Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 19.873
|
čitano: 4.509.100
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
HaM kaže...
Oni predlažu da se zaboravi na 32" već da se ide direkt na 34", cijena je prilično ista. Baš kao i 32" vs 27". Minimalne su razlike, sve ovisi u kojoj trgovini kupuješ. Da ispadne situacija još smješnija, izgleda da ćeš 27" još najskuplje platiti.


Dolazi se do ovoga - LG 32GK850F-B, 31.5" vs LG UltraGear 34GL750-B, 34" vs LG UltraGear 27GL850-B, 27":
Izgleda da je najbolje uzeti IPS od 34, kako sada stoje stvari trenutno. Javi mi ako iskopaš neke relevatne informacije vezano uz ovu našu temu sada thanks! 




 Izgleda kako god da je za moje potrebe najbolji 27GL850-B, ne gledam sa velike udaljenosti pa mi je 27 više nego dovoljno, a bitnija mi je veća oštrina, odnosno 2K od FHD

13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
picajzla0707 kaže...
gnomisa kaže...

MVA matrice novije generacije imaju manje ghostinga ali idalje ih ne bi preporučio gamerima, isto tako i dalje imaju lošiji kut gledanja od bilo kojeg IPSa ali je crna vrhunska. Dakle dobar izbor za one koji najviše gledaju filmove na monitoru.

 

i opet isto...

 

1440p, 144hz, dobra ergonomija, g-sync compatible, odličan monitor za gejmanje za dva i pol soma kuna za verziju s ravnim ekranom kod koje nema lutrije s raznim isijavanjima, odlične boje, nenadjebiv kontrast, ghostinga skoro i nema

kod ips monitora teško možeš dobiti toliko za tu cijenu, a bogme i jeftini ips nemaju baš rezultate koji postižu vrhunski i daleko skuplji ips modeli, ne samo po ghostinu, nego i po bojama, da ne spominjemo bleed, glow i ostala sranja koja su u tom cjenovnom rangu skoro pa obavezna kod jeftinih ips monitora

 

i još jedna recenzija 'kompetetivnog' gejmera, koji kaže da vidi malo ghostinga, ali je to i njemu 'savršeno prihvatljivo'

 

dakle te priče kako je va panel dobar za filmove, a ne gejmanje, objesi mačku o rep

tim više što ima jako puno gejmera koji nisu 'kompetetivni' ili čak uopće ne igraju brze igre 

 Rekao sam da su novije mva matrice dobre...ali eto 2600kn na više...

btw i dalje ga treba boostat radi blurringa/ghostinga...sporija matrica i nešto lošiji kut gledanja će uvijek biti kod mva vs ips. Mane ipsa znamo.

"The AOC CQ27G2 is still prone to blurring, so maximizing its overdrive capabilities is a must especially if you play competitive titles. It has four settings, but we recommend setting it to the Strong setting at 144Hz to avoid smudges and trailing. Its great that you don’t get overshoot with this boost level, but we think the monitor could use a stronger implementation."

 

I kad već spominjete ips....sad izlaze i novi ips monitori sa minimalno glowa, 144hz i vrlo malim inppt lagom, solidnijim kontrastom te odličnim kutevima gledanja. Čak i TNa sad ima, novi i dosta skuplji, sa solidnim kutevima a vrlo brzi paneli...i za kraj, najbolji mva nikad ne bu imao boje ni kuteve ko najbolji ips (izuzetak crna boja).

Kod nas se stalno hvali "svoga konja" pa što bilo...

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2020 15:58 (gnomisa).
14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
dmanz kaže...
DarthMarkus kaže...
dmanz kaže...

Toliko o AOC 27G2U na ekupi, upravo su mi javili da ga nisu u mogućnosti dobaviti i isporučiti te da odaberem kao zamjenu:

 

Acer nitro XV272Pbmiiprzx

 

ili

 

SAMSUNG LC27JG50QQUXEN

 

Ovaj drugi mi nikako ne odgovara jer je curved VA, a htio sam IPS, a prvi nekako imam dojam da nije toliko kvalitetan.

 

Što učiniti? 

 Rečeno mi je da se 27g2u može uzet, ali ga nemaju na skladištu nego kod dobavljača.

 

8.5. ti ga isporučuju.

 Nadam se, odgovorio sam im da mi ne odgovara nijedan nego ću radije pričekati još par tjedana ako treba. Pa čekam odgovor.

 Poštovani,

nakon provjere s nadležnim odjelom smo dobili informaciju da neće dolaziti, te da možete izabrati jedan od ponuđenih modela.

Ljubazno molimo povratnu informaciju ostajete li pri zahtjevu za povrat sredstava kako bismo ga i izvršili.

 

Toliko o tome.. sad je konačno postao nedostupan za kupnju na stranici, a do sad se mogao kupiti. 2 tjedna me navlače

12 godina
online
Koji monitor kupiti

Da, skužio sam danas i ja da su opet odgodili datum isporuke.

 

Rastajem se cigani sa vama

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
systemize kaže...

 Izgleda kako god da je za moje potrebe najbolji 27GL850-B, ne gledam sa velike udaljenosti pa mi je 27 više nego dovoljno, a bitnija mi je veća oštrina, odnosno 2K od FHD

 Nemaš što razmišljati i kemijati ovaj LG 27GL850 je odličan, panel je vrhunski (oštrina, svijetlost) ma milina.

 

Imao sam Asus PB 278Q (PLS) panel ali ovaj nanoIPS je zaista mrak.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2020 16:43 (Tiby).
11 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
gnomisa kaže...

 Rekao sam da su novije mva matrice dobre...ali eto 2600kn na više...

btw i dalje ga treba boostat radi blurringa/ghostinga...sporija matrica i nešto lošiji kut gledanja će uvijek biti kod mva vs ips. 

ja imam va monitor od 700 kuna, nema ghostinga koji bi me smetao, uz ama (advanced motion accelerator) na high

imao sam prilike koristiti i iiyamu true colors sa fantastičnim bojama za 1500kn, također ghosting free, tako da ima itekako i jeftinijih va monitora kod kojih to nije problem

doduše, ja ne igram brze igre, najbliže pucačinama mi je far cry ili fallout serijal, igrao sam i borderlands koji bi se mogao nazvat nešto živčanijom pucačinom, na njemu također nisam imao vidljivog ghostinga

 

kut gledanja mi nije problem, sjedim ispred monitora, gnjezdim se u stolici, nekad sjedim iskosa i pružim noge na kauč, ali opet ispred njega i jedino da netko sjedi pored mene bi imao problem

tako da za nezahtjevne gejmere itekako va može biti dobra opcija i u nižim cjenovnim razredima, no ovaj aoc uopće nije skup za ono što pruža - 2k i 144hz je ipak debeli korak ispred mojeg 1080p/60hz ili te iiyame također 1080p/60hz

 

i ne treba zaboraviti da danas igre sve više izgledaju kao interaktivni filmovi i tko gušta u grafičkim čudesima modernih igara, itekako ima prednosti na va panelu zbog puno boljeg kontrasta, baš kao i na gledanju filmova

dakako, uz poznate mane va panela koje mogu biti manje ili više izražene i koje mogu pojedine osobe više ili manje smetati

osobno mi je va panel daleko bolja opcija, na onu ispranost ips monitora se mogu naviknuti kad moram, no čim se vratim na va odmah osjetim razliku

EDIT: također, gejmerima poput tebe, kojima i mrva ghostinga smeta, a igraju 'kompetetivno', igre čija je grafika ionako nebitna, ips je daleko bolja opcija, to mi je sasvim jasno

no gejmanje nije samo to, gejma se itekako i witcher, gta serijal, far cry i sve ostale igre gdje ghosting nije najbitniji faktor ako je isti u minimalnim razinama

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2020 17:10 (picajzla0707).
15 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
gnomisa kaže...
HaM kaže...
gnomisa kaže...
HaM kaže...
gnomisa kaže...

Najjeftiniji ips od 34" je 3000 kn....btw 34" je ultrawide a 32" 16:9...

 

LG 27" od 4350kn vs LG 3800kn od 34", oba LG iz njemačkih shopova gdje sam računao 30€ za poštarinu (bit će i više, oko 40).

Nećeš kupovati najjeftiniji - ili ćeš kupiti dobar 24" ili dobar 27 ili dobar 32 ili 34 itd.

Tko kupuje najjefitnije nema što tražiti na ovom forumu.

I to što je 32" viši od 34" za 1 cm (uzmi ravnalo, provjeri koliko je 1 cm) ne znači niti pod razno da je bolje uzimati 32 ako je a) slična cijena b) tehnologija u 34" (IPS) godinama ispred VA. Tko se zeznuo se zeznuo, nema plakanja sad.

 Mislim da si totalno fulao ono što sam htio reći ili si citirao krivu osobu, pa ajmo redom.

1) Nisam nikad rekao da bi kupovao najjeftiniji 34" ultrawide monitor. Napisao sam koliko je najeftiniji model. Samo to. Iako ne vidim razloga da takav monitor ne bi bio dobar izbor za prosječnog korisnika. IPS panel, pa makar i sa 75Hz (pogotovo ak nisi fps gamer) i da nije najkvalitetniji je sasvim ok i sigurno bolji od TNa za te pare. Dapače, danas su paneli lutrija i na skupljim modelima iako su šanse da se dobije škart nešto manje. MVA matrice novije generacije imaju manje ghostinga ali idalje ih ne bi preporučio gamerima, isto tako i dalje imaju lošiji kut gledanja od bilo kojeg IPSa ali je crna vrhunska. Dakle dobar izbor za one koji najviše gledaju filmove na monitoru.

2) Tko kupuje nema što tražiti na ovom forumu...kako bahata izjava..nemaju svi pare a ni zahtjeve kao ti ili neki drugi zahtjevniji korisnik....dapače entry level IPS je sada jako dobra kupnja, best buy. "Profići" će uzeti neki bolji monitor. Ja na poslu imam Della od 32" 4k od 10tkn. Ali taj ima namjenu da zarađuje pare i zato je investicija opravdana.

3) Mislim da si krivog citirao ali ipak ću napisati.....32" 16:9 je znatno (fizički) viši od 34" ultrawide. 34" ultrawide je visoko otprilike kao 27" 16:9.

 

1) ne vidim smisla čemu navoditi najjeftiniji model, kao da je to mjerilo nečega... skačeš sam sebi u usta kad kažeš da ga i sam ne bi kupio.

2) tko kupuje najjefitnije ne traži ovdje savjet što kupiti za XY pare, što nije jasno? na čemu si ti? što ne valja sa tobom?
3) 34 jer je, zamisli ovo, znatno (fizički) duži od 32

 1) Kažem ne bi ga kupio za nešto zahtjevnije...ako su pare problem i ako se koristi za igranje igrica koje nisu FPS i za lagani uredski rad i web onda je i taj IPS jako dobar...imam ja puno više godina od tebe i probao sam puno više monitora pa i one dosta skupe...

2) Zašto ne bi tražio savjet i za povoljnije modele?...i tu ima neki izbor. I nije ovo nikakav stručan forum. 

3) Jel ti mene zajebavaš ili? O ovome sam pisao. Dakle, 34" UW širi ali niži. Ja ne kužim od kud si i s kim i oko čega krenuo raspravljati o dimenzijama.

Kako nije ovo stručan forum? Nakon 5 tjedana proučavanja što kupiti, itekako mogu savjet dati vezano za neke komponte haha

I kako znaš da imaš puno više godina od mene? :o

p.s.
The BenQ GW2760HS combines a high-contrast AMVA panel with a technology called ‘Color Shift-free’. This is designed to improve viewing angles and colour consistency at different points of the screen, and in theory bring things a bit closer to IPS in that regard. 

Nisam niti znao da koristim VA panel sve ove godine haha

Čini se da ću ipak uzeti +30" koji će možda i biti VA panel, samo da nije zakrivljen, to mi tlaka jer isto monitor koristim za filmove na većoj udaljenosti i nisam sam dok to radim...

systemize kaže...
HaM kaže...
Oni predlažu da se zaboravi na 32" već da se ide direkt na 34", cijena je prilično ista. Baš kao i 32" vs 27". Minimalne su razlike, sve ovisi u kojoj trgovini kupuješ. Da ispadne situacija još smješnija, izgleda da ćeš 27" još najskuplje platiti.


Dolazi se do ovoga - LG 32GK850F-B, 31.5" vs LG UltraGear 34GL750-B, 34" vs LG UltraGear 27GL850-B, 27":
Izgleda da je najbolje uzeti IPS od 34, kako sada stoje stvari trenutno. Javi mi ako iskopaš neke relevatne informacije vezano uz ovu našu temu sada thanks! 




 Izgleda kako god da je za moje potrebe najbolji 27GL850-B, ne gledam sa velike udaljenosti pa mi je 27 više nego dovoljno, a bitnija mi je veća oštrina, odnosno 2K od FHD

----
Da, identičnosam razmišljao prije 4 godine kada sam uzimao moj prvi 27" monitor. I uvijek sam se mislio "nemoj veći uzeti jer će izgledati smiješno".

Mah, sada sam u elementu gdje mislim da bih se mogao igrati na 9876324958263" monitoru, nogomenti stadion - sam kada bih imao mjesta za to he he he

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2020 18:12 (HaM).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
picajzla0707 kaže...
gnomisa kaže...

 Rekao sam da su novije mva matrice dobre...ali eto 2600kn na više...

btw i dalje ga treba boostat radi blurringa/ghostinga...sporija matrica i nešto lošiji kut gledanja će uvijek biti kod mva vs ips. 

ja imam va monitor od 700 kuna, nema ghostinga koji bi me smetao, uz ama (advanced motion accelerator) na high

imao sam prilike koristiti i iiyamu true colors sa fantastičnim bojama za 1500kn, također ghosting free, tako da ima itekako i jeftinijih va monitora kod kojih to nije problem

doduše, ja ne igram brze igre, najbliže pucačinama mi je far cry ili fallout serijal, igrao sam i borderlands koji bi se mogao nazvat nešto živčanijom pucačinom, na njemu također nisam imao vidljivog ghostinga

 

kut gledanja mi nije problem, sjedim ispred monitora, gnjezdim se u stolici, nekad sjedim iskosa i pružim noge na kauč, ali opet ispred njega i jedino da netko sjedi pored mene bi imao problem

tako da za nezahtjevne gejmere itekako va može biti dobra opcija i u nižim cjenovnim razredima, no ovaj aoc uopće nije skup za ono što pruža - 2k i 144hz je ipak debeli korak ispred mojeg 1080p/60hz ili te iiyame također 1080p/60hz

 

i ne treba zaboraviti da danas igre sve više izgledaju kao interaktivni filmovi i tko gušta u grafičkim čudesima modernih igara, itekako ima prednosti na va panelu zbog puno boljeg kontrasta, baš kao i na gledanju filmova

dakako, uz poznate mane va panela koje mogu biti manje ili više izražene i koje mogu pojedine osobe više ili manje smetati

osobno mi je va panel daleko bolja opcija, na onu ispranost ips monitora se mogu naviknuti kad moram, no čim se vratim na va odmah osjetim razliku

EDIT: također, gejmerima poput tebe, kojima i mrva ghostinga smeta, a igraju 'kompetetivno', igre čija je grafika ionako nebitna, ips je daleko bolja opcija, to mi je sasvim jasno

no gejmanje nije samo to, gejma se itekako i witcher, gta serijal, far cry i sve ostale igre gdje ghosting nije najbitniji faktor ako je isti u minimalnim razinama

 Vidiš kak ti fali objektivnosti. Hvališ jeftini VA panel a spominješ ispranost na IPSu.....imao sam i jeftiniji IPS a na poslu imam i skupi IPS i razlika je itekako primjetna (iako mi nije jasno o kakavoj ispranosti pišeš, mane IPSa su glow i ne tako savršen kontrast kao kod MVA ali to opet ovisi o cjenovnoj kategoriji)...isto je usporedna entry level VA i MVA zadnje generacije. Ali dobro. U svakom slučaju su se svi paneli dosta poboljšali. Pa sad se može za neku siću nabaviti MVA ili IPS sa nekih 75HZ i freesynom i 1440p rezom što je prije bilo nezamislivo...pogotovo IPS koji je skuplji...

BTW, backlight bleeding je lutrija. Može se pojaviti i kod skupljih modela, ovisno od primjerka do primjerka i nije vezan za tip panela. No glow na IPS panelu malo jače naglašava taj bleeding kod IPSa. No neki ljudi nitpickaju pa se kod većine monitora taj bleeding vidi na potpuno crnoj pozadini u potpuno zamračenoj prostoriji pa ako to nekom smeta onda nemamo kaj raspravljat dalje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2020 19:59 (gnomisa).
11 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
Ranije sam pisao da je moj monitor značajno lošiji od te iiyame, jer ona ima daleko bolje boje. Sad nisam pričao o tome, nego o ghostingu, a za 700 kn ovo je jako dobar monitor. Toliko o objektivnosti.
'Ispranost' je kad naočigled vidiš razliku u kontrastu, kad crna ustvari siva, no za to moraš biti naviknut na va da bi primijetio jer inače navikneš na ips razinu kontrasta i ne znaš za bolje.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
picajzla0707 kaže...
Ranije sam pisao da je moj monitor značajno lošiji od te iiyame, jer ona ima daleko bolje boje. Sad nisam pričao o tome, nego o ghostingu, a za 700 kn ovo je jako dobar monitor. Toliko o objektivnosti.
'Ispranost' je kad naočigled vidiš razliku u kontrastu, kad crna ustvari siva, no za to moraš biti naviknut na va da bi primijetio jer inače navikneš na ips razinu kontrasta i ne znaš za bolje.

 Ahh da. Čuj znaš kad ja skužim da imam AMOLED mobitel? Kad pored njega stavim iphone 11 sa IPSom i onda skužim. Hoću reći, nisu to neke dramatske razlike. Osim ako monitor služi za gledanje filmova po mraku. E tu skidam kapu MVA panelu.

11 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
Kako nije razlika kad va panel ima 300% bolji kontrast. Očito je da nisi baš imao iskustva, meni je kad dođem od doma na posao i pređem s va na ips kao šakom u oko.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
picajzla0707 kaže...
Kako nije razlika kad va panel ima 300% bolji kontrast. Očito je da nisi baš imao iskustva, meni je kad dođem od doma na posao i pređem s va na ips kao šakom u oko.

 A daj mi reci a zašto su svi business/DTP modeli IPS? Jel ima neki razlog zakaj nisu MVA? Evo i ovaj moj Dell s posla je IPS (Dell UP3216Q, cca 10tkn). Na njemu baš i ne vidim glow niti backlight bleeding a bome i crna je prilično dobra. Kakoto kakoto

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2020 22:08 (gnomisa).
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Tu ne znas ko pije ko placa i kakve vi to monitore uspoređujete, monitor od 700kn sa monitorom od 3700kn?

 

Ide ovako za PC gaming i opcenito za rad na PCu, web, foto:

 

IPS>VA>TN

 

Netko je dobro napisao; najbolje se vidi kad stavis jedan pokraj drugog. Otiđite u trgovinu gdje imaju više novijih modela izloženih i sve vec biti kristalno jasno, pustite se placenih recenzija.

Taj bolji kontrast mos objesit macku o rep kad je genaralno prikaz lošiji, i svatko tko ima solidan ips ni u ludilu nece na Va osim ako bas mora iz financijskih razloga.

Generalno je ips skuplji od va. Ako gledas filmove i gejmas samo u mrklom mraku onda prolazi va, za sve ostalo tu je ips. Tu ne pricam o monitorima za 700kn.

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2020 22:22 (bik).
15 godina
offline
Koji monitor kupiti

ima i ips-ova od 700 kn...sve je to jako relativno...nema druge nego pogledati šta više recenzija prije kupnje...

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2020 22:56 (Harold).
 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
bik kaže...

Tu ne znas ko pije ko placa i kakve vi to monitore uspoređujete, monitor od 700kn sa monitorom od 3700kn?

 

Ide ovako za PC gaming i opcenito za rad na PCu, web, foto:

 

IPS>VA>TN

 

Netko je dobro napisao; najbolje se vidi kad stavis jedan pokraj drugog. Otiđite u trgovinu gdje imaju više novijih modela izloženih i sve vec biti kristalno jasno, pustite se placenih recenzija.

Taj bolji kontrast mos objesit macku o rep kad je genaralno prikaz lošiji, i svatko tko ima solidan ips ni u ludilu nece na Va osim ako bas mora iz financijskih razloga.

Generalno je ips skuplji od va. Ako gledas filmove i gejmas samo u mrklom mraku onda prolazi va, za sve ostalo tu je ips. Tu ne pricam o monitorima za 700kn.

 

 

 

 

 

 

 Pa to ja pišem cijelo vrijeme i onda vidiš kako to prođe....postoji razlog zašto su svi "pro" monitori za rad IPS.

11 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
Pro monitori su ips radi točnosti boja, moji grafičari su bili oduševljeni iiyama va monitorom i njegovim bojama, no to je za njihov posao nebitno - tu je ips kralj. No va monitor s dobrim bojama istima daje dubinu kakvu teško može ips, upravo zbog kontrasta.
No to je nebitno, svaki ima svoje mane i prednosti. Osvrnuo sam se na 'preporuku' da va monitori nisu za gejmanje nego za filmove i netočni zaključak o ghostingu, koji za veliki udio gejmera neće biti problem.

EDIT: I sad su odjednom hw unboxed plaćenici, stvarno se ide u krajnost
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2020 0:11 (picajzla0707).
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
picajzla0707 kaže...
 No va monitor s dobrim bojama istima daje dubinu kakvu teško može ips, upravo zbog kontrasta.

 Da ne idemo u krajnost reci cu na ovo bullshit.

Odakle izvlacis te zakljucke?

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2020 8:16 (bik).
12 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
bik kaže...
picajzla0707 kaže...
 No va monitor s dobrim bojama istima daje dubinu kakvu teško može ips, upravo zbog kontrasta.

 Da ne idemo u krajnost reci cu na ovo bullshit.

Odakle izvlacis te zakljucke?

 Slažem se.

 

Picajzla smanji ribu .

 

Koliko sam skautirao savršeni VA panel koji bi uzeo ne mogu se otet dojmu da ih je 2/3 sa prezasićenim bojama i nakon kalibracije.

 

Kontrast daje dubinu slici generalno te više ističe detalje, međutim prezasićene boje još više naglasi.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2020 8:43 (DarthMarkus).
4 godine
odjavljen
offline
Koji monitor kupiti

Picajzla je VA huligan.

Have no fear, Vlad is here
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
VladimirLem kaže...

Picajzla je VA huligan.

 Kao čika Box koji je spamao svojevremeno temu sa BenQ 27" FHD VA.

 

Profesionalac : Što da uzmem za fotografije

Box : Očeš nečeš Benq VA ima sve 

Gamer : Što da uzmeme za gaming ?

Box : Očeš nečeš Benq VA ima sve 

Arhitekt : Što da uzemem za CAD ?

Box : Očeš nečeš Benq VA ima sve 

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
11 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
bik kaže...

 Da ne idemo u krajnost reci cu na ovo bullshit.

Odakle izvlacis te zakljucke?

DarthMarkus kaže... 

Picajzla smanji ribu .

 

Koliko sam skautirao savršeni VA panel koji bi uzeo ne mogu se otet dojmu da ih je 2/3 sa prezasićenim bojama i nakon kalibracije.

 

Kontrast daje dubinu slici generalno te više ističe detalje, međutim prezasićene boje još više naglasi.

možda je ovo problem, meni je iiyama true colors va panel koji sam usporedio s profi ipsovima kod grafičara izgledao daleko ljepše

možda i jest bullshit, no generalno meni slika na va panelu izgleda bolje, od uvjetom da su boje dobre na va panelu jer moj monitor u usporedbi s tom iiyamom nema tu živost i te boje 

 

ok, posipam se po glavi, no ostajem pri tome da se va monitori itekako mogu koristiti za gejmanje, a preferencije va vs ips ovise od osobe do osobe i njihovih prohtjeva

 

i btw., kad smo već kod bullshita 

bik kaže...

...pustite se placenih recenzija.

Taj bolji kontrast mos objesit macku o rep kad je genaralno prikaz lošiji, i svatko tko ima solidan ips ni u ludilu nece na Va osim ako bas mora iz financijskih razloga.

Generalno je ips skuplji od va. Ako gledas filmove i gejmas samo u mrklom mraku onda prolazi va, za sve ostalo tu je ips. Tu ne pricam o monitorima za 700kn.

 

otkud tebi da su hw unboxed plaćenici, jedni od najcjenjenijih reenzenata tebi su potplaćeni kad ne govore ono što ti paše

 

nadalje, kontrast je jedan od najvažnijih faktora za kvalitetu prikaza i va panel s dobrim bojama ima sigurno bolji prikaz od ips-a sa sličnim karakteristikama boja upravo zbog tog kontrasta 

11 godina
online
Koji monitor kupiti

i da ne produžujem ionako predugu poruku, moram pisat novu

za malo edukacije o važnosti kontrasta i utjecaju istoga na boje, jer to se rijetko kad spominje i teško je naći na netu članak koji direktno povezuje utjecaj kontrasta na boje - link

 

Color Contrast including Hue Contrast, Tint and Shade contrast, Saturation contrast are all terms used by content and graphics designers.

So how does Color Contrast relate with the Contrast Ratio.

Color Contrast is the function of the art piece, the movie scene or the graphic that you have just producedContrast Ratio is the function of your display device and its ability to do justice to the Color Contrast of your creations.

IT WON’T MATTER HOW BEAUTIFUL THE COLOR CONTRAST OF THE PHOTO YOU EDITED, OR THE GRAPHICS YOU DESIGNED, OR THE MOVIE YOU ARE WATCHING IS IF THE DEVICE THAT YOU ARE VIEWING IT ON DOES NOT HAVE A GOOD CONTRAST RATIO.   

da se malo poslužim ramboxovim forama za isticanje bitnog 

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Bio monitor IPS ili VA, ja bih za cim bolji prikaz gledao sRGB i NTSC postotke koji se sluzbeno obicno navode te eventualno AdobeRGB i ostalo iz recenzija.

 

Imam 3 BenQa VA doma i jedan IPS LG 29UM68 koji se vjerojatno dan danas koristi u 29" modelima malo ispod 2000kn. Kod LGa je (over) 100% sRGB po specs, nemam ICC profil, R 50, G 50, B 50, Gamma2, nista posebno prckane postavke. Kod skupljeg 24" BenQ BenQ BL2420Z, takodjer 100% sRGB koji se dobije klikom na sRGB u postavkama, opet vrlo dobre boje, vrlo tesko za reci je li bolje od LGa, tu je to negdje. 21" BenQ losije boje. Eh sad, 28" BenQ GC2870H kojeg sam ironicno platio najmanje ima 100% sRGB, ali 85 % NTSC + iskopao ICC profil negdje s interneta i kao takav sigurno daje bolje boje od svih ostalih, a sa profilom je najvise dobio kontrast. Cura ima IPS 24" Phillips 246E9QJAB/00 koji se kao i hrpa novih Philipsa hvali Ultra Wide-Color gamutom, odnosno NTSC 108 %, sRGB 129 % i out of the box su boje vrhunske i mozda najbolje od svih navedenih.

 

Crna je bitna, ali ne moze radi nje i kontrasta cijeli spektar boja biti bolji, tako da jos jednom po meni su ovi postotci najbitniji jer govore koliki je spektar boja obuhvacen.

15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Pa sta mislis da oni od zraka zive? Svaki monitor koji testiraju je odjednom najbolji na svijetu "u svojoj kategoriji" a ti sa svojim low end monitorm drzis netocne propovjedi ljudima koji imaju 5x bolje i skuplje, sve na konto sto gledas recenzije? Svi imamo google i YouTube. Prave informacije mos dobiti tek iz vlastitog iskustva jer kao sto kazes tebi je va bolji zbog tog i tog a nekom je ips zbog tog i tog.
Ja sam se isto skoro zaletio i uzeo Va zbog nahvaljenih recenzija dok nisam otisao i trgovinu i uvjerio se svojim ocima, nakon sadasnjag vrhunskog benq 2765 qhd ipsa jednostavno ne bih mogao prozvakati va isprani panel s nejednakim bojama i ghostingom jer upravo kupujem novi monitor zbog tih 144hz ali ne zelim biti zakinut za kvalitetu prikaza, kuteve gledanja i dobiti odvratni ghosting.
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Ispod 100-144Hz je IPS gotovo sigurno uvijek bolji za gaming, no u 144Hz teritoriju je tesko rec i takve VA monitore obicno ne drze izlozene, ako drze slobodno link na ducan.

 

Sto se tice gledanja u ducanu treba na tom guglu vidit kakve su stock postavke da se nebi dobio krivi dojam. Na jeftinijim monitorima se obicno nitko ne trudi nista posebno kalibrirati.

12 godina
offline
Koji monitor kupiti

Negdje sam pročitao, a to više ne mogu naći da ovaj AOC CQ27G2U monitor ako će raditi na 144hz  sa Gsync onda mu treba spustiti rezoluciju sa 1440p na 1080p.. da li je to pogrešna info ili??

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
Pogresno
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

Ispod 100-144Hz je IPS gotovo sigurno uvijek bolji za gaming

 Mislis iznad jer upravo Va na više Hz ima problem s ghostingom?

Trgovine Mediamarkt i Saturn Leipzig, opisom posla sam redovito kod njih, imaju sve izlozeno od 100-1100eur, na nekima se mozes i igrati, tu sam se nalozio na ultrawide jer daje poseban osjecaj prostora.

 

11 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
bik kaže...
Pa sta mislis da oni od zraka zive? Svaki monitor koji testiraju je odjednom najbolji na svijetu "u svojoj kategoriji" a ti sa svojim low end monitorm drzis netocne propovjedi ljudima koji imaju 5x bolje i skuplje, sve na konto sto gledas recenzije? Svi imamo google i YouTube. Prave informacije mos dobiti tek iz vlastitog iskustva jer kao sto kazes tebi je va bolji zbog tog i tog a nekom je ips zbog tog i tog.
Ja sam se isto skoro zaletio i uzeo Va zbog nahvaljenih recenzija dok nisam otisao i trgovinu i uvjerio se svojim ocima, nakon sadasnjag vrhunskog benq 2765 qhd ipsa jednostavno ne bih mogao prozvakati va isprani panel s nejednakim bojama i ghostingom jer upravo kupujem novi monitor zbog tih 144hz ali ne zelim biti zakinut za kvalitetu prikaza, kuteve gledanja i dobiti odvratni ghosting.

 da si pogledao recenziju vidio bi da pi**ousti nigdje ne tvrdi da je taj monitor 'najbolji'

 

također, da malo pratiš raspravu u koju se ubaciš i da ne vadiš iz konteksta, vidio bi da je rasprava krenula o tome da va nije za gejmanje, na što sam dao recenzje tog aoca koji pokazuje da se itekako može gejmati na va panelu i da ghosting nije na svakom va katastrofalan

onda je odgovor bio - dakle, tek od 2600kn se može gejmati... i tek nakon toga sam spomenuo svoj low end samo zato da ne ispadne opet kako je svaki va ispod 2600 kuna i tog novog modela neupotrebljiv za gejmanje

moj monitor je loš, ima loše boje, loš je i po drugim kriterijima, kontrast je jedino po čemu se ističe i nikako ga ne mogu niti usporediti s kvalitetnijim monitorima, bilo ips bili va, samo sam rekao da čak i na tako jeftinom va panelu može se proći bez gadnog ghostinga, a uzeo sam ga jer i ips-ovi u tom cjenovnom rangu nisu cvijeće, a ne podnosim glow, bleed i ostala isijavanja, ne igram brze igre, pa je meni osobno to bio bolji izbor

 

iz vlastitog iskustva i govorim, nisam vidio jedan va panel u blještećoj trgovini, tkozna kako namješten i otpisao ih zauvijek kao ti, vidio sam ih i koristio nekoliko, uspoređivao ih direktno s vrhunskim i jeftinijim ips monitorima, slušao beskrajne rasprave grafičara o razlikama među monitorima, dakle ljudi koji ih koriste u praksi, a da se ne svede sve na moj dojam - dao itekako relevantan izvor koji ti pljuješ samo zato jer ti ne paše što je rečeno

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2020 10:19 (picajzla0707).
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
bik kaže...
The_Fichek kaže...

Ispod 100-144Hz je IPS gotovo sigurno uvijek bolji za gaming

 Mislis iznad jer upravo Va na više Hz ima problem s ghostingom?

Trgovine Mediamarkt i Saturn Leipzig, opisom posla sam redovito kod njih, imaju sve izlozeno od 100-1100eur, na nekima se mozes i igrati, tu sam se nalozio na ultrawide jer daje poseban osjecaj prostora.

Valjda na vise Hz bilokoji monitor ima manji ghosting, nego na manje Hz? Imaju li izlozeni koji MSI Optix UW VA, 100 ili 144Hz, kakvi su? AOC CU34G2X je isto super, ako ces gledat i slucajno imaju izlozeno mozes javit dojmove..

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice