Nadogradnja RAM memorije izdvojena tema

poruka: 1.576
|
čitano: 607.906
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

TTenutno imam 16 GB ram-a, to su 2 sticka po 8gb ddr4 2400 mhz. no za star citizen je 16 giga malo. jel ok da kombiniram još 1 modul od 16 GB sa sadašnjim jednim od 8GB? da je isto 2400 mhz? ili imate bolji savjet? hvala

Matična je asrock ab350m sa samo 2 memory utora.

 

Memorija je neka adata, gledao sam u Vacoom i imaju Kingston 16 GB ddr4 2666mhz. Kaže mi lik tamo da su to slične memorije i da ne bi smjelo biti problema ako je 1 stick od 8 a drugi 16 giga no da će brzina naravno biti 2400. Cijena je nekih 700 kuna pa sam naručio taj stick, u ponedjeljak bi trebao doći. A idući mjesec onda uzmem još 1 takav od 16 i miran sam. Malo mi je puno oba ovaj mjesec hehe

 

 

12 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
Skullscar1989 kaže...

TTenutno imam 16 GB ram-a, to su 2 sticka po 8gb ddr4 2400 mhz. no za star citizen je 16 giga malo. jel ok da kombiniram još 1 modul od 16 GB sa sadašnjim jednim od 8GB? da je isto 2400 mhz? ili imate bolji savjet? hvala

Matična je asrock ab350m sa samo 2 memory utora.

 

Memorija je neka adata, gledao sam u Vacoom i imaju Kingston 16 GB ddr4 2666mhz. Kaže mi lik tamo da su to slične memorije i da ne bi smjelo biti problema ako je 1 stick od 8 a drugi 16 giga no da će brzina naravno biti 2400. Cijena je nekih 700 kuna pa sam naručio taj stick, u ponedjeljak bi trebao doći. A idući mjesec onda uzmem još 1 takav od 16 i miran sam. Malo mi je puno oba ovaj mjesec hehe

 

 

 Nikad nisam gledao ili čitao o kombinaciji 8GB + 16GB, ali imam nekakav feeling da to nije baš najbolje rješenje

Radije prodaj, pa uzmi 16+16.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
8 godina
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

sad ću probati sa 16+8 pa ako bude problema uzmem još dodatnih 16. do sada nisam imao nikakvih problema sa 16 jer nijedna igra nije trebala toliko. imao sam 8 i escape from tarkov je imao random trzanja i fps dropove. kupio sam ssd i loading time se smanjio za 2 minute. nakon toga još 8 giga rama, loading time se smanjio za još 2 pune minute pa mi je sad većina mapa na minutu i pol-2 max da krenem igrati. tarkov bi krenuo ok ali kako sam igrao, tako se ram potrošnja povećavala dok nisam dosegao cca 7 giga potrošnje. i krenuli problemi, stutter i fps drop. igri treba 12-13 giga da radi sve ok. sad mi je problem sa star citizen. kad počnem igrati na cca 10 giga je potrošnja. i već nakon par minuta dođe do 13, 14 te 15. počne sve trzati, fps ode u bananu i tako se ne može igrati. 24 bi trebalo biti sasvim dosta ali ako mi sistem bude nestabilan onda ću 2x 16 i to je to. kažem, malo mi je puno dati soma i pol kuna sada inače bih odmah uzeo 32. no ako bude i ovako ok, ostajem na 24

8 godina
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

upravo sam shvatio da imam 8 gb od adate a drugi stick je 8 od kingston. izvadio sam adatu i ubacio još 16 od kingstone. sve radi za sada haha

3 godine
neaktivan
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozz, zbog popusta u jednoj trgovini koju necu imenovati (:D), dvoumim se o kupnji 2 memorije...

 

G.SKILL Trident Z RGB, F4-4000C18D-16GTZRB, DDR4 4000MHz, kit 2x8GB ; 18-22-22-42

 

Patriot Viper Steel, DDR4, 4000Mhz, 16GB (2x8GB), CL19, PVS416G400C9K ; 19-19-19-39

 

Zanima me sto mislite, koja bi vise odgovarala za Ryzen 5 5600x, s obzirom na tajminge i kvalitetu memorije opcenito?

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.6.2021 11:25 (sculin).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

Patriot pise da je sigurno B-die, dok za ovaj gskill nisam siguran " 16GTZR " je B-die, ali ako dodamo ovo slovo B na kraj onda nema rezultata. Vjerujem da neces pogrijesiti koji god da uzmes. Koja maticna je u pitanju?

 

B-Die Finder (benzhaomin.github.io)

3 godine
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
MSI B450M Mortar Max. Zadnja vrzina koju podrzava je 4000 mhz, tako da win-win :D Obje memorije također podrzava.
Hoce li se primijetiti razlika u gamingu sa recimo 3200 cl16 memorije?
15 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
sculin kaže...
..
Hoce li se primijetiti razlika u gamingu sa recimo 3200 cl16 memorije?

 -stane više metaka u šanžer pištolja..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije

Trident je na popustu u linksu

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

Koji RAM imas sada? Mozda ti se ni ne isplati mijenjat RAM.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

Kingstonov 3200 mhz cl16. S obzirom da je gskill na popustu, zgrabio bi ga i starog prodao za 500 kn i izvukao dobar dio placene cijene :D

9 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja RAM memorije

pozdrav, trebam pomoć oko ram memorije.

 

naime imam 4 utora na matičnoj za ram i jednu pločicu od 8 gb ram-a, mislim da je ddr4. da vam ne duljim sad priču ova pločica od 8 gb rama se pokvarila i moram je zamjenit.

pa me zanima kako da provjerim koju točno ram memoriju imam i koju trebam kupit? možda kupim isto 8, a možda i više, ovisi o cijeni.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

U pravilu ce bilo koja memorija vrlo vjerojatno raditi na bilo kojoj ploci, dokle god je npr maticna sa DDR4 utorom i DDR4 memorija. No za svaki slucaj mozes provjeriti na support listi svoje maticne (na njihovoj stranici) tocno za svaki model koji ram 100% paše.

Battlelog: D3lBoy-00
14 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
sculin kaže...

Kingstonov 3200 mhz cl16. S obzirom da je gskill na popustu, zgrabio bi ga i starog prodao za 500 kn i izvukao dobar dio placene cijene :D

 Mislim da ti ne vrijedi pomak od nekoliko fps tih 450kn , mislim dobit ces bolji ram ali nemoj ocekivat cuda.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

Hmm... Htio sam skratiti pricu, ali mislim da je najbolje dati cijeli kontekst. Dakle, imam problema s overklokanjem AMD grafe, gdje se rusi i pod najmanjim OC-jem. Guglanjem sam dobio indikaciju da bi to mogla uzrokovati memorija.

U slucaju da je to uzrok, novi ram bi dosao ko budali samar, a da nije, barem cu imati bolji ram. Nije mi problem platiti za dobru komponentu. E sad, razlog zbog kojeg se zafrkavam sa upgradanjem rama i OC-jem je da zelim dobiti sto manje fps dropove u Elder Scrolls Online igri, koja je jako zahtijevna za procesor i grafu podjednako...

16 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije
Imam laptop Acer Aspire v5-571G u kojem se trenutno nalazi 4GB RAM-a. Nedavno sam u isti ugradio SSD disk pa bi htio i nadograditi i RAM. Da li su ove dvije RAM pločice kompatibilne? Kad ubacim CSX 4GB DDR3 1333 Mhz SODIMM memoriju dobijem samo crni ekran. Koliko na kraju matična ploča u ovome laptopu podržava RAM-a, 8 ili 16 GB?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

-podatke-specifikacije laptopa potraži.. tamo je navedeno točno koliko podržava, tj to nema veze s chipsetom-cpu nego ovisi o proizvođaču kako nešto napravi tj chipset može do 16gb ali bios-mbo mora podržavati npr da fizički postoji utor (ne mora).

 

-problem, u specifikacijama acer navodi ddr3L .. ovo L je važno, low-voltage tj napon na kojem radi.. ali kao kod tebe tako u drugim testovima vidimo isti-običan ddr3 na 1.5v dakle radi .. ali može biti problem kad popuniš obe banke + max jer tad možda nije dovoljan napon koji daje matična.. tj spec kažu L mada radi običan pa to može biti uzrok problema.

-ili je dodani ram neispravan, probaš bez ovog koji radi, samo novi.. dobro utisni ako ima više utora probaš u drugi.. i ako nikako ne pali tad je neispravan, tj po spec je jednak barem što se može sa slike vidjeti a možda da je L možda bi radio.. no ako radi jedan radio bi i drugi mada ne moraju oba zajedno-istovremeno pa probaj odvojeno i tad znaš..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
Nov keks je ovaj CSX 4GB DDR3 1333 Mhz, upravo maloprije stigao. NT4GC64B8HG0NS-CG je bila u laptopu (4GB) i ona nadalje radi bez problema. Kad stavim ovaj drugi novi keks (CSX) u slobodan utor samo crni ekran dobijem. Probao sam ostaviti samo novi keks (CSX) i isto tako samo dobijem crni ekran. Isprobao sam posebno na oba utora. Jel moguće onda da je neispravna ova CSX 4GB DDR3 1333 Mhz (ne bi me čudilo jer sam je kupio preko Edigital-a)?
15 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

-naravno da je moguće.. sve može biti neispravno (inače jamstvo ne bi ni postojalo..) čak i 'novo' tj ne možeš znati jel taj modul već reklamiran-vraćen itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
sculin kaže...

Hmm... Htio sam skratiti pricu, ali mislim da je najbolje dati cijeli kontekst. Dakle, imam problema s overklokanjem AMD grafe, gdje se rusi i pod najmanjim OC-jem. Guglanjem sam dobio indikaciju da bi to mogla uzrokovati memorija.

U slucaju da je to uzrok, novi ram bi dosao ko budali samar, a da nije, barem cu imati bolji ram. Nije mi problem platiti za dobru komponentu. E sad, razlog zbog kojeg se zafrkavam sa upgradanjem rama i OC-jem je da zelim dobiti sto manje fps dropove u Elder Scrolls Online igri, koja je jako zahtijevna za procesor i grafu podjednako...

 Ne vidim poveznicu rušenja GPU OC-a  sa DDR RAMom? Možda si mislio na OC GPU memorije pa ti se zbog toga ruši?

 

Kako god, u slučaju kupovine novog RAM-a uzmi minimalno dvije pločice i postavi ih da rade u dual channelu, dobiti ćeš nešto performansi, ali to ti vrlo vjertovatno neće riješiti problem sa overclockiranjem AMD grafe. 

 

Koje su inače komponente?

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
16 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
Uglavnom da zaključim, nema razloga da ova nova memorija ne bi barem zasebno radila u ovom laptopu (zatražio sam upravo reklamaciju)?
14 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozdrav! Imam Lenovo ideapad 320-15isk, 

P/N: 80XH0090SC

S/N: PF0SFRCX

Task manager i još negdje kaže da je postojeća memorija 2133Mhz, model: M471A5244CB0-CRC

Na stanicama proizvođača kaže da je instalirana memorja 2400 Mhz. Koja info je točna? 

Trebam nadograditi 8 Gb memorije.  Koja memorija bi bila kompatibilna? Uzeo bih kvalitetniju.

Thx.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

-točno? Otvoriš i vidiš što piše na deklaraciji-oznaci-specifikaciji..

-oboje. .. tj to što je ram deklariran na 2400 ne znači da radi na tom taktu, nego to ovisi o chipsetu+cpu kombinaciji kao i powermanagmentu i sl. pa ram može raditi do deklarirane brzine (mora ako je ispravan, može i nešto malo iznad kao owerclock..) a naravno da može-mora raditi na nižim brzinama od nominalne, pa je to normalano, i zato radi na 2133.

 

btw, ovisno o opcijama koje nudi bios (chipset+cpu jer o cpu ovisi sve) biosova automatika podesi optimalne timinge ras-cas (latencije) i ovisno o tim kombinacijama to može čak biti i brže-bolje na 2133 nego na nekom višem clocku, tj drugi podatak koji je važniji od samog clocka su latencije, pa tako teoretstki, ako digneš clock dvostruko i produžiš latencije u istom omjeru-dvostruko, tad nisi dobio ništa, osim samo bržeg ciklusa i komunikacije sabirnice jer je cpu uvjek brži i čeka periferiju dok je na višim clockovima sve nestabilnije i traži više napone za stabilan rad.. tj poželjno je imati niže taktove underclock i undervolt za stabilnost-trajnost a optimum je nešto između.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

Thx za iscrpan i stručan odgovor. No molio bih preporuku za memoriju, koji model, proizvođač... itd.

15 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

u svakoj preporuci će ti biti identičan modul, ako postoji, ako imaš izbor .. no teoretski radi svaki koji zadovoljava specifikacije, ako je ispravan.

-pripaziti, na oznake, ddr3-4.. napon (to za laptop sodimm zna biti spetljano, tj uvijek je u odnosu na 'normalan' dimm to niži napon, može biti dodatna oznaka L ali ne mora a to je važno tj sve ovisi o biosu koji mora prepoznati modul, kapacitet i ostalo kao gustoća-banke-chipovi..).

-zato se traži što sličniji postojećem, tj ako se uparuju za dualchanel tad je to preporuka (opet, teoretski radi svaki..) a kako se s vremenom mijenjaju serije-oznake ne znači ništa isti brand npr samsung.. tj može biti više razlike nego drugi brand te generacije. Važna je gustoća chipa, tj količina chipova na modulu koji daju kapacitet, jer ih bios mora adresirati, jednostrano-dvostrano i po broju chipova .. tj kako raste gustoća (kapacitet pojedinog chipa) tako ih je na novijem nazivno jednakom modulu po kapacitetu recimo dvostruko manje tj dvostruka gustoća (veći kapacitet chipa). Tad se može desiti da bios prepozna recimo samo 50% kapaciteta .. ili da ne radi (mada bi trebao).. + kako raste kapacitet tako se ide na niže napone jer bi inače odavno čipovi izgorili.. dok usputno raste i mogućnost tehnologije pa podignu clock u mhz što je skoro najmanje važno, tj samo pod istim uvjetima uspoređujemo brži.. tad je brži.. no primarno je da radi, stabilno kao i tip itd.. (ddr2-3-4 ili ecc i naponi).

 

-ako imaš 8gb logično je dodati još 8gb.. tj to je dovoljno za 90% taskova (pa i već postojećih 8gb..) tj ako neka konkretna app traži više to imaš u requirementsima + laptop uvjek 'krade' dio rama za recimo internu-integriranu vga-gpu.. neovisno ima li dodatnu, uz razliku da desktop mbo ima više opcija-mogućnosti za razne postavke dok je laptop ograničen onim što proizvođač tvornički ugrađuje pa ne mora ni pokriti sve kombinacije kao pc-zdelanac .. i rezultat da je bios u pravilu ograničen i ovisi se o ažuriranju recimo koji modul rama podržava ..

 

-ako je za računalo max 16 (provjeriti u specifikaciji) tad s 8gb modulom može biti problema.. jer je na granici i tad ovisi o gustoći i ažuriranju biosa za noviji ram-modul.. ako podržava više tad to u 99% ne može biti problem pa ovisno o tome moraš više birati-tražiti pravi modul.. tj uz sve teorije, jedino sigurno je ubosti-upaliti i vidjeti radi li.. + uparivanje je u 90% bez problema i opet veći problem je ako je to na max kapacitetu, jer tad je sve 'nategnuto' .. pa do tog da je dovoljno par godina starosti da mbo-chipset više ne isporučuje kvalitetan-stabilan napon .. i da tad sporadično pali-boota-smrzne.. možda novi ispravljač-baterija, možda počistiti kontakte i prašinu-hlađenje.. tj sve starenjem gubi na efikasnosti a za max je sve moguć problem pa čak sama oksidacija kontakta-utora koji je do sad bio otvoren (bez modula, prazan) pa umetnuti modul možda nema idealan kontakt.. .. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Nadogradnja RAM memorije

Pozz uzeo bi novu memu

https://www.instar-informatika.hr/memorija-gigabyte-aorus-rgb-ddr4-16gb-2x8gb-4400mhz/GP-ARS16G44/product/

Jel ima tko njihovu memoriju..znam da su prve iz 2018 bile bdie a ove su sada d die od hynxa...za pocetak bi uzeo 2 stika pa ak bu dobri uzeo jos 2...po qvl bi trebal s mojom b550 master radit s xmp..ak ne spustsju sena 2666spd valjda..imaju i jeftiniju verziju na 3333 mhz...ove svoje nemrem narihtat da rade u xmp

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.9.2021 12:04 (mariolla79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

Ryzen 5 5600X, MSI B450M Mortar Max, AMD RX 5600 xt pulse.

Razmisljam uzeti patriotov ram i postaviti u dual rank konfiguraciju. Dakle 4 stika jel...

Gugl kaze da bi dobio nesto bolje performanse, al me zanima isplati li se to uopce. Kako god bilo, ako time dobijem manje fps dropove, smatram to zadovoljavajucim.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 8:59 (sculin).
11 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
Pozz, https://www.google.com/amp/s/www.laptopmag.com/uk/amp/reviews/laptops/acer-aspire-f15, moj službeni laptop, e sad nadogradio bi malo memorije jer osjetim da nije baš fluidno i brzo više... Koji ram bi bilo dobro uzeti, još jedan keks 4gb ddr4 2133 ili 8gb?
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije

Naravno da je bolje više. Ali kako da mi znamo zašto ti laptop primarno služi, koje aplikacije koristiš ili ti je primarno za igrice?

11 godina
offline
Re: Nadogradnja RAM memorije
Nema igrica, office, dva knjigovodstvena i mnogo mnogo firefox tabova...
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice