Kupnja brzog USB stick-a izdvojena tema

poruka: 644
|
čitano: 325.555
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
igofanatic kaže...

pročitao sam par stranica prije i složio bi se sa kolegom koji govori da su stari usb stickovi, pa i oni 2.0 uredni dan danas i rade deklariranom brzinom, bez oscilacija na bilo kakav file i količinu i veličinu.

ne znam dali su to nekakave patke koje pokušavaju danas proizvođači umaskirati pa ispada da su ljudi zadovoljni donekle cijenom/kapacitetom gb, ali ne i brzinom.

pitam se samo dali bi ovaj adata 3.2 radio bolje na kompu koji ima 3.2 usb utore, jer ja nemam mogučnost nigdje za sada testirati da bi znao rezultat brzine zapisivanja.

 

 Stari USB-ovi meni rade brže i s konstantnijom brzinom od novijih. Ne bi bili brži na 3.2 jer stickovi koje ja imam nisu najnovija generacija, pa samim time niti ne mogu biti brži do granice brzine porta na koji su spojeni. Svi stickovi koje sam kupio u zadnje 2-3 godine su razočaranje. Ne kupujem one super skupe, jer je to neisplativo. Ne kupujem ni najjeftinije s lažnim deklaracijama brzine. Možda griješim, ali mislim da smo u nekoj eri šrot čipova i da će to još potrajati.

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Stvar je kaj su nand prije proizvodile samo etablirane firme a danas imaš hrpetinu kineskih tvornica koji nemaju baš zadnji tech ali bitno da štima kapacitet. A neisplativost, ne znam, od osobe do osobe valjda. Meni kvalitetan i brz 64gb stick vrijedi bar 200kn. Godinama, odnosno, s početka ove teme, nosim sandisk extreme u džepu svaki svaki dan. Od kad sam ga s nogom otklonio iz usb porta na kompu, na njegovo mjesto je stigao kingston dt max. Uglavnom, meni su ti brzi-skupi stickovi skroz isplativi
4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...
Stvar je kaj su nand prije proizvodile samo etablirane firme a danas imaš hrpetinu kineskih tvornica koji nemaju baš zadnji tech ali bitno da štima kapacitet. A neisplativost, ne znam, od osobe do osobe valjda. Meni kvalitetan i brz 64gb stick vrijedi bar 200kn. Godinama, odnosno, s početka ove teme, nosim sandisk extreme u džepu svaki svaki dan. Od kad sam ga s nogom otklonio iz usb porta na kompu, na njegovo mjesto je stigao kingston dt max. Uglavnom, meni su ti brzi-skupi stickovi skroz isplativi

 Od kad je cloud postao široko dostupan, sve manje koristim stickove. Zadnji dobar mi je bio Sonyjev 64GB kupljen u Svijetu medija prije par godina. Imam doma još jedan neotvoren. Sve nakon toga, neki PNY, Kingston dtse9 g2 pa i San Disk ultra fit (velik poput nokta), nisu se pokazali baš sjajnima. PNY je daleko najgori. Ultra spor, kao što čovjek gore opisuje, krene s prijenosom podataka i onda naprosto stane i tako stoji neko vrijeme i sl. Nepojmljiva situacija u usporedbi sa starim stickovima koji su bili generacijski sporiji, ali nisu ovako štucali.

2 godine
neaktivan
offline
Kupnja brzog USB stick-a

ma je kak picajzla veli smeće od sticka taj adata i kingston. koliko para, toliku muzike, potpuno jasno. ali svaki ima svoju svrhu. pogotovo jer ima kapaciteta koji služi za određene potrebe, a sad brzina pisanja je u prosijeku oko 17mb/s. i da nije cifra bila na BF, vjerujem da nebi kupio. ovako je bilo povoljnu, pa ajde, jer je brzina čitanja dobra.

da sam u startu htio extra brzo prebacivanje išao bi rađe na nvme sa externom ladicom. ali mi to toliko i ne treba za sada.

kada trebam brže za prebaciti nešto i staviti u đep, za to mi služi Corsair Voyager GT koji je i dalje jako brz. a tih 32gb je onda koštalo negdje oko 250kn ako me sječanje dobro služi.

samo opet kak veli kolega zelenapaprika, prije su radili bolje stickove. nisi trebao razmišljati previše hoče li te zadesiti šrot.

 

kaj se tiče teme nvme externe ladice, koja bi bila budget friendly da ima kvalitetu? Orico ili ?

i dal ima veze koji M.2 nvme (cca 500gb) uzeti za tu svrhu externe pohrane i prenošenja?

 

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Ja koristim lc power m.2 nvme ladicu u kombinaciji sa samsungovim sm961 nvme drajvom od 256gb. Brzina usb kontrolera je 10gbps. Stvar je da ti složenci baš moraju biti pogođeni da bi radili glatko jer u suprotnom jako ovise čije je marke usb kontroler na ploči pa čitanja još i nekak budu ali zapisivanja na jednoj ide oko 70MB, na drugoj dođe do limita ladice itd. Na thunderboltu bar znam da će letit.
Na kraju tu ladicu imam spojeno u komp i na njoj instalirane igre. Jednostavno gabariti i usb c kabel ne dopuštaju da bude u džepu kao stickovi.

Danas se tolko pokušava uštedjeti na proizvodnji da se na tržište izbacuju škartovi kakve prije 10 godina nisu znali napraviti. Tehnički to još nije bilo izvedivo tako loše napraviti kao danas. Najbolje se to vidi na prijenosnim računalima. Za ono kaj je tada trebalo izdvojiti 3000kn, sad računaj na bar 6-7. Ok performanse, ali konstrukcija kućišta, panti, hlađenje. Smeće do smeća danas. Ispod 4.5k kn nemam kaj ni za preporučit.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2022 13:14 (dax-lax).
4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...

Danas se tolko pokušava uštedjeti na proizvodnji da se na tržište izbacuju škartovi kakve prije 10 godina nisu znali napraviti. Tehnički to još nije bilo izvedivo tako loše napraviti kao danas.

 To i ja velim. Nevjerojatno je što se danas prodaje.

4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
igofanatic kaže...

ma je kak picajzla veli smeće od sticka taj adata i kingston. koliko para, toliku muzike, potpuno jasno. ali svaki ima svoju svrhu.

 

 Problem nastaje kada mi se žuri. Onda jednostavno nemam vremena čekati da se čak i male količine podataka prebace na stick. Neki dan sam selio file od 54KB. I čekao, i čekao. I na kraju nije bio prebačen na stick. To mi se nikada nije dogodilo sa starim stickovima 2.0 i sl. Baš nam prodaju smeće. A imam novi službeni laptop s tip top portovima.

2 godine
neaktivan
offline
Kupnja brzog USB stick-a

da, to je baš čudno kod tebe sa tim usb.

vrati ga ako imaš račun i garanciju. to je stvarno pretjerano sporo.

 

upravo testirao neke čajnize. jedan kupio prije cca 3 godine, drugi prošle.

oba su 2.0 od 16gb i uredno drže ravnomjerno write na 15mb/s.

read im je spor od nekih 22mb/s.

to uzeo da imam za u autu muziku slušati i bili su neka jeftinola sa alija.

 

a ako ti treba za posao i da brzo možeš prebacivati, onda svakako moraš uzeti makinu.

ja imam skoro od kada je izbačen na tržište Corsair 32GB Voyager GT USB3.0 i dan danas radi prema deklaraciji.

vidim da nisu nešto skupi kod nas. još ako uhvatiš kakvu akciju.

 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...

Ja koristim lc power m.2 nvme ladicu u kombinaciji sa samsungovim sm961 nvme drajvom od 256gb. Brzina usb kontrolera je 10gbps. Stvar je da ti složenci baš moraju biti pogođeni da bi radili glatko jer u suprotnom jako ovise čije je marke usb kontroler na ploči pa čitanja još i nekak budu ali zapisivanja na jednoj ide oko 70MB, na drugoj dođe do limita ladice itd. Na thunderboltu bar znam da će letit.
Na kraju tu ladicu imam spojeno u komp i na njoj instalirane igre. Jednostavno gabariti i usb c kabel ne dopuštaju da bude u džepu kao stickovi.

 ja sam koristio pny eksterni ssd do nekidan, stvarno je minijatura i stane u džep 

međutim, nije za privjesak na ključevima i još s usb kabelom je dosta veći od sticka, po zimi je ok jer ga držim u jakni, po ljeti, jbga, smeta

 

međutim, nekidan je crko, taman mjesec dana po isteku garancije

sad sam uzeo samsung t7 shield s njemačkog amazona, 1tb za 120 eura, navodno mu brzina ne pada ispod 900mbps za velike fajlove

trebao bi stići za par dana, pa ga istestiram i stavim ovdje rezultate čisto za informaciju (iako je ovo stick tema, a ne ssd)

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
picajzla0707 kaže...
dax-lax kaže...

Ja koristim lc power m.2 nvme ladicu u kombinaciji sa samsungovim sm961 nvme drajvom od 256gb. Brzina usb kontrolera je 10gbps. Stvar je da ti složenci baš moraju biti pogođeni da bi radili glatko jer u suprotnom jako ovise čije je marke usb kontroler na ploči pa čitanja još i nekak budu ali zapisivanja na jednoj ide oko 70MB, na drugoj dođe do limita ladice itd. Na thunderboltu bar znam da će letit.
Na kraju tu ladicu imam spojeno u komp i na njoj instalirane igre. Jednostavno gabariti i usb c kabel ne dopuštaju da bude u džepu kao stickovi.

 ja sam koristio pny eksterni ssd do nekidan, stvarno je minijatura i stane u džep 

međutim, nije za privjesak na ključevima i još s usb kabelom je dosta veći od sticka, po zimi je ok jer ga držim u jakni, po ljeti, jbga, smeta

 

međutim, nekidan je crko, taman mjesec dana po isteku garancije

sad sam uzeo samsung t7 shield s njemačkog amazona, 1tb za 120 eura, navodno mu brzina ne pada ispod 900mbps za velike fajlove

trebao bi stići za par dana, pa ga istestiram i stavim ovdje rezultate čisto za informaciju (iako je ovo stick tema, a ne ssd)

 Za taj T7 sam siguran da je dobar. Sandisk extreme portable, a posebno extreme pro portable v2 ssd mene zanimaju iako mi realno ne trebaju.

11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...

 Za taj T7 sam siguran da je dobar. Sandisk extreme portable, a posebno extreme pro portable v2 ssd mene zanimaju iako mi realno ne trebaju.

 i ja sam ciljao na v2, međutim, preskup je, a 900mps mi je sasvim zadovoljavajuća brzina pisanja zasad

ovo ostalo su uglavnom eksteri ssd-ovi kojima brzina pada drastično ili su čak i slabiji - baci oko dolje, taj extreme portable je malkoc sporiji i ima malkoc manji keš

 

EDIT

uh, sad vidim da je v2 u zagradi, ali mislim da novi v2 ide na 20gbps i da je ovo stariji model u usporedbi

makaršta, svakako je preskup, a još i nemam usb gen3 2×2 da bi ga uopće mogao iskoristiti

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2022 14:27 (picajzla0707).
11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...

 Za taj T7 sam siguran da je dobar. 

 stigao mi je t7 shield 1tb i nisam baš zadovoljan, očito me nešto koči u prijenosu

uz ssd su stigli i kablovi usb a na usb c i usb c na usb c, pa mogu isprobavati sve utore na matičnoj

 

na prednjem usb priključku brzina zapisivanja je cca 350mbps, radi se o usb 3.2 gen1 (slika 1)

ista je brzina i na stražnjem usb type c, nažalost i on je 3.2 gen1

 

na stražnjem usb type a, ali 3.2 gen 2 (zapravo gen 2×1) brzina je nešto veća - cca 630mbps za prvih 20-ak giga, a onda padne na 530mbps za ostalih 5gb (slika 2)

u recenziji samsunga t7 shield najniža brzina prijenosa je cca 900mbps, a dok traje keš ide na 1gbps - kod mene, vidljivo na slikama, najviša brzina je oko 630mbps

 

pretpostavljam da je riječ o samim usb priključcima na matičnoj, koji jednostavno ne mogu postići veću brzinu

matična je asus b560m tuf, a ssd s kojeg prebacujem na eksterni je kingston nvme a2000 koji ne bi trebao imati problema da se s njega čita punom brzinom jer mu je read performance normiran na 2200mbps

 

sa intelovog 520 sata ssd-a brzina prijenosa je konstantnih cca 450mbps (slika 3), no to je ujedno i maksimalna brzina čitanja tog ssd-a, ali zanimljivo da nema pada do samog kraja prijenosa kao što je pad kod a2000 sa 630 na 530mbps nakon 20gb

chrystal mark pokazuje full brzine (slika 4), preko 900mbps i read i write, no eto koliko je to točno kad zaista ideš nešto prebacivati 

 

zanimljivo, sa samsunga na interni a2000 brzina pisanja (slika 5) postiže cca 730mbps, no nakon nekih 8gb počne padati na cca 70mbps, pa se pomalo digne, pa opet padne i tako...

 

sve u svemu, zadovoljan sam konstantnom brzinom pisanja t7 koja ne pada ispod 500mbps, no očito trebam matičnu s usb 3.2 gen 2×2 da bi ostvario njegov puni potencijal, što ću isprobati kod frenda koji ima z690 ploču s usb 3.2 gen 2×2 utorima

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Od kad testiram razne diskove, nailazim prečesto na anomalije s usb kontrolerima raznih firmi. Za sad mi je nec/renesas donio najbolje rezultate ali i to je ništa naspram thunderbolta i sljedeću ploču kupujem s thunderboltom ili usb4 kontrolerom pa da vidim di će im (mojim diskovima/stickovima) onda biti razlog za usporavanje kod prijenosa. Na tb-u bar znam da je stick/disk problem. Btw, uzeo danas sandisk extreme pro 128giga da radi društvo dt max-u 256 jer mi taj već lagano ide na jetra za nosit stalno s njim usb A na usb c ženski adapter + treba mi za ultimativni servisni stick sa ventoyem, hrpom os-ova i ostalih programa.
4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
picajzla0707 kaže...

 

zanimljivo, sa samsunga na interni a2000 brzina pisanja (slika 5) postiže cca 730mbps, no nakon nekih 8gb počne padati na cca 70mbps, pa se pomalo digne, pa opet padne i tako...

 

sve u svemu, zadovoljan sam konstantnom brzinom pisanja t7 koja ne pada ispod 500mbps, no očito trebam matičnu s usb 3.2 gen 2×2 da bi ostvario njegov puni potencijal, što ću isprobati kod frenda koji ima z690 ploču s usb 3.2 gen 2×2 utorima

 Ako se ne varam, to je do cachea na SSD-u.

 

Konstantna brzina je nešto što ja jako cijenim. Bi li nova matična pomogla? Što kažu recenzije tog vanjskog SSD-a?

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
zelenapaprika kaže...
picajzla0707 kaže...

 

zanimljivo, sa samsunga na interni a2000 brzina pisanja (slika 5) postiže cca 730mbps, no nakon nekih 8gb počne padati na cca 70mbps, pa se pomalo digne, pa opet padne i tako...

 

sve u svemu, zadovoljan sam konstantnom brzinom pisanja t7 koja ne pada ispod 500mbps, no očito trebam matičnu s usb 3.2 gen 2×2 da bi ostvario njegov puni potencijal, što ću isprobati kod frenda koji ima z690 ploču s usb 3.2 gen 2×2 utorima

 Ako se ne varam, to je do cachea na SSD-u.

 

Konstantna brzina je nešto što ja jako cijenim. Bi li nova matična pomogla? Što kažu recenzije tog vanjskog SSD-a?

 U sustained zapisivanju baš i neće pomoći matična. Kako si rekao, tu je problem u cacheu i konetroleru samog diska.

11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
zelenapaprika kaže...

 Ako se ne varam, to je do cachea na SSD-u.

 

Konstantna brzina je nešto što ja jako cijenim. Bi li nova matična pomogla? Što kažu recenzije tog vanjskog SSD-a?

 pa ne znam zapravo, taj kingston a2000 trebao bi imati keš od 150gb i do te veličine fajla držati cca 2000mbps, a kasnije padati na 500mbps

zašto u ovom slučaju već nakon 20gb počne padati i to na 70mbps nemam pojma

 

jasno da veličina slc keša ovisi o popunjenosti diska, no opet - popunjen je do pola, što znači da bi mu keš trebao biti barem 70gb, a on počne trokirati već nakon 20gb

uopće ga ne kužim, no nije niti bitno, ionako taj ssd služi za instalacije igara, a tu je sasvim ok

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Stigla memorija. Sad imam kaj mi treba.
Moj PC  
3 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...
Stigla memorija. Sad imam kaj mi treba.

 Daj ga propusti kroz neki test, pa javi rezultate u praksi.

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
zelenapaprika kaže...
dax-lax kaže...
Stigla memorija. Sad imam kaj mi treba.

 Daj ga propusti kroz neki test, pa javi rezultate u praksi.

 Kaj želiš da testiram obzirom da su već od kolege Najbrži testirani uzduž i poprijeko? Trebao bi biti isti. Aj, šibnem na njega ako nađem neki divlje velik fajl pa zakeljim.

 

 

Evo, 85GB serija. Na drugoj slici neka anomalija koje nije bilo u prvom laufu ali se snipping tool nije htio dić pred kraj. Brzina zapisivanja stabilna.

Zadovoljan do ibera.

 

Zašto nisam uzeo 256giga a njega sam planirao? E jebga, ne znam, nije puno skuplji a samo uletio u amazon i kupio stick. 

drugi+lauf drugi+lauf
prvi+lauf prvi+lauf
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.12.2022 16:19 (dax-lax).
4 godine
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dax-lax kaže...

 Kaj želiš da testiram obzirom da su već od kolege Najbrži testirani uzduž i poprijeko? Trebao bi biti isti. Aj, šibnem na njega ako nađem neki divlje velik fajl pa zakeljim.

 

 

Evo, 85GB serija. Na drugoj slici neka anomalija koje nije bilo u prvom laufu ali se snipping tool nije htio dić pred kraj. Brzina zapisivanja stabilna.

Zadovoljan do ibera.

 

Zašto nisam uzeo 256giga a njega sam planirao? E jebga, ne znam, nije puno skuplji a samo uletio u amazon i kupio stick. 

 Uvijek je i zbog sebe dobro napraviti test. Nisu svi primjerci isti. Meni su tvoje brzine super, a pogotovo zbog toga je su konstantne uz mala odstupanja (zapravo nikakva).

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.12.2022 17:22 (zelenapaprika).
12 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
zelenapaprika kaže...
dax-lax kaže...

 Kaj želiš da testiram obzirom da su već od kolege Najbrži testirani uzduž i poprijeko? Trebao bi biti isti. Aj, šibnem na njega ako nađem neki divlje velik fajl pa zakeljim.

Evo, 85GB serija. Na drugoj slici neka anomalija koje nije bilo u prvom laufu ali se snipping tool nije htio dić pred kraj. Brzina zapisivanja stabilna.

Zadovoljan do ibera.

Zašto nisam uzeo 256giga a njega sam planirao? E jebga, ne znam, nije puno skuplji a samo uletio u amazon i kupio stick. 

 Uvijek je i zbog sebe dobro napraviti test. Nisu svi primjerci isti. Meni su tvoje brzine super, a pogotovo zbog toga je su konstantne uz mala odstupanja (zapravo nikakva).

 Isti stick, prije 3 godine:

https://forum.bug.hr/forum/topic/memorije/kupnja-brzog-usb-stick/205776.aspx?page=11&jumpto=5929760&sort=asc&view=flat

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Ja sam si kupio par usb3.0-sata adaptera i nosim ssd-ove po dzepovima, samo ustekam u adapter i komp, najbolje rjesenje.

Linux, Arch Linux.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Samo kaj to nosiš po džepovima jakne ili cargo klača. Inače je to preveliko za svakodnevno korištenje. Znam, imam relativno maleni nvme ssd u kućištu i odvojivim kabelom, i dalje mi ne to preveliko za nosanje.
11 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Adata ima neki bjesni usb stick sa usb3.2 gen2 

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/202196641_-elite-ue800-a-data.html

 

Nisam gledao testove samo stavljam link

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Tko se javlja za testera? 😂
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
roby27 kaže...

Adata ima neki bjesni usb stick sa usb3.2 gen2 

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/202196641_-elite-ue800-a-data.html

 

Nisam gledao testove samo stavljam link

 bojim se da je to na tragu nekih drugih, krene sa top brzinom i nakon par giga padne na 40, 50 ili nešto slično mbps

kao onaj kingston ssd prijenosni, kao brzina 1600mbps, a začas padne ispod 100mbps i onda tilta

 

 

9 godina
neaktivan
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Greškom sam kupio Scan Disc Usb Type-C / USB 3.1 64GB  

Nisam vidio da je c tip  šta sa njim čemu služi Pc nema C ulaz jedino na mobitelu a šta pak tamo...nez isplati li se vratiti opet poštarinu placati pola vrijednosti 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Novije matične a i kućišta uglavnom dolaze sa usb-c utorom, jbg naruči drugi a ovaj spremi pa ti možda nekad u budućnosti posluži.

 

11 godina
online
Re: Kupnja brzog USB stick-a
dasan kaže...

Greškom sam kupio Scan Disc Usb Type-C / USB 3.1 64GB  

Nisam vidio da je c tip  šta sa njim čemu služi Pc nema C ulaz jedino na mobitelu a šta pak tamo...nez isplati li se vratiti opet poštarinu placati pola vrijednosti 

 

 kupi kabel ili adapter usb c na usb a, samo gledaj da ti je usb a muški, a usb c ženski

i onda utakneš usb a dio kabela/adaptera odozada u matičnu, a na usb c ženski utakneš stick

 

prije ili kasnije ćeš valjda ugrejdat matičnu i proc, a sve nove matiče imaju usb c utor, pa ti taj kabel više neće trebat

 

malo sam tražio po linksu i chipoteki, baš je problem naći...

tebi treba ovakav adaper, ali suprotan - link

možda da zvrcneš chipoteu ili da pretražiš ebay

 

EDIT

evo ga u adm-u - link

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.2.2023 11:40 (picajzla0707).
10 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

68kn za ovo? :D

pa to košta 2-3€ na aliexpressu i to neki "brendirani" i ljepši/kraći... možda sam i puno rekao...

kupovao sam prije par mjeseci nešto slično, ali kontra konektori i bilo je cca 2-3$ (usput služi i kao usb-otg adapter za mob/tablet)

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice