Problem s diskom

poruka: 13
|
čitano: 2.686
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Problem s diskom

Cudan problem...

 

Dakle, ugasim kompjuter normalno...pola sata kasnije, palim ga - nema boot diska. Rastavim sve, pregledam, upalim - nema boot diska.....

 

Ono - insert system disk...

 

Ok. CTRL+alt+del, udjem u bios, disk uredno prijavljen. Hard reset - nema diska. Save and exit u biosu - disk uredno nadjen, windowsi bootaju.

 

Gasim kompjuter. Palim - opet nema diska. Udjem u bios, save and exit - disk pronadjen, win boota.

 

Krepava li disk, ili mozda ploca? Disk je prastari ssd, nebi me cudilo, ali mi nije jasno, zasto ga kod paljenja/reseta ne nalazi, a onda kad udjem u bios, uredno je prijavljen, i onda nakon save and exit boota sistem najnormalnije. Sve do sljedeceg restarta ili gasenja....

 

Netko nekakvu ideju?

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Problem s diskom
Damir22 kaže...
Netko nekakvu ideju?

Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost, kad upališ OS, napravi dijagnostiku.

Za test možeš probati izvaditi SSD van iz računala, staviti mehanički disk i na njega snimiti OS, ovako budeš odmah eliminirao SSD.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
15 godina
offline
Re: Problem s diskom

cmos-baterija služi pamćenju postavki nakon gašenja, ako se promjeni datum-vrijeme tad je baterija ili jumper na resetu..

-postavke za fastboot i sl. isključi, isključi powersaving state.. ovisi do kojeg ide i oznake .. c/s-broj, smanji.

-ako bios ima opciju uključi-produži vrijeme inicijalizacije diska, provjeri napajanje-kablove-spojeve.. ili novi disk ili mbo jer sve se kvari a kvarovi ne moraju biti 'normalni' (kao osnovno svojstvo da mogu biti različiti-nepredvidljivi). Najsumljiviji je soft-postavka, bios-ili-driver tj upravljanje energijom-isključivanje.. npr pravo gašenje ili speep/hyber (često korsinik ne rzalikuje jer izgleda isto).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Problem s diskom

Dakle, ovo je jedna od onih cudnih situacija koju ne razumijem....

 

Pokusao sam sve apsolutno, i sve pokazuje da je sve ispravno. No, svaki reset ili gasenje - insert sistem disk. Ulazak u bios, sejvanje, reset - disk pronadjen, sve radi.

 

Pronasao sam u windows updateu neki FAIL, kao pokusao je updateati net framework, pa nije uspio..... uglavnom, ponovio sam instalaciju tog apdejta, nakon toga sve radi najnormalnije, zasada...

 

I dalje ne razumijem kakve veze ima net frame s bootanjem sistema, niti zasto pomaze ulazak i izlazak iz biosa, ali hajde....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Problem s diskom

Meni crkaje CMOS baterija (nikako da je promijenim) i imam sličnu situaciju kad nestane struje/izbaci osigurač/flipnem prekidač na napajanju... probaj prvo to... msm da je CR2032 (ima je i na kioscima za kupiti).

13 godina
offline
Re: Problem s diskom
Damir22 kaže...

I dalje ne razumijem kakve veze ima net frame s bootanjem sistema, niti zasto pomaze ulazak i izlazak iz biosa, ali hajde....

Moguće je da se računalo nije ni ugasilo kako treba pa od tuda i problemi sa pokretanjem.

Zapamti, računala su čudne biljke i s njima je sve moguće i ništa te ne treba čuditi, kod dijagnostike je sve sumnjivo i često je

krivac ono što nema nikakve logike da bude, govorim iz iskustva.

ps. isto predlažem zamjenu baterije na ploči jer to je jedno od najjeftinijih ulaganja, oznaka je CR2032 kako kaže kolega.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.8.2020 21:57 (Valentin17).
8 godina
offline
Problem s diskom

Inace, lako bih pronasao krivca (bio on kriv ili ne), ali ja sam ugasio kompjuter....otisao do sobe, vratio se za par minuta, upalio ga - i evo problema...

 

Nakon sto je proradio, radio je par sati normalno, mucio sam ga preko svake granice, i onda opet, jedno od paljenja  -nema diska....

 

Nakon puno mozganja (citaj lupanja i psovanja), skuzio sam gdje je problem.... BIOS, ali ne baterija, vec gigabyte dual bios, iz nekog razloga je odlucila prepisati zadnju verziju, i sa drugog cipa povuci staru verziju biosa, s kojim je ploca i dosla, uglavnom, ponovni apdejt biosa na zadnju verziju je rijesio problem....

 

Mozda je kakva oc postavka izazvala tu trenutnu nestabilnost i rusenje sistema, pa se prilikom reboota bios prepisao i resetirao, tko ce ga znati.....

 

To me podsjetilo na davne godine, prve x2 amd procesore i gigabyte ploce s dual biosom, gdje je jedan model redovito krepavao nakon par sati-dana, 4 puta sam reklamirao plocu, isti problem, bios se pobrka, kopira iz backupa, i onda zakolje cijelu plocu, i bez hot swap biosa si je mogao baciti u smece..... i sjetio se da sam rekao da vise nikad necu gigabyte plocu uzeti, ali sta ti je covjek, stari, zaboravlja.... 

Children Shouldnt Play with Dead Things
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.8.2020 22:31 (Damir22).
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Problem s diskom
tajo1960 kaže...

Najgorih muka i problema u životu sam imao baš sa tom firmom...

Primjer?

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Problem s diskom

Da ne otvaram novu temu pokusat cu ovdje. Stavio sam novi Hard Disk u racunalo i nakon toga freeza u boot-u. Ez debug led se upali i tako racunalno stoji. Stavio sam drugi Hard Disk i on radi.Znam da je do Hard Diska. Pa da pitam jel netko zna dali je moguce popraviti Hardi disk?  

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.8.2020 14:25 (TheNiZziP11).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Problem s diskom
TheNiZziP11 kaže...

Da ne otvaram novu temu pokusat cu ovdje. Stavio sam novi Hard Disk u racunalo i nakon toga freeza u boot-u. Ez debug led se upali i tako racunalno stoji. Stavio sam drugi Hard Disk i on radi.Znam da je do Hard Diska. Pa da pitam jel netko zna dali je moguce popraviti Hardi disk?  

 Nema baš popravljanja hard-diska. Jedino se može izvuć podatke, ali i to je upitno, ovisi koliko disk radi ili ne radi. U svakom slučaju, kako god da ga uspiješ (ako uspiješ) osposobit, to nije pouzdan disk i nije preporučljivo koristiti ga za išta.

Live long and prosper.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s diskom

Samo me zanimalo dal je moguce kako upaliti pc kad je on unutra. Pokusao sam prvo upaliti pc i staviti njega posebno i sa CMD i ostala sranja ali nije ga prepoznalno. Ali nakon sta resetiram PC jednostavno freeza. Pa mislio ako ima netko nekakvu ideju sta sad. Baciti ili se moze kako "srediti" to jest da ga windows prepozna pa da ga probam formatirati ili nesto. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.8.2020 14:56 (TheNiZziP11).
15 godina
offline
Re: Problem s diskom

to se ne radi iz 'normalnog' windowsa.. tj ne trebaš za to gui-os, dovoljno je bios+boot (bilo koji boot medij, npr win-install fdd-cd-stikić..) i na njemu su potrebni alati za npr formatiranje diska.

-prvo mora proći bios-inicijalizaciju.. i ispis u postu, tu već ovisi o tipu problema-kvaru što možeš ili ne možeš. Ako ne može proći bios, tad ne možeš ništa s tim diskom osim u servis-spašavanje podataka ako su važni ili smeće..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s diskom

Ma nis nema gore mene samo zanimalo dali moguce ovako kako da se pokrene pc.. Hvala na pomoci

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice