Problem s RAMom, Help!

poruka: 27
|
čitano: 4.597
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Problem s RAMom, Help!

Dakle imam problem s RAM memorijom tocan model je HyperX Predator 2400MHz 2x8gb. Rami rade pojedinacno, te su testirani u oba slota maticne B450M HDV R4.0(dva slota za rame), ali kad se stave skupa odnosno kad se oba ustekaju, ventilatori od kucista se upale zasvitle ali ekran stoji crn ne moze se doc ni do biosa i treperi lampica od ekrana, rgb od grafe se također ne pali...jedan stick je testiran na memtest86 ne izbaciva niti jedan error drugi još nije testiran jer triba dva ipo sata po stiku al virujem da isto nebi izbacio error...probao sam minjat voltazu, MHz sve moguce opcije koje znam, ubaceni drugi rami u oba slota pc se pali radi normalno...unaprijed hvala svima na pomoci.

 
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Problem s RAMom, Help!

Pogledaj jel ti memorija na QVL listi - ako nije a rade pojedinačno... jbg.

Btw. ovu temu bi fakat mogli preimenovati u "Razni ryzen problemi"

6 godina
offline
Re: Problem s RAMom, Help!

Nisu na listi, znači matična ih ne podržaje oba u isto vrime?

9 godina
offline
Problem s RAMom, Help!

Probaj ih krvnički stisnuti na rubovima. Danas (jučer) sam se zezao pola sata s dodavanjem još 2 sticka RAM-a jer ih nisam dovoljno pritisnuo. Izgleda ko da leži dobro, al može još milimetar :D
Ja imam samo s jedne strane onu zakvačku za stick. Ako skužiš da bi moglo još ići na strani suprotnoj od nje obavezno ju otkvači prije stiskanja. 

Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Problem s RAMom, Help!
Atilla kaže...

Dakle imam problem s RAM memorijom tocan model je HyperX Predator 2400MHz 2x8gb. Rami rade pojedinacno, te su testirani u oba slota maticne B450M HDV R4.0(dva slota za rame), ali kad se stave skupa odnosno kad se oba ustekaju, ventilatori od kucista se upale zasvitle ali ekran stoji crn ne moze se doc ni do biosa i treperi lampica od ekrana, rgb od grafe se također ne pali...jedan stick je testiran na memtest86 ne izbaciva niti jedan error drugi još nije testiran jer triba dva ipo sata po stiku al virujem da isto nebi izbacio error...probao sam minjat voltazu, MHz sve moguce opcije koje znam, ubaceni drugi rami u oba slota pc se pali radi normalno...unaprijed hvala svima na pomoci.

 

Da li je ploča na zadnjoj verziji biosa koja je dostupna (10.01)?

 

Da li si probao podesiti timing ručno i da li je opcija pod br.2 aktivna?

 

DRAM Timing Configuration
DRAM Frequency
If [Auto] is selected, the motherboard will detect the memory module(s) inserted and assign the appropriate frequency automatically.

 

AM4 Advance Boot Training
Set TR4 Advance boot training to [Auto] to increase compatibility

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2024 8:10 (UncleJimbo).
6 godina
offline
Re: Problem s RAMom, Help!

Uštekani i ištekani su više od 10 puta, ta opcija isključena

6 godina
offline
Re: Problem s RAMom, Help!

Bio je bios 10.1 pa sam mislia da je mozda do toga vratia na bios 4.1 verziju ista stvar...probao sam auto, sam ih korigira na razne brzine nista...am4 advanced nisam probao, idem sad kod frenda on ima intela i plocu s 4 slota pa cu probat...

9 godina
online
Re: Problem s RAMom, Help!

Jedno malo banalnije pitanje - koliko dugo si čekao boot (navodno mem training zna potrajati)?

15 godina
offline
Re: Problem s RAMom, Help!
Atilla kaže...

.. drugi još nije testiran jer triba dva ipo sata po stiku al virujem da isto nebi izbacio error.....

- za memtest je dovoljno par minuta, tj neispravan ram će brzo prikazati grešku, prvo testiranje ne radiš satima, tek kad ništa drugo nije otkriveno kao uzrok.

- jedna greška=neispravno, i tad prekidaš s testom, pri čemu ne mora biti krivac-kvar u ramu, može mbo, chipset, utor, pregrijavanje, cpu.. tj sve što je povezano s ramom. Ponekad je dovoljno jače-bolje utisnuti, ponekad obrisati kontakte-utor... npr drugi utor je možda do sad bio prazan, time izložen prašini i oksidaciji, loš kontakt u utoru i ako si već 10tak puta izvadio, možda još 2-3 pokušaja, možda nikad..

- za promjenu treba reset biosa, tj kod promjene bitnih-osnovnih komponenti automatika uvjek resetira, to može potrajati, spominje jedan post.. tj ovisi kako koja serija mbo to odrađuje, koliko pokušaja ima autodetekcija prije nego promjeni postavke itd..

-uz isključen fastboot jer on preskače detekciju, tj može biti uključen samo kad nema promjena na hw-u, tj starije serije mbo to lošije hendlaju klasično kao svaki prvi-početak dok sve poslože.

-bios verzija ne bi trebala imati veze s tim kao ni to da nije na listi supportanih modula, tj to bi bio problem gustoće, max kapaciteta koji mbo podržava.. ako je max 16gb tad je to moguć uzrok, tad trebaš starije module rama manje gustoće, veći broj čipova na modulu, npr 8-čipova, ne 2-4.. ili noviji bios koji će upravo to dodati-podržati, a to proizvođač u pravilu ne radi, tj nije to kapacitet nego generacija-gustoća samog modula istog kapaciteta kao 8gb ali nije svejedno koliko čipova je za to potrebno, tj kao i dualchanel mod, to je stvar adresiranja banki ramova-čipova pa se može dogoditi da ne radi ili ako radi da imaš prijavljeno 50% stvarnog kapaciteta jer ne vidi ostalo.. itd. u specifikacijama je to označeno SR: Single rank DIMM, 1Rx4 or 1Rx8 on DIMM i DR: Dual rank DIMM, 2Rx4 or 2Rx8 on DIMM module, različito od tog nije prepoznato... tj to su oni brojevi-slova na svakom ram-modulu, važno kao dizel-benzin razlika.. to je važno, dok je lista supportanih modula sporedna, tj to je lista koja je isprobana u neko vrijeme dok noviji moduli kasnije izašli nisu testirani i možda rade tj ako zadovoljavaju ove uvjete tad moraju raditi, ako su veće gustoće, broj čipova manji izvan navedenog, tad ne radi ili s 50%.. tj stvarnih proizvođača čipa ima par, samsung, hynix.. dok oemi i brandovi samo to zaleme na modul no osnovna pravila su ista, kao gorivo za auto.. ako radi npr kingston memorija tad će raditi i drugi brand istih oznaka-specifikacija neovisno o nazivu branda koji možda nije u testiranoj listi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Problem s RAMom, Help!

Jel opet Amd?

Moj PC  
1 3 hvala 1
8 godina
offline
Problem s RAMom, Help!

ispratio sam razne generacije ryzena, nikad problem s memorijom nisam imao...iako sam cuo da postoji....

 

ako svaki stick za sebe radi neovisno o slotu, problem je dual chanel, sto moze biti i do ploce i do memorije.

 

dali je memorija kit, ili dvije zasebno kupljene plocice? iste karakteristike?

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Problem s RAMom, Help!
miki_the_pirat kaže...

Pogledaj jel ti memorija na QVL listi - ako nije a rade pojedinačno... jbg.

Btw. ovu temu bi fakat mogli preimenovati u "Razni ryzen problemi"

 Očigledno e a odgovori stisni ih krvnički su još boljinhf

15 godina
online
Re: Problem s RAMom, Help!
Damir22 kaže...

ispratio sam razne generacije ryzena, nikad problem s memorijom nisam imao...iako sam cuo da postoji....

 

ako svaki stick za sebe radi neovisno o slotu, problem je dual chanel, sto moze biti i do ploce i do memorije.

 

dali je memorija kit, ili dvije zasebno kupljene plocice? iste karakteristike?

 

Ovo bi mogao biti problem, iako i ne mora biti.

Zašto ovo pišem?

Zato što je kod mog sina u računalu GSkill RAM u konfiguraciji 2x8 GB DDR4.

Jedna pločica je 8 GB 3000 MHz, druga je 8 GB 3200 MHz.

+ jedna pločica ima Micron chipove, druga je Samsung.

Znači, različit takt memorije, različiti proizvođači chipova i opet sve radi.

Obje rade s učitanim XMP profilom na 3000 MHz, znači plug & play, nikakva poriktavanja latencija i bilo kojih drugih postavki.

Neki dan system nadograđen sa R5 5600 umjesto R5 1600 AF na istoj MBO

(Gigabyte B450 Aorus Elite, uz upgrade BIOS-a na zadnju verziju)

i to jednostavno sve radi kako bi i trebalo raditi.

 

 

Kako to, kako to!?

 

Tigar Krezumica
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.1.2024 18:48 (fromcelltohell).
15 godina
online
Re: Problem s RAMom, Help!
Boris grozni kaže...
miki_the_pirat kaže...

Pogledaj jel ti memorija na QVL listi - ako nije a rade pojedinačno... jbg.

Btw. ovu temu bi fakat mogli preimenovati u "Razni ryzen problemi"

 Očigledno e a odgovori stisni ih krvnički su još boljinhf

 Je, trebalo bi promijeniti ime teme jer ima čak jedan post u njoj prije prijedloga 

Tigar Krezumica
6 godina
offline
Problem s RAMom, Help!

Hvala svima na pomoći, ram je ubačen u intel konfiguraciju vrti loop neće da upali komp isto, kod mene je 5600x umisto njega stavljen 5 3600 isti problem, poslao liku poruku od kojeg sam uzea reka da je isa napravit update biosa i da je maticna krepala sto mi nije spomenuo pri kupnji, imao je cpu 5 1400 s plocom koji je navodno testirao i radi, a rame navodno nije testirao...u dogovoru sam s njim da mu ih vratim pa ćemo vidit kako to prođe...još jednom hvala svima.

 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Problem s RAMom, Help!

Da, moze, a ne mora....

 

osobno nisam imao nikad problema, 1600,2200g, 3200g, 5600g, 5600...... tjedno sastavim barem 3 ryzen konfiguracije, najcesce je jedini kriterij cijena, tako da tu nema fancy memorija, fancy ploca (neka b450, a520 najcesce), i sve uvijek radi.

 

S druge strane, tjedno sastavim i par intela, i, problemi su daleko prisutniji. doduse, radi se (opet) o starijim verzijama, 10 ili 12 generacija, gdje je najcesce problem u brzinama memorije, 2133 negdje radi, negdje ne, negdje radi samo 2666, negdje radi 3200.... a najcesce ne radi.

 

Tako da, nebih rekao da je to iskljucivo problem amd platforme, prije ce biti u samoj memoriji....

 

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
9 godina
offline
Problem s RAMom, Help!

Ja nemam problem, al imam čudnu situaciju. Upario sam 2x16 3200 (16 18 18 36) sa 2x8 3200 (18 21 21 39) i upalio XMP 3200.

CPU-Z mi javlja da sve radi na 16 18 18 36. Kaj ne bi trebala matična spustiti postavke na one najslabijeg RAM-a? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem s RAMom, Help!
hudibitek kaže...

Ja nemam problem, al imam čudnu situaciju. Upario sam 2x16 3200 (16 18 18 36) sa 2x8 3200 (18 21 21 39) i upalio XMP 3200.

CPU-Z mi javlja da sve radi na 16 18 18 36. Kaj ne bi trebala matična spustiti postavke na one najslabijeg RAM-a? 

 -da.. ali, svaka komponenta ima industrijski standard odstupanje-toleranciju 10% .. (+5% sigurno, no svi pomalo OCaju, od biosa nadalje, jer svi volje 'jače' benčmark rezultate..)

-tako da to ide.. tj bios-automatika optimalno detektira-postavi, ručno ponekad može malo bolje ali zanemarivo, tj i sam xmp je zanemariv dok su rezultati vidljivi-osjetini samo u benčanju ne u normalnom korištenju i time oc postane besmislen osim u extremnim slučajevima + probrane komponente, koje mogu i više tj ovo je većina-prosjek-standard, dok dobar dio bez problema ide 15-25%.. ovisi o seriji-batchu-yeldu ili (ne)sreći pa do tog da je amd od tog napravio 'biz' prodajući poluispravne cpu s ponekom poluispravnom jezgrom koja se može otključati tj stvar sreće i reklama vs stabilnost rada.. dok su poneki bili 100% ispravni, mamac.. a ponekad npr intel zbog ugovora s oemima mora isporučiti slabiji-jeftiniji cpu kojeg više ne proizvodi prelaskom na novi fab-litografiju i tad im je jeftinije dati jači pod ugovorom i zaključati ga na manje jezgri-clock itd no realno-stabilno može više.. itd itd.. i čak su imali poslovni plan prodavati npr celeron uz moguće otključavanje jezgri plaćanje njima direktno.. no nije zaživjelo i pitanje zakonitosti-tržišta i sl. ..

 

-tj kao što je vidljivo iz ras-cas podataka, prosječan juzer vidi samo clock-hz, kao i reklama koja to ističe, 'brže' dok stvarnu brzinu daje tek sve umnoženo, latencije.. a brži-skuplji ram je onaj koji je u tome svemu brži, ne ako je samo viši clock s povećanim latencijama jer je tad to ekšli isti ram, iste klase-kvalitete no proizvodnja koja je otišla dalje, poboljšana, omogući viši clock dok povećaju latencije tj čip je ono što je ograničeno, one ostale brojke-umnožak i latencije.. a to mora raditi s tolerancijama jer bi inače bio problem složiti bilo koje računalo da uopće pali-radi.. i zato je oc u stara vremena bio popularan pa čak i s nekim smislom, dok je danas više reklama ili navlakuša za naivne kupce ako ne znaju što sve treba gledati da se dobije max rezultat.. + isplativost, kao što je ferrari recimo duplo brži ali je x10 puta skuplji tako i komponente po klasama, mbo nadalje do top serije recimo server ili workstation mbo ili diskovi enterprise serije itd.. i to za sve robe, kao jaja-meso, čarape.. uvjeko postoje klase-kategorije, kvalitetnije koje može i više, robustnije, kao i duže jamstvo koje je s time povezano ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Problem s RAMom, Help!
hudibitek kaže...

Ja nemam problem, al imam čudnu situaciju. Upario sam 2x16 3200 (16 18 18 36) sa 2x8 3200 (18 21 21 39) i upalio XMP 3200.

CPU-Z mi javlja da sve radi na 16 18 18 36. Kaj ne bi trebala matična spustiti postavke na one najslabijeg RAM-a? 

 Overklokao si rame(xmp je prakticki drugi naziv za to, proguglaj skracenicu) zato je tako, da je auto onda da

13 godina
offline
Problem s RAMom, Help!

ovako da se nadovezem na temu ako nije kasno imo sam identican problem s gigabity b450 aurosu pro plocomi tim ramom od Kingston DDR4 predatoromm

ugalvnom imo sam 8gb koje je normalno radilo i reko sebi da uzmem jos 8gb radi s jednim ali s obaa nece tj isto ko i kod tebe

ugalvnom spas sam naso u corsair memoriji koja zamisli cuda radi normalno cak sam je i clocko i radi vec dosta dugo

 

 

Corsair Vengeance LPX, 16GB (2x8GB), DDR4 3200MHz, CL16

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2024 11:03 (redragonNG).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Problem s RAMom, Help!
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2024 11:06 (redragonNG).
 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Problem s RAMom, Help!
hudibitek kaže...

Ja nemam problem, al imam čudnu situaciju. Upario sam 2x16 3200 (16 18 18 36) sa 2x8 3200 (18 21 21 39) i upalio XMP 3200.

CPU-Z mi javlja da sve radi na 16 18 18 36. Kaj ne bi trebala matična spustiti postavke na one najslabijeg RAM-a? 

 Nisam znao da mogu zajedno raditi RAM-ovi različitih latencija...

Ajd, frekvencija im je ista, mislio sam da latencije moraju biti iste...

Nisam ja ništa prčko.
9 godina
offline
Re: Problem s RAMom, Help!
Spiridon kaže...
hudibitek kaže...

Ja nemam problem, al imam čudnu situaciju. Upario sam 2x16 3200 (16 18 18 36) sa 2x8 3200 (18 21 21 39) i upalio XMP 3200.

CPU-Z mi javlja da sve radi na 16 18 18 36. Kaj ne bi trebala matična spustiti postavke na one najslabijeg RAM-a? 

 Nisam znao da mogu zajedno raditi RAM-ovi različitih latencija...

Ajd, frekvencija im je ista, mislio sam da latencije moraju biti iste...

 

Pa o tome pričam. Mislio sam da će se kad uključim XMP ovaj bolji (novi) RAM spustiti (odnosno podići) na latencije koje su bile prije na tom istom XMP-u sa starim RAM-om. Sad ispada da je stari RAM naklokan na latencije novog RAM-a! Di god da sam naletio na tu temu zaključak je bio da se uvijek sve svodi na najmanji zajednički nazivnik. I vidi vraga nikakvih problema a AMD sustav 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2024 16:58 (hudibitek).
9 godina
offline
Re: Problem s RAMom, Help!
Boris grozni kaže...
hudibitek kaže...

Ja nemam problem, al imam čudnu situaciju. Upario sam 2x16 3200 (16 18 18 36) sa 2x8 3200 (18 21 21 39) i upalio XMP 3200.

CPU-Z mi javlja da sve radi na 16 18 18 36. Kaj ne bi trebala matična spustiti postavke na one najslabijeg RAM-a? 

 Overklokao si rame(xmp je prakticki drugi naziv za to, proguglaj skracenicu) zato je tako, da je auto onda da

 Al kaj ne bi očekivao da sad svi rade na 18 21 21 39?

16 godina
offline
Re: Problem s RAMom, Help!
Damir22 kaže...

Da, moze, a ne mora....

 

osobno nisam imao nikad problema, 1600,2200g, 3200g, 5600g, 5600...... tjedno sastavim barem 3 ryzen konfiguracije, najcesce je jedini kriterij cijena, tako da tu nema fancy memorija, fancy ploca (neka b450, a520 najcesce), i sve uvijek radi.

 

S druge strane, tjedno sastavim i par intela, i, problemi su daleko prisutniji. doduse, radi se (opet) o starijim verzijama, 10 ili 12 generacija, gdje je najcesce problem u brzinama memorije, 2133 negdje radi, negdje ne, negdje radi samo 2666, negdje radi 3200.... a najcesce ne radi.

 

Tako da, nebih rekao da je to iskljucivo problem amd platforme, prije ce biti u samoj memoriji....

 

Stari Intel socket 1200, jeftine ili jeftinije kramp(H410)matične ne podržavaju ništa više od 2933mhz ddr4 memorije.Dalje nema smisla komentirat, osim da je dugovječni AM4 socket skoro potopio Intel.

 

Eto kako je to išlo u praksi, napomena to je ta Gigina S2H verzija ali u Intel H410 chipsetu.

 

- i9 ili i7 do 2933mhz ddr4 memorija

 

- i5 ili i3 do 2666mhz ddr4 memorija

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/H410M-S2H-rev-1x#kf

 

Fala Intelu, na drugoj strani ova moja B450 matična(plačena 60$)iz 2018 godine ima podršku za ddr4 memoriju do 3600mhz.

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-S2H-rev-1x/sp#sp

 

redragonNG kaže...

ovako da se nadovezem na temu ako nije kasno imo sam identican problem s gigabity b450 aurosu pro plocomi tim ramom od Kingston DDR4 predatoromm

ugalvnom imo sam 8gb koje je normalno radilo i reko sebi da uzmem jos 8gb radi s jednim ali s obaa nece tj isto ko i kod tebe

ugalvnom spas sam naso u corsair memoriji koja zamisli cuda radi normalno cak sam je i clocko i radi vec dosta dugo

 

 

Corsair Vengeance LPX, 16GB (2x8GB), DDR4 3200MHz, CL16

Corsair ima vrlo visoke standarde za radnu memoriju+rigorozne provjere itd.Osim da eto košta više, s njima ne moš promašit osim ak imaš star proc(AMD, sve ispod Zen2 procova)ili kramp/šrot matičnu koja ne podržava znatno veče brzine radne memorije.

 

Corsair Venegance LPX je Micron ddr4 memorija, 3200 i 3600mhz modeli 2x8 kombinacija.Sve isto je nagurano i u Venegance RGB Pro ili RGB Pro SLmodele istih pakovanja.Venegance RGB RT ili RGB RS isto pakovanje, i to je Micron memorija ali pod drugom verzijom jer su to kak ti novi modeli=realno osim dizajna nema ništa novo. Čista klasika za Corsair, radi bolje kompatibilnosti samo mjenjaju ddr4 hladnjake ili dizajn sa ili bez RGB kombinacije.Vrlo vjerojatno na njima imaš bijelu naljepnicu na kojoj piše "ver 3.34".

 

Ja sam nedavno uzel Venegance RGB Pro SL 2x8gb.Taj model nije na listi moje matične ploče, ali to je potpuno nebitno s obzirom da su na listi Venegance LPX modeli istih tehnikalija.

AMD,........is that Epyc or what?
3 godine
offline
Problem s RAMom, Help!

I moja Intel kramp ploca z370 iz 2017(placena nevjerovatnih 100€) nebi vjerovao evo przi na 4400mhzkramp u cijeloj prici je AMD s nativnom kramp podrškom i nakon svih tih godina ljudi masovno imaju problema s tom kramp platformom!
Kao sto je netko rekao treba ili ovu temu preimenovati ili otvoriti zasebnu AMD temu s opcim problemima

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 20:33 (Boris grozni).
Moj PC  
1 4 hvala 1
8 godina
offline
Problem s RAMom, Help!

kao i sve, i ovo je samo jos jedna tema ciji je veci....

 

tko slaze konfiguracije na redovnoj bazi, zna da se na probleme naleti u obadva tabora, bilo da pricamo o procesoru, bilo da pricamo o grafickoj...

 

dali sam vidio probleme s amd-om? naravno. dali sam vidio probleme sa intelom? isto naravno....

 

sve ostalo spada u statistiku, koliko na cemu, kad, i pod kojim okolnostima.....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice