Microsoft PC Manager - čistač računala iz tvornice

poruka: 9
|
čitano: 16.200
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Microsoft PC Manager - čistač računala iz tvornice".
15 godina
offline
Microsoft PC Manager - čistač računala iz tvornice

Fascinantno mi je kako je "kompaktno sučelje" (drugim riječima, nema skoro ničeg na ekranu) postalo nešto s čime se hvali kao napredna stvar.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Moj PC  
14 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Microsoft PC Manager - čistač računala iz tvor
Bitanga kaže...

Fascinantno mi je kako je "kompaktno sučelje" (drugim riječima, nema skoro ničeg na ekranu) postalo nešto s čime se hvali kao napredna stvar.

 

 Ponekad je manje više. Ja sam isto bio jedan od onih koji su mrzili ribone u Office-u, AutoCAD-u i još puno aplikacija. Argument mi je bio da mi treba deset klikova da bi došao do onoga što u starom sučelju imam već na ekranu ili eventualno je dva klika udaljeno. Kroz nekoliko godina korištenja promijenio sam mišljenje i sad kad sjednem za neku od spomenutih aplikacija sa starim sučeljem vidim koliko je ovo novo naprednije i lakše za korištenje što u konačnici daje bolju produktivnost. To "nešto" do čega mi treba deset klikova i onako rijetko ili nikako ne koristim a pojednostavljeno sučelje mi omogućava da mi je na dohvat ruke točno ono što u tom trenutku trebam a ne pun ekran višaka koji mi u radu ne trebaju.

 

Danas je trend i prilagođavanje sučelja korisnicima koji su odgojeni na mobitelima i tabletima. Njima je puno lakše koristiti aplikaciju koja je ovako posložena, kao nekakav wizard, nego da sve opcije imaju direktno dostupne na prvom ekranu.

16 godina
offline
Microsoft PC Manager - čistač računala iz tvornice

Više nemaš malog pišu nego ti je isti kompaktni.

A za ozbać; više mi ti cleaneri nemaju smisla, SSD se ne fragmentira, u Windowsima možeš isključiti startup programe jednostavno u task manageru, oslobodi se puno mjesta brisanjem browser cachea, a registry smeće izbjegava portable verzijama programa gdje ide. Za ostalo tu je Revo Uninstaller.

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.
Moj PC  
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Microsoft PC Manager - čistač računala iz tvor
BlueMax kaže...
Bitanga kaže...

Fascinantno mi je kako je "kompaktno sučelje" (drugim riječima, nema skoro ničeg na ekranu) postalo nešto s čime se hvali kao napredna stvar.

 

 Ponekad je manje više. Ja sam isto bio jedan od onih koji su mrzili ribone u Office-u, AutoCAD-u i još puno aplikacija. Argument mi je bio da mi treba deset klikova da bi došao do onoga što u starom sučelju imam već na ekranu ili eventualno je dva klika udaljeno. Kroz nekoliko godina korištenja promijenio sam mišljenje i sad kad sjednem za neku od spomenutih aplikacija sa starim sučeljem vidim koliko je ovo novo naprednije i lakše za korištenje što u konačnici daje bolju produktivnost. To "nešto" do čega mi treba deset klikova i onako rijetko ili nikako ne koristim a pojednostavljeno sučelje mi omogućava da mi je na dohvat ruke točno ono što u tom trenutku trebam a ne pun ekran višaka koji mi u radu ne trebaju.

 

Danas je trend i prilagođavanje sučelja korisnicima koji su odgojeni na mobitelima i tabletima. Njima je puno lakše koristiti aplikaciju koja je ovako posložena, kao nekakav wizard, nego da sve opcije imaju direktno dostupne na prvom ekranu.

 

Da, dobro si rekao, wizard, a ne aplikaciju.

Sreća pa većina desktop aplikacija (pogotovo profi) i dalje nisu kompaktne.

 

Ribboni nemaju veze s kompaktnošću, to je samo pametnije posloženi (i ponegdje dinamički) set toolbara.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft PC Manager - čistač računala iz tvor
Primarni desktop evo puni šestu godinu sa istom instalacijom win10, koja je odmah po dolasku win11 nadograđena.
Nikada nikakav čistač na njemu.
Nikada nikakav plavi ekran smrti, nikad potreba restorea..a poprilično mrcvarim mašinu.
Nekada davno sam i ja robovao svakakvim klinerima..
Sada sam sam sebe uvjerio da se bez toga dobro živi... Preporuka je imati bolje alate koji temeljito rade uninstall.
expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2023 13:05 (torrente).
 
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Microsoft PC Manager - čistač računala iz tvornice

.. a sad ja :)) .. na 'jasan i koncizno-čitak način..' objasniti juzerima što je što, kako čitati textove i što na kraju zaključiti..

 počnimo od konkretnog odlomka-citata, koji je ekšli točan i zapravo jedini dio texta koji juzer (nevičan čitanju bitnog) treba pročitati-razumjeti no u pravilu je upravo surotno.

Microsoft PC Manager zapravo ne uvodi ništa posebno novo, nego se koriste karakteristike koje su ionako već ugrađene u Windowsima, samo ih se prezentira kroz ponešto modernizirano i stilizirano sučelje

 

-to je citat, to je TOČNO i podvučeno ono što juzer-generic-vulgaris treba vidjeti u tom textu, ne šarene ikone ili reklame o bustanju performansi.. no naravno uvjek je upravo suprotno i borim se s vjetrenjačama, no neka.. :)

-dakle, nije to ništa novo, osim nove reklame.. ili već odavno u win imamo recimo diskcleanup.

-naravno, ms svakih x-godina pretumba menije, kao startmeni, tako i CP ili gdje se što nalazi, kako je grupirano tj glupiraju se premješanjem opcija pa kad juzer nešto nauči opet se pogubi kod takve promjene i pomisli kako ništa ne zna (a tad lakše podlegne takvim 'cleanerima'-alatima koji rade nešto čudnovato jednim klikom...).

-ms filozofira, recimo da se sve to gurne pod defender-antivirus, kao sigurnost. .. ok, ima neke logike, no može biti i personalizacija kao desktop-tema pa i schredduler za automatiku npr čišćenje, može biti na sto načina, no kad je jedan već tu tad promjena nije preporučljiva, ergonomija-navike i čemu ako ne donosi ništa stvarno bolje-novo.. tj jedini problem starog diskcleanera je što 90% juzera ni ne zna za njega, nikad nisu prolistali win-apps meni i kliknuli ga..

-druga sitnica, diskcleanup nudi i čišćenje systemskih temp-down-smeća fileova.. no juzer ne zna što.. ili kliknuti button dolje lijevo.. pa tad recimo počistiti gigabayte smeća u download-update folderu gdje ms besmisleno drži smeće dok ima mjesta na disku.. ostalo je zanemarivo mala količina u odonosu na samo taj folder-sadržaj, pri čemu je jednom instaliran update na računalu koje radi bez problema besmisleno smeće, nema ga svrhe zadržavati i sl. tj undoanje-deinstalanje-rollbackanje se radi u idućem rebootu ako nešto ne valja, ne radi.. npr pogrešan driver za vga i sl. ili bug u updateu.. no čuvati ga nema smisla tj ako je i došlo do greške-buga tad ćemo skinuti sutra novo-ispravno.. besmisleno čuvanje smeća + nije uključeno u diskcleanup ako juzer ne klikne butonćić..

 

-s win10 su počeli kemijati nove menije-controlpanel-reorganizirano.. i klasično ms nedosljedno ili na pola, dok istovremeno imamo i stari CP .. za nešto, za nešto nema itd..

-tako je ms uključio recimo čišćenje download-juzerskog foldera.. a to je loše, suprotno od onog update-sys-down u C:\Windows\SoftwareDistribution\Download .. i tad je juzer čekiranjem te opcije obrisao nešto što nije želio obrisati.. tj download-juzerski nije smeće ili možda je .. možda nije. Juzer treba znati što briše, isključivo tad treba brisati, npr u recbyn a iz kante može čistač-automatika.. ali ne iz foldera, bilo kojeg, tj down-preuzimanja je samo jedan od foldera juzera, kao doc-music-video.. i teoretski bi juzer u njima tako grupirano držao sadržaje, no ništa od tog nije za brisanje jer juzer nije lupio del tj ne nalazi se u kanti za smeće..

 

-mjesta koja se mogu, 'na ćoravo', uvjek brisati-isprazniti, na svakom win (winver..) su:

.. već spomenuti C:\Windows\SoftwareDistribution\Download

- klasični user %temp% i win-temp koji se nalazi na C:\Windows\Temp tj jedina razlika što bi po pravilima (da ih se svi pridržavaju) taj temp trebao koristiti samo os i znati što je (ne)potrebno tj kad (ne)obrisati.. i tad je taj folder relativno čist, dok je userski-temp konstantno s nekim radnim temp-fileom jer računalo i appsi stalno nešto rade, logovi.. ovisno o tome što je sve uključeno.. + osim tog foldera same apps-utilsi-dodatci .. mogu koristiti neki svoj apps-folder za tempove, kao recimo browseri (dok word kreira tempfile na mjestu gdje se nalazi otvoreni doc-file, srkiven i označem $imenom bez prvog slova.. služi za recovery.. nakon tog je smeće i u normalnom radu se obriše tj ostane samo ako je došlo do smrzavanja ili recimo juzer izvuče stikić prije nego je zatvorio word-doc.. taj file je smeće, tj moguće je spasiti dio ili čitav doc samo u prvom idućem paljenju kad će automatika to i ponuditi, nakon tog je smeće no ostaje jer ga nitko ne vidi, ne čisti..).

 

-ako juzer ručno-filemanagerom dođe u te foldere može pobrisati sadržaj (ne folder!) .. jednom brwosano može se napraviti shortcut na desku i tad je to par sec za brisanje (ctrl+a .. del, ako se želi preskočiti kanta za smeće +shift ili naknadno isprazniti i kantu..).. uzerski, u adresu utipkajte %temp%.. (enter) i tu ste. Brisanje tog je lako, par sekundi + potvrda za admin + potvrda za readonly i sl. ili preskakanje aktivnih jer se njih ne može brisati no njih ni ne treba brisati jer su novo-aktivno smeće, ne staro za brisanje, tj uz tih par pitanja-nextanja to sve zajedno traje 10sec za sva tri foldera. To juzer može sam bez čitstaća + čak je 'bolje' nego isto to prepustiti diskcleaupu jer on čekira-provjerava.. tj troši više vremena za provjeru pri čemu je to smeće, nema potrebe provjeravati, tj izuzetak je samo ako je juzer iskopirao-muvnuo neki file u te foldere a tad pitanje zašto ili to nije mjesto za to.. nek muvne negdje drugdje :) .. ili ako je greškom, greške se plaćaju tj ako do tad nije otrkio gdje mu je file tad je on već bio izgubljen pa ga nije šteta ni pobrisati.

-pošto je to brže, tih 10tk sec, tek nakon tog pokrenuti diskcleanup koji će brže proći skupljanje fileova, tj takvim brisanjem se uštedi i minuta prebrojavanja dok se ponudi brisanje.. (klasični ček-opcije..) + sysfile button dolje lijevo a svaki put diskcleanup prebrojava.. no juzer koji ne želi ručno prazniti ta tri foldera može i ovako tj na ssdu i novim računalima je to realtivno brzo ili ako čekanje minute nije važno.. izbor juzera.

-tek ankon tog ima smisla obaviti i defrag diska i to za hdd.. dok će ssd samo renumerirati-prebrojati i gotov je za nekoliko sekundi (hdd može potrajati, minute pa i sati ovisno o količini.. i zato je staro pravilo da se disk podjeli na particije, os-sys i apps-radno, tj za os je tad manje brige-održavanja pa i defrag lakše-brže odradi istu stvar.. no s ssd se sve mijenja.. pravila se mijenjaju).

-obaviti defrag poslje je logično, obaviti defrag prije brisanja je besmisleno + sporije jer računa s više fileova koje je ekšli smeće i obristat će se.. dok automatika to ne uzme u obzir i pokrene recimo po datumu kod paljenja, dok update nešto radi antivirus skenira.. i to tad traje-traje.. beskonačno + mogućnost problema jer nije to tako lagan task, najteži ekšli gledajući diskove teže od kopiranja i sl. a u paljenju sve apps nešto žele ažurirati..

 

-prosječan juzer (izmišljena ili teško definirajuća kategorija) može recimo jednom godišnje obrisati-počistiti računalo, kao od prašine.. može svaki mjesec, tjedan.. ovisi o tome što-kako radi, no realno s dovoljno mjesta nema potrebe.. može godina. (osim kad nema dovoljno mjesta, no tad je to samo privremeno-kratkotrajno tj tad je storage-sys disk premali za normalne potrebe tj os treba recimo +30gb za takve potrebe a indikator je u proporciji s kapacitetom što je zavaravajuće pa nije isto imate li 120gb disk s 10% free ili 4TB s 10%.. dok će crveno-zeleni indikator to sugerirati po postotku a os-fileovi tražiti po zauzeću mjesto.

-bez tog mjesta os ima problem.. svaki temp a koristi ga svaka app stalno u radu, čak i kao stari swap koji se realno više ne koriste ali je prisutan kao mogućnost 'ako zatreba' + hyber-sleep itd.. dok se njih može i podesiti-muvnuti ili razbacati po drugim diskovima, može i ostale temp kao os-variable-pathovi, kao što se može muvnuti recimo desktop ili download folder na drugi disk, no problem je to raditi u radu tj nije isto kad je to od početka napravljeno jer sve app nešto naprave za sebe i u installu podese neki config.. ne moraju kasnije provjeravati, tj razlika između recimo portable appsa i recimo igre.. neke rade copypasteane bilo gdje, neke se bune, nekima morate ispraviti config ili reinstall itd.. pa na postojećem to nije jednostavno kao na čistom-novom računalu-osu (instalacija) + ne znači da će apps poštivati promjenu, tj neke imaju hardcodiran path kao c:-win.. ili koriste svoj folder pa o tome ovisi gdje će biti tempovi dok recimo browseri ne nude customizaciju pa će se chrome i sl instalirati na c: .. ne nude izbor, tad je beskorisno muvati pola smeća tj imati smeće na par mjesta..

 

idući citat, nastavak odlomka.. opet važno

Ipak, ne može se ne reći da će itekako dobro poslužiti za jednostavno čišćenje računala od nagomilanih datoteka i to pogotovo onda kada se želi osloboditi dodatnih prostor na disku bez rizika da će biti uklonjeno neštošto bi kasnije moglo stvarati probleme (nešto što se povremeno može dogoditi kad se koriste specijalizirani alternativni alati za čišćenje računala).

- može se nereći svašta :) .. tj ms svojim filozofijama radi više štete nego koristi, ponovo podsjetnik, za nešto što je već odavno tu, postoji, radi.. i ne briše slučajno-pogrešno, tj cleanup isključivo ono za što zna da smije, dok su ostali alati kao CC recimo agresivni, juzer ne razumije točno ponuđeno.. pa na pitanje 'sve' odgovori 'da'.. tj sličnu glupost je u nekom trenutku i sam ms radio s download-juzerskim folderom, kao i bug-greška koja je u upgradeu prije par godina ostavila juzera bez doc-folcera (prazno) jer nisu čitali stvarni path nego koristili defaultni-hardkodirani na c: tj juzer koji je imao muvnute dokumente ostao je bez njih.. gadno, no realno 1%.. pa je prošlo.

-cleaneri ili optimizatori kao CC ili antivirusi često ponude juzeru pitanje u stilu 'želiš li max sigurnost', brzinu, sve.. i sl. i juzer naravno klikne da-sve-max.. a tad odu i takve stvari koje ne treba dirati-brisati, npr podatci za uninstall appsa i tad ne možete uninstalirati uredno (možda reinstall pa onda deinstall..).. ili famozne-priče o optimizaciji reg-a.. tj jedini razlog za recimo revounistaller je recimo adobe-zaštita i sl. tj način kako sakriju key-licencu.. tj ne koristi se tad zbog oprimizacije nego eliminira sve skrivene adobeove ili druge app zapise kojima takva app recimo vidi da je već potrošen trial-30d period i sl. no to nije stvar održavanja-brisanja nego zaštite.

-CC je prije nešto godina imao malware aferu.. nije preporučljiv, odnosno kao svaki drugi alat, juzer treba znati-koristiti + izbor i odgovornost.. moja preporuka, ne, win ima sve potrebno + tri foldera ručno ili sporije kad to radi diskclenup.. ne treba treća app, tj filozofija čišćenja smeća-viška pri čemu je i ta app tad višak :) tj juzer mora znati osnovno, kao što mora znati natočiti gorivo i provjeriti kazaljke ima-nema ili crvena lampica za ulje.. mora, bez tog nek ide taxijem a tad je u pogrešnoj temi, jer ovi alati služe da juzer nešto radi, održava, ne da netko drugi-treći to radi za njega, tj kao vožnja auta-taxija.. ili to radiš sam za sebe ili ne. Ako je odgovor ne, tad nema što raditi u temi osim naučiti kako se to može, lako.. i radi. + tad eliminira jedan rizik npr moguć malware kao CC.. a da ne govorimo o komercijali-licenci i crackovima tj svi tad žele naplatu i znaju se zaštititi, tj ako nakon korištenja crackanog softa imate problem to je normalno, bez tog bi računalo radilo desetljeće bez problema kao recimo post-torrenta malo iznad.. tj nema on posebne win, imamo iste, ja-on-mi-svi.. iste drivere, iste browsere.. razlike su takve apps i navike a po broju problema lako je zaključiti gdje je dio uzroka, upravo u korištenju takvih apps-optimizatora + (ne)znanje koje je nužno za svaki alat tj treba znati što briše, posljedice pa i što se nudi pod nekom opcijom .. a čak i ms povremeno napravi sranje, dok je takvim malim firmama to skoro pa biz kao cc :)

 

-što je dobro-loše s ovom 'iteracijom' već postojećih alata u win? ms pokušava, neki odjel nešto radi, kemija, smišlja.. i čini mi se.. da previše tog guraju u nešto što treba biti malo-klik-next.. tj jasno mi je da žele objediniti pod recimo antivirus, no previše tog ima, tj postane nepregledno, neintuitivno, dok diskcleanup i dalje radi upravo ono što treba raditi.. pravi klik-next a ova organizacija je samo frontend za isti diskclenaup koji će na kraju klikanja obaviti istu stvar. Problem je kad se projekt iz malog-pomoćnog pretvori u mastadonta, tj treba li to tako ili pomaže li to prosječnom juzeru? .. pošto nije novo, već postoji, već viđeno.. pitanje, koliko običnih juzera je uopće ikad do sad klikalo po tim menijima, tražilo čišćenje diska i sl? .. onak, 1%.. ostali upale browser, igru, rade.. i tad je besmisleno to tako mastadontski slagati, dok svaki user može sad stisnuti win-logo tipku i tipkati disk .. pojavit će se 'čišćenje diska' .. klik i tu ste. Treba lakše? brže? juzer-retardus? tj misli li ms da je juzer retardus-ameba koja ne zna ni disati, čitati? .. tad mu se ne daje alat i ne pita ga se nešto za sigurnost-rad osa, pokaže mu se slika teletubiesa i to je to.

-treba li juzer nešto češće, dnevno-tjedno-godišnje? shortcut je teško napraviti ili pinati app na meni-traku? juzer koji to ne zna nije juzer ni početnik.. kao što nije vozač ako ...

-ako ms želi, može napraviti opcije, dodati mogućnost da ne gnjavi pitanjem za brisanje smeća iz smeća.. itd. no ms svojom logikom (u novim win10-11) defaultno isključi obavijest o brisanju koja je VAŽNA i juzer je treba uključiti da bi bio svjestan ako je recimo slučajno nešto obrisao recimo mačka pređe preko tipkovnice.. no ms to isključi samo tako jer se neki PR odjel tako smislio.. a ne nude opciju da isprazni temp-folder bez 2-3 pitanja-potvrde da smo admin na svom računalu i da stvarno želimo obrisati to što smo računalu rekli da želimo obrisati pa nas pita, justincase.. onak, odskakući više i ne pomaži mi :)) dok recimo skala za UAC radi svoje i tek spuštanjem na nulu računalo postane skoro upotrebljivo ali ne više kao nekad s pravim admin ovlastima nego možda-ako itd.. a sve zbog sigurnosti, pri čemu gnjave kad se prazni temp-download i sl. a ne gnjave kad upadne virus-malware i ono što bi trebali prevenirati (istina jer oni znaju kako zaobići, tj ispadne da ograničenja jedino ograničavaju korisnika, ne malware..) :)

 

-ništa novog, ništa bitnog, čak ni organizacijski-intuitivnije.. peti kotač i sl. .. dok je jedina korsit ako juzer umjesto neke treće apps kao CC pomisli da mu CC ne treba jer ima ms-win-app-frontend.. mada je to imao i prije, oduvjek ali nije znao ili je mislio da je cc bolji. Pa hipotetsko pitanje, juzerima, zna li ms napraviti win-os? zna li netko bolje nešto o osu nego ms? zna li cc nešto bolje, nešto što ms ne zna? .. ne trebate cc, ne trebate ni ovaj 'dodatak' koji je samo novi frontend-skin već postojećeg odavno, trebate samo to koristiti a preduvjet je znati, kako koristiti i da postoji.. znanje, ne klik-next. Tad računalo (i auto) radi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
8 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Microsoft PC Manager - čistač računala iz tvor
ihush kaže...

.. a sad ja :)) .. na 'jasan i koncizno-čitak način..' objasniti juzerima što je što, kako čitati textove i što na kraju zaključiti..

tl;dr

Šaljivdžija, nema šta.
OT: ne znam kad sam zadnji put nakon ugradnje SSD-a išao nešto čistiti ili, nedaj bože, reinstalirati windowse. Kasno MS PC Manager na kosovo polje stiže...

15 godina
offline
Re: Microsoft PC Manager - čistač računala iz tvor
hudibitek kaže...
ihush kaže...

.. a sad ja :)) .. na 'jasan i koncizno-čitak način..' objasniti juzerima što je što, kako čitati textove i što na kraju zaključiti..

tl;dr

Šaljivdžija, nema šta.
OT: ne znam kad sam zadnji put nakon ugradnje SSD-a išao nešto čistiti ili, nedaj bože, reinstalirati windowse. Kasno MS PC Manager na kosovo polje stiže...

 -ekšli ne.. tj i taj dio je ms napravio ok, dovoljno dobro, defaultno npr defrag obavi svoje, antivirus poskenira, isprazni se smeće npr 30 dana nakon upgradea ode mogućnost rollbackanja upravo zato.. tj nije win os ili ms nešto bezvezno, znaju, rade, juzer ne treba ništa osim koristiti, tj ako nema adekvatno znanje tad će čačkanjem vjerojatnije napraviiti štetu nego korist.

 

-evo i taj primjer backup-rollbacka koji je od 20gb naviše zauzimao mjesto dok je opcija brisanja-čišćenja u diskcleaneru tek ako klikne sys-button a do prošle godine su išla polugodišnji upgradeovi h1-h2 tj svako malo se skupilo značajno smeče u gb pa sve do 50gb što je već količina za još jedno računalo sa svime potrebnim..

 

-ssd, za razliku od hdd, upravo to je važno, odnos slobodnog i zauzetog tj kapaciteta diska i trajnost-TRIM-a tj realociranih clustera i trošenja. Što je veći ssd s više slobodnog mjesta to ima bolje šanse za trajnost jer interno kontroler tad može 'razbacati' trošenje clustera ravnomjerno, dok u slučaju malog kapaciteta tj malo slobodnog mjesta mora koristiti stalno to mjesto, što povećava trošenje upravo tih clustera koji kad potroše broj zapisa crknu kao žarulja i radni sati.. i zato je važno imati veći ssd u jednom komadu dok zbog razlike u radu nema posljedica fragmentacije jer je to naprosto 'ram' i nevažno je gdje se podatak nalazi dok s diskom (fizički medij ploča-akutator-motor) ima problem pomaka-traženja tj seektime i jednostavno zbog razlike mehanike-elektronike razlozi i potrebe se mijenjaju kao i pravila kako se neki disk 'pravilno' koristi ili optimalno (no za svaki posao je opet specifično..).

-u tom kontekstu imati smeća 20-50gb na recimo 120gb-ssd je jednostavno loše, .. a tako je lako, postoji, može svaki juzer pokretanjem čišćenja diska i šteta što više juzera koristi dodatne alate + problemi koje donesu nego već postojeće u win koje nije novo nego staro, oduvjek.. samo treba znati, odnosno juzer-početnik mora dobiti informaciju da nešto postoji dok ms sad gura nekog mastadonta koji će raditi tisuću-osam stvari i kuhati-masirati.. dok banalnu stvar kao čišćenje diska juzer tad previdi..

 

- kao i to da povremeno isprazni kantu za smeće (ako je uključena). Logika-smisao.. ako je nešto obrisano, u kanti, tad je to smeće... no neka ga neko vrijeme, možda zatreba.. možda? no recimo ako taj folder juzer jednom tjedno-mjesečno isprazni to bi bilo ok, normalno.. tj ovisno o slobodnom kapacitetu da bi ono 'za svaki slučaj ili možda zatreba' imalo smisla, imalo šansu, tad mora biti dovoljno mjesta na disku + dovoljno alociranog mjesta za kantu, dok će kod potrošenog tog rezerviranog kapaciteta po starosti automatika brisati smeće iz smeća.. tj tad se lako dogodi da iduće brisanje potisne-obriše nešto što će juzer možda zatrebati.. možda. Kad se to dogodi tad sav smisao kante nema smisla.. tad je to samo smeće koje skupljamo, koje time troši resurse i ubrzava crkavanje ssda dok usporava rad ostatku jer sys mora sve to kontrolirati, provjeravati, kao npr antivirus koji će više fileova duže provjeravati nego da je to smeće obrisano.. a upravo u tempovima je prvo mjesto upada malwarea.

 

-čišćenje, održavanje, gašenjem polugodišnjih upgradea ostaju mjesečni-kumulativni (sredina mj srijeda..) i juzer može jednom mjesečno ili jednom godišnje to obavitii, pa čak nikad, obavit će to automatika, dovoljno.. tj bolje ništa nego kad juzer čačka ili kad za to koristi CC...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Microsoft PC Manager - čistač računala iz tvor
Moram priznati da kao stari PC korisnik, od kad koristim win10 na svom kompu, nisam niti jednom reinstalirao OS a nije da ga štedim s instaliravanjima koječega.
No također sam odlučio da je vrijeme da to konačno učinim jer ipak stare navike teško umiru, pogotvo kad naletim u My Documents ili Users na folder od neke prastare igre ili aplikacije, a tako dubinsko čišćenje se ne može napraviti nikakvim alatima
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.1.2024 13:02 (Ges).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice