Draga, izumio sam softver!

poruka: 326
|
čitano: 116.943
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Draga, izumio sam softver!".
14 godina
protjeran
offline
RE: Draga, izumio sam softver!

eto šta ljubomora radi čovjeku :)

*n00b us3r*
16 godina
neaktivan
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
Damir78 kaže...

Ma gledaj, jedna je priča sama novinarka koja je potpisala raznorazne nebulozne konstrukte, ali mi se čini da je vrlo vjerojatno da je sam Čermin njoj cijelu priču složio upravo na takav bizaran način kako je napisala ("ja sam izumitelj", "stotine tisuća poliklinika", "Republika Srpska", raznorazne pričice o kuloarskim donacijama). Njegov program izgleda OK, ali fakat ništa posebno, samo malo proguglajte - ali brate kako se prezentirao u članku, rekao bi da treba dobiti Nobelovu nagradu za medicinu i mir.

 

A novinarka na kraju krajeva nije iz IT struke, tip ju je fascinirao i što ona zna to sve provjeravati, ona inače piše o seks problemima i sličnim stvarima... Cijela priča za površne zvuči dobro, onako romantičarski, želim donirati, uspješni Hrvat nepriznat u svome kraju, konotacije provizija, emocije rade, ludilo.

Pa Damire, Kakva je to novinarka, kojoj netko može prezentirati temu i ona je prenijetu u novine bez neke podrobnije (ili nikakve) analize i provjere činjenica. Znači ja sad pozovem novinara i ispričam priču da sam ja zapravo dobio izbore i on to objavljuje, kako je HDZ skandalozno velikome, MENI oduzeo vlast. (jebote ili je glup ili nemaš osnovnog pojma o životu, ili jednostavno piše laži)

gdje da potpišem
16 godina
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
Friday kaže...

Načelno se slažem sa Olegovim kolumnama i uvijek su mi strašno zabavne. Ipak, nije mi jasno zašto je u zadnje dvije kolumne uzeo na zub Vladimira Paara i HAZU općenito. Priča o njima kao da se radi o ekipi iz afera Maestro/Indeks. Osobno me to ne pogađa, samo mi je čudno...

ni meni nije jasno zašto se Oleg dohvatio prof. Paara

čovjek je vrstan fizičar, a i stariji čovjek

ako je mislio na to što profesor Paar osporava Gore-ovu

teoriju o globalnom zatopljenju, pa dosta uglednih svjetskih fizičara osporava tu teoriju

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2010 14:07 (Floki).
16 godina
odjavljen
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
Floki kaže...
Friday kaže...

Načelno se slažem sa Olegovim kolumnama i uvijek su mi strašno zabavne. Ipak, nije mi jasno zašto je u zadnje dvije kolumne uzeo na zub Vladimira Paara i HAZU općenito. Priča o njima kao da se radi o ekipi iz afera Maestro/Indeks. Osobno me to ne pogađa, samo mi je čudno...

ni meni nije jasno zašto se Oleg dohvatio prof. Paara

čovjek je vrstan fizičar, a i stariji čovjek

ako je mislio na to što profesor Paar osporava Gore-ovu

teoriju o globalnom zatopljenju, pa dosta uglednih svjetskih fizičara osporava tu teoriju

 

Osporavanje bilo kakve teorije nije povod da se o nekome priča kao o nacionalnoj sramoti (nije baš tako oštar bio ali proglasio ga je u najmanju ruku sramotom od znanstvenika).

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2010 14:13 (Friday).
16 godina
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
Friday kaže...
Floki kaže...
Friday kaže...

Načelno se slažem sa Olegovim kolumnama i uvijek su mi strašno zabavne. Ipak, nije mi jasno zašto je u zadnje dvije kolumne uzeo na zub Vladimira Paara i HAZU općenito. Priča o njima kao da se radi o ekipi iz afera Maestro/Indeks. Osobno me to ne pogađa, samo mi je čudno...

ni meni nije jasno zašto se Oleg dohvatio prof. Paara

čovjek je vrstan fizičar, a i stariji čovjek

ako je mislio na to što profesor Paar osporava Gore-ovu

teoriju o globalnom zatopljenju, pa dosta uglednih svjetskih fizičara osporava tu teoriju

 

Osporavanje bilo kakve teorije nije povod da se o nekome priča kao o nacionalnoj sramoti (nije baš tako oštar bio ali proglasio ga je u najmanju ruku sramotom od znanstvenika).

nije ni meni sjelo da se naš ugledni fizičar spominje u ne baš lijepom konteksu

ali to je vjerojatno politički, a ne znanstveni kriterij

a što ćemo, nitko nije imun od nekih svojih političkih kriterija

to je vjerojatno bilo s nekih lijevih pozicija

a sumnjam da fizika ima neke veze s tim

mada prof Paar baš ne priča o politici

u nekim krugovima nije omijen radi one teorije o kaosu i postojanju Boga

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2010 14:22 (Floki).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
Floki kaže...
Friday kaže...
Floki kaže...
Friday kaže...

Načelno se slažem sa Olegovim kolumnama i uvijek su mi strašno zabavne. Ipak, nije mi jasno zašto je u zadnje dvije kolumne uzeo na zub Vladimira Paara i HAZU općenito. Priča o njima kao da se radi o ekipi iz afera Maestro/Indeks. Osobno me to ne pogađa, samo mi je čudno...

ni meni nije jasno zašto se Oleg dohvatio prof. Paara

čovjek je vrstan fizičar, a i stariji čovjek

ako je mislio na to što profesor Paar osporava Gore-ovu

teoriju o globalnom zatopljenju, pa dosta uglednih svjetskih fizičara osporava tu teoriju

 

Osporavanje bilo kakve teorije nije povod da se o nekome priča kao o nacionalnoj sramoti (nije baš tako oštar bio ali proglasio ga je u najmanju ruku sramotom od znanstvenika).

nije ni meni sjelo da se naš ugledni fizičar spominje u ne baš lijepom konteksu

ali to je vjerojatno politički, a ne znanstveni kriterij

a što ćemo, nitko nije imun od nekih svojih političkih kriterija

A da možda ovdje prof.Paar nije spomenut kao autoritet čija proučavanja mi obični smrtnici ne možemo shvatiti bez prezentacije za malu djecu, ili su na takvom polju koje je od fundamentalnog značaja te bi uz dobru prezentaciju od strane sličnog novinara svijet i cijeli univerzum nestao uz jedva čujni puf (za one koji bi i tada imali uši). jer samo je u jednoj rečenici spomenut prof. Paar i to ne nužno u negativnom kontekstu nego sam ja to shvatio kako sam i rekao. No uz pravog novinara kojemu je i obični televizor vrhunska magija, nešto čime se bavi neki fizičar bi moglo označiti kraj svemira....

gdje da potpišem
16 godina
offline
Draga, izumio sam softver!

A čuj, meni teorja prof Paara kojom osporava Gore-a i njemu slične ima itekako smisa

btw. uz prof Paara mnogo uglednih svjetskih fizičara osporava global warming teorije

a čisto sumnjam da bi Gore i razumio o čemu profesor priča, iskreno rečeno

ili bi ga razumio na isti način kao i novinarka Sandra ovog "izumitelja software-a"

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2010 14:41 (Floki).
 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
Milica.B kaže...

 

Rugala se sova sjenici...

Autorov osvrt na polupismene novinare je OK, ali sam autor svojim portretom i prezentacijom (posebno u tamo nekakvoj kolumni kao "zli luđak") otkriva da je i on "u banani" kao njegove kolege.

Pokazala sam kolegi, IT stručnjaku, časopis "Mreža" i pitala ga za mišljenje, čovek je prelistao, video gomilu vesti prevedenih sa interneta ili dobijenih mejlom od raznih PR-ova, video je portret urednika (!) i samo rekao "nedo(j)eban i detinjast urednik, prosečan časopis".

Milice ti si meni baš slatka, sve i ako ja tebi nisam. Javi nam se s još ponekom fotkom, no kad te prođe zlovolja.

 

Da, rugala se sova sjenici, baš kao ti meni za nezrelost i djetinjastost (pa i za nešto što mi bečka škola brani da ponovim pred damom), a ti si eto ista takva ako ne i gora.

 

Pozdravi kolegu IT stručnjaka, i drugi put se ne skrivaj iza tuđeg mišljenja.

 

Heroj a ne zločinac
16 godina
moderator
offline
Draga, izumio sam softver!

Dečki, s Paarom ste malo otišli u off-topic.

 

Ako vas zanima, ima materijala zbog čega Paar ima razloga biti "na tapetu", a dobro polazište je znanstveni portal Connect (http://portal.connect.znanost.org/content/view/3116/) gdje se ridikulizira Paara koji je u Mišakovoj emisiji pokazao da uopće ne poznaje Milankovićevu teoriju koja mu je tobože osnova za njegova klimatološka predviđanja.

 

To isto možete vidjeti i na blogu fizičara Dejana Vinkovića Sveučilišni Oz, (http://pollitika.com/sveucilisni-oz-crackpot-mjeseca-sijecnja-akademik-vladimir-paar) gdje je Paar dobio titulu "crackpota" mjeseca.

 

BTW, Paaru se ne može poreći minuli rad, ali isto tako se ne može pobjeći od njegovih recentnijih istupa koji sa znanošću i znanstvenom metodome nemaju veze.

 

Molio bih da s ovim završimo raspravo u Paaru, a vratimo se na Olegov Osobni stav.

 

 

This space for rent!
 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Draga, izumio sam softver!

Ja sam jednostavno prestao čitati jutarnji list. Jednostavno se osjećam gluplji kad pročitam par njihovih tekstova

ujutro prije posla. Da sam u pravu, probajte jedno jutro pročitati jutarnji a drugo jutro neki znanstveni list sa normalnim

tekstovima. Pa se jednostavno pitajte: Dali se osjećam bolje nakon čitanja jutarnjeg ili nekog znanstvenog lista?

Rezultat je osjećam se gluplji. Kad pogledam da oni nisu jedini. Večernji, 24sata, razni big brother-i, simonica i društvo.

Tako da mi teorija zavjere glasi: Poglupimo Hrvatsku! Jer što su ljudi gluplji, to će im stvarni problemi promaknuti i neće

ih vidjeti od raznih simonica koje prate većinom svi mediji. A EPH je predvodnik poglupljivanja naroda.

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Draga, izumio sam softver!

Mi sa Paarom nismo otišli u offtopic jer je prof Paar spomenut u kolumni

a poznata su neslaganja između vodećih fizičara o nekim pitanjima

i tko kaže da je oponentska struja prof Paaru i njegovom pravcu u pravu

oni sami i Al Gore s njima

ma nemojte mi reći

a ovaj link je smiješan, kakav je taj dejan fizičar kad se spušta na nivo jedne babe, stavljajući čovjeku photoshopom nešto na glavu

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2010 14:54 (Floki).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Draga, izumio sam softver!

Flokić - off topic si jer je Paar spomenut tek usput i nije tema članka.

 

Također, nisi pročitao u čemu je problem s Paarovim "izlaganjem" (krivo je shvatio Milankovićeve cikluse i iznio predviđanja koja su iz Milankovićeve teorije nemoguća jer se ona bavi ciklusima razredima veličina većima od onoga o čemu je Paar pričao), a svejedno i dalje gnjaviš.

 

Dakle, prekini s Paarom na ovom mjestu, a ako želiš, otvori novu diskusiji na podgrupi Razno pa tamo možeš o toj temi. 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
gmit kaže...

Uh, u cetvrtoj recenici imamo autogol koji se rijetko vidja. Mercep se pise sa tvrdim c - toliko o losim novinarima... Smijeh

 

...

 

Čitam malo ove i ovakve reakcije. Istina je da je Oleg bio dosta oštar i obrušio se poput sokola, ali isto tako stoji da je u pravu. Nije ovo ni prvi ni zadnji članak koji piše o IT-u kao o Dikoloresima. Upotreba apsolutno pogrešnih termina je nešto što treba kazniti, dok je neinformiranost samo na sramotu autoru članka. Ako se već piše o nekoj temi, onda je jedna od osnova kulture, a ujedno i novinarstva o toj temi se informirati i barem se koristiti terminima koji spadaju u struku kojom se bavimo. No, nije ovo prvi članak glupog sadržaja. Novinari "običnih" kuća imaju običaj debilizirati sve što pišu, a spada u nešto napredniju tematiku od one na koju su navikli (politika i showbiz). Plastificiranje i približavanje tematike laicima ne znači ujedno i debilizaciju struke i laprdanje bez smisla i reda.

Ako ti je kao novinarki, a i vašim čitateljima preteško razumjeti određene stvari, onda se o njima ne piše, a dio koji se mora spomenuti napiše se u suradnji s nekim stručnijim tko može uobličiti i stručni jezik u nešto razumljivo i čitljivo laicima.

Uzmemo li za primjer da netko piše članak o Higgs-bosonu, neće napisati detaljan tekst o elementarnim česticama, fotonima i sl., već je primjereno napisati da se radi o pretpostavci o submikroskopskim česticama koje bi trebale objasniti masu, dok je napisati da su to "one male točke što su teške" totalna idiotarija i spada u loše, šarlatansko novinarstvo.

 

Skrivanje iza uredništva, glupe publike ili koječega što je spomenuto u prethodnim komentarima je, u najmanju ruku, patetično. Prozivati Olega zbog kritike neposobnosti i aljkavosti jednostavno nije primjereno nekome tko se naziva novinarom, a pogotovo podcjenjivanje čitateljstva izjavama kako "neće oni to shvatiti". Dobar novinar mora znati razliku i granicu između lošeg, pogrešnog i aljkavog pisanja te prilagodbe stručne tematike laicima.

 

No dobro, reakcija ovdje, jadni pokušaju izvlačenja i obrane još su razumljivi gospođici/gospođi koja se našla u kukuruzu, ali ovi naknadni komentari o Mreži su epitaf svim pokušajima i šansama za uspjeh u obrani.

Kakav idiot trebaš biti da kao malo dijete ili bijesni pubertetlija izbacuješ komentar o "prijatelju IT stručnjaku" u kojem tobože citiraš kritiku kako je jedini i prilično dobar polu-profesionalni časopis Mrež@ smeće, a pritom za argument uzeti rubriku vijesti?!

Vjerovali ili ne, ali u tiskanom časopisu s ovih prostora skoro je nemoguće imati ekskluzivne vijesti iz svijeta i 99% vijesti mora se odnositi na prepisani sadržaj drugih, privilegiranijih izvora koji imaju direktan pristup informacijama. Prilično je naivno očekivati da Mreža ima svoje izvore u Intelu, nVidiji, centru Microsofta, IBM-u i sl. i da prvi dolaze do vijesti.

U Mreži se radi o vrlo dinamičnom području u kojem je glavnina sadržaja o kojem se može izvještavati s područja SAD-a gdje primat u pristupu informacijama imaju strane novinske kuće i gdje neki ovdašnji novinari nemaju baš šanse biti prvi. Prvi mogu biti s vijestima iz regije, a tu jesu dosta svježi i najčešće jedini.

Nazvati cijeli časopis onako kako je nazvan je u najmanju ruku smiješno, jer su autori tekstova (veći dio sadržaja) redom stručnjaci u svojim područjima i to ne u regiji, već i šire. Onakav komentar izvjesne "Milice.B" samo dokazuje intelektualnu razinu osobe koja stoji iza tog nadimka, a dobrano narušava cijelu tribinu obrambene strane koja pokušava kritiziranoj novinarki osvjetlati obraz.

 

Nije moje da vodim Olegove bitke niti to želim, ali posebno sam alergičan na šarlatane, idiote i mediokritete kojih se često na jednom mjestu zna skupiti prava gomila. Najvjerojatnije glasača HDZ-a koji nakon sinoćnjeg filma i udarca 7. umjetnosti šakom u lice, nemaju gdje prosipati svoju "pamet" o "sobovima i napušenoj ljevici koja bi (im) trebala popušit" (kultura i intelekt za IQ 54?)...

 

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2010 15:32 (naxeem).
16 godina
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
naxeem kaže...

Vjerovali ili ne, ali u tiskanom časopisu s ovih prostora skoro je nemoguće imati ekskluzivne vijesti iz svijeta i 99% vijesti mora se odnositi na prepisani sadržaj drugih, privilegiranijih izvora koji imaju direktan pristup informacijama. Prilično je naivno očekivati da Mreža ima svoje izvore u Intelu, nVidiji, centru Microsofta, IBM-u i sl. i da prvi dolaze do vijesti.

 

Pa zar je tako teško angažirati Thea pl. Valicha da odradi par članaka za Mrežu Nevinašce

16 godina
neaktivan
offline
RE: Draga, izumio sam softver!

On je više za vijesti, manje za članke. Vjerujem da nebi bila velika razlika - vijesti tiskanog izdanja jednostavno nisu aktualne dovoljno da im treba brzina.

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
16 godina
moderator
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
naxeem kaže...

Čitam malo ove i ovakve reakcije. Istina je da je Oleg bio dosta oštar i obrušio se poput sokola, ali isto tako stoji da je u pravu. Nije ovo ni prvi ni zadnji članak koji piše o IT-u kao o Dikoloresima. Upotreba apsolutno pogrešnih termina je nešto što treba kazniti, dok je neinformiranost samo na sramotu autoru članka. Ako se već piše o nekoj temi, onda je jedna od osnova kulture, a ujedno i novinarstva o toj temi se informirati i barem se koristiti terminima koji spadaju u struku kojom se bavimo. No, nije ovo prvi članak glupog sadržaja. Novinari "običnih" kuća imaju običaj debilizirati sve što pišu, a spada u nešto napredniju tematiku od one na koju su navikli (politika i showbiz). Plastificiranje i približavanje tematike laicima ne znači ujedno i debilizaciju struke i laprdanje bez smisla i reda.

 

Uzmemo li za primjer da netko piše članak o Higgs-bosonu, neće napisati detaljan tekst o elementarnim česticama, fotonima i sl., već je primjereno napisati da se radi o pretpostavci o submikroskopskim česticama koje bi trebale objasniti masu, dok je napisati da su to "one male točke što su teške" totalna idiotarija i spada u loše, šarlatansko novinarstvo.

 

Skrivanje iza uredništva, glupe publike ili koječega što je spomenuto u prethodnim komentarima je, u najmanju ruku, patetično. Prozivati Olega zbog kritike neposobnosti i aljkavosti jednostavno nije primjereno nekome tko se naziva novinarom, a pogotovo podcjenjivanje čitateljstva izjavama kako "neće oni to shvatiti". Dobar novinar mora znati razliku i granicu između lošeg, pogrešnog i aljkavog pisanja te prilagodbe stručne tematike laicima. 

Upravo tako, dobro si sažeo ono što je po meni bit problema. Nije problem ako netko nešto ne zna, već ako se unatoč neznanju bez kočnica prihvaća pisanja o nekoj temi, pa onda još gore, unatoč neznanju i unatoč tome što u radu na temi nije ništa naučio, prosipa to svoje neznanje sto na sat, bez ikakve kočnice i zadrške. Na taj način svakoga tko išta zna o temi to neznanje jednostavno bode u oči!

 

Lako je pisati o onome što znaš i što ti je blisko. Svakom novinaru se međutim dogodi da u karijeri mora raditi na temama koje ne voli, ne pozna ili su mu strane. Vješt novinar će i unatoč nepoznavanju materije naći način da prikaže ono što zna, nauči ponešto o onom što ne zna, i elegantno zamaskira ono što nije naučio. Mogao bih navesti primjere autora koji to rade iznimno vješto.

 

Loš novinar će pak svima jasno objaviti kako ništa ne kuži o onom o čem piše. Upravo za to je odličan primjer ovaj tekst iz JL. Neznanje je pokazano na bjelodan, drzak i gotovo agresivan način.

 

Linda, koja je branila autoricu teksta u JL, u jednoj je stvari u pravu. Za ovo nije kriva sama novinarka, već barem pola odgovornosti snosi i urednik koji je šalje na takve zadatke i nakon toga objavljuje i bezveznim naslovima oprema isporučeni materijal, umjesto da je malo uputi u stvar, poduči, oblikuje materijal.... Ipak, kolika god bila krivnja urednika to ne opravdava autora teksta.

 

Heroj a ne zločinac
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2010 15:34 (Zli Luđak).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
LindaL kaže...
...


NAPREDNE BANKE SLIKA, S PRIPADNIM BAZAMA PODATAKA, SPECIJALIZIRANIM ZA PRIMJENU U E-MEDICINI, UMJESTO U RIJEKU I ZAGREB, STIGLE U BANJA LUKU!

A teta Mirjana koja radi na voću i povrću u Konzumu, čika Joško koji vozi tramvaj, teta Nina koja predaje ruski, ili čika Vinko koji svira violinu,, svi ostave ono što upravo čine i u čudu uskliknu:

„Napredne banke slika, s pripadnim bazama podataka, specijaliziranim za primjenu u e-medicini, ošle za Banja Luku“?!! I to Picture Archiving and Communications System! On ošo za Banja Luku?! Bem ti sve. Brzo javi Mandi da kupi novine!!!“

A da se ipak okanite komentara KAKO je nešto napisano (nepotrebno vrijeđate tuđi rad jer ne poznate zanat), i prepustite ljudima koji se u to razumiju?

U potpisu: novinarka jednog manjeg dnevnog lista izvan Zagreba.
(Koja ne pozna ekipu iz Jutarnjeg, nit ju boli briga, ali joj već neko vrijeme seksistički komentatori ala informatičar Oleg idu na živce, vjerovali to ili ne).

Teta Mirjana je možda medicinska sestra, ali se eto silom prilika našla u konzumu.

Čika joško nakon posla možda iz hobija "sklapa" računala.

Teta Nina je možda upisala neki web dizajn.

Čika Vinko je možda neki mod ili admin na nekom portalu pa ima nekog znanja.

.....

Toliko o tuđem radu i hobijima.

Usput hvala za takav komentar. Nije lako priznati.

 

Bravo Oleg.

Britko i u samu srž.

Davorka Ručević - Kasandra... forever :)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
LindaL kaže...
„Glavni lik teksta, Josip Čermin, citira se i u ogromnom naslovu: "Izumio sam skupi softver za radiologiju i htio ga darovati Hrvatskoj.“
Tako je. U naslovu! Kojeg stavljaju urednici! To su odvojeni pojmovi. Da ste novinar, kao što niste i nikada nećete biti, to biste znali.

'Izumitelj' se spominje i u tekstu, a ne samu u naslovu. Znači i odvojeni pojmovi su napravili istu grešku..

LindaL kaže...
„Riječ je o naprednim bankama slika, s pripadnim bazama podataka, specijaliziranim za primjenu u e-medicini.“
Bravo Oleg! Ne znam samo kako se neuka novinarka nije sjetila te fenomenalne rečenice i stavila je u svoj tekst! JER OVO BI GOSPOĐA MIRJANA IZ PRVOG KIOSKA SVAKAKO RAZUMJELA!

Koji pojam je tu nerazumljiv? Banka, slika, baza podataka ili e-medicina? Trebali bi prijeći na objašnjenja za djecu, kao npr. sex objašnjavati s dvije pčelice i sl.? A da tek vidiš mog susjeda Marijana, taj nema pojima da računala uopće postoje (CT je valjda SF), kako bi tek on razumio tekst i ovako napisan?

Milica.B kaže...
.. i samo rekao "nedo(j)eban i detinjast urednik, prosečan časopis".


Da autor malo poradi na zrelosti ili bar da sakrije nezrelost, ovakvi bi članci imali veći kredibilitet i uticaj na polupismeno novinarstvo.

Ha, ha, ovo je kao ona; (j)ebem ti mater nekulturnu..  (kaže kulturni nekulturnom)

 

16 godina
neaktivan
offline
Draga, izumio sam softver!

Hehe, kao ona seljačine Keruma: "Budite pristojni picka vam materina". Ne bih se ja čudio ni da Milica B. piše na tobožnjem srpskom da prikrije pravi identitet. Nebi bio prvi put da se tobožnjim srpskim pokušava navesti čitatelja na pogrešan trag (geografska udaljenost da se otkloni svaka sumnja), dok stvarnu lokaciju otkrije IP adresa uredništva Jutarnjeg. Dešavalo se već središnjici HDZ-a pri komentiranju na Indexovom forumu. Smijeh

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2010 15:48 (naxeem).
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
Zli Luđak kaže...
naxeem kaže...

Čitam malo ove i ovakve reakcije. Istina je da je Oleg bio dosta oštar i obrušio se poput sokola, ali isto tako stoji da je u pravu. Nije ovo ni prvi ni zadnji članak koji piše o IT-u kao o Dikoloresima. Upotreba apsolutno pogrešnih termina je nešto što treba kazniti, dok je neinformiranost samo na sramotu autoru članka. Ako se već piše o nekoj temi, onda je jedna od osnova kulture, a ujedno i novinarstva o toj temi se informirati i barem se koristiti terminima koji spadaju u struku kojom se bavimo. No, nije ovo prvi članak glupog sadržaja. Novinari "običnih" kuća imaju običaj debilizirati sve što pišu, a spada u nešto napredniju tematiku od one na koju su navikli (politika i showbiz). Plastificiranje i približavanje tematike laicima ne znači ujedno i debilizaciju struke i laprdanje bez smisla i reda.

 

Uzmemo li za primjer da netko piše članak o Higgs-bosonu, neće napisati detaljan tekst o elementarnim česticama, fotonima i sl., već je primjereno napisati da se radi o pretpostavci o submikroskopskim česticama koje bi trebale objasniti masu, dok je napisati da su to "one male točke što su teške" totalna idiotarija i spada u loše, šarlatansko novinarstvo.

 

Skrivanje iza uredništva, glupe publike ili koječega što je spomenuto u prethodnim komentarima je, u najmanju ruku, patetično. Prozivati Olega zbog kritike neposobnosti i aljkavosti jednostavno nije primjereno nekome tko se naziva novinarom, a pogotovo podcjenjivanje čitateljstva izjavama kako "neće oni to shvatiti". Dobar novinar mora znati razliku i granicu između lošeg, pogrešnog i aljkavog pisanja te prilagodbe stručne tematike laicima. 

Upravo tako, dobro si sažeo ono što je po meni bit problema. Nije problem ako netko nešto ne zna, već ako se unatoč neznanju bez kočnica prihvaća pisanja o nekoj temi, pa onda još gore, unatoč neznanju i unatoč tome što u radu na temi nije ništa naučio, prosipa to svoje neznanje sto na sat, bez ikakve kočnice i zadrške. Na taj način svakoga tko išta zna o temi to neznanje jednostavno bode u oči!

 

Lako je pisati o onome što znaš i što ti je blisko. Svakom novinaru se međutim dogodi da u karijeri mora raditi na temama koje ne voli, ne pozna ili su mu strane. Vješt novinar će i unatoč nepoznavanju materije naći način da prikaže ono što zna, nauči ponešto o onom što ne zna, i elegantno zamaskira ono što nije naučio. Mogao bih navesti primjere autora koji to rade iznimno vješto.

 

Loš novinar će pak svima jasno objaviti kako ništa ne kuži o onom o čem piše. Upravo za to je odličan primjer ovaj tekst iz JL. Neznanje je pokazano na bjelodan, drzak i gotovo agresivan način.

 

Linda, koja je branila autoricu teksta u JL, u jednoj je stvari u pravu. Za ovo nije kriva sama novinarka, već barem pola odgovornosti snosi i urednik koji je šalje na takve zadatke i nakon toga objavljuje i bezveznim naslovima oprema isporučeni materijal, umjesto da je malo uputi u stvar, poduči, oblikuje materijal.... Ipak, kolika god bila krivnja urednika to ne opravdava autora teksta.

 

slažem se da je neznanje ali samo informatičaru,običan čitatelj nebi greške ni primjetio i njega nije briga dali je ta oprema digitalna ili digitalizirana,ako je shvačena poanta

16 godina
moderator
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
naxeem kaže...

Hehe, kao ona seljačine Keruma: "Budite pristojni picka vam materina". Ne bih se ja čudio ni da Milica B. piše na tobožnjem srpskom da prikrije pravi identitet. Nebi bio prvi put da se tobožnjim srpskim pokušava navesti čitatelja na pogrešan trag (geografska udaljenost da se otkloni svaka sumnja), dok stvarnu lokaciju otkrije IP adresa uredništva Jutarnjeg. Dešavalo se već središnjici HDZ-a pri komentiranju na Indexovom forumu.

 Ne dirajte mi Milicu i ne sumnjajte u njen identitet! Svojim telom, umom, rečju i delom ću da je branim!1

Heroj a ne zločinac
15 godina
neaktivan
offline
Draga, izumio sam softver!

opa, ovo je već prava debata, šteta što se je druga strana povukla iz diskusije, kako kaže Trbovićka u Najslabijoj karici: Tko je u bitku mozgova došao nenaoružan?

 

mišljenja sam da taj sporni članak i ne bi bio primjećen da ukupna slika našeg novinarstva nije tako ružna, pa s vremena na vrijeme takav članak bude kap koja prelije čašu...

 

P.S. mnogo lepo što braniš MilicuB, pravi si dasa....

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
Zli Luđak kaže...
...

 

Lako je pisati o onome što znaš i što ti je blisko. Svakom novinaru se međutim dogodi da u karijeri mora raditi na temama koje ne voli, ne pozna ili su mu strane. Vješt novinar će i unatoč nepoznavanju materije naći način da prikaže ono što zna, nauči ponešto o onom što ne zna, i elegantno zamaskira ono što nije naučio. Mogao bih navesti primjere autora koji to rade iznimno vješto.

 

...

Meni je pak izuzetno simpatično kako je lako pljuvati po drugima (i pritom, istina, velikom većinom biti u pravu), dok u isto vrijeme posao koji čovjek sam radi nije baš skroz-naskroz novinarski...

 

Da se razumijemo - Bug je odličan katalog, ali na kraju još uvijek samo Neckermann za informatičare. Od stručnih tekstova se također bježi već dulje vrijeme, opisi hardvera su čista reklama (jako rijetko se nađe solidna recenzija), a tek vijesti... Pa dobro, ako baš vijestima zovete prenošenje PR objava, neka vam bude. Bug TV? Nemojte me nasmijavati... Razina kvalitete i svježine vijesti koje dolaze od Bugovih 'novinara' (joj, slučajno su mi upali navodnici! Nevinašce) su ipak dio hrvatskog prosjeka.

 

Sry na iskrenosti, ali netko je to ranije baš dobro rekao - rugala se sova sjenici Smijeh

Gledam te!
16 godina
moderator
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
LindaL kaže...
...

U potpisu: novinarka jednog manjeg dnevnog lista izvan Zagreba.
(Koja ne pozna ekipu iz Jutarnjeg, nit ju boli briga, ali joj već neko vrijeme seksistički komentatori ala informatičar Oleg idu na živce, vjerovali to ili ne).

Ovako, draga Linda, red je da i tebi konačno odgovorim, mada sam od toga zazirao radi same dužine poruke.....

 

Glede toga da nisam novinar i nikad neću biti, te nemam pojma o novinarstvu, čega se dotičeš na nekoliko mjesta kao ključnog argumenta - on je posve pogrešan, i ne znam odakle ti je uopće pao na pamet. Novinar sam od 1994, a urednik od, ako se ne varam, 1998, kolumnist od 2000 i neke. Postavši urednik nikad nisam prestao i s pisanjem, reportažama, intervjuima... dakle onaj "obični" novinar iz rovova sam cijelo to vrijeme, 16 godina. Živim isključivo od novinarstva.

 

Možda za tebe pisanje i uređivanje za specijalizirana informatička izdanja nije novinarstvo, međutim, ono je to često i više nego trkeljanje za dnevnopolitička izdanja. Pisao sam i za ne-informatičke časopise, imaš popise negdje na webu, ne da mi se o tome u detalje. Za male dnevne novine izvan Zagreba nisam nažalost nikad pisao, što ne želim ni tebi draga Linda Plač

 

Iskreno ti želim da čim prije prijeđeš na pisanje za velike dnevne novine u Zagrebu, javi se da se upoznamo. Vidjet ćeš da nisam seksist, evo - ti plaćaš pizzu.

 

Kad darujem nešto centru u Berlinu, mogu kolokvijalno kazati da je "otišlo za Njemačku", ali ako se donacija odbije, onda ne mogu kazati da je "Republika Njemačka odbila donaciju" nego valja navesti ime osobe ili institucije koja je odbila donaciju, recimo fiktivno odbio je Hans Steiner-Schicklgruber iz Instituta za mentalno zdravlje Berlina, a ne Njemačka. Država Njemačka nema ništa s tim.

 

Nogometna repka je izabrana upravo s ciljem da predstavlja Hrvatsku, teta iz riječkog Ureda za zdravstvo nije izabrana da predstavlja išta (čak ni Rijeku, kao takvu, a pogotovo ne Hrvatsku).

 

Jedini koji su mogli odbiti donaciju a da ih se smatra "Hrvatskom" su predsjednik, premijerka ili eventualno ministar zdravstva.

 

Navodeći imena Viztekovih proizvoda i što to oni točno rade ne kažem da novinarka to nije znala, već da je tekst čisto muljanje bez jasnog objašnjenja. Zapravo me uopće nije briga je li to novinarka "znala", stvar je u tome da to nije znala *prenijeti*. Išla je na muljanje - ili zbog neznanja ili zbog nemogućnosti da se informacija kvalitetno formulira i prenese, ili zbog svjesnog pokušaja da se čitatelji impresioniraju "digitaliziranom opremom" i Bentleyima ili zbog nečeg desetog. Što god da je razlog, loše je.

 

Koja je uloga izraelske tvrtke u svemu? Pojavljuje se iznebuha, možda košta, možda ne? Kome treba? Zbog čega bi izraelci svoju opremu (koja je, dakle, hardver) davali besplatno? Što je s održavanjem i tehničkom pdprškom za opremu? U biti, elemenata za kritiziranje i pljuvanje teksta ima i mnogo više od onoga o čemu sam pisao. Cijeli je moj tekst predug za web i kratio sam ga, ako treba pljuvanja može bez problema biti i više.

 

"Žutilo u novinarstvu odnosi se na iznošenje (delikatnih) detalja iz privatnog života, najčešće je to vezano za seksualni život i preljub."

 

Seksualni život i preljub Belji se

 

Draga Linda, sačuvajbože da moram čitati i o seksualnom životu Josipa Čermina, mogu misliti čega bi sve tu bilo, dovoljno mi je nekritičkog prenošenja hvalisanja vilama i automobilima, njegovog "izumiteljstva", njegovih silnih uspjeha i njegove neopisive donatorske plemenitosti koja šara od Rijeke do Banja Luke, ili koga već slučajno sretne po seminarima.

 

Žutilo su i vile i bentliji i privatni avioni o kojima je lik pričao novinarki uz kavu u Rijeci a ova prenijela bez kriterija, upita i analize, kao zadivljena pučkoškolka a ne novinarka koliko toliko uglednog dnevnika.

 

Da čitaš Bug i Mrežu vidjela bi da smo objavili bez pretjerivanja na stotine donekle sličnih, no balansiranih i bolje napisanih priča o domaćim prozvodima, domaćim stručnjacima itd. Ne čitaš ta izdanja, što nije grijeh, ne čitam ni ja dnevnike iz manjih mjesta izvan Zagreba osim kad odem doma u Zadar, ali onda ne lupetam histerično o onom što ne čitam.

 

Neke su stvari iskustva i osobne procjene - recimo ja i dalje stojim na tome da nazvati iz Amerike oca i uputiti ga da ide na gradski Ured za zdravstvo nuditi neku donaciju teti u uredu NIJE pravi i ozbiljan put ako želiš nešto donirati. Neformalan susret s nekim na nekom skupu? Na konferencijama koje pohodim navečer se obično veseli i zabavlja a sve izgovoreno "neformalno" zaboravi se nakon pet minuta ako nije praćeno mailom, crno na bijelo.

 

Ozbiljne donacije ili suradnja bilo kojeg tipa ne rade se na takav način i točka. Ako ti misliš da se rade, onda ih radi i dalje tako, široko ti polje.

Koliko su se dotične dojmili takvi pokušaji doniranja piše u tekstu - jedva da su se sjećali susreta s likom i njegovim ocem! Ne krivim ih, i ja se jedva sjećam stotina ljudi koje sam sreo u prolazu recimo lani, ako mi se nisu javili pismenim, službenim putem. Možda sam, ni ne znajuć, odbio neku donaciju. Pardon, ne ja, odbila ju je Hrvatska!

 

Ovo drugo mi se ne da u detalje odgovarati, jer je uglavnom ponavljanje već rečenog i ima dosta histeriziranja i lupetanja bez posebnog cilja.

 

Popij čaj Linda, i čekaj da prođe jugo ili što god te živcira. Nađi nekog što je otiša' u Ameriku iz tvog malog mista, nek ti priča o vilama i autima i izraelskim donacijama, možda ispa'ne štorija za novine, a e! (Samo nemoj Fjumana ili Istrijana kao Sandra, drž se ti naše Dalmacije, doli su ljudi bolji.) Zezam se malo, nemoj me odmah na sud.

 

Ima nešto u čemu se slažemo, a to je uloga urednika. Slažem se da i on snosi pola odgovornosti za ovako loš tekst, možda sam to trebao jače naglasiti u svom tekstu. Piše gore par postova više u mom odgovoru Naxeemu.

 

Heroj a ne zločinac
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2010 17:27 (Zli Luđak).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
Ajme dragi Oleže,

napisala sam ti kilometarski, čitki, jako zanimljiv odgovor, u kojem sam navela kako nimalo nemaš novinarskog erosa, kako ne znaš što je to novinarstvo, što to znači iskrcati pravu priču koju svi trebaju razumjeti, kako si u tom svom komentaru počinio gadne gafove, kako uopće nisi dokučio što čitatelje dnevne novine zanima i kojih se pravila ista mora držati, kako si potpuno nepravedno napao ne jednu, nego dvije novinarke, neutemeljeno ih ismijao zluradim jezikom nezadovoljnog informatičara, priču sasjecako, ubacio nepostojeće teorije urote, namjerno ili iz neznanja previdio da urednici stavljaju naslove, opremu teksta i ulijeću u sam tekst, kako ti se osjeća žalac ljubomore, ćuti se đelozija, kako rekli bi u južnim krajevima što te, sorry, nimalo ne čini novinarom (i sve potkrijepila argumentima), nadalje kako možda jesi pronicljiv, zabavan, drzak, duhovit, izravan i educiran ali ne novinar, nego IT komentator, a to je avionska razlika. Uspoređujemo kruške i jabuke. Nadalje, kako si pun gorčine i paljbe u svojim recima prema nečemu u što se ne razumiješ, pa nemoj biti samoprozvani poznavalac svega . Sve sam tako slikovito stavila, pojasnila ti da nisam ni Bolanča ni Batinica, (tko hoće nek vjeruje, tko neće ne mora), ali sam imala sličnih situacija pa sam sita tih uopćavanja i vrištanja na novinare, a pojma nemate kako novinarska priča teba izgledati. Ova je priča ispoštovala sve uzuse struke! Tebi se osobno ne sviđa na koji je način lik išao donirati? Who gives the fuck, što se tebi to ne sviđa, to novinarku ne čini neznalicom ni opčinjenom pučkoškolkom, što joj sve nisi izgovorio. Ponašaš se kao Petar Pan - jane radim u dnevnoj novini i zato mogu sve gaditi. Ali sve si krivo iznio, sve, izuzev da je riječ izum traljav izbor - s čim se slažem, ali nisi ostavio mogućnost da su to učinili urednici vodeći se kriterijom uoopćavanje (koje postoji u ne-specijaliziranom novinartsvu) - što samo potvrđuje da novinar - nisi. Jer da jesi, da si ikad "ginuo" na terenu, svaki dan s nekim drugim sugovornikom, od pedijatra do dimnjačara, ne bi bilo toliko paljbe prema novonarki koja je napravila dobru priču. Dobra roba, kako bi rekli mi u novinartsvu. U kojoj je rečenici ona bila bahata? Ono, đizs, užas kako olako napadaš. I tako sam te nježno kritizirala, vrlo slikovito da sve razumiješ, vrlo step by step iznijela sve, da dokučiš što ti hoću reći, a ne napadneš me iste sekunde, i pri tom ne povrijedim tvoj dječački ego .. I skoči mi mačak na tastaturu i ode cijeli post u p.m. Klišej ko u kakvom trećerazrednom filmu, ali eto, tako bje. Sad sam, već pomalo umorna, samo nabacala ponešto. Htjela sam ti reći da nije loše nekad pokušati čuti što ti netko van IT branše pokušava reći, iznijela savjete kako dobiti novinarski eros (ne cjepidlačiti, ne pokazivati ljubomoru u tekstu, naučiti što je uopćavanje, kako raditi prijelaze u velikim fičerima kao što je ova novinarka stvarno spretno napravila, kako održati energiju velikog teksta, u kojem nikog ne pljuješ niti iznosiš svoje mišljenje (jer ne smiješ, to nije taj žanr), a pri tom moraš zadržati pažnju čitatelja ... Navela sam nekoliko vrijednih stavri, pitanje je bi li ih ti od taštine uspio čuti, ali sad zbog mog mačka to nikad ni nećemo saznati.
Enivej, jugo je stalo, idem popit malo kave.
Neću se više ti javljati, a ti probaj naučiti razliku između specijaliziranog, stručnog novinarstva (u kojem možete drobiti i formule i stručne nazive i anglizme pune ikseva i ipsilona i one dosadno-skrojene brošurske rečenice) i općeg novinarstva kojeg mora razumjeti svi, i teta koja ugradjuje umjetne nokte i teniski trener, i inzenjer, i profesor njemackog, i poštar. Svi.
I moraš, moraš, želiš li biti novinar, dokučiti što je to što sve njih - a svi imaju različite afinitete, predznanja, znanja i hobije - što je to što sve njih zanima u tvojoj priči.
A vjeruj mi to nije informatičko, molim te oprosti na izrazu, izdrkavanje. Ne. Tek kad dokučiš što ih zanima, uzimaš dobar angle u priči i pišeš je novinarski. Dakako da ne moraš, možeš pisati samo o IT znanosti i srodnim temama, ali onda, bogati, učini nam uslugu i nemoj neutemeljeno gaditi ljude, ove novinarke, samo zato što tebi nije blizak termin uopćavanje (npr. Bijela kuća nije odgovorila zahtjevu Kremlja. Kako Bijela kuća, buniš se ti, pa kuća ne priča. Dakako da ne priča, to se odnosi na Administraciju Baracka Obame. Isto tako je novinarka mogla reći da je lik na želju da donira svoj software i pripadajući hardware (kojeg proizvodi izraelska tvrtka Orex s kojom ima ugovor) naišao na mlak prijem u Hrvatskoj - što si je izvrijeđao ko psa). Ili zato što ti nije blizak termin plastičnog prikazivanja prestručnih dijelova ili ti nisu bliski prijelazi u velikim reportažama ili fičerima pa to tkivo nazivaš žutilom.
Iz neznanja je napadaš. Ne znaš kako treba izgledati novinarski tekst, krenuo si držati govor.
Mislim da si ti žut Oleže, kao i mnogo, mnogo sličnih takozvanih i samozvanih komentatora, koji svoju čitanost grade na namjernom previđanju stvari iz tuđeg teksta, namjernom iskrivljavanju, subjektivnom napadanju da novinarka mulja (a što mulja, samo tvoj IT um vidi neku njezinu mulju u ovoj priči) i na vrijeđanju "aha, sad je prešla u ono u što se kuži". Tako si loše sve to sročio, tako nepravedno, zar ti misliš da joj Čermin nije iskrcao prvo svu moguću stručnu terminologiju. Pa najlakše je te IT baljezgarije prepisati iz tekice ili skinuti s diktafona. Ali to nije priča. U tom slučaju nemaš priču. Nemaš ništa. Priča je uočiti glavni angle, a stručni dio unutar toga plastično prikazati. I dakako, zanimljivo. To je priča, to je komad posla. Ljude zaboga zanima što su to oni izgubili ako su slomili lakat, ili ako su uočili kvržicu na grudima. Što bi dobili tom opremom i kako to da donacija nije prošla u nas. To ih zanima, a ne tamo neko tašto informatičko laicima dosadno izražavanje.
Oleže, zamisli da je novinarka razgovarala sa sveučilišnim profesorom ruskog jezika? Znači li to, da bude sva znanstveno točna što to izričito tražiš od nje i nazivaš je neznalicom, da onda ona neke dijelove svoje priče i napiše na ruskom? Što ti je čovječe? Pa stručno izražavanje pripadnici neke druge struke ne razumiju, a dnevna novina mora sve prikazati informativno razumljivo, a ne znanstveno razumljivo - da jesi novinar, tu bi osnovnu razliku znao.
Nisu svi koji pišu novinari, pogotovo kad pišu samo u stručnim publikacijama o samo jednom segmentu tržišta ili znanosti, kako hoćeš.
Samo ste se vi informatičari digli na zadnje noge. Čak se i zloba malo osjeća. Priča je dobro napisana, neki je vaš pametnjaković na forumu mudro stavio kako je novinarka učinila grešku jer nije imala drugu stranu u priči. Ono, molim?
Ima portret protagoniste, njegovu štoriju, prozvanu ekipu - i - sve redom od prozvanih: tetu iz Ri poglavarstva (koja dragi oleže da, predstavlja dio javnosti, jer je ta i javnost plaća, i treba se pretrgnuti da se realizira dobra donacija, da uputi čovjeka što sve treba odraditi, olakša mu našu nesnosnu papirologiju), potom KBC Rijeku, dr. Marottija iz Vinogradske i kompletnu ekipu iz Banja Luke, i njihove slike.
Ono, novinar pročita neku takvu notornu glupost, zna koliko se naradio na priči, i onda mora slušati tamo nekog informatičkog morona pod nickom koji pojašnjava kako nije imala drugu stranu u priči. (tamo neki tvoj pametni fun je to izjavio). koji tikvan. Imala je sedam strana u priči. Izbacila je dobru robu.
Ali ah, ko sam ja, mala LindaL koja se ne klanja IT veličinama. Stvarno sam sve stavila dobronamjerno; želiš li postati novinar, dobiti onaj novinarski eros, skini se s IT trona i pokušaj me čuti, bez ljutnje, bez vrijeđanja.
Neću se više javljati. Želim vam još puno smijeha u vašim redakcijama na račun "glupih" novinarki koje svaki ili svaki drugi dan trebaju iskrcati dobru priču jer dnevna novina izlazi svaki dan, a mjesečnik, pun hiper dosadnih PR priopćenja od kojih pokušavate učiniti novinski članaki, eto izlazi jednom mjesečno, pa se imate vremena smijati novinarki - o čijem poslu ne znate ništa. jer niste novinari!
Eto, sorry ako je opet tri kilometra. Adio.

PS. Fora ti je ova digresija "seksualni život i preljub, sa smajlićem".
Nije mi problem platiti pizzu.
16 godina
neaktivan
offline
Draga, izumio sam softver!

LindaL, zar nije informacija ipak osnova novinarstva? Ili ne postoji više razlika između novinarstva i spisateljstva?

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
LindaL kaže...
Ajme dragi Oleže,

napisala sam ti kilometarski, čitki, jako zanimljiv odgovor, u kojem sam navela kako nimalo nemaš novinarskog erosa, kako ne znaš što je to novinarstvo, što to znači iskrcati pravu priču koju svi trebaju razumjeti, kako si u tom svom komentaru počinio gadne gafove, kako uopće nisi dokučio što čitatelje dnevne novine zanima i kojih se pravila ista mora držati, kako si potpuno nepravedno napao ne jednu, nego dvije novinarke, neutemeljeno ih ismijao zluradim jezikom nezadovoljnog informatičara, priču sasjecako, ubacio nepostojeće teorije urote, namjerno ili iz neznanja previdio da urednici stavljaju naslove, opremu teksta i ulijeću u sam tekst, kako ti se osjeća žalac ljubomore, ćuti se đelozija, kako rekli bi u južnim krajevima što te, sorry, nimalo ne čini novinarom (i sve potkrijepila argumentima), nadalje kako možda jesi pronicljiv, zabavan, drzak, duhovit, izravan i educiran ali ne novinar, nego IT komentator, a to je avionska razlika.
Nisam Oleg, ali ne mogu se suzdržati!
Za početak, možda bi netko drugi trebao suditi o čitkosti i zanimljivosti tvog odgovora? Ovako, ocjena se čini malo pristrana...
Usput, ako je ova rečenica od pola kartice primjer tvog "novinarskog erosa", koji termin onda koristiš za "trabunjanje"?
Rečena "avionska razlika" uistinu postoji između tebe (pardon, Bolanče) i Olega, a to je što on zna započeti i završiti rečenicu, započeti novi pasus i na kraju poentirati. Ako dnevno novinarstvo i jest "književnost nastala u žurbi", kako je netko rekao, ne postoji niti jedan razlog da ovaj tvoj post, osobe s novinarskim iskustvom, izgleda i čita se ovako.
Mogu ti sada naći primjere osmoškolaca na ovom forumu koji nisu niti će ikad biti novinari, čak ni za školske novine, koji pišu bolje, duhovitije, zanimljivije, čitkije i s više "novinarskog erosa" od tebe.
Nadam se da radiš u stvarno malim, malim novinama "van Zagreba". Koje izlaze u jednom primjerku.
This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2010 23:41 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
Draga, izumio sam softver!

Novinarski eros?? Iznenađen

 

Serenity Now!
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Draga, izumio sam softver!

No, hajde sad Linda... Nema se smisla sada ograđivati, izlaziti iz sobe i zalupiti vratima, nakon što si rekla što si htjela. To je tako muški, tako egoistično. :D

 

Ne možeš ovako započetu priču samo tako prekinuti - ako si nešto stvarno željela napraviti, sada je vrijeme i da se malo potrudiš, pa nisi valjda očekivala da će se Oleg odmah pokriti ušima po glavi? Možda patronizira, možda je bahat, možda se čak i zaletio s kolumnom (iako je ideja kolumne iz moje točke gledišta istina - članak je pretenciozan i podrivalački, da je novinarka zaista željela pokrenuti nešto, tražila bi očitovanja od osoba koje su bile kontaktirane i uzela njihove izjave, pa neka čitatelj sam vidi koliko su pojedinci u sutavu kruti u ovoj općoj besparici i koliko ne misle na svoje pacijente, već samo i isključivo na vlastite guzice i vlastite profite).

 

Ima nas par koji smo uz tebe, koji bi voljeli vidjeti malo više starog Buga, malo više rada, truda i duhovitosti, a manje preseravanja i ispraznih šala. Problem je taj da, kada si na vrhu toliko dugo kao što je to Bug, gubiš perspektivu. Dečki su si malo preveliki i prevažni, mladi ih rado kopiraju, umjesto da nalaze svoj put, svi zajedno su se opustili i to je ok, u redu i ljudski.

 

Izguraj ovo do kraja, zbog Olega, zbog Buga, zbog nas, ali i zbog sebe ;)

Gledam te!
15 godina
offline
RE: Draga, izumio sam softver!
Gaus kaže...

Novinarski eros?? Iznenađen

 

 -ma znaš to je ono, k'o pimpek, al' manje... Namigiva (na topic.)

 
naxeem kaže...

LindaL, zar nije informacija ipak osnova novinarstva? Ili ne postoji više razlika između novinarstva i spisateljstva?

 -Sudeći po EPH, nije, zapravo i google je pun informacija, koje lako postanu dez-informacija.

Ili, nakupina slova, samim slaganjem u riječi, rečenice, postaje informacija. Simpatična LindaL, nam u obilju daje informacije (naravno, brojač znakova u wordu, jer to je mjerilo-sinonim novinarstva).

 

Žao mi Olega, nezna u što je dirnuo.. (ili možda, zna?).

btw. - Osnova novinarstva, je tko, kada, zašto, kako, .... ili ipak puno više od googleovog copy-pastea.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice