Studiranje u inozemstvu

poruka: 9
|
čitano: 7.136
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
19 mjeseci
neaktivan
offline
Studiranje u inozemstvu

Pozdrav svima, želim Vam zahvaliti što odvajate vrijeme za čitanje ove teme. Student sam druge godine TVZ-a, smjer računarstvo. Prva godina je prošla super, naučio sam mnogo programirati, koncepte i načine razmišljanja. Ono što me sada muči je zapošljavanje nakon fakulteta. Pogledao sam malo bolje nastavni plan za ovu i sljedeću godinu, i mislim se na koji način je moj smjer više "praktični" nego teorijski??? Shvaćam da je prva godina bila više orijentacijska pa je logično da imamo neke teorijske predmete, ali što se tiče sljedećih godina, nije mi baš jasno. Npr. u 3. semestru imamo samo 1 kolegij za programiranje - Java a ostali su teorijski. Uglavnom, "pronjuškao" sam po internetu i našao Nizozemsko veleučilište Fontys. Preddiplomski traje 4 godine i imaju zanimljiv program. 1. semestar nude orijentacijske predmete te poslije dvije uže specijalizacije. Mene iskreno zanima android development kojeg oni imaju (na TVZ-u je to jedan od izbornih kolegija na zadnjoj godini). Također imaju 2 semestra internshipa što je za mene "WOW", na TVZ-u je obavezno odraditi samo 30 sati na zadnjoj godini (koje ja ne moram odraditi jer sam sudjelovao na natjecanju mc2)... Također sam vidio da studenti imaju dosta interakcije sa ICT tvrtkama tako da skupa rješavaju nekakve projekte i zadatke kako u tvrtki tako i na faksu. Sad ne znam da li je to sve skupa "prodavanje magle" da bi što više ljudi prikupili ili ne... Raspitao sam se po redditu i par osoba mi je reklo da su se lagano zaposlili nakon 4 godine. 

 

Volio bih da mi kažete svoje mišljenje, da li se isplati ispisati sa TVZ-a i otići tamo na faks, s ciljem da naučim više i da budem bolje pripremljen za posao. 

 

btw. nakon bilo kojeg fakulteta cilj mi je preseliti i raditi u stranoj zemlji

 

 

Hvala svima :)

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Studiranje u inozemstvu

Pozdrav evo od studenta 3. godine TVZ programsko inženjerstvo.

Šta se tiče faksa, 3. semestar je osim jave kao što si i sam rekao više teorijski: Algoritmi, mreže itd. Ni 4. semestar nije nešto osim SQL-a možda. Ali 5. semestar je već odličan od JavaScripta, naprednog SQL-a, Igara itd. Na 6 semestru nakon web-a kod radovana stvarno puno naučiš, a android je (bolje da sam to učiš). Šta se tiče prakse i toga, većina ljudi se već nakon 2. godine zaposli, neki odu na internship neki se zaposle na ugovor ako su izvanredni, a neki preko studentskog FULL TIME.

 

Šta se tiče Nizozemske frend je otišao sa sistemaštva na Algebri na Amsterdam Univesity msm (Data Science master) i kaže da mu je odlično. Ovdje je bio devOps i sad je i tamo našao posao i rekao mi je da stvarno jako puno devova traže.

 

My 2. cents, sretno ja sad više na Irsku naginjem, ali i to ćemo vidjeti.

 

 

 
0 0 hvala 0
19 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Studiranje u inozemstvu

Bok, hvala ti na odgovoru. Nisam ni sam siguran više što da mislim haha. Prijatelj ti je išao nakon završenog preddiplomskog? Znaš li ima li neka velika razlika između učenja ovdje i vani? Tj. da li mi "zaostajemo"?

 

Mislim se zaposliti nakon preddiplomskog ili diplomskog vani. E sad, super si mi naveo sve predmete i šta se radi ali što ti misliš da je bolje? Ostati i završiti sve 3 pa otići vani i završiti još 4 ili na diplomski vani, ili otići nakon 2. (zakasnio sam na upis ove godine u NL)?

 

Hvala puno :)

6 godina
offline
Studiranje u inozemstvu

A sve je na tebi stvarno, ja ću završiti samo 3. jer na TVZ-u na diplomskom ima 1 predmet šta se tiče baš androida i nema smisla samo zbog toga na diplomski.

 

Možda je bolje otići tamo studirati pa iz nizozemske tražiti posao. Al kao što rekoh sve je na tebi.

 
0 0 hvala 0
19 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Studiranje u inozemstvu

Ma da, diplomski mi se kod nas cine bezveze. Za 2 dana veleučilište na koje planiram ići ima nekakvo predstavljanje u HR. Idem na to pa ću vidjeti što nude. Možda imaš više iskustva, znaš li nešto što je bitno da ih pitam?

 

Hvala ti na odgovoru :)

12 godina
offline
Studiranje u inozemstvu

Nije naodmet bacit pogled i na danska sveucilista koja su besplatna za EU drzavljane. Ako nadjes posao za 20 sati tjedno, dobijes i stipendiju koja je u istom iznosu i maltene si self sustainable, pogotovo kad uzmes u obzir cinjenicu da ti oni mogu pomoci pronac smjestaj i posao :D Ako cete interesirat vise informacija, pitat cu frenda (odusevljen btw) koji mi je prenio svoja iskustva da da malo vise detalja 

 

P.S. Ako imas iiiiiiiimalo mogucnosti da odes van studirat, ne budi jebeno lud i napravi to :) Mogucnosti je triput vise, sveucilista su cijenjenija, standard i iskustva su daleko bolji, ne vidim niti jedan razlog da to ne napravis

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.10.2022 21:49 (BorgMater).
 
0 0 hvala 0
19 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Studiranje u inozemstvu

U Nizozemskoj je 54 sata mjesečno za stipendiju. Razmišljao sam o tome ali nisam siguran kako ću uspjeti balansirati fakultet, posao i život s obzirom da sam na fakultetu od 9-16 ili 17. Što se tiče drugih zemalja, nisam baš gledao, ja bih u Nizozemsku išao na njihovo "veleučilište", isto Applied science, plus mi je frend otišao na isti smjer ove godine. Pretpostavljam da je i u Danskoj problem s manjkom smještaja. Puno bi mi značilo da vidiš to sa frendom ako mozes, mislim da je za ovakav pothvat potrebno što više informacija :) .

Znam da je tamo drugačiji sistem obrazovanja i samim tim što su naprednije zemlje, valjda su diplome i znanje studenta nakon bolji nego u HR.

 

Hvala ti

11 godina
offline
Re: Studiranje u inozemstvu
BorgMater kaže...

Nije naodmet bacit pogled i na danska sveucilista koja su besplatna za EU drzavljane. Ako nadjes posao za 20 sati tjedno, dobijes i stipendiju koja je u istom iznosu i maltene si self sustainable, pogotovo kad uzmes u obzir cinjenicu da ti oni mogu pomoci pronac smjestaj i posao :D Ako cete interesirat vise informacija, pitat cu frenda (odusevljen btw) koji mi je prenio svoja iskustva da da malo vise detalja 

 

P.S. Ako imas iiiiiiiimalo mogucnosti da odes van studirat, ne budi jebeno lud i napravi to :) Mogucnosti je triput vise, sveucilista su cijenjenija, standard i iskustva su daleko bolji, ne vidim niti jedan razlog da to ne napravis

 može meni više info u PP, hvala :)

No matter how much suffering you went through, you never wanted to let go of those memories.
12 godina
offline
Re: Studiranje u inozemstvu
Crucifixion kaže...
BorgMater kaže...

Nije naodmet bacit pogled i na danska sveucilista koja su besplatna za EU drzavljane. Ako nadjes posao za 20 sati tjedno, dobijes i stipendiju koja je u istom iznosu i maltene si self sustainable, pogotovo kad uzmes u obzir cinjenicu da ti oni mogu pomoci pronac smjestaj i posao :D Ako cete interesirat vise informacija, pitat cu frenda (odusevljen btw) koji mi je prenio svoja iskustva da da malo vise detalja 

 

P.S. Ako imas iiiiiiiimalo mogucnosti da odes van studirat, ne budi jebeno lud i napravi to :) Mogucnosti je triput vise, sveucilista su cijenjenija, standard i iskustva su daleko bolji, ne vidim niti jedan razlog da to ne napravis

 može meni više info u PP, hvala :)

 Cim mi frend odgovori, budem ti poslao inkognito i postao tu

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice