Gradnja kuće

poruka: 75
|
čitano: 22.182
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Gradnja kuće

Ima netko iskustva s gradnjom kuće, ali da si ju sam gradim?

15 godina
offline
Gradnja kuće

Ima li tko samouk da je učio postavljati keramiku, glazuru, žbukanje i gletanje?  Uvijek mi želja bila naučiti pogotovo sa današnjim cijenama majstora.

 

Uz pomoć Youtubea naučio sam promijeniti i odzračiti cijeli kočioni sustav i što sve ne u vezi automehanike te uštedio para i para koje odvajam sa strane za svoje luksuze, pa se pitam koliko teško može biti ovo gore navedeno?

Počeo bih od stare garaže pa bih se upraksao za stan kroz 2-3 godine.

13 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Mirkopoter kaže...

Ima netko iskustva s gradnjom kuće, ali da si ju sam gradim?

Za početak:


Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (NN 78/15, 118/18 i 110/19)


Graditi i/ili izvoditi radove na građevini može pravna osoba ili fizička osoba obrtnik, registrirana za obavljanje djelatnosti građenja, odnosno za izvođenje pojedinih radova koja
ispunjava uvjete propisane Zakonom o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje te posebnim propisima kojima se uređuje gradnja (Zakon o gradnji).

 

 

 

13 godina
offline
Re: Gradnja kuće
sosta kaže...
Mirkopoter kaže...

Ima netko iskustva s gradnjom kuće, ali da si ju sam gradim?

Za početak:


Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (NN 78/15, 118/18 i 110/19)


Graditi i/ili izvoditi radove na građevini može pravna osoba ili fizička osoba obrtnik, registrirana za obavljanje djelatnosti građenja, odnosno za izvođenje pojedinih radova koja
ispunjava uvjete propisane Zakonom o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje te posebnim propisima kojima se uređuje gradnja (Zakon o gradnji).

 

 

 

 

 

Sve ja to znam, ali opet pitam, ima li netko iskustva s gradnjom kuće da si ju je sam gradio?

 

Da pojasnim, dogovorio se s nekim da stavi njegovu firmu da je izvođač, ali se sve sam napravio ili takve šeme.

9 godina
offline
Re: Gradnja kuće

Natkrio sam prostor između garaže i kuće, živim na selu, valjda to ulazi pod gore navedeno....inače 

Loyalty to country ALWAYS. Loyalty to government, when it deserves it. Non bene pro toto libertas venditur auro. http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/Llamaboy_Cro/stats/1228616394/pc/
11 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Mirkopoter kaže...

 

Sve ja to znam, ali opet pitam, ima li netko iskustva s gradnjom kuće da si ju je sam gradio?

 

Da pojasnim, dogovorio se s nekim da stavi njegovu firmu da je izvođač, ali se sve sam napravio ili takve šeme.

 imam ja, prije nekih 30+ godina stari i ja krenuli graditi viksu u žubmerku, sami napravili temelje i prvu ploču, postavili vodu i kanalizaciju

krenuli zidat s majstorom, ali kak je bubalo po karlovcu, a stari im psovao majku svaki put, majstor koji je bio trofazni je dao petama vjetra nakon što je ozidao prvi ćošak

stari i ja smo završili zidanje, s frendovima salili gornju ploču, ozidali visoko potkrovlje i uzeli starog majstora za krov, koji smo uglavnom sami složili po njegovima uputama

 

par godina kasnije radili kuću na viru, isto od podruma do krova

žbukanje, gletanje, pločice i ostalo sve sami radili, pomagao u par slučajeva frendovima i rodbini raditi na gradnjama i adaptacijama

ali više ne bi, hvala, dosta mi je bauštele, isto ko i auto što mi se više ne da raskapat i mastit ruke, a radio sam doslovno sve, čak i generalke

6 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Kupio sam oranicu 2004, napravio kuću na njoj 2008. I kuća još nije gotova, a niti će biti sređena do kraja mog života 😁😢(ova rečenica nit je za plakat nit za smijati se).
Uglavno to je cjeloživotni projekt i koliko god da netko procjeni vrijednost moje imovine, može me samo uvrijediti s ponuđenim iznosom, koliko sam novca uložio u imanje. I inače strašno su "jeftine" kuće koje su za prodaju ako se uračuna koliko novca je uloženo u izgradnju. Sigurno da je skupo kupiti kuću staru 20 godina ali skuplje ju je bilo izgraditi.

Prije kupovine oranice dobro sam provjerio dali je moguće graditi i sve je bilo OK. Nakon kupovine idem napraviti dozvole za gradnju, kad me skoro infarkt nije strefio u vodovodu. U to malo vremena od kupovine do zahtjeva za izgradnju netko je u vodovodu šestarom napravio krug od jednog kilometra oko moje oranice i u tom krugu će se jednog dana možda graditi pročišćavać vode i tada zabranili izgradnju 🤯
Da skratim pročišćavać nije još napravljen ali ja sam tada jedva našao vezu da mi srede potpis nekog direktora. Mislim jbni vodovod ima svoju parcelu ali tako je bilo tad.

A lokacijska dozvola ima svojih ograničenja gradnje, npr. netko od lokalnih šerifa je potpisao da 3m od međe ne smiješ graditi, tako da mi je kuća malo nakaradno i ne uklapa se u okolinu gdje sve kuće su odmaknite metar od međe. Također nisam smio ni malo potkrovlja imati, znači odmah na deku (ploču stropa) ide vijenac i krov.
Također sam i ogradu pravio po tadašnjem zakonu (nije smjela biti viša od 1,6m.

Tada sam ispao jedina budala koji se držao zakona, ostali su kršili zakon odmakli se samo metar od međe dok sam ja 3m, također su pravili katnice a ja nisam. Također ja napravio nisku ogradu po zakonu a drugi kako su htjeli.
Na kraju svi imaju sve legalno sređeno pošto je ovo divlji Balkan. Ali eto nisam štrepao hoće li mi srušiti ogradu 😅

Uglavno treba sve dobro provjeriti kako se smije graditi u nekom području, negdje se smije samo po starom nacrtu bivše kuće graditi, a negdje zbog manje parcele ima određeno ograničenje ali ako imaš rođu koji može srediti onda gradi kako hoćeš.
13 godina
offline
Re: Gradnja kuće
picajzla0707 kaže...
Mirkopoter kaže...

 

Sve ja to znam, ali opet pitam, ima li netko iskustva s gradnjom kuće da si ju je sam gradio?

 

Da pojasnim, dogovorio se s nekim da stavi njegovu firmu da je izvođač, ali se sve sam napravio ili takve šeme.

 imam ja, prije nekih 30+ godina stari i ja krenuli graditi viksu u žubmerku, sami napravili temelje i prvu ploču, postavili vodu i kanalizaciju

krenuli zidat s majstorom, ali kak je bubalo po karlovcu, a stari im psovao majku svaki put, majstor koji je bio trofazni je dao petama vjetra nakon što je ozidao prvi ćošak

stari i ja smo završili zidanje, s frendovima salili gornju ploču, ozidali visoko potkrovlje i uzeli starog majstora za krov, koji smo uglavnom sami složili po njegovima uputama

 

par godina kasnije radili kuću na viru, isto od podruma do krova

žbukanje, gletanje, pločice i ostalo sve sami radili, pomagao u par slučajeva frendovima i rodbini raditi na gradnjama i adaptacijama

ali više ne bi, hvala, dosta mi je bauštele, isto ko i auto što mi se više ne da raskapat i mastit ruke, a radio sam doslovno sve, čak i generalke

 

Ah prije 30 godina. To je druga priča. Tad si mogao doći na livadu, iskopati temelje i krenuti s gradnjom. Danas ne možeš baš.

11 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Mirkopoter kaže...

 

Ah prije 30 godina. To je druga priča. Tad si mogao doći na livadu, iskopati temelje i krenuti s gradnjom. Danas ne možeš baš.

 istina, ali kolega je nedavno radio kuću na viru, završio prošle godine taman prije sezone

najveći dio posla odradio je sam s prijateljima, uključujući bazen, unutarnje uređenje i sve instalacije po kući

 

kasnije je samo s nekom lokalnom firmom napravio fejk ugovor za gradnju, koštalo ga par soma eura

kako to ide, ne znam točno, a bogme nije baš niti rječit, mislim da ga je malo frka pričati o tome

16 godina
offline
Gradnja kuće

Fascinantno kako ljudi olako shvaćaju zakon i gradnju; radi se kako tko hoće i može, bez dozvola i prijave građenja, bez projekata, arhitekata, građevinara, građevinskih firmi, nadzora, inspekcija i ostaloga. Pa se kasnije sve legalizira, smulja, rođo potpiše i sve super. A svi ostali naivci koji pokušavaju kroz sustav legalno i plaćaju sve gore navedeno (što financijski, što vremenski) su očito idioti 

13 godina
offline
Re: Gradnja kuće
picajzla0707 kaže...
Mirkopoter kaže...

 

Ah prije 30 godina. To je druga priča. Tad si mogao doći na livadu, iskopati temelje i krenuti s gradnjom. Danas ne možeš baš.

 istina, ali kolega je nedavno radio kuću na viru, završio prošle godine taman prije sezone

najveći dio posla odradio je sam s prijateljima, uključujući bazen, unutarnje uređenje i sve instalacije po kući

 

kasnije je samo s nekom lokalnom firmom napravio fejk ugovor za gradnju, koštalo ga par soma eura

kako to ide, ne znam točno, a bogme nije baš niti rječit, mislim da ga je malo frka pričati o tome

 Vir je ionako poznat po bespravnoj gradnji, tamo je to valjda pod normalno

8 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Bichanich kaže...

Fascinantno kako ljudi olako shvaćaju zakon i gradnju; radi se kako tko hoće i može, bez dozvola i prijave građenja, bez projekata, arhitekata, građevinara, građevinskih firmi, nadzora, inspekcija i ostaloga. Pa se kasnije sve legalizira, smulja, rođo potpiše i sve super. A svi ostali naivci koji pokušavaju kroz sustav legalno i plaćaju sve gore navedeno (što financijski, što vremenski) su očito idioti 

 Bez obzira kaj smo u EU zivimo na balkanu. 

Kak su naši radili ? Pozvao si zidara, placa je bila gemišt i hrana i napravilo se. Mnogi bi tak i danas radili da ustede cim vise mogu jer nisu u mogucnosti dat 200 000€ da imaju krov nad glavom. Snalaze se ljudi na razne nacine. 

 

 

Dobra stvar je kaj znas kaj si napravio, a ne kao onda kad je bil potres u ZG na novoj zgradi srušile se stepenice jer nisu stavili armature kak spada.

 

Kod mene u kuci armature i betona kolko hoces. Nema nit crtice na njoj nakon potresa, a treslo je jebacki

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2023 15:18 (Santana).
13 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Bichanich kaže...

Fascinantno kako ljudi olako shvaćaju zakon i gradnju; radi se kako tko hoće i može, bez dozvola i prijave građenja, bez projekata, arhitekata, građevinara, građevinskih firmi, nadzora, inspekcija i ostaloga. Pa se kasnije sve legalizira, smulja, rođo potpiše i sve super. A svi ostali naivci koji pokušavaju kroz sustav legalno i plaćaju sve gore navedeno (što financijski, što vremenski) su očito idioti 

 

Fascinantno je kako čovjek koji cijeli život radi na građevini, ali nema svoju firmu ne smije sebi raditi kuću jer eto treba sve po PS-u ići da bi se više toga poplaćalo da HDZ-ovci mogu voziti Mercedese i kupovati stanove.

11 godina
offline
Re: Gradnja kuće
sosta kaže...

 Vir je ionako poznat po bespravnoj gradnji, tamo je to valjda pod normalno

 ofkors, nije da je igdje drugdje na obali išta drukčije, razlika je jedino u obimu i vremenu takve gradnje

na drugim mjestima se gradilo na isti način na periferiji, tu i tamo, na viru su se gradili cijeli kvartovi na taj način

razlike baš i nema, ušao u vir u neki kvart ili privlaku, zaton i kožino, jednako je sranje s uskim uličicama, infrastrukturom i ostalim posljedicama neplanske gradnje

osim što je vir 'poznat' po tome, a ostali nisu, praktično isti kujac

9 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Mirkopoter kaže...

Ima netko iskustva s gradnjom kuće, ali da si ju sam gradim?

 Imaš eno cijelu Petrinju i okolicu ovi što su dobijali materijal za obnovu, pa se malo streslo i onda vidiš čemu služe serklaži.

16 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Santana kaže...
Bichanich kaže...

Fascinantno kako ljudi olako shvaćaju zakon i gradnju; radi se kako tko hoće i može, bez dozvola i prijave građenja, bez projekata, arhitekata, građevinara, građevinskih firmi, nadzora, inspekcija i ostaloga. Pa se kasnije sve legalizira, smulja, rođo potpiše i sve super. A svi ostali naivci koji pokušavaju kroz sustav legalno i plaćaju sve gore navedeno (što financijski, što vremenski) su očito idioti 

 Bez obzira kaj smo u EU zivimo na balkanu. 

Kak su naši radili ? Pozvao si zidara, placa je bila gemišt i hrana i napravilo se. Mnogi bi tak i danas radili da ustede cim vise mogu jer nisu u mogucnosti dat 200 000€ da imaju krov nad glavom. Snalaze se ljudi na razne nacine. 

 

 

Dobra stvar je kaj znas kaj si napravio, a ne kao onda kad je bil potres u ZG na novoj zgradi srušile se stepenice jer nisu stavili armature kak spada.

 

Kod mene u kuci armature i betona kolko hoces. Nema nit crtice na njoj nakon potresa, a treslo je jebacki

 

I prije je trebala dozvola, ali kako to nitko nije provjeravao radilo se bez nje i bez projekata. Onda ti se dogodi potres pa se neke kuće sruše, neke oštete, ljudi stradaju itd. Danas kad su standardi (prvenstveno sigurnosni) jako porasli ne može baš bilo tko i bilo kako raditi. Postoje zakoni s nekim razlogom. 

Ovo za urušene stepenice je za zatvor, ako ne i gore. Puka sreća je da nitko nije stradao. A inače se ne radi o slučajnom propustu već o teškom lopovluku i namjernom ugrožavanju života koji uključuje nekoliko instanci - izvođača, stručni nadzor, potencijalno i investitora i projektante (arhitekt, statičar...), građevinsku inspekciju itd. Zašto se to nije dalje istraživalo mislim da znamo...

Mirkopoter kaže...
Bichanich kaže...

Fascinantno kako ljudi olako shvaćaju zakon i gradnju; radi se kako tko hoće i može, bez dozvola i prijave građenja, bez projekata, arhitekata, građevinara, građevinskih firmi, nadzora, inspekcija i ostaloga. Pa se kasnije sve legalizira, smulja, rođo potpiše i sve super. A svi ostali naivci koji pokušavaju kroz sustav legalno i plaćaju sve gore navedeno (što financijski, što vremenski) su očito idioti 

 

Fascinantno je kako čovjek koji cijeli život radi na građevini, ali nema svoju firmu ne smije sebi raditi kuću jer eto treba sve po PS-u ići da bi se više toga poplaćalo da HDZ-ovci mogu voziti Mercedese i kupovati stanove.

Otvori firmu, zadovolji sve zakonske (i stručne) zahtjeve i gradi. Inače ugrožavaš i sebe i druge te uz nestručno građenje potencijalno trajno nagrđuješ prostor. S razlogom postoje projektanti, urbanisti, statičari, nadzorni inženjeri i svi ostali. Nema to veze sa HDZ-ovcima i njihovim Mercedesima jer bi oni prvi potpisali bezakonje u kojem je sve dopušteno pa bi svaka slobodna uvala na moru bila kao ona u Vrujama. 

9 godina
offline
Re: Gradnja kuće

Ja sam statičar i odgovorno tvrdim da nema šanse da se izračuna premalo armature... toliko je koeficijenata sigurnosti... jedino ako su fulali zonu to je onda druga stvar.

Ali stepenice su i inače najnesigurnije mjesto kad je potres... ne bezveze.

8 godina
offline
Re: Gradnja kuće
miki_the_pirat kaže...

Ja sam statičar i odgovorno tvrdim da nema šanse da se izračuna premalo armature... toliko je koeficijenata sigurnosti... jedino ako su fulali zonu to je onda druga stvar.

Ali stepenice su i inače najnesigurnije mjesto kad je potres... ne bezveze.

 Mislim da nije bil problem u racunanju nego u krađi. 

Jugoslavenske stepenice po zgradama u ZG su izdrzale.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
9 godina
offline
Re: Gradnja kuće

Teško da je krađa jer armatura u stepenicama je jaaako mali dio ukupne armature... prije bih rekao da je nestručnost u pitanju (a i malo ih je sjebano armirati).

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2023 20:03 (miki_the_pirat).
13 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Bichanich kaže...

Otvori firmu, zadovolji sve zakonske (i stručne) zahtjeve i gradi. Inače ugrožavaš i sebe i druge te uz nestručno građenje potencijalno trajno nagrđuješ prostor. S razlogom postoje projektanti, urbanisti, statičari, nadzorni inženjeri i svi ostali. Nema to veze sa HDZ-ovcima i njihovim Mercedesima jer bi oni prvi potpisali bezakonje u kojem je sve dopušteno pa bi svaka slobodna uvala na moru bila kao ona u Vrujama. 

 Al zato ovi svi koji su nezakonito i nestručno gradili do legalizacije su mogli normalno legalizirati sve što su sagradili tko zna kako jer eto, oni ne ugrožavaju nikoga.

11 godina
offline
Re: Gradnja kuće

negdje i jednom se moralo presjeć, a desetljeća nelegalne gradnje riješiti na neki način

zato imamo situaciju koju imamo

ali nije to samo kod nas bio problem, u grčkoj se to rješavalo prije 10-ak godina, bio je petogodišnji period u kojem se moglo ozakoniti na sličan način kao kod nas zatečeno stanje, pa još uvijek nisu riješili sve nelegalne građevine, a ako se ne varam, negdje sam čitao da je to bio problem u cijeloj europi, pogotovo u mediteranskim zemljama, uz grčku su tu italija, španjolska itd., gdje se desetljećima gradilo ilegalno, pogotovo vikendice na moru, slično kao kod nas i svugdje se problem rješavao legalizacijom prema postojećem stanju do nekog roka

14 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Mirkopoter kaže...
Bichanich kaže...

Otvori firmu, zadovolji sve zakonske (i stručne) zahtjeve i gradi. Inače ugrožavaš i sebe i druge te uz nestručno građenje potencijalno trajno nagrđuješ prostor. S razlogom postoje projektanti, urbanisti, statičari, nadzorni inženjeri i svi ostali. Nema to veze sa HDZ-ovcima i njihovim Mercedesima jer bi oni prvi potpisali bezakonje u kojem je sve dopušteno pa bi svaka slobodna uvala na moru bila kao ona u Vrujama. 

 Al zato ovi svi koji su nezakonito i nestručno gradili do legalizacije su mogli normalno legalizirati sve što su sagradili tko zna kako jer eto, oni ne ugrožavaju nikoga.

 Treba razlikovati nezakonito i nestručno. Sto inženjera ti na gradilištu ne znače koliko jedan dobar armirač ili zidar. Pogledaj po gradilištima malo, nadzor od strane stručnog zidara sa iskustvom dođe 10.000€. To što se nekakav nadzorni inženjer na kraju potpiše...

 

Nije problem u HDZu ili nekakvoj politici već urbanizmu u kojem (još uvijek) sjede debili. Tu ni jedna politička stranka pa ni vlast ne može ništa jer je tako po cijelom zapadu. Kakvi su to zakoni bili na snazi ako je preko milijun objekata bilo ilegalno napravljeno? Debilni. Zato južne zemlje i imaju problem sa time. Jer nikad tako gradove nisu pravili. A sve remek djela, od Venecije, Rima, Atene, Dubrovnika.. (stari dijelovi grada).

 

Zamisli ti debile koji stave maksimalno 2 stambene jedinice u situaciji u kojoj si nitko sa prosjećnom plaćom u toj istoj općini ne može priuštiti nekretninu. Pa šta čuvamo zrak? Kuća na 1 kat. Jer lastavicama smeta ako je 2 kata? Proširenje zona pak.. imamo prostora za duplo stanovništva, to znači duplo više građevinskih-stambenih zona, ali ne, parcela 150.000€ da bi mogao napraviti 2 jedinice. Pa kad je već ilegalno takvog debila bacit s mosta, onda su ljudi išli ilegalno gradit.

 

Moramo znat da je jedini način da ušparaš bilo šta od 850g prije krista naovamo bio da kupiš cement i ciglu i napraviš zid. U jednoj nekretnini bi živjele 3 generacije istovremeno i što smo mi napravili? Ilegalnim proglasili generacijsko zidanje i proširivanje kuće i dobili "kićice" u kojima ti više ne možeš držat 2 snajke, zeta i babu pod istim krovom.. pa izmđu ostalog da i uzgajaju prasce i siju 'šencu. Sad je svinjetina skupa i uvozimo je iz Kine, a Slavonija prazna. Woohoo, bar lastavicama ne smetaju zidovi.

 

Neka mi neko objasni kakvog financijskog smisla ima kupit parcelu za 150.000€ da bi na njoj imao jednu kuću za jednu obitelj. Pa što ne bi deset familija živjelo na toj parceli pa trošak parcele više nije 150 po familiji nego 15.000€. Jebemu sunce stari Rim je imao kuće na 4 kata jer em stane više ljudi u istom prostoru, em je za bilo kakav biznis bolje imat 500 ljudi u zoni pješke nego 200. I onda se bunimo. Eto netko je napravio 100 apartmana. Pa neka gradi. Gradit će se uvijek onoliko koliko tržište želi. Što bude sa apartmanima koje nitko ne želi? Tamo 90tih, kad su apartmani bili "ilegalni" jer eto urbanizam htio maksimalno 3 apartmana po zgradi, investitori su gradili 9, 12, koliko god. E ali u tim ilegalnim apartmanima je sve bio naš domaći živalj koji nije imao para za legalne apartmane pa je sto hiljada djece moglo doć na more plivat preko ljeta i lizat sladoled dok bi babe dolazile vikendom vježbat sinuse na buri ili na "bablje ljeto" liječit noge i guzice. Sad su svi apartmani super legalni, 90% kupaca stranci, zgrade više nisu za ljude već za investicije. 

 

A poanta prostora su ljudi. Cijela škola zapadnog urbanizma je šit zbog američkog kapitalističkog utjecaja u kojem je centar svega kapital. Počevši od cesta koje zauzimaju 5 puta više prostora no što je potrebno - recimo da umjesto 6 traka imamo 2 trake, na 10km avenije to je u boljem gradu oko 100 milijuna eura vrijednosti zemljišta kojim voze - auti!?!? - pa do ograničavanja gustoće naseljenosti nepotrebno, nepostojanja parkova i pješačkih zona, vječitog pomanjkanja vrtića iako je svugdje manje djece itd. A pogledajte gradove koji su nastali prije prvih dozvola, urbanista i nadzornih inženjera. Sve "ilegalno", a jel selo bilo puno ljudi - jest, jel grad bio pametno organiziran - jest, tko danas dolazi u novo naselje slikat rezultate modernog urbanizma? Svaki stari grad je 100 puta ljepiši i za život ugodniji od bilo koje "pali auto za svaki kurac" sredine. Jel u Dubrovniku posjećujete i slikate Lapad i Babin kuk? Jel itko u ZG dolazi zbog vila na Pantovčaku ili zbog centra? Pa zašto smo prestali graditi gradove kao da je sve centar? Kako to da je svaki centar skup, a stanova po zgradama i katovima koliko hoćeš. Jel itko zna za obiteljsku kuću u centru bilo kojeg grada da u njoj živi jedna familija? Pa zašto onda ograničavati broj stambenih jedinica? Digo mu se pa je od danas 2 od sutra 3 pa prekosutra 1. Stavi da za svaku jedinicu moraju ić 2 parkplaca, smetlarnik, dječje igralište, broj stabala itd, ali čemu ograničavat ljudima prostor kad prostor za ništa drugo nema smisla.

 

U takvoj situaciji radije prihvaćam ilegalnu europsku gradnju nego ovaj američki šit od "suburbije za SUVove" i slična preseravanja s prostorom. Tu imamo zgrade koje traju stoljećima, Amerima takav koncept ne postoji. Za kapital je najbolje svako malo rušit i zidat. A tim načinom gradnje imali bi Dubrovnik i slične gradove nikad.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
13 godina
offline
Re: Gradnja kuće
ivan dragi kaže...

 Treba razlikovati nezakonito i nestručno. Sto inženjera ti na gradilištu ne znače koliko jedan dobar armirač ili zidar. Pogledaj po gradilištima malo, nadzor od strane stručnog zidara sa iskustvom dođe 10.000€. To što se nekakav nadzorni inženjer na kraju potpiše...

 Armirač i zidar trebaju raditi po projektnoj dokumentaciji.

Stručni nadzor od zidara, kaj ti je to?

14 godina
offline
Re: Gradnja kuće
sosta kaže...
ivan dragi kaže...

 Treba razlikovati nezakonito i nestručno. Sto inženjera ti na gradilištu ne znače koliko jedan dobar armirač ili zidar. Pogledaj po gradilištima malo, nadzor od strane stručnog zidara sa iskustvom dođe 10.000€. To što se nekakav nadzorni inženjer na kraju potpiše...

 Armirač i zidar trebaju raditi po projektnoj dokumentaciji.

Stručni nadzor od zidara, kaj ti je to?

 Onaj jedan na gradilištu kojeg svi slušaju. U realnosti, bar na zadnjih 150 gradilišta na kojima sam bio, svaki dan bude neki problem pa moraš imat nekoga cijelo vrijeme tamo da rješava te stvari. Izvođač radova je jedna pjesma, nadzorni inženjer druga, želje investitora treća, realnost četvrta.. i onda uposliš jednog "mačka" koji je 30 godina po gradilištima da uštima sve te violine jer ti je jeftinije nekog zaposlit tko to sve zna i ume nego rušit ili kasnit pa ponovo čekat izvođače.

 

Ja bi radije dobre armirače i zidare nego najboljeg nadzornog na svijetu. To bi trebali nadzorni sve radit ali ne može on pratit 10 gradilišta istovremeno i skakat amo tamo. Pukne cijev, netko ofrlje ošaluje, ne izliju dobro šaht, dođe iz Nepala drži lopatu prvi put u rukama.. fali radnika pa je tako kako je. Tu u okolici ih ima nekoliko. Ljudi u njih imaju povjerenja pa znaju da će hidroizolacije biti dobro napravljene, da je kamen obrađen kako treba, da su stupovi izliveni po propisima, da dimnjak neće zapalit pola naselja.. neće ti nadzorni inženjer stajat cijeli dan i nadgledat dal netko nešto stavlja u vaservagu ili po špagi. Ni njih nema milijun.

 

O završnim detaljima da ne govorim.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
offline
Re: Gradnja kuće
ivan dragi kaže...
Počevši od cesta koje zauzimaju 5 puta više prostora no što je potrebno - recimo da umjesto 6 traka imamo 2 trake,

Čakaj malo... Ako dobro čitam, ti bi smanjio ceste i istovremeno povećao kapacitet? Pa i ovako imaš probleme i gužve, gdje bi stigli da obrnemo situaciju?

 

Da se razumijemo i ja sam za skroz drugačija urbana pravila ali treba biti svjestan da je urbanizam u HR umro odavno, od CIAM-a na ovamo nema ništa pametnog. No ne zbog urbanista, već zbog loše politike (da sad baš ne napišem kriminala).

Postoji razlog zašto se gradi upravo tako kako se gradi i ako misliš da je prije bilo drugačije, varaš se. Bilo prije sto, petsto ili tisuću godina. Samo je prije "centar" bio nešto drugo u odnosu na danas.

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Gradnja kuće

Ne čitaš dobro.

 

Priča je o Američkom urbanizmu gdje u suburbija zoni ne smije biti otvoren ni dućan, pa za apsolutno sve moraš paliti automobil.

 

I gdje su usred planskih četvrti izgrađene autoceste od 8+ traka i petlji koji su odvojili ogromni broj pučanstva od osnovne infrastrukture (najčešće crnačko i siromašno stanovništvo)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
offline
Re: Gradnja kuće
wyks kaže...

Ne čitaš dobro.

 

Priča je o Američkom urbanizmu gdje u suburbija zoni ne smije biti otvoren ni dućan, pa za apsolutno sve moraš paliti automobil.

 

I gdje su usred planskih četvrti izgrađene autoceste od 8+ traka i petlji koji su odvojili ogromni broj pučanstva od osnovne infrastrukture (najčešće crnačko i siromašno stanovništvo)

 Tako. Nema mjesovite zone kao kod nas gdje su u prizemlju recimo trgovine, a na katu stanovi.

Ja sam na selu pa imam 3 min pjeske do trgovine. Ima i svakakvih obrta u blizini.

 

Tamo nema toga. Sve je odvojeno pa onda dobijes hrpu velikih trgovina sa jos vecim parkiralistima na jednom mjestu. 

Moras bit lud da ides sa bilo cim drugim nego sa automobilom 

 

 

Zalosno je to kaj drugi kopiraju takav uzas. Pogledaj Dubai. Mogli su napravit kaj su htjeli, a napravili su govno.

 

Vise traka na cestama ne pridonosi smanjenju guzva .Ameri dokazali.

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.11.2023 15:38 (Santana).
16 godina
offline
Gradnja kuće

posto vidim da ima ljubitelja urbanizma ostavit cu ovo ovdje za one koji nisu ljubitelji ili upuceni.

na prvu dosadna tematika, a jednom kad zagrebes povrsinu postane ekstremno interesantno.

 

https://www.youtube.com/@NotJustBikes

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
15 godina
offline
Gradnja kuće

Kod njih je od uvijek tako. Imao si rančeve razbacanje po preriji, sjeo si na svog konja i jahao u grad gdje su jednoj ulici imao salun sa kuplerajom, hardware store, gun store, štalu tj. današnje poodzemne garaže, doktora, šerifa i pogrebno poduzeće.

Isto je i danas, umjesto rančeva tu su urbani kvartovi, spavaonice i nemereš niš bez konja.

9 godina
offline
Re: Gradnja kuće

Postoji nešto što se zove voditelj gradilišta... on bi trebao uzeti sve nacrte pa napraviti palirski (preklopiti ih sve) pa predvidjeti i rješavati eventualne probleme i koordinirati kooperante.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice