Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.275
|
čitano: 1.437.464
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
baš gledam na gsmarena
mi10 ultra vs mi11 ultra

makli su 50mm kameru... vjerojatno iz razloga što glavna ima pixel size od 1.4um...tolika veličina je bila i kod 50mm(mi10 ultra)...tako da su išli na veće pixele kaki bi se svih 50mpx moglo koristiti

i onda ako želiš vidno polje od 50mm...napraviš crop...50mm je točno 4 puta manje nego 24mm

znači 50/4=12.5mpx...na mi10 ultra je 50mm bio 12mpx

prednost je brzina...što iz 24mm možeš uvijek izvući kvalitetni crop do 50mm

70mm je 9 puta manje...pa bi bilo oko 5.5mpx

slijedom ovog...1" senzor od 60mpx(1.4um) bi bio top...s tim imaš vidno polje od 24-70mm
24mm ima 60mpx
50mm ima 15mpx
70mm ima oko 7mpx
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Zaboravio si jedino na DOF koji ce uvijek po zakonima fizike i optike bolje odraditi 50mm leca cak i sa manjim senzorom nego glavna sa daleko vecim i crop-om.

Meni je zao da rade istu stvar kao i Huawei gdje imas 1x pa tek 5X i između samo crop glavne.

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
između mi10 i mi11 ultra rađe bi uzeo stari model

vidi se po software mogućnostima da ti koji stoje iza kamera nisu baš foto entuzijasti.

s obzirom na hardware snagu mobitela..mogli bi staviti fokus stacking... znači program sam pomiće fokus i to onda spoji...ili kad želiš dugu ekspoziciju kod vode pa da bude onako silky...to se može i bez ND filtera...više slika i onda spojiš u jednu.

timelapse ali da se može koristiti raw...i da ima zoom i pano effect

onda nema bracketing-a
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Ja tebe hcmaa pola toga ne kužim što oćeš reći, ali nema veze, valjda netko kuži...

Evo nama tekuće leće:
https://zimo.dnevnik.hr/clanak/xiaomi-predstavio-svoj-fleksibilni-telefon-najveci-i-najlaksi-na-trzistu-s-tekucom-lecom-za-novu-eru-fotografije---645987.html
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Andoridas sam vec dugi niz godina, prije toga sam imao izlet sa Lumiom 1020, iPhone nisam koristio od famoznog 3GS ali neki dan gledam fotke kod jednog poznanika koji ima 12 pro max i moram priznati da za point and shoot sam odusevljen. 

O selfie kameri necu ni govoriti, a i svaka slika osobe je fenomenalna. 

 

Apple je godinama kaskao za Android konkurentima u polju fotografija, je li moguce da ova zadnja generacija iPhone-a je napokon dobila poprilicno mocne kamere??

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

iPhone je uvijek imao korektnu kameru i mozda najbolji video, pogotovo ako se radi o ne pretjerano zahtjevnom korisniku koji preferira automatiku.

IQ je odlican u smislu WB, ekspozicije, ostrine...mislim na nezahtjevne korisnike koji hoce na najbrzi i najjednostavniji nacin zabiljeziti neki moment.

 

Tko trazi nekakav ultimativni IQ, slike vece rezolucije, vise manualnih kontrola sa defaultnom app, kamere sa vecim fokalama, igranje sa pravim DOF u Android svijetu ce naci veci izbor takvih mobitela.

Kod iPhonea tek donekle to zadovoljava jedino 12 PRO Max.

 
0 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
#Dan1234567890

Naglas razmišljam:)...htio bi da stane u djep...a da je kao ono što ne stane u djep:)

kod fotografije me više interesira tehnička strana...meni taj bokeh je bezveze...ja volim da je DOF odnosno fokus svugdje pa onda naglas razmišljam.


S tim da ono što mene interesira u fotografiji... tehnike fotografiranja su prilično vezane u tehnološke mogućnosti

fokus stacking:)...samo u slučaju fotoaparata "ozbiljnog" to zahtijeva resurse...a s druge strane mobiteli su dovoljno moćni da to odrade što ni se reklo u letu... hardware je ti ali fali software za to.

imaš "ozbiljni" foto...pa onda obrada u Lightroom... desktop PC ili laptop.. tlaka... gnjavaža.

S druge strane taj isti Lightroom imaš i na mobitelu... znači na licu mjesta možeš odmah imati najbolje rezultate.

I sad zamisli taj fokus stacking...samo staviš mob na stativ i jednim potezom dobiješ raw za obradu koji je već napravljen od određenog broja fotografija s različitim točkama fokusa
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
15 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Dolazi mi pixel 5 uskoro, sto ocekivati od kamere?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
#Dan1234567890

Naglas razmišljam:)...htio bi da stane u djep...a da je kao ono što ne stane u djep:)

kod fotografije me više interesira tehnička strana...meni taj bokeh je bezveze...ja volim da je DOF odnosno fokus svugdje pa onda naglas razmišljam.



fokus stacking:)...samo u slučaju fotoaparata "ozbiljnog" to zahtijeva resurse...a s druge strane mobiteli su dovoljno moćni da to odrade što ni se reklo u letu... hardware je ti ali fali software za to.

imaš "ozbiljni" foto...pa onda obrada u Lightroom... desktop PC ili laptop.. tlaka... gnjavaža.

S druge strane taj isti Lightroom imaš i na mobitelu... znači na licu mjesta možeš odmah imati najbolje rezultate.

I sad zamisli taj fokus stacking...samo staviš mob na stativ i jednim potezom dobiješ raw za obradu koji je već napravljen od određenog broja fotografija s različitim točkama fokusa

 "fokus stacking" već imaš na mobitelima, evo ti primjer:

min. 4:26

 

ako ti je bokeh bezveze onda ti fokus nije previše bitan.  

 

ali da slažem se, danas se sve to već može odraditi na mobu bez potrebe za dodatnom opremom, bilo gdje i bilo kad, onako u hodu i to je velika prednost nad klasičnim dSLRom.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dojitza kaže...

Dolazi mi pixel 5 uskoro, sto ocekivati od kamere?

 Odlična point&shoot camera iskoristiva u svim vremenskim uvjetima. Idealno za sve koji žele brzo uhvatiti kadar i ne žele se previše zamarati tehnikalijama i ručnim postavkama. Naravno javi dojmove kad stigne.

6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
prema ovome izgleda da mi 11 ultra i nije nešto

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
prema ovome izgleda da mi 11 ultra i nije nešto

100 ljudi 100 mišljenja. 

 

Jednima je back display bezveze, drugima je fora. Jedni pišu da nema nikakve funkcije osim selfiea sa glavnom kamerom, a onda opet pogledam recenzije i vidim da se već sad može dosta toga s njim i da je u biti efektno i korisno. Xiaomi će vremenom dodati i nove funkcije za taj display.

 

Što se tiče usporedbe sa S21 Ultra, tu su negdje, negdje mi je bolji Samsung negdje Xiaomi, ali treba računati da je Samsung kad je izašao imao jako loše rezultate i da su to popeglali i dotjerali kroz protekli period, pa će sigurno i ovaj Xiaomi napredovati kroz koji mjesec.

 

 

 

Zanimljivo je i što Marques kaže za MIUI, on je inače korisnik iPhonea i iOS-a.

5 godina
online
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...
...

 

Zanimljivo je i što Marques kaže za MIUI, on je inače korisnik iPhonea i iOS-a.

 Koristi i IOS i android paralelno stalno....

12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

propustili su dobu priliku imati ekran bez te rupe. zadnji ekran komotno posluži kao viewfinder, a i sama kvaliteta je neusporediva prednje i stražnje kamere...

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
prema ovome izgleda da mi 11 ultra i nije nešto

 

 

Vidio sam vec dovoljno drugih recenzija u kojima je taj mobitel TOP sto se tice kamere.

Da ne kosta toliko ili da financije nisu problem uopce nebi ni gledao Samsunga pored njega.

6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
S21ultra na njušci je već na 6500kn... Ako već cijene moraju biti takve kakve jesu... 800€ je max cijena za dati za mobitel(i to za ove ultra modele) ... Sve preko toga je preseravanje.

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Slazem se iako nebi vise ni toliko dao za mobitel.

Isplati se najvise pricekati godinu dana...npr sada imas P40 PRO vec od 2900 Kn sa još najmanje godinu jamstva.

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Uređaji u zadnjih 12mj: Iphone 6s/7/8plus/XR. Xiaomi: mi8/mi9/mi9t/mi9tpro/mi note10/poco F1/ note7. Samsung: Note9/s9/s9+/s10/s10+/note10/a70/a71. Pixel 2xl, Realme x2 pro. Huawei:p30pro/mate20p
Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

I sad kažu neki da su mobiteli manje više isti zadnjih par godina, nema tu nekog napretka samo trpaju dodatne kamere.

 

Meni je ovo fascinantno, ovo je već gotovo profi level foto i video zapisa.

Ta dubina na videu kad ga spusti među cvijeće je izvrsna.

 

Ultrawide 8k + gimbal = 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

eto nekog pomaka, sony s varibilnim zoomom

https://www.smartphonehrvatska.com/2021/04/14/sony-predstavio-xperia-1-iii-i-xperia-5-iii-prve-s-varijabilnim-periskopskim-telefoto-kamerama/

 

iako su to samo dvije duljine, nije lose, jedan senzor manje iza.

vjerojatno ce uskoro netko napraviti pravi variabilni zoom na glavnoj kameri i onda je to to

 

 

HCMAA kaže...
S21ultra na njušci je već na 6500kn... Ako već cijene moraju biti takve kakve jesu... 800€ je max cijena za dati za mobitel(i to za ove ultra modele) ... Sve preko toga je preseravanje.

 ima ih već i ispod 6000

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.4.2021 18:53 (digitall).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
online
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mzopg kaže...

I sad kažu neki da su mobiteli manje više isti zadnjih par godina, nema tu nekog napretka samo trpaju dodatne kamere.

 

Meni je ovo fascinantno, ovo je već gotovo profi level foto i video zapisa.

Ta dubina na videu kad ga spusti među cvijeće je izvrsna.

 

Ultrawide 8k + gimbal = 

 

Tvoj kriterijum za profi video je ocigledno poprilicno nizak.....

Povrsno sam preletio video ali koliko vidim sve je radjeno pod idealnim uslovima.... Totalno bezveze.....

A reci da je nesto profi gledajuci video na YT je u najmanju ruku neozbiljno....

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Posmatrač kaže...
mzopg kaže...

I sad kažu neki da su mobiteli manje više isti zadnjih par godina, nema tu nekog napretka samo trpaju dodatne kamere.

 

Meni je ovo fascinantno, ovo je već gotovo profi level foto i video zapisa.

Ta dubina na videu kad ga spusti među cvijeće je izvrsna.

 

Ultrawide 8k + gimbal = 

 

Tvoj kriterijum za profi video je ocigledno poprilicno nizak.....

Povrsno sam preletio video ali koliko vidim sve je radjeno pod idealnim uslovima.... Totalno bezveze.....

A reci da je nesto profi gledajuci video na YT je u najmanju ruku neozbiljno....

 Očito.

9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

nisam znao da ovo postoji

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...

nisam znao da ovo postoji

interesantan koncept. meni osobno se kao bolji koncept čini da se kamera putem wifi/bt veze spaja direktno na HW od mobitela i dalje koristi mobitel za obradu i pohranu, što bi zapravo znacilo da mozes na svoj uređaj povezivati bezžično senzore i kamere koje kupis dodatno, na jedan mobitel. naravno da korisnicko iskustvo nije kao kad imas integriranu kameru na mobu, ali mozda bolje nego mijenjati mobitele samo zbog kamere, sto dosta korisnika radi...

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Uzeo sam P40 PRO i mislio sam se s njim druziti cca 2 mjeseca pa ako mi se bas svidi ostavio bi ga mozda i duze, ali mob mi se toliko ne svidja (kamera) da sam ga nakon 24h vratio nazad u kutiju i vratio karticu u Mate 20 PRO.

Da me netko ne shvati krivo, IQ nije los, u vecini situacija je bolji nego na Mati i tu nema diskusije, ali korisnicko iskustvo te kamere je kriminalno lose.

Sve sto je bilo lose na P30 PRO ovdje su doslovno prekopirali.

Izadjem na terasu, dnevno svjetlo, vani oblacno, znaci sasvim dovoljno svjetla, prebacim na 5X kameru okinem fotku, odem u EXIF kad tamo blenda sve otkriva...f/1.9, okinuo je 27mm kamerom ono sto sam ja zelio 125mm.

Rezultat je cak i OK za razliku od P30 PRO gdje je bio kriminalno los i tu im skidam kapu kako su uspjeli izvuci iz glavne kamere tako dobar crop, ali mene i dalje zalosti takav pristup.

Zato sam i napisao u uvodu da nemam toliko zamjerke na IQ vec na korisnicko iskustvo samog fotkanja gdje te sustav konstantno vara...jednostavno ne volim takav pristup.

Druga stvar koja mi se ne svidja...upalim kameru, okinem fotku, odem u galeriju, otvorim fotku i 2 sec bude jedna fotka i njezin IQ i onda naocigled gledas kako ju sustav pred tvojim ocima mijenja, nabrijava HDR...ono, WTF...tu mi se prelila casa...reko, momak, ides ti nazad u kutiju, kartica nazad u Mate 20 PRO i cekamo nesto drugo.

 

Znaci da me sada netko ne proziva da pljujem po mobu...kritika ne ide na sam IQ koji je u vecini stuacija dobar pa cak i odlican vec na samu implementaciju SW kamere koja se meni strasno ne svidja...radije idem dalje sa Mate 20 PRO i nesto losijim IQ.

 

Ako nekoga zanima P40P neka se javi u inbox...cijena ispod prosjecne cijene.

 

 
0 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ma nabijem na K to njihovo hibrid zoom(neovisno o mobitelu)

imaš recimo 3 i 10 periskop zoom i onda sve između tih brojeva je CROP

1x stave od glavne kamere to je ok...i ako izabereš 2x onda je CROP...ako 3x onda je pravi optički...4...5...6...7...8...9 je opet CROP...i onda dolazimo do 10x koji je pravi

kod Huawei je problem što RAW ima problema u Lightroom... odnosno koliko čitam to je još od prethodnih modela i još to nisu sredili

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...
ma nabijem na K to njihovo hibrid zoom(neovisno o mobitelu)

imaš recimo 3 i 10 periskop zoom i onda sve između tih brojeva je CROP

1x stave od glavne kamere to je ok...i ako izabereš 2x onda je CROP...ako 3x onda je pravi optički...4...5...6...7...8...9 je opet CROP...i onda dolazimo do 10x koji je pravi

kod Huawei je problem što RAW ima problema u Lightroom... odnosno koliko čitam to je još od prethodnih modela i još to nisu sredili

 

 

Da ja imam tih nativnih 3X meni bi to bio mob iz snova...naravno uz manje svojeglav SW koji na Huaweiu ima strasno jak upliv u konacan rezultat.

Srecom ima i PRO mode gdje ti se SW ne petlja toliko.

 

Do 2X CROP je sasvim OK, iznenadjujuce odlican dok vec 3 i vise je tako tako...ostrinu on odradi, ali nemas DOF pa je takva slika FLAT i meni osobno se to ne svidja.

Pogotovo ocajno izgleda kada imas manje svjetla, koristis AUTO mode i upalis 5X a on CROP-a glavnu kameru.

 

Ako govorimo o idealnim uvjetima, suncano vrijeme, velike otvorene povrsine (kolega Batman je stavio Split par postova ranije) to onda moze fantasticno izgledati i tu nema nikakve diskusije da se ne radi o impresivnim fotkama.

 

Svakako se ovdje radi o vrlo impresivnoj kameri sa ogromnim mogucnostima koja mozda nije bas za svaciji ukus, ali srecom da ima odlican PRO mode pa vecina mojih zamjerki se moze prevenirati.

 

 

U svakom slucaju meni bi vise odgovarao obicni P40 ili P40 PRO+.

6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Izgleda da je ova godina kad su mobiteli poslali u vječna lovišta fotoaparate s senzorom od 1".

Evo gledam na YouTubeu i 99% usporedbi odnosno većina autora tih video usporedbi nemaju pojma kako se to radi...ono baš ne možeš naći kvalitetnog sadržaja na tu temu.

Tražim zoom mogućnost od S21 ultra i onda skoro svi video osvrti pokazuju "zoom" od 100x...baš idu na živce...ono da nema da mi pokaže 3x i 10x(periskop)...nego svi zapnu na tih 100x...da me nebi krivo shvatiti...nađe se ali je to nedovoljno i nije neke kvalitete

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.4.2021 21:32 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Usporedba Mi 11 ultra i s21 Ultra kamera, sa primjerima...s21 bolji...

https://www.phonearena.com/news/Xiaomi-Mi-11-Ultra-vs-Samsung-Galaxy-S21-Ultra-Camera-Comparison_id131617

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...

Usporedba Mi 11 ultra i s21 Ultra kamera, sa primjerima...s21 bolji...

https://www.phonearena.com/news/Xiaomi-Mi-11-Ultra-vs-Samsung-Galaxy-S21-Ultra-Camera-Comparison_id131617

 

 Kako se uzme. 

Jednom recenzentu su prednost prirodne boje, drugom nabrijane...

 

1. uspoređuje front cameru za selfie, ok, ali zašto? kad na Mi 11 Ultra može koristiti daleko superiornije rear kamere i to sve tri za selfie, pa neka onda i to usporedi.

2. ima mobitel sa 3x zoomom, a koristi umjetni portret mod? pa radije bi i koristio onaj 5x nego portret mod.

3. meni je ovdje Xiaomi uvjerljivo bolji, ali eto, sto ljudi sto čudi: "the Xiaomi consistently captures bleaker looking shots, while the Galaxy tends to capture brighter and more cheerful photos, with more vibrant colors.". Ukratko sviđaju mu se umjetno nabrijane boje koje nisu precizan prijenos realnog stanja, dok mnogi drugi upravo to ističu kao prednost na Xiaomiju...

 

Čovjek jednostavno voli takav tip fotke, ne znam kako si ti iz toga zaključio da je S21 bolji. Po meni je S21 Ultra trenutno bolji u više segmenata, ali on ih nije previše istaknuo i primijetio već se hvata "mana" i spominje kao prednost.

 

While we came away impressed with the ultra-wide camera, and we loved the zoom quality in most shots, we found that photos come out with bleaker, colder tonalities that are not that appealing and detail is a bit on the soft side, plus Xiaomi seems to have forgotten it has a front camera on the Mi 11 Ultra too. The Galaxy has a bit of an issue with oversharpening and its tendency to give you vibrant photos sometimes results in photos that look a bit fake, but most of the time, we preferred the photos we captured on the Galaxy.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.4.2021 13:12 (mzopg).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice