kako kaže varaždinska uspješnica: "imel 'esem jenu tunju, neki vrak se posral hu nju"

15 godina
neaktivan
offline
Re: Bok ili Bog?
Ne znam odakle ste, ali u Dalmaciji se uredno govori bog. Nema nikakve veze sa Bogom i bilo kakvom religijom. Bok je više na sjeveru. Nitko nije lud, nego jednostavno postoje različiti krajevi u kojima se drugačije govori. Titlove na serijama ne bi spominjao jer to očito rade ljudi koji su u osnovnoj jedva prolazili hrvatski jezik...
9 godina
neaktivan
offline
Bok ili Bog?

Ajde pa se bok

14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
tripw kaže...
Stric_Jura kaže...

joj Rvateki, navčite se jednom za sva vremena:

 

Zbogom! je pozdrav na rastanku, znači: idi u miru s Bogom, ili Bog te pratio i štitio...

 

Bok, bokić-smokić i ine inačice su pokazni primjer hrvatske umiješnosti u slinavom oponašanju Nijemaca i usputnog "kvarenja" posuđenica...

 

Meine Beucken - austrijski stari pozdrav - moj naklon (u standardnom njemačkom je Meine Bogen - Bogen je inače i luk (dugouzlazno u), kao oružje, arhitektonski element... (npr. Regenbogen - duga))

 

dakle "Majn bojk'n" je skraćeno u "bok"...

 

Ne postoji nikakav stari austrijski pozdrav "meine beucken" niti "meine bogen", pa onda to nitko nije mogao niti iskriviti u "bok". To postoji samo kao proser nekog kome smeta da je "bok" nastao iz pozdrava koji uključuju i "bog".  Jednačenje po zvučnosti u kajkavskom (g-k, v-f, itd.)

 

Kako kaže varaždinska uspješnica: "imel 'esem jenu tunju, neki vrak se posral hu nju"

 Prosrao si se ti, jer "Bok" nije kontra pozdrava pri rastanku "Zbogom" koji ima veze s Bogom...

 

 

Ju je je? Je ju je!
14 godina
protjeran
offline
Bok ili Bog?

Bok i Hrvati!

14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?

Bok i Hrvati, s janjećim paprčnjacima i 'ladnom Žujom...!

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Bok ili Bog?

Još se sjećam tamo 90ih u osnovnoj školi kad nam je vjeroučitelj rekao da je Bok prostota i uvreda jer pošto je bok dio guzice da kad nekoga tako pozdraviš pošalješ ga vrit 

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?

ah, vjeroučitelji u Hrvata, moralne vertikale skup s svećenstvom...

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Ali stric jura, oni zaistač vole djecu...
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?

"to će biti naša tajna...."

 

tako vole djecu ?

Ju je je? Je ju je!
6 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Ako moralne vertikale... predsjednik države...kaže da je to starohrvatski pozdrav onda nema tu rasprave
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
11 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Crni humor... objesite me ako treba :)))
14 godina
offline
Bok ili Bog?

bog mater i hrvati

9 godina
neaktivan
offline
Re: Bok ili Bog?
Stric_Jura kaže...
tripw kaže...
Stric_Jura kaže...

joj Rvateki, navčite se jednom za sva vremena:

 

Zbogom! je pozdrav na rastanku, znači: idi u miru s Bogom, ili Bog te pratio i štitio...

 

Bok, bokić-smokić i ine inačice su pokazni primjer hrvatske umiješnosti u slinavom oponašanju Nijemaca i usputnog "kvarenja" posuđenica...

 

Meine Beucken - austrijski stari pozdrav - moj naklon (u standardnom njemačkom je Meine Bogen - Bogen je inače i luk (dugouzlazno u), kao oružje, arhitektonski element... (npr. Regenbogen - duga))

 

dakle "Majn bojk'n" je skraćeno u "bok"...

 

Ne postoji nikakav stari austrijski pozdrav "meine beucken" niti "meine bogen", pa onda to nitko nije mogao niti iskriviti u "bok". To postoji samo kao proser nekog kome smeta da je "bok" nastao iz pozdrava koji uključuju i "bog".  Jednačenje po zvučnosti u kajkavskom (g-k, v-f, itd.)

 

Kako kaže varaždinska uspješnica: "imel 'esem jenu tunju, neki vrak se posral hu nju"

 Prosrao si se ti, jer "Bok" nije kontra pozdrava pri rastanku "Zbogom" koji ima veze s Bogom...

 

 

 

Što sliniš? "Bok" i "zbogom" su skračenice frazema kojima je u korijenu "Bog", a kojih u hrvatskom jeziku ima na desetine, ako ne i preko stotinu i koriste se od pozdrava do psovki. Ne postoji ni "meine beucken" ni "bogen" kao pozdrav, eventualno kao dućan za streličarstvo. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.8.2020 23:01 (tripw).
16 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Dok windowse instaliras prvo kaj ti veli je "Bok". Onda bok.
11 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
tripw kaže...

 

Što sliniš? "Bok" i "zbogom" su skračenice frazema kojima je u korijenu "Bog", a kojih u hrvatskom jeziku ima na desetine, ako ne i preko stotinu i koriste se od pozdrava do psovki. Ne postoji ni "meine beucken" ni "bogen" kao pozdrav, eventualno kao dućan za streličarstvo. 

 bitno da si nam ti jako pametan

no, kad malo proguglaš, jasno je otkud ti naknadna 'pamet' - link

 

U Zagreb, osobito u zadnjih 20 godina, pristižu pridošlice s raznih strana koje nemaju vezu s arhaičnim austro-njemačkim pozdravom. Osim toga, u poslijeratnom razdoblju počelo se isticati hrvatstvo i pripadnost jednoj crkvi, pa su se tako počeli koristiti vjerski pozdravi. Tako se javio i pozdrav “bog” koji nema veze s pozdravom “bok”

12 godina
offline
Bok ili Bog?

U Dalmaciji kada čuješ bog ili bok znači da imamo problema sa pičkicama :D

14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
@tripw
Zagreb ima povijest pod Austrijom i Austro-Ugarskom. Iz tog utjecaja je ostala gomila riječi. Ja da budem iskren ne znam hrvatsku riječ za überlauf (da, mogao bi google upotrijebiti, ali ovako na prvu nemam pojma). Ali kako bi to znao netko, tko je došao izbosne?
Da imaš 3-4 generacije iza sebe u Zagrebu, ne bi laprdao pizdarije. Kako ti je već više puta objašnjeno, 'bok' nema veze sa bogom. Dotepenci se iz petnih žila trude sjebat zagrebačku povijest. Ne razumijem, čemu? Pa ne možeš promijeniti povijest. Uostalom kada likovi poput tebe dođu na bauštelu u Njemačku, tamo ne forsiraju svoj provincijski štih, nego se nastoje uklopiti, nastoje biti "švabi". Ali, kad dođete u Zagreb, prvo forsirate svoje običaje i svoj jezik. Iskreno me zanima otkuda toliko snažan poriv za tako nešto. Nisam jednom u pekari gledao seljačinu izbosne gdje urla, galami, samo što ne razbija jer je netko naručio "burek od sira". U njegovoj pećini to ne postoji i automatski ne smije postojati ni u Zagrebu. Pomiri se s tim da nećeš biti Purger nikada, burek sa sirom je odavno u Zagrebu i neće nestati. Isto tako je "bok" pozdrav koji nema veze s hebenom religijom, niti će ikada imati.
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2020 1:28 (neutrino).
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Da pozdrav bok nema veze s bogom. Vidim i ja po tv. Briju bez veze.
14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Ima i burek od jabuka u Zabregu. a ubosni ima ADZ.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Bok ili Bog?
picajzla0707 kaže...
tripw kaže...

 

Što sliniš? "Bok" i "zbogom" su skračenice frazema kojima je u korijenu "Bog", a kojih u hrvatskom jeziku ima na desetine, ako ne i preko stotinu i koriste se od pozdrava do psovki. Ne postoji ni "meine beucken" ni "bogen" kao pozdrav, eventualno kao dućan za streličarstvo. 

 bitno da si nam ti jako pametan

no, kad malo proguglaš, jasno je otkud ti naknadna 'pamet' - link

 

U Zagreb, osobito u zadnjih 20 godina, pristižu pridošlice s raznih strana koje nemaju vezu s arhaičnim austro-njemačkim pozdravom. Osim toga, u poslijeratnom razdoblju počelo se isticati hrvatstvo i pripadnost jednoj crkvi, pa su se tako počeli koristiti vjerski pozdravi. Tako se javio i pozdrav “bog” koji nema veze s pozdravom “bok”

 

 

Da, tako je. "Bog" se pojavio jer su dotepenci htjeli zatrti purgere, a ne zato jer je skračenica arhaičnih pozdrava koji su počeli nestajati iz upotrebe. A "bok" je skraćenica od "meine beucken", izmišljenog austrijskog pozdrava, a ne zato što je zvučni "g" u kajkovskom pretvoren u bezvučni "k". Inače, link ti vrijedi koliko i onaj s prve strane "srednja.hr" i svi slični koji prepisuju jedni od drugih. Koji je ono naziv za takvu argumentaciju? Aha, cirkularni argument.

 

 

neutrino kaže...
@tripw 
Zagreb ima povijest pod Austrijom i Austro-Ugarskom. Iz tog utjecaja je ostala gomila riječi. Ja da budem iskren ne znam hrvatsku riječ za überlauf (da, mogao bi google upotrijebiti, ali ovako na prvu nemam pojma). Ali kako bi to znao netko, tko je došao izbosne? 
Da imaš 3-4 generacije iza sebe u Zagrebu, ne bi laprdao pizdarije. Kako ti je već više puta objašnjeno, 'bok' nema veze sa bogom. Dotepenci se iz petnih žila trude sjebat zagrebačku povijest. Ne razumijem, čemu? Pa ne možeš promijeniti povijest. Uostalom kada likovi poput tebe dođu na bauštelu u Njemačku, tamo ne forsiraju svoj provincijski štih, nego se nastoje uklopiti, nastoje biti "švabi". Ali, kad dođete u Zagreb, prvo forsirate svoje običaje i svoj jezik. Iskreno me zanima otkuda toliko snažan poriv za tako nešto. Nisam jednom u pekari gledao seljačinu izbosne gdje urla, galami, samo što ne razbija jer je netko naručio "burek od sira". U njegovoj pećini to ne postoji i automatski ne smije postojati ni u Zagrebu. Pomiri se s tim da nećeš biti Purger nikada, burek sa sirom je odavno u Zagrebu i neće nestati. Isto tako je "bok" pozdrav koji nema veze s hebenom religijom, niti će ikada imati.

 

Da, Zagreb ima K.u.K. povijest, i ti tvrdiš da su Zagrepčani bili toliko glupi i da je (austrijski) njemački bio toliko egzotičan da su umjesto "ich verbeuge mich" izmislili "meine beucken" jer nikad nisu čuli kako se njemački kaže "moj naklon"!? Očekujem da sa budućim prilivom japanskih turista "bok" svoju tvorbu objasni avanturistički nastojenim Purgerom koji osvojio japansku princezu, a ona mu za dugo sjećanje poslala pošiljku bokkena koje je on razdijelio susjedima da si njima mogu mahati u veselju, a i u neveselju. S vremenom su se bokkeni skratili, pa od tud i "bok". Eto, mislim da je moje objašnjenje ljepše.

 

 

 

To je ontopic. Sada malo offtopic za vas obojicu.

 

Kao prvo nisam Zagrepčan. Jesam rođen u njemu, školovao se, čak i stanovao jedno vrijeme, ali ne živim u njemu. Tako da mi za Zagreb puca kurac koliko i za Split, Osijek, Rijeku, itd. Puno i nimalo. Ovisi. Ono što me kod "purgera" "fascinira" je potreba sprdanja "dotepenaca", a da nije tih doseljenika Zagreb bi danas bio selendra. Čak bi i onog vijećnika u gradskoj skupštini koji se iz neke pripizdine oko Zeline ili od kud proslavio svojom izjavom o njegovoj "fetivoj" purgerštini, bilo sram priznati da je iz Zagreba. Kad pogledaš velikane Zagreba koji su doprinijeli tome što on danas znači, onda ćeš vidjet da ih je velika većina dotepenaca. Hoćeš kulturu, znanost, sport, politiku, gospodarstvo. Ne, nije ih digao zavičajni nepotizam, nego njihov trud.

 

Također su smiješne priče o nekavom predratnom hoch građanskom Zagrebu (pretpostavljam da se mislilo na 90-te). To može pričati samo netko tko ili nije živio u Zagrebu u to vrijeme, ili je premlad ili laže. Sredinom 80-tih je milicija stajala pred Ghetaldusom je su cigići pljačkali Ruđeraše (a i grafičare), smeća i govana po Centru je bilo na sve strane, prosjaka oko Trga, švercera, svega. Da, za Univerzijadu je to nešto poboljšano, ali Zagreb je danas 10x uređeniji i sigurniji grad nego prije rata. Usprkos dotepencima.

 

 

Pozdrav iz Zaboka.

 

Bok!

14 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Hvaljen Isus.
11 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
tripw kaže... 

Koji je ono naziv za takvu argumentaciju? Aha, cirkularni argument.

 

Kao prvo nisam Zagrepčan... 

 a koja je tvoja argumentacija, da kažeš čovjeku - što sliniš, to je proser i puca mi kurac

bravo, kultura i argumentacija na istom nivou - izvlačiš ih iz dupeta

 

ja recimo jesam zagrepčanin, moji su to bili generacijama unazad stotine godina, daleko prije predratnog i ovog i onih prije ratova, pa već 30 godina ne živim u njemu i uopće nemam problema s nezagrepčanima

gdje god sam živio, bez problema sam se uklopio jer bitno je biti čovjek, ne purger ili fetivi splićanin, zaratin ili koji već napuhanac bio, ali isto tako nikome nisam solio pamet o povijesti grada ili mjesta u koje sam došao i njima tumačio kako se što zove ili izgovara, najmanje uz takvu 'kulturu' kakvu ti pokazuješ

 

zato ćeš ti biti i ostati dotepenac gdje god bio

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Bok ili Bog?
Čovječe u što se ova rasprava pretvorila... Jesu li to ljudi napetijj i živčaniji zbog svega ili što? Od skroz nebitne i sporedne teme, opet se prešlo u vrijeđanje... Tko je vjernik, tko nije, tko je dotepenec, a tko ne... A zapravo kad čitaš, nitko ne mari za mišljenja već se samo došlo vrijeđati...
7 godina
offline
Re: Bok ili Bog?
Nema više empatije ni za lijek... 😋
3 godine
odjavljen
offline
Re: Bok ili Bog?
Hexfire kaže...
Koristim bok i bog mater.

 Prešao čovjek igricu.

To je jedini pravi odgovor haha

3 godine
odjavljen
offline
Re: Bok ili Bog?
Manzi kaže...
Ne znam odakle ste, ali u Dalmaciji se uredno govori bog. Nema nikakve veze sa Bogom i bilo kakvom religijom. Bok je više na sjeveru. Nitko nije lud, nego jednostavno postoje različiti krajevi u kojima se drugačije govori. Titlove na serijama ne bi spominjao jer to očito rade ljudi koji su u osnovnoj jedva prolazili hrvatski jezik...

 Ne znam odakle si ti ali sigurno nisi iz Dalmacije jer se kod nas govori isključivo bok

10 godina
offline
Bok ili Bog?


To vam je radi tzv. hrvatskog jezika i pravopisa. Moramo biti različiti od ostalih naroda na Balkanu.

Jezik, pravopis i još puno toga u školama je ispolitizirano u duhu nacionalističkih mantri. Još kada se tu uplete religija, ne dobiješ ništa dobro.

 

Well, meni je inače najdraži onaj naš pozdrav, kada se obično pozdravlja sa:"Smrt fašizmu!", a odgovara sa:"Sloboda narodu!".

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
3 godine
protjeran
offline
Bok ili Bog?

Koji znaju govore bok koji nemaju pojma sto govore bog.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Bok ili Bog?
Jel ti trebam skenirati rodni list i osobnu ili? Totalno je nebitno vjeruješ li mi ili ne.
Uostalom, osobno ne govorim i bok ni bog.
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2020 16:53 (Manzi).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice