"Hakiranje" firmware-a

poruka: 7
|
čitano: 2.261
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
"Hakiranje" firmware-a

Pozdrav, dali zna netko kako bi mogao "hakirati" firmware od nekog uredjaja, npr samo promjeniti jezik i te sitnice.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: "Hakiranje" firmware-a

kako?

to je lako. Samo trebaš znati i imati opremu, volju... ili ulogu u CSI serijalu.

 

-back to RL, trebaš ovisno o (nedefiniranom) uređaju, imati uže-spec. znanje za konkretan chip, asembler, PIC-EPROM-microcontoller.. i najvažnije, odgovor na 'zašto'.

Relativno lako je u win promijeniti jezik (klikom u meniju ili vistalizator) ali napraviti to sam bez klik-nexta je (po pitanju za sad) tebi nedostižno. Ponovo (kad jednog dana to naučiš) postavi si pitanje zašto. Kad budeš imao odgovor drugačiji od 'palo mi na pamet', znat ćeš kako.

 

Ako možeš promijeniti jedan byte, tad možeš i sve ostalo. Dali će nakon tog uređaj biti funkcionalan? Progooglaj npr 'kako od mobitela napraviti ciglu' (cigla=brick), to je najlakše.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.3.2014 21:54 (ihush).
10 godina
neaktivan
offline
"Hakiranje" firmware-a

Pretpostavljam da bi taj uredjaj trebao spojiti na comp, a ako je firmware u cipu onda bi cip trebao. Jel sam na dobrom putu? Inace u pitanju je GPS "tracker" u koj umetnes sim karticu koju kad nazoves ti odg sa sms porukum sa svojom geo pozicijom, no poruka je na engleskom, ja bi htio prevestio poruku na hr.

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.3.2014 17:59 (tLeon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: "Hakiranje" firmware-a
tLeon kaže...

.. no poruka je na engleskom, ja bi htio prevestio poruku na hr.

 -npr, nabaviš (originalan) firmware, u njemu searchaš konkretnu frazu (u ovom slučaju na engleskom) i kad je pronađeš zamjeniš txt. To je jedan (teoretski) način, ali zapravo ovisiš o konkretnom uređaju, njegovom programskom jeziku ili asembleru, dali je to neki kompilirani (pod MSovi OSevima npr .exe) kod ili nešto kao txt file... jer kompiliran ili asemblerski kod nije lako prepoznati. Viši i niži programski jezici uz usku specijalizaciju za konkretan PIC... to nije za početnike. Samo teoretski je težina jednaka ''hello word'' primjeru. Da bi bilo što mogao započeti moraš imati alat, znanje. Alat može bit C, C++.. žice, programatori ovisi o konkretnom chipu (mikrokontroleru) dok je znanje nešto što se stječe godinama.

 

btw, smisao prevođenja te poruke? Nije li logičnije naučiti eng, to je jedan od preduvijeta za učenje programiranja. Tad ti to više neće biti interesantno...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.3.2014 19:52 (ihush).
10 godina
neaktivan
offline
Re: "Hakiranje" firmware-a
Lol znam ja i engleski i programirat, no nije meni problem kad udjem u firmware promjeniti nesto nego mi je problem kako uci u njega, kako spojit cip na comp.
14 godina
odjavljen
offline
Re: "Hakiranje" firmware-a
tLeon kaže...
Lol znam ja i engleski i programirat, no nije meni problem kad udjem u firmware promjeniti nesto nego mi je problem kako uci u njega, kako spojit cip na comp.

Da znaš sigurno bi nas poštedio takvih pitanja. Pošto kažeš da je riječ o GPS trackeru, saznaš koja mu je arhitektura osnova, odnosno o kojem se (najvjerojatnije) SoC-u radi, dokopaš se SDK-a, i rokaš. Easy as that. Sad sam shvatio što si mislio pod spajanjem cipa na comp. Dakle, vjerojatno je riječ o standardnim protokolima poput  JTAG-a ili BDM-a, no opet bez poznavanja arhitekture sustava zaboravi, a i trebaš software za in-step debugging, odnosno debugiranje.  

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.3.2014 1:12 (alankish).
10 godina
neaktivan
offline
Re: "Hakiranje" firmware-a
Hvala
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.3.2014 11:07 (tLeon).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice