Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva je

poruka: 18
|
čitano: 5.814
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva je ".
15 godina
neaktivan
offline
Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva je

Meni je ovo sasvim OK ako će dovesti do smanjenja cijene stambenog prostora.

Voda tece a vrijeme prolazi ...
 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
Je li u ta 3 tjedna uračunato i vrijeme sklapanja ove skalamerije? Inace 3 tjedna i nije neka brzina. Koliko je ljudi bilo tu? Pola informacija nema.
 
5 1 hvala 0
12 godina
offline
Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva je

Do sada sam samo citao o individualnim demonstracijam 3D tehnologije ispisa gradevina, uz konstatacije da je ovo brze i bolje u svakom pogledu u odnosu na konvencionalne tipove gradnje te najavu da ce drasticno pojeftiniti krajnji produkt (u sto cisto sumnjam, prije ce biti da ce povecati marze). No nitko nije pisao o problemima ili izazovima ove tehnologije. Ne mogu vjerovati da ih nema jer bi se do sada ovo vec masovno primjenjivalo u gradnji.

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
Nadam se da Mujo ne čita ovo
Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva je

Ovo je dobra ideja,neka i građevinari osijete neku vrstu tehnološkog humanizma.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
Još tu treba puno dorada. Ovo je uređaj za mali segment onoga što se gradi (obiteljske kuće). Što sa drugim vrstama objekata koji nisu zamišljeni kao kutija 10x10 m?

Ne kažem da u nekoj budućnosti nešto ovakvo neće prevladati ali do tada koristiti će se postojeći analogni, poluautomatski 3D pisač poznat kao pumpa za beton.

https://autoline.hr/-/prodaja/pumpe-za-beton/MERCEDES-BENZ-17-22--17113013482444458700
Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.7.2020 12:12 (mario.L_hr).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva je

3d ispis betona mi se čini kao stvar koja ima potencijala za gradnju temelja. Moguće je standardizirati dimenzije i savršeno isplanirati strojno polaganje i vezanje armature s printanjem betona, zapravo bi to bilo 4d/5d robotsko pumpanje (+robotska izrada armature) jer se slojevitim polaganjem ne bi dobio idealan rezultat. S vremenom bi možda i AI mogao izraditi temelj u cijelosti samostalno.
Još jedna prednost ovakve gradnje je što se dinamički u beton mogu dodavati razni aditivi po potrebi za točno mjesto pumpanja. 

 

P.S. samo zidanje ionako ne može konkurirati naprednim prefabovima kojima je jedina mana visoka cijena. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.7.2020 12:13 (jozef).
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
Iskreno, ne vidim bas neku prednost ovoga.
 
1 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva

Pa bar su temelji stambenih objekata relativno jednostavni za izvođenje postojecim tehnikama, ovaj način gradnje je nemoguće primijeniti u dubokim građevnim jamama. 3d ispis ima smisla kod modularnih građevina kao što je i prikazano na videu. Veliko ograničenje brzine izvodenja objekata od armiranog betona jest vrijeme njegovanja betona u kojem beton postiže minimalnu tlačnu čvrstoću. Kao inženjer vidim beskonačno mnogo budućih primjena ove tehnologije, naravno jedini problem je cijena. Volio bi vidjeti kako se ovakvi objekti ponašaju pri seizmičkim testovima. Lako je njima u danskoj :P

There are no stupid questions, just stupid people!
12 godina
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
M4R10.1 kaže...

Pa bar su temelji stambenih objekata relativno jednostavni za izvođenje postojecim tehnikama, ovaj način gradnje je nemoguće primijeniti u dubokim građevnim jamama. 3d ispis ima smisla kod modularnih građevina kao što je i prikazano na videu. Veliko ograničenje brzine izvodenja objekata od armiranog betona jest vrijeme njegovanja betona u kojem beton postiže minimalnu tlačnu čvrstoću. Kao inženjer vidim beskonačno mnogo budućih primjena ove tehnologije, naravno jedini problem je cijena. Volio bi vidjeti kako se ovakvi objekti ponašaju pri seizmičkim testovima. Lako je njima u danskoj :P

 Kinezi sve rokaju modularno. Sklope zgradu dok si rekao keks. Nekako u skladu s autoindustrijom mislim da i građevina ide prema automatizaciji.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
"Dinamički u beton dodavati razni aditivi" koji... Ako već pokušavamo "znanstveno" pisati o betonu, jesi možda čuo za pojam segregacije betona, i koje bi to točno aditive dinamički i nedinamički dodavao u beton? Brže vezanje, sporije vezanje, viskoznost ili što? I kakva bi bila prednost "dinamičkog" dodavanja istog kad ionako ne smiješ dozvoliti da beton segregira i prijevozu.... Iz tog razloga automiješalice i "miješaju" beton, da na gradilištu ne dobiješ voda+aditivi+cement+agregat
16 godina
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
DarthMarkus kaže...

 Kinezi sve rokaju modularno. Sklope zgradu dok si rekao keks. Nekako u skladu s autoindustrijom mislim da i građevina ide prema automatizaciji.

 

rokabili bojz:

https://www.engineering.com/Education/EducationArticles/ArticleID/410/Ever-see-a-12-story-building-just-fall-over.aspx

12 godina
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
nikola kaže...
DarthMarkus kaže...

 Kinezi sve rokaju modularno. Sklope zgradu dok si rekao keks. Nekako u skladu s autoindustrijom mislim da i građevina ide prema automatizaciji.

 

rokabili bojz:

https://www.engineering.com/Education/EducationArticles/ArticleID/410/Ever-see-a-12-story-building-just-fall-over.aspx

 Šta, pokupi ekipa i ponovo sastavi.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
12 godina
odjavljen
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
Bolje mi djeluju roboti koji rade prljav posao, već printanja zgrade.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
Dok ne printa armaturu, nije to to.

Same cigle za ovo slože radnici i za manje od 3 tjedna.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
Žuja zakon br.357
Hebeš robota koji ne drži u jednoj ruci ciglu A u drugoj žuju
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva je

Ono sto je netko napisao o primjeru kineza...

Izraduju segmente zgrade na jednoj lokaciji i ko lego sloze na drugoj lokaciji - to je poso..

 

Ovaj printer da nadmasi klasicnu gradnju, malo sutra :)

(ako sljakeri nisu ovisni o Zuji)

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.7.2020 16:22 (Batista).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dvokatnica izgrađena 3D ispisom u Belgiji prva
DarthMarkus kaže...
M4R10.1 kaže...

Pa bar su temelji stambenih objekata relativno jednostavni za izvođenje postojecim tehnikama, ovaj način gradnje je nemoguće primijeniti u dubokim građevnim jamama. 3d ispis ima smisla kod modularnih građevina kao što je i prikazano na videu. Veliko ograničenje brzine izvodenja objekata od armiranog betona jest vrijeme njegovanja betona u kojem beton postiže minimalnu tlačnu čvrstoću. Kao inženjer vidim beskonačno mnogo budućih primjena ove tehnologije, naravno jedini problem je cijena. Volio bi vidjeti kako se ovakvi objekti ponašaju pri seizmičkim testovima. Lako je njima u danskoj :P

 Kinezi sve rokaju modularno. Sklope zgradu dok si rekao keks. Nekako u skladu s autoindustrijom mislim da i građevina ide prema automatizaciji.

 Što se toga tiče, sigurno će u bliskoj budućnosti naći nova rješenja i ovo je budućnost. Samo stvar kod modularne granje je da ok, imaš neko plansko naselje koje gradiš od nule, imaš 20 kuća recimo... Puno brže ćeš tih 20 kuća izgraditi sa nekim oblikom paralelne gradnje. Ljudi podcjenjuju modernu tehnologiju izgradnje objekata. 20 strojeva koji paralelno rade je neisplativ podvig, a recimo ako imaš brigade radnika za svaki specijalizirani posao (betoniranje, armiranje, šalovanje itd) onda oni skaču s jednog na drugi objekt jako brzo, efikasno i financijski isplativo. Takvom izgradnjom je moguće u roku 2-3 mjeseca izgraditi čitava naselja. Ne zaboravimo da su ove strojeve za 3d ispis treba postaviti, nadzirati, servisirati, premještati i da mogu ispisati samo jedan dio grubih radova. Nažalost ili nasreću još su nam potrebni žuja operateri.

There are no stupid questions, just stupid people!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice