Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 6.788
|
čitano: 356.561
|
moderatori: DrNasty, Danny_HR, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
10 godina
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Zoki. čitam i smijem se... pa nema to efekta, to što jasno izneseš razmišljanja (ne kod mene, nego kod... drugog gospodina kolege).

@dabar, gle...

-Gocc objavi sliku "tretirane" sobe drvetom, iz Hifi Pig časopisa

-na to se ti javiš i daš komentar "nije mi bilo nikad jasno kad vec radi specijalnu sobu za ubit neželjene room modove i refleksije i reverbacije i etc etc, zašto ne gluha komora?"?!?! Tebi nikada nije bilo jasno? A kada si se ti to bavio tretiranjima soba, pa ti to nikada nije bilo jasno?

-poslije se djigibao javi sa mišljenje (ispravim) - Gluha komora takodjer ne valja isto kao i ne tretirana soba. Treba naći neki balans između to dvoje. - Točno, 100% ispravno i logično razmišljanje. Gluha komora NIJE akustički prostor u kojem ljudi slušaju glazbu, dok tretirana soba (a prema zahtjevima i pravilima struke) - JEST.

I onda kreću tvoja čudna pitanja i teorije o komparaciji ta 2 prostora - gluha komora i akustički tretirana soba iii dvorana, svejedno.

I pitao te netko - jesi li ikada bio u gluhoj komori? Ja recimo, jesam. Ti? Sumnjam da jesi!

Jesi li ikad bio u nekoj dobroj, kvalitetnoj koncertnoj dvorani, koja je smisleno AKUSTIČKI tretirana i podešena da ZVUČI, a ne da se u njoj UBIJE svaki zvuk, jeka, akustika i slično? Jesi li bio? Ja jesam, i u inostranstvu i kod nas... dosta puta. A ti?

Znaš li kako zvuče dobre koncertne dvorane? Znaš? Ne znaš? Vjerujem da (ipak) ne znaš; sorry na iskrenosti.

Ali, vjerujem da misliš da zvuče puno lošije od gluhih komora, dok ti je nedavna premisa u glavi (i nikada ti nije bilo jasno, bla bla) da je bolje napraviti gluhu komoru od akustički tretirane sobe.

Sorry dabar, ali... ali pojma nemaš što pričaš, pišeš, pojma nemaš ni što uopće misliš. Akustiku prostora, podešenu za slušanje glazbe NE smiješ "ubiti"... ne. Treba ju staviti pod kontrolu zvučno/glazbene akustike i njihovih pravila, jer inače - slušatelj ne bi čuo ono što treba čuti. A treba čuti glazbu u prostoru, a ne u opitnom prostoru gluhe komore koja nema akustike (ima, ali jednosmjerno, bez povrata).

Usput, malo činjenica iz povijesti... moj je pok. otac bio i glazbenik (pored primarnog zanimanja), pa znam iz prve ruke što se događalo.

U ranijim su godinama glazbeni instrumenti bili akustičnog tipa, bez struje i pojačala. Podešenja prostora, tipa raznih plesnih ili manjih koncertnih dvorana nije bilo, logično da ne, nije se pridavala pažnja tome. Jedino se glazbenike "tjeralo" da glasnije sviraju, da i oni odozada čuju. OK, tako je bilo.

Onda je došla struja, pojačala, ozvučenje, ali i prvi problemi sa izvedbama.

Zašto? Zato jer su probe i ton-majstori radili u uvjetima gdje je samo "band" bio u sali, pa su podešenja akustike, glasnoće i svega što ide uz to - bili izvođeni na principu prazne sale.

A onda se, a joj, ha ha, sala napuni ljudima, dakle veeeelikim damping materijalom koji je odjednom "popio" ranije podešeni zvuk i... da, pogađate - zvuka nije bilo dovoljno. Ljudi su apsorbirali masu decibela tijelima, kaputima, samim sobom... oni su postali "upijači" zvuka. Muke po ton majstore.

Trebalo je naći unaprijed optimum podešenja sale i ozvučenja, a na praznu salu - da kasnije zvuči dobro, kad se napuni ljudima. To nije bio lak zadatak ni jednom toncu/ozvučivaću. Dapače... vrlo teško i zahtjevno, jer - akustika prostora je bitna za izvedbu djela, a ne ubijanje zvuka u njoj. Ubijanje zvuka je štetno za publiku. Ne čuješ ono što trebaš čuti.

Dabar, je li ti poznato da su stara grčka kazališta, amfiteatri, koji su polukružno ili na sličan način izvođeni u prostoru, od dolje gdje je bila "pozornica" pa do gore, gdje su zadnji redovi sjedala - imala izvanrednu AKUSTIKU? Dakle, zvuk je MORAO širiti i biti jasno čujan i onima dolje u prvom redu, ali i onima gore u zadnjem redu, najdalje od kazališnog umjetnika koji nešto govori, pjeva ili slično.

I to je postignuto, to je zaista tako, to funkcionira i ima primjenu u praksi.

Tako je i sa našim sobama, pa bile one tretirane drvetom kao onaj (ekstravagantni) primjer iz Hifi PIG časopisa ili na neki naš osobni način, samo... nitko živ, a poznam puno ljudi u audio svijetu, nikada nije ni će, od svoje sobe gdje doma sluša glazba - raditi gluhu komoru.

Ti, kad budeš u svojoj glavi pomirio pojmove akustika, glazbena akustika, glazba i, na drugoj strani - gluha komora, onda ćeš shvatiti neke stvari. Do tada - zbilja imaš čudna i pitanja i razmišljanja (i zato ti to nikada nije bilo jasno).

I, nitko ti ne odgovara zašto glazba mora ili jest snimljena s utjecajem sobe, prostorije i zvučnici rade s namjerom da imaju utjecaj na prostoriju...

Pa, pitaj se - gdje je referenca glazbenog zapisa koji slušamo, nastala. Nastala je u nekom prostoru, u nekoj prostoriji, u nekoj sali. U 99% slučajeva je tako, što znači da je nastala unutar nekih zidova (osim koncerata na otvorenom prostoru).

I kod snimanja i miksanja i distribucije tih izvedbi, nauka oko zvuka ide s tim da će ljudi i slušati u prostorijama, pa se podredi tome. O tome bi ti više mogao napisati neki stručnjak snimatelj i studijski inženjer koji radi na miksanju zvuka u kakvom studiju, a nisam taj. Ali, nije teško povezati unaprijed određenu logičnu vezu da jedno s drugim mora biti u korelaciji. "Tamo sam tako nastao, i dalje moram tako zvučati".

A slušalice su, svojevrsna "laž" našem i uhu i mentalnom sklopu. Današnje, čak 5.1, 7.1 slušalice sa kojekakvim Atmosima i slično oponašaju 360 stupnjeva zvuk... kako? Tehnikom varanja naših osjetila. Toliko valjda znaš. A za superioran način ekspresije zvuka slušalica u odosu na zvučnike... sorry, ali, pitao te i Zoki i neki ovdje - a koliko si dobro složenih sistema čuo u životu (znači dobrih zvučnika u dobro tretiranoj sobi), pa daješ takvu prednost slušalicama? Ili (ipak)... nisi čuo?

Nema to efekta da, jer uz to što nema iskustva sa hifi opremom nema iskustva niti s prostorima, odnosno nigdje nije bio i nema pojma o čemu priča i zakopava se sve više u svom neznanju.

Na žalost sve što prezentira su njegova razmišljanja koje nemaju aposlutno nikakve prakse niti isksutva, stoga i ima takve ispade.

Nije nikada vidio prostoriju u koju stane cijeli simfonijski orkestar u kojem se održava kocnert te kako ona izgleda, da je nebi postavljao ovakova pitanja, no može googlati ali mu je očito teško.

I to dolazi od osobe koja se hvali sa mjerenjima i grafovima i sličnim, da nije toliko jak sa opremom al ovo mu je jača strana.

Šta onda mjeri, visinu, širinu i dubinu zvučnika?

To mogu i ja napraviti onda sam i ja stručnjak.

Nisam zaboravio da mi nije ništa na nekoliko postova odgovorio kako će nešto raditi na temelju grafova, jer nema odgovor, samo je šutio i ignorirao, to se zove kvalitetno raspravljanje na forumu, kada ti netko postavi konkretno pitanje ti nemaš pojma kako odgovoriti pa se povučeš na koji dan mišljenja da će se zaboraviti.

10 godina
Vaš audio kutak

ja osobno imam ovakva iskustva sa mjerenjem ,evo primjer chromecast audio je na mjerenju kod audioscinece foruma pokazao loše rezultate,ja ga imam doma spojenog preko optike na rotel integrirano pojačalo i preko njega slušam tidal,zvuk sa tidala je odličan i bez ikakvih izobličenja a eto na tom forum po njihovim mjerenjima je katastrofa

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
Zoki B kaže...
..

Zvuk treba raspršiti da ne dolazi do reverbacije jer se zvuk širi u prostoru i slušaš zvuk a ne odjek prostorije.

= slažem se s tim

U nekim prostorima će ječati, biti reverbacija i to treba raspršiti a nekad na većim refleksivnim površitnama i absorbirati.
=i to se slažem

Ne treba kao u gluhoj komori o čemu smo pričali staviti toliko absorbera da popiju sav zvuk te se zvuk niti ne širi u prostoru nego je absorbiran i nema ga.

=krivo, zvuk se uvik širi u prostoru, a nema refleksija ni utjecaja sobe u tom slucaju!

Poanta je da se prostor u kojem je sustav ili se održava koncert zvučno tretira da nema neželjenih distorzija te da se sluša kako se zvuk širi u prostoru od zvučnika do tvog uha.

= osim ako ne vibrira neka površina nema distorzije, a prostor od zvucnika do uha ne zahtjeva zidove

"zašto je bolje imat npr reverbaciju od prostorije" - nitko nije rekao da je bolje imati, ljudi se bore protiv toga na razne načine
=i di je granica kad je dobro da prostorija ima dovoljno a ne previše navedenog?

"jeli zato šta su ovi u studiu raćunali na istu ili neki treci razlog" - ne ne računaju jer produciraju u zvučnim prostorima koji su tretirani i bez neželjenih efekata gore navedenih, u tim prostorima se zvuk kreće od zvučnika prema uhu šireći se po prostoriji bez da se reflektira ili da se totalno absorbira

=ako se ne reflektira znaci ima beskonacno prigusenje? ali bez da se totalno absorbira ok al koliko bi se po tebi trebalo absorbirat a koliko bi trebalo ostat? tu je problem....

..bilo bi dobro sa strane računati dodatne parametre koji govore o karakteru zvuka koji želite postići. Da naprimjer, ne pretjerate sa apsorpcijom na visokima prema srednjima, što daje preprigušen, "mrtav", zvuk. I slično....

= koje parametre? kolike vrjednosti trebaju bit po tebi? toooo me zanima!

Refleksije. Jake refleksije, koje stižu nedugo nakon direktnog zvuka iz zvučnika, zamućuju zvuk i remete stereo sliku. Te refleksije bi trebalo raspršiti i/ili smanjiti. To se postiže ili difuzorima ili apsorberima. Bitno je da su pozicionirani na pravim mjestima, i da rade u određenom frekvnecisjkom spektru.
=u kojem frekvencijskom spektru i zašto? zašto je dobro da se neke frekvencije reflektiraju a neke ne? objasni...

.

otvori za dodatna pitanja, može i na pm... na kraju ako su osobne preferencije zašto ja nemogu volit "mrtvu" prostoriju? i zašto je moja osobna preferencija neznanje a tvoja osobna preferencija znanje :D

10 godina
blackalbum kaže...

ja osobno imam ovakva iskustva sa mjerenjem ,evo primjer chromecast audio je na mjerenju kod audioscinece foruma pokazao loše rezultate,ja ga imam doma spojenog preko optike na rotel integrirano pojačalo i preko njega slušam tidal,zvuk sa tidala je odličan i bez ikakvih izobličenja a eto na tom forum po njihovim mjerenjima je katastrofa

To što je tebi zvuk odličan (na "uho") - ne mora značiti da i nema izobličenja. Možda ih ti "samo" ne zapažaš, ali, da se zvuk provuče kroz kakav, napamet ću reći - osciloskop - a ono - da vidiš...

Poznato je da, recimo, čista Vacuum tube pojačala imaju čak apsolutno visok stupanj izobličenja glazbenog signala (izraženog u postocima), koje je dosta mjerljivo i kreće se čak do vrijednosti 1-2%, što ljudsko uho registrira, no, zahvaljujući svom toplom, gotovo pa analognom zvuku, su plijenitelji pažnje slušatelja i imaju efekt da ljudi ostaju zaslijepljeni toplinom i ekspresijom nota kroz njih.

"Kako toplo zvuči, kako je fino, ugodo, mekan zvuk, milina za uši" - samo su neki od hvalospjeva koji se redovito čuju u takvim prilikama, a nivo distorzije, uzrokovan lampama i njihovim ustrojem biva (svjesno ili ne, ali to tako bude) - zanemaren. I nekako prestane biti "prisutan", ali to ne znači da distorzije / izobličenja realno i nema.

OK, sorry, ne želim uvrijediti tvoja ćula, samo kažem da ugodan zvuk ne mora biti i tehnički besprijekoran ("bez ikakvih izobličenja" - kako si sam rekao).

Samo dvije stvari na svijetu imaju miris po ribi... jedna od njih je riba :-)
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.5.2020 18:12 (tajo1960).
10 godina
dabar_solta_V2 kaže...
Zoki B kaže...
..

Zvuk treba raspršiti da ne dolazi do reverbacije jer se zvuk širi u prostoru i slušaš zvuk a ne odjek prostorije.

= slažem se s tim

U nekim prostorima će ječati, biti reverbacija i to treba raspršiti a nekad na većim refleksivnim površitnama i absorbirati.
=i to se slažem

Ne treba kao u gluhoj komori o čemu smo pričali staviti toliko absorbera da popiju sav zvuk te se zvuk niti ne širi u prostoru nego je absorbiran i nema ga.

=krivo, zvuk se uvik širi u prostoru, a nema refleksija ni utjecaja sobe u tom slucaju!

Poanta je da se prostor u kojem je sustav ili se održava koncert zvučno tretira da nema neželjenih distorzija te da se sluša kako se zvuk širi u prostoru od zvučnika do tvog uha.

= osim ako ne vibrira neka površina nema distorzije, a prostor od zvucnika do uha ne zahtjeva zidove

"zašto je bolje imat npr reverbaciju od prostorije" - nitko nije rekao da je bolje imati, ljudi se bore protiv toga na razne načine
=i di je granica kad je dobro da prostorija ima dovoljno a ne previše navedenog?

"jeli zato šta su ovi u studiu raćunali na istu ili neki treci razlog" - ne ne računaju jer produciraju u zvučnim prostorima koji su tretirani i bez neželjenih efekata gore navedenih, u tim prostorima se zvuk kreće od zvučnika prema uhu šireći se po prostoriji bez da se reflektira ili da se totalno absorbira

=ako se ne reflektira znaci ima beskonacno prigusenje? ali bez da se totalno absorbira ok al koliko bi se po tebi trebalo absorbirat a koliko bi trebalo ostat? tu je problem....

..bilo bi dobro sa strane računati dodatne parametre koji govore o karakteru zvuka koji želite postići. Da naprimjer, ne pretjerate sa apsorpcijom na visokima prema srednjima, što daje preprigušen, "mrtav", zvuk. I slično....

Refleksije. Jake refleksije, koje stižu nedugo nakon direktnog zvuka iz zvučnika, zamućuju zvuk i remete stereo sliku. Te refleksije bi trebalo raspršiti i/ili smanjiti. To se postiže ili difuzorima ili apsorberima. Bitno je da su pozicionirani na pravim mjestima, i da rade u određenom frekvnecisjkom spektru.
=u kojem frekvencijskom spektru i zašto? zašto je dobro da se neke frekvencije reflektiraju a neke ne? objasni...

.

otvori za dodatna pitanja, može i na pm... na kraju ako su osobne preferencije zašto ja nemogu volit "mrtvu" prostoriju? i zašto je moja osobna preferencija neznanje a tvoja osobna preferencija znanje :D

Nitko nije rekao da ti ne možeš voliti mrtvu prostoriju, tvoj izbor no jesi li bio u kojoj? Moja osobna preferencija je bazirana na iskustvu, ja sam bio u gluhoj komori te u nekoliko tretiranih studija, soba od frendova u koijma imaju sustave itd. U konačnici i sam imam donekle tretiranu prostoriju.Da si ti bio čisto sumnjam da bi preferirao "mrtvu prostoriju" u kojoj  se zvuk absorbira a ne rasprši kako funkcionira u tretiranim prostorima. Jedno je usmjeriti zvučni val i raspšiti ali mu dozvoliti da se kreće, drugo je absorbirati djelomično gdje je potrebno,  treće totalno umrtviti, absorbirati.

10 godina
dabar_solta_V2 kaže...
Zoki B kaže...
..

= slažem se s tim

=i to se slažem

.

dabar, ma koliko god ti bio naš hrabri dabar   nemoj se kurčiti sa nečim što nisi probao

https://zimo.dnevnik.hr/clanak/nepodnosljiva-tisina-soba-u-kojoj-mozete-poludjeti-za-samo-5-minuta---446205.html

https://www.24sata.hr/tech/caruje-tisina-u-gluhoj-komori-covjek-cuje-samo-rad-tijela-391619

Nitko ne voli mrtve prostorije 

3 godine

nemos poludit dva puta pa mi to nije problem xD

nisam naravno, ali to raspršavanje zvuka i usmjeravanje zvucnog vala i dozvoljavanje zvucnom valu da se krece su buzzwordovi, ako nisu onda objasni kako to sve radiš i zašto i kako.

raspršavanje se može protumaćit ko refleksija, usmjeravanje vala pretpostavlja nekakve horne a dozvoljavanje zvucnom valu da se krece bi trebalo bit da ti zvucnici nisu iza stola ili tako nešto :D fancy rjecnik ali nisam impresioniran zaboravi si na reverbaciju!

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.5.2020 21:33 (dabar_solta_V2).
10 godina
blackalbum kaže...

Ma upravo tako, ja sam nedavno gledao razne zvučnike pa sam naletio na jedne, da se ne ponavljam više, a interesirali su me.

Mjerenja fatnastična, čujno flat i beživotni...

10 godina
Vaš audio kutak

Evo jedne stvari (elektronska glazba) s kojom sam volio preuzimati set od DJ koji je prije mene svirao, meni vrlo groovy, dovoljno dugačak uvod s kojim možeš smiriti prijašnju stvar te smirenijeg ritma nakon čega možeš graditi što hoćeš :)

Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina

Teski lajk na prostoriju!!

AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.5.2020 19:35 (volegradele).
Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
volegradele kaže...
Teski lajkna prostoriju!!

To je soba, a ne ona klaustrofobična s godovima na zidu i plafonu. 

11 godina
Zoki B kaže...
blackalbum kaže...

Ma upravo tako, ja sam nedavno gledao razne zvučnike pa sam naletio na jedne, da se ne ponavljam više, a interesirali su me.

Mjerenja fatnastična, čujno flat i beživotni...

Ma sve se svodi na osobno, na vlastiti ukus, preferencu. Ako imaš savršen frekventni odziv, totalno ravan u čujnom spektru, velikoj večini ljudi, pogotovo mlađima, takav zvuk neće bit pri volji. Bit će im dosadan. I ja moram priznat da volim lagano uzdignutu krivulju donjeg područja što uopće nije audiofilski, a i ne smatram se audiofilom svejedno. 

8 godina
Kazete akustika prostora...home made snađi se druže😂
AUDIOFIL
Moj PC  
2 0 hvala 0
3 godine
za homemade 5cm stiropor se može koristit za prigušit gornji midrange, ali nakon midrange-a pocinju refleksije pa zato nije baš na dobrom glasu, ali u kombinaciji s tankom spužvom/dekom za jeftinu soluciju mid/high moze definitivno posluzit.
11 godina
Vaš audio kutak

Kolega Dabar, evo jedne knjige koja bi ti mogla bit interesantna. Nije jeftina, ali...

Moj PC  
1 0 hvala 1
3 godine

nazalost neman volje ni vrimena citat knjige, samo alan ford za zaspat :D
poslin ove korone kako nema posla nema para pa nema ni prototipova ali uvati san se samo cad-a pa kad upadnem u lovu za prototipove iman sta radit godinu dana. ima svega na cekanju od filterless d klase za male aktivne zvucnike i wireless digital input d klase do smps napajanja i preampova.

najgora stvar je iman na cekanju jedan smps za audio namjenu od 500w s automatskim(broj fazi) interleaved pfc-om za napajat d klasu napravljenu prije koju godinu koji sigurno nece radit iz prve al nikako da dođen do para za prototipove napravit, ogroman skup pcb ali sam iša na low noise max efficiency. kvragu evo slika filtera s ulaza bez vrijednosti može se složit na single sided pcb ako nekome tu treba mrežni filter za audio uređaje do kilovata a dosadno mu je :D

mov MOV-14D621K, može i bez
cap discharge chip je CAP300DG, može i bez
common mode choke je wurth 7448051012
induktori su ocito s slike murata 33100c
iskrišta za grmljavinu su možda pre blizu treba testirat ali možete ih u inkscape ili tako nešto maknit lako.
na slici oznaceno koji cap je x koji y, bitno..

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.5.2020 23:42 (dabar_solta_V2).
11 godina
Svaka čast. Istu ovu knjigu, ali prvo izdanje možeš skinuti u pdf-u sa neta za free. Ovo drugo izdanje je upotpunjeno s nekoliko poglavlja među kojima je i d-klasa i s obzirom da je izašla prošle godine nema je za free... ili ja to ne znam nać. Aj biće bolje susid.
11 godina
volegradele kaže...

Very nice. Moćno djeluju ove Opere. Ovo su Seconde, ako se ne varam?! 

10 godina
volegradele kaže...

te opere tako blizu zida i stisnute uz regal ne daju ni minimum svog zvuka

8 godina
blackalbum kaže...
volegradele kaže...

Imas doma iste?Razmak je 2 metra,od zida su 30ak cm,kutije su kompresijskog ustroja!Stoje ispred "regala" nekih 10-11 cm..zvuk je na zavidnoj razini..Da bi bilo bolje u jos vecoj prostoriji ili drugcijeg rasporeda..probao sam,stavljeni na uzi zid (doduse taj eksperiment sam probao sa prijasnjim Secondama)..uglavnom ja sam vrlo zadovoljan postignutim a i ekipa koja je bila poslusat kod mene..sad na zid povise TV ide absorber/difuzor..bumo videli sto kazu eksperti!

sry nezz zasto ih okrene prilikom uploda

AUDIOFIL
10 godina
volegradele kaže...
blackalbum kaže...
volegradele kaže...

Imas doma iste?Razmak je 2 metra,od zida su 30ak cm,kutije su kompresijskog ustroja!Stoje ispred "regala" nekih 10-11 cm..zvuk je na zavidnoj razini..Da bi bilo bolje u jos vecoj prostoriji ili drugcijeg rasporeda..probao sam,stavljeni na uzi zid (doduse taj eksperiment sam probao sa prijasnjim Secondama)..uglavnom ja sam vrlo zadovoljan postignutim a i ekipa koja je bila poslusat kod mene..sad na zid povise TV ide absorber/difuzor..bumo videli sto kazu eksperti!

pokušaj ih odmaknuti od stražnjeg zida barem 70 cm sigurno ćeš dobiti puno bolji zvuk ovako zvučnike samo prigušuješ,znam zbog iskustva sa podnim zvučnicima kolika je razlika kad se maknu od stražnjeg zida

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2020 19:50 (blackalbum).
8 godina
blackalbum kaže...
volegradele kaže...
blackalbum kaže...
volegradele kaže...

pokušaj ih odmaknuti od stražnjeg zida barem 70 cm sigurno ćeš dobiti puno bolji zvuk ovako zvučnike samo prigušuješ,znam zbog iskustva sa podnim zvučnicima kolika je razlika kad se maknu od stražnjeg zida

Ne mogu vise od ovog,a nisu nezz koliko osjetljivi na pomicanje i micanje od straznjeg zida..da su BR ustroja to je sasvim druga prica,ovako imaju dovoljno zraka između sebe da kreiraju zvucnu sliku,prije sam imao ogroman regal između,kad sam se njega rijesio i stavio ovu manju komodu otvorilo se sve,nebo zemlja razlika!

AUDIOFIL
10 godina

Da ih izvućeš metar od zida - tek bi onda vidio/čuo razliku neba i zemlje, ali OK, uvjeti stanovanja i soba diktiraju uvjete slušanja i postava zvučnika i tu se često malo što može učiniti drugačije nego kako je sada. No, kolega je u pravu, to sam i ja napisao davno. Plus, velika većina vas ima te velike sanduk komode između zvučnika, koji, htjeli vi ili ne, priznali ili ne - vrlo aktivno pasivno sviraju zajedno sa zvučnicima... O svojevrsnom "duplanju" zvuka čak je i nepotrebno govoriti, no, tako je kako je.

Edit posta:

Neki dan sam kupio (napravio mi lokalni klesar) 2 mramor podloške za sadašnje zvučnike da ih mogu lakše "voziti" po sobi tražeći optimalni položaj za svirku. To se, inače, dugo traži i nikada nije u konačnici gotovo, ali, kad sam odmaknuo zvučnike na položaj 1 metar od stražnjeg zida - tek tada sam dobio da mi uvodna gitara u skaldbi "Dire straits - You And Your Friend" - sa albuma On every street (original cd) - NE zvuči iz zvučnka nego od IZA lijevog zvučnika. Bingo; konačno!

To točno znam kako je trebalo zvučati iz ranjeg sistema, gdje sam imao nešto manje kutije drugačijeg ustroja, ali sada sam tek (na ovom sistemu i kutijama), ovim zadnjim odmakom dobio ono što sam tražio i što sam i od ranije znao da mora biti.

Položaj na 90 cm stražnja strana zvučnika od zida još nije imala rezultate kakve sam dobio odmakom od 1 metra, tako da - samo potvrđujem da je staro pravilo, a vrijedi za sve kutije (osim ugradbenih zidnih) - dajte im prostora. Nemojte sami sebe zavaravati da odlično sviraju na 30 cm od zida... NE sviraju odlično. Sviraju onako kako sviraju, a vi sebe ubjeđujete da je to odlično. Nije! Nije sigurno.

Ne želim izazivati ni rasprave bez kraja i konca niti ikoga povrijediti ili uvrijediti, ali... mala proba sa odmakom - i - sve se vidi i čuje.

Primjer pjesme koju sam naveo, link sa YT-a (ovo je ispravno):

a ovo je primjer nekoga tko je okrenuo lijevu i desnu stranu i na YT stavio zrcalno okrenutu pjesmu (zamijenjena lijeva i desna strana sterea)... mašti (ali nekvaliteti) "opslužitelja" YT-a zbilja nema kraja  :-)))

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.5.2020 9:25 (tajo1960).
12 godina
Preporuka je minimalno 85cm. Lijepo objašnjeno ovdje :

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
Ali niti ja ne poštujem preporuke zbog životnog prostora koji je takav... Da ima neželjenog buma, ima. Sigurno može bolje, ali ok... Kompromisi. :)
Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
Vaš audio kutak

Normalno, uviijek je bolje imati više zraka oko zvučnika, ali sealed box zvučnici ipak mogu bliže stražnjem zidu od rear ported zvučnika.

Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
Vaš audio kutak

Shit je što nas 90% sluša glazbu u prostorima gdje se živi i smještaj uvelike ovisi o toj činjenici. Moji bi Sonus faberi Liuto sigurno mnogo bolje zvučali da ih odmaknem više od 35 cm na koliko su sada. Ali, ne mogu ih odmaknuti ni centimetra više jer mi žena ne bi mogla ić na balkon stavit sušit robu. Možda sam pogriješio što sam kupio rear ported zvučnike, a ne sealed box, ali eto takva je bila prilika i ipak ne žalim. Ponuda sealed box zvučnika je uvelike manja, ali preporuka je da kod zbijenih, manjih prostora se uzmu takvi zvučnici koji imaju i prednost poput čvršćeg i bržeg basa. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2020 22:31 (Dead).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
Sil kaže...
Ali niti ja ne poštujem preporuke zbog životnog prostora koji je takav... Da ima neželjenog buma, ima. Sigurno može bolje, ali ok... Kompromisi. :)

Iz tvog primjera mogu vidit kako je arhitektima zadnja rupa na svirali kreirati dnevni prostor gdje ćeš među ostalim moći slušati i glazbu. I ja imam sličan problem gdje mi je desno od desnog zvučnika izlaz na fuckin' balkon.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2020 22:33 (Dead).
10 godina
Dead kaže...

Normalno, uviijek je bolje imati više zraka oko zvučnika, ali sealed box zvučnici ipak mogu bliže stražnjem zidu od rear ported zvučnika.

mogu, ako baš moraju, iako i oni više vole prostor oko sebe. I oni bolje rade odmaknuti, samo, istina, malo su manje osjetljivi na položaj zida iza sebe, ali opet... odmak je odmak; prostor je prostor. Uvijek bio i biti će  

10 godina
volegradele kaže...
blackalbum kaže...
volegradele kaže...
blackalbum kaže...
volegradele kaže...

Ne mogu vise od ovog,a nisu nezz koliko osjetljivi na pomicanje i micanje od straznjeg zida..da su BR ustroja to je sasvim druga prica,ovako imaju dovoljno zraka između sebe da kreiraju zvucnu sliku,prije sam imao ogroman regal između,kad sam se njega rijesio i stavio ovu manju komodu otvorilo se sve,nebo zemlja razlika!

Probaj ih jednom, ako ti dužine kabela dozvoljavaju, onako kad nema nikoga doma da ti ne zvonca, za probu i dojam izvuči Opere na 1 - 1,2 metara od zadnjeg zida i razmakni ih na 2,5 metra. 

Onda nam javi utiske! Iskreno!

Dam se kladiti da će biti "Pi*du materinu, što nemam veću, dulju sobu...   da ovako stalno budu..." itd.    

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice