Matematika u programiranju?

poruka: 9
|
čitano: 8.500
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Matematika u programiranju?

Pozdrav.

Imam jos par dana za razmisliti pa bih trebao vasu pomoc.

Pitanje je, kao sto kaze i sam naslov, koliko je vazna i koja razina matematike je potrebna za programiranje. Kroz 4 godine srednje skole imao sam zakljucene jednu 3 i tri 2 (iako mislim da je moja mogucnost za matematiku neka okvirna trojka, profesroica je bila koma, ali mislim da sam neke osnove savladao). Drugi izbor fakulteta mi je programsko inzenjerstvo (otvoreno prosle godine) na VŠMTI-ju. Mislim da bi s tim faksom imao vecu mogucnost zaposlenja (i zaradivanja u krajnjem slucaju) nego moj prvi izbor. Prijatelj mi savjetuje to jer i sam ide na VŠMTI i kaze da je profesorica odlicna i da nebi trebalo biti problema sa njenim objasnjavanjem gradiva.

Hvala i nadam se da razumijete to moje pitanje

Loyalty to country ALWAYS. Loyalty to government, when it deserves it. Non bene pro toto venditur libertas auro. http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/Llamaboy_Cro/stats/1228616394/pc/
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika u programiranju?

Za većinu programskih zadataka dovoljno je znanje aritmetike i osnova Booleove algebre.

10 godina
neaktivan
offline
Matematika u programiranju?

I malo linearne, ukoliko se radi na 2D poljima. Sto doduse nije nuzno, ali je korisno znanje na faksu ako ces dublje uci u gradivo. Ne treba ti neki jak analiticki aparat i malo vise budes poceo razmisljat o samim brojevima i nizovima u matematici kad se uhvatis pisanja algoritama.

Kreativnost se postiže repeticijom. Analogno, talent - radom.
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika u programiranju?
LLAMABOY kaže...

Pozdrav.

Imam jos par dana za razmisliti pa bih trebao vasu pomoc.

Pitanje je, kao sto kaze i sam naslov, koliko je vazna i koja razina matematike je potrebna za programiranje. Kroz 4 godine srednje skole imao sam zakljucene jednu 3 i tri 2 (iako mislim da je moja mogucnost za matematiku neka okvirna trojka, profesroica je bila koma, ali mislim da sam neke osnove savladao). Drugi izbor fakulteta mi je programsko inzenjerstvo (otvoreno prosle godine) na VŠMTI-ju. Mislim da bi s tim faksom imao vecu mogucnost zaposlenja (i zaradivanja u krajnjem slucaju) nego moj prvi izbor. Prijatelj mi savjetuje to jer i sam ide na VŠMTI i kaze da je profesorica odlicna i da nebi trebalo biti problema sa njenim objasnjavanjem gradiva.

Hvala i nadam se da razumijete to moje pitanje

 

Ak hoćeš biti "automehaničar" koji samo štrika kod od gotovih frameworka i tu i tamo riješi koji lagani logički problem, onda ti zaista ne treba više od srednjoškolske matematike. To su programerski poslovi koji se posprdno nazivaju CRUD (na eng. znači smeće, glupost), akronim od Create, Read, Update, Delete. Obično se radi o nekakvom radu s bazama podataka gdje stalno dohvaćaš i mijenjaš podatke kroz kod, a takvih poslova ima koliko hoćeš. Međutim to je čisto rudarenje i ubija svaku kreativnost. Definitivno se ne želiš time baviti na duge staze jer stvarno ubija u pojam ako imalo voliš posao kojim se baviš. Ako se pak želiš baviti zanimljivim stvarima tipa strojno učenje, računalni vid, kriptografija, video/audio kompresija, izrada igara/simulacija itd. onda ti viša matematika ne gine. Linearna algebra, infitezimalni račun, diskretna matematika, teorija grafova... Sve je to u arsenalu jednog kompetentnog inžinjera, a ovo "štrikanje" ostavi priučenim bedacima. Ako misliš da nisi u stanju svladati tu razinu matematike, onda ozbiljno razmisli o tome da li je ovo najbolji izbor karijere za tebe, jer ti garantiram da ćeš u roku 10 godina mrziti svoj posao. 

10 godina
offline
Re: Matematika u programiranju?

@LLAMABOY

 

Koja razina matematike? Pa, nisam nešto u osnovnoj bio dobar matematičar, al' sam u srednjoj bio bolji, jerbo sam je više radio. Na fakultetu sam je savladao koliko je trebalo.

 

Nema tu nikakvih kriterija, tipa ako imašduju, da nemreš biti dobar kompjuteraš-programer.

Pusti priče, jer ljudi obično divane iz svojeg subjektivnog iskustva.

 

Bolje si reci, ja to mogu, ja to hoću. Ne ide ti bašmatiša? Pa, kaj onda? Potrudi se, budeš je savladao. 

Tu ne mislim na obrazovni sustav, nego više radi sebe, odnosno da radiš na sebi da se trudiš, te će rezultati jednostavno doći.

 

Ti možeš sve kaj hoćeš. Ak' čak i sada odeš u drugom smjeru, uvijek se možeš vratiti programerski kôdovima i tastaturi, te početi rasturati.

Samo, velim radi na sebi.

 

Neka glavni motiv ne budu pare, jer neće daleko stići. Al' pošto si još mlad, čovjek ne može u tim godinama baš sve isprogramirati za budući život, pa odaberi kaj želiš, al' znaj da se svaki trud isplati.

 

Ako ti je dobar osjećaš učiti matematiku, te ako imaš zadovoljstvo nakon napisan zadaće ili pak riješenog zadatka, brijem da je - to to.

Ako i nemaš, pokušaj ga pronaći.

 

Suerte!

 

Samo, rokaj!

 

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.TMATIJA1.Leaving or dead, always ahead...
9 godina
offline
Matematika u programiranju?

Hvala momci, svaki savjet dobro dode. Inace se dvoumim izmedu povijesti i spomenutog. Te dvije opcije ne mogu biti vise razlicite ali svaka ima svoje prednosti. POvijest obozavam i znam da ako je upisem da cu je i zavrsitit, ali dolazi problem zaposlenja. Spomenuto me zanima, ali iskreno, vjerovatno sam jedna od najvecih ljencina na prostoru Slatine. Tata me nagovara na to jer on smatra da bi se tako lakse zaposlio i imao veca primanja, ali kad mu spomenem matematiku i slicno zasuti.

Znam da novac nije najbitniji i mislim da mi je cak bolje biti nezaposleni "genijalac" u svojoj struci nego to sto vi kazete, zaposleni "automehanicar".

Nije DE toliko daleko

Hvala vam jos jednom

Loyalty to country ALWAYS. Loyalty to government, when it deserves it. Non bene pro toto venditur libertas auro. http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/Llamaboy_Cro/stats/1228616394/pc/
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Matematika u programiranju?

ako shvatiš kvaternione  onda si in

shit happens too often
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Matematika u programiranju?

Bok!

Imam jedan problemcic s postavljanjem ovog zadatka u c++-u, pa ako bi mi netko mogao pomoci bio bih zahvalan. Zadatak glasi ovako:

Napiši C++ kod koji računa i ispisuje kolika je površina plavo osjenčanog dijela sa slike ako korisnik unosi x. 

Unaprijed hvala svima!

 
1 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Matematika u programiranju?

(2*pi - 4)*x^2, a u C-u.

 

#include <stdio.h>

 

int main() {

  double x;

  scanf("%f", &x);

  printf("%f\n", (2*3.14 - 4)*x*x);

}

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.1.2022 15:56 (push).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice