Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega" zaključana tema

poruka: 441
|
čitano: 432.630
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

1. Onda nisam siguran da sam dobro shvatio rečenicu koju sam isprva citirao: "Zapravo filozofija i teologija ulaze u područje fizike s pretpostavkom o Bogu bez ijednog dokaza." Ja sam ju shvatio na ovaj način: "Filozofija i teologija, kad govore o fizičkim problemima, pretpostavljaju postojanje Boga - a za to nema dokaza." Za teologa se slažem, no filozof koji ulazi u bilo koju raspravu nije obavezan pretpostavljati postojanje Boga (niti nepostojanje Boga), on se npr. uopće ne mora baviti pitanjem Boga dok raspravlja o tom problemu. Pitanje postojanja bogova je obično čisto-filozofski problem (barem za neke bogove; npr. pitanje postojanje Zeusa je više fizikalni problem...), no nema razloga da filozof govori o bogu u kontekstu danog fizikalnog problema (bez obzira je li teist ili nije) u svakom svom izlaganju. Kao što, npr., fizičar koji zastupa teoriju struna ne mora pri objašnjavanju tlaka u stvari poput "p = m / S" ubacivati svoje stavove o teoriji struna (može objasniti tlak bez obzira na to slaže li se s teorijom struna ili ne).

 

2. U onoj podjeli sam govorio o onome što pretpostavlja istinitost nečega (u znanosti, npr., načelo opovrgljivosti, indukcije, ostalih logičkih metoda...; u teologiji, razne dogme) i onoga što kreće od 0 (ustvari, u praksi obično ne, ali bitno je da smije kretati od 0, ne da to nužno baš uvijek radi (što bi bilo vrlo zamorno)), tj. "čiste" filozofije. Naravno, znanost ima potpunu drugačiju težnju od teološke, i izvan te osobitosti da nešto pretpostavljaju, se razilaze. :)

 

3. Dobrim dijelom je takav stav prema filozofiji opće-prihvaćen zbog lošeg društvenog tretmana prema onome što ne donosi praktične rezultate (pa se prikazuje kao nešto bez ikakvih rezultata uopće). Primjerice, u većini gimnazija se uče samo rani počeci filozofije. Istini za volju, u počecima filozofije je bilo zanimljivih ideja, kao i u počecima znanosti, no profesori filozofije su obično nekompetentni i ne znaju protumačiti te tekstove, kao niti premjestiti dobru ideju iz povijesti u sadašnjost (pritom izbaciti mitološke i slične utjecaje). Obično se događa da se filozofija uči kao književnost (ili povijest), a moderni stavovi ne spomenu (usporedio bih to sa hipotetskim svijetom u kojem se u predmetu fizika podučava astrološkim otkrićima). Ovisno o ukusu, razni ljudi će cijeniti razne dijelove filozofije (ako uopće, naravno). Meni su npr. zanimljivi rezultati logičkog pozitivizma (iz kojeg se između ostalog razvila i ideja o opovrgljivosti; no i brojne druge zanimljive ideje), filozofa matematike, logičara... Doprinos znanju u smislu podataka i informacija vjerojatno nije velik, no čini mi se da je za filozofiju posebno bitan zadatak stvoriti "svjetonazor", uklopiti gomilu razbacanih podataka u jednostavnu i preglednu ideju; ukratko spojiti znanja (kao što je više ljudi kroz temu spomenulo, filozofi znanosti nisu dali revolucionarne doprinose samoj znanosti svojom filozofijom o znanosti, no dali su razumijevanje znanosti i njene metode kakvo do tada nije postojalo). 

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2011 13:13 (itf4n).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

... i dalje daju. - Bez filozofije ne može biti napretka u znanosti, jer bez novih metoda, novih ideja o konceptima znanosti i njenog razvoja, bez razvoja i napretka fundamentalnih elemenata razmišljanja, napretka spoznajnih metoda i obzora, ne može biti ni napretka praktične znanosti. Znanost ne može niti se smije zasnivati na tehnološkom procesiranju poznatih činjenica korištenjem aktualnih metoda, već mora biti podložna promjenama u samoj srži, potpuno konfliktnim i iracionalnim idejama nemogućima u poznatom kontekstu.

 

Bitno je reći da filozofija dopušta nedopustivo, širi spoznajne granice i stvara nove kontekste. Eksperimentiranjem unutar nekih zadanih okvira logičnog i jasnog, ne možemo napredovati dovoljno brzo, ako i uopće. Pogrešno je filozofiju promatrati kao relikt prošlosti ili lijepi fosil, jer to svakako nije. Neka egzaktna znanost je racionalna i samim time ograničena, a filozofija to nije.

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2011 14:19 (naxeem).
16 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
mbaksa kaže...
Bugofil kaže...

da ne idem dalje, jer ne volim pisati "plahte" uglavnom treba poznavati povijest filozofije i vidjeti koliko je ona doprinjela današnjim prirodnim znanostima i utvrđivanju znanstvene metodologije.

Nisam siguran da sam shvatio poantu tvoje poruke. Samo si potvrdio i eventualno dopunio ovo sto govorim.

Mario, eto ti točno znaš kako se dolazi do znanstvenih dokaza, znaš metodologiju i sad ti ljudima reci je li Nikola Tesla bio znanstvenik ili nije.

 

Ja tvrdim da nije a zanima me tvoje mišljenje i nemoj okolišat. {#}

“Will a drop hit my nose when it begins to rain in the park?”
16 godina
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Nikola Tesla je bio vizionar.

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
15 godina
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Nikola Tesla je bio prije svega izumitelj.

16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Izzy kaže...

Nikola Tesla je bio prije svega izumitelj.

A prije toga Hrvat. Nek se zna {#} (kenjam)

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Tesla je bio filozof {#}

...aaargh
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Tesla je bio štrumf {#}

Is it solipsistic in here or is it just me?
13 godina
protjeran
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Filozofi očito žele svojatati ne samo znanstvene metode nego i misli znanstvenika.

 

Što znanstvenik misli i radi mora da je filozofija.

 

Filozofija znači "ljubav prema znanju", ali to ne znači da je i znanje filozofija.

 

 

Drago mi je.
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bypass kaže...

Filozofija znači "ljubav prema znanju", ali to ne znači da je i znanje filozofija.

Da citiram svog profesora iz filozofije u srednjoj skoli: "Filozofija je čovjek sam, koji postaje problemom sam sebi".   {#}

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2011 17:28 (mbaksa).
15 godina
odjavljen
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Bugofil kaže...

Mario, eto ti točno znaš kako se dolazi do znanstvenih dokaza, znaš metodologiju i sad ti ljudima reci je li Nikola Tesla bio znanstvenik ili nije.

 

Ja tvrdim da nije a zanima me tvoje mišljenje i nemoj okolišat. {#}

Tesla je bio znanstvenik - ideje koje je dobio je provjeravao eksperimentom (a vjerojatno prije toga i matematički).

 

Edit: Kada sam odgovorio na tvoje pitanje s odgovorom koji je u suprotnosti s tvojom tvrdnjom, očekivao sam argumentirani post kojim ćeš opravdati svoju tvrdnju, a dobio sam TD. Za TD me boli briga, ako ćeš i 2 dati, ali bih i dalje volio čuti argumentirano obrazloženje tvoje tvrdnje.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2011 20:45 (MrBlc).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...
Bugofil kaže...

Mario, eto ti točno znaš kako se dolazi do znanstvenih dokaza, znaš metodologiju i sad ti ljudima reci je li Nikola Tesla bio znanstvenik ili nije.

 

Ja tvrdim da nije a zanima me tvoje mišljenje i nemoj okolišat. {#}

Tesla je bio znanstvenik - ideje koje je dobio je provjeravao eksperimentom (a vjerojatno prije toga i matematički).

ma kakvi, Tesla je pronalazač a našao je izmjeničnu struju kao atribut substance u Spinozinoj Etici... {#}

...aaargh
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2011 18:53 ((s)izgoreo).
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...
Bugofil kaže...

Mario, eto ti točno znaš kako se dolazi do znanstvenih dokaza, znaš metodologiju i sad ti ljudima reci je li Nikola Tesla bio znanstvenik ili nije.

 

Ja tvrdim da nije a zanima me tvoje mišljenje i nemoj okolišat. {#}

Tesla je bio znanstvenik - ideje koje je dobio je provjeravao eksperimentom (a vjerojatno prije toga i matematički).

Trebalo bi znati sto je sve Tesla radio (pod tim mislim na tocno koji nacin) pa onda vidjeti moze li se to nazvati znanstvenim radom. Ovako "izdaleka" mi se cini da je preskakao korake znanstvene metode, medjutim (mnoga) njegova otkrica mogu se potvrditi znanstvenom metodom - ako ce netko za hipotezu uzeti neko njegovo otkrice, onda iz toga moze napraviti znanstveni rad i potvrditi teoriju ili je opovrgnuti. Ako se vec sam Teslin rad ne moze okvalificirati kao znanstveni rad.

 

Bilo kako bilo, ako ga se bas i ne moze smatrati znanstvenikom, bio je blizu toga, a najvaznija stvar od svega je sto su brojne njegove hipoteze empirijski potvrdjene - nesto sto je jako bitno (zapravo kljucno) u znanosti. Pa su s te strane i on i njegov rad daleko blize znanosti ili daleko vise znanost od recimo - teologije, koja je empirijski uspjela potvrditi upravo nista (osim da u Bibliji na toj i toj stranici pise to i to - kao da je to bitno ili kao da je to cini znanoscu).  {#}

15 godina
odjavljen
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
mbaksa kaže...

Trebalo bi znati sto je sve Tesla radio (pod tim mislim na tocno koji nacin) pa onda vidjeti moze li se to nazvati znanstvenim radom. Ovako "izdaleka" mi se cini da je preskakao korake znanstvene metode, medjutim (mnoga) njegova otkrica mogu se potvrditi znanstvenom metodom - ako ce netko za hipotezu uzeti neko njegovo otkrice, onda iz toga moze napraviti znanstveni rad i potvrditi teoriju ili je opovrgnuti. Ako se vec sam Teslin rad ne moze okvalificirati kao znanstveni rad.

 

Bilo kako bilo, ako ga se bas i ne moze smatrati znanstvenikom, bio je blizu toga, a najvaznija stvar od svega je sto su brojne njegove hipoteze empirijski potvrdjene - nesto sto je jako bitno (zapravo kljucno) u znanosti. Pa su s te strane i on i njegov rad daleko blize znanosti ili daleko vise znanost od recimo - teologije, koja je empirijski uspjela potvrditi upravo nista (osim da u Bibliji na toj i toj stranici pise to i to - kao da je to bitno ili kao da je to cini znanoscu).  {#}

Mislim da nije nužno znati sve što je Tesla radio jer ako se osim znanstvenim radom bavio i filozofijom, botanikom, glumom ili nečim trećim, to ga ne čini manje znanstvenikom, osim ako je nešto predstavljao znanstvenim radom što nije znanstveni rad.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MrBlc kaže...

Mislim da nije nužno znati sve što je Tesla radio jer ako se osim znanstvenim radom bavio i filozofijom, botanikom, glumom ili nečim trećim, to ga ne čini manje znanstvenikom, osim ako je nešto predstavljao znanstvenim radom što nije znanstveni rad.

Krivo si me shvatio. Ne govorim o tome s cim sve drugim se bavio - to je irelevantno. Nego o tome na koji nacin je radio svoja istrazivanja - u kojoj mjeri je slijedio znanstvenu metodu. Danas se podrazumijeva da ti ides detaljno istraziti sto se prije tebe radilo na tom podrucju (tu je doduse moglo biti problema, posto je u mnogim aspektima bio pionir), da hipotezu teorijski potkrijepis (koliko detaljno je on to radio? vidio sam njegove skice za patente s mrsavim opisima, sto danas nikako ne bi proslo kao znanstveni rad), da razradis metodologiju testiranja, da testiranje propisno provedes, da pravilno interpretiras rezultate, da doneses ispravan zakljucak (je li hipoteza potvrdjena ili ne), da omogucis drugima da ponove tvoj rad kako bi ga potvrdili ili opovrgnuli. Ako netko zna vise o svemu tome, moze nam reci u kojoj mjeri je slijedio znanstvenu metodu. No, rekoh, iza njega stoje konkretni rezultati, veliki, konkretni doprinosi znanosti i tehnologiji.

 

Iz onog sto se moze procitati o njemu, ispada da se uglavnom usredotocavao na eksperimente - nesto mu je palo na pamet (za ono vrijeme totalno lude ideje), onda je osmisljavao eksperiment kojim bi to mogao potvrditi i provodio ga. Danas, kad je znanost na prilicno visokoj razini, odnosno kad smo vec otkrili zaista mnogo toga, nisam bas siguran da bi njegov pristup bio (toliko) ucinkovit. Danas vise bas i nema pravih pionira - sve se nastavlja na postojecu znanost. Ali kazem - ne znam dovoljno o njegovom radu pa molim da se javi netko tko zna. Mozda bi bilo posteno reci da je Tesla bio znanstvenik onog doba. Danas se stvari ipak rade malo drugacije.

14 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

@mbaksa daj piši s dijakritičkim znakovima da te mi u Izraelu kužimo...{#}

Do you fear... death? Do you fear that dark abyss? All your deeds laid bare, all your sins punished?
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.1.2011 1:05 (Flying Dutchman).
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Flying Dutchman kaže...

@mbaksa daj piši s  dijakritičkim znakovima da te mi u Izraelu kužimo...{#}

LOL. Razmislit ću o tome.  {#} Navika iz starih dana Interneta, kad su postojali problemi s kodnim stranicama (prokleti UTF-8 mi sad onemogućava korištenje kodnih stranica kao izgovor {#}), što ćeš... A i brže se piše bez korištenja hrvatskih dijakritičkih znakova poštu su teško dostupni kad pišeš s deset prstiju - previše posla za mali prst na desnoj ruci. Imamo previše slova u abecedi...

16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Zašto ne koristiš opciju "zapamti me"? Olakšala bi ti pisanje, jer ti "sessioni" neće pucati i nećeš gubiti tekstove. Link ti je loše upisan.

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

I samome mi se to par puta dogodilo na forumu "and my heart goes to you", kako to osjećajno kažu anglofoni.

 

Editor nam je smrt 6ovna i kad čujem ovakve tužne ispovijedi izgubim volju za svađanjem i najradije bih se opio zajedno s neprijateljem!

 

Piši sve u Notepadu (ili tako nešto), pa onda pejstaj u editor. 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

 

Music has charms to soothe the savage breast - išao na YT naći odgovarajući pjesmovni odgovor za prilog Olegovoj "dretvi" i slušao ruske melankonlične "pesnije" i jebiga - ne da mi se svađati sada...

 

 

EDIT: za ovu liniju i po teksta triput me odhebao editor, tek da se zna...

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.1.2011 0:42 (Drago).
16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Drago kaže...

 

EDIT: za ovu liniju i po teksta triput me odhebao editor, tek da se zna...

 

Zakljucati Domagoja u ured, skuhat mu 2 litre kave i dok ne nakuca novi editor nema kuci :)

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
tnakir kaže...
Drago kaže...

 

EDIT: za ovu liniju i po teksta triput me odhebao editor, tek da se zna...

 

Zakljucati Domagoja u ured, skuhat mu 2 litre kave i dok ne nakuca novi editor nema kuci :)

Razvoj novog editora koštao bi masne pare, ali svakako! :) - Btw, IZBJEGAVAJTE Chrome - apsolutna katastrofa za citiranje, a ne dao vam Veliki prasak da morate kopi/pejstat štogod u njemu...

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
naxeem kaže...

Razvoj novog editora koštao bi masne pare, ali svakako! :) - Btw, IZBJEGAVAJTE Chrome - apsolutna katastrofa za citiranje, a ne dao vam Veliki prasak da morate kopi/pejstat štogod u njemu...

Chrome inace koristim kao primarni browser i stvarno sam zadovoljan. Inace je odlican ali sto se tice nekih stvari (uz tinymce, ne ide ga podesavanje ispisa) je katastrofa.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Evo jedan fini dokumentarac koji se bavi modelima svemira, po njemu izgleda da su gotovo svi teorijski fizičari odustali od standardnog modela u kojem je veliki prasak opisan kao sve ni iz čega, Michio Kaku se početkom dokumentarca ukratko bavi filozofiranjem prirode ničega, čega smo se dotakli (prvenstveno diplodokus) u ovoj temi, dokumentarac u cca. sat vremena prikazuje i nabraja sve bitnije hipoteze, modele nastanka i evolucije svemira kojima se danas bave teorijski fizičari, pa pogledajte:

 

What Happened Before the Big Bang?

 

Anything you say can and will be used against you
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.4.2011 11:34 ((s)izgoreo).
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Bump

 

... još dva dokumentarca koja govore o

 

...ničemu i...

 

 

...svemu

 

Anything you say can and will be used against you
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.4.2011 14:36 ((s)izgoreo).
15 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

u zadnje vrijeme sam gledao dosta dokumentaraca oko Big Banga i oprečnih mišljenja (nereligijskih). Osim što su svi napustili model svevremenskog i stalnog svemira, dosta je bilo priče i o nastanku života. I ja smatram da jedino živa bića mogu razmatrati o nastanku svemira, pa tako moramo razmatrati i postanak života.

 

Zanimljive su teorije o nastanku života. Prevladavaju 2 mišljenja. Život je nastao iz praiskonske juhe (supe, kaše), munja je opalila i napravila jednostavne molekule. Da bi nastala i najjednostavnija molekula koja danas postoji, šanse za to se dogodi 1:1040,00. Slikovito izraženo, šanse da se ovo desi su kao da tornado prođe kroz smetljište i na kraju sastavi potpuno funkcionalan Boing 747.

 

Druga teorija smatra da je život došao iz svemira, i da kao takav već bio doveden na tu razinu da je bio inteligentno napravljen, tj. s obzirom na broj (poznatih) atoma i starost svemira, teško je ne zaključiti da život je "doveden" na Zemlju, ili preko Panspermije, ili su nas izvanzemaljci "posadili", ili neki Arhitekt.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
16 godina
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Smooth Operator kaže...

u zadnje vrijeme sam gledao dosta dokumentaraca oko Big Banga i oprečnih mišljenja (nereligijskih). Osim što su svi napustili model svevremenskog i stalnog svemira, dosta je bilo priče i o nastanku života. I ja smatram da jedino živa bića mogu razmatrati o nastanku svemira, pa tako moramo razmatrati i postanak života.

 

Zanimljive su teorije o nastanku života. Prevladavaju 2 mišljenja. Život je nastao iz praiskonske juhe (supe, kaše), munja je opalila i napravila jednostavne molekule. Da bi nastala i najjednostavnija molekula koja danas postoji,šanse za to se dogodi 1:1040,00. Slikovito izraženo, šanse da se ovo desi su kao da tornado prođe kroz smetljište i na kraju sastavi potpuno funkcionalan Boing 747.

 

Druga teorija smatra da je život došao iz svemira, i da kao takav već bio doveden na tu razinu da je bio inteligentno napravljen, tj. s obzirom na broj (poznatih) atoma i starost svemira, teško je ne zaključiti da život je "doveden" na Zemlju, ili preko Panspermije, ili su nas izvanzemaljci "posadili", ili neki Arhitekt.

1. vjerojatno su sanse puno vece, samo nismo otkrili po kojem mehanizmu (slicno kao sto su sanse za covjeka bile uzasno male dok nismo otkrili mehanizam kojim je on nastao - evoluciju)

2. i da je ovolika vjerojatnost, ima sasvim dovoljno planeta da se negdje to i dogodi. Tamo gdje se to dogodi, samo tamo se stvara zivot koji je to u mogucnosti prouciti, tako da argument "Nemoguce da se to dogodilo bas na OVOM planetu" ne vrijedi.

 

edit: ova druga teorija ne daje ni trunku vise objasnjenja od inteligentnog dizajna, dakle, daje nula objasnjenja. Mozda je stvarno istinita, ali nista ne objasnjava, tj, opet neznamo kako je taj prvi zivot nastao. Vrijeme je da pocnemo proucavat nastanak zivota u svemiru, a ne na Zemlji, jer je jako mala vjerojatnost da smo jedini mi u svemiru "zivi"...

Nothing is true, everything is permitted...
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.4.2011 21:27 (Assassin).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Assassin kaže...

1. vjerojatno su sanse puno vece, samo nismo otkrili po kojem mehanizmu (slicno kao sto su sanse za covjeka bile uzasno male dok nismo otkrili mehanizam kojim je on nastao - evoluciju)

2. i da je ovolika vjerojatnost, ima sasvim dovoljno planeta da se negdje to i dogodi. Tamo gdje se to dogodi, samo tamo se stvara zivot koji je to u mogucnosti prouciti, tako da argument "Nemoguce da se to dogodilo bas na OVOM planetu" ne vrijedi.

 

edit: ova druga teorija ne daje ni trunku vise objasnjenja od inteligentnog dizajna, dakle, daje nula objasnjenja. Mozda je stvarno istinita, ali nista ne objasnjava, tj, opet neznamo kako je taj prvi zivot nastao. Vrijeme je da pocnemo proucavat nastanak zivota u svemiru, a ne na Zemlji, jer je jako mala vjerojatnost da smo jedini mi u svemiru "zivi"...

1. Šansa da su uvjeti ovdje i negdje drugo u Svemiru su optrilike iste. Svugdje vrijede isti fizičko-kemijski zakoni (tvoji mehanizmi), tako da ta priča ne stoji. Ili ti tvrdiš da je zemlja nešto posebno?

 

2. Baš tako i ja sam pobornik ove teorije da je to nastalo u Svemiru, svejedno, moramo još dokazati kako su takve molekule preživjele nepovoljne uvjete na putu kroz svemir i kolika je to šansa s obzirom na veličinu Svemira i starost da se stvori nešto kompleksno kao život(a znamo da se stvorilo)?

 

Inače, evolucijom ili nekim razvitkom/mutacijom molekula/proteina, nema šanse da bi nastao život danas kakvog poznajemo. Ili bi u startu ga bilo dovoljno složenog za sve oblike života na Zemlji, ili bi svi bili nakupina proteina.

 

EDIT:

 

Fred Hoyle:

 

Published in his 1982/1984 books Evolution from Space (co-authored with Chandra Wickramasinghe), Hoyle calculated that the chance of obtaining the required set of enzymes for even the simplest living cell was one in 1040,000. Since the number of atoms in the known universe is infinitesimally tiny by comparison (1080), he argued that even a whole universe full of primordial soup would grant little chance to evolutionary processes.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.4.2011 21:47 (Smooth Operator).
16 godina
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Smooth Operator kaže...
Assassin kaže...

1. vjerojatno su sanse puno vece, samo nismo otkrili po kojem mehanizmu (slicno kao sto su sanse za covjeka bile uzasno male dok nismo otkrili mehanizam kojim je on nastao - evoluciju)

2. i da je ovolika vjerojatnost, ima sasvim dovoljno planeta da se negdje to i dogodi. Tamo gdje se to dogodi, samo tamo se stvara zivot koji je to u mogucnosti prouciti, tako da argument "Nemoguce da se to dogodilo bas na OVOM planetu" ne vrijedi.

 

edit: ova druga teorija ne daje ni trunku vise objasnjenja od inteligentnog dizajna, dakle, daje nula objasnjenja. Mozda je stvarno istinita, ali nista ne objasnjava, tj, opet neznamo kako je taj prvi zivot nastao. Vrijeme je da pocnemo proucavat nastanak zivota u svemiru, a ne na Zemlji, jer je jako mala vjerojatnost da smo jedini mi u svemiru "zivi"...

1. Šansa da su uvjeti ovdje i negdje drugo u Svemiru su optrilike iste. Svugdje vrijede isti fizičko-kemijski zakoni (tvoji mehanizmi), tako da ta priča ne stoji. Ili ti tvrdiš da je zemlja nešto posebno?

 

 

Inače, evolucijom ili nekim razvitkom/mutacijom molekula/proteina, nema šanse da bi nastao život danas kakvog poznajemo. Ili bi u startu ga bilo dovoljno složenog za sve oblike života na Zemlji, ili bi svi bili nakupina proteina.

1. Nisam nigdje rekao da su razliciti uvjeti, samo da jos neznamo po kojem mehanizmu se stvaraju slozene molekule, Vjerujem da on postoji, i da je jednako jednistavan i "lijep" kao i evolucija.

podebljano: Kao prvo, ovo "nema sanse" nevolim cut ni u kojem kontekstu (osim za nadprirodno haha), ali mi nije jasno kako mislis da bi bili nakupina proteina? Pa i jesmo nakupina proteina o.O

I nije mi jasno sto mislis po ovim "Ili bi u startu ga bilo dovoljno složenog za sve oblike života na Zemlji"? Nekako mi se cini da neznas kako evolucija funkcionira, i kako od neceg potpuno jednostavnog i "primitivnog", nastane nesto slozeno. Ako znas, ispricavam se, onda sam krivo shvatio ovu recenicu.

Nothing is true, everything is permitted...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Assassin kaže...

1. Nisam nigdje rekao da su razliciti uvjeti, samo da jos neznamo po kojem mehanizmu se stvaraju slozene molekule, Vjerujem da on postoji, i da je jednako jednistavan i "lijep" kao i evolucija.

podebljano: Kao prvo, ovo "nema sanse" nevolim cut ni u kojem kontekstu (osim za nadprirodno haha), ali mi nije jasno kako mislis da bi bili nakupina proteina? Pa i jesmo nakupina proteina o.O

I nije mi jasno sto mislis po ovim "Ili bi u startu ga bilo dovoljno složenog za sve oblike života na Zemlji"? Nekako mi se cini da neznas kako evolucija funkcionira, i kako od neceg potpuno jednostavnog i "primitivnog", nastane nesto slozeno. Ako znas, ispricavam se, onda sam krivo shvatio ovu recenicu.

Uopće ne moram razumjeti evoluciju, jer pričamo o nastanku života. Nema šanse da evolucija objasni nastanak prve molekule.

 

Richard Dawkins (2003) uses the argument again: "Creationists love sir Fred Hoyle's vivid metaphor for his own misunderstanding of natural selection. It is as if a hurricane, blowing through a junkyard, had the good fortune to assemble a Boeing 747. Hoyle's point is about statistical improbability. () My answer is that natural selection is cumulative. () Small improvements are added bit by bit." Indeed, once you have life, it can be improved in a Darwinian fashion. But can Darwinian processes create the first living cell? That's another question.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice