Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

poruka: 18
|
čitano: 7.344
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

Pozdrav ekipa evo po savjetu forumasa danas mi je stigao 1600 af,Patriot viper4 3000 mhz  Asrock B450M Pro4-F maticna.Ram mi radi na 2133 mhz a ne na 3000 mhz kako pise na ramu.Posljednjih godina sam imao intel koji se nije dao overclockat pa bih molio sa savjet i pomoc oko overclocka rama i procesora ako se ista da overclockat na stock cooleru.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

Upali Xmp u biosu da ti memorija radi na 3000mhz,upali PBO da ti sam diže i spušta taktove pa vidi dali se puno grije. Hw info ti je dobar za mjerenje temperatura cijelog sistema. Bilo bi dobro ako znaš da si staviš najnoviji bios od te matične ploče https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M%20Pro4-F/#BIOS

Stisni onu ikonu instant flesh tamo ti je opisano kako se snimi novi bios

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 16:32 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

Procesor izgleda na ovom stock cooleru necu overclockat jer temp nakon pola h bfv idu do 77 stupnjeva.Treba li mi novi bios ili mogu i sa ovim overclockat ram?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning
Taj PBO ti je automatski overclock koji bi u igrama trebao radit super, bios možeš i ne moraš ovisno koju verziju imaš, a XMP upališ u biosu i ram ti radi na 3000mhz bez da išta poštelavaš. Potrebe za dodatnim overclockom rama nemaš nikakve osim paljenja XMP-a. Sve automatski i peri deri po igricama.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 16:43 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning
U bios znaš ući, ako ne znaš nije nikakva sramota drži tipku F2 par sekundi kad restartaš PC.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 16:48 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

Nema PBO na 1600 AF, samo Zen 2.. Upali XMP profil i tjt, overclockati proc nema smisla na stock cooleru.

10 godina
offline
Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

Evo upalio xmp profil i radi sad na 3000 mhz i 1.35v.Samo su mi temperature procesora problem.Preko 85 stupnjeva u bfv.Izgleda da cu morat neki bolji cooler uzet.Trebam li napravit clean install windowsa?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning
Uzmi si ovaj hladnjak za oko 170kn LC CC 120 i to će bit super i za neki dobar overclock ako se misliš s tim zezat.
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

Daj si samo kasnije pogledaj napon, mora bit onako kako piše na RAM pločici. Pišu tajminzi i napon, npr. 1.35V. Meni na toj ploči pri uključenom XMP profilu u biosu nije napon podesilo na 1.35V. Mora, radi stabilnosti.

Edit: sad vidim da ti sve radi, zanemari post.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 17:18 (cvaja997).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

"Obicni" 1600 se nije nesto pretjerano grijao na stock cooleru, cak ni oveclockan, pa baci oko dali ploca dobro postavi voltazu procesora, malo mi je to previse temperature, cak i za stock cooler.

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning
Damir22 kaže...

"Obicni" 1600 se nije nesto pretjerano grijao na stock cooleru, cak ni oveclockan, pa baci oko dali ploca dobro postavi voltazu procesora, malo mi je to previse temperature, cak i za stock cooler.

 1600 i 1600AF (2600) dolaze sa razlicitim coolerima, 1600 je Spire a 1600af (2600) stealth i ovaj stealth je dosta manji od spirea i ako nemas ventova u kucistu  jednostavno se to brzo zakuha. Moze ili uzet novi najjeftiniji 120mm cooler, ili se igrat u biosu pol sata da nastima manualnu voltazu, jer vjerovatno mu maticna baca nenormalne brojeve (ono vjerovatno 1.35+v za stock postavke) tak da bi to sigurno pomoglo.

10 godina
offline
Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

Vrijedi li stavit cooler master pastu umjesto ove koje dolazi na hladnjaku?samo sto je stara jedno 4 godine.Temperature u gamingu mi dolaze do 85 stupnjeva sto mi je malo cudno.Cpu voltaza je na 1.150 u biosu.I pratio sam u gamingu i neprelazi preko 1.2.Ili mozda mi krivo ocitava  msi afterburner.Sve jezgre rade na 3.5ghz.Sad ako netko ima savjet da li ga mogu undervoltat ili nesto da smanjim temperature ili cu morat uzimat neki bolji cooler.I da jos mi nitko nije odgovorio jel bi valjalo instalirati novi windows?

Kuciste je ANTEC NX100 sa jednim 120 mm ventilatorom.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2020 20:27 (Acex).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

1.Ne vrijedi mijenjat pastu.

2.Mozda bi mogao malo undervoltat ali nece rijesit stvar.

3.Ako sve radi nemas potrebe za drugi windows.

 

Kupi bolji CPU cooler i stavi barem jos 2x120mm ventilatora na kuciste.

Moj 3600 je isao na stock cooleru do 79C u igrama , u cb r20 je prelazio i 85C, kasnije sam presao na pure rock slim tada sam dobio nesto bolje temperature do 70c u igrama ali sam na kraju zavrsio na AIO i sada ne prelazi 50-60c zavisi od naslova do naslova.

8 godina
offline
Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

Da, smetnuo sam s uma da stari 1600 dolazi s "boljim" hladnjakom....

 

LCC-120 za sitno novaca, i bez brige si, u vecini igara neces vidjeti ni 50C, dobro doslo bi bolje provjetravanje kucista, kod mene je 3x120 upuh, i 2x120 ispuh (jedan nazad jedan gore).....

 

45C max nakon sati igranja..... oc-an cpu.

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

Naviko sam na hladni i5 6500 koji nije prelazio 50 stupnjeva,ali sam imao i bolji thermaltake cooler ali ne pasu na am4.Valjda mu nista nece bit dok se bude kuhao na 85 stupnjeva.Nista u skorije vrijeme cu uzet neki cooler zasad nek je na stock.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

Izgleda da cu morat sutra po bolji cooler.Cpu prelazi preko 100 stupnjeva u gamingu (ali cudno mi je da nema pada fpsa ili trzanja i da se pc ne gasi)Probao sam hw monitor,msi afterburner i ryzen master i svi pokazuju identicne temperature.Cooler je dobro stavljen na cpu.U idle je oko 50 stupnjeva.Kako mi se neda cekat da narucujem online cooler jer cu ga cekat do iduceg tjedna,imam tu u gradu opciju uzet Thermaltake Contact 9 pa hoce li on biti dovoljan da drzi ryzena do 80 stupnjeva?I zar je moguce da je toliko los taj cooler ili je nesto drugo problem.Napon procesora je default 1.125v i neprelazi preko toga (jos sam overclocko sve jezgre na 3.7 ghz na tom naponu i stabilno je zasad nakon 2 h igranja)

Case fan se vrti na 700 rpm dok cpu fan na 2500

 

@Edit

Ipak je uredu cpu cooler,u kucistu se nenormalno grijalo jer imam samo taj 1 ventilator iza.Skinuo sam stranicu i sad temp ne prelazi 75 stupnjeva.Izgleda da cu morat nabavit neke ventilatore.Jos mi jedino stanu 2 na vrh kucista,naprijed nema nikakve otvore i rupe za ventilatore.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 2:42 (Acex).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning

Nije baš normalno da prelazi 100 stupnjeva čak i ako imaš samo jedan ventilator u kućištu. Moguće da cooler nije ispravno montiran..

10 godina
offline
Re: Ryzen 5 1600 af i ram overclock/tuning
rocker55555 kaže...

Nije baš normalno da prelazi 100 stupnjeva čak i ako imaš samo jedan ventilator u kućištu. Moguće da cooler nije ispravno montiran..

 Ma dobro je namontiran.Evo sad kad sam skinuo stranicu u idle mi je 40 stupnjeva a prije je bilo 55.U loadu sad neprelazi 80 a sa stranicom je prelazilo 105.Kuciste je uzasno bilo toplo.Da je cooler krivo namontiran onda bi mi i sa otvorenom stranicom bile priblizne temperature.

Zasad dok nekupim ventilatore  cu drzat otvorenu stranicu.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice