Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.109
|
čitano: 3.282.681
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
goranbm kaže...

Igram se trenutno malo sa arch linux, i nemogu postavit mrežu ... idem po ovom tutorialu, ali ping nikako ne prolazi, čak ni do default gatewaya ....

O kakvoj se mreži radi, žičana ili bežična?

Jesi pratio Beginner's Guide?

https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners%27_Guide#Wired

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ova wiki stranica je skroz zastarjela. Reci kakvu mrežu imaš i koristiš li initscript ili sysdemd pa ćemo vidjeti.

 

EDIT: Ovaj dio o mreži u Begginers guideu je samo za spajanje da instalacija može povući pakete, nije 'prava' konfiguracija.

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2012 19:14 (nedIm).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

radi se o žičanoj mreži. Radio sam po tom tutorialu i jednostavno mi nikako neće proći Ping ... čak nemogu nidefault gateway pingat... namjestio sam kao u tutorialu... inače problem na koji sam našao da mi u statusu linka kad unesem (ip addr show dev eth0) piše UNKNOWN umjesto UP ...

Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Najnoviji iso bi mrežu trebao sam podesiti.

ip addr show dev eth0 kod mene ništa ne pokazuje.

 

Probaj ovako (unosi komande redom):

ip link show - da vidiš je li ti mrežna eth0, eth1 ili nešto treće

ip link set eth0 up - aktivira link, umjesto eth0 stavljaš ono iz prethodnog koraka iako je 99% eth0

dhcpcd - dhcp klijent, traži adresu od routera

 

I to bi trebalo biti to.

A nakon što bootaš instaliran sistem, za mrežu je dovoljno:

systemctl start dhcpcd@eth0.service

systemctl enable dhcpcd@eth0.service

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2012 20:03 (nedIm).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

probao sam evo, ali ne radi... nemogu pingati ...

Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

prvo se uvjeri da je mrežna (valjda onboard) ispravna.

Dali reagira (ako ima diode-indikatore na mrežnom konektoru) kod odspajanja-spajanja kabla? Ako nema diode, gledaj na routeru-switchu.

Ako je onboard, provjeri BIOS enable LAN.

Šanse da je samo neprepoznata su 0.02% pa ako ovo nije pomoglo, predpostavljam da je neispravna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ne znam zašto, ali ni ja ne mogu pingati ništa osim uređaja na mreži.

Probaj recimo wget bug.hr ili curl bug.hr

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
nedIm kaže...

Ova wiki stranica je skroz zastarjela. Reci kakvu mrežu imaš i koristiš li initscript ili sysdemd pa ćemo vidjeti.

 

EDIT: Ovaj dio o mreži u Begginers guideu je samo za spajanje da instalacija može povući pakete, nije 'prava' konfiguracija.

Pa ako je uspio povući pakete onda mu radi mreža {#}

A ako nije, onda mu treba taj guide.

 

Nalazim se iza routera i pingam www.google.com bez problema, mora raditi.

 

Šta ti ispiše ifconfig?

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja sam shvatio da tek pokušava instalirati arch. A Begginer's guide predviđa konfiguraciju mreže u rc.conf koji nakon prelaska na systemd ne postoji.

ifconfig arch odavno ne koristi, zamijenio ga je iputils paket.  Sad sam malo googlao i moguće je da ne mogu pingati stranice jer router sve na mreži 'tjera'

da koriste googlove dns servere.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

znaci ovako. Imam jedan komp koji sam spomenuo u ovoj temi malo iznad. na njemu je windows server 2003. imam lan karticu (ne onboard) koja radi ok. skinuo sam image od arch linuxa i spržio na dvd. htio sam instalirati po onom beginer guidu, ali ne ide. Evo danas sam počeo čitati o tome i potpuni sam početnik. ako imate savjete što i kako treba ili neki noviji i bolji tutorial, bio bi zahvalan :)

Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
goranbm kaže...

znaci ovako. Imam jedan komp koji sam spomenuo u ovoj temi malo iznad. na njemu je windows server 2003. imam lan karticu (ne onboard) koja radi ok. skinuo sam image od arch linuxa i spržio na dvd. htio sam instalirati po onom beginer guidu, ali ne ide. Evo danas sam počeo čitati o tome i potpuni sam početnik. ako imate savjete što i kako treba ili neki noviji i bolji tutorial, bio bi zahvalan :)

Što nisi probao s nekom lakšom distribucijom /za instalaciju) kao što je Slackware ili Gentoo?

 

Sad ozbiljnije. Instalaciju si pokušao napraviti prema ovome?

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Krenuo sam po ovom tutorijalu za početnike

Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
goranbm kaže...

Krenuo sam po ovom tutorijalu za početnike

I di si zapeo?

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Zapeo sam "Establish an internet connection" ... nemogu dobiti konekciju. radim sve kak piše, ali nema konekcije ....

Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
goranbm kaže...

.. beginer guidu, ali ne ide. Evo danas sam počeo čitati o tome i potpuni sam početnik..

 -arch ipak nije za beginere. Prve korake napravi s normalnom distrom (sve je zapravo jednako, distra samo uključuje DE, pakete app-repo..). To sve u archu radiš sam-ručno.

Kasnije kad se privikneš na linux, alate, filozofiju.. arch s KISSom postane dobar izbor (ili Distrowatch...).

 

i btw, dali je instalacija archa i kuckanje u terminalu geekovski ili je cilj imati funkcionalan OS (manje se mučiti s instalacijom, više koristiti računalo).

Jer, (moje mišljenje) nećeš biti linuxaš listajući beginerguid i kuckajući (copy-pasteati) kod u terminal. To postaneš tek kad to razumiješ-znaš i kad ti beginers nije potreban (osim kao podsjetnik ili brži način C/P od tipkanja..). Kreni lakšim načinom dok nisi ''zamrzio loš linux'', pa kad razviješ svoj stil, potrebe, tad složiš i arch.

 

goranbm kaže...

Zapeo sam "Establish an internet connection" ... nemogu dobiti konekciju. radim sve kak piše, ali nema konekcije ....

(nagađam) doslovno si prepisao:

interface=eth0
address=192.168.0.2
netmask=255.255.255.0
broadcast=192.168.0.255
gateway=192.168.0.1

... 90% da je tvoja mreža na 192.168.1.x (T-com, Amis, ...) Router je ugl na 1.1 primjeti predzadnji broj 0 (nula).

ako ne koristiš DHCP podesi ip na neku adresu npr 192.168.1.101, GW i DNS unesi ip routera (npr 1.1) i pingaj ga, pingaj i google.com ili 8.8.8.8

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2012 23:34 (ihush).
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
goranbm kaže...

Zapeo sam "Establish an internet connection" ... nemogu dobiti konekciju. radim sve kak piše, ali nema konekcije ....

Žična ili bežična veza?

 

Na tvom mjestu prvo bi probao sa žičnom vezom što znači da bi trebao skočiti na idući pasus pod wired.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Napravio sam to sve Između naslova wired and wireles. I nije bilo konekcije, i onda sam otvorio ovo detaljnije i to sam isto napravio ...

 

Jedino što mi nikada ne prikaže ovo - 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,PROMISC,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc vboxnetflt state UP qlen 1000 , nego umjesto UP piše UNKNOWN ....

Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
goranbm kaže...

Napravio sam to sve Između naslova wired and wireles. I nije bilo konekcije, i onda sam otvorio ovo detaljnije i to sam isto napravio ...

 

Jedino što mi nikada ne prikaže ovo - 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,PROMISC,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc vboxnetflt state UP qlen 1000 , nego umjesto UP piše UNKNOWN ....

jesi probao umjesto eth0 upisati eth1

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

nisam probao, jer kad upišem ovo:

 

$ ip addr | sed '/^[0-9]/!d;s/: <.*$//'

dobijem:

1: lo 2: eth0

Tako sam shvatio da je interface eth0 ...
Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

(nagađam) doslovno si prepisao:

interface=eth0
address=192.168.0.2
netmask=255.255.255.0
broadcast=192.168.0.255
gateway=192.168.0.1

... 90% da je tvoja mreža na 192.168.1.x (T-com, Amis, ...) Router je ugl na 1.1 primjeti predzadnji broj 0 (nula).

ako ne koristiš DHCP podesi ip na neku adresu npr 192.168.1.101, GW i DNS unesi ip routera (npr 1.1) i pingaj ga, pingaj i google.com ili 8.8.8.8

 

Slušao sam Cisco akademiju, pa znam neke stvari o mrežama i tome, tako da nisam napravio tu grešku :D

 

interface=eth0
address=192.168.2.200
netmask=255.255.255.0
broadcast=192.168.2.255
gateway=192.168.2.1

 

Ovo sam upisao... a i podesio sam onaj file sa dva nameservera i stavio sam u njega adrese od T-com dnsa

 

EDIT: koristim T-com ovo ruter siemens SE 555, a kod njega je ruter na 2.1 mreži ....

Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2012 23:40 (goranbm).
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
goranbm kaže...

nisam probao, jer kad upišem ovo:

 

$ ip addr | sed '/^[0-9]/!d;s/: <.*$//'

dobijem:

1: lo 2: eth0

Tako sam shvatio da je interface eth0 ...

Jesi probao s nekim drugim Live Linuxom? Čisto da provjeriš da li radi s drugom distribucijom ili je problem u postavkama.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Jesi probao s nekim drugim Live Linuxom? Čisto da provjeriš da li radi s drugom distribucijom ili je problem u postavkama.

Nisam probao, ako imaš volje preporući neku, pa ću rado isprobat ... Imam jedino skinut gore predloženi Pepermint verziju 13.

Samsung Galaxy S, Firmware: CyanogenMod 7 , Version: 7.1 stable, Android: 2.3.7, Modem: XXJVT, Kernel: Stock-2.6.35.12, Launcher: Launcher pro, Theme: Rover's Cyan
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
goranbm kaže...
mario.L_hr kaže...

Jesi probao s nekim drugim Live Linuxom? Čisto da provjeriš da li radi s drugom distribucijom ili je problem u postavkama.

Nisam probao, ako imaš volje preporući neku, pa ću rado isprobat ... Imam jedino skinut gore predloženi Pepermint verziju 13.

Ma možeš s bilo kojom samo ako je Live CD verzija.

 

Osobno se rađe držim Ubuntua ili openSUSE-a.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Gospodo, instalirao sam digivox micro HD usb tv karticu i ubuntu je normalno cita (ako netko zeli uputstva neka kaze pa cu ih napisati), anyway dosao sam do problema. Koristim me tv, ali on nema postavke za skeniranje u Hrvatskoj, pa tako nemogu skenirati TV kanale u HR, ako netko zna neki program s kojim bih mogao to poskenirati pa da spremi postavke u .conf datoteku bio bih zahvalan, da ne moram sad opet samo da skeniram kanale instalirati winze...

&amp;lt;a href=&amp;quot;http://www.erepublik.com/en/referrer/Zerocool12&amp;quot; target=&amp;quot;_blank&amp;quot;&amp;gt; &amp;lt;img src=&amp;quot;http://erepublik.com/images/badges/erepublik-badg
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...

Gospodo, instalirao sam digivox micro HD usb tv karticu i ubuntu je normalno cita (ako netko zeli uputstva neka kaze pa cu ih napisati), anyway dosao sam do problema. Koristim me tv, ali on nema postavke za skeniranje u Hrvatskoj, pa tako nemogu skenirati TV kanale u HR, ako netko zna neki program s kojim bih mogao to poskenirati pa da spremi postavke u .conf datoteku bio bih zahvalan, da ne moram sad opet samo da skeniram kanale instalirati winze...

http://www.mythtv.org/

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Program se zove w_scan i koristi se u terminalu.
Upute imaš tu:
http://linuxtv.org/wiki/index.php/W_scan

Dakle, tebi bi trebalo nešto kao:
w_scan -c HR >>channels.con
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

rješenje koje radi na TVima.. postavi zemlju Dojčland, skeniraj, postavi na hr. (jer hr nije u softwareu popisana, kanali)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Kod w_scan-a bez problema radi HR. Odličan program ;)
 
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Hvala vam puno! Ovo sa Njemačkom je upalilo, sad mi na Ubuntu sve radi :D...

&amp;lt;a href=&amp;quot;http://www.erepublik.com/en/referrer/Zerocool12&amp;quot; target=&amp;quot;_blank&amp;quot;&amp;gt; &amp;lt;img src=&amp;quot;http://erepublik.com/images/badges/erepublik-badg
 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
nedIm kaže...

Najnoviji iso bi mrežu trebao sam podesiti.

ip addr show dev eth0 kod mene ništa ne pokazuje.

 

Probaj ovako (unosi komande redom):

ip link show - da vidiš je li ti mrežna eth0, eth1 ili nešto treće

ip link set eth0 up - aktivira link, umjesto eth0 stavljaš ono iz prethodnog koraka iako je 99% eth0

dhcpcd - dhcp klijent, traži adresu od routera

 

I to bi trebalo biti to.

A nakon što bootaš instaliran sistem, za mrežu je dovoljno:

systemctl start dhcpcd@eth0.service

systemctl enable dhcpcd@eth0.service

Da se citiram. Ovo mora raditi, osim ako nemaš isključen dhcp na routeru (pošto imaš ISP-ov Siemens, znači nemaš).

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice