Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 19.905
|
čitano: 2.562.831
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ana9 , da , ploče su zamijenjene unutar važeće garancije. No za neke su odbili, među takvima je bio i moj na kojega sam stavio linux. Odgovor samsunga je bio da oni na tom laptopu isporučuju windowse ( bio je oem ) , da se taj oem uređaj sastoji od hardvera i softvera sa kojima je isporučen, te da sam ja instalacijom linuxa u bitnome promijenio svojstva uređaja što je pogodovalo kvaru matične ploče. Nije pomogla niti prijava inspektoratu, a društvo za zaštitu potrošača i sl pojma nemaju o tim tehnologijama i nisu se željeli uvaljati u blato. Tamo di je bio win nisu radili probleme. Ali to je bilo tamo negdje oko 2013 godine....

Otkako se samsung povukao iz priče laptopa na eu teritoriju odtada nemaju više niti podršku za taj segment, a i prije toga im je podrška bila katastrofalna.

Znanje programiranja ti netreba za poznavanje osnova rada računala i operativnih sistem i najčešćih aplikacija. Programeri razvijaju aplikacije i često izvan toga ti pojma nemaju o ičemu drugome. Daj programeru shemu matične i zamoli ga da izračuna konturne struje na nekom chipu pa buš vidla 100 izgovora...

Uglavnom, za voziti automobil netrebaš znati brzinu vrtnje bendixa kada pokreće zamajac, a ti znaš i daleko više nego što treba za prosječno korištenje računala...
5 godina
bunker kaže...
Programeri razvijaju aplikacije i često izvan toga ti pojma nemaju o ičemu drugome. Daj programeru shemu matične i zamoli ga da izračuna konturne struje na nekom chipu pa buš vidla 100 izgovora...

Sunce, da znamo samo programirati i da nemamo pojma o ničem drugom, ne bi daleko dospjeli.

Ne računam na ove novokomponovane "web programere", naravno.

4 godine

Nuclear, vjerojatno i među programerima ima multipraktik osoba, no one koje sam ja dosada upoznao neznaju pošteno primiti šrafciger a kamoli riješiti potrganog heatsink i sl.

A da nevelim o tome da se lojtrama zavuku u kanalicu pa rješavaju kabliranje u kanalici punoj mišjih govana i sl...

Ili da vise na sigurnosnom pojasu na krovu ili rubu nebodera podešavajući usmjerenu antenu radi dometa do udaljenije zgrade... Ti znaš programere koji to ponekad rade ? Ja ne. 😄
12 godina
bunker kaže...
Znanje programiranja ti netreba za poznavanje osnova rada računala i operativnih sistem i najčešćih aplikacija. Programeri razvijaju aplikacije i često izvan toga ti pojma nemaju o ičemu drugome. Daj programeru shemu matične i zamoli ga da izračuna konturne struje na nekom chipu pa buš vidla 100 izgovora...

To ti ne bi znalo izačunati ni 99% diplomiranih elektroničara, barem 50% asistenata i solidan postotak profesora iz stručnih predmeta na studiju elektronike.

S druge strane, programer koji radi išta više od web-a ili jednostavnih korisničkih aplikacija, mora znati barem odnove arhitekture računala i OS-a.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 mjeseci

Dekstop LOL! K'o scammer iz Indije :-)

10 godina
Linux - pitanja i odgovori

Evo jedna prigodna.

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine

Mrblc , slažem se. Možda niti ja nebih znao dobro konturne struje da me nije 4 puta rušio profa iz osnova elektrotehnike baš na konturnim strujama pa sam ih morao doktorirati...

Da, možda programeru i treba poznavanje osnova računalne arhitekture, no prosječnom a niti naprednijem korisniku računala netreba niti najmanje znanje programiranja.

A dalo bi se diskutirati o tome koliko su programeri voljni i vični za it radove koji su prljavi ili opasni po život i zdravlje.

A fizičku spremu i kondiciju uvjek možemo odmjeriti na nekoj tekmi malog nogometa ili u boksačkom ringu, no na tim poligonima nekako vlada deficit programera, bar na ovima gdje ja upražnjavam te sportove.... 😉
12 godina
bunker kaže...
Da, možda programeru i treba poznavanje osnova računalne arhitekture, no prosječnom a niti naprednijem korisniku računala netreba niti najmanje znanje programiranja.

Opet to ovisi što ćeš sve utrpati pod programiranje.

Izrada jednostavne skripte u stilu AutoIT-a ili naprednije kalkulacije u Excelu spada u neku širu definiciju programiranja...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 tjedana

Ipak je problem bio u biosu.

Izvadili su čip sa matične, postavili bios na čip iz početka, zalemili čip na matičnu... Kaze da nije mogao bez skidanja čipa. Eto Mint radi ko urica za sad, u bios ulazim sa F2 bez ikakvih problema kao i prije. Na kraju ne znam razlog, objasnjenje je da se to zna desit ponekad... 

Puno hvala svima na pomoci, dali ste mi korisne savjete vezano uz Linux i da nije bio tolko zeznut bios sigurna sam da bi uspjela.

Hvala jos jednom!

1 0 hvala 0
5 tjedana

@bunker

Na mom je bio samo DOS, naknado sam sama Windowse stavljala gore. isto sam ga oko 2014 kupila. Sad me zanima koju grešku je bacao tvoj, isto problem s BIOSom?

Kad se oni prave glupi onda bi možda dobar argument bio da su trebali stavit upozorenje da se ne smije instalirati Linux

Ma mislim ko je ikad čuo da bi instalacija Linuxa "pokvarila" komp, ma mislim to je takvo izvlačenje... fakat ne drži vodu

Al problem je i da odeš na sud s tim pitanje dal bi sudac uopce kužio u cemu je stvar... a i vjerojatno ti se nije dalo više natezati s njima.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 19:49 (Ana9).
4 godine

Ana9 , ja sam iskoristio priliku i kupio poveću količinu tih laptopa jer je cijena bila smiješna ako uzmem na palete ( msan) . Par sam ostavio sebi a ostatak rasporodao na tadašnjim oglasnicima i među poznatima.

I jedan od tih koje sam sebi ostavio je krepao totalno, nije davao nikakve znakove. Samsung se ogradio na način da sam ja kupio devices koji se sastoji od hardvera i softvera ( win 8 tada ) te da je uređaj kao takav projektiran, testiran i pušten u prodaju, a da sam ja instalacijom linuxa u bitnome promijenio svojstva uređaja te da sam stavio nekompatibilni softver za koji uređaj nije testiran i da je to uzrokovalo prestanak rada matične. Rutinski sam odradio prijavu inspektoratu, oni su prihvatili samsungovo tumačenje, a ja sam dobro zaradio na tim laptopima pa i nisam kukao za tim jednim.....

Velika većina tih laptopa radi i dan danas, jedan je kod moje kćerke koja ga koristi za rad ( prevođenje, lektura , korektura ) i svaki dan radi satima, baterija je dala svoje ali ostatak laptopa radi čilo i veselo ( win 10 ).

10 godina
MGloc kaže...

Evo jedna prigodna.

E kada se ja zezam pa dobijem po nosu.

12 godina
Ana9 kaže...

Ipak je problem bio u biosu.

Izvadili su čip sa matične, postavili bios na čip iz početka, zalemili čip na matičnu... Kaze da nije mogao bez skidanja čipa. (...)

Samsung NP300 E5X ima bugovit BIOS (kao i dosta Samsungovih prijenosnika), tako da treba staviti najsvježiju dostupnu verziju. Jedan od najčešćih upita je kako ući u BIOS, jer izgleda da F2 prestane raditi kada se odaberu određene opcije (koliko sam primijetio, većina je isključila Secure Boot) - odgovori su F10 i odabir opcije Enter Setup, ili ako to ne radi, korištenje vanjske tipkovnice (što vrijedi i za neke druge Samsungove modele s istim problemom).

Ana9 kaže...

(...) Ma mislim ko je ikad čuo da bi instalacija Linuxa "pokvarila" komp, ma mislim to je takvo izvlačenje... fakat ne drži vodu (...)

Bilo je slučajeva kroz godine - nekih manje, nekih više ozbiljnih.

Vrlo ozbiljan problem iz 2012. za vlasnike Samsungovih prijenosnika: UEFI boot live-usb bricks SAMSUNG 530U3C,np700z5c laptop  Zbog bugova u BIOS-u, UEFI način bootanja s Ubuntuom 12.04 brickao je prijenosnik, dok je legacy mode radio bez problema.

Nešto svježiji slučaj iz 2017. koji je, pored niza modela drugih proizvođača, zahvatio priličan broj modela Lenovo prijenosnika pri instalaciji Ubuntua 17.10: corrupted BIOS due to Intel SPI bug in kernel  Nakon bootanja i instalacije, SPI flash čip s BIOS/UEFI-jem bio bi prebačen u read-only mod - nije bilo moguće spremiti promjene u BIOS-u, bootati s USB-a niti mijenjati EFI zapise (tj. instalirati druge distribucije Linuxa ili Windowse). Problem je zahvaćao prijenosnike koji su bili opremljeni određenim modelima Winbond, GigaDevice i ESMT SPI flash čipova.

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
5 godina

Povijesno gledano, većina BIOSa za PC su oduvijek bili "sprčkani"  (AMI BIOS, Phoenix...) - bugovi su bili uglavnom benigni, no nevjerojatno je koliko je esencijalnom komadu softvera (firmware!) poklanjano premalo pažnje.
Samsung je samo nastavio "tradiciju". :)

Svojedobno sam se igrao sa modificiranjem BIOSa, npr mijenjanjem OEM "splash screena" i sličnim glupostima; 3rd party alati za to su u dokumentaciji imali popriličan broj dokumentiranh bugova BIOSa (kojih nije bilo u službenoj dokumentaciji) i upozorenja što se smije a što je bolje ne dirati.

Sa prvim (U)EFI pločama stvar je tek porasla na n-tu: sjećam se kompa u kojem sam npr u UEFI meniju imao odabir "screen savera" sa zvjezdicama i sličnih gluposti, ali npr običan USB boot za namjestiti je bio - mission impossible.

No, probajte podesiti Mac, kolega veli da je grub dječja pjesmica vs blesavi bless :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.5.2021 12:20 (Zechina).
11 godina

Ami BIOS - F2 jos radi

There is no knowledge that is not power - R.W. Emerson (1803-1882)
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice