Bećični zvuk a možda i video

poruka: 1
|
čitano: 2.220
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
offline
Kućno kino - Bežični zvuk a možda i video - pomoć

Trebam pomoć tko se razumije u postavljanje kućnog kina i sve začkoljice koje se tu mogu naći.

 

Na jednom kraju sobe imam platno i AV Receiver te 3 zvučnika i subwoofer.

Na suprotnom kraju sobe (4.5-5m) imam 4k 4:2:2 HDR projektor bez zvuka, i imam 4 zvučnika, 2 sa strane i 2 iza.

 

Izvor videa bi bio na kraju sobe gdje je AV receiver, on bi se brinuo samo za zvuk.

Prednji zvučnici bi bili povezani žicom sa AV receiver-om a izvor videa bi imao na izlazu splitter koji bi slao zvuk AV receiveru a sliku na neki način projektoru.

 

ZVUK

 

Zvuk iz AV receiver bi žicom išao do prednjih zvučnika.

Za stražnje zvučnike bih koristio Bluetooth 5.2 (5.2 zato što kompresira zvuk lossless i zato što štedi bateriju) preko odašiljača TX koji bi bili spojeni na struju gdje je izvor zvuka (AV receiver) i prijemnika RX koji bi radili na baterije.

Dakle, morao bih imati 4 TX i 4 RX Bluetooth 5.2 uređaja.

Postoje uređaji koji su i jedno ili drugo, obzirom na položaj sklopke.

 

VIDEO

 

Koliko sam do sada uspio sve pohvatati, postoje 3 mogućnosti što se pak tiče videa, koji na projektoru mora biti 4k@60 4:2:2 HDR:

 

1) Imam optički HDMI 2.0b kabel i mogao bi ga prateći spoj zidova i stropa vodilicom dovesti do drugog kraja sobe i povezati sa projektorom.

Izvor videa, splitter koji zvuk šalje AV receiveru a sliku HDMI kablom projektoru.

Opadanje kvalitete ne bi bilo nikakvo i zvuk i slika bi bili savršeno sinkronizirani.

Reprodukcija videa bi bila gdje je AV receiver.

 

2) Odašiljač koji je sposoban slati video 4k@60 4:2:2 HDR kvalitetom i prijemnik koji bi to primao i samo proslijeđivao projektoru na koji bi bio spojen.

Isto tako, uređaj mora imati nisku latenciju i sposobnost neometanog, neprekidnog, kontinuiranog slanja na 6m.

Iskreno, nisam našao takav uređaj. Problem je što bi trebao slati "raspakiran" video lossless prema prijemniku koji je spojen na projektor.

 

Ne znam postoji li uopće taka uređaj i koja mu je cijena. Ali ako postoji onda bi proces bio sljedeći:

Izvor bi "raspakirao" video, poslao ga na splitter gdje bi audio išao na AV receiver a video na odašiljač.

Odašiljač bi raspakirani video poslao prijemniku a on bi ga samo proslijedio projektoru na koji je spojen.

 

3) Uređaj koji zapravo ponovo kompresirao video, pošalje ga brzinom 128Mbps (toliki je zapravo maksimalno kvalitetan zapis na blu-ray-u).

To bi bilo dovoljno i za igrice (plejka, PC).

 

Dakle, izvor bi poslao dekompresirao video, poslao ga na splitter, on bi poslao zvuk na AV receiver a video na odašiljač koji bi ponovo kompresirao video i poslao ga prijemniku.

Prijamnik bi ga ponovo dekompresirao i samo ga proslijedio projektoru.

E, sad je pitanje takvih uređaja ako postoje, a vjerujem da postoje samo ih ja ne mogu naći.

No to mi se ne čini toliko skupo i komplicirano.

 

 

E sad, koji je od ova 3 načina najbolji i najizvediviji, sa kojim uređajima i ima li možda tko neki drugi prijedlog i slično?

 

Jedna bitna stvar ako neko slično razmišlja. Kada je jedan od uređaja potkapacitiran (u mom slučaju AV reciever koji nije sposoban za 4k@60 4:2:2 HDR) splitter mora podržavati mogućnost da izvoru kaže kako je sposoban za 4k@60 4:2:2 HDR 7.1 (svi formati) zvuka a sam razdvojiti stream na izlazu da šalje AV recieveru 7.1 zvuk i recimo 720p crnu sliku a drugom uređaju ono što taj uređaj može, 4k@60 4:2:2 HDR 7.1. Doduše, moj projektor će ignorirati ovaj zvuk tako da je to nebitno.

 

AV receiver je Onkyo TX-NR717.

Projektor je Sony VPL-295ES.

 

 

 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice