CAT5 UTP kao zvučnički kabel

poruka: 8
|
čitano: 2.822
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
offline
CAT5 UTP kao zvučnički kabel

Negdje sam naletio da neki koriste ovaj kabel za zvučnike.

Može li mi netko pojasniti točno kako?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: CAT5 UTP kao zvučnički kabel
commit kaže...

Negdje sam naletio da neki koriste ovaj kabel za zvučnike.

Može li mi netko pojasniti točno kako?

 

 Zica kao i svaka druga... 

15 godina
offline
Re: CAT5 UTP kao zvučnički kabel

za bilo što možeš (strujno) koristiti bilo koji kabel.. 'žica' je žica..

-razlika je npr u snazi struje (topljenje-otpor) i time potrebna debljina 'kvadratura' ili izolacija-smetnje kad je u pitanju prijenos informacija.

-za mrežu lan kabel je izoliran, upleten, time smanjene smetnje. Dovoljan (zadovoljavajući) za prijenos zvuka + praktičnost ako se u kućanstvu-firmi obavi kabliranje tj postoji kabel, zato se i koristi (kao što se u slučaju nedostatka lan kabla koristi strujna mreža).

 

-kvaliteta? dovoljno slično, tj posebni audio kablovi mogu dati bolje rezultate. Sam konektor je zgodan-praktičan, kvačica.. tj kad trebaš nešto spajati-odspajati tad je to zgodnije nego npr lemljenje, ali će lem biti kvalitetniji-trajniji. Zato se koristi, dok bi se mogao koristiti bilo koji konektor, npr usb, scart, tj kao i cinch ili bilo koji drugi, tj ovisno imaš li digitalni ili analogni signal i time broj kanala koje vodiš u jednoj ili više žica, pa tako u lan kablu imaš 8 žica, što je dovoljno za srereo, 2.0, 2.1, 5.1, 7.1 .. tj brojčano žice zadovoljavaju i zato se koristi, ne zato jer su dobre-loše.. tj sve je to 'isto'.

-razlika, .. zbog debljine žice, ovisi koju snagu možeš prenjeti, ako spajaš pojačalo-zvučnike.. tj nije isto slušalice-mali zvučnik od par wata ili par stotina wata.. tj tad trebaš debelu žicu a time eliminiraš mogućnost mrežne tj fizički tad ne odgovara + ni konektor tad nije praktičan. .. tj ako imaš optički-coax za digitaliju tad koristiš taj kabel, za digitalni signal..

 

-smisao? razvesti zvuk od izvora-pojačala do zvučnika? .. problem, realnost-stvarnost tj ako govoriš o npr stereo ili 5.1 sustavu, .. u lan kablu ima dovoljno žica, ali.. to je jedan kabel, žice idu na isto mjesto dok zvučnike fizički držiš razdvojene, ne na istom mjestu upravo suprotno.. tj tad ne možeš jednim kablom pokriti zvučnike, tj to rade npr uredi-kafići-hoteli i sl. ne kad želiš stereo sliku ili sorround.. jer te fizički raspored tad ne zadovoljava tj tad moraš provesti odvojeno žicu za svaki zvučnik a tad se koristi deblji-kvalitetan kabel, ako ništa drugo zbog trajnosti i pada napona.

-digitalno.. tad može, tj tad je kao mreža dok svaki kanal može dobiti svoj zvuk, no opet bi morao pokriti sve, beskorisno, tj može tad i hdmi za tv (arc) .. može lančano-prolazno i tad u pravilu ne koristiš mrežni kabel nego neki za digitaliju-optiku-hdmi i sl. dok svaki prijemnik signala ima svoj AD konverter tj aktivne zvučnike-pojačalo tj pojačalo ima žicu do svog zvučnika.

-wifi, bluetoth.. možeđ jeftikaner uređaje-zvučnike spojiti BTom, mobitel, tv, autoradio, jeftikaner zvučnici koji su istovremeno lampa-svjetlo ili powerbank.. to je jednako mreži, bežično tj bez kabla-žice, no teoretski je to identično mreži-lan/wlan i samo je stvar što se BT koristi za takve stvari dok za mrežne-pc nije dovoljno brz+siguran + ostali fičeri-protokoli koje ima prava mreža.

 

-može li mrežni kabel? može.. ali vjerojatno ga nećeš koristiti za kućne stvari kao 5.1 jer tad fizički problem rasporeda ili drugo riješenje imaju prednost, kao hdmi iil bt itd. tj možeš ga koristiti između zvučne )analogni izlaz 5.1/7.1) do predpojačala-pojačala.. jer tad na jednom mjestu imaš potrebu za više kablova-žica.. dok do zvučnika trebaš par i to spojiš odgovarajućim audio kablom, tj ako ti je mrežni jeftiniji možeš i njime dok će ti tad ostati 6 žica viška, možeš ako imaš alat prilagoditi i konektore-spojeve, možeš ako želiš to sve staviti u utičnice-zid.. možeš umjesto mrežnog RJ45 koristiti telefonski RJ11 kabel + konektor (4 žice) itd..

-odnosno, nekad se 'telefonski' kabel koristio za svašta, pa i audio, jer je u bužiru obično bilo dovoljno žica-telefonskih, koji su za manje snage odlične, tj sve što radi narecimo 12-24V ili odgovarjuće snage koja neće rastopiti žicu, mali otpor .. no sjetimo se edison-tesle tj istosmjerna struja i pad za prijenos struje ili signala.. tj ovisi što prenostiš, koji protokol pa tako mrežni kabel pouzdano radi do 100m za mrežu, dok za audio nije atestiran tj nemaš podatak koliko je pad napona po metru kabla, gubitak.. tj ako u žicu pojačalo pošalje 10w koliko će stići do zvučnika.. a ako pošalje više može li to žica izdržati. Mrežni kablovi nemaju taj atest, ne zna se.. no kad spojiš običan 'drot' radi, pa ako to radi tad radi svaka žica, osim ako je pretanka i pukne pod naponom. Za jaka pojačala-zvučnike se koristi žica nalik normalnoj strujnoj koja je sična (identična?) recimo žici u pegli ili mikrovalnoj, tj presjek-kvadratura-ožičenje-snaga.. tj tad u pravilu mrežni kabel nije dovoljan (ili telefonski) no problem je tad pad napona, tj upravo zato je digitalija istisnula analogiju (kao i istosmjerno-izmjenična struja i prijenos na daljinu..). Zaključak, možeš slabije pojačalo-zvučnike, tj vidiš debljinu postojeće žice i zaključiš koliko je slična mrežnoj-telefonskoj žici, ako je recimo dvostruko deblja tad to nije preporučljivo tj trebaš deblji kabel a to eliminira mrežne-tel... osim ako ih iskoristiš kao što radi bi-wiring, no to se korsiti na manjoj udaljenosti i iz razloga što svaki tip-namotaj-debljina žica ima svoja svojstva, npr prijenos određenog spektra-frekvencija viskoh-niskih tonova pa kabel za bas i visokotonac može biti različit .. no koliko to stvarno utječe na kvalitetu je pitanje usporedivosti, dok audiofili sve to 'čuju' ...

 

-žica je žica, ali digitalija nije analogija.. digitalni signal nema problema smetnji, pada signala.. tj više je onako, radi ili ne, 0-1. Analogni signal je osjetljiv, što kraći kabel je pravilo, ne što duži ili nepotrebno kao instalacije u zidu.. i pitanje pada signala-napona pa će tad možda BT biti bolje rješenje koje je danas u klasi jeftikaner uređaja za šaku kuna tj tad je stvar konvertera i ne šelješ analogni nego digitalni signal koji se na cilju konvertira.

-to sve zapravo ovisi o pojačalu-zvučnicima koje imaš i kakav prostor + koju snagu + koju klasu-kvalitetu želiš.. i kad želiš više od tog da samo radi, tad koristiš primjerene i provjerene metode pa i kablove tj tad ne koristiš mrežni-telefonski mada je možda ok.

-internet = digitalija.. pa tako gledaš YT klipiće s druge strane svijeta, no tad ti treba dekoder-konverter za taj signal, dok analogno spajaš pojačalo/dekoder-zvučnik (pasivni/aktivni) i tu žica treba biti što kraća dok u svakom kompletu dobiješ recimo odgovarajuću žicu tj odgovarajuće duljine za taj tip-klasu zvučnika tj za PC je to 1-2m za kućno kino do 5m + pojačalo je obično u sredini sve ostalo simetrično-radijus dok je prosječna soba recimo do 5m max pa je time duži kabel nepotreban. Mrežni ako postviš u zid će lako preći +10m okolo.. a to je već pitanje kako će raditi zbog pada napona ili ako je jača struja zbog topljenja (pregrijavanje/otpor).

 

-kako? - spojoš žice, dvije, minus i plus na zvučnik, radi, dok ti boja žice olakšava pogađanje koji par koristiš od više žica ili na ćoravo pa imaš nekolilo permutacija koja kombinacija je prava.

-kako? - prerežeš kabel i spojiš žicu na žicu, ili lem ili odgovarajući alat-konektor kao krimpljkešta za rj45/11.. itd.

.. za male snage i udaljenosti može bilo što, za veće postaje problem sama fizikalna ograničenja + struje ili raspored koji teoretski nije važan ali u praksi je (primarni razlog razvođenaj žica od točke a do b..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: CAT5 UTP kao zvučnički kabel
commit kaže...

Negdje sam naletio da neki koriste ovaj kabel za zvučnike.

Može li mi netko pojasniti točno kako?

 

Signal za zvučnike ti prenosi bakrena žica.

 

UTP kabel je ništa drugo nego splet bakrenih žica.

3 godine
offline
Re: CAT5 UTP kao zvučnički kabel
Mislio sam da su možda kvalitetniji ti kablovi od cjenovno istih audio uber turbo super kablova. Odnosno da su jednako kvalitetni kao puno skuplji audio kablovi.
Trenutno imam jeftine bakrene kablove od 2mm koji su debelo izolirani, pa za 4 zvučnika iza to je 8 debelih žica pa imam problem da ih razvezem po dnevnom boravku.
Trenutno sam sve gurnuo pod tepih. Doslovno.
Bio sam naletio da se CAT 5 kablovi koriste za audio u raznim profesionalnim prilikama, kao recimo i u studijima.
Cilj mi je imati što bolji zvuk i kod ta 4 zvučnika.
5 godina
offline
Re: CAT5 UTP kao zvučnički kabel
commit kaže...
Mislio sam da su možda kvalitetniji ti kablovi od cjenovno istih audio uber turbo super kablova. Odnosno da su jednako kvalitetni kao puno skuplji audio kablovi.
Trenutno imam jeftine bakrene kablove od 2mm koji su debelo izolirani, pa za 4 zvučnika iza to je 8 debelih žica pa imam problem da ih razvezem po dnevnom boravku.
Trenutno sam sve gurnuo pod tepih. Doslovno.
Bio sam naletio da se CAT 5 kablovi koriste za audio u raznim profesionalnim prilikama, kao recimo i u studijima.
Cilj mi je imati što bolji zvuk i kod ta 4 zvučnika.

 Probaj. Cat 5 kablovi su vrlo jeftini. 

15 godina
offline
Re: CAT5 UTP kao zvučnički kabel

ne, ne koriste se (tako kao što na prvu pomisliš..) u pravim studijima.. nego digitalizacija, tj jednako kao što se koristi npr usb ili firewire kabel, za spajanje opreme, podatke-promet-upravljanje.. kao nas-server, ne kao audio-analogni-žica za zvučnik ili mic ... tj koriste se ali kao pc-mrežne stvari, dok laik lako pomiješa .. a može, jer je i to 'samo žica', tj za male zvučnike ok + 4 para žice koje ćeš koristiti ako idu na neko zajedničko mjesto, ne na suprotne dijelove prostorije tj tad nije utp-8 žilni ako ga raspetljaš nego obična 'telefonska' žica koja se kao naziv koristi za takve žice, dovoljno kvalitetne za elektroniku i manje struje, ne za 220v.. i sl. ili ovako, nekadašnja telefonska žica je ubačena u mrežni kabel i nastao je utp kabel, no to koristiš za ogovarajuću namjenu..

 

npr postoji konverter lan-hdmi... nije to mrežni kabel postao video-hdmi kabel, nego se signal konvertira u odgovarajući za transport mrežom i pošalje paketima tj eliminira problem ograničenja duljine klasičnog hdmi kabla (recimo 5-10m..) pad signala i na cilju ga vratiš u 'normalan' izvorni signal tj hdmijem.. to između nije video-hdmi nego mreža, kao što je internet mreža ili iptv.. ili dvbt koji antenom prima signal, tj medij-mreža-bežično i signal koji se prenosi dok je standard-potreba i način rada nešto treće, mreža-pc ili stream, ts-mpeg itd + analogni signal koji ima fizička ograničenja kao smetnje i pad ovisno o otporu i duljini medija prenosa i zato su digitalni izbacili analogne, npr hdmi-vga dok se konverzija u analogni odvija u samom uređaju kao ekran-monitor ili zvučnik (aktivna elektronika pojačačo + dac dekoder..) itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: CAT5 UTP kao zvučnički kabel

ukratko mrežni kablovi su za mrežu , a nikako za spajanje pasivnih zvučnika na zvučnički izlaz pojačala .

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice