RX6700 Undervolt & OC

poruka: 39
|
čitano: 9.535
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
online
RX6700 Undervolt & OC

Pozdrav, prije neki dan sam ugrabio Sapphire Pulse RX6700 10GB i naravno da je prva stvar nakon instalacije grafe u računalo te instalacije drivera bila bacanje testiranje i tweakanje .

Za početak specke grafe:

GPU: AMD RX6700 7nm GPU AMD RDNA™ 2 Architecture

Engine Clock: Boost Clock Up to 2495 MHz; Game Clock Up to 2330 MHz

Stream Processors: 2304
Infinity Cache: 80MB
Ray Accelerators: 36
Memory Size/Bus: 10GB GDDR6
Memory Clock: 16 Gbps Effective
Displays: Maximum 4 Displays
Resolution: HDMI™: 7680×4320; DisplayPort1.4: 7680×4320
Interface: PCI-Express 4.0 x16

Output: 1x HDMI; 3x DisplayPort

BIOS Support: UEFI
Game Index: 4K

Sapphire Features: Premium Digital Power Design; Fuse Protection; Dual-X Cooling Technology; Intelligent Fan Control; Precision Fan Control; Metal Backplate; Two-Ball Bearing Fans; Integrated Cooling Module; TriXX Supported; TriXX Boost; 

AMD Features: AMD RDNA™ 2 Gaming Architecture; DirectX® 12 Ultimate; Hardware Raytracing; Smart Access Memory; Infinity Cache; 7nm GPU; PCI® Express 4.0 Support; AMD FreeSync™ Technology; DisplayPort™ 1.4 with DSC; HDMI™ 2.1 VRR; Video Streaming up to 8K; Radeon™ VR Ready Premium; AMD FidelityFX; Radeon™ Image Sharpening; Radeon™ Anti-Lag; Radeon™ Software; Game Driver Optimizations; 
Cooling: Dual Fans

Form Factor: 2.2 slot, ATX; Dimension: 260(L)X 119.85(W)X 49(H)mm
Power Consumption: 220W (Board Power)
OS: Linux®, Windows® 7* and Windows® 10/11, 64-bit operating system required *Does not support all features including but not limited to Hardware Raytracing

System Requirement: Minimum 650 Watt Power Supply; 1 x 8-pin Power Connector; PCI Express® based PC is required with one X16 lane graphics slot available on the motherboard; Minimum 8GB of system memory. 16GB recommended.

 

Prva savjet za sav software koji ćete trebati za tesiranje praćenje i stablinost:

HWMonitor - za praćenje min/max klokova, voltaže, okretaja ventilatora, temp i slično

FurMark - stress test za testiranje stabilnosti grafe nakon svakog tweakanja

Unreal Heaven Benchmark - još jedan stress test za stabilnost grafe nakon tweakanja

 

 

Ovdje ću napisati step by step kako sam i što radio te na kraju linkati video usporedbu stock vs uv&oc na Assassins Creed Valhalla benchmarku.

Za početak pokrenuti AMD Control Panel, otići pod tuning i prvo što sam uradio je omogućio sve postavke za tweakanje, dakle:

 

GPU Tuning - Enabled

Advanced Control- Enabled (ovo je jako bitno jer ako je isključeno Mhz i Mv će biti prikazani kao postotak)

VRAM Tuning- Enabled

Advanced Control- Enabled

Fan Tuning (ako se želi namještati fan ručno, to ostavljam svakome na svoj izbor jer nismo svi isti po pitanju buke/temperature s time da je po defaultu kartica dosta tiha i ima zbilja okej temperature, pogotovo nakon UV-a)

Power Tuning- Enabled.

Preskočio sam jednu stavku - AMD SmartAccess Memory ali o tom ću pisati nešto kasnije.

 

Nakon što ste sve to "omogućili" stisnite "apply changes" i možemo početi:

 

Korak 1: Power Limit gurnuti slidere do kraja.

Korak 2: Namještanje Min i Max frekvencije: min 2550MHz max 2650MHz, tu se možete dodatno igrati sa dodavanjem i spuštanjem ali meni osobno je ovo optimalno.

Korak 3: Voltaža (mV), po defaultu je na 1.200mV, ja sam krenuo sa 1.100mV, odvrtio stress test (AMD ima svoj stress test ali nije pouzdan kao FurMark ili Heaven pa preporučam njih) na 10 minuta zatim spuštao po 10mV,ponovno vrtio stress test dok nisam došao do najstabilnijih 1050mV. Ovdje će rezultati varirati u odnosu sreće pri "izvlačenju karti" tako da će neko možda morati ići na veću voltažu a neko možda uspije dobiti stabilno i na još nižoj. 

Korak 4: jedini OC koji sam radio u ovoj prvoj fazi je OC memorije (jer mi je prvi cilj vidjeti koliko mogu skinuti potrošnju i temp bez da gubim na performansama u odnosu na stock postavke).

Memoriju sam sa default 2000MHz dignuo na 2100Mhz te memory timing postavio na "Fast timing". Nakon toga sam odvrtio turu FurMarka 20 minuta i Heavena 20 minuta bez crashanja.

 

REZULTAT:

 

Test je odvrtit u Assasins Creed Valhalla benchmarku sa svim postavkama na max.

 

MONITOR: ASUS VG279Q 27" 1080p 144Hz IPS

CPU: AMD Ryzen 5 3600 6c/12t (stock postavke + PBO ON)

COOLER: Arctic Freezer 34 eSports DUO 

MBO: MSI B450 Tomahawk MAX (stavljen zadnji BIOS 7C02v3F AGESA ComboAm4v2PI 1.2.0.7. - 2022-08-12)

RAM: Patriot Viper RGB 2x8GB (16GB) DDR4 3600MHz CL16

GPU: Sapphire Pulse Gaming OC RX6700 10GB (stock vs uv&oc postavke od gore) sa zadnjim Driverom Revision Number: 22.Q4 (Release Date 15/11/2022).

PSU: Riotoro Enigma G2 650W 80+ Gold
OS: Windows 10 Pro 64-bit (sa svim ažuriranjima)
AMD Smart Access Memory: ON

 

Link na video

 

Iz priloženog se vidi pad od cca 30w u potrošnji te nekih cca 10c temperature bez pada u performansama.

 

Sada se vraćam na preskočenu stavku AMD Smart Access Memory.

 

Prvo što se tiče podrške za AMD SAM:

 

PLOČE: 400 i 500 serija ploča

GPU: 6000 (a uskoro 7000) serija grafi

CPU: 7000 serija, 5000 serija procesora te određeni procesori iz 3000 serije (proguglati koji, ali koliko znam samo su APU procesori nepodržani dok ostatak 3000 serija ima podršku za SAM)

 

Prvi korak je odlazak u BIOS, zatim OC postavke - PCI sub system ili Settings - Advanced - PCIE - PCI sub system settings (ovisno od modela do modela ploče i proizvođača).

Tamo treba omogućiti dvije postavke 4G Decoding i Re-Size BAR support. Spremiti promjene i rebootati PC.

Nakon ulaska u Windows, otići u AMD kontrol panel, pod tuning tebom bi sada trebala biti "AMD SmartAccess Memory" stavka koju treba staviti na enable ako nije već automatski i to je to.

Za dodatnu provjeru dali je SAM uključen može se otići Device Manager, pod Display Adapters stisnuti desni klik na grafu (u ovom slučaju RX6700), Properties i ako pod Resources tabom ima "Large Memory Range" AMD SAM je uspiješno omogućen.

VAŽNO

 

Ako spomenutih postavki nema u BIOS-u a ploča i procesor podržavaju SAM potrebno je ažurirati BIOS na AMD AGESA 1.1.0.0 ili noviji.

 

I to je to za ovu prvu fazu, kada uhvatim još vremena doma još ću se malo poigrati sa overklokom pa da se dođe na neku zlatnu sredinu potrošnja - performanse, nadam se da je nekom sve ovo pomoglo ako je uzeo RX6700 i želi se malo poigrati sa undervoltanjem.

 

 

EDIT: Par slika potrošnje i temperature sa undervoltanim postavkama u Far Cry 6 max postavke  klik

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.11.2022 17:51 (ibme74).
Moj PC  
18 0 hvala 17
12 godina
offline
RX6700 Undervolt & OC

Poštovani,

probaj TriXX.

Dobra je ova stvar što ima

softverski BIOS schwiching,

ako kartica ima dvostruki BIOS.

Samo nezam što radio ovaj "TOXIC BOOST",

piše samo "enable"/"disable"?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: RX6700 Undervolt & OC

Hvala kolega za link, znam za njihov software ali cijela zabava u ovome je što sve ručno radim i testiram ali vjerojatno probam i tu app čisto za usporedbu 

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.11.2022 12:25 (ibme74).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC
Sad još treba nabavit GPU 😁
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RX6700 Undervolt & OC

Koja je reza monitora i koliko je watta prosjek dok igraš?

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: RX6700 Undervolt & OC
silvio3105 kaže...
Sad još treba nabavit GPU 😁

 

Što se čeka 

 

dery kaže...

Koja je reza monitora i koliko je watta prosjek dok igraš?

 

Imaš pod "moj pc" sve komplet ali evo dodao sam i gore gdje sam pisao komponente

1080p 144hz, igrao još ništa nisam jer sam tek prekjučer uzeo grafu i jučer nakon posla se igrao sa time tako da zasada imam samo ove potrošnje iz stress testove i benčanja u igrama kao što je na videu, ali kao što možeš vidjeti padne sa cca 145-150w na cca 115-120w dok vrti AC Valhalla na max postavkama.

15 godina
offline
RX6700 Undervolt & OC

Kad vidim da igre na 1080p potegnu preko 8gb vrama(AC valhala 7.9gb) i onda vidim rtx3070 sa 8gb koja je za 1440p gdje je potreba za vramom i veča. Onda opet kad vidim fanbojse kako brane takav nevidijin složenac šta reči.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.11.2022 13:16 (dery).
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC
Toliko godina na forumu i još se nisi naučio razlici između toga koliko igrica doista treba vrama da bi normalno radila bez trzanja, a koliko se može pružiti kad ima viška...
15 godina
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC

Evo ga javlja se nevidijin promiđbenik. Treba samo upalit reflektor i lovim vas ko lignje.Od gpu-a koji košta 1000€ želim da ima viška i da se pruži koliko me god volja jel jasno.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.11.2022 13:25 (dery).
11 godina
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC
Nema to veze s promidžbom, više puta je to testirano i dokazano, da kad ima više vrama da se igra pruži na više nego treba, ali isto tako da radi normalno i sa manje od toga, bez ikakve razlike
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC
Ima razlike. Manji FPS...
15 godina
offline
RX6700 Undervolt & OC

Stoga je rx6700 jedna fino izbalansirana grafa koja parira dosta skupljoj rtx3060ti.Kao i sve ostale od amd-a.Pogotovo sad kad su driveri uredni i sve fercera.

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC
picajzla0707 kaže...
Nema to veze s promidžbom, više puta je to testirano i dokazano, da kad ima više vrama da se igra pruži na više nego treba, ali isto tako da radi normalno i sa manje od toga, bez ikakve razlike

8 GB vs 10/12 Gb na 1080 rezoluciji ?

Da, na 4 K NE. 

Ante Gelo kaže; Hej..Drago,si čuo kako onaj mali loše svira bubanj.. Drago Laban kaže;.. Ma,neka svira. Bolje da svira, nego da krade.
11 godina
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC
Manji je fps ako vrama fali, ali ako ga ima dovoljno, fps nije upitan. Isto kao što se windoze mogu pružiti na više rama kad ga ima, a jednako raditi i sa manje, zahvaljujući scheduleru koji brine o tome, tako se i igre prilagođavaju količini vrama.
Naravno, kad vrama bude baš nedovoljno, dolazi do trzanja i zastajkivanja.
Izuzetaka uvijek ima, ali raditi dramu od toga nema smisla, jer češće je čip taj radi kojeg moraš smanjivat postavke.
Isto tako možeš reći da niti jedna grafa ispod 4090 kurcu ne valja jer nemere na najvišim postavkama izgurat neke igre na 1080p 144hz.
Eno, 3090ti ac valhallu jedva dobaci do 110fps na full hd, dakle sve slabije grafe nisu nit za 720p. Debilane
8 godina
offline
RX6700 Undervolt & OC

8GB je malo ali nije sad toliki problem. Manje se koristi vrama ako se koristi DLSS npr. Ili se smanje texture u postavkma jer često nema razlike između high/ultra. Ja bi rađe RT efekte nego oštrije teksture i trenutno nvidia nema konkurenciju. Nova generacija amd-a opet je slaba u RT.

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
RX6700 Undervolt & OC
Ante Gelo kaže; Hej..Drago,si čuo kako onaj mali loše svira bubanj.. Drago Laban kaže;.. Ma,neka svira. Bolje da svira, nego da krade.
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.11.2022 14:09 (Zaporožac).
 
0 0 hvala 1
18 mjeseci
protjeran
offline
RX6700 Undervolt & OC

Teski bottleneck 8gb VRAMA 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RX6700 Undervolt & OC

Ma znamo da je 8gb ok ali opet ima ono "ali" gdje će se nači igra koja jebe ove precjenjene gpu. Jedan primjer video start od13:15 min:

 

Na slici igra u 4K rtx3070 nije dorasla radi 8gb rama, naravno taj gpu nije za 4K "ali". Nisu to jedini primjeri i bit će ih.

 

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.11.2022 15:56 (dery).
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC

Svaka čast autoru teme za temu :D. Ja sam se nekad isto imao volje baviti time i testirati, sad više ne već odavno. Drago mi je da ima među nama ljudi na forumu još koji imaju volje, i uvijek više volim ovakve teme nekog od "nas" nego kojekakve poluglupe youtube testove. Samo naprijed kolega. 

 

 

P.S. Jel imaš watt meter ili sličan uređaj da vidiš koliko ti vuče komplet komp iz zida pri gamingu?

 

I drugi P.S. - ajde ne spajamjet temu s ova ili ona grafa, Nvidia/AMD i tako dalje. Jasno je o čemu je tema i ne trebaju nam gluposti. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.11.2022 17:51 (itomic009).
Moj PC  
7 0 hvala 2
11 godina
online
Re: RX6700 Undervolt & OC
itomic009 kaže...

 

 

P.S. Jel imaš watt meter ili sličan uređaj da vidiš koliko ti vuče komplet komp iz zida pri gamingu?

 

 

 

Nemam na žalost, jedino ovak opreko msi afterburnera/hw monitora sam pratio potrošnju.

 

Gargoyle kaže...

Jel graficka testirana uz ukljucen SAM i na stock i na UV postavkama?

 

Ako je na stock bez SAM-a, onda si ti popušio puno performansi pošto SAM u Valhalli daje oko 10%ak boosta.

 

Da, BIOS je ažuriran i SAM uključen čim je grafa sjela u socket prije nego sam išta od tweakanje i testova uopće pokrenuo (na stock i tweakanim postavkama).

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.11.2022 15:53 (ibme74).
13 godina
offline
RX6700 Undervolt & OC

Ja sam isto kupio ovu grafu nekidan u Futuri za 3250 kn (virmansko plaćanje) i sad imam samo još napraviti clean install windowsa pošto ih nisam mijenjao od početka 2020.

 

Nažalost posao je onaj smrad što mi neda vremena da se pošteno pozabavim bilo kakvim tweakanjem tako da zahvaljujem autoru teme na trudu i vremenu koji je uložio da bi napravio ovaj veoma jasan i jednostavan guide za sve na forumu....... pogotovo za nas koji neko vrijeme nismo bili na AMD-u pa ovaj adrenalin software izgleda kao space shuttle

 

 

Nego, kad smo već kod Adrenalina, koji pixel format koristite? Ovaj obični Ycbcr 4:4:4  mi se čini najsličniji onome koji je davala 1660 super (doduše, nisam se ni sjetio pogledati kakav mi je setting u drajverima-u kad sam mijenjao 970-tku tako da tko zna kako je to tamo bilo )

 

Ima i ona opcija Image sharpening pod graphics tabom - vidim ako odaberem gaming profil da je konstantno uključena na 80% što mi se čini malo previše...bolje to isključiti ili kaj?

Sorry na glupim pitanjima ali kao šta rekoh, nisam bio na AMD-u od svoje 280X koja me zaista jako dobro poslužila a nadam se da će i ova.

Doduše, mene su i AMD i Nvidia dosta dobro služili tako da je to uvijek bilo pitanje uloženo/dobiveno i stanje drajvera za igre koje igram.

 

 

 

Battlelog: [G] pijana_carapa
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.11.2022 16:47 (Granzon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: RX6700 Undervolt & OC
Granzon kaže...

 

Ima i ona opcija Image sharpening pod graphics tabom - vidim ako odaberem gaming profil da je konstantno uključena na 80% što mi se čini malo previše...bolje to isključiti ili kaj?

 

 

Meni sve preko 20-30% izgleda bezveze tako da nikako nebi ostavio na 80%.

13 godina
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC
Granzon kaže...

Nego, kad smo već kod Adrenalina, koji pixel format koristite? Ovaj obični Ycbcr 4:4:4  mi se čini najsličniji onome koji je davala 1660 super (doduše, nisam se ni sjetio pogledati kakav mi je setting u drajverima-u kad sam mijenjao 970-tku tako da tko zna kako je to tamo bilo )

 

Ima i ona opcija Image sharpening pod graphics tabom - vidim ako odaberem gaming profil da je konstantno uključena na 80% što mi se čini malo previše...bolje to isključiti ili kaj?

Sorry na glupim pitanjima ali kao šta rekoh, nisam bio na AMD-u od svoje 280X koja me zaista jako dobro poslužila a nadam se da će i ova.

Doduše, mene su i AMD i Nvidia dosta dobro služili tako da je to uvijek bilo pitanje uloženo/dobiveno i stanje drajvera za igre koje igram.

 Pixel format stavi na RGB 4:4:4 Pixel format PC Standard (Full RGB) - to ti daje full plejadu boja i to treba odabrati. Za Image Sharpening ne znam, ja to ne koristim uopće. 

15 godina
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC

Full rgb format standard, pogasi sve u stavci graphics, iz gaminga prebaci u standard.

kradem mine iz minskog polja
11 godina
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC
dery kaže...

 Onda uzimamo nevidiju jebeš ove fušere amd.Nek se gone oni i fsr.Dok u drugu ruku čujem da fsr bolji od dlss-a u mw2 pa eto tko šta voli. Teška je odluka koga da steramo u kujac ove ili one fušere.

 zahvaljujući amd-u dobio sam fini boost u unchartedu na svojoj gtx 1070, a sad koliko je fsr dobar, o tom potom jer mi se niti igra ne čini bogzna kako impresivna grafički, no ne vidim neku razliku u native 1440p i fsr quality

neka fsr napreduje, kamo sreće da bude išao u sve igre gdje i dlss, konkurencija je potrebnija nego ikad s ovakvim cijenama

Moj PC  
8 0 hvala 1
13 godina
offline
RX6700 Undervolt & OC

Windowzi svježe instalirani, većina stvari postavljena i sve spremno za testiranje sutra

 

No, kada se već vuče pitanje dovoljne količine vrama za igranje u sadašnjosti na brzinu sam bacio par testova sa 2 igre koje igram:

 

1. Cyberpunk: igra guta preko 8 gb vrama na 1080p ultra postavkama a ako uključiš i Raytracing ide to i do 9.5 GB na 6700.

 

2. Total war Warhammer 3:

Ono što je mene šokiralo je to igra vuče svih 10 GB na campaign mapi i preko 8.5 GB u malim bitkama na 1080p ultra postavkama.

Čak i kad se svi detalji smanje na minimum igra vuče min. 7GB vrama.

Ovo bi ujedno i pojasnilo zašto je Warhammerova  campaign mapa tako fps zahtjevna čak i pri low postavkama.

Nego, jel ima tko WH3 a da ima neku jačom grafu da isproba koliko ta igra može maximalno vrama povući? I jeli koristi istu količinu vrama na 1080p i 4K?

Ja bih probao ali nažalost nemam 4K monitor  

Wh3 ultra Wh3 ultra
Wh3 low Wh3 low
wh3 low wh3 low
Wh3 ultra Wh3 ultra
Wh3 low Wh3 low
Battlelog: [G] pijana_carapa
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.11.2022 0:09 (Granzon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC
dery kaže...

 

 

Na slici igra u 4K rtx3070 nije dorasla radi 8gb rama, naravno taj gpu nije za 4K "ali". Nisu to jedini primjeri i bit će ih.

 

No dobro !

 

Vjerojatno ljudi koji kupe 4 K monitor nekada nešto pročitaju na webu, ili pitaju na ovom, i sličnim forumima.

8GB neće biti dovoljno za zahtjevnije igre na 4 K ULTRA postavkama, i to je zakon fizike, nema tu pogovora.

 

No, zlurad kakav već jesi, nisio dao ostale testove koje je lik napravio, testove ostalih pet igara na 4 K gdje 3070 zaostaje, no ima potpuno igrivih...... negdje 3070 pravi s 8 GB 54 FPS ( i to na ULTRA postavkama koje je taj momak postavio), negdje 70, negdje 80 FPS.

 

Dakle, rezimiramo;

 

Iako je potpuno razumljivo da će 8 GB biti nedovoljno za ULTRA postavke u nadolazećim igrama na 4K, bit će potpuno dovoljno još uvijek za HIGH postavke sljedeće tri, četiri godine. (možda, čitaj pri dnu)

 

Osim toga, onaj tko kupi 4K monitor, ili igra na 4K tv-u je vjerojatno svjestan da za ULTRa postavke treba uložiti malo više u karticu, jer jednu RX6800 s 16 GB rama nije pravično uspoređivati na tim rezolucijama s 3070 koja ima 8 GB.

Dobro, tko ju je kupio kad su obje izašle, bio je pametniji, jer si je uzeo zalog za budućnost odn 8 GB više, a cijene su bile slične. RX 6800 nešto malo više...

 

 

Mi koji imamo 2k monitor i dalje ćemo igrati na ULTRa sljedeće tri četiri godine, a pet, šest na HIGH.

 

Opet, MOŽDA, jer moguće buduće igre ne budu tražile samo puno memorije, već i sirovu veću snagu kartice, pa može biti da će i ta sveta krava 6800 biti slaba za 4K .. pa ćemo biti podjenaki na HIGH.. 

Tko zna, no ne opterećujem se time.

 

Kad se sjetim da mi je početkom 2000*ih bilo cool igrati i na medium, samo da bih dobio prolaznih 30 FPS npr u Crysis, i bio sam sretan, ne kontam kakva su sad nastala luda vremena da ljudi polude ako nemaju u grafički najzahtjevnijim igrama na 4K 140 FPS.

 

Putine, rokaj atomske...ode ovaj svijet u.... 

 

 

 

 

Ante Gelo kaže; Hej..Drago,si čuo kako onaj mali loše svira bubanj.. Drago Laban kaže;.. Ma,neka svira. Bolje da svira, nego da krade.
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.11.2022 8:01 (Zaporožac).
15 godina
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC

Ako misliš da sam uzeo rx6800 jer je kao 16gb future proof, nisam. Bilo je rtx3070 ili ovo. Rx6800 jer je jača i u ovoj klasi kvalitete bila jeftinija do 800kn od rtx. Glavni razlog je amd konfiguracija uz freesync i SAM podršku gdje sve funkcionira kako treba . Na 16gb vrama igre povuku više od 8gb  dok sa 8gb povuku max 7.5gb. Koliko imaš sistem iskoristi. Uglavnom nema benefita ali sistem je rasterećeniji i od viška ne boli glava. 

 

Stoga imbe, granzon i ostali svakako preporuka kao šta i jesu uradili kad je sistem amd uz freesync onda i gpu također.

Dogodine ako cpu više ne može ispratit idemo na R7 5800x3d i opet mir par dana.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.11.2022 12:25 (dery).
8 godina
offline
RX6700 Undervolt & OC

Hvala.
Na ovaj AMD SmartAccess Memory sam totalno zaboravio.

Napravio sam undervolt na CPU i sad na GPU (6600XT), a dobio sam cak koji FPS s tim da potrosnja ne prelazi 100W

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
4 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: RX6700 Undervolt & OC
dery kaže...

Ako misliš da sam uzeo rx6800 jer je kao 16gb future proof, nisam. Bilo je rtx3070 ili ovo. Rx6800 jer je jača i u ovoj klasi kvalitete bila jeftinija do 800kn od rtx. Glavni razlog je amd konfiguracija uz freesync i SAM podršku gdje sve funkcionira kako treba . Na 16gb vrama igre povuku više od 8gb  dok sa 8gb povuku max 7.5gb. Koliko imaš sistem iskoristi. Uglavnom nema benefita ali sistem je rasterećeniji i od viška ne boli glava. 

meni je malo blesavo zagađivati temu kolegi koji se doista potrudio, ali jednostavno treba ovakvim mitovima stati na kraj

nije problem što si ti uzeo i zašto, svatko bira po svome što mu više paše

 

problem je što se širi mudologija, koju i amd itekako mudro gura, da pojedine igre 'trebaju' više od 8gb rama, iako jako dobro znaju razliku između korištenog i alociranog vrama

slika dolje - sve ove igre koje amd navodi kao da 'trebaju' od preko 8,2gb do čak 12,9gb, sasvim normalno i bez štucanja rade na grafama sa 8gb, zato takav zavaravajući marketing i ne koriste na vlastitim grafama koje imaju 'samo' 8gb vrama

 

radi se o tome da su namjerno koristili relativno komplicirani sustav alokacije vrama da bi marketinški dali lažnu prednost svojoj high end grafi, isto kao i činjenicu da se nemere izmjeriti nikakvim programom stvarno korištenje vrama u odnosu na alocirani, kad su već u čistim perfomansama jasno zaostali za konkurencijom

 

pa tako imamo u njihovom marketingu (slika dolje) far cry 5 kao igru koja 'treba' 12,9gb, iako rtx 2080 nema nikakvih problema s tom igrom na 4k i razlika u odnosu na 1080ti koja ima više vrama je potpuno jednaka na svim rezolucijama - link, što dokazuje da je taj marketing čisti bullshit i namjerno zavaravanje kupca

 

doduše, nije čudno da ljudi nasjedaju na takav marketing, kad i neki recenzenti koji se hvale 'znanjem' također nemaju pojma o razlici između alociranog vrama i onog koji igrica doista treba da bi radila bez trzanja i bez smanjivanja fps-a

za one koji nešto doista žele saznati o tome, a ne da i dalje nasjedaju mitovima - link

 

tebi osobno zamjeram što potičeš tu mudologiju, a svako malo i uvodiš zabunu na forumu gdje bi članovi takve stvari trebali demistificirati, a ne poticati takve mitove

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice