Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?

poruka: 20
|
čitano: 4.214
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Kako odlučite da je vrijeme za novi auto?

Pozdrav,

 

Razmišljam o zamjeni svog auta, ali zapravo nemam potrebe.

Trenutni me dobro služi, ima automatsku klimu, dovoljno prostran, 172 tkm 1.8 tdci Ford Focus. Napravimo ccca 16tkm godišnje jer vozimo dijete u vrtić ali uskoro se prebacujemo u vrtić koji nam je u pješačkoj zoni tako da će se vratiti u normalu (11-12tkm). Brine me što se blizi "strašnih" 200tkm a auto je već 2010 pa je samo pitanje vremena kada će i limarija počet osjećati godine. Mogu si priuštiti ratu cca 500€ i da mi životni standard ne pati ali nekako mi je žao daviti cca 20 000€ ili više za automobil koji zapravo malo koristim. Svakako ću gledati da idući auto bude benzinac ali zanima me kako vi donosite odluku da je vrijeme?

 

Koji su vama znakovi da je vrijeme za novi brm-brm?

Kupujete li novi ili polovni?

Što vam je bitno?

Keš ili leasing?

Koliko bi dali mjesečno u odnosu na plaću?

Jeste li za nešto potegnuli malo dublje u džep i dali se nakon nekog vremena isplatilo?

 

Javite svoja mišljenja i iskustva.

5 Novi
22 Polovni
8 godina
offline
Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?

Keš ili Lizing?

14 Keš
4 Lizing
5 Nešto treće?
3 godine
offline
Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?

ne ulazi u kredit bzvz ako te ovaj dobro sluzi

 

 

 

zanima me kako vi donosite odluku da je vrijeme?

-ako se previse kvari, ako necega fali (komfora, prostranosti, perfomansi), ako imam viska para na racunu s kojima ne znam sta cu

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.12.2023 10:50 (Petar hw).
3 godine
offline
Re: Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?
Golf 4 benzinac 2000g, presao 370tkm za 22g, poklonio ga u potpuno voznom stanju. Sad vozim Passata iz 2012 ima na njemu 270tkm ja sam htio novi žena me odgovorila kao kaj ce nam jer smo onda Golfa platili 2500€ sluzio nas 10g gdje je presao 200tkm bez vecih ulaganja. Da zasto da dajemo 20t€+ za novi prije 3g da nema smisla s obzirom koliko nas je Golf sluzio nadam se da ce i Passat barem toliko. Vjerujem da taj Ford moze bez vecih problema jos barem 100k tkm.
11 godina
offline
Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?

uvijek sam vozio drloge, žao mi bilo pare dati za sredstvo kojim se moram tu i tamo negdje prebacit, a druge potrebice su mi bile važnije

predzadnja je bila corolla koju sam vozio i vozio dok nisam skužio da je ipak treba zamijeniti ili komplatno nanovo farbati, što je ipak preveliko ulaganje za drlog

prodao je s punih 23 godine starosti, kompletno ispravna, čak joj i klima bolje radila od vw pola kojeg sam uzeo pet godina starog

i sad taj polo stoji doma 99 posto vremena, jer se vozam službenim autom

4 godine
offline
Re: Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?
Petar hw kaže...

ne ulazi u kredit bzvz ako te ovaj dobro sluzi

 

 

 

zanima me kako vi donosite odluku da je vrijeme?

-ako se previse kvari, ako necega fali (komfora, prostranosti, perfomansi), ako imam viska para na racunu s kojima ne znam sta cu

 Polako razmišljam o tome, ali ne preintenzivno jer su cijene u zadnje 3 godine otišle u nebo, a za kvalitetu izrade nisam siguran da je na razini one od prije korone. Ne gledam nikakve električne aute, jer ih doslovno nemam gdje puniti niti doma niti na poslu. Hibridi su samo još jedan briga više. Dakle, čisti benzinac (dizel me isto ne zanima). Ne zanimaju me nikakvi Mercedesi, BMW-i, Audiji, Lexusi kao niti SUV-ovi jer su mjesta za parkiranje obično kratka i uska, pogotovo u zagrebačkim gradskim garažama i zato jer je to pre*eravanje - gledam pojedince kako se muče s tim SUV-ovim pri parkiranju uz cestu jer je potpuno jasno da osim pokazivanja statusa taj auto donosi samo probleme u gradskoj vožnji (uske ulice, uska parkirna mjesta, potrošnja).

 

Glavni kriterij za novi će mi biti kvarovi sadašnjeg auta - njihova ozbiljnost i cijena. S tim da su i cijene automehaničara otišle u nebo, a kvaliteta rada je koma. Nikakve performanse auta i ostale gluposti. Nisam na trkačkoj stazi nego u gradu i povremeno na autocesti.

 

I što kupiti?


Ne znam. Gledam akcije pojedinih proizvođača i procjenujem ponudu.

 

Kredit ne dolazi u obzir.

 

Za sada sam imao manje kvarove, promijenio nekoliko vitalnih dijelova i vozim isti auto koji je u državnom prosjeku i nastavit ću ga voziti dok ne uleti nešto za što mogu procijeniti da je vrijedno mogu novca.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.12.2023 17:18 (zelenapaprika).
7 godina
offline
Re: Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?
200 tisuća km danas nije kao 200 tisuća km u vrijeme naših starih.

Danas sam prebacio 210 tisuća, i to s Opelom! Auto i dalje vozi bez ikakve greške.

Novi(ji) auto kupuješ kad ti investicije za održavanje postojećeg počnu kumulativno prelaziti vrijednost auta. Ili ako ti se promijene životne okolnosti, pa moraš mijenjati klasu vozila da ti podupire potrebe. A možeš i ako za postojeći dobiješ dobru vrijednost pri zamjeni za novijeg.
12 godina
offline
Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?

Što mislite o Mazdinim Skyactiv atmosfercima (2.0, npr.)? Stari vozi Mazdu 3 sedan, kupio ju je 2015. kao novi auto iz salona i napravio od onda preko 200k kilometara i kune se u nju, da je najbolji auto kojeg je do sada posjedovao.

Koliko znam dosta troše ti strojčeki, ali evo, koliko čitam i nemaju nekih velikih problema. Za potrošnju me realno niti nije briga jer ne radim puno kilometara. Cijene novih trojki (da ne pričam o šestici ili njihovim SUV-ovima lol) su prilično bijesne kod nas pa me zanima isplati li se probušiti rupu u novčaniku za novog ili možda potražiti negdje polovnog u ok stanju?

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.12.2023 0:33 (pr0n_addict).
11 godina
offline
Re: Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?

koliko sam gledao, novija verzija skyactiv x je dosta štedljiviji, a ima i dosta više snage

možda pogledat vani, recimo u njemačkoj za par godina staru mazdu 3 s tim motorom

prema testovima, noviji model, ne znam jel od 2017. ili 2018., je dosta poboljšan u kvaliteti i ostalim nedostacima koje su prije zamjerali tom auteku, poput primjerice slabe izolacije

2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?
picajzla0707 kaže...
prema testovima, noviji model, ne znam jel od 2017. ili 2018., je dosta poboljšan u kvaliteti i ostalim nedostacima koje su prije zamjerali tom auteku, poput primjerice slabe izolacije

 

 

 

Magia Posthuma
11 godina
offline
Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?

kolega ima cx3 vec 5 god benz 2.0 preko 120000km bez ikakvih problema.

11 godina
offline
Re: Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?

da i? 

moj direktor ima istu takvu mazdu 3, samo bijelu, ne znam jel 2017. '18. ili '19., pa nikakvih problema s njom, kolegica ima stariju s istim 2.0 motorom već 7-8 godina i također nikakvih problema

takva iskustva imaju ljudi sa svim autima, kako ti padne grah pa te dopadne neka pizdarija, znam lika koji je na audiju a4 u tri godine imao hrpetinu sranja s elektronikom, žaruljicama, samovoljnim prtljažnikom koji bi ga kad mu se sprdne prignječio petim vratima dok se saginje po stvari u gepek

 

 

 

 

11 godina
offline
Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?

Kod mazde gledat samo 2.0 atmo 120/165ks (isti motori, i 120ks se sa mapom digne na 165), neunistivi a solidno potegnu...

11 godina
offline
Re: Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?
hahhaajaads kaže...

Kod mazde gledat samo 2.0 atmo 120/165ks (isti motori, i 120ks se sa mapom digne na 165), neunistivi a solidno potegnu...

 ima i ovaj noviji skyactiv x sa 186ks, potrošnja dosta manja od g modela, a više snage

baš gledam ovih dana na njuški, ima ih hrpa, ali uvoz iz njemačke preko nekakvih švercera, ne znam jel se više isplati sam potegnut do njemačke ili...

 

doduše, bezveze mi je uzimat išta kad mi ionako stoji 99% vremena doma jer vozam službeni na privatno korištenje 24/7, ali polo mi je blizu 200k kilometara i 10 godina navršava

baš me svrbi ta mazdica, strašno mi se sviđa, a opet kad znam da je neću vozit skoro ništa... dileme, dileme...

12 godina
offline
Re: Kako odlučite da je vrijeme za novi auto?

Pih, kada pročitam 200tkm da je puno. Dobro za neki 0.9 - 1.0 3 zyl i je solidna brojka, ali čak i za 4 zyl to je ništa. 
Kupovao sam aute od skoro 400tkm, prodavao sa 420+  bez brige. Evo prije 3 mjeseca sam kupio auto sa 360tkm ( 2012g ) za 16000€ i sada je na skoro 364tkm. Obično ja u prosjeku mjenjam aute svakih 6-9 mjeseci jer mi je to zanimljivo, tako da možda nagodinu opet bude drugi.

 

Prvo si postavi pitanje jel aute voliš ili ti je to nešto što gledaš na potrebu. Ako voliš, onda si za gušt uzmi šta zelis za koliko si mozes priustiti. Ako ti je auto potreba, onda si postavi pitanje koliko velika potreba? ako nije nesto značajno, onda uzmi koliko mozes za keš ili nešto što ti financijski neće smetati.

 

EDIT - inače imaš ultimativnu temu za aute : https://forum.bug.hr/forum/topic/automobili/auti-ultimativna-tema/60546.aspx

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.12.2023 10:57 (sstrmi).
11 godina
offline
Re: Kako odlučite da je vrijeme za novi auto?

pa dobro, vozio sam i ja krševe s pola milje kilometara, zadnja je bila corolla s ne puno manje od pola milje, bio je jedan fordov šestak iz '68., ubacio ga u noviji ford i vozao 7-8 godina, pa opel rekord 2.0, taj je bio nepoderiv, ali samo 70ks, pa golf jedinica itd. itd., svi debelo preko 300k, ali tada sam sve sam mijenjao i popravljao, sad se jedva natjeram sam ulje promijenit

ali ovo je polo 1.6 dizel, već sam mijenjao cijev za turbinu - dva i pol soma kuna, nek ode turbina bojim se i pomislit koliko će me odrapit, a nekako bi se volio vratit na benzinca, samo opet ta dilema što ga zapravi i ne vozim, jednom mjesečno ili čak jednom u dva mjeseca napravim stotinjak kilometara tek toliko...

12 godina
offline
Re: Kako odlučite da je vrijeme za novi auto?

Jedno je voziti krša s pola milijuna, a jedno dobar auto. Vozio sam i ja passata iz 96 1.6 LPG i to je fakat bio krš , pa jednog E46 318CI iz 99 .

A E60 530D što sam prodao sa 420tkm je zvijer samo takva, od siječnnja prošle godine do srpdnja ove godine bio je kod tog lika i on ga prodao sada dalje sa 440tkm. I javi mi se neki dan lik koji je meni prodao taj auto, da bi ga uzeo nazad  pa sam ga uputio do ovoga kome sam ja prodao.

Tako da da, jedno je krš, a drugo zvijer. Iako ni ti km nisu mjerilo jer E63 sa 235tkm mi je bio krš u pm ili cls sa 313tkm. Ubiju ljudi auto sa 200tkm, ako će raditi servis svakih 25tkm kako proizvođač savjetuje. Upravo taj E63 630i je bio tako servisiran - svakih 24 mjeseca,tj 25000km i onda sam se ja osobno uvjerio šta takvi servisi naprave autu sa samo 238tkm. Strašno na šta je motor izgledao unutar i šta sam morao promjeniti i šta sam još trebao. Dok evo ovaj trenutni 530xd sa 363tkm je zvijer, lagano servisna gdje vidis izmjenu ulja svakih 11-15tkm i to je posao. Ja cu mjenjati svakih 7-10tkm ovisno koliko ga zadržim

11 godina
offline
Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?

ako ces ici van, dogovori prije sa prodavacem za zoll tablice jer se ceka termin, ja sam bio prije mj dana u Njemackoj u 2h rjesio papire i krenuo nazad za HR

11 godina
offline
Re: Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?
picajzla0707 kaže...
hahhaajaads kaže...

Kod mazde gledat samo 2.0 atmo 120/165ks (isti motori, i 120ks se sa mapom digne na 165), neunistivi a solidno potegnu...

 ima i ovaj noviji skyactiv x sa 186ks, potrošnja dosta manja od g modela, a više snage

baš gledam ovih dana na njuški, ima ih hrpa, ali uvoz iz njemačke preko nekakvih švercera, ne znam jel se više isplati sam potegnut do njemačke ili...

 

doduše, bezveze mi je uzimat išta kad mi ionako stoji 99% vremena doma jer vozam službeni na privatno korištenje 24/7, ali polo mi je blizu 200k kilometara i 10 godina navršava

baš me svrbi ta mazdica, strašno mi se sviđa, a opet kad znam da je neću vozit skoro ništa... dileme, dileme...

To je eskyactive x sa 186ks? To je patent tehnologija od Mazde, motor radi na principu dizela a benzinac je, ta je bila kod sebalja na testu pa je sve tam objasnil.. pitanje je samo kolko bu to duralo, dal motor bude skloniji kvarovima ili ne

 

G120/G165 su pak provjereno dobri, slicno kao i Hondini 1.8 ivtec

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.12.2023 11:44 (hahhaajaads).
11 godina
offline
Re: Kako skužiti da je vrijeme za novi auto?
hahhaajaads kaže...

To je eskyactive x sa 186ks? To je patent tehnologija od Mazde, motor radi na principu dizela a benzinac je, ta je bila kod sebalja na testu pa je sve tam objasnil.. pitanje je samo kolko bu to duralo, dal motor bude skloniji kvarovima ili ne

 

G120/G165 su pak provjereno dobri, slicno kao i Hondini 1.8 ivtec

 jest, to je taj motor, u proizvodnji je već 3-4 godine tako da bi vjerojatno bilo nekakvog feedbacka da nešto ne valja

mislim da tu nema što biti problem, princip na kojem radi nije nekakav novitet (osim za benzince), nema turbine, tako da...

a jebat ga, ima motora koji su u svemu provjerena tehnologija, pa imaju problema u prvim serijama, kad bi tako gledao, ne bi ni uzimao ništa novije

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice