Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?

poruka: 19
|
čitano: 4.485
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?

Osim znanja u kodiranju i grupe ljudi(šačica) koja ti pomaže...

 

Uvijek sam htio imati baš svoj OS.Znači šta trebaš napraviti,kako kompajlirati tj. dekompajlirati source code nekog drugog GNU OS-a?

Ne razmišljam ništa ozbiljno,nego je ovo onako čisto filozofska tema...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije
g12356 kaže...

Osim znanja u kodiranju i grupe ljudi(šačica) koja ti pomaže...

 

....kompajlirati tj. dekompajlirati source code nekog drugog GNU OS-a...

 

Pod GNU OS valjda misliš na kernel. Forkanjem kernela ne bi ništa postigao. Taj kernel opet ne bi bio tvoj jer bi zasluge za postojeći kod morao pripisivati autoru koda. Tvoje je samo ono što modificiraš i ono što dodaješ, ali zvog specifičnosti GPL licence i taj novi kod mora ostati pod istom licencom. Uglavnom nemaš neke koristi od forkanja kernela. Ako nešto novo dodaš to slobodno možeš objaviti kao patch za postojeći kod (naravno pod kompatibilnom licencom).

 

E da, i source code ne dekompajlira. On se kompajlira. Ali to mi se neda objašnjavat.

13 godina
protjeran
offline
Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?

Oduvijek sam htio imati baš svoj OS...

 

Kako kompajlirati ili dekompajlirati(??) linux...

 


Dakle oduvijek si htio imati svoj operrativni sustav pri čemu bi koristio tuđi kod. To baš i nije logično. Ja bi svoj sustav, ali da mi ga netko drugi iskodira {#}

 

 

Sve ti je lijepo gore objašnjeno.

 

 

 

Drago mi je.
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?

Valjda čovjek misli na svoju distru, ne OS, u tom slučaju LFS, treba ti knjiga koju skineš s te stranice, poznavanje Linuxa (iako možeš usput učiti, ali ja se ne bi upuštal u nekaj tak da ne znam materiju prije toga, makar osnovno), puno volje, puno živaca i puno vremena. Sretno...

 

Dekompajlirati... hihihi, nikad mi nije taj izraz pao na pamet. XD

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije

Pa,da mislim na distribuciju..zasada najvjerojatnije baziranu na mandrivi i KDE suelju...Eh,da i htio bih da u KDE-u umjesto zvjezdice na start gumbu bude nešto drugo...

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.3.2011 22:02 (g12356).
13 godina
protjeran
offline
Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?

autoru teme ja evo trazim partnera za Diy Linux. Pa ako si zainteresiran... LFS se moze reci da je tvoj Linux kad ga napraviš ali moraš kod njega uzeti nečiju bazu. Sve u svemu to nije tvoja distra, tvoj je Linux baziran na... ali LFS distra. Ima ih vjerojatno više ali ja sam do sad naišao samo na Diy Linux. On ti nudi opciju da potpišeš kako i source, tako i kernel pa i samo bazu.

Teško je to malo, radio sam LFS i, vjeruj, ne znaš kakve su to muke. Nema tutoriala, ako pratiš stranicu i skidaš skripte ( i to nije lako ) radiš cover. Nisam ga nikad zavrsio, sad mi se vratila volja ali bi išao na Diy, kad več hoču svoje, onda nek bude moje. U LFS previše covera radiš... jer taj si linux napravio iz butabilnog LFSa, to je malo teza inačica Gentoo. Mozeš naravno zaobiči skripte ali opet če ti linux biti baziran

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije
nick_01 kaže...

autoru teme ja evo trazim partnera za Diy Linux. Pa ako si zainteresiran... LFS se moze reci da je tvoj Linux kad ga napraviš ali moraš kod njega uzeti nečiju bazu. Sve u svemu to nije tvoja distra, tvoj je Linux baziran na... ali LFS distra. Ima ih vjerojatno više ali ja sam do sad naišao samo na Diy Linux. On ti nudi opciju da potpišeš kako i source, tako i kernel pa i samo bazu.

Teško je to malo, radio sam LFS i, vjeruj, ne znaš kakve su to muke. Nema tutoriala, ako pratiš stranicu i skidaš skripte ( i to nije lako ) radiš cover. Nisam ga nikad zavrsio, sad mi se vratila volja ali bi išao na Diy, kad več hoču svoje, onda nek bude moje. U LFS previše covera radiš... jer taj si linux napravio iz butabilnog LFSa, to je malo teza inačica Gentoo. Mozeš naravno zaobiči skripte ali opet če ti linux biti baziran

Pa nije mi problem oko toga da je baziran...Nego dali sa LFS-om ili na Diy način mogu ga brandirati,onako baš mijenjati ime itd...I taj gumb za izbornik mi je isto važan.

Ja sam Plavi zmaj.
13 godina
protjeran
offline
Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?

u LFS mozeš sve na tisuče načina, u Diy mozeš sve što ti mašta hoče jedino ne otiči van onoga što je Linux. Gumb u mandrivi mozeš promijeniti i u njoj bez kompajliranja KDE-a, ime isto tako...

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2011 7:59 (nick_01).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?

Uzmi Ubuntu i promjeni pozadinu.

 
6 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?

po meni bolje je za to vrijeme učiti neki progrmski jezik.  al ako vas baš zanima što i kako, možete kontaktirati velenta i ekipu koja je složila domaću user friendly fedora distribuciju. link

Većinu novca sam prokartao, prokurvao i propio. Ostatak sam potrošio bezveze - George Best
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije
Tom69 kaže...

Uzmi Ubuntu i promjeni pozadinu.

 Želim mu promijenit ime,jebe mi se samo za promjenu pozadine...

 

...i želim se moć hvalisat da sam napravio svoju distru...

Ja sam Plavi zmaj.
16 godina
offline
Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?
sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :( http://clientsfromhell.net/
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2011 11:35 (Nix).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije

fakat zanmljivo,ali onda bi moralo biti temeljeno na suse-u(nije da je to loše,li nikad sa njim nisam radio).

Ja sam Plavi zmaj.
16 godina
offline
Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?

Sve je to manje više isto, suse je 'user friendly' tj većinu stvari možeš odraditi preko grafičkog sučelja i alata yast. Kada kreiraš svoj cd / dvd sljedeći korak je da ga isprobaš i središ izgled, pozadina, prozori, start menu logo itd..., što radiš na svome računaru.

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :( http://clientsfromhell.net/
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije
Nix kaže...

Sve je to manje više isto, suse je 'user friendly' tj većinu stvari možeš odraditi preko grafičkog sučelja i alata yast. Kada kreiraš svoj cd / dvd sljedeći korak je da ga isprobaš i središ izgled, pozadina, prozori, start menu logo itd..., što radiš na svome računaru.

Da a kako to napravit?I kako ga onda nakon toga ponovo ''spakirati'' da ga mogu dijelit uokolo?

Ja sam Plavi zmaj.
16 godina
offline
Re: Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije
g12356 kaže...
Nix kaže...

Sve je to manje više isto, suse je 'user friendly' tj većinu stvari možeš odraditi preko grafičkog sučelja i alata yast. Kada kreiraš svoj cd / dvd sljedeći korak je da ga isprobaš i središ izgled, pozadina, prozori, start menu logo itd..., što radiš na svome računaru.

Da a kako to napravit?I kako ga onda nakon toga ponovo ''spakirati'' da ga mogu dijelit uokolo?

- testiraš lokalno kako radi tvoja kombinacija softvera, zatim uradiš vlastiti dizajn ili pronađeš odgovrajući.

- napraviš update paketa na servisu za kreiranje vlastitie distribucije (dizjan itd).

- spasiš kao .iso / dvd /cd

- dijeliš preko torrenta ili spržiš par cd/dvd-a

 

http://en.opensuse.org/openSUSE:Build_Service_FAQ

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :( http://clientsfromhell.net/
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.3.2011 10:50 (Nix).
14 godina
neaktivan
offline
Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?

Po meni što trebaš je:

1. Nekakvo predzanje o distri koju koristiš za bazu

2. Ideja - što će biti bolje od ostalih, itd.

3. Znati se koristiti terminalom, znati mrdati po raznim postavkama, znati nešto o filesystemu (gdje možeš što naći itd.)

4. Alat s kojim ćeš sve to napraljeno spremiti kao .iso file.

 

Sad, ako sam u krivu ispravite me {#}

 

Ako ti je netko pomogao klikni HVALA (ispod potpisa)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije
Nix kaže...
g12356 kaže...
Nix kaže...

Sve je to manje više isto, suse je 'user friendly' tj većinu stvari možeš odraditi preko grafičkog sučelja i alata yast. Kada kreiraš svoj cd / dvd sljedeći korak je da ga isprobaš i središ izgled, pozadina, prozori, start menu logo itd..., što radiš na svome računaru.

Da a kako to napravit?I kako ga onda nakon toga ponovo ''spakirati'' da ga mogu dijelit uokolo?

- testiraš lokalno kako radi tvoja kombinacija softvera, zatim uradiš vlastiti dizajn ili pronađeš odgovrajući.

- napraviš update paketa na servisu za kreiranje vlastitie distribucije (dizjan itd).

- spasiš kao .iso / dvd /cd

- dijeliš preko torrenta ili spržiš par cd/dvd-a

 

http://en.opensuse.org/openSUSE:Build_Service_FAQ

  Da,ali dali onda distribucij mora biti ''baziarna na opensuse-u?

Ja sam Plavi zmaj.
13 godina
neaktivan
offline
Šta trebaš da napraviš fork Linux distribucije?

Da!

Note: Compiling chromium-beta or chromium-dev takes at least as long as compiling the linux kernel.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice