Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu

poruka: 11
|
čitano: 5.212
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
protjeran
offline
Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu

Priča počinje prije oko godinu dana. Tada sam bio vrlo zadovoljan Ubuntu korisnik, sretan sa sustavom, količinom software-a i najvažnije desktop enviromentom zvanim Gnome 2.3x. Cvijeće je cvalo, sunce je sjalo i sve je bilo supač. No tada sam negdje pročitao o novom desktop enviromentu na kojem je gnome radio, a zvao se gnome-shell ilivam gnome 2.9X. Pa reko sebi, ajd da mi i to probamo. I tako instalirao ja to i sve super, zanimljiva stvar, ima taj panel lijevo, neke activites, gornji panel, brdo bugova, sve u svemu slatko. Nažalost u to vrijeme mi nije ni na kraj pameti palo da će se to pretvoriti u ono što nisam želio, a to je da polako počinjem napuštati svoju omiljenu distribuciju Ubuntu.

 

I tako prije nešto manje od 7 mjeseci izašo je Ubuntu 11.04 sa Unity desktop enviromentom. Na prvi pogled mislio sam da je super što napokon Ubuntu ide u nekom smjeru modernizacije, look-a i svega što rade ostali operativni sustavi na svijetu. O kako sam se prevario. Što je Ubuntu ekipa napravila? Odlučili su kako za razliku od gnome 2.3x korisnici više ne trebaju panele i jednostavni i korisni menu(e), nego su stavili gornji panel i onu grozotu koju zovem lijevim panelom, te stavili onaj glupi gumbić sa ubuntu logo-om za lansiranje dash-a. Isto tako su odlučili da korisnici ne trebaju imati mogućnost customizacije istih, nego samo odabir koje će launchere staviti u grozotu (lijevi panel) i koje će applete instalirati u gornji panel. Jedan mali (ili veliki) dio slobode instantno ubijen. Što su sljedeće odlučili? Odlučili isto tako da nije više potrebno lako doći do aplikacija, nego je potrebno otići pointerom miša u lijevi kut ekrana, kliknuti na prije spomenuti "gumbić", pokrenuti dash, i tipkati ime aplikacije koje želimo pokrenuti. Naprosto genijalno. Što će nama jedan klik na stalno vidljiv meni(!) i pronalazak aplikacije hoverom po menu-u. To je glupo i prebrzo. Ne znamo mi u biti što želimo. I da bi sve bilo slađe stavili su kopiju OSX-ovog globalnog menu-a u gornji panel. Ovo sve liči na vrlo poznatu politiku jedne komapnije. Što sve to znači za jednog korisnika koji zarađuje kruh koristeći novi ubuntu? Previše klikanja, tipkanja, dasheva i micanja mišem da bi se obavljao posao. Posebna glupost je nepreglednost pokrenutih aplikacija samo pogledom na neki panel, nego, ajmo mi mišem u lijevo pa da vidim što sam sve pokrenuo ono. I da, da ne zaboravim, ako u grozoti imam launcher, ne mogu kliknuti dva puta na njega da bi dobio recimo dva terminala. Ne, za drugi terminal trebam desni klik i launch. Ubuntu polako zaboravlja na desktop korinike i okreće se mobilnim uređajima (mobitel, tablet itd). Sjetite se samo kako je izgledao ubuntu mobile i sve će biti jasno. Zaključak Unity je ubojica produktivnosti.

 

Gnome 3.. Jao gnome, zašto? Nakon što je prije nekoliko mjeseci izašao, išao sam kao i svaki normalan korisnik linux-a isprobati to čudo. Što me tek tamo dočekalo. Praktički ista stvar samo sa više fensi efekata i opcija i sa još manje funkcionalnosti. Isto imamo gornji "panel", grozotu zvanu lijevi panel, i onaj link u lijevom kutu zvan activities. Ali ekipa iz gnome3 je odlučila otići par koraka dalje te zaključila u ime korisnika da oni više ne trebaju imati foldere, fileove i launchere na desktopu...mislim kome treba sav taj kaos i sloboda. Ne treba nam. Uz to su isto tako odlučili da aplikacije ne trebaju imati minimize opciju, jer sve je lijepo poslagano na desktop-u ili u onim prozorima desno - recimo workspaceima. Kako koristiti? Pa u biti je sve isto, pokret mišem u lijevi gornji kut na activities, pokretanje aplikacije kroz grozotu ili traženje aplikacije u dashu, klik na aplikaciju bla bla. Sve isto samo uz opcije nepostojanja desktop foldera koji bi bio vidljiv, recimo na desktopu, te neminimiziranja aplikacja nego bacanja istih u "workspace-e". Dakle poprilično sve isto, odje*bavanje korisnika na ušturb slobode, odnosno mobilnih uređaja.

 

I tako na kraju, mi koji smo pobornici funkcionalnosti, slobode i jednostavnosti, prisiljeni da odemo na neku drugu distribuciju ili neki drugi desktop enviroment. Sva sreća pa nema standardizacija u linuxu (kako bi neki voljeli i mislili da bi to bilo jako super i sve bi onda bilo u nekom "redu"), pa mi lijepo možemo odabrati neki drugi DE, neku drugu distribuciju koja(i) još uvijek misle na desktop korisnike.

 

I tako...

( ˘͡ -˘͡)
 
10 0 hvala 5
14 godina
neaktivan
offline
Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu

Jedan veliki X.

 

Potpuno ista priča, od riječi do riječi. Ista sudbina. Sve isto.

 

Moram priznati da sam u jednu ruku zadovoljan s onim što je Canonical postigao, i što se postići, ali mislim da nam ne trebaju Gnome shell, Gnome 3 i Unity. 

Gnome 2.3 je bio zakon. Sve je bilo funkcionalno, i mogao si podesiti sustav kako god si htio. Sada pak Canonical gura svoju politiku, mjenja Linux od prijašnjeg, i radi s njim što ga je volja.

Strah me uopće pomisliti, da će se Canonicalov derivat Ubuntu početi naplačivati u budućnosti. Nažalost, ovo sve skupa je ostavilo takav dojam na mene.

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu

ista priča i kod mene. prešao na linux mint. oni će još neko vrijeme koristiti gnome2 ili će gnome3 prilagoditi da izgleda poput gnome2. testiram i linux mint lxde. thunar file manager je jako brz,a sustav u hladnom pogono uzme samo 250 MB, što je za moj compaq od 1G RAM-a odlično. na drugom laptopu hp probook 4520s je opensuse, jer na njemu jedino savršeno radi clickpad (s opcijom circular - kružno sklrolanje)

 

prvi put nakon par godina nisam niti znao da danas izlazi ubutnu, što se prije nije moglo desit. ništa, sad ćemo čekati novi mint koji izađe jedno 5-6 tjedana nakon ubuntua. al zato znam da novi opensuse 12.1 izlazi 16.11 :)

 

canonocal je po meni usrao motku, al ljepota linuxa je izbor. mint je nastavio gdje je ubuntu stao. netko drugi će nastaviti gdje mint stane. jednostavno, evolucija je nezaustavljiva. 

 

 

 

 

Kapitalizam želi proizvesti i prodati što više u što kraćem vremenu sa što manje radnika!
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu
Shody_1994 kaže...

Jedan veliki X.

 

Potpuno ista priča, od riječi do riječi. Ista sudbina. Sve isto.

 

Moram priznati da sam u jednu ruku zadovoljan s onim što je Canonical postigao, i što se postići, ali mislim da nam ne trebaju Gnome shell, Gnome 3 i Unity. 

Gnome 2.3 je bio zakon. Sve je bilo funkcionalno, i mogao si podesiti sustav kako god si htio. Sada pak Canonical gura svoju politiku, mjenja Linux od prijašnjeg, i radi s njim što ga je volja.

Strah me uopće pomisliti, da će se Canonicalov derivat Ubuntu početi naplačivati u budućnosti. Nažalost, ovo sve skupa je ostavilo takav dojam na mene.

zašto te strah? pa ako je softver dobar zašto ne i platiti? GPL ne kaže da se nešto ne smije prodavati. kod linuxa će uvijek biti izbora, ako se ubuntu bude plaćao postojat će neki drugi xyzubuntu koji se neće plaćati. kao suse i opensuse, kao red hat i fedora ...

 

 

Kapitalizam želi proizvesti i prodati što više u što kraćem vremenu sa što manje radnika!
14 godina
neaktivan
offline
Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu

Svaka čast njima, ali meni je to neprihvaljivo.

Samo nagađam, ali ja to ne želim plaćati. Ubuntu je do 10.10 bio odlična distribucija, sada meni više nije. 

Neka plaćaju slobodno, ne hvala. 

 

Radije ću imati Arch + neGnome ili neUnity nego se mučiti sa ovim sustavom.

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu

tu je uvijek odlični kubuntu. kažem, ja na kućnom laptopu ne koristim ubuntu jer mi ne radi clickpad kako treba, ali da radi koristio bih kubuntu. što radi vrlo velike baze softvera što radi podrške. uvijek je najlakše naći rješenje za (k)ubuntu. 

 

ionako sam sad na kde 4.6 na opensuseu. navečer kde, ujutro na poslu gnome2 :) 

Kapitalizam želi proizvesti i prodati što više u što kraćem vremenu sa što manje radnika!
 
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu

Jedna mala anketa vezana uz temu...

 

Koji ćete DE/WM koristiti nakon što svi koji su koristili gnome 2.3 prijeđu na Gnome 3 (Unity):

 

 

5 KDE
2 LXDE
5 XFCE
0 FluxBox
0 OpenBox
( ˘͡ -˘͡)
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu

Po mom mišljenu za panele u unity-u i gnome 3 nisu krivi ni canonical ni ostale distribucije koje koriste navedena desktop okruženja. Za sve su krivi proizvođači monitora koji proizvode ekrane (najviše) u omjeru 16:9, pa kad se baci gore i dole po jedan panel (kao u gnome 2.3x) dobiješ prostor od 16:8, a što meni osobno nije prirodno da mi slika odnosno radna površina programa tako izgleda (osobno imam 16:10 monitor, pa je to još nekako podnošljivo). Tako su s unity-em i gnome-om 3 developeri praktički prisiljeni "baciti" nešto od panela malo lijevo (ili pak desno) kako bi se barem vizuleno radna površina održala na bivši omjer 4:3, koji je po meni za rad bio zakon i kojem u dva gnome panela (jedan gore i jedan dole) odlično stajala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu

malo citam to za ubuntu i taj "search panel" za aplikacje, ali zar se ne moze to vratiti kako je bilo u recimo 10.10 distribuciji? Znaci podignete sistem u 11.4, u njemu napravite "logoff" i tamo prilikom ulogiravanja odaberite opciju "Gnome look" i svoj password. Kad se ulogira, opet imate stari look i sve aplikacije kao i prije...

http://www.techjail.net/howto-get-old-gnome-ubuntu-look-back-in-11-04-lucid-lynx.html

 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu
absolon kaže...

Po mom mišljenu za panele u unity-u i gnome 3 nisu krivi ni canonical ni ostale distribucije koje koriste navedena desktop okruženja. Za sve su krivi proizvođači monitora koji proizvode ekrane (najviše) u omjeru 16:9, pa kad se baci gore i dole po jedan panel (kao u gnome 2.3x) dobiješ prostor od 16:8, a što meni osobno nije prirodno da mi slika odnosno radna površina programa tako izgleda (osobno imam 16:10 monitor, pa je to još nekako podnošljivo). Tako su s unity-em i gnome-om 3 developeri praktički prisiljeni "baciti" nešto od panela malo lijevo (ili pak desno) kako bi se barem vizuleno radna površina održala na bivši omjer 4:3, koji je po meni za rad bio zakon i kojem u dva gnome panela (jedan gore i jedan dole) odlično stajala.

To nije utjecalo ni malo na windows 7. Oni nisu pobacali panele na sve strane.Googleaj ubuntu mobile i pogledaj slike. Sve će biti jasno ;)

( ˘͡ -˘͡)
12 godina
offline
Re: Osvrt na Gnome 3, Unity i Ubuntu

Yeap, nego su samo zbog rastućih rezolucija raširili donji panel, ali su zato u novijem MS Officu raskasapili alatne trake da zauzimaju manje prostora, no sve je ovo OFF topic.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice