Preporuka programa za kompletni backup

poruka: 9
|
čitano: 11.391
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Preporuka programa za kompletni backup

Zanima me postoji li program za izradu kompletnog backup-a, ne samo Windows fileova, nego i korisnikovih programa, drivera, podataka...?

 

I koliko se to isplati raditi, odnosno je li bolje napraviti frišku isntalaciju svakih ne znam, mjesec - dva ili raditi kompletin backup?

ZOTAC: It's Time to Play.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka programa za kompletni backup
DmL kaže...

Zanima me postoji li program za izradu kompletnog backup-a, ne samo Windows fileova, nego i korisnikovih programa, drivera, podataka...?

 

I koliko se to isplati raditi, odnosno je li bolje napraviti frišku isntalaciju svakih ne znam, mjesec - dva ili raditi kompletin backup?

Koji Windows? Za Sedmicu ,ne trebaš ništa. Imaš već integrirani backup kojem se nema šta puno zamjeriti. Isto je i sa Osmicom.

Za sve ostale ,Acronis ( za vlasnike WD diskova postoji besplatna verzija na WD siteu) ,Macrium Reflect ,itd.

 

Ako ti se ne isplati raditi backup ,znači da nemaš vrijednih podataka na PC-u.

 

Inače ,backup se radi ,najbolje ,u dnevnim ili tjednim intervalima ,obavezno na drugi disk ,najbolje eksterni ,koji je nabavljen samo za to.

Ali ,ako se tebi da instalirati Windowse jedamput mjesečno ,samo izvoli!!

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2013 21:37 (kizo2703).
12 godina
neaktivan
offline
Preporuka programa za kompletni backup

Ja ti čisto preporučujem Acronis True Image. Ja ga koristim, i mogu ti reći da je pouzdan. Niej Bog zna što bolji od ostalih backup, tool-ova, ali je po meni jedan od lakših.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Preporuka programa za kompletni backup

Preporučam Notron Ghost posljednju verziju.{#}

Valentin
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Preporuka programa za kompletni backup

-image nije backup.

podatci se backupiraju (prema važnosti), svaki backup-arhiver-imager... može obaviti potrebno, razlika je smao u željama (navikama, potrebama..).

od zipa, rara, windowsovog backupa, pa do specijaliziranih (pametnih) alata kojima se može automatizirati ili samanjiti nepotrebni transfer mrežom, večina backupa itd.

 

-prvo kriterij, pa onda (možda) neki odgovor, uz to da je prosječan juzer najslabija karika lanca ni automatika nije svemoguća ili planirani (pametno predviđen) raspored sys-OS-app-podataka po diskovima-particijama.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Preporuka programa za kompletni backup

u svakom slučaju, ako želiš zameniti redovno rušenje sistema sa backupom, to ti nije loša ideja, ali ćeš se morati truditi da je svaki program update-ovan, uključujući windows, tako da je friško možda bolje

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Preporuka programa za kompletni backup

Koja su bitnije razlika između back up-a i prebacivanja fajlova na usb stick(danas su oni vec preko 30giga)I zasto onda sluzi back up ako se sve moze prebaciti recimo na stick. napravim back up u xp-u na cd,podignem novi win 7 nije mi najjasnije kako se backup implementira u njega da li bi se dobio isti ucinak kao i recimo prebacivanje tih fajlova sa usb-a na win 7 samo jednostavnijim nacinom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka programa za kompletni backup
kaw_liga kaže...

Koja su bitnije razlika između back up-a i prebacivanja fajlova na usb stick(danas su oni vec preko 30giga)I zasto onda sluzi back up ako se sve moze prebaciti recimo na stick. napravim back up u xp-u na cd,podignem novi win 7 nije mi najjasnije kako se backup implementira u njega da li bi se dobio isti ucinak kao i recimo prebacivanje tih fajlova sa usb-a na win 7 samo jednostavnijim nacinom.

Backup programi automatizirano kopiraju fileove ,foldere ili cijele particije (kak podesiš) na drugi disk ili PC bez da ti moraš razmišljati o tome.

Većinom to rade u pozadini ,i jedamput kada podesiš program kako će i kada radit backup ,možeš zaboraviti na njega do trenutka kad ti zatrebaju ti backupirani fileovi.

 

Na XP-u ni ne postoji backup program vrijedan pažnje ,tako da ako seliš fileove sa XP-a na Sedmicu ,upotrijebi Windows Easy Transfer ,napravljen baš za to.

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
15 godina
offline
Re: Preporuka programa za kompletni backup
kaw_liga kaže...

Koja su bitnije razlika između back up-a i prebacivanja fajlova na usb stick(..

 -razlika? Rezervna kopija = backup. Move (nema rezervne kopije) nije backup. Dakle u osnovi definicije je kopija, koja služi ako se kopiran sadržaj (medij) ošteti-izgubi-izbriše... za povrat.

Sve se kvari, ako nemaš kopiju, tad ti podatci nisu važni (ili ćeš na teži način naučiti cijeniti backup) i tad jedino neki recovery možda spasi stvar ali to može koštati financijski i pshihički... ovisno o samim podatcima.

-image nije backup, jer se odnosi na stanje OSa-Aplikacija.. dok se backup odnosi na podatke (bez aplikacija). Mada se termini mogu mixati jer je značenje svlo slično. (bolje ih je ovako razlikovati da se izbejegnu nejasnoće).

-npr logično je backupitrati MyDocuments.. dok se image OSa odnosi na C:\ (Windows-Sys-ProgramFiles...) tj boot. Pošto HDD može imati jednu ili više particija, ili više HDDova, praktično je podatke imati odvojeno od softwarea (OS+App). Ako je OS na C: recimo da su podatci na D: .. (slova su proizvoljna, samo za win juzere razumljivija). Tad nakon installa možeš napraviti image C i redoviti backup D na neki disk-X...  Image updateaš kod bitnijih izmjena (npr SP), dok podatke baskupiraš ovisno o potrebi-želji-količini...

-Podatci su najvažniji i nenadoknadivi, u slučaju problema svaki soft se može nadoknaditi (od clean instala nadalje..) dok podatci ako se izgube..

 

btw:

- USB-flash disk nije pouzdan medij. Može raditi godinama ali može crknuti sveke sekunde. Kad crkne u 99% nema spašavanja. Ali je najpraktičniji kao prijennosni-džepni medij.

- USB-HDD-ext je pouzdaniji medij, u slučaju kvarova postoje šanse za spašavanjem, u pravilu je veći pa i omjer cijene je na njegovoj strani. Kod sporijih USB-flasheva je HDD brži, samo brzi USB flash je brži od HDDa ali je dvostuko skuplji od jeftikaner-sporog. Kod veće količine i redovitog backupa i to su bitni kriteriji.

- CD-DVD-BR su OK ali polako odumiru.

- cloud ... pa sve može biti i na npr gmailu i sl. tad je samo pitanje dostupnosti ili rizika... nije za svako rješenje ali može i to.

itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice