Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 20.042
|
čitano: 4.648.114
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav, 

Molim preporuku za monitor 27", namjena je video montaža (ne profesionalno)i povremeni gaming.

Radim u FHD, mozda u budućnosti i 1440p. Da uzmem sada odmah 2K ili mi je dovoljno FHD?

Da li je ok Gigabyte G27Q-EK ili ima nešto slično jeftinije?

Npr ovaj ovaj Iiyama:

https://www.racunala.hr/iiyama-monitor-led-xub2792qsu-w6-27-ete-ips-panel-2560x1440-qhd-5ms/326255/product/

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Nakatomi kaže...

Pozdrav, 

Molim preporuku za monitor 27", namjena je video montaža (ne profesionalno)i povremeni gaming.

Radim u FHD, mozda u budućnosti i 1440p. Da uzmem sada odmah 2K ili mi je dovoljno FHD?

Da li je ok Gigabyte G27Q-EK ili ima nešto slično jeftinije?

Npr ovaj ovaj Iiyama:

https://www.racunala.hr/iiyama-monitor-led-xub2792qsu-w6-27-ete-ips-panel-2560x1440-qhd-5ms/326255/product/

 

Hvala

 Gigabyte G27Q-EK bez puno razmišljanja.Viša rata osvježavanja ekrana 144 Hz i bolji odnosno širi raspon boja sRGB 120%, DCI-P3 92% budući da ćeš ga koristiti za uređivanje videa.

 Prije godinu dana sam svoj 2 god.korišteni prodao jednoj curi koja se također bavi time.Kaže prezadovoljna.Preporuka.

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.6.2024 19:58 (ghibli7).
5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ghibli7 kaže...
Nakatomi kaže...

Pozdrav, 

Molim preporuku za monitor 27", namjena je video montaža (ne profesionalno)i povremeni gaming.

Radim u FHD, mozda u budućnosti i 1440p. Da uzmem sada odmah 2K ili mi je dovoljno FHD?

Da li je ok Gigabyte G27Q-EK ili ima nešto slično jeftinije?

Npr ovaj ovaj Iiyama:

https://www.racunala.hr/iiyama-monitor-led-xub2792qsu-w6-27-ete-ips-panel-2560x1440-qhd-5ms/326255/product/

 

Hvala

 Gigabyte G27Q-EK bez puno razmišljanja.Viša rata osvježavanja ekrana 144 Hz i bolji odnosno širi raspon boja sRGB 120%, DCI-P3 92% budući da ćeš ga koristiti za uređivanje videa.

 Prije godinu dana sam svoj 2 god.korišteni prodao jednoj curi koja se također bavi time.Kaže prezadovoljna.Preporuka.

 Super, hvala na brzom odgovoru!

 

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Nikako 1080p na 27 rezoluciju 

5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Wiz3m4n kaže...

Nikako 1080p na 27 rezoluciju 

 Zašto?

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Zbog premalog ppi, odnosno loše kvalitete/prikaza/zrnatosti/pikseliziranosti kako god hoćeš i okreneš nije dobro, no ako ne znaš za bolje dobro je i tako....tko nije nikada vidio auto, dobar mu je i bicikl

5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Wiz3m4n kaže...

Zbog premalog ppi, odnosno loše kvalitete/prikaza/zrnatosti/pikseliziranosti kako god hoćeš i okreneš nije dobro, no ako ne znaš za bolje dobro je i tako....tko nije nikada vidio auto, dobar mu je i bicikl

 Sorry nisam shvatio, znači ako radim FHD filmove trebao bi uzet 27" FHD a ne QHD?

14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Nakatomi kaže...
Wiz3m4n kaže...

Zbog premalog ppi, odnosno loše kvalitete/prikaza/zrnatosti/pikseliziranosti kako god hoćeš i okreneš nije dobro, no ako ne znaš za bolje dobro je i tako....tko nije nikada vidio auto, dobar mu je i bicikl

 

Sorry nisam shvatio, znači ako radim FHD filmove trebao bi uzet 27" FHD a ne QHD?

Kako ti je kolega Wiz3m4n rekao veća rezolucija znači više PPI ili pixela po inču a to znači oštrija i jasnija,kvalitetnija slika.Ako uređuješ FHD filmove ne znači da moraš imati tu rezoluciju ekrana dapače bolja je što veća.

Za 27 inčne monitore je danas QHD rezolucija ajmo reć neki standard mada se proizvodi sve više 4K 27 inčnih monitora.

 

HD   =              1280 X 720   =   54 ppi na monitoru od 27 inča

FHD =              1920 x 1080  =   81 ppi    ----------       27 inča

2K ili QHD =     2560 x 1440  = 108 ppi     ----------       27 inča

4K ili UHD =     3840 x 2160  = 163 ppi     ----------       27 inča

 

Evo linka na Wikipediji pa malo prostudiraj

https://en.wikipedia.org/wiki/Display_resolution_standards#1280_%C3%97_720_(HD)

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.6.2024 13:44 (ghibli7).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Krivo si shvatio funkcioniranje stvari, kolega iznad ti je sve rekao.....uzmi neki od preporučenih 2k monitora u veličini 27 koji su blagi po pitanju udara na novčanik i ostali hardwer ili pak 32 ako ti paše u 2k ili 4k, ovisno o financijama i ostalom hardweru/grafičkoj kartici koju imaš trenutno ili imaš možda namjeru kupiti.

 

Izgleda i zvuči složeno no nije 

5 godina
offline
Koji monitor kupiti

Ok, skužio sam, malo su mi se pobrkali lončići hehe, ma krivo sam si bio protumačio odgovor

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji monitor kupiti
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.6.2024 23:04 (Hazar).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Ja bi dao malu prednost Gigabytu zbog ergonomije i višeg RR

 

Oba su dobra, dobre si izabrao

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

A je li IPS stvarno bolji u ovom cjenovnom rangu. Vjerojatno je tema već prožvakana milijun puta, ali čitam da je IPS jednostavno bolji za igre gdje ti treba brzi response time, ali kao ako ćeš duže vrijeme provodit pred monitorom da oči lakše podnose VA, i da je bolji u mračnim prostorijama i što se tiče kontrasta. Vjerojatno kad se ode u monitore iznad 500 eura tu nema problema, ali ovdje gdje ja gledam.

 

https://www.instar-informatika.hr/monitor-lg-238-24gq50f-b-va-gaming-amd-freesync-premium-165hz-1m/233494/product/

 

Gledao sam i ovaj VA hvale. Sad nisam siguran pošto bi se koristio i kada bih recimo radio od doma ili samo gledao serije itd, a ne samo za gaming na xbox-u, bi li onda bilo bolje uzeti VA.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2024 9:13 (Hazar).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Ako bi gledao filmove, serije, web surfao, igrao nekompetetivne fps igre već više naginjao single pl. naslovimna te koristio monitor uglavnom u mračnoj prostoriji onda bih ti rekao da razmotriš i Va monitore, ukoliko ne, te igraš i Mp fps naslove, neke racing igre, editiraš slike i video, tražiš bolji prikaz boja, ako tko još uz tebe gleda u monitor  te ga koristiš i u dobro osvjetljenim prostorijama onda svakako Ips....ja bih od ova 3 išao po mojim standardima na Gigabyte koji kako rekoh ima dobru ergonomiju i po svim recenzijama bi trebao biti najbolji od ta 3

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ghibli7 kaže...
Nakatomi kaže...
Wiz3m4n kaže...

Zbog premalog ppi, odnosno loše kvalitete/prikaza/zrnatosti/pikseliziranosti kako god hoćeš i okreneš nije dobro, no ako ne znaš za bolje dobro je i tako....tko nije nikada vidio auto, dobar mu je i bicikl

 

Sorry nisam shvatio, znači ako radim FHD filmove trebao bi uzet 27" FHD a ne QHD?

Kako ti je kolega Wiz3m4n rekao veća rezolucija znači više PPI ili pixela po inču a to znači oštrija i jasnija,kvalitetnija slika.Ako uređuješ FHD filmove ne znači da moraš imati tu rezoluciju ekrana dapače bolja je što veća.

Za 27 inčne monitore je danas QHD rezolucija ajmo reć neki standard mada se proizvodi sve više 4K 27 inčnih monitora.

 

HD   =              1280 X 720   =   54 ppi na monitoru od 27 inča

FHD =              1920 x 1080  =   81 ppi    ----------       27 inča

2K ili QHD =     2560 x 1440  = 108 ppi     ----------       27 inča

4K ili UHD =     3840 x 2160  = 163 ppi     ----------       27 inča

 

Evo linka na Wikipediji pa malo prostudiraj

https://en.wikipedia.org/wiki/Display_resolution_standards#1280_%C3%97_720_(HD)

 To što imaš puno PPI na fizički malom displeju ne znači automatski kvalitetniju sliku, jer će ti biti presitna, pogotovo za rad. Iako naravno nije svatko isti, meni odgovara npr onakav PPI koji odgovara Full HD na 24", tako da 4K na 27" nikako.

4 godine
offline
Koji monitor kupiti

Lijep pozdrav, zapeo sam proučavajući monitore zadnjih nekoliko mjeseci pa vas molim pomoć oko konačne odluke.

 

Monitor ću koristiti prvenstveno za gaming - simulacije letenja (DCS World, MSFS) i za rad od doma (običan uredski posao). Monitor će biti uparen s računalom koje pokreću Ryzen 7 7800X3D + RTX 4090.

 

Panel

Koliko razumijem, kako bih izbjegao ghosting brzo pokretnih slika prilikom gejmanja, ne bih trebao uzeti VA panel, pa su IPS ili OLED očiti izbor?

S druge strane, brine me što ću radom od doma (8 sati dnevno) povećati rizik od burn ina na OLED panelu, pa mi se čini da je IPS za mene jedini izbor?

 

Veličina i rezolucija

Izbor će u konačnici pasti ili na 32" 3840×2160 ili 34" 3440×1440. Ovaj prvi bi mi više odgovarao za gaming (i tome dajem prednost), a ovaj drugi za posao. 

 

Buđet

800-1000 EUR idealno; mogu se malo protegnuti ako će biti potrebno.

 

Moj trenutni uži izbor su:

 

Volio bih čuti vaša mišljenja i sugestije. Postoje li druge/bolje opcije za mene?

Hvala i živjeli.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2024 12:43 (WestwoodZG).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
WestwoodZG kaže...

Lijep pozdrav, zapeo sam proučavajući monitore zadnjih nekoliko mjeseci pa vas molim pomoć oko konačne odluke.

 

Monitor ću koristiti prvenstveno za gaming - simulacije letenja (DCS World, MSFS) i za rad od doma (običan uredski posao). Monitor će biti uparen s računalom koje pokreću Ryzen 7 7800X3D + RTX 4090.

 

Panel

Koliko razumijem, kako bih izbjegao ghosting brzo pokretnih slika prilikom gejmanja, ne bih trebao uzeti VA panel, pa su IPS ili OLED očiti izbor?

S druge strane, brine me što ću radom od doma (8 sati dnevno) povećati rizik od burn ina na OLED panelu, pa mi se čini da je IPS za mene jedini izbor?

 

Veličina i rezolucija

Izbor će u konačnici pasti ili na 32" 3840×2160 ili 34" 3440×1440. Ovaj prvi bi mi više odgovarao za gaming (i tome dajem prednost), a ovaj drugi za posao. 

 

Buđet

800-1000 EUR idealno; mogu se malo protegnuti ako će biti potrebno.

 

Moj trenutni uži izbor su:

 

Volio bih čuti vaša mišljenja i sugestije. Postoje li druge/bolje opcije za mene?

Hvala i živjeli.

 Dell je najjeftiniji 670€ na Amazonu i ima najbolje ocjene. Na poslu koristim Dell desetak godina i nikad problema. Dell ima HDR 600 ali je 32"

When compared to HDR400, HDR600 offers several advantages. It provides a wider color gamut, which results in superior and more accurate colors. Local dimming gives better contrast to the image as different parts of the screen can be dimmed at different rates. This leads to a richer viewing experience.

 

Asus i Alienware su 34" te kostaju 200€ vise, ali ne znam gdi kupujes pa moras vidjet cijene. Jedan i drugi su Ultra Wide te imaju bolji Refreshrate nego Dell, ali to i sam znas. Monitori su po ocjenama "same shit" i mislim si da nemres fulat koji god od ta tri odaberes.

Ja sam sluzbeno za Dell a privatno za Alienware (Dell). Asus je model iz 2021 a Alienware 2022. 

 

 

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Wiz3m4n kaže...

 Dobar odabir ali je cijena debelo prenapuhana u HR.

Amazon ima po 673 € kaj je dosta jeftinije nego u Ronis-u. Ogroman minus kod Amazona je rok isporuke "Or fastest delivery Monday, 1 July".

Ako ti nije hica onda kad dojde, dobro dojde.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2024 13:13 (NEW_MAN).
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
WestwoodZG kaže...

Lijep pozdrav, zapeo sam proučavajući monitore zadnjih nekoliko mjeseci pa vas molim pomoć oko konačne odluke.

 

Monitor ću koristiti prvenstveno za gaming - simulacije letenja (DCS World, MSFS) i za rad od doma (običan uredski posao). Monitor će biti uparen s računalom koje pokreću Ryzen 7 7800X3D + RTX 4090.


Veličina i rezolucija

Izbor će u konačnici pasti ili na 32" 3840×2160 ili 34" 3440×1440. Ovaj prvi bi mi više odgovarao za gaming (i tome dajem prednost), a ovaj drugi za posao. 

 

 Ja bih za posao uvijek odabrao viši monitor nego širi, dakle 32", jer je 34" prošireni 27" monitor, ali to sam moraš procijeniti što ti više odgovara.

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Nije 673 jer kada ideš na kupnju zaračunaju ti razliku pdv-a tako da ispadne preko 700e, dao sam link na najjeftiniji dućan a Ronis inače izbjegavam u širokom luku.

 

 

No ima nešto još i zgodnije, čak mislim da ga budem naručio da vidim o čemu se radi.

 

 

LG 4k 144hz Va

4 godine
offline
Re: Koji monitor kupiti
NEW_MAN kaže...

 Dell je najjeftiniji 670€ na Amazonu i ima najbolje ocjene. Na poslu koristim Dell desetak godina i nikad problema. Dell ima HDR 600 ali je 32"

When compared to HDR400, HDR600 offers several advantages. It provides a wider color gamut, which results in superior and more accurate colors. Local dimming gives better contrast to the image as different parts of the screen can be dimmed at different rates. This leads to a richer viewing experience.

 

Asus i Alienware su 34" te kostaju 200€ vise, ali ne znam gdi kupujes pa moras vidjet cijene. Jedan i drugi su Ultra Wide te imaju bolji Refreshrate nego Dell, ali to i sam znas. Monitori su po ocjenama "same shit" i mislim si da nemres fulat koji god od ta tri odaberes.

Ja sam sluzbeno za Dell a privatno za Alienware (Dell). Asus je model iz 2021 a Alienware 2022. 

 

 

 

I meni je Dell drag. Također na poslu još uvijek imamo preko 10 godina stare 4:3 LCD-ove i rade bez problema. Nepoderivo.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2024 13:51 (WestwoodZG).
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Wiz3m4n kaže...

Nije 673 jer kada ideš na kupnju zaračunaju ti razliku pdv-a tako da ispadne preko 700e, dao sam link na najjeftiniji dućan a Ronis inače izbjegavam u širokom luku.

 

 

No ima nešto još i zgodnije, čak mislim da ga budem naručio da vidim o čemu se radi.

 

 

LG 4k 144hz Va

Zgodno zbog čega točno? 4k VA panel na 144hz? Zbog toga ili?

It is always darkest just before the dawn.
4 godine
offline
Re: Koji monitor kupiti
sosta kaže...
WestwoodZG kaže...

Lijep pozdrav, zapeo sam proučavajući monitore zadnjih nekoliko mjeseci pa vas molim pomoć oko konačne odluke.

 

Monitor ću koristiti prvenstveno za gaming - simulacije letenja (DCS World, MSFS) i za rad od doma (običan uredski posao). Monitor će biti uparen s računalom koje pokreću Ryzen 7 7800X3D + RTX 4090.


Veličina i rezolucija

Izbor će u konačnici pasti ili na 32" 3840×2160 ili 34" 3440×1440. Ovaj prvi bi mi više odgovarao za gaming (i tome dajem prednost), a ovaj drugi za posao. 

 

 Ja bih za posao uvijek odabrao viši monitor nego širi, dakle 32", jer je 34" prošireni 27" monitor, ali to sam moraš procijeniti što ti više odgovara.

Do sada sam doma koristio 27" 1440p pa prešao na 34" 1440p i moram reći da me to preporodilo što se tiče posla, dok za gaming nisam nešto oduševljen (štoviše u DCS Worldu slika na rubovima je toliko iskrivljena da je to smiješno, ali to je do simulacije, ne do monitora). 90% vremena dok radim imam side by side prozore otvorene i 34" mi se tu pokazalo kao pun pogodak. Nemam iskustva sa 4K općenito, pa ni u 32", ali logika veli da ću na njemu također moći za potrebe posla imati otvoren prozor do prozora (ekran je dovoljno velik, a pikseli dovoljno gusti).

Hvala na mišljenju.

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Zgodan mi je zbog 32 4k i 144hz a ravan ekran sa Va matricom/obično su zakrivljeni ekrani večinom kod Va

 

Va za moje uvjete korištenja mi je bolji nego Ips, a ovaj Oled koji trenutno koristim mi je ipak prevelik....išao bi na manje, e sada kako bude vidjet ću, mislim da ću naručiti ga pa ako ne budem baš zadovoljan lako ga vratim nazad

14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
WestwoodZG kaže...
sosta kaže...
WestwoodZG kaže...

Lijep pozdrav, zapeo sam proučavajući monitore zadnjih nekoliko mjeseci pa vas molim pomoć oko konačne odluke.

 

Monitor ću koristiti prvenstveno za gaming - simulacije letenja (DCS World, MSFS) i za rad od doma (običan uredski posao). Monitor će biti uparen s računalom koje pokreću Ryzen 7 7800X3D + RTX 4090.


Veličina i rezolucija

Izbor će u konačnici pasti ili na 32" 3840×2160 ili 34" 3440×1440. Ovaj prvi bi mi više odgovarao za gaming (i tome dajem prednost), a ovaj drugi za posao. 

 

 Ja bih za posao uvijek odabrao viši monitor nego širi, dakle 32", jer je 34" prošireni 27" monitor, ali to sam moraš procijeniti što ti više odgovara.

Do sada sam doma koristio 27" 1440p pa prešao na 34" 1440p i moram reći da me to preporodilo što se tiče posla, dok za gaming nisam nešto oduševljen (štoviše u DCS Worldu slika na rubovima je toliko iskrivljena da je to smiješno, ali to je do simulacije, ne do monitora). 90% vremena dok radim imam side by side prozore otvorene i 34" mi se tu pokazalo kao pun pogodak. Nemam iskustva sa 4K općenito, pa ni u 32", ali logika veli da ću na njemu također moći za potrebe posla imati otvoren prozor do prozora (ekran je dovoljno velik, a pikseli dovoljno gusti).

Hvala na mišljenju.

Svi monitori koje su ti preporučili kolege u prijašnjim postovima su jako dobri. DELL AlienWare AW3423DWF kojega si prvog naveo je najbolje ocjenjen monitor od ovih nabrojanih https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3423dwf.

Vidim da nekako njemu naginješ.Burn in više nije bauk.Monitor je opremljen OLED Care alatima kao pixel shifting,pixel cleaning i ima 3 godišnje jamstvo na burn in,nebi ga davali bez veze.Pridržavaj se uputa proizvođača i nećeš imati problema bez obzira na stalno otvorene tabove ili što već budeš radio.

Razmisli jedino ako stalno radiš u jako osvjetljenom prostoru jer osvjetljenje ekrana nije veliko mada je po meni sasvim dovoljno 240 cd/m2.Još jedan mali minus je jasnoća teksta koja nije razini kao na IPS panelima a razliku ćeš vidjeti jedino ako je budeš tražio.

A da se i to popraviti

.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2024 16:20 (ghibli7).
4 godine
offline
Re: Koji monitor kupiti
ghibli7 kaže...

Svi monitori koje su ti preporučili kolege u prijašnjim postovima su jako dobri. DELL AlienWare AW3423DWF kojega si prvog naveo je najbolje ocjenjen monitor od ovih nabrojanih https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3423dwf.

Vidim da nekako njemu naginješ.Burn in više nije bauk.Monitor je opremljen OLED Care alatima kao pixel shifting,pixel cleaning i ima 3 godišnje jamstvo na burn in,nebi ga davali bez veze.Pridržavaj se uputa proizvođača i nećeš imati problema bez obzira na stalno otvorene tabove ili što već budeš radio.

Razmisli jedino ako stalno radiš u jako osvjetljenom prostoru jer osvjetljenje ekrana nije veliko mada je po meni sasvim dovoljno 240 cd/m2.Još jedan mali minus je jasnoća teksta koja nije razini kao na IPS panelima a razliku ćeš vidjeti jedino ako je budeš tražio.

A da se i to popraviti

.

 

Neću lagati, AW3423DWF mi je tiha patnja i nemam sumnje da je najbolji izbor za gaming. Da mi je jedina potreba gaming, izbor bi bio puno lakši.
Srećom, stol mi nije na direktnom svjetlu pa nemam problem ako ekran ima i nešto slabije osvjetljenje.

Drago mi je čuti ovo za burn in, baš me to brinulo. (Nemam problema s pridržavanjem uputa, nek se vrti svaki dan refresh ako treba. :))

5 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
sosta kaže...
ghibli7 kaže...
Nakatomi kaže...
Wiz3m4n kaže...

Zbog premalog ppi, odnosno loše kvalitete/prikaza/zrnatosti/pikseliziranosti kako god hoćeš i okreneš nije dobro, no ako ne znaš za bolje dobro je i tako....tko nije nikada vidio auto, dobar mu je i bicikl

 

Sorry nisam shvatio, znači ako radim FHD filmove trebao bi uzet 27" FHD a ne QHD?

Kako ti je kolega Wiz3m4n rekao veća rezolucija znači više PPI ili pixela po inču a to znači oštrija i jasnija,kvalitetnija slika.Ako uređuješ FHD filmove ne znači da moraš imati tu rezoluciju ekrana dapače bolja je što veća.

Za 27 inčne monitore je danas QHD rezolucija ajmo reć neki standard mada se proizvodi sve više 4K 27 inčnih monitora.

 

HD   =              1280 X 720   =   54 ppi na monitoru od 27 inča

FHD =              1920 x 1080  =   81 ppi    ----------       27 inča

2K ili QHD =     2560 x 1440  = 108 ppi     ----------       27 inča

4K ili UHD =     3840 x 2160  = 163 ppi     ----------       27 inča

 

Evo linka na Wikipediji pa malo prostudiraj

https://en.wikipedia.org/wiki/Display_resolution_standards#1280_%C3%97_720_(HD)

 To što imaš puno PPI na fizički malom displeju ne znači automatski kvalitetniju sliku, jer će ti biti presitna, pogotovo za rad. Iako naravno nije svatko isti, meni odgovara npr onakav PPI koji odgovara Full HD na 24", tako da 4K na 27" nikako.

 

Mogu vas zamolit još malo za pomoć, ipak nisam 100% siguran u sebe po tom pitanju s obzirom da nisam imao pc valjda 10 godina (samo laptop), znači ako želim video editing u FHD i povremeni gaming u FHD, sa kojim monitorom ću imati najbolji rezultat i da ne vidim pixele izbliza:

 

24inch FHD

24inch 2K

27inch 2K

 

Imam i5-14600K i rtx3060 12gb ako pomaže

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2024 20:08 (Nakatomi).
14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Nakatomi kaže...
sosta kaže...
ghibli7 kaže...
Nakatomi kaže...
Wiz3m4n kaže...

Zbog premalog ppi, odnosno loše kvalitete/prikaza/zrnatosti/pikseliziranosti kako god hoćeš i okreneš nije dobro, no ako ne znaš za bolje dobro je i tako....tko nije nikada vidio auto, dobar mu je i bicikl

 

Sorry nisam shvatio, znači ako radim FHD filmove trebao bi uzet 27" FHD a ne QHD?

Kako ti je kolega Wiz3m4n rekao veća rezolucija znači više PPI ili pixela po inču a to znači oštrija i jasnija,kvalitetnija slika.Ako uređuješ FHD filmove ne znači da moraš imati tu rezoluciju ekrana dapače bolja je što veća.

Za 27 inčne monitore je danas QHD rezolucija ajmo reć neki standard mada se proizvodi sve više 4K 27 inčnih monitora.

 

HD   =              1280 X 720   =   54 ppi na monitoru od 27 inča

FHD =              1920 x 1080  =   81 ppi    ----------       27 inča

2K ili QHD =     2560 x 1440  = 108 ppi     ----------       27 inča

4K ili UHD =     3840 x 2160  = 163 ppi     ----------       27 inča

 

Evo linka na Wikipediji pa malo prostudiraj

https://en.wikipedia.org/wiki/Display_resolution_standards#1280_%C3%97_720_(HD)

 To što imaš puno PPI na fizički malom displeju ne znači automatski kvalitetniju sliku, jer će ti biti presitna, pogotovo za rad. Iako naravno nije svatko isti, meni odgovara npr onakav PPI koji odgovara Full HD na 24", tako da 4K na 27" nikako.

 

Mogu vas zamolit još malo za pomoć, ipak nisam 100% siguran u sebe po tom pitanju s obzirom da nisam imao pc valjda 10 godina (samo laptop), znači ako želim video editing u FHD i povremeni gaming u FHD, sa kojim monitorom ću imati najbolji rezultat i da ne vidim pixele izbliza:

 

24inch FHD

24inch 2K

27inch 2K

 

Imam i5-14600K i rtx3060 12gb ako pomaže

 https://www.rtings.com/monitor/learn/1080p-vs-1440p-vs-4k

 Znači još jednom što se tiče veličine i rezolucije moja preporuka ti je 27 inčni 2K monitor koji sam spomenuo na početku jer nije skup.

 Neznam koliki si monitor do sada koristio ali vjeruj mi da se poslije ovog sigurno nećeš htjeti vratiti na 22" a vjerojatno ni na 24".

 Prije 2 ipol godine sam još imao 21.5 inčni Samsung monitor pa sam prije nego sam prešao na 27" monitor koji ti sada preporučujem mislio da će biti prevelik.

 Jednostavno neće,brzo ćeš se naviknuti na veće i bolje.Na kraju nakon svih ovih studija i preporuka napravi kako ti misliš da je za tebe najbolje.

 Tu je video sa testom tvoje grafičke na 1440p u nekoliko igrica doduše na malo slabijem i5 13600K.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2024 10:44 (ghibli7).
14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
sosta kaže...

 To što imaš puno PPI na fizički malom displeju ne znači automatski kvalitetniju sliku, jer će ti biti presitna, pogotovo za rad. Iako naravno nije svatko isti, meni odgovara npr onakav PPI koji odgovara Full HD na 24", tako da 4K na 27" nikako.

 Meni iskreno ni na mobitelu rezolucija nije prevelika ali koristim naočale,skratile mi se ruke.Imao sam 4K na M28U i fantastično oštu i kvalitetnu sliku za jedan IPS ekran.Nebi bilo dobro da smo svi isti.Svatko ima neke svoje osobne zahtjeve i mjerila.Tu smo da pomognemo čovjeku u odluci tj. da mu damo preporuku.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2024 22:15 (ghibli7).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice