Lan/ mrežna utičnica

poruka: 11
|
čitano: 3.095
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Lan/ mrežna utičnica

Pozdrav ekipa.

Molio bih za pomoć. Naime ,mislim postaviti dvije mrežne utičnice između dnevnog boravka i sobe koji su povezani 4-žilnim kabelom u zidu. Nikako nemogu naći na netu, kako spojiti 4 žice na mrežnu utičnicu. Sve što vidim po netu je spajanje mrežnog kabela 8-žilnog na utičnicu. Znam da se može jer su mi firma koja radi takve stvari rekli da se može bez ikakovog gubitka prometa.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.9.2020 20:32 (bodija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Lan/ mrežna utičnica

Sve se može, koristiš samo zelene i narančaste parove na B rasporedu ALI... kao prvo, ako nije twisted pair, zaboravi, a kao drugo dobit ćeš brzine do 100mbit (za 1gbit trebaju sve žice).

14 godina
offline
Re: Lan/ mrežna utičnica
Nuclear_Phoenix kaže...

Sve se može, koristiš samo zelene i narančaste parove na B rasporedu ALI... kao prvo, ako nije twisted pair, zaboravi, a kao drugo dobit ćeš brzine do 100mbit (za 1gbit trebaju sve žice).

 Skužija san da je do 100mbit. Što bi bilo twisted par?? Si vidio sliku...

8 godina
online
Re: Lan/ mrežna utičnica

A ne vidim kroz izolaciju :)

 

Jesu žice ufrkane u izolaciji? Omotane jedna oko druge, kao u običnom UTP?

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.9.2020 21:02 (Nuclear_Phoenix).
14 godina
offline
Re: Lan/ mrežna utičnica

Ne, žica je jedna u kabelu...

15 godina
offline
Re: Lan/ mrežna utičnica
bodija kaže...

Pozdrav ekipa.

Molio bih za pomoć. Naime ,mislim postaviti dvije mrežne utičnice između dnevnog boravka i sobe koji su povezani 4-žilnim kabelom u zidu. Nikako nemogu naći na netu, kako spojiti 4 žice na mrežnu utičnicu. Sve što vidim po netu je spajanje mrežnog kabela 8-žilnog na utičnicu. Znam da se može jer su mi firma koja radi takve stvari rekli da se može bez ikakovog gubitka prometa.

 -svašta je moguće ili u nuždi, no to je loše i ako ikako možeš izbjegni, jer nešto će raditi a sutra ćeš imati veći problem.. (moguće i preko tel.žica ali i problemi).

 

-fast-100, 4 žice, 1-2-3-6 (od 8, tj 4-5-7-8 su prazne-preskočene) .. da bi radila gbe-1000 mora biti sivh 8, pravilno spojeno i time već imaš ograničenje brzine.

-za mrežu se koristi twisted pair, s razlogom, kao i izolacija + pravila kako se to kvalitetno radi ili imaš smetnje-probleme i tad su nerješivi osim dobrog kabla pa si na početku rečenice..

 

parovi, naračnasta/nb, zelena/zb se korsite za fast-4žice.. (ostanu višak plava/pb i smeđa/sb) to ćeš vidjeti na utučnici koja je označena tim bojama kao i pravi mrežni kabel.. a kako ćeš ti spojiti s tvojim kablom ovisi samo o tvojoj mašti, tj jednu žicu na 1, durgu na 2, treću na 3, četvrtu na 6.. i jednako napraviš s obje strane + zapišeš da znaš za par godina.

-zato postoji colour code tj pravila-standard i tad koristiš taj raspored upravo zato da znaš kako mora biti, dok ovo što radiš spada u kemijanje i tad ovisi samo o tebi i ako netko za par godina zatreba neće imati druge nego probavati sve kombinacije dok ne proradi i zato se to zapiše tj još bolje, provedeš pravi kabel.

-od dva rasporeda A-B koristi B.. ako ih pomiješaš imaš cross tj utičnice se češće izvode kao A jer je prvo navedeno kao shema pa majstor možda tako krene umjesto s b..

tj pogledaj bilo koji napravljen kabel, koji radi i vidiš prve žice, žuto/narančasto ili zeleno, ako je žuto to je B, ako je zeleno to je A.

-ova slika bi trebala biti dovoljna za razumijevanje.

-preporuka, ne kemijaj, pogrešan kabel = loša ideja. Provuci kabel, samo izuzetna nužda može opravdati probleme ako ne danas uskoro..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Lan/ mrežna utičnica

Hebiga....probao sam izvuci kabel iz bužira da bi postavio novi mrežni ali ne ide. Kabel je postavljen 2007 gdine i tad je bio max adsl (t-com). Dans je A1 sa koaksijalnim i taj više nije u u upotrebi. Razmak od utičnice do utičnice je cca 10-ak metara.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.9.2020 22:34 (bodija).
8 godina
online
Re: Lan/ mrežna utičnica

Radije to riješi powerline adapterima ili wirelessom. Ili kako treba sa UTPom, ovo ti neće raditi kako spada.

14 godina
offline
Lan/ mrežna utičnica

Isprobano i nevalja.... 10mbit brzina, a u dnevnom 190mbit.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Lan/ mrežna utičnica
bodija kaže...

.. Kabel je postavljen 2007 gdine..

 -za sve koji su u ovom stoljeću imali radove je 'neoprostivo' ako nisu postavili pravi lan kabel, jedan ili dva tko je računao za budućnost (jer tad wlan nije bio dovoljan za tv-iptv..).

-bušilicu u ruke .. ili mesh, ili power.

.. jer, koliko je uređaja koristilo mrežu prije cca 20god, početak adsl, tek kasnije stiže iptv i veće brzine a tad i mobiteli-tableti.. i danas imaš u prosječnoj obitelji barem desetak uređaja koji traže mrežu, lan-wlan, iptv-internet tj kao što vidiš rezultat i ograničenje brzine koje je danas smiješno tj oni koji imaju jedan kabel pa se koristi samo 4 žice već im je i fast-100 ograničenje koje 'smeta' tj kad imaš mogućnost veće brzine (linija-operater, coax-optika pa i lte..) tad je niža brzina neprihvatljiva (pogotovo mogući prekidi-smetnje + brže kvarenje/starenje sve mrežne opreme zbog pada signala-napona) i samo je pitanje kad ćeš primiti bušilicu u ruke .. :)

 

+ unaprijed

- napravi dovoljno veliku rupu za smotati +50cm kabla, muka je spojiti utičnicu kad viri par cm.

- kod kupnje utučnice-konektora, biraj, ne štedi (par kuna razlike), jednom kad spojiš mora trajati + ako je mehanizam pipljav trebaš iskustvo za kvalitetno spajanje + ne možeš poptavljati jer se više ne zacvika dovoljno i tad možeš imati sličan problem kao sad samo iz drugog razloga. Mrežu većinom treba kvalitetno napraviti iz prve a za to treba malo iskustva i 'osjećaja' u rukama.. pipljavo daje pipljav rezultat i tad opet sve ponavljaš od početka s bušilicom :)

- lan cat5e je dovoljan, cat6 je za normalne potrebe nepotreban, tvrd+deblji (nepotrebna muka) tj samo tamo gdje je potrebno kao server-rack i uzemljenje.. ili s +100m kabla ili izolacija/strujne smetnje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Lan/ mrežna utičnica

Thanks, ali nema ništa od štemanja.

Ide preko power line adaptera.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice