Je li električni automobil za vas? Vlasnici BMW-a

poruka: 54
|
čitano: 10.555
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Je li električni automobil za vas? Vlasnici BMW-a ".
8 godina
suspendiran
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
telefon 2 kaže...
Nije zgorega malo porazmisliti što zabrana IC automobila i forsiranje EV znači u infrastrukturnom smislu. Struju je lako protegnuti, ali kada fosili budu izgnani s njima će pomalo i benzinske

 Uz punionice električnih automobila treba još više popratnih sadržaja jer punjenje ipak traje malo dulje od tankanja. Neće oni izumrijeti, a ionako im profit ne ovisi previše o benzinu već o ostalim drangulijama koje se tamo prodaju 50% skuplje.

Ja rekoh
6 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
Možda se ide previše na cjepidlačenje, rijetko put traje duže od 400 km u komadu, valjda nekad morate i piškiti ili vi u dizelašima nosite pelene. Tako da ne vidim velik problem, eventualno može se dogoditi situacija da stvarno tih par minuta na punionici se radi o "životu i smrti".

Ako gledam po sebi, svakako kod dugih putovanja kad stanemo na benzinsku natočiti gorivo, odemo na wc i usput pojedemo nešto, nekad i kavu popijemo. Tako da stvarno ne vidim velik problem, za blizu kući vožnje pa sigurno će se puniti po noći dok vlasnici spavaju. Nećeš sigurno ići na posao pa na pola puta puniti. Ako radiš cca. 200km od kuće onda sigurno nećeš kupovati auto na struju.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
Ma lako za to, mene više brine strana prerade nafte, rafinerije - radi se o golemoj infrastrukturi
9 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
tgmcro kaže...
DexCro kaže...
Kao što sam rekao na početku, negativna "iskustva" s EV-ima imaju oni koji ih ne voze. I pri tome su i prilično glasni. Oni koji imaju EV, a vidim da ih i ovdje ima sve više, najnormalnije se voze i ne događaju im se svi ti užasni scenariji. Da, infrastruktura u HR bi mogla biti bolja, ali na sjeveru i zapadu je izdrživa. Sve više je brzih punionica tako da čekanja nema ili su minimalna.
A evo i možda neočekivanog savjeta: EV je loš izbor za one koji nemaju vlastito mjesto za punjenje preko noći.
Daleka putovanja su veliki problem ako se ide na istok ili jug.
Sve ostalo prolazi uz uvjet da se ne kupuje stara krama s dometom od stotinjak kilometara. Auti od 400+ km dometa nisu rijetkost, a ako su polovni i cijena im je sve prihvatljivija.
Doći će sve to na svoje mjesto pa čak i u ovoj našoj vukohebini.

Doći će sve to na svoje mjesto čak i u ovoj našoj vukojebini kad stignu stvarna iskustva iz ne-vukojebinskih zemalja - gdje ljudi polako ali sigurno pizde i shvaćaju koliko su EV-ovi u ovom trenutku očajan izbor. Pa ih više nitko neće htjeti.

 

Živim u Njemačkoj i radim u velikoj američkoj korporaciji. Prije godinu dana company policy za poslovna vozila na koje imaju pravo svi stalno zaposleni je postao: samo EV ili hibrid. Očigledni rezultat greenwashing pritisaka na velike firme. Jer, ono, spasit ćemo planetu. Koliko se sjećam, možda ne precizno postotka, ali tu je negdje, SVA osobna vozila na svijetu na fosilna goriva doprinose samo sa 6% od ukupnog ispuštanja CO2 u atmosferu. Dakle, ako ih sva zamjenimo EV-ovima, fakat smo "riješili problem". NOT.

Entuzijastični kolege, kakvi jesu, odmah su počeli naručivati EV-ove, ponuđene od raznih proizvođača, od BMW-a, Volva, nordijskog Polara, do Tesle, itd. Trebalo je samo 3-6 mjeseci da se kreira interni forum u Teamsima u kojem ljudi vrište od očaja. Neovisno o brandu, svi deklarirani dometi vozila su bili barem 30-40% niži u stvarnosti. No to nije glavni problem. Počele su im rikavati baterije, već nakon prijeđenih SAMO 3-4 K km. I to isto neovisno o brandu. Rikavale su baterije jednako BMW-u, Volvu, Tesli i ostalima. Onda bi to dali na servis pod garancijom, da bi im bilo rečeno da moraju pričekati 3+ mjeseci, jer "postoje problemi u proizvodnji tih velikih baterija" zbog nedostatka materijala iz Kine. Pa su dobili zamjenski auto, na fosilna goriva.

Ne govorimo o par primjera, događa se to STOTINAMA kolega u firmi. Baterije su pod jamstvom, ali procijenjeno koštaju nevjerojatne tisuće i tisuće €, ono 20K do 30K ovisno o automobilu. Jeste li čuli da se te krepane baterije (prisjetimo se, nakon samo nekoliko tisuća prijeđenih kilometara) ne mogu dobro reciklirati, sadrže nevjerojatno toksične materijale, pa završe u sabirnim centrima opasnog otpada?

 

Jedan od gorih primjera je kolegica koja je s obitelji krenula iz Minhena u Berlin po noći oko prošlog Božića da ga provede s obitelji tamo. EV baterija joj je krepala na usamljenom dijelu autoputa negdje u šumi u Njemačkoj, oko 3 ujutro. U autu je bila cijela obitelj, 2 male djece, bebe. Pa su zvali vučne službe, servisnu podršku proizvođača, sve koga su mogli. Vučnoj je trebalo 3 h (da, događa se i u Njemačkoj) da dođe i pokupi ih. Temperatura vani je bila -6 celzija, svi, uključujući bebe su se u 3h posmrzavali ko guzice, zahvaljujući relativno novom EV-u i njegovoj bateriji.

 

Stoga "dragi" greenwasheri i ostali ignoranti, molim prestanite sa svojim tvrdnjama o genijalnosti EV-a. TO JEDNOSTAVNO NIJE TO. I nije za nikoga. Jer da jest, ne bismo imali sve ove rasprave. Entuzijasti provode valjda više vremena svađajući se po netu oko EV-ova, nego ih voze (s razlogom.) I to neće biti to dok se ne prijeđe na potpuno drugu tehnologiju.

 

(Da vozio sam EV-ove, od Tesle, do raznih drugih. Uopće me ne vesele, niti u vožnji. Godišnje prijeđem oko 40 K km na relaciji DE - HR uglavnom. I uživam u svojim vozilima nabrijanih motora koja koriste draga, za sada nezamjenjiva, fosilna goriva.)

 Da se nadovezem, Poznanik placa zadnjih 2.5godine odprilike 247€ svaki mjesec stadt-u(BW, Stuttgart kreis) za "skladistenje" baterije, jer nemaju adekvatnog odlagalista(Tako kaze Mercedes Bad Cannstatt-Stuttgart), i placat ce sve dok se alternativa ne pronade, u prometnoj je ostao bez Mercedes(model neznam iskreno) EV-a i sumljam da ce ikad vise EV uzet...

 

Ovo za ADAC je istina,prorezana guma na autoputu prema Putgarten(najsjevernija tocka njemacke) naravno rezerva je nepostojeca u autu jer dolazi sa kompresorcicem i setom za popravak rupica, nakon razgovora s njima i cekanja 4+ sata nezna covijek bi li se umio ili ubio 

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
15 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
Hazzard From da Hood kaže...
tgmcro kaže...

 

Ne govorimo o par primjera, događa se to STOTINAMA kolega u firmi. Baterije su pod jamstvom, ali procijenjeno koštaju nevjerojatne tisuće i tisuće €, ono 20K do 30K ovisno o automobilu. Jeste li čuli da se te krepane baterije (prisjetimo se, nakon samo nekoliko tisuća prijeđenih kilometara) ne mogu dobro reciklirati, sadrže nevjerojatno toksične materijale, pa završe u sabirnim centrima opasnog otpada?

 

 Da se nadovezem, Poznanik placa zadnjih 2.5godine odprilike 247€ svaki mjesec stadt-u(BW, Stuttgart kreis) za "skladistenje" baterije, jer nemaju adekvatnog odlagalista(Tako kaze Mercedes Bad Cannstatt-Stuttgart), i placat ce sve dok se alternativa ne pronade, u prometnoj je ostao bez Mercedes(model neznam iskreno) EV-a i sumljam da ce ikad vise EV uzet...

 

O

 Njemci ugasili nuklearke glede otpada, progurali ih greenpeace momčići koji se bore za EV i ne smetaju im elektrane ugljenare.Plus ne brine ih zahtjevnost i ulaganje u el mrežu koja več sada puca radi punjenja EV

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
15 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
Rekao sam u drugoj temi, da je EU stalo do ekologije dozvolila bi uvoz jeftinih kineza bez carine, pa da si ljudi poput mene kojima je novi EV preskup kupe, uštekaju ga doma u graži i zaborave na plaćanje benzina...ja bi ga koristio za gradsku vožnju i jednom godišnje do mora i sjeo bi mi jeftini kinez ko budali šamar. Ali od toga ništa i ostajem na benzincu zauvjek, na žalost. Kroz benzin finaciram uhljebistan a kro preskupi EV isto tako. Win-win za državu, minus za mene i zagađeni zrak u ZG.
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
dery kaže...
Hazzard From da Hood kaže...
tgmcro kaže...

 

Ne govorimo o par primjera, događa se to STOTINAMA kolega u firmi. Baterije su pod jamstvom, ali procijenjeno koštaju nevjerojatne tisuće i tisuće €, ono 20K do 30K ovisno o automobilu. Jeste li čuli da se te krepane baterije (prisjetimo se, nakon samo nekoliko tisuća prijeđenih kilometara) ne mogu dobro reciklirati, sadrže nevjerojatno toksične materijale, pa završe u sabirnim centrima opasnog otpada?

 

 Da se nadovezem, Poznanik placa zadnjih 2.5godine odprilike 247€ svaki mjesec stadt-u(BW, Stuttgart kreis) za "skladistenje" baterije, jer nemaju adekvatnog odlagalista(Tako kaze Mercedes Bad Cannstatt-Stuttgart), i placat ce sve dok se alternativa ne pronade, u prometnoj je ostao bez Mercedes(model neznam iskreno) EV-a i sumljam da ce ikad vise EV uzet...

 

O

 Njemci ugasili nuklearke glede otpada, progurali ih greenpeace momčići koji se bore za EV i ne smetaju im elektrane ugljenare.Plus ne brine ih zahtjevnost i ulaganje u el mrežu koja več sada puca radi punjenja EV

 Na nasu srecu upalili su opet u Lauffen Am Neckar(Blizu mene) nuklearku kad je podivljala cijena struje prije godinu, godinu i pol..Od tad woke green shi*s prosvjeduju do dana danasnjeg u Heilbronn Kreis a to sto im je doma racun struje i dalje relativno normalan nikom nista....Svabe su cudne biljke, velika vecina njih..

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
8 godina
suspendiran
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
telefon 2 kaže...
Ma lako za to, mene više brine strana prerade nafte, rafinerije - radi se o golemoj infrastrukturi

 Svaka bušotina, rafinerija, benzinska... ima rok trajanja. One će jednostavno umrijeti od starosti, jedna po jedna, a nove, zamjenske se neće graditi. Benzin/dizel ćemo koristiti barem 30 godina u budućnost.

Ja rekoh
8 godina
suspendiran
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
ajimerej kaže...
Možda se ide previše na cjepidlačenje, rijetko put traje duže od 400 km u komadu, valjda nekad morate i piškiti ili vi u dizelašima nosite pelene. Tako da ne vidim velik problem, eventualno može se dogoditi situacija da stvarno tih par minuta na punionici se radi o "životu i smrti".

Ako gledam po sebi, svakako kod dugih putovanja kad stanemo na benzinsku natočiti gorivo, odemo na wc i usput pojedemo nešto, nekad i kavu popijemo. Tako da stvarno ne vidim velik problem, za blizu kući vožnje pa sigurno će se puniti po noći dok vlasnici spavaju. Nećeš sigurno ići na posao pa na pola puta puniti. Ako radiš cca. 200km od kuće onda sigurno nećeš kupovati auto na struju.

 To su ekstremi, ljudi koji kakti voze 700-800 km u komadu. Ne bih se obazirao na to, štoviše, rekao bih da bi im to trebalo zabraniti. Takvi završe u crnoj kronici, rubrika na autocesti XY, u 4 ujutro...

 

Međutim, realno, ako često imaš dulja putovanja zbog posla i napetu satnicu, a ima takvih ljudi, onda EV jednostavno postane smetnja.

 

Isto tako, ako nemaš svoje dvorište ili garažu, zaboravi EV.

Ja rekoh
5 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
Ivan(4) kaže...

Koleginica se vratila iz Amerike, tamo su iznajmili auto jer su hteli da naprave nekakav road trip i izbor je pao na Teslu pošto inače dosta razmišljaju o električnim automobilima. Dobra stvar: imaš ugođaj sportskog automobila. Lošija stvar: čak i u Americi, nije idealno. Rastojanja su ogromna i 350km se pređe kao od šale, tako da stalno misliš o tome gde je punionica. Pri tom supercharger to odradi za 20-ak minuta, ali "i dalje je to 20 minuta". Konačan utisak nije sasvim negativan, ali nije ni "želim!", već "hteli smo da probamo, pa sad i jesmo".

 Imas ubrzanje sportskog automobila. Ugodjaj sportskog automobila je puno vise od toga....

8 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
Posmatrač kaže...

 Imas ubrzanje sportskog automobila. Ugodjaj sportskog automobila je puno vise od toga....

Točno to, i čudi me da Hyundai jedini to kuži.

(baš su idealno podesili zvuk na sva tri moda, genijalno)

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.8.2024 13:58 (fer-de-lance).
13 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
fer-de-lance kaže...
Posmatrač kaže...

 Imas ubrzanje sportskog automobila. Ugodjaj sportskog automobila je puno vise od toga....

Točno to, i čudi me da Hyundai jedini to kuži.

(baš su idealno podesili zvuk na sva tri moda, genijalno)

 

Kad bi barem postojalo vozilo koje nativno proizvodi ovakve zvukove. Oh, wait...

8 godina
suspendiran
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
Posmatrač:

Sportski automobili su za jedan promil populacije. Valjda se nećemo praviti da je bmw 320dizel sportski auto.

Sad ono što je bliže svima nama u svakodnevnici, prije par dana sam, a nakon dosta pauze, imao priliku provozati susjedovu novu škodu octaviu dsg što je inače odličan automobil, a on moju Teslu. Nakon Tesle (ili bilo kojeg drugog EVa), to je smeće. Tek sad vidiš koliko je ICE sjeban, sve nešto trza, lijeno je ko puž (a DSG je najbrži automatik kaj postoji), zvukovi, ma cijelo rukovanje s automilom. S M E Ć E.

a to ti ne sjedne nakon par sati test vožnje, tek kad se potpuno navikneš na profinjenost električnog pogona. Čudo. Nikad više ICE.
Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
Sto god ti rekao, ali teslina unutasnjost - S M E Ć E.
Izvana isto izgleda tako bezlicno, da mi ga netko pokloni odmah bi ga prodao.
Kazes DSG mijenjac trom, a mijenja brzine u milisekundama. Ti mora da jebes onda brže od zeke.
Kao i ti, i drugi imaju svoje misljenje. Ovo je samo moje.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
offline
Je li električni automobil za vas? Vlasnici BMW-a

Nakon ID.5 sve mi je bilo smeće, srećom nemam para za takav auto pa sam jako brzo zaboravio kak je dobar :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Je li električni automobil za vas? Vlasnici BMW-a

Gospodo draga koji pljujete po EV-evima, da čujem koliko vas je uistinu bilo vlasnik jednoga i na kraju se vratili na ICE vozilo?

Nijedan naravno, sve se priča iz druge/treće ruke i prodaje pamet koju serviraju mainstream mediji. 

 

Osobno imam jedan EV već 4 godine, drugi dolazi uskoro. Primarna namjena je bila vožnja po gradu i za to je poslužio savršeno. Sad ćemo uskoro odlučiti hoćemo li ići na 100% BEV ili ćemo ostali na 50/50. 

 

Naravno, da napomenem, BEV nije za svakoga, tko putuje na dulje relacije često po meni ne bi trebao uzeti električno vozilo, eventualno uz drugi auto. Isto tako, cijela ova antipropaganda je utjecala i na prodaju tako da možete očekivati pad cijene ako ga uzimate novoga. Ali svejedno, kad se naviknete teško je ići natrag. Naravno ima tu dosta polupoizvoda i da se lako naći koje izbjegavati, ali nije sve tako crno. 

 

I da dodam još jednu stvar, BEV != PHEV. 

Hybridi su uglavnom teško smeće, tako da se radije odlučite ili na jednu ili na drugu opciju. 

 

A što se tiče ICE vozila, nemam ništa protiv, ali problem s tim je što su ekološki zahtjevi ubili i njih. Današnji moderni dizeli s milijardu sustava protiv zagađivanja, adblue i slične gluposti, te s druge strane benzinski motori s 3 cilindra koji pogone SUVove, kako god okreneš u problemu si kad krene crkavati. 

Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
suspendiran
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
Pero dinamit:

O slažem se s tobom da tesle nisu lijepe izvana, pogotovo odozada. Obzirom da sam ja unutra, jedini koji će trpiti ružnoću si ti jer sam uvijek brži. Šala šala, bez zamjerke.

Unutra je stvar navike, kad skužiš da kompjutor za tebe, automatski, odradi sve što treba, shvatiš da ti ne treba 83 gumba pa se prepustiš cesti i uživaš u vožnji do jaja.

Vožnja je čudo, a koliko god DSG bio brz, ja ga baš lajkam, nije ni do koljena fluidnosti i mekoći s kojom električni motor bez mjenjača radi. A da ne govorimo o potrebi za iznenadnim ubrzanjem, nema ničega blizu takvoj instant reakciji. Pa kad stojiš na raskrižju, autostop odradi svoje i hoćeš se ubaciti, a papučica mrtva, ništa se ne događa sekundu do dvije. Počneš se smijati i čekaš ostatak kolone da prođe. ja za to vrijeme već vozim 30 kmh. Moraš probati, ne pokušavam te uvjeriti jer to prvo moraš sam doživjeti da bi shvatio.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.8.2024 12:51 (Feudalac).
15 godina
online
Je li električni automobil za vas? Vlasnici BMW-a

Zakaj su Hybridi uglavnom tesko semce?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
Feudalac kaže...
Pero dinamit:

O slažem se s tobom da tesle nisu lijepe izvana, pogotovo odozada. Obzirom da sam ja unutra, jedini koji će trpiti ružnoću si ti jer sam uvijek brži. Šala šala, bez zamjerke.

Unutra je stvar navike, kad skužiš da kompjutor za tebe, automatski, odradi sve što treba, shvatiš da ti ne treba 83 gumba pa se prepustiš cesti i uživaš u vožnji do jaja.

Vožnja je čudo, a koliko god DSG bio brz, ja ga baš lajkam, nije ni do koljena fluidnosti i mekoći s kojom električni motor bez mjenjača radi. A da ne govorimo o potrebi za iznenadnim ubrzanjem, nema ničega blizu takvoj instant reakciji. Pa kad stojiš na raskrižju, autostop odradi svoje i hoćeš se ubaciti, a papučica mrtva, ništa se ne događa sekundu do dvije. Počneš se smijati i čekaš ostatak kolone da prođe. ja za to vrijeme već vozim 30 kmh. Moraš probati, ne pokušavam te uvjeriti jer to prvo moraš sam doživjeti da bi shvatio.

 Sve stoji.

 

Brža je tesla, naravno. Bilo bi tužno da nije brža. Ali nema zvuka motora, samo fijuuuuu. Meni totalno odbojno. Ne trebaju ni meni 83 gumbića, ali taj izgled svega, krenuvši od volana mi se nimalo ne sviđa. Svatko hvali svoje i tu ćemo stati. Sretno s vožnjom!

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM

Imam novi M3 Highland i kvaliteta materijala je top, ne možeš naći tvrdu plastiku nigdje na tom autu. Meni osobno taj minimalizam super odgovara, a i mnogima koje sam vozio. Uglavnom svi su ostali pozitivno iznenađeni.

 

Dolazim sa Škode Octavie DSG 150KS i mogu reći da moram birati ponovo između Škode i Tesle da bih odabrao sigurno Teslu. Jednostavno najbolji auto koji sam do sada vozio, kompletno drugačije iskustvo od tradicionalnog ICE auta.

11 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
assassin.st kaže...

Gospodo draga koji pljujete po EV-evima, da čujem koliko vas je uistinu bilo vlasnik jednoga i na kraju se vratili na ICE vozilo?

Nijedan naravno, sve se priča iz druge/treće ruke i prodaje pamet koju serviraju mainstream mediji. 

 

Osobno imam jedan EV već 4 godine, drugi dolazi uskoro. Primarna namjena je bila vožnja po gradu i za to je poslužio savršeno. Sad ćemo uskoro odlučiti hoćemo li ići na 100% BEV ili ćemo ostali na 50/50. 

 

Naravno, da napomenem, BEV nije za svakoga, tko putuje na dulje relacije često po meni ne bi trebao uzeti električno vozilo, eventualno uz drugi auto. Isto tako, cijela ova antipropaganda je utjecala i na prodaju tako da možete očekivati pad cijene ako ga uzimate novoga. Ali svejedno, kad se naviknete teško je ići natrag. Naravno ima tu dosta polupoizvoda i da se lako naći koje izbjegavati, ali nije sve tako crno. 

 

I da dodam još jednu stvar, BEV != PHEV. 

Hybridi su uglavnom teško smeće, tako da se radije odlučite ili na jednu ili na drugu opciju. 

 

A što se tiče ICE vozila, nemam ništa protiv, ali problem s tim je što su ekološki zahtjevi ubili i njih. Današnji moderni dizeli s milijardu sustava protiv zagađivanja, adblue i slične gluposti, te s druge strane benzinski motori s 3 cilindra koji pogone SUVove, kako god okreneš u problemu si kad krene crkavati. 

 

 

Jedan interesantan podatak

 

"

U Seoulu pripremaju novi zakon koji će zabranjivati korištenje podzemnih garaža za sva električna vozila čije su baterije napunjene na više od 90 posto kapaciteta. Također, nastojat će se uvesti ograničenje punjenja na brzim javnim punionicama na 80 posto kapaciteta. 

Povod ovakvim potezima je događaj koji se zbio ranije ovog mjeseca kad je došlo do samozapaljenja Mercedesa EQE, koji je bio parkiran u podzemnoj garaži. Epilog je bio oštećenje 880 vozila, a 1600 kućanstava je ostalo bez električne energije i vode na čak tjedan dana. "

 

Ispada da je manje riskantno imati kraj sebe ogranak neke terorističke ćelije nego  EV, zamisli tek da ih je bilo nekoliko jedan do drugog.

 

Ukoliko se uskoro ne nađe riješenje za gašenje takvih požara ili nekakva druga tehonologija samih baterija ovo će veoma brzo imati više ograničenja i štete nego koristi od istog.

Pretpostavljam da će i osiguranja drastično poskupiti police za takva vozila usljed veoma visokih isplata koje će potraživati oštećenici.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.8.2024 11:05 (UncleJimbo).
8 godina
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM

Postoje već dugo LFP baterije, samo ih malo (zapadnih) proizvođača koristi, većinom samo kinezi, i par modela Tesle (zato kaj su skuplje i slabije gravimtrijske gustoće energije).

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.8.2024 16:49 (fer-de-lance).
8 godina
suspendiran
offline
Re: Je li električni automobil za vas? Vlasnici BM
fer-de-lance kaže...

Postoje već dugo LFP baterije, samo ih malo (zapadnih) proizvođača koristi, većinom samo kinezi, i par modela Tesle (zato kaj su skuplje i slabije gravimtrijske gustoće energije).

 

 LFP je jeftiniji. Nisu samo teže po kWh nego imaju i problem s punjenjem na niskim temperaturama. 

 

Zanimljivo je da je baterija u mercedesu koji je spalio Koreju - kineska. Još jedan detalj, to je vrećasta baterija, s njima su stalno neka sranja....

Ja rekoh
15 godina
offline
Je li električni automobil za vas? Vlasnici BMW-a
DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice