Win10 digitalna licenca

poruka: 69
|
čitano: 24.278
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Digitalna licenca Win 10

Pozdrav najjacem PC forumu :)

Zanima me di mogu nabavit win10 kljuc. Treba mi legalna org licenca za privatne usluge. Cuo sam da ekipa nabavi kljuceve po 25-30 kn?

Thx unaprijed na pomoci. 

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Win10 digitalna licenca

Te licence nisu legalne. Doslovno plačaš piratluk.

 

Legalna Win10 licenca košta od 800 kn nadalje.

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.6.2022 10:39 (BinaryJesus).
 
0 5 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Win10 digitalna licenca

Slazem se ali opet mi je lakse dat 50kn za digitalnu licencu nego 800 kn u pc shopovima.

Bizarno mi je uzimat licencu po 800 kn a nemam firmu. Da imam firmu nebi Uopce razmisljao o digitalnoj licenci.

Uzmem oem verziju i ne razmisljam vise o licenci. 

2 godine
offline
Re: Win10 digitalna licenca
BinaryJesus kaže...

Te licence nisu legalne. Doslovno plačaš piratluk.

 

Legalna Win10 licenca košta od 800 kn nadalje.

 netočno..

imaš stotine legalnih trgovina koje prodaju legalne ključeve, odn. digitalne licence, koje microsoft ne brani.

 

treba samo izbjegavati E-Bay

 

npr.. https://www.bajtbox.com/kako-jeftino-kupiti-windowse-windows-10-vec-od-5-63-eura-po-licenci-na-keysfan-webshopu-instant-dostava/

ionako ti za windows više ni ne treba key da bi ispravno radio..

 

za 800kn još samo naši papani prodaju windowse...

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.6.2022 11:48 (Zaporožac).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Win10 digitalna licenca
Zaporožac kaže...
BinaryJesus kaže...

Te licence nisu legalne. Doslovno plačaš piratluk.

 

Legalna Win10 licenca košta od 800 kn nadalje.

 netočno..

imaš stotine legalnih trgovina koje prodaju legalne ključeve, odn. digitalne licence, koje microsoft ne brani.

 

npr.. https://www.bajtbox.com/kako-jeftino-kupiti-windowse-windows-10-vec-od-5-63-eura-po-licenci-na-keysfan-webshopu-instant-dostava/

ionako ti za windows više ni ne treba key da bi ispravno radio..

 

za 800kn još samo naši papani prodaju windowse...

 

To te ja pitam :)

Dalo bi se i jeftinije naci, mislim da su oem verzije jos jeftinije.

Imas free klopu od mene preko wolta ili cega god zelis :D 

2 godine
offline
Re: Win10 digitalna licenca
ZerobRo kaže...

 

To te ja pitam :)

Dalo bi se i jeftinije naci, mislim da su oem verzije jos jeftinije.

Imas free klopu od mene preko wolta ili cega god zelis :D 

 evo, i Bug je pisao o tome https://www.bug.hr/promo/kupite-originalni-windows-10-za-samo-557-eura-i-besplatno-nadogradite-na-27210

 

izvadak iz članka

 

Originalan i trajno aktiviran Windows ili Office možete kupiti po izuzetno niskoj cijeni, a radi se o OEM licencama koje Godeal24 legalno preprodaje. Windows 10 Pro 7,24 eura, Office 2021 Pro Plus 29,99 eura

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.6.2022 11:51 (Zaporožac).
3 godine
neaktivan
offline
Win10 digitalna licenca

Bajtbox je ekstra. Kljuc mi je stigao 5minuta nakon uplate :) 55kn mi izaslo. Usteda od 750kn phuck yes 😁

 
5 0 hvala 0
3 godine
offline
Win10 digitalna licenca

Ništa od toga nije legalno. OEM licence se ne mogu preprodavati samo tako.

 

Pogledajte ovoovo na primjer.

 

With the exception of Product Key Cards distributed with Certificates of Authenticity (COA’s), Microsoft does not distribute products keys as standalone products. If you see a listing on an auction site, online classified ad, or other online page advertising product keys, it’s a good indication that these keys are likely stolen or counterfeit.

 

Ovo više manje vrijedi za bilo koji software:

You are authorized to use this software only if you are properly licensed and the software has been properly activated with a genuine product key or by other authorized method

 

Znači da bi software bio legalan mora biti aktiviran u skladu s uvjetima korištenja i nabavljen na način koji određuje proizvođač.

 

EDIT: Postoji Njemački zakon koji dozvoljava preprodaju OEM ključeva u nekim slučajevima, ali samo u Njemačkoj i samo za Njemačku. To je i explicitno navedeno u EULI.

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.6.2022 15:36 (BinaryJesus).
 
4 0 hvala 2
13 godina
online
Re: Win10 digitalna licenca
BinaryJesus kaže...

Ništa od toga nije legalno. OEM licence se ne mogu preprodavati samo tako.

Ovo je istina. Za po doma za one koji si ne žele dovući moguću gamad u računalo koristeći razno razne aktivatore sumnjivoga porijekla, ovakva kupovina je u redu, ali legalna sigurno nije.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.6.2022 15:36 (Valentin17).
15 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca
Zaporožac kaže...
ZerobRo kaže...

 

To te ja pitam :)

Dalo bi se i jeftinije naci, mislim da su oem verzije jos jeftinije.

Imas free klopu od mene preko wolta ili cega god zelis :D 

 evo, i Bug je pisao o tome https://www.bug.hr/promo/kupite-originalni-windows-10-za-samo-557-eura-i-besplatno-nadogradite-na-27210

 

izvadak iz članka

 

Originalan i trajno aktiviran Windows ili Office možete kupiti po izuzetno niskoj cijeni, a radi se o OEM licencama koje Godeal24 legalno preprodaje. Windows 10 Pro 7,24 eura, Office 2021 Pro Plus 29,99 eura

 -to nije pisao bug-službeno nego klasično-promo (plaćen oglas) .. istina, trebali bi imati kriterij što reklamiraju + podatke koje moraju dobiti za komercijalu-račun.. i to nije ni blizu legalnog (izvora) no svi se prave ćoravi-grbavi..

-možemo čak reći da ne postoji neka 'prava cijena' ili legalan-legitiman izvor, tj može biti i ms-stranica neka fejk kao što fejkeri imaju razne 'potvrde' da su legalni.. no kupac-juzer to ne može znati (zakonski-legalno) jer nema baš nikakvu mogućnost kontrole (može samo predpostavljati), to je posao države-institucija.. na kupca.

-dirketna oem cijena ms-a je 15$ minus popust-rabat npr ovisno o diagonali pa za tablet dobiješ do 9$ refoundanja.. ili cca 200kn koliko je razlika s ili bez oem win, dok su naše trgovačke cijene recimo 800kn par puta previsoke, tj odbij pdv, odbij maržu druge-treće ruke .. a 'smijeh' ako i platiš 800kn ne znači da je izvor legitiman-legalan, dok ni sam izvor nema nešto veze s time hoće li licenca-key raditi (aktivacija) ... tj čista logika kaže, pošto ms server radi validaciju-aktivaciju i ako bilo koji key (recimo nađeš na cesti..) ukucaš i aktivacija prođe, tad je to ok, valjan-važeći key.. a izvor nije nešto što običan korisnik može provjeriti jer naprosto nema zaknske instrumente + online može biti s druge strane globusa pa ni policija-institucije nemaju jurisdikciju itd.

 

-licenca, ako je iz nelegalnog izvora (jedino autorizirani ms izvor je legalan-legitiman, no to mi ne možemo znati), tad naprosto licenca nije valjana, mada će aktivacija vjerojatno proći (izuzetak su blacklistani keyevi).. i što se ms-a tiče to je valjani key, no to ne znači da korisnik ima valjanu licencu .. tj licenca=dozvola, kao osobni dokumenti-vozačka.. valjana je samo izdana od nadležnih-ovlaštenih institucija, ostalo je fejk-nevažeće, .. neobična dualna pravna dvojba jer je to naprosto key-licenca-soft, ne materijalna dobra-roba, ne fizički nego autorsko-vlasničko-pravni dio itd itd. i pravila su nešto drugačija nego za klasične robe kao auto, sat itd..

 

-firma, mora imati račun, kod nas r1.. običan mali-kućni (kranji) kupac, potrošač, izlaskom iz trgovine može baciti račun i nikad nikome ne mora dokazivati kupnju računom.. odnosno, sve što se kupi-plati online baknovnom karticom može se provjeriti na izvodu i to je dovoljan dokaz kupnje ako bi bio potreban.. dok je izvor možda legalan, možda legitiman, možda nije.. npr da sad netko kupi win licencu (key) u recimo kiosku tiska ili konzumu, kako bi mi ili bilo tko mogao znati da je ili nije legitiman key-licenca? .. što ako su 'pirati' tj rade bez dozvole-ugovora s microsoftom? -kupac to ne može znati, to zna država-porezna-institucije, to zna BSA koja tad pokrene prijavu itd.

 

-odgovor juzeru koji pita za kupnju.. kupiš key, 'negdje'.. cijena koju možda platiš može biti 5$, 3€, 100€.. 800kn.. itd. tj može i đabe, recimo djedmraz ti da poklon, osobno billygates može šetati i dijeliti win licence.. tako da cijena nije relevantna, pogotovo ne za to da je key-licenca valjana-važeća.. to zna samo ms-server koji prihvati ili odbije aktivaciju. Ako ms prihvati, tko drugi može reći da to nije 'pravi' key? -neki porezni inspektor? -ne.. ne može...

-ali, možeš imati valjanu-važeću licencu, ako čitaš uvjete eula-e .. ako prekršiš neki od tih uvjeta, tad gubiš licencu, postaje nevažeća, no možda i dalje radi.. pa je to zapravo nevažno.. kao što ti netko može oduzeti-poništiti vozačku ili radnu dozvolu, liječnik-pravnik može ostati bez licence (kazna) itd.. a to je ista stvar, tj ako se prekrše uvjeti ugovora, tad je ugovor raskinut a licenca je upravo to, uvjetovana dozvola za korištenje..

 

-no, .. zašto? -ne treba ti.. tj win radi bez aktivacije-keya, osim customizacije-izgleda.. pa možeš normalno skinuti original win-install, instalirati, koristiti.. ako pribaviš key i aktiviraš .. ili koristiš ovako bez, radi osim što ti povremeno poruka sugerira kupnju i sl. .. firma ne smije, kažnjivo (no to tad prijavi bsa..), ali za kućnu upotrebu licenca nije važna.

 

-kao btw, reklamirno na bugu, zna se da je to nelegalni izvor, no svi se prave naivni, ne vide, ne pitaju.. i bug pere ruke od tog, provjeri.. pa ako misliš plaćati nešto više od par eura razmisli, čemu plaćati pirateriju kad može i legalno đabe, tj ako ne koristiš nedozvoljena sredstva kao crack-aktivator, tad nema kršenja zakona, .. licenca je sporedna, ako skineš s nekog torrenta win, tad si opet prekršio zakon tj postao pirat-distributer.. pa samo pazi na to ako ti je legalnost važna, ne torent, ne nedozvoljena sredstva a dodajem ponovo nema smisla plaćati piratima ni par kuna, može i đabe jer to dozvoljava ms s win10..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.6.2022 20:30 (ihush).
5 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca
Valentin17 kaže...
BinaryJesus kaže...

Ništa od toga nije legalno. OEM licence se ne mogu preprodavati samo tako.

Ovo je istina. Za po doma za one koji si ne žele dovući moguću gamad u računalo koristeći razno razne aktivatore sumnjivoga porijekla, ovakva kupovina je u redu, ali legalna sigurno nije.

 godinama koristim te sumnjivog porijekla i nikad ni vidio gamad a kamoli dovukao.....

13 godina
online
Re: Win10 digitalna licenca
Posmatrač kaže...

 godinama koristim te sumnjivog porijekla i nikad ni vidio gamad a kamoli dovukao.....

Ne kažem da i tih verzija nema ispravnih, ti si pogodio ispravnu, netko drugi možda neće biti te sreće. Zar treba riskirati za 50 kn????

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.6.2022 5:25 (Valentin17).
15 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca
BinaryJesus kaže...

..

 

EDIT: Postoji Njemački zakon koji dozvoljava preprodaju OEM ključeva u nekim slučajevima, ali samo u Njemačkoj i samo za Njemačku. To je i explicitno navedeno u EULI.

 -prvo točno, ako se krši bilo koji uvjet EULAe, tad se pravno gubi licenca, postaje nevažeća.. (ali i dalje radi, tj može je revokati-blacklistati samo MS-server..).

-nije samo njemačka, nego njemačka+austrija.. svaka veća-važnija država ima zasebnu EULA-u, kanada-australija.. u kojima je navedeno što se smije i ne smije.. Pošto su njemačka-austrija dio eu, zajedničkog tržišta, bilo tko iz eu može kupiti bilo koji proizvod-robu na teritoriju eu .. mada nama eula to ne dozvoljava, dozvoljava eu zakon, koji je hijerarhiski iznad.. no povezano s pokušajem izjednačavanja u eu, digitalna jednakost.. propalo jer je audio-vizualni lobby jači (a soft se šlepa pod istim autroskim pravima) .. i ostaje sve po starom do daljnjeg, čak ni recimo adobe ne mora prodavati cc paket svim građanima eu, na svim jezicima supporta pa i dalje istok eu nema ono što ima zapad ili tzv EFIGS-jezik, stare članice eu-a onih 12..

 

-točno, licenca je nevažeća ako je pribavljena iz nelegalnog izvora, tj kao svaka dozvola vrijedi samo ona izdana od legitimnih institucija koje imaju to pravo, pa tako vozačku dozvolu ne mogu napisati ja-ti-netko nego samo ovlaštena osoba-institucija, no .. problem, korisnik-kupac-potrošač.. nema baš nikakav mehanizam provjere valjanosti, originalnosti.. nekad je to bio originalni cd s hologramom, neki pečat, kao i zaštita novčanica specijalnim zaštitama-nitima i sl. .. novčanicu možeš provjeriti, valjanost neke online trgovine-izvora ne možeš, nemaš pravnu osnovu, ne možeš istraživati-tražiti tj možeš samo prijaviti nadležnima koji će možda provjeriti, dok predstavnici kao BSA to rade tj provjeravaju-traže i prijave takve firme-izvore pa tad institucije djeluju, kao što su akcije talijanske-španjolske policije za recimo pirat tv i sl. no sad u slučaju špankolske proširuju kazne na vlasnike kafića (jer su kupovali-pribavljali prijemnike kojima je upravo to svrha, zna se čemu služe, kao što se zna čemu služi crack ili aktivator..).

 

edit.. pravno, besmisleno-beskorisno je kupovati pirat-licencu, neovisno koja cijena 5-5000kn.. (cijena nije kriterij legitimnosti-legalnosti ili valjanosti licence, može biti i free, može biti foss soft koji ima free licencu, no i dalje postoji licenca-uvjeti korištenja i ako se krše snosi se kazna. .. no ako aktivacija prihvati key, ako ms server aktivira, tad je taj key identičan svakom originalnom, naprosot valjan-važeći i radi.. dok to ne promjeni sam ms ne može baš nitko drugi-treći, ne radi to država, policija, eu, to radi ms i on jedini može znati koji key je izdao-prodao legitimnim svojim kanalima a koji nije, pri čemu je i priat ekšli identičan, jer je to ipak digitalija kao copy-paste.

-da ms to želi trenutno bi blacklistao keyeve koji nisu iz njegovog izvora, no pošto su pirati koristili oem generatore tad bi u tome stradali i legitimni kupci-korisnici, tj tužbama-parnicama bi ms izgubio x-puta više nego što bi dobio (ništa).. naprotiv, ms je sam stvorio takvu situaciju planom, izlaskom win8-10, promjenom paradigme poslovanja tj uskoro (2025..) planira preći na free soft (ali ne đabe, plaćanje usluga-cloud..) i zato je izlaskom w10 ukinuo sva ograničenja za key.. pa tako win10 install može skinuti bilo tko, direktno-legalno s ms servera, bez validacije tj ne traži te prvo dokaz da posjeduješ win-key.. za starije win i dalje to traži, w8-7-xp..

-drugu stvar koju je ms napravio, ukinuo je obaveznu aktivaciju, unos keya pri instalaciji.. može bez, dok os za razliku od starijih i ostalog softa na tržištu nema vremensko ograničenje kao trial period (svi ostali imaju).. radi, bez ograničenja osim podešavanja izgleda, jer je tako ms-vlasnik odlučio a pravno jedini on ima to pravo, ne država-institucije nego vlasnik (autor).

 

cijena.. cijena uopće nije stvar licence ili eula-e, najjednostavnije, licenca postoji i za free soft, licenca je uvjet korištenja, dozvola uz uvjet, pa tako postoji freeware-shareware, trialware.. posotji i free licenca, važeća je samo ako korisnik ne krši uvjete, tj npr 7z licenca konkretno nabraja što korisnik smije, što ne smije, smije distribuirati, smije čak i prodavati-naplaćivati (ako će netko platiti), smije modificirati, ali mora uvjek navesti pravog autora-lasnika, mora uz soft distribuirati i eula-text-uvjete u kojima to piše.. ako to 'ispusti' tad je prekršio zakon i izgubio licencu mada će soft i dalje jednako raditi itd itd..

 

-ms dozvoljava, jedino on je meritoran o tome odlučivati, download, install, korištenje.. time key-aktivacija nisu nužni, kao ni posjedovanje licence, tj kućni korisnik ne mora, poslovni mora .. država-zakon s tim nemaju ništa tj ako ms ima želju može prijaviti-tužiti (i dobiti tužbu).. no on to dozvoljava. Jedino klasično bsa kao predstavnik svih soft industrija stalno nešto viče-prijeti jer im je to posao pa kad negdje nešto primjete tad će prijaviti, no kućnom korisniku nemaju što primjetiti, nemaju mu kako prijetiti osim mailom-prstom.. za razliku od firme, npr nepovredivost doma i ograničenje inspektora gdje može i ne može ući, pa i policija bez naloga.. itd.

 

npr ms-office home licenca, konkretno navodi, kućni (i student..) korisnik, ne komercijalni.. pa ako netko kupi legalnu-legitimnu home licencu a koristi je poslovno tad je to naprosto nevažeća licenca, kao tuđa vozačka ili za drugu kategoriju a-b-c.. ali problem, ms-server to ne razlikuje, radi, tj jednom aktivirano do blacklistanja radi, takav home office će raditi u kući ili u firmi jednako jer soft nije svjestan pravnog statusa osobe koja ga koristi kao što mu nije važno ime pero-stipe-itd.. nasuprot tome 7z licneca i to dozvoljava, što je i navedeno, vrijedi sve dok se ne prekrše uvjeti koje postavlja ne zakon nego vlasnik a zakon služi samo kad vlasnik privatnom tužbom tuži ili po sili zakona kao zamp spoznajom to primjete-prijave nadležnima.

-u tužbi, kažnjava država, inspektorat.. kazna ne ide u džep vlasniku, vlasnik ms nema od tog ništa tj može tužiti i dobiti isključivo utuživ iznos npr cijenu osa, ne ostatak iznosa kazne a to ms ne radi, neisplativo.. praktički ne posotji primjer privatne tužbe osim par povijesno-oglednih.. sve što vidimo po medijima u vezi piraterije je stvar nadležnih institucija-policije koja kažnjava, ne vlasnika, tj bsa je predstavnik koji za neku proviziju to čačka-traži-prijavljuje tj pritišće organe vlasti da to čine ali sam kupac ne može znati ima li neka online trgovina pravo, legalna-legitimna ili piratska.. kupac-potrošač to ne može, mogu samo nadležni (uz nalog suda, jurisdikciju i problem da online može biti s druge strane globusa..).

 

edit-2.. na mac-u, macos.. pošto je mac kompletna platforma, ne odvojen hw+sw, oni to mogu, sam mac je uvjet za valjanu licencu, tj ako imaš mac-a tad imaš uvjet-licencu, ako nemaš maca, nemaš licencu.. ne možeš kupiti-pribaviti tj možeš složiti hakintoša no nemaš licencu neovisno što će računalo raditi i što ostali soft možeš kupiti (zato profi juzeri u recimo filmskoj ind ne koriste hakintoša, licenca + ostale važne licence kao kodeci kojima adobe-sony kontroliraju tržište..) sam medij kao cd će apple/trgovac naplatit recimo 29$ ali se sam os ne prodaje tj licenca za macos. Za win je situacija drugačija jer nije hw, bilo koji pc-kompatibilan pa ni to nije uvjet za licencu nego običan sys-requirements da bi os mogao raditi .. nije stvar licence koja je odvojena od hw-a. ... a to će se spojiti recimo TPM2.0 i zato ms to gura, do 2025te želi sve pripremiti i za sad mu ide po planu (naučili su na xpu kako se ubija os koji radi.. pravno). ... jer soft je vječan, nepoderiv, to vlasnik licence zna, ne želi.. tj stare licence su bile jednokratne, aktiviraš i teoretski vječno imaš pravo, .. ukidanjem prodaje licence i prelaskom na naplatu usluga, mjesečno-godišnje to se mijenja a tad i svrha licence, način-temelj naplate.. ostaje samo pravno kao copyright-autorski, tj vlasnik je i dalje vlasnik (apsolutni) ali više neće 'prodavati' jednokratno soft (tj licence tj pravo na korištenje-jednokratno) nego terminski-ograničeno, mjesečno .. usluga vs 'roba' .. a pošto je to soft i nije fizički ograničen-određen, može biti bilošto tj može lako promijeniti svojstvo iz robe u uslugu, neprimjetno, osim za pravnike .. sva priča o w10 (kao i to da je posljednji win) .. imamo win11, međukorak, pravni (ne zbog potrebe osa nego pravno-legalistički, support-eula itd.. tj uvjeti koje uvodi su uefi-gpt-tpm-secboot.. i tek tad ti uvjeti mogu biti dio eula-e, pošto starije winver nisu imale taj uvjet one to ne mogu uvjetovati-tražiti i samo zato je uveden win11.. međukorak, nije isključeno još poneki ako se prvne službe nečeg sjete.. mada je i dalje win10 posljednji win, mada nije ni deseti tj verzijski broj je iz doba win7-8 s 6.3-6.4 skočio na brojku 10, kao simbol-okruglo.. kao 'posljednji' win. (barem po kriteriju eula-licence i naplate, staro-novo..). Može sutra izaći win20 ili neki treći naziv, imat će eula-uvjete koje odluči ms-vlasnik koji jedini može određivati te uvjete, ne država-zakon koji samo služe kao zaštita ako su vlasnička prava povrijeđena.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.6.2022 8:59 (ihush).
13 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca
BinaryJesus kaže...

Ništa od toga nije legalno. OEM licence se ne mogu preprodavati samo tako.

 

Pogledajte ovoovo na primjer.

 

With the exception of Product Key Cards distributed with Certificates of Authenticity (COA’s), Microsoft does not distribute products keys as standalone products. If you see a listing on an auction site, online classified ad, or other online page advertising product keys, it’s a good indication that these keys are likely stolen or counterfeit.

 

Ovo više manje vrijedi za bilo koji software:

You are authorized to use this software only if you are properly licensed and the software has been properly activated with a genuine product key or by other authorized method

 

Znači da bi software bio legalan mora biti aktiviran u skladu s uvjetima korištenja i nabavljen na način koji određuje proizvođač.

 

EDIT: Postoji Njemački zakon koji dozvoljava preprodaju OEM ključeva u nekim slučajevima, ali samo u Njemačkoj i samo za Njemačku. To je i explicitno navedeno u EULI.

Svaka licenca je genuine ako prolazi Microsoftov aktivacijski sustav. Change my mind...

 

Prodaja korištenih licenci legalna je na području cijele EU. To je ujedno i razlog zašto Microsoft ne radi ništa po pitanju toga, znaju da bi mogli upasti u probleme sa zakonodavstvom EU pa su jednostavno odustali od borbe. Osim toga, Windows im nije više zlatna koka, sada su to cloud usluge koje naplaćuju na mjesečnoj/godišnjoj bazi. Vode se logikom, dajmo im operacijski sustav besplatno, pa će kupit pretplatu na Microsoft 365.

 

https://www.computerworld.com/article/2505356/eu-court-rules-resale-of-used-software-licenses-is-legal----even-online.html

https://www.theregister.com/2002/05/08/selling_oem_windows_copies_you/

https://www.techdirt.com/articles/20120703/11345519566/eu-court-says-yes-you-can-resell-your-software-even-if-software-company-says-you-cant.shtml

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.6.2022 9:03 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca
Marko :D kaže...
..

Svaka licenca je genuine ako prolazi Microsoftov aktivacijski sustav. Change my mind...

 

..

 -točno, jer jedino ms-vlasnik/server može to znati, validirati, ne neki zakon neke države tj ne postoji 'original' key koji bi oni validirali dok postoji recimo fejk novčanica, fejk slika, ...

 

-ako key prolazi validaciju-aktivaciju tad je to 'normalan' (nećemo reći originalan vs pirat-fejk..) key, validan. To pak nema veze s licencom (ima ali...) tj licenca je dozvola za upotrebu pod određenim uvjetima, licenca nije key-aktivacija nego ugovor-uvjet.. odvojeno, mada je pravno spojeno, zato možeš imati valjani-validni key za mso-home i koristiti ga u komercijali tj nemaš licencu jer home licenca to ne dozvoljava, možeš kao voziti auto bez vozačke.. dok te ne uhvate pri čemu je sličnost, vozača policija može uhvatiti na cesti u prometu.. ne može u kućnom dvorištu, kućni korisnik bi tad kao pandan koristio auto u kućnom dvorištu.. tad ne treba licencu, registraciju itd.. tako rade recimo aerodromi, možeš biti farmer s traktorom koji nema reg i ne trebaš vozačku.. sve dok ne izađe na prometnicu-javnu, gdje je nadležna policija... no sličnost se nastavlja, samo lokalna policja-vlast-država može lokalno kontrolirati.. online trgovine mogu biti lokalne, s domene u državi ili eu.. njih se može kontrolirati, izvan baš i ne.. zato se baš ništa ne može pravno s keyem s recimo ebaya, ne može se reći ni da je pirat ili nelegalni izvor, tj može to reći ms ako vlastima-nadležnima da podatke kojem oem partneru je prodao koji key, tj samo legalan-legitiman izvor ima trag.. a problem je što generirani key radi jednako, ista formula, isti rezultat tj prolazi validaciju, odnosno kad bi ms to blacklistao istovremeno bi blokirao i legitimne korisnike i time pokupio tužbe-kazne u milijunskim iznosima dok samim tužbama ne može dobiti te iznose tj može utužiti isključivo cjenu, kazna ide državi-sudu u džep, ne strankama u postupku.. + jurisdikcija tj problem da bi tad ms plaćao kaznu legitimnim juzerima na domaćem teritoriju koji je pod jurisdikcijom domaćih dok ne bi mogao naplatiti izvan recimo u kini-rusiji itd.. i time ima čisti minus-gubitak, neisplativo i zato to ne radi.. nema ni primjera u povijesti (par, newyork i sl..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: Win10 digitalna licenca
Marko :D kaže...

Svaka licenca je genuine ako prolazi Microsoftov aktivacijski sustav. Change my mind...

Nije. MS sustav nema blagog pojma na koji način se došlo do licence, kupio je ja u trgovini, na nekom siteu ili ukrao u firmi, korisniku, svejedno.

Sama aktivacija (iliti, vjerodostojnost licence) ne znači da se do nje došlo legitimnim načinom.

15 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca
Old Iggy kaže...
Marko :D kaže...

Svaka licenca je genuine ako prolazi Microsoftov aktivacijski sustav. Change my mind...

Nije. MS sustav nema blagog pojma na koji način se došlo do licence, kupio je ja u trgovini, na nekom siteu ili ukrao u firmi, korisniku, svejedno.

Sama aktivacija (iliti, vjerodostojnost licence) ne znači da se do nje došlo legitimnim načinom.

 -nije napisao legitimnim načinom, nego genuine.. sitna ali pravno bitna razlika ili semantika, no s pravom ne možemo biti neprecizni.. :)

točno je oboje, no nisu iste riječi-stvari, sama valjanost-validnost licence i način-izvor pribavljanja..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca
Old Iggy kaže...
Marko :D kaže...

Svaka licenca je genuine ako prolazi Microsoftov aktivacijski sustav. Change my mind...

Nije. MS sustav nema blagog pojma na koji način se došlo do licence, kupio je ja u trgovini, na nekom siteu ili ukrao u firmi, korisniku, svejedno.

Sama aktivacija (iliti, vjerodostojnost licence) ne znači da se do nje došlo legitimnim načinom.

Samo licence koje je Microsoft odobrio prolaze proces aktivacije. To da li sam je ja kupio na Jakuševcu za 20 kn ili preko njihovog webshopa nije njihova briga (jer po zakonu EU licenca se može preprodat).

 

Inače, ako ćemo to gledati na tvoj način, ja sam tehnički u prekršaju jer sam prije nekoliko godina kupio Chromecast u jednoj našoj trgovini. Na kutiji uređaja nalaze se logotipovi britanskih streaming servis koji nisu dostupni kod nas. Nadalje, s uređajem je došao strujni adapter za britansko tržište. Google službeno ne prodaje svoje uređaje na našem tržištu, tako da bi to značilo da sam ja u prekršaju jer sam uređaj nabavio iz neslužbenog izvora.

 

Ako je licenca ukradena, oštećeni to uvijek može prijavit to Microsoftu i oni stavit licencu na crnu listu, pa da više ne prolazi aktivaciju.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.6.2022 10:56 (Marko :D).
16 godina
online
Re: Win10 digitalna licenca
Marko :D kaže...
Old Iggy kaže...

Nije. MS sustav nema blagog pojma na koji način se došlo do licence, kupio je ja u trgovini, na nekom siteu ili ukrao u firmi, korisniku, svejedno.

Sama aktivacija (iliti, vjerodostojnost licence) ne znači da se do nje došlo legitimnim načinom.

Samo licence koje je Microsoft odobrio prolaze proces aktivacije. To da li sam je ja kupio na Jakuševcu za 20 kn ili preko njihovog webshopa nije njihova briga (jer po zakonu može se preprodat).

 

Ako je licenca ukradena, oštećeni to uvijek može prijavit to Microsoftu i oni stavit licencu na crnu listu, pa da više ne prolazi aktivaciju.

Proces aktivacije prolazi svaka važeća licenca. Način aktivacije, broja aktiviranja i slično ovisi o nizu stvari.

Oštećeni uopće ne mora znati je li licenca ukradena ili nije, to mu se može pojaviti kao problem mjesecima kasnije.

13 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca
Old Iggy kaže...
Marko :D kaže...
Old Iggy kaže...

Nije. MS sustav nema blagog pojma na koji način se došlo do licence, kupio je ja u trgovini, na nekom siteu ili ukrao u firmi, korisniku, svejedno.

Sama aktivacija (iliti, vjerodostojnost licence) ne znači da se do nje došlo legitimnim načinom.

Samo licence koje je Microsoft odobrio prolaze proces aktivacije. To da li sam je ja kupio na Jakuševcu za 20 kn ili preko njihovog webshopa nije njihova briga (jer po zakonu može se preprodat).

 

Ako je licenca ukradena, oštećeni to uvijek može prijavit to Microsoftu i oni stavit licencu na crnu listu, pa da više ne prolazi aktivaciju.

Proces aktivacije prolazi svaka važeća licenca. Način aktivacije, broja aktiviranja i slično ovisi o nizu stvari.

Oštećeni uopće ne mora znati je li licenca ukradena ili nije, to mu se može pojaviti kao problem mjesecima kasnije.

Na toj osobi je da pohrani ključ na sigurno mjesto i da ga ne dijeli s drugima.

 

Mogu i ja danas izgubiti osobnu iskaznicu, pa ne skužiti narednih 6 mjeseci iliti dok se ne pojavi neki problem. I što ćemo sad?

16 godina
online
Re: Win10 digitalna licenca
Marko :D kaže...
Old Iggy kaže...

Proces aktivacije prolazi svaka važeća licenca. Način aktivacije, broja aktiviranja i slično ovisi o nizu stvari.

Oštećeni uopće ne mora znati je li licenca ukradena ili nije, to mu se može pojaviti kao problem mjesecima kasnije.

Na toj osobi je da pohrani ključ na sigurno mjesto i da ga ne dijeli s drugima.

 

Mogu i ja danas izgubiti osobnu iskaznicu, pa ne skužiti narednih 6 mjeseci iliti dok se ne pojavi neki problem. I što ćemo sad?

Ne shvaćaš baš?

To što si ti nešto prijavio ne znači da ja ako vidim tvoju osobnu u tuđim rukama ne mogu misliti da si to ti. A krađa nije manja "zato jer netko negdje nije zaštitio".

 

To što neki sustav potvrdi licencu ne znači da je ona ispravno nabavljena.

15 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca
Old Iggy kaže...
Marko :D kaže...
Old Iggy kaže...

Proces aktivacije prolazi svaka važeća licenca. Način aktivacije, broja aktiviranja i slično ovisi o nizu stvari.

Oštećeni uopće ne mora znati je li licenca ukradena ili nije, to mu se može pojaviti kao problem mjesecima kasnije.

Na toj osobi je da pohrani ključ na sigurno mjesto i da ga ne dijeli s drugima.

 

Mogu i ja danas izgubiti osobnu iskaznicu, pa ne skužiti narednih 6 mjeseci iliti dok se ne pojavi neki problem. I što ćemo sad?

Ne shvaćaš baš?

To što si ti nešto prijavio ne znači da ja ako vidim tvoju osobnu u tuđim rukama ne mogu misliti da si to ti. A krađa nije manja "zato jer netko negdje nije zaštitio".

 

To što neki sustav potvrdi licencu ne znači da je ona ispravno nabavljena.

 -ti ne shvaćaš, kupac-korisnik je taj koji nema ni jedan mehanizam provjere valjanosti izvora, to ima i radi država.. ne kupac.

-ako aktivator prihvaća key tad je taj key valjani-važeći tj prošao je validaciju .. nije to jedna slika picassa pa da je original ostale fejk, tisuće-milioni keyeva se generiraju formulom i svaki koji zadovoljava seed prolazi, nema zakon-država s tim baš ništa, tj jedini koji o tome nešto može reći je ms. što radi ms? -dozvoljava.

 

edit: .. ili igorkaz-prikaz za publiku, pojednostavljeno-karikirano, bankomat-kartica-pin.. zakon nema baš nikakve veze s pinom moje-tvoje kartice, jel pin važeći ili ne odlučuje 'bankomat'.. ako pogriješiš, zaključa se.. sasvim nešto drguo je ako ljut juzer uzme pajser i dođe do svog novca... tad je provalnik-kazneno djelo, oštećenje tuđe imovine itd.. tj mada je njegov novac to nije legitiman način pribavljanja itd no zakon dolazi u igru tek kad ga kršiš, kad si provalnik (ili pirat..) a juzer-korisnik nema baš ništa kako bi provjerio rad banke, bankomata, utaju poreza ili neku treću malverzaciju u banci-trgovini s kojom kao kupac posluje.. tj marko je tako kupio mirecast .. ima li trgovina ili nema pravo prodaje na našem tržištu nije markov posao-problem nego nadležnih institucija i google-vlasnik ako ima primjedbe će to recimo prijaviti, kao svaki vlasnik koij brine o svom interesu.. tad bi institucije djelovale, do tad ne.. mada je i dalje isti zakon, pitanje kad se primjenjuje, kad se počini djelo, kad djela nema itd..

 

edit2-igrokaz čin drugi.. :))

-npr prodaja cigareta-alkohola i godine-maloljetnici.. znamo da je granica 18 godina, ako trgovac-konobar zatraži identifikaciju (potvrdu starosti osobe) može odbiti uslugu ako nema 18god ili odbije dati ispravu.. mora, ne da može nego mora odbiti u suprotnom kazna.

-može li kupac-korisnik-konzument tražiti isto od npr trgovca? -ne, šbb-kbb, za primjer da maloljetnik radi u trgovini.. kupac nema pravo legitimirati ga.. tj ako poslodavac krši zakon i zapošljava maloljetnika to opet nije stvar kupca, koji može prijaviti nadležnima čak i mora kao savjestan građanin.. no nema nikakav mehanizam provjere, pravni. Jednako tako je za legitimnost neke robe-usluge, ima li trgovac ili nema odgovarajući ugovor s recimo microsoftom? .. plaća li račun za struju-vodu, porez? .. to kupac ne zna niti može znati, to nije posao kupca nego institucija-države-nadležnih.. tj ako kupac-korisnik može do nečega doći tad je to prejudicirano legitimno-dozvoljeno.. tj jedino u tome ne smije kršiti postojeće pozitivne zakone-ograničenja, kao bankomat-razbiti .. sve do čega korisnik može bez 'provale' ili 'prevare' je legitimno-dozvoljeno, ući u kino s kartom, kupiti sladoled.. dok za oružje treba dozvolu-porvrdu kao razlika za neke robe koje su izuzetak od pravila. Jednako je za sav dostupan soft, ako i audio-vizulane sadržaje, filmovi-glazba.. konzumiranje je prejuditivno dozvoljeno-legalno i već plaćeno zamp nametom kao i rtv pristojbom, pravo građana-poreznog obveznika koji to sve plaća, pravo konzumacije.. naravno nema pravo biti distributer (torrent) ili španjolski kafić za sport koji kupuje posebne prijemnjike za pirat-tv.. tj to je tad kršenje zakona, probijanje-hakiranje-piraterija.. djelo je tad upravo to, ne gledanje programa-konzumacija nego to djelo probijanja i kršenja zakona o autorskom pravu itd.

 

.. lako je za fizičke trgovine, npr vidjeti da je osoba maloljetna i prijaviti.. no s online nema ni te mogućnosti + domena-jurisdikcija, možeš prijaviti samo domaće-eu, ne izvan jer institucije nisu nadležne, sud-nalog.. pa ako je nešto izvan eu-a ne možeš ništa, pravno. ,, tj ako neka domaća trgovina, registrirana na domaćem hr trgovačkom sudu nešto radi može se prijaviti, može se provjeriti i ako krše zakon bit će sankcionirani, za nekog iz japana, bangladeša.. ne možeš jer institcije su ograničene granicom države. Kako bi tad netko toerteski provjerio valjanost-legitimnost neke online trgovine? gdje? u kojem registru?.. da sad na cesti vidiš kršenje zakona prijavio bi lokalnoj policiji, nadležnima koji bi dalje logistički odradili posao, što s licencama, što s online...? -ništa, nema, zid.. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.6.2022 11:35 (ihush).
16 godina
online
Re: Win10 digitalna licenca
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
 

To što neki sustav potvrdi licencu ne znači da je ona ispravno nabavljena.

 -ti ne shvaćaš, kupac-korisnik je taj koji nema ni jedan mehanizam provjere valjanosti izvora, to ima i radi država..

Kakve veze država ima s tim?

15 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca

-država? država su institucije, pravna država uključuje i zakon-sud, provođenje.. kakve veze s tim nema država ako govoriš o legalnosti-zakonu? Ne postoji zakon bez države-institucija, osim zakon divljeg zapada :)

 

-zašto svaki automobil u prometu mora imati registracijsku oznaku, čemu služi? .. to je 'država' tj tako se regulira zakon prometa, kazna-kontrola.. to je država a bez oznake na automobilu (reg) bi to bilo otežano-teško-nemoguće.. jer je naprosto prevelik broj vozila, istih-sličnih i pokretljivost.. kao i broj šasije koji služi za kontrolu na teh.pregledu.. a sve to imaš u prometnoj koja je uvjet za korištenje auta u prometu dok ti odvojeno od tog treba i odgovarajuća vozačka-kategorija.. to je sve 'država' ili treba objašnjavati što se pod tim ubraja? .. prvi razred oš to može razumjeti pa možeš i ti ako želiš :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.6.2022 11:39 (ihush).
16 godina
online
Re: Win10 digitalna licenca
ihush kaže...

-država? država su institucije, pravna država uključuje i zakon-sud, provođenje.. kakve veze s tim nema država ako govoriš o legalnosti-zakonu? Ne postoji zakon bez države-institucija, osim zakon divljeg zapada :)

Država postupa po zakonu i po prijavama.

Legalnost licence ne definira država. Ona može provoditi izvid, ali vlasnik licence je taj koji definira pravilnost upotrebe.

15 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca
Old Iggy kaže...
ihush kaže...

-država? država su institucije, pravna država uključuje i zakon-sud, provođenje.. kakve veze s tim nema država ako govoriš o legalnosti-zakonu? Ne postoji zakon bez države-institucija, osim zakon divljeg zapada :)

Država postupa po zakonu i po prijavama.

Legalnost licence ne definira država. Ona može provoditi izvid, ali vlasnik licence je taj koji definira pravilnost upotrebe.

 -točno. ... a kakve ovaj post-odgovor ima veze s prethodnim? tj budi precizan, citiraj ako misliš da mi kažeš nešto novo ili ispravak.. tj provjeri pa vidi da je ovo isto što i ja kažem, slažem se.. itd.

 

edit: ili netočno, početna rečenica, država postupa po zakonu i prijavama.. fali ti ostatak definicije, i po spoznaji, kao i ono što govorim, na svojem području-teritoriju-jurisdikciji.. država to radi unutar jurisdikcije, ne dalje, tad to radi duga država. Eu je nešto kao, recimo država.. no online shop je globalan pojam, može biti u texasu, pekingu-moskvi.. nemaš jurisdikciju i tu država-zakon stane.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.6.2022 11:45 (ihush).
16 godina
online
Re: Win10 digitalna licenca
ihush kaže...
Old Iggy kaže...

Država postupa po zakonu i po prijavama.

Legalnost licence ne definira država. Ona može provoditi izvid, ali vlasnik licence je taj koji definira pravilnost upotrebe.

 -točno. ... a kakve ovaj post-odgovor ima veze s prethodnim? tj budi precizan, citiraj ako misliš da mi kažeš nešto novo ili ispravak.. tj provjeri pa vidi da je ovo isto što i ja kažem, slažem se.. itd.

Ja i govorim samo o jednoj stvari, aktivaciji.

To što je SW aktiviran ne znači da je i legalan.

15 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca
Old Iggy kaže...
ihush kaže...
Old Iggy kaže...

Država postupa po zakonu i po prijavama.

Legalnost licence ne definira država. Ona može provoditi izvid, ali vlasnik licence je taj koji definira pravilnost upotrebe.

 -točno. ... a kakve ovaj post-odgovor ima veze s prethodnim? tj budi precizan, citiraj ako misliš da mi kažeš nešto novo ili ispravak.. tj provjeri pa vidi da je ovo isto što i ja kažem, slažem se.. itd.

Ja i govorim samo o jednoj stvari, aktivaciji.

To što je SW aktiviran ne znači da je i legalan.

 -ne postoji ilegalan-nelegalan soft ili key. tj to bi bio zakonom zabranjen soft.. ne postoji (osim izuzetaka, npr virus..) :)

-brkaš u par-nepar postovima dvije stvari soft i aktivaciju, validnost i legalnost.. a to nisu jedna nego dvije stvari.

 

-ako mi ms server, algoritam dozvoli aktivaciju keya tad je to valjani-važeći key.. ne miješati s legalnošću izvora, valjanosti licence.. tj key nije licenca mada je povezano, kupnja keya nije kupnja klasične robe-usluge no istovremeno i je.. a keyom i aktivacijom se samo potvrđuje da je valjan-validan ili genuine.. ona riječ kojom počinje nesporazum.. to ne znači da je legitiman a to tvrdiš u prvom postu što ispravljam konkretno tj sad i ti već vidiš i tvrdiš isto ... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.6.2022 11:52 (ihush).
16 godina
online
Re: Win10 digitalna licenca
ihush kaže...
Old Iggy kaže...

Ja i govorim samo o jednoj stvari, aktivaciji.

To što je SW aktiviran ne znači da je i legalan.

 -ne postoji ilegalan-nelegalan soft ili key. tj to bi bio zakonom zabranjen soft.. ne postoji (osim izuzetaka, npr virus..) :)

-brkaš u par-nepar postovima dvije stvari soft i aktivaciju, validnost i legalnost.. a to nisu jedna nego dvije stvari.

Što točno brkam?

Ako je neki SW moguće aktivirati, ne znači da se može i koristiti.

15 godina
offline
Re: Win10 digitalna licenca

-a kakve to veze ima ako ja jedem sladoled od čokolade? .. tj pitaš jedno dok drugo staviš u korelaciju.. ako je x+y zašto bi z bio.. postoji poveznica-korelacija, jer sve to je zajedno stvar zakona, autorskih-vlasničkih prava no nije isto, odvojeno, ne miješati. + post iznad bi trebao objasniti sve i link na post u kojem upravo to konkretno ispravljam.. genuine-legitimno. Ne miješam ja, marko, nego ti.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice