Razlog zašto korisnici ne vole Linux

poruka: 658
|
čitano: 209.796
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
BlueMax kaže...
Bypass kaže...
Friday kaže...

Jel nije lakše otvoriti neki prozor i staviti dvije kvačice na neke property-je i kliknuti apply nego kucati 4-5 (ili više) linija u konzoli?

Nije. Koliko puta trebaš kliknuti prije nego nešto zakačiš i klikneš apply? Da ne govorim ako je nešto systemsko da ćeš u međuvremenu morati ukucati password.

 

Ja sam iz ovog razgovora shvatio da tvrdis kako je jednostavnije kucati po terminalu nego klikati po menijima. Mozda je do mene.

Brže. Inače da nekome je brže utipkati 2-4 komande i dobiti rezultat, nego dignuti ruku sa tikovnice, uzeti miš i nešto kliknuti.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
sirka666 kaže...
g12356 kaže...
Arnold Layne kaže...

daj molim te naporan si...

Pravis se pametniji od ljudi koji su to smislili

 

BTW. Linux ima puno bolji i vise userfriendly GUI od windowsa (bilo kojih)

serete oko njega cijelo vrijeme ,a windowsov explorer je zastario 10 godina

  Čekam dan kada ću u exploreru vidjeti opciju "open in new tab"...

http://www.howtogeek.com/howto/28997/add-tabbed-browsing-to-explorer-in-windows-7/

  Naravno mislio sam da je to napravljeno uredno i  out of the box.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
12 godina
odjavljen
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

pa gledaj kad netko nauci komande lakse mu je 

na isti nacin ja koristim x264 i avisynth na windowsu 

 

ima hrpa gui-a za x264 ,ali zasto bi ih koristio kada mi je ovako lakse,brze ,stabilnije i sigurnije

pogotovo kad hrpa GUI-a ogranicava program tj. ne mozes stavit hrpu postavki koje vec postoje u CLI programu jer je GUI nepotpun

http://x264blog.org/
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
BlueMax kaže...

Covjek prica o jednostavnosti a ti o prakticnosti. To su razliciti pojmovi. Ti si power user Linuxa pa ti se sve cini jednostavnim a ja ti garantiram da ce moja supruga, koja se jednako ne razumije u win i u linux, 10 puta prije neku postavku uspjesno promijeniti u windowsima.

Upravo u tome pricam. Samo sto on to gleda sa svog stanovista (nije hrvatska rijec, ali ne mogu se sada sjetit kako ide). Ja gledam sa stanovista prosjecnog korisnika.

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
tnakir kaže...
BlueMax kaže...

Covjek prica o jednostavnosti a ti o prakticnosti. To su razliciti pojmovi. Ti si power user Linuxa pa ti se sve cini jednostavnim a ja ti garantiram da ce moja supruga, koja se jednako ne razumije u win i u linux, 10 puta prije neku postavku uspjesno promijeniti u windowsima.

Upravo u tome pricam. Samo sto on to gleda sa svog stanovista (nije hrvatska rijec, ali ne mogu se sada sjetit kako ide). Ja gledam sa stanovista prosjecnog korisnika.

stajalista ;) 

 

Pa prosjecan korisnik ce koristit GUI(i to vrlo dobar i napredan) i gdje je tu problem ?

Imas izbor 

http://x264blog.org/
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
tnakir kaže...

Upravo u tome pricam. Samo sto on to gleda sa svog stanovista (nije hrvatska rijec, ali ne mogu se sada sjetit kako ide). Ja gledam sa stanovista prosjecnog korisnika.

Ne znam čemu onda rasprava. Nije jedan prosječan korisnik, ni u linuxu ni u windowsima ne koristi terminal/cmd.

Možda u linux-u nešto malo ako se dodaje ppa ili copy-paste-aju naredbe. Više od toga ne.

 

Ili ste si zamislili da običan korisnik mora po cijele dane kucati po terminal-u da bi nešto radilo. U tom slučaju preporučam skidanje i instalaciju neke novije distribucije.

Wha one knows, we all know. What one learns we all benefit from. We are linux.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Bypass kaže...

 

Neistina temeljena na iskustvu rada pod windowsima. Po čemu je nekom tko ne kuži ni win ni linux lakše nešto skužiti pod win? Je si li vidio zadnje distribucije Ubuntu-a i slično?

Jesam i definitivno nema govora o nekom user unfriendly sucelju. po mom misljenju cak se pretjerano okrecu na pocetnike. Korisnik sam Windowsa, Linuxa i OSX-a. Moje misljenje je, da dovedes neku tabula rasu pred ta 3 OS-a da bi se u svakodnevnom koristenju (internet, multimedija, jednostavni dokumenti...) najlakse snasao na distribuciji kao sto je Ubuntu, zatim na OSX-u pa tek onda na Windowsima ali kad je rijec o diranju postavki da je obrnut raspored.

Imam malog od 4 godine koji pocima cackati po racunalu i po sva 3 os-a. Jos je rano za nekakve zakljucke ali kroz godinu dana mozes dobit tocan odgovor na ovo pitanje.

13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
BlueMax kaže...

Jesam i definitivno nema govora o nekom user unfriendly sucelju. po mom misljenju cak se pretjerano okrecu na pocetnike. Korisnik sam Windowsa, Linuxa i OSX-a. Moje misljenje je, da dovedes neku tabula rasu pred ta 3 OS-a da bi se u svakodnevnom koristenju (internet, multimedija, jednostavni dokumenti...) najlakse snasao na distribuciji kao sto je Ubuntu, zatim na OSX-u pa tek onda na Windowsima ali kad je rijec o diranju postavki da je obrnut raspored.

Imam malog od 4 godine koji pocima cackati po racunalu i po sva 3 os-a. Jos je rano za nekakve zakljucke ali kroz godinu dana mozes dobit tocan odgovor na ovo pitanje.

Ne znam što je tako komplicirano kod ovog:

 

 

 

Wha one knows, we all know. What one learns we all benefit from. We are linux.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 11:35 (Bypass).
13 godina
neaktivan
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Pa recimo dodje mali i usteka neki novi komad hardwarea (wireless stick, imao sam slicnu situaciju) u racunalo kojeg ni Ubuntu ni Win7 automatski ne prepoznaju. Taj hardware ima drivere i za windows i za Ubuntua ali nema ih integrirane. Sta sad? Di ce mali prije rjesit problem?

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 11:40 (BlueMax).
 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
BlueMax kaže...

Pa recimo dodje mali i usteka neki novi komad hardwarea (wireless stick, imao sam slicnu situaciju) u racunalo kojeg ni Ubuntu ni Win7 automatski ne prepoznaju. Taj hardware ima drivere i za windows i za Ubuntua ali nema ih integrirane. Sta sad? Di ce mali prije rjesit problem?

U ubuntu ako ga ima u software centru onda će ga instalirati brže i jednostavnije nego u win. Ako nema skinut će ga i instalirati isto kao i u windowsima. Valjda je među prvim stvarima koje ideš učiti kako instalirati software u odabranom OS-u.

 

Mada ubuntu pokriva većinu čipova "tamo vani" i driveri se mogu instalirati pri instalaciji sustava. Ali nebitno za tvoje pitanje.

Wha one knows, we all know. What one learns we all benefit from. We are linux.
13 godina
neaktivan
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Nece. Mali je pocetnik. On ne zna sta su driveri. Ne zna sta je software center. U Ubuntu je dosao u slijepu ulicu dok ce ga windowsi voditi korak po korak do instalacije drivera i usput mu sve objasniti. Znaci usteka u Ubuntu i kao da se nista nije dogodilo, nema reakcije. Usteka u Windows, windows prijavljuje nepoznati hardware, pita da li ce sam pokusati instalirati drivere ili ce ih potraziti na netu...

 
0 1 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
BlueMax kaže...

Nece. Mali je pocetnik. On ne zna sta su driveri. Ne zna sta je software center. U Ubuntu je dosao u slijepu ulicu dok ce ga windowsi voditi korak po korak do instalacije drivera i usput mu sve objasniti. Znaci usteka u Ubuntu i kao da se nista nije dogodilo, nema reakcije. Usteka u Windows, windows prijavljuje nepoznati hardware, pita da li ce sam pokusati instalirati drivere ili ce ih potraziti na netu...

Kako to? Nisam znao da će te odvesti na stranicu, skinuti driver, otpakirati ako je potrebno, pokrenuti instalaciju, odabrati postavke i pjevušiti ti objašnjenja putem. To su neki super windowsi.

 

Apsolutno nikad mi nisu windowsi dali točan rezultat pretrage za driverima na netu. Jedan od najlošijih feature-a općenito u windowsima.

Wha one knows, we all know. What one learns we all benefit from. We are linux.
13 godina
neaktivan
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Konkretno rijec je o Siemens Gigaset 108 wireles adapteru. Pod windowsima problem rjesen za par minuta sa par klikova dok je pod Ubuntuom trebalo puno vise uz kakvo takvo znaje koje imam i ovu proceduru:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1707327

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

BlueMax od kuda ti te gluposti ?

http://x264blog.org/
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Arnold Layne kaže...

BlueMax od kuda ti te gluposti ?

koje tocno?

12 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
BlueMax kaže...

Konkretno rijec je o Siemens Gigaset 108 wireles adapteru. Pod windowsima problem rjesen za par minuta sa par klikova dok je pod Ubuntuom trebalo puno vise uz kakvo takvo znaje koje imam i ovu proceduru:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1707327

ne kuzim problem 
ako zna citat instalirat ce ga bez problema

samo par linija copy/paste

nije potrebno nikakvo znanje oko terminala samo citanje sa razumjevanjem 

 

 

EDIT: te gluposti da ti windows instalacija vodi odnosno pomaze 

http://x264blog.org/
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 12:03 (Arnold Layne).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
tnakir kaže...
g12356 kaže...

  Čekam dan kada ću u exploreru vidjeti opciju "open in new tab"...

I ja...

Offtopic, jel ovo integrirano u win8? MS iz linux distribucija kupi vecinu svojih "inovacija" pa mi zaista nije jasno kako do sad nije pokupio ovako bitnu stvar.

16 godina
odjavljen
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Ja recimo prije par dana nisam znao 2 stvari napraviti na xubuntu stroju - dodati chrome shortcut na desktop i instalirati flash player na firefoxu. E da me jebeš neće...

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Arnold Layne kaže...
BlueMax kaže...

Konkretno rijec je o Siemens Gigaset 108 wireles adapteru. Pod windowsima problem rjesen za par minuta sa par klikova dok je pod Ubuntuom trebalo puno vise uz kakvo takvo znaje koje imam i ovu proceduru:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1707327

ne kuzim problem 
ako zna citat instalirat ce ga bez problema

samo par linija copy/paste

nije potrebno nikakvo znanje oko terminala samo citanje sa razumjevanjem 

 

 

EDIT: te gluposti da ti windows instalacija vodi odnosno pomaze 

Govorimo o jednostavnosti procedure.

 

Windows (recimo da ne pronadje driver): Google - Siemens 108 driver download - klik - Download button - klik - run - klik, klik, klik - gotovo!

 

Ubuntu: Google - Siemens 108 driver Ubuntu - klik - install ndisgtk (sta je sad ovo??): ulazak u terminal, cpoy-paste ako korisnik zna sta je copy paste, ako ne onda prepisivanje - 

Install the ndisgtk package from the Ubuntu repositories.


sudo apt-get install ndisgtk

Run the following command:

sudo ndiswrapper -i ~/drivers/drivername.inf

(assuming the driver is in a directory in your home folder called drivers, and is named drivername.inf; in case of siemens usb adapter 108 use the original windows xp driver (net5523.inf) from the original cd or download it from the internet) 

Run the following command:

ndiswrapper -l

If ndiswrapper correctly associates the driver to the wireless adapter, you are now ready to load the driver into memory, and try to establish a network connection. Run the following commands:

sudo depmod -a

sudo modprobe ndiswrapper

Then check for error messages:

tail /var/log/messages

Automatically loading at start-up:

sudo ndiswrapper -m

Edit /etc/modules file to add an entry for ndiswrapper (just put the word 'ndiswrapper' at the end of the file and save).

gksudo gedit /etc/modules

Done!

 

 

ne prihvacam da je ovo drugo jednostavnije od ovog prvog :)

12 godina
neaktivan
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

A da pustiš to dijete vani da se igra s drugom djecom umjesto da ti instalirava drivere po računalu?

Ako je teško otići na stranicu proizvođaća i skinuti instalaciju za određeni OS i dva puta kliknuti za automatiziranu instalaciju onda taj korisnik ne treba prići kompu, istina je da win ima bazu hardwarea pa nekada sam prepozna hardware i skine driver ali isto tako linux meni uradi za driver grafe i ponudi mi skidanje iz repoa, dok win npr. uopće ne prepozna grafu dok ne skinem driver s ati-eve stranice.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 12:17 (Hydralisk).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
BlueMax kaže...
Arnold Layne kaže...
BlueMax kaže...

Konkretno rijec je o Siemens Gigaset 108 wireles adapteru. Pod windowsima problem rjesen za par minuta sa par klikova dok je pod Ubuntuom trebalo puno vise uz kakvo takvo znaje koje imam i ovu proceduru:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1707327

ne kuzim problem 
ako zna citat instalirat ce ga bez problema

samo par linija copy/paste

nije potrebno nikakvo znanje oko terminala samo citanje sa razumjevanjem 

 

 

EDIT: te gluposti da ti windows instalacija vodi odnosno pomaze 

Govorimo o jednostavnosti procedure.

 

Windows (recimo da ne pronadje driver): Google - Siemens 108 driver download - klik - Download button - klik - run - klik, klik, klik - gotovo!

 

Ubuntu: Google - Siemens 108 driver Ubuntu - klik - install ndisgtk (sta je sad ovo??): ulazak u terminal, cpoy-paste ako korisnik zna sta je copy paste, ako ne onda prepisivanje - 

Install the ndisgtk package from the Ubuntu repositories.


sudo apt-get install ndisgtk

Run the following command:

sudo ndiswrapper -i ~/drivers/drivername.inf

(assuming the driver is in a directory in your home folder called drivers, and is named drivername.inf; in case of siemens usb adapter 108 use the original windows xp driver (net5523.inf) from the original cd or download it from the internet) 

Run the following command:

ndiswrapper -l

If ndiswrapper correctly associates the driver to the wireless adapter, you are now ready to load the driver into memory, and try to establish a network connection. Run the following commands:

sudo depmod -a

sudo modprobe ndiswrapper

Then check for error messages:

tail /var/log/messages

Automatically loading at start-up:

sudo ndiswrapper -m

Edit /etc/modules file to add an entry for ndiswrapper (just put the word 'ndiswrapper' at the end of the file and save).

gksudo gedit /etc/modules

Done!

 

 

ne prihvacam da je ovo drugo jednostavnije od ovog prvog :)

 

Freak Show Inc.
12 godina
odjavljen
offline
Razlog zašto korisnici ne vole Linux

gle takvi ljudi kakve ti bluemax spominjes imaju instalirano 10000 toolbara i svakakvih gluposti (+ u paketu dobe viruse) i na kraju im OS postane beskoristan 

Niti ne mora znat kaj je ndisgtk ,a da hoce lako sazna ,ako pak ne zna kaj je copy/paste onda bolje neka se ostavi racunala uopce 

 

I Friday nemoj se sramotit molim te (sve je mene sram)

http://x264blog.org/
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 12:19 (Arnold Layne).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Hydralisk kaže...

A da pustiš to dijete vani da se igra s drugom djecom umjesto da ti instalirava drivere po računalu?

Ako je teško otići na stranicu proizvođaća i skinuti instalaciju za određeni OS i dva puta kliknuti za automatiziranu instalaciju onda taj korisnik ne treba prići kompu, istina je da win ima bazu hardwarea pa nekada sam prepozna hardware i skine driver ali isto tako linux meni uradi za driver grafe i ponudi mi skidanje iz repoa, dok win za win npr. uopće ne prepozna grafu dok ne skinem driver s ati-eve stranice.

Dijete je vani i u ovoj prici je figurativno. Ne poznajem dijete njegovog uzrasta koje manje vremena provodi pred tv-om ili racunalom.

Tvoja greska je sto pretpostavljas da korisnik o kojem pricamo zna sta je driver. Windowsi mu odmah daju do znanja da nesto fali i da se to zove driver. Linux suti.

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Arnold Layne kaže...

gle takvi ljudi kakve ti bluemax spominjes imaju instalirano 10000 toolbara i svakakvih gluposti (+ u paketu dobe viruse) i na kraju im OS postane beskoristan 

Niti ne mora znat kaj je ndisgtk ,a da hoce lako sazna ,ako pak ne zna kaj je copy/paste onda bolje neka se ostavi racunala uopce 

 

I Friday nemoj se sramotit molim te (sve je mene sram)

 

Sorkač super useru... vraćam se među svoje prozore {#}

Freak Show Inc.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux

Sorkač super useru... vraćam se među svoje prozore {#}

ne znam bas dal ti je i tamo mjesto 

http://x264blog.org/
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Arnold Layne kaže...

gle takvi ljudi kakve ti bluemax spominjes imaju instalirano 10000 toolbara i svakakvih gluposti (+ u paketu dobe viruse) i na kraju im OS postane beskoristan 

Niti ne mora znat kaj je ndisgtk ,a da hoce lako sazna ,ako pak ne zna kaj je copy/paste onda bolje neka se ostavi racunala uopce 

 

I Friday nemoj se sramotit molim te (sve je mene sram)

Imaju. I takvi se ljudi zovu prosjecni korisnici. O njima smo pricali.

Zasto bi se moj stari ostavio jutarnjih vjesti na internetu zato sto ne zna sto je copy-paste? Ne zna niti mu treba to znanje.

Za njegove potrebe Ubuntu i sl. je po mom misljenju (bez obzira na besplatnost) puno bolje i jednostavnije rjesenje. Ja mu sve podesim i na njemu je da klikne firefox ikonu i onda klika po bookmarksima i gleda ono sto ga zanima.

Samo kazem da je prckanje po sistemu za pocetnika puno jednostavnije na windowsima.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
BlueMax kaže...
Arnold Layne kaže...

gle takvi ljudi kakve ti bluemax spominjes imaju instalirano 10000 toolbara i svakakvih gluposti (+ u paketu dobe viruse) i na kraju im OS postane beskoristan 

Niti ne mora znat kaj je ndisgtk ,a da hoce lako sazna ,ako pak ne zna kaj je copy/paste onda bolje neka se ostavi racunala uopce 

 

I Friday nemoj se sramotit molim te (sve je mene sram)

Imaju. I takvi se ljudi zovu prosjecni korisnici. O njima smo pricali.

Zasto bi se moj stari ostavio jutarnjih vjesti na internetu zato sto ne zna sto je copy-paste? Ne zna niti mu treba to znanje.

Za njegove potrebe Ubuntu i sl. je po mom misljenju (bez obzira na besplatnost) puno bolje i jednostavnije rjesenje. Ja mu sve podesim i na njemu je da klikne firefox ikonu i onda klika po bookmarksima i gleda ono sto ga zanima.

Samo kazem da je prckanje po sistemu za pocetnika puno jednostavnije na windowsima.

ne to nije prosjecan korisnik to je ispodprosjecan korisnik 

prosjecan zna barem osnovne funkcije ,a tu spada copy/paste

 

 

http://x264blog.org/
13 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Arnold Layne kaže...

ne to nije prosjecan korisnik to je ispodprosjecan korisnik 

prosjecan zna barem osnovne funkcije ,a tu spada copy/paste

 

 

Ma i da zna, da je Linus glavom i bradom lakse mu je par puta kliknuti nego prebacivati se iz browsera u terminal i kopirati naredbe. U windowsima je rjeseno da se sve jednostavnije stvari mogu rjesiti klikanjem i da ti je usput objasnjeno sta tocno radis.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Arnold Layne kaže...

Sorkač super useru... vraćam se među svoje prozore {#}

ne znam bas dal ti je i tamo mjesto 

 

Vidi lepi... ja dnevno sigurno nakucam puno više teksta koji je krajnjem korisniku nerazumljiv nego što to ti radiš. I uvijek se vodim mišlju da za krajnjeg korisnika korištenje BILO ČEGA treba biti što jednostavnije. Bez obzira radi li se o formi za odabir boje, podešavanju strategije za odobravanje okvirnih kredita ili uređivanja reporta i pripadajućih data source-a...

Oprosti nam što ne razumijemo da je ponekad ipak bolje da se nešto ne može kliknuti nego da se umjesto toga treba napisati shit load teksta! {#}

Freak Show Inc.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razlog zašto korisnici ne vole Linux
Arnold Layne kaže...

ne kuzim problem 
ako zna citat instalirat ce ga bez problema

samo par linija copy/paste

nije potrebno nikakvo znanje oko terminala samo citanje sa razumjevanjem 

 tipočna linux spika, samo par linija koda i rekompajliraj kernel............bravo{#}

kod mene normalno radi.....
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice