SSD-škola izdvojena tema

poruka: 3.091
|
čitano: 654.232
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
14 godina
offline
Re: SSD-škola
Patrick_cro kaže...

Ssd bi trebao bez problema trajati 10 god i vise, problem kod ssd sta nema mehanicke dijelove unutra i moze vec sutra crknuti bez ikakvih prethodnih znakova, isti klinac kao i usb memorija, dok kod hdd ce ti se prvo pojaviti bad sectori i lakse ces povratiti podatke sa hdd nego sa ssd jer je puno duze na trzistu i vec ima pun klinac alata za recovery dok kod ssd to nije slucaj i tek treba vidjeti kako ce rijesiti taj problem, jos je gore ako ssd ima ukljucenu trim fubkciju i onda crkne. Za backup uvijek najbolje drzati bitne stvari na par mjesta, tako da po meni je puno bolja opcija da kupis dodatni hdd i na njega stavljas stvari koje su ti bitne.

Prednost ssd je u brzem vremenu pristupa, brze ucitavanje fileova, manja potrosnja. 

ma dovoljan je eksterni hdd i neki backup software. neki poput acronisa kloniraju i čitav disk ili particiju

nemam za potpis
12 godina
odjavljen
offline
SSD-škola

Na preporuku kolega u drugoj temi, odlučio sam uzeti SanDisk z400s 128GB s 5 godina garancije, a koji ću koristiti u laptopu.

Stavio bi ga umjesto standardnog HDD-a, jer ponekad se čak i javi potreba za optikom, a uz eksterni hdd nemam potrebe za više od 128GB mjesta u laptopu.

Anyway, zanima me koja je procedura instalacije diska i windowsa.

Formatiram trenutni HDD, zamjenim HDD SSDom i nastavim s instalacijom windowsa s CD-a? (imam original winse na CD)

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
SSD-škola

U biosu prije instalacije postavis ahci mod i to ti je to, isto kao da instaliras na hdd, nema nikakve razlike.

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
SSD-škola

samsung 850 pro (rapid mode)

nemam za potpis
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
SSD-škola

Otkad sam reinstalirao Windowse prilikom svakog restarta/bootanja Samsung Magician mi iskoči na desktopu. Ne sijećam se da je ovo bio slučaj prije?

život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD-škola
Prince-Artas kaže...

Otkad sam reinstalirao Windowse prilikom svakog restarta/bootanja Samsung Magician mi iskoči na desktopu. Ne sijećam se da je ovo bio slučaj prije?

 Meni ne iskače prilikom startanja sistema. Klikni na ikonicu Samsung Magiciana u trayu i odaberi Remove from Startup.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
16 godina
protjeran
offline
Re: SSD-škola
boxer kaže...
Prince-Artas kaže...

Otkad sam reinstalirao Windowse prilikom svakog restarta/bootanja Samsung Magician mi iskoči na desktopu. Ne sijećam se da je ovo bio slučaj prije?

 Meni ne iskače prilikom startanja sistema. Klikni na ikonicu Samsung Magiciana u trayu i odaberi Remove from Startup.

 To sam odmah i napravio, a i ne vidim smisao Magiciana da radi u pozadini cijelo vrijeme?

život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
12 godina
odjavljen
offline
SSD-škola

Pošto se ovi iz linksa još nisu skupili i dostavili mi ssd u poslovnicu, malo surfam čitam pa sam naletio na nešto što me zbunilo.

Ako ću zamjeniti HDD iz laptopa, SanDisk z400s SSD-om, jel mi treba neka ladica, nosač ili nešto slično ili on točno stane umjesto hdda i sve 5?

Radi se o Acer Aspire V3 572G

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.10.2016 23:14 (Zin8).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
SSD-škola

Stane na mjesto hdd, ladicu kupujes ako misli hdd staviti na mjesto dvd roma

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Stigo novi SSD

 

Impresivne brzine

http://www.youtube.com/user/SylarSilent
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD-škola
Sta je Rapid mode ili...?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
12 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
djigibao kaže...
Sta je Rapid mode ili...?

 To ti je Patriot Hellfire M2. NVMe

http://www.youtube.com/user/SylarSilent
13 godina
offline
SSD-škola

Koji je po vama za normalni rad bolji? sandisk x400  z400 ili hyper x savage? Ponavljam,za normalni rad nista ekstremno tj treba li se ici na skuplju soluciju?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD-škola
Sve je to isto.
Zar nisi ti kupio HyperX?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
16 godina
offline
SSD-škola

z400 bih ja birao ovdje, najjeftiniji i 5 god garancije a nije da ces osjetiti neke razlike dok kupis skuplji disk

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: SSD-škola

jesam i preprodao.

15 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Kako SSD funkcionira što se tiče brisanja. Da li secure erase briše sve nepovratno. I da li postoji neke exe koji bi na click automatski napravio secure erase ssd-a.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: SSD-škola

Svako brisanje na SSD-u briše nepovratno - ne možeš odbrisati ništa, kojom god metodom obrisao, barem ne kod imalo novijih SSD-ova s podrškom za trim i smanjivanje trošenja.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.11.2016 12:37 (mbaksa).
10 godina
offline
Re: SSD-škola

Hoću upaliti AHCI, ali koliko vidim on je po defaultu namješten na ovoj Asusovoj ploči? Pitam za svaki slučaj..

 

Čudi me jer ne ne nudi za svaki disk posebno (doduše imam samo jedan disk u tom kompu) i jer pod Sata mode selection nudi AHCI i RAID, ništa drugo.

 

Sve je isto ponuđeno pod Advanced options za Storage kao i tu pod Favourites..

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.11.2016 12:47 (The_Fichek).
16 godina
moderator
offline
Re: SSD-škola

AHCI je način rada diskovnog kontrolera, a ne diska.

 

AHCI je na matičnim pločama već dugo vremena po defaultu uključen. Ne znam zbog čega si mislio da bi ga sam trebao uključivati (zbog nekog članka o "optimizaciji SSD-a"?).

10 godina
offline
Re: SSD-škola

Nisam čitao nikakve članke o SSDima, nego vidio na forumu da je to najbitnija stvar prije instalacije OSa pa reko da checkiram.

8 godina
protjeran
offline
SSD-škola

Za to nemoras ni ulaziti u BIOS, mozes provjeriti jer ukljucen AHCI mode u onom programu koji instaliras za nadzor SSD-a, također provjeri odma jel imas zadnji firmware instaliran, mada danas to sve vec bude updejtano na zadnju verziju out of the box isto kao i AHCI mode ukljucen.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: SSD-škola

Polako, nisam ni Win instaliro. Morao sam uci u BIOS jer je prekokrasan :D

13 godina
online
Re: SSD-škola
mbaksa kaže...
AHCI je na matičnim pločama već dugo vremena po defaultu uključen.

Nije istina.

ps. ja sam mu rekao da si provjeri to u BIOSu.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.11.2016 14:20 (Valentin17).
16 godina
moderator
offline
Re: SSD-škola
Valentin17 kaže...
mbaksa kaže...
AHCI je na matičnim pločama već dugo vremena po defaultu uključen.

Nije istina.

Ako je tako, onda je to strašno i glupo od proizvođača matičnih ploča, jer jedini razlog za po defaultu imati isključen AHCI je instalacija Windowsa XP (bez AHCI SATA drivera integiranog u instalacijski CD).

10 godina
offline
Re: SSD-škola

Raditi particije na SSDu ili ne? Radi se o 480GB. Vidim neke argumente po netu da je prednost particija na SSDu produljenje životnog vijeka SSDa, yes no?

16 godina
moderator
offline
Re: SSD-škola
The_Fichek kaže...

Raditi particije na SSDu ili ne? Radi se o 480GB. Vidim neke argumente po netu da je prednost particija na SSDu produljenje životnog vijeka SSDa, yes no?

Prvi put čujem za to. Kakvi konkretno argumenti su u pitanju?

13 godina
online
Re: SSD-škola
mbaksa kaže...

 jer jedini razlog za po defaultu imati isključen AHCI je instalacija Windowsa XP (bez AHCI SATA drivera integiranog u instalacijski CD).

Upravo tako, proizvođač kod kojega sam to primjetio bio je Asrock, ali ne sjećam se o kojoj ploči točno se radilo bilo tada.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
10 godina
offline
Re: SSD-škola

Mah, neki post na toms hardware, nebitno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.11.2016 15:23 (The_Fichek).
8 godina
protjeran
offline
SSD-škola

Zamars se sa apsolutno nebitnim stvarima, netrebaju ti nikakve particije 

 

Inace sta se tice AHCI moda, ja od kada je Haswell izasao nisam nijednom morao paliti AHCI mode u BIOS-u na maticnim plocama vec je bio standardno upaljen kod instalacije SSD-a, a mislim da je isti slucaj bio i godinu prije toga na Ivy brdgeu ali od tada je vec proslo vremena pa nemogu sa sigurnoscu potvrditi. Uglavnom vec zadnje 3 i pol godine AHCI bude standardno upaljen na maticnim plocama.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice