[TUT] VMware Workstation

poruka: 42
|
čitano: 24.848
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] VMware Workstation

Pošto je kolega @Sum_of_all_fears napravio tutorijal o VirtualBoxu, ja ću napraviti tutorijal na VMware Workstation.Za one koji ne znaju o VMware Workstationu, VMware Workstation je program koji omogućava virtualizaciju operativnih sustava, baš kao VirtualBox. Za razliku od VirtualBoxa koji je besplatan, VMware Workstation se kupuje čija licenca je 200-injak €, no ako želite isprobati program možete skinuti trial. VMware također ima besplatni programčić koji se zove VMware Player, ali on nema ovakve mogućnosti koje nudi Workstation:

 

-Snapshotovi (vidi nepoznate pojmove ispod)

-Pretvaranje fizičkog stroja u virtualni stroj

-Dijeljenje virtualnih mašina s drugim računalima

-Alati koji su pogodni za developere itd.

 

Za ovaj tutorijal ću koristiti VMware Workstation 11.1 koji je najnoviji. VMware Workstation je dostupan za Windows i Linux, dok za Mac imate Fusion.

Linkovi za download VMware:

 

VMware Workstation 11

VMware Workstation starije verzije

VMware Player

 

Instalacija je prilično jednostavna i ne traži restart kao starija izdanja (7.x,8.x...). Ja ga već imam instaliranog tako da mi se ne da ga instaliravati ponovo jer ga je lako instalirati. Kao završni korak potrebno je unijeti ključ koji ste dobili u e-mailu prilikom kupnje programa, ako nemate ključ i želite trial kliknite skip.

 

Rječnik nepoznatih pojmova:

 

-Host - Host ili domaćin je računalo ili fizički stroj na kojem radi virtualni stroj i koristi njegove resurse koje ste vi dodjelili (hard disk, ram itd.)

-Guest - Guest ili gost je operativni sustav koji radi na host računalu unutar VMware

-Shared Folder - Mapa koja je kreirana na host računalu i omogućava korisniku da dijeli datoteke između guest i host operativnih sustava. Potrebno je imati VMware Tools da biste mogli koristiti Shared Folders. S obzirom da podržava drag n drop sa host na guest i obrnuto, onda vam to ne treba, ali ko je zainteresovan staviću u tutorijal.

-VMware Tools - Baš kao Guest Additions za Virtualbox, VMware Tools je skup alata i drivera koji omogućuju bolji doživljaj i bolji rad na guest sustavu.Oni se instaliraju ovako:

File - Manage - Install VMware Tools.

-Drag 'n' drop - Transfer datoteka pomoću dovlačenja i ispuštanja (nije baš ok objašnjeno ,ali nema veze)

-Snapshot - Datoteka koja sadrži vjernu kopiju stanja operativnog sustava kad je snapshot uzet.

 

Ako ima neki pojam koji treba dodati, recite mi u PM. Nakon svega objašnjenog, počinjemo s osnovama.

 

 

Korisničko sučelje

 

Korisničko sučelje ili GUI se mnogo razlikuje u novoj verziji i ono izgleda ovako:

 

 

Objasniću ove opcije za one koji ne znaju:

 

Create a New Virtual Machine - Omogućava stvaranje novih virtualnih mašina i dodavanje u Library (lijevi sidebar koji vidite na slici gore)

Open a Virtual Machine - Ako imate već stvorenu virtualnu mašinu koja je u .vmdk formatu, možete naći njenu lokaciju i dodati je u program.

Connect To a Remote Server - Omogućava spajanje sa udaljenim serverom. Ja ne koristim ovu opciju jer mi nije potrebna.

Connect To a VMware vCloud Air - Omogućava spajanje sa VMware vCloud Air. Više o tome imate ovdje koga zanima.

 

Kreiranje nove virtualne mašine

 

Da biste mogli pokretati Windows,Mac OSX,Linux itd, potrebno je kreirati novu mašinu koji je jednostavan postupak pa ću vam i pojasniti kako se to radi.

 

1)Kliknite na New Virtual Machine .Ako već imate stvorenu virtualnu mašinu i instaliran operativni sustav, onda samo kliknite Open Virtual Machine.

 

 

Nakon toga će vas pitati koji tip virtualne mašine. Savjetujem da odaberete Typical jer je custom više za napredne korisnike.

 

 

Nakon toga imate 3 opcije:

 

-Da instalirate operativni sustav sa DVDa koji ste ubacili u vaš DVD-RW drive. Ovaj proces je mnogo lakši i preporučuje se za početnike koji nemaju iskustva sa instalacijom operativnih sustava.

 

-Disk Image File (.iso) - Ako imate skinut ISO i želite instalirati sustav s tog ISO file a ne s DVD, onda birate ovu opciju.

 

-Create a blank hard drive - Kreira prazan hard drive , ako želite instalirati OS kasnije.

 

 

 

Ako ste odabrali jednu od prve dvije opcije, onda nećete susretati ovaj prozorčić. Ako ste odabrali treću opciju za kreiranje praznog hard diska, onda dobićete ovakav prozorčić:

 

 

 

Tu birate vrstu operativnog sustava i verziju.

 

Nakon toga imate mogućnost da dodijelite ime VM i njenoj lokaciji:

 

 

Moja je na F:/ , pa ako želite promijeniti lokaciju odabirate "Browse".

 

Nakon toga pitaće vas koliko želite dodijeliti veličinu hard diska za vašu VM. Ako dodijelite npr. 100 GB koliko ja imam, na pravom zauzima samo onoliko koliko zauzme prostora na VM, moja je 17GB.Split virtual disk into multiple files je preporučeno.

 

 

I završni dio je da kliknete na Finish, ako želite promijeniti hardware, npr, dodijeliti više RAM-a nego koliko je zadano, dodati ili ukloniti hardware itd,birate opciju Customize Hardware.

 

 

 

 

Plava boja označava maksimalno preporučeno dodjeljivanje RAM-a, žuta označava minimum, dok zelena preporučeno (prva slika).

 

Nakon što je instalacija OS završena, potrebno je instalirati VMware Tools, ako ne znate imate u ovim videima:

 

Windows:

 

 

Mac OSX:

 

 

Linux:

 

 

Uzimanje snapshota virtualne mašine

 

Kao što rekoh, snapshot je datoteka koja je vjerna kopija stanja virtualne mašine kad je uzet snapshot. Da biste uzeli snapshot, imate opciju "Take Snapshot".

 

 

 

Date ime snapshotu, i kliknete na dugme "Take Snapshot". Ja nemam niti jedan kreiran jer mi ne treba za taj dotični OS (XP SP3).

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.4.2015 17:21 (Silwncer).
Moj PC  
6 0 hvala 6
10 godina
odjavljen
offline
Brisanje Snapshota pomoću Managera

Brisanje i management snapshotova

 

Ako imate želju da klonirate, uzmete ili obrišete snapshot, to radite preko managera (ikona sata s ključem).

 

 

 

Da biste obrisali, klonirali snapshot, označite onaj koji želite i uradite šta želite. Proces može potrajati zato budite strpljivi.

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
Dodavanje shared foldera za VM

Ako imate potrebu da dodate shared folders, što i nije potrebno jer VMware prema zadanom podržava drag n drop, no ako želite pokazaću vam kako se to radi:

 

Kliknete na mašinu kojoj želite dodati shared folder (sidebar).

 

Kliknete na Edit Virtual Machine Settings.

 

 

 

I uradite kao ovo na slikama:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I to je to. Sve nejasnoće oko programa možete pitati u ovoj temi.

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
Kloniranje virtualnih mašina

Ako želite da preskočte ponovo instaliranje sustava i kreiranje novog virtualnog stroja, onda možete uraditi kloniranje.Kloniranje znači stvaranje vjerne kopije virtualne mašine.

 

Da biste klonirali VM, desni klik na vm koji želite klonirati (prvo ga označite prije kloniranja). Vidjećete opciju "Clone".

 

1)Dobićete ovaj mali prozorčić gdje samo klikate Next.

 

 

 

2) Ovdje odaberete ovu prvu ili ako želite klonirati sustav koji je u trenutnom stanju kad je snapshot uzet:

 

 

 

3) Odabirate full clone, jer ako odaberete linked clone kada uklonite original VM onda nećete moći koristiti VM uopće koju ste klonirali. Imajte na umu da druga opcija zauzima mnogo više prostora nego linked.

 

 

 

4) Na kraju date ime kloniranom stroju, stavite lokaciju gdje ćete staviti vaš VM i kliknete Finish.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.4.2015 19:22 (Silwncer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
[TUT] VMware Workstation

Kao prvo, svaka čast na ovom tutorijalu.

 

Molio bih te da, ukoliko ti je poznato, dopuniš sa radnjama i postupcima koje treba napraviti da se u virtualku instalira XP a potom USB printer preko kojeg bi mogli isti koristiti. Naime, masu nas ima starije, ispravne USB printere koji, iz nekog meni nepoznatog razloga, nemaju drivere za novije verzije windowsa.

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] VMware Workstation
<p>Moze,stavicu sutra tutorijal,noćas san zauzet. Vmware podrzava printere prema zadanom,samo instaliraj driver u VM.</p>
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
Jura iz druge galaksije kaže...

Kao prvo, svaka čast na ovom tutorijalu.

 

Molio bih te da, ukoliko ti je poznato, dopuniš sa radnjama i postupcima koje treba napraviti da se u virtualku instalira XP a potom USB printer preko kojeg bi mogli isti koristiti. Naime, masu nas ima starije, ispravne USB printere koji, iz nekog meni nepoznatog razloga, nemaju drivere za novije verzije windowsa.

 -kao i svaki OS, XP nije ni po čemu drugačiji osim što je sretan s jednom jezgrom i 512MB.

-za korisnike win7pro i 'jačih' je XPmode daleko praktičnija/korisnija stvar, jer je transparnetan-bešavan. Printer, scaner itd..

 

@ autor, pohvala. Ipak je trebalo odabrati Player jer je free i dovoljan za većinu potreba, a WS samo psomenuti razlike-mogućnosti. Istina, ovako može biti kompletniji tut...

 

Silwncer kaže...
<p>Svako ima svoj izbor ;) Uz WS dobijes i Player instaliran.</p>

 .. da ali ovako juezere 'gurkamo' u nabavu s TPBshopa.. a to bar formalno izbjegavamo na forumu.  (zapravo) Sležem se.. jer za VMove i učenje mi piratizacija nije neki bauk.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.4.2015 19:07 (ihush).
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] VMware Workstation
<p>Svako ima svoj izbor ;) Uz WS dobijes i Player instaliran.</p>
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] VMware Workstation

@ihush, nisam vidio da je komentar editovan. Da ne bi bilo da prisiljavam ljude da kupuju Workstation, neka koriste Player ako žele osnovne stvari tj. pokretanje VM,korištenje printera kao što je Jura naveo,I skidanje softvera i prebacivanje na host.Ko se bavi ozbiljnim stvarima kao npr. malware,testiranje softvera i neke zahtjevnije stvari onda ima Workstation. Što se tiče ključa, to nije moj problem kako ćete ga nabaviti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
ihush kaže...

 -kao i svaki OS, XP nije ni po čemu drugačiji osim što je sretan s jednom jezgrom i 512MB.

-za korisnike win7pro i 'jačih' je XPmode daleko praktičnija/korisnija stvar, jer je transparnetan-bešavan. Printer, scaner itd..

 

 

OK, ajde ondak napravi tutorijal kako instalirati HP LaserJet1000 na Windows 8.1 x64 u XPModu.

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] VMware Workstation

U Vmware je to dosta lakse :) XP Mode i Hyper V su vise za napredne korisnike (ako sam u krivu neka me ihush ispravi).

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
Jura iz druge galaksije kaže...
ihush kaže...

 -kao i svaki OS, XP nije ni po čemu drugačiji osim što je sretan s jednom jezgrom i 512MB.

-za korisnike win7pro i 'jačih' je XPmode daleko praktičnija/korisnija stvar, jer je transparnetan-bešavan. Printer, scaner itd..

 

 

OK, ajde ondak napravi tutorijal kako instalirati HP LaserJet1000 na Windows 8.1 x64 u XPModu.

-već ti je odgovoreno, za korisnike win7pro.. i ''jačih'' (jer Home nema XPmode). Ne za ostale win. Ta rečenica dalje govori da je to praktičnije.. treba li i to dokazivati?

-ako nemaš driver za w81x64 tad tražiš ako postoji za w7/vista ali mora biti x64. Ako uopće ne postoji driver, tad nikako ne možeš instalirati ni na jedan OS ni jedan uređaj. Možeš pokušati modati driver.. itd. (ali pogrešna tema). Iz pitanja se može zaključiti da imaš printer koji ima (samo? i samo x32bit) drivere za XP. Sad želiš na w81x64. Odgovor je nikako (bez drivera, na win81x64).

 

Silwncer kaže...

U Vmware je to dosta lakse :) XP Mode i Hyper V su vise za napredne korisnike (ako sam u krivu neka me ihush ispravi).

-naravno da si u krivu. XP mode je izmišljen za 'Štefice', tj to je okrljašteni VPC (ali legalan origigi xpsp3), dok je hyper kao i svaki VM samo VM (kao da uspoređujemo aute.. znaš voziti ili ne..). Naravno, kad ga se može koristiti tad zbog integriranosti ima prednosti pred drugim VMovima, ali i ostali posotje, postoje razlozi za svaki od njih, recimo da je VMW odavno vodeći u svemu ako npr hyperV nije dovoljan. (jer MSu nije interes npr 3dx u VMu više server role i sl. kao gornji post, korištenje npr starijih win, starijeg HWa..).

 

-pošto se VMovi više povezuju/koriste na serverima, za 'obične korisnike' je vjerojatno VBox ili VMW ako je cilj npr retro gaming, za sve ostalo obavezno u izbor uzeti i MSova rješenja. Nema 'boljeg', nego je stvar korištenja/potreba.. dali radi (ono što korisnik treba) ili ne kriterij.

btw, za VMove preporučam korištenje VHDa, pogotovo ako se ima win7-8, npr mountanje kao diska i sl.

 

edit:

Jura iz druge galaksije kaže...
..

 Ponavljam svoju molbu. Ako znaš kako napraviti da USB printer proradi na virtualki, molim te da objasniš što i kako. Ovog padobranca koji svakom loncu želi biti poklopac ne bih komentirao.

 -upravo jesi komentirao (padobranca). Umjesto da postaviš pitanje/temu.

Koji OS korisitš, za koji OS imaš driver, koji HW i tad se može preporučiti neko od rješenja. npr VMWplayer. Instaliraš VM, instaliraš driver, radi (gotov tut). Napomena, printer tad radi u VMu-guestu, ne u hostu.

-jesi li potražio postojeća rješenja za win7-8 x64, google? HP forum je prepun odgovora, npr XPmod za win7x64.. ili moram dati linkiće? ili npr PCL5-UDP?

 

edit2: (ovo je vmw tut-tema, ostalo je spam..)

Jura iz druge galaksije kaže...
..

 Ako istina vrijeđa, onda... Ali šalu na stranu. Pokušavao sam s Hyper-V i instalacijom XP. Medjutim, Hyper-V ne dozvoljava dodjeljivanje USB portova. I nakon dosta pretrazivanja naidjem na neki uslužni programčić koji tobože to omogućava (tipa USBtoLAN) u tom okružju, međutim ni to nije pomoglo iako sam pronašao i slijedio upute.

 -što s USBom? Što ne dozvoljava? Radi. Zašto bi bio problem korištenja USB uređaja u VMu ili xpmodu, hypervu .. itd. To samo znači da nisi 'kliknuo' tj uključio uređaj, dok host ne dozvoli guestu pristup, za guesta taj device ne postoji.

-istina ne vrijeđa, može ostalo ubačeno 'oko istine' kao neke riječi/ton koje su nepotrebne. Dok npr nemamo info što si pokušao, u čemu je problem.. a istina je rastezljiv pojam. Sve se btw može i na pristojniji način, neovisno o istini, to je tvoj izbor.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2015 11:56 (ihush).
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] VMware Workstation

Ok :) Vmwareov format je .vmdk koji se i preporučuje .

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
Silwncer kaže...

U Vmware je to dosta lakse :) XP Mode i Hyper V su vise za napredne korisnike (ako sam u krivu neka me ihush ispravi).

 Ponavljam svoju molbu. Ako znaš kako napraviti da USB printer proradi na virtualki, molim te da objasniš što i kako. Ovog padobranca koji svakom loncu želi biti poklopac ne bih komentirao.

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] VMware Workstation

Ok,chillaj ;) Noćas ću to jer danas imam posla oko računala pa neću moći do 19h. Nije lijepo vrijeđati ihusha jer em što je protiv pravila i možeš dobiti karton ako se ne varam,em što je uvijek dobro naučiti nešto novo.

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
Silwncer kaže...

Ok,chillaj ;) Noćas ću to jer danas imam posla oko računala pa neću moći do 19h. Nije lijepo vrijeđati ihusha jer em što je protiv pravila i možeš dobiti karton ako se ne varam,em što je uvijek dobro naučiti nešto novo.

 Ako istina vrijeđa, onda... Ali šalu na stranu. Pokušavao sam s Hyper-V i instalacijom XP. Medjutim, Hyper-V ne dozvoljava dodjeljivanje USB portova. I nakon dosta pretrazivanja naidjem na neki uslužni programčić koji tobože to omogućava (tipa USBtoLAN) u tom okružju, međutim ni to nije pomoglo iako sam pronašao i slijedio upute.

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
14 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
Jura iz druge galaksije kaže...
Silwncer kaže...

U Vmware je to dosta lakse :) XP Mode i Hyper V su vise za napredne korisnike (ako sam u krivu neka me ihush ispravi).

 Ponavljam svoju molbu. Ako znaš kako napraviti da USB printer proradi na virtualki, molim te da objasniš što i kako. Ovog padobranca koji svakom loncu želi biti poklopac ne bih komentirao.

 Isto kao što bi na svom računalu, naravno moraš prethodno instalirati VMware toolse

 

 

Adding a new device to any guest operating system is simple – all you need to do is plug it in! For instance, a USB printer should be instantly detected by VMware Player or VMware Workstation, and the VMware Tools will be launched to assist with the installation of necessary drivers for the device.

The same is true for external hard disk drives and USB flash storage devices, card readers, MP3 players and pretty much any piece of hardware you connect to your host computer!

Note, however, that if you are using a Mac OS X virtual machine, the same level of external device support will not be available, and it is also not possible to copy or share data in the same way.

 

 

METODA 2: shareaj printer na svom računalu te ga nađi na virtualki preko mreže.

 

PS:pomalo površan tutorial btw.

pero_HR
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2015 12:10 (peroko).
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] VMware Workstation

U redu staviću noćas tutorijal. Ljude zanima samo kako kreirati VM i koristiti program a ne sada da objasnim sve funkcije trebalo bi mnogo objašnjenja jer je program ogroman.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
peroko kaže...
.. 

METODA 2: shareaj printer na svom računalu te ga nađi na virtualki preko mreže.

..

- ne možeš sharati printer ako nemaš driver (neovisno o smjeru host<->guest, +problem ako host ne vidi uređaj). Driver je uvijek potreban, upravo zato se koristi u VMu kao moguće rješenje tj identično kao da imamo PC-HW s kompatibilnim OSom/driverom, ali se koristi na tom PCju (i tu je VM praktičniji). Linux ima elegantno rješenje (CUPS, konkretan printer je sigurno podržan) ako ne postoji driver za win.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
Silwncer kaže...

U redu staviću noćas tutorijal. Ljude zanima samo kako kreirati VM i koristiti program a ne sada da objasnim sve funkcije trebalo bi mnogo objašnjenja jer je program ogroman.

 OK. Tnx unaprijed.

 

 

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2015 12:43 (Jura iz druge galaksije).
14 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
ihush kaže...
peroko kaže...
.. 

METODA 2: shareaj printer na svom računalu te ga nađi na virtualki preko mreže.

..

- ne možeš sharati printer ako nemaš driver (neovisno o smjeru host<->guest, +problem ako host ne vidi uređaj). Driver je uvijek potreban, upravo zato se koristi u VMu kao moguće rješenje tj identično kao da imamo PC-HW s kompatibilnim OSom/driverom, ali se koristi na tom PCju (i tu je VM praktičniji). Linux ima elegantno rješenje (CUPS, konkretan printer je sigurno podržan) ako ne postoji driver za win.

 tko je rekao da nema drivera? pa  instalirani driveri se valjda podrazumijevaju za rad uređaja

pero_HR
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2015 13:34 (peroko).
16 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
Silwncer kaže...
... Vmware podrzava printere prema zadanom,samo instaliraj driver u VM.</p>

 U potpunosti si u pravu. Upravo sam tako napravio i sve je prošlo OK. Dakle, instalirao sam XP u VMware, odmah sam i VMTools instalirao. Skinuo sam s interneta drivere za hp laserjet 1000 (x32) i raspakirao ih u folder na VM. Uključio printer, uštekao u USB port i pričekao dok XP nije ponudio "ručnu" instalaciju drivera. Odabrao folder gdje sam drivere spremio i sve se instaliralo kako treba. Isprintao testnu stranicu i poslije neki dokument iz Worda. Sve 5.

 

Imaš li možda saznanja da se ovako instaliran printer može i drugačije koristiti? Nešto kao kolega gore što je predložio mrežni share. Jer ovako sheran printer moj host ne vidi.

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
14 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
Jura iz druge galaksije kaže...
Silwncer kaže...
... Vmware podrzava printere prema zadanom,samo instaliraj driver u VM.</p>

 U potpunosti si u pravu. Upravo sam tako napravio i sve je prošlo OK. Dakle, instalirao sam XP u VMware, odmah sam i VMTools instalirao. Skinuo sam s interneta drivere za hp laserjet 1000 (x32) i raspakirao ih u folder na VM. Uključio printer, uštekao u USB port i pričekao dok XP nije ponudio "ručnu" instalaciju drivera. Odabrao folder gdje sam drivere spremio i sve se instaliralo kako treba. Isprintao testnu stranicu i poslije neki dokument iz Worda. Sve 5.

 

Imaš li možda saznanja da se ovako instaliran printer može i drugačije koristiti? Nešto kao kolega gore što je predložio mrežni share. Jer ovako sheran printer moj host ne vidi.

 Mora mreža bit namještena na NAT. Obavezno pomoću ping naredbe provijerit dalise  host i vm guest vide.

pero_HR
15 godina
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
Jura iz druge galaksije kaže...
.. Jer ovako sheran printer moj host ne vidi.

 -bez odgovarajućeg (64bit) drivera ga nikad ni neće vidjeti, share s tim nema veze. Obrnuto, da imaš driver nebi ni komplicirao s VMom. Printer možeš koristiti u VMu i to je to. Da bi ga shareao ostalim PCjima u mreži (nevažno što je virtualizirano), moraš imati drivere za koje npr server OS kod instalacije pita, povuče ih (kao instalira) i ponudi OSu po potrebi, tad kroz mrežu desnim klikom-connect i gotovo. Driver.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
[TUT] VMware Workstation

Spomenuti printer ne koristim svakodnevno već, po potrebi, par puta godišnje isprintam koju stranicu. I potpuno mi je nejasna politika HP-a koja je samo osigurala 32bitne drivere za XP. I s Vistom i 7 je bilo povuci-potegni problema. A zasigurno neću kupovati neki kompatibilan printer za ovih nekoliko printanja, a potpuno ispravan printer baciti u smeće. Ali i ako i kada budem kupovao novi printer, zbog ovakvih iskustava, jedno znam: SIGURNO NEĆE BITI HP-ov. Definitivno!!!

 

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
[TUT] VMware Workstation

Nije istina da svaki printer, web kamera i sl. radi na Win Vista/7/8 32bit itd ako je driver pisan za 32 bitne Windowse XP. Meni jedna Logitechova web kamera koja je kupljena za vrijeme dok su jos vecina bila na Windowsu XP ne radi na Win Vista/7 zbog drivera (iako su XP i noviji Windowsi bili 32 bitni), isto vrijedi i za HP printer. Pokusavao sam sve i svasta, a nasao samo jedno, ljude koji su se zalili/prijavljivali iste probleme (sto na sluzbenom Logitech/HP forumu, sto na nesluzbenim). Pogadajte jednom, Logitech/HP nam nisu zeljeli izaci u susret iako su u to vrijeme ti printeri/kamere bili relativno novi uredaji, naravno, bitno je da si kupio njihov proizvod i da su ti za 1-2 god zabili noz u leda....  pa tko bi tada kupovao njihove nove "revolucinarno naprednije uredaje" zapakirane pod novim imenom kada bi izdali drivere za 1-2 god stariji uredaj.

 

Tako da, kako bi rekli ameri, ne pricati "out of your ass"

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2015 19:06 (lovac82).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] VMware Workstation

Pošto sam na mobu,znači samo ukopčaš printer,instaliras VMware Tools,zatim driver od printera i to je to. Ne mogu to pokazati jer koristim laptop.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
Jura iz druge galaksije kaže...

.. Ali i ako i kada budem kupovao novi printer, zbog ovakvih iskustava, jedno znam: SIGURNO NEĆE BITI HP-ov. Definitivno!!!

 

 i ostali rade istu stvar.. razlika npr za biz klasu postoje dirveri (duži i ozbiljniji support), tako je to. Zato je VM dobro rješenje +'ali' nepotrebna gnjavaža.

 

lovac82 kaže...

Nije istina da svaki printer, web kamera i sl. radi na Win Vista/7/8 32bit itd ako je driver pisan za 32 bitne Windowse XP. Meni jedna Logitechova web kamera koja je kupljena za vrijeme dok su jos vecina bila na Windowsu XP ne radi na Win Vista/7 zbog drivera (iako su XP i noviji Windowsi bili 32 bitni), isto vrijedi i za HP printer. Pokusavao sam sve i svasta, a nasao samo jedno, ljude koji su se zalili/prijavljivali iste probleme (sto na sluzbenom Logitech/HP forumu, sto na nesluzbenim). Pogadajte jednom, Logitech/HP nam nisu zeljeli izaci u susret iako su u to vrijeme ti printeri/kamere bili relativno novi uredaji, naravno, bitno je da si kupio njihov proizvod i da su ti za 1-2 god zabili noz u leda....  pa tko bi tada kupovao njihove nove "revolucinarno naprednije uredaje" zapakirane pod novim imenom kada bi izdali drivere za 1-2 god stariji uredaj.

 

Tako da, kako bi rekli ameri, ne pricati "out of your ass"

 -točno kažu ameri. A tvoj post kaže što? i mogli bi malo smanjiti spam, npr otvaranjem konkretne teme za konkretan printer.. pa da to (možda) sredimo. Ako se tema zatruje, mogli bi modovi malo pročistiti (ako se ovaj tut ocjeni kao potreban).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] VMware Workstation

Ja sam objasnio osnovne stvari kako kreirati i podesiti VM, a sad shared vms i to sa tim se ljudi ne zamaraju jer im neće biti od neke koristi.  Inače ne bi bilo ok da moderatori obrišu ovu temu jer sam dao puno truda da što lakše i bolje objasnim. Za printer može otvoriti drugu temu i tamo da raspravljamo :)

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] VMware Workstation
Silwncer kaže...

Pošto sam na mobu,znači samo ukopčaš printer,instaliras VMware Tools,zatim driver od printera i to je to. Ne mogu to pokazati jer koristim laptop.

 Ne, prvo instaliram XP pa VMTools pa dalje s instalacijom printera. Upravo ta radnja kod uštekavanja printera na drugim software-ima za izradu VM nije prolazilo. Naime, host nije dao USB port VM-u i nije se mogao instalirati printer, a na hostu ne mozes nastaviti radnju jer driver nije kompatibilan s hostovim OS-om.

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice