Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a

poruka: 46
|
čitano: 7.443
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a

Nisam siguran kako bi mi pomoglo. 

Ja trebam programski upravljati mišem/tipkovnicom ... ti virtualni alati bi onda morali imati nekakav library prema pythonu sa kojim se može njima upravljati.

9 godina
offline
Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a

Također, rekoh da zavirim ispod haube od pyautogui https://medium.com/@reha.2624120.shah/pyautogui-a-glimpse-behind-the-scenes-86a5c97645cd

 

...cilj mi je bio upravljati mišom direktno onim metodama kako upravlja pyautogui. (Gdje pyautogui prepoznaje koji OS je na snazi, onda svoju upravljačku komandu prilagođava tom tipu OS-a)

 

...i uspijem tako upravljati mišem na windowsima, no kada sam istu metodu išao primjeniti na Debian (koji je VM), s naravno prilagođenim code-om koji je za Debian ... tada sam se susreo sa greškom: "Mouse device is not founded"

 

Što će reći da se Debian VM ipak ne ponaša kao pravo računalo vezano uz odnos prema mišu, nego nekako simulirano dobiva inpute od miša koje mu prevodi/simulira software za virtualizaciju (VMware). I u tome je očito kvaka zašto pyautogui ne može upogoniti miša, jer miš kao device niti ne postoji za vrijeme rada VM-a. (Barem ne u trenutnom setupu)

 

Iskopao sam i ovo https://communities.vmware.com/t5/Virtual-Machine-Guest-OS-and-VM/independent-mouse/td-p/153579, gdje upravo govore o tome kako setupirati VMware da bi VM vidjela pravi fizički miš.

Nisam to još probao, no sa time ako bi se nešto i postiglo, to neće postići postojanje nezavisnog miš-a za VM .. što je cilj, heh.

 

Čini se tako da odgovor se jedino može naći u arhitekturi samog softwarea za virtualizaciju, u ovom slučaju VMware ..i da oni odaju trik kako utjecati na onog miša kojeg vidi guest OS.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a
bozoou kaže...

Iskopao sam i ovo https://communities.vmware.com/t5/Virtual-Machine-Guest-OS-and-VM/independent-mouse/td-p/153579, gdje upravo govore o tome kako setupirati VMware da bi VM vidjela pravi fizički miš.

Nisam to još probao, no sa time ako bi se nešto i postiglo, to neće postići postojanje nezavisnog miš-a za VM .. što je cilj, heh.

 

Čini se tako da odgovor se jedino može naći u arhitekturi samog softwarea za virtualizaciju, u ovom slučaju VMware ..i da oni odaju trik kako utjecati na onog miša kojeg vidi guest OS.

Nisam siguran što pokušavaš s TV i sličnim alatima, problem se uvijek svodi na isto - problem logirane mašine, tipkovnica i miš, browser i automatizacija.

Dok se sve ne može svesti na problem servisa (koji može raditi bez logiranog korisnika) ne vidim neku mogućnost.

9 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a
Ne znam gdje je točno problem, u pyautogui ili VMWare. Napravio sam aplikaciju koja simulira pomicanje i klik mišem, pokrenem dvije Windows virtualne mašine u VirtualBox-u, u obje pokrenem aplikaciju koristeći tipkovnicu, miš uopće ne koristim, pokazivač miša nije ni vidljiv, aplikacija regularno pomiče i klika mišem u obje virtualne mašine. Miš mogu normalno koristiti na hostu dok gledam kako miš klika u virtualnim mašinama. Ovo znači da u VirtualBox-u svaka mašina ima svog miša kojim se može upravljati.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a
LunKraljPonoci kaže...
Ne znam gdje je točno problem, u pyautogui ili VMWare. Napravio sam aplikaciju koja simulira pomicanje i klik mišem, pokrenem dvije Windows virtualne mašine u VirtualBox-u, u obje pokrenem aplikaciju koristeći tipkovnicu, miš uopće ne koristim, pokazivač miša nije ni vidljiv, aplikacija regularno pomiče i klika mišem u obje virtualne mašine. Miš mogu normalno koristiti na hostu dok gledam kako miš klika u virtualnim mašinama. Ovo znači da u VirtualBox-u svaka mašina ima svog miša kojim se može upravljati.

 Ako istovremeno vidiš da radi u nekoliko logiranih mašina, problem riješen.

9 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a
Da, vidim obje istovremeno i miš koristim na hostu . Mogu ih i minimizirati, miš u njima nastavlja klikati.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a
LunKraljPonoci kaže...
Da, vidim obje istovremeno i miš koristim na hostu . Mogu ih i minimizirati, miš u njima nastavlja klikati.

Javi onda bozoou detalje.

9 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a

@LunKraljPonoci, hvala ti na tvom testu.

 

Što se tiče problema, mogao bi biti i u kombinaciji Debian + VMware, pošto ti vrtiš windows na virtualnoj mašini.

 

Inače, probao sam već i sa VirtualBox-om, da eliminiram VMware (isto sam stavio Debian-a) ... i nije mi radilo. Još mi je nešto počeo štekati i VirtualBox, tako da sam se brzo vratio na VMware (moguće prije nego sam to dobro i istestirao)

 

Molim te ako možeš dati sljedeće detalje:

- Koji windows imaš na računalu (host)

- Koje windowse stavljaš na virtualnu mašinu?

- Što koristiš za upravljanje mišem, pyautogui?

 

 

...

...

...

 

I ako slučajno imaš volje da probaš jel bi kod tebe radilo i na Debianu?

Nezz, imaš li iskustva sa Debianom? ...ja nisam imao, pa da olakšam ... evo uputa za setup...

Međuostalim, možda se u ovim uputama i krije ono što ja radim krivo i zašto mi stvar neće raditi ...pa ako netko ima iskustva sa Debian-om, možda uoči ako što griješim...

 

Koraci su mi sljedeći:

1. Nakon instalacije debiana, cilj mi je instalirati python i library pyautogui ... a kako tu sve ide preko terminala, komande su sljedeće: "sudo ..."

2. Prije nego uopće krenem sa sudo komandama, terminal bi me redovito blokirao i rekao da moj user ne postoji među sudoers userima, po naputku chatGPT-a taj problem eliminiram na način:

 

Terminal:

su -

visudo //ovo otvara nekakav editor za neki file 

bozoou ALL=(ALL) ALL  //dodajemo ovu liniju u taj file ...gdje je "bozoou" ime usera ... spremamo, zatvaramo editor

 

3. Vraćamo se na instalaciju pythona:

sudo apt update
sudo apt install python3
sudo apt install pip3

 

4. Instalacija pyautogui-a

Ako bi kucao samo naredbu:

pip3 install pyautogui

 

...dobio bi grešku:

error: externally-managed-environment

× This environment is externally managed
╰─> To install Python packages system-wide, try apt install
python3-xyz, where xyz is the package you are trying to
install.

If you wish to install a non-Debian-packaged Python package,
create a virtual environment using python3 -m venv path/to/venv.
Then use path/to/venv/bin/python and path/to/venv/bin/pip. Make
sure you have python3-full installed.

If you wish to install a non-Debian packaged Python application,
it may be easiest to use pipx install xyz, which will manage a
virtual environment for you. Make sure you have pipx installed.

See /usr/share/doc/python3.11/README.venv for more information.

note: If you believe this is a mistake, please contact your Python installation or OS distribution provider. You can override this, at the risk of breaking your Python installation or OS, by passing --break-system-packages.
hint: See PEP 668 for the detailed specification.

 

Tako da sam po naputku chatGPT-a pyautogui instalirao na način da prvo kreiram vlastiti enviroment:

Terminal:

python3 -m venv myenviroment    //kreiranje evniromenta
source myenviroment/bin/activate  //aktiviranje enviromenta

pip3 install pyautogui      //zatim pip instalacija prolazi

 

I nakon pyautugui instalacije, pokrećem python skriptu:

Terminal:

python3 /path/to/file/python_file.py

 

I šećer na kraju, pyautogui komande mi nakon svega ovoga nebi radile.

 

Probao sam tako i drugi pristup bez "myenviroment", tu bi instalirao pyautogui na drugi način kako sugerira gore citirana greška, to je:

 

Terminal:

pip3 install pyautogui --break-system-packages

 

Takva instalacija bi se naizgled uredno izvršila, ali prilikom pokretanja skripte, linija "import pyautogui" bi uzrokovala python grešku:

Xlib.error.DisplayConnectionErrorCan't connect to display ":0": b'Authorization requiredbut no authorization protocol specified'

 

Opet po naputku chatGPT-a, tu grešku bi nadišao otvaranjem nekakvih generalnih permissiona kucanjem naredbe:

 

Terminal:

xhost +

 

Nakon toga se gornja greška više nebi prikazivala, ali pyautogui naredbe ipak nebi radile.

 

(P.S. U svim varijantama mi samo ne rade pyautogui naredbe za upravljanje mišem i tipkovnicom, dok tipa naredba za dohvat veličine ekrana bi uredno vraćale dimenzije prozora VM-a)

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 10:31 (bozoou).
9 godina
offline
Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a

Uff ...finally case solved, nakon mukotrpne višednevne potrage...

 

Znači problem je bio u nečemu što se zove Debian sesija i koja može biti Xorg ili Wayland.

Meni je bila defaultno Wayland i pri promjeni u Xorg stvar je proradila. 

Upute za promjenu sessije su ovdje: https://helpdesk.psionline.com/hc/en-gb/articles/13470827149332-How-to-perform-the-switch-from-the-Wayland-display-server-to-Xorg-X11-on-Linux-Ubuntu-22-04-LTS

 

Ja naravno nisam imao zupčanik kod prijave, tako da putem terminala su upute:

sudo nano /etc/gdm3/custom.conf   //otvara editor za ovaj file

WaylanEnable=false         //odkomentirati ovu liniju, ili je dodati u file ako je nema

sudo systemctl restart gdm3    //restartati gdm3 servis...

 

echo $XDG_SESSION_TYPE      //čisto provjera, treba ispisati "X11" ako smo promjenili sesiju na Xorg

 

Aleluja.

 

P.S. Nisam još niti probao jel radi za keyboard, haha ... radi za miša, valjda neću morati nastaviti daviti za keyboard. XD

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 10:41 (bozoou).
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a
bozoou kaže...

Uff ...finally case solved, nakon mukotrpne višednevne potrage...

 

Znači problem je bio u nečemu što se zove Debian sesija i koja može biti Xorg ili Wayland.

Meni je bila defaultno Wayland i pri promjeni u Xorg stvar je proradila. 

Upute za promjenu sessije su ovdje: https://helpdesk.psionline.com/hc/en-gb/articles/13470827149332-How-to-perform-the-switch-from-the-Wayland-display-server-to-Xorg-X11-on-Linux-Ubuntu-22-04-LTS

 

Ja naravno nisam imao zupčanik kod prijave, tako da putem terminala su upute:

sudo nano /etc/gdm3/custom.conf   //otvara editor za ovaj file

WaylanEnable=false         //odkomentirati ovu liniju, ili je dodati u file ako je nema

sudo systemctl restart gdm3    //restartati gdm3 servis...

 

echo $XDG_SESSION_TYPE      //čisto provjera, treba ispisati "X11" ako smo promjenili sesiju na Xorg

 

Aleluja.

 

P.S. Nisam još niti probao jel radi za keyboard, haha ... radi za miša, valjda neću morati nastaviti daviti za keyboard. XD

 

Lessons learned :

Uvijek pročitati specifikacije.

 

(specifikaciju pročitaš u  10 minuta, bug tražiš 10 dana)

 

 

Plus mislim da te ChatGPT zeznuo sa naredbom xhost +

koja isključuje access control.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 11:23 (gpd).
9 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a

A zašto to uopće navodiš kao problem? 

I da, pročitaš specifikaciju u 10 minuta, kada znaš koju. Ako ne znaš koju, ima tu ohoho materijala za isčitati da bi ušao u tematiku...

 

S druge strane, rijetko naletim na ovakav slučaj da tragam za rješenjem 10 dana ... a većinu toga se može prodorno / brzo riješiti bez dubljeg upadanja u materiju.

Nezz, po mom mišljenju kada bi se sve proučavalo, to bi non stop otvaralo nova vrata nepoznanica i to bi bila rupa bez dna...samo bi proučavao, a nigdje se nebi kretao. ... treba neki optimum koliko ćemo čemu pokloniti našeg fokusa.

To nam je na kraju krajeva glavna uloga u ovome tijelu ... odabir koliko kome dajemo fokusa. A efikasnost svog odabira ne možeš suditi po ovako jednom izoliranom slučaju, gleda se čitava utrka. I s time sam sasvim ok kako ide, tj. svjesno se trudim da budem još površniji jer sam naučio da te dalje dovede više odluka (relativno površnih i moguće bedastih), nego manje odluka pomno razmislenih (pametnih odluka, jel). Iz toga razloga visoke pozicije u svijetu često zauzimaju relativno bedasti ljudi, jer oni po prirodi ne razmišljaju puno, ali zato brzo odlučuju. Dok pametan čovjek, unaprijed svjestan svih mogućih problema ...od svog tog racionaliziranja, jedva da uopće i krene...

 

Eto, malo filozofije za kraj. Živjeli.

5 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a
bozoou kaže...

A zašto to uopće navodiš kao problem? 

I da, pročitaš specifikaciju u 10 minuta, kada znaš koju. Ako ne znaš koju, ima tu ohoho materijala za isčitati da bi ušao u tematiku...

 

S druge strane, rijetko naletim na ovakav slučaj da tragam za rješenjem 10 dana ... a većinu toga se može prodorno / brzo riješiti bez dubljeg upadanja u materiju.

Nezz, po mom mišljenju kada bi se sve proučavalo, to bi non stop otvaralo nova vrata nepoznanica i to bi bila rupa bez dna...samo bi proučavao, a nigdje se nebi kretao. ... treba neki optimum koliko ćemo čemu pokloniti našeg fokusa.

To nam je na kraju krajeva glavna uloga u ovome tijelu ... odabir koliko kome dajemo fokusa. A efikasnost svog odabira ne možeš suditi po ovako jednom izoliranom slučaju, gleda se čitava utrka. I s time sam sasvim ok kako ide, tj. svjesno se trudim da budem još površniji jer sam naučio da te dalje dovede više odluka (relativno površnih i moguće bedastih), nego manje odluka pomno razmislenih (pametnih odluka, jel). Iz toga razloga visoke pozicije u svijetu često zauzimaju relativno bedasti ljudi, jer oni po prirodi ne razmišljaju puno, ali zato brzo odlučuju. Dok pametan čovjek, unaprijed svjestan svih mogućih problema ...od svog tog racionaliziranja, jedva da uopće i krene...

 

Eto, malo filozofije za kraj. Živjeli.

 

Naravno,

Isprobao sam oba dva načina , pa mogu tvrditi koji je bolji (barem meni)

 

A. U naprijed znam s čime radim, je li to python3 , sqlite3 i koji su moduli, pa uzmem specifikacije. (faza odabira alatafaza prikupljanja specifikacija i dokumentacije)

 

ili : 

 

B. (postupak) 

 

start ->

traži na internetu riješenje ->

riješenje, da -> kraj

riješenje, ne -> pitaj na stackoverflow -> čekaj ->

riješenje, da -> kraj

riješenje, ne -> radi nešto drugo -> kraj

 

 

Mogu se koristiti komplementarno, ali skoro nikad nije potrebno.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 12:57 (gpd).
9 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a

Nisam siguran što sam trebao početi proučavati u mom slučaju:

 

Linux/Debian? (s kojim radim prvi puta)

VMware? (s kojim radim prvi puta)

pyautogui? (za kojeg do sada nisam trebao ništa više proučavati, osim saznati koje su naredbe za ono što mi treba)

 

...i to za vrstu problema koji bi u većini slučajeva riješio unutar 10 min uz pomoć googlanja + chatGPT (koji mi u zadnje vrijeme skoro potpuno eliminira potrebu za forumima i delay-om koji su forumi unosili. (Iako se tada uvijek nešto drugo radilo dok se čekalo pomoć foruma) )

 

I još bitna stvar, dubina učenja zavisi od toga koliko ćemo se na neke alate u budućnosti oslanjati i produbljavati njihovo korištenje. Naravno ako se usmjeravan u neko novo područje, da je vrijedno odvojiti vrijeme za proučiti i znati sa čime raspolažemo...i da će se to uloženo vrijeme višestruko isplatiti.

Ali ako konkretan slučaj nije takav, onda uloženo vrijeme u proučavanje ne mora značiti da će se isplatiti i može biti efikasnije tražiti direktno prečac do odgovora ...

(Ovo je fakat bila iznimka da mi je oduzelo 10 dana života, velim ...za ovakve taskove inače otpadne max 10min ...)

 

P.S. inače i ako ću proučavati, za to što ću proučavati je isto dobro ubrati hintove kojim putem...a ne lutati bezglavo. U ovom konkretnom slučaju sam na tri foruma pokrenuo ovu temu, ako ništa da dobijem i takve smjernice kuda gledati ... pa ih nije baš bilo. Mislim, nije tako teško niti proučiti, kada se racionalizira područje pretrage... 

 

Ovo što govoriš za A ili B pristup ...svijet nikada nije tako crno/bijeli.

Uvijek, ali baš uvijek i kada misliš da koristiš pristup A ili da koristiš pristup B ..ti zapravo u određenom postotku težiš pristupu A ili B. Kako ćeš to gradirati je na tebi ..i to je ono što spominjem da je naša uloga kontrole našeg fokusa.

Isto tako, naravno da će u različitim situacijama biti isplativije više naginjati ka A, a u drugima ka B. Nema univerazlnog pristupa, nego zavisi od situacije.

 

I još jedan zanimljiv fact, i A i B pristup u svojim krajnostima su apsolutno besmisleni ... to su krajnosti kvalitete i kvantitete i čuo sam jako simpatičnu analogiju tih dvaju pristupa koja opisuje njihove krajnosti: 

Znači krajnost za osobu koja ulazi učenjem previše u dubinu: To je osoba koja zna SVE o NIČEMU

A krajnost za osobu koja pokušava sve riješiti površno: To je osoba koja o SVEMU zna NIŠTA

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 13:22 (bozoou).
5 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a
bozoou kaže...

Nisam siguran što sam trebao početi proučavati u mom slučaju:

 

Linux/Debian? (s kojim radim prvi puta)

VMware? (s kojim radim prvi puta)

pyautogui? (za kojeg do sada nisam trebao ništa više proučavati, osim saznati koje su naredbe za ono što mi treba)

 

...i to za vrstu problema koji bi u većini slučajeva riješio unutar 10 min uz pomoć googlanja + chatGPT (koji mi u zadnje vrijeme skoro potpuno eliminira potrebu za forumima i delay-om koji su forumi unosili. (Iako se tada uvijek nešto drugo radilo dok se čekalo pomoć foruma) )

 

I još bitna stvar, dubina učenja zavisi od toga koliko ćemo se na neke alate u budućnosti oslanjati i produbljavati njihovo korištenje. Naravno ako se usmjeravan u neko novo područje, da je vrijedno odvojiti vrijeme za proučiti i znati sa čime raspolažemo...i da će se to uloženo vrijeme višestruko isplatiti.

Ali ako konkretan slučaj nije takav, onda uloženo vrijeme u proučavanje ne mora značiti da će se isplatiti i može biti efikasnije tražiti direktno prečac do odgovora ...

(Ovo je fakat bila iznimka da mi je oduzelo 10 dana života, velim ...za ovakve taskove inače otpadne max 10min ...)

 

P.S. inače i ako ću proučavati, za to što ću proučavati je isto dobro ubrati hintove kojim putem...a ne lutati bezglavo. U ovom konkretnom slučaju sam na tri foruma pokrenuo ovu temu, ako ništa da dobijem i takve smjernice kuda gledati ... pa ih nije baš bilo. Mislim, nije tako teško niti proučiti, kada se racionalizira područje pretrage... 

 

Ovo što govoriš za A ili B pristup ...svijet nikada nije tako crno/bijeli.

Uvijek, ali baš uvijek i kada misliš da koristiš pristup A ili da koristiš pristup B ..ti zapravo u određenom postotku težiš pristupu A ili B. Kako ćeš to gradirati je na tebi ..i to je ono što spominjem da je naša uloga kontrole našeg fokusa.

Isto tako, naravno da će u različitim situacijama biti isplativije više naginjati ka A, a u drugima ka B. Nema univerazlnog pristupa, nego zavisi od situacije.

 

I još jedan zanimljiv fact, i A i B pristup u svojim krajnostima su apsolutno besmisleni ... to su krajnosti kvalitete i kvantitete i čuo sam jako simpatičnu analogiju tih dvaju pristupa koja opisuje njihove krajnosti: 

Znači krajnost za osobu koja ulazi učenjem previše u dubinu: To je osoba koja zna SVE o NIČEMU

A krajnost za osobu koja pokušava sve riješiti površno: To je osoba koja o SVEMU zna NIŠTA

 

Tu se miješaju pojmovi Rad, učenje, rad drugih, 

Treba razdvojiti to. inače 10 dana tražiš riješenje na 3 foruma.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 16:19 (gpd).
9 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a

Ako netko nešto brka, onda se bojim da si to ti.

Teme nisam otvorio da mi netko riješi problem, štoviše nisam niti znao u tome momentu da će ovo biti problem. Teme sam upravo otvorio radi optimiziranja traganja, da me netko na vrijeme usmjeri drugim putem ako za to ima razloga. (Tko pozna materiju)

No mišljenja su bila podjeljena, bilo je onih koji su smatrali da ovaj pristup mora moći raditi i onih koji su smatrali da se ne može isti miš paralelno upogoniti na različitim VM instancama... a to je ko u Milijunašu kad pitaš publiku, na kraju moraš donesti vlastiti zaključak. Tu je svakako više mišljenja pogodnije za donositi konačan zaključak i zato ide više tema.

 

A ovo za 10 dana ...rekoh ti već, gleda se ukupna utrka, tj. kako funkcionira neka strategija na većem broju uzoraka. Ovako selektivno izdvojiti da je ovdje pristup zakazao, nema veze s ičim ...

 

Živio ti meni.

5 godina
offline
Re: Setup virtualnih mašina za paralelni rad bot-a
bozoou kaže...

Ako netko nešto brka, onda se bojim da si to ti.

Teme nisam otvorio da mi netko riješi problem, štoviše nisam niti znao u tome momentu da će ovo biti problem. Teme sam upravo otvorio radi optimiziranja traganja, da me netko na vrijeme usmjeri drugim putem ako za to ima razloga. (Tko pozna materiju)

No mišljenja su bila podjeljena, bilo je onih koji su smatrali da ovaj pristup mora moći raditi i onih koji su smatrali da se ne može isti miš paralelno upogoniti na različitim VM instancama... a to je ko u Milijunašu kad pitaš publiku, na kraju moraš donesti vlastiti zaključak. Tu je svakako više mišljenja pogodnije za donositi konačan zaključak i zato ide više tema.

 

A ovo za 10 dana ...rekoh ti već, gleda se ukupna utrka, tj. kako funkcionira neka strategija na većem broju uzoraka. Ovako selektivno izdvojiti da je ovdje pristup zakazao, nema veze s ičim ...

 

Živio ti meni.

 

Samo tako nastavi.

Živio. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 17:47 (gpd).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice