AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.074.102
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
* * *

 Sleapstriming ?Ti pričaš još o Windows xp?Koristio sam i to za vrijeme XP, a od Vista na dalje koristim Sysprep, ili ti Windows imaging, i nikakvih ama baš nikakvih problema nikad nisam imao, instalirao sam sa svojim wim image-ima na tisuće različitih računala valjda u zadnjih 13 god..

 

Ako radiš kloniranje windowsa/diska, e onda imaš probleme koje si ti naveo, ako to probaš na drugi PC staviti, treba znat šta radiš..

Nisi me razumio. radiš u firmi gdje trebaš da instaliraš do sutra 20-tak računara. Skoro pa isti. Da i još u vremenu XP-a ili ajmo reći ne znam ni ja šta je bilo poslije 7-ca. I ljudi hoće i Microsoft office i Adobe paket i Autodesk (dakle sve je to 10 puta skuplje od samog računra) ali šef kaže.. "samo ti piratiziraj".. I tko će raditi 20-tak paralelnih instalacija.

I onda se radio taj Sleapstriming.. inače je dobar i danas za nešto ali da.. Sysprep je bolji.. I kao što rekoh dođe do datih problema. Desilo se driveri od Nvdije u ATI-jevoj konfiguraciji.

To je iskustvo iz informatičke firme.. ja imam svoj način. Sad pripremim iz desktopa instalaciju (ako znam da trebam "čistiti" računar) pokrenem.. "uništim" disk.. ponovo ga premapiram.
Zavisi kako šta hoće. Ali generalno Plug'n'Play sklapanje konfi je za mene danas alfa i omega. 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa naravno da je Plug'n'Play alfa i omega kod sastavljanja hrpetine kompova u nekoj firmi. Overclock o kojem se prica na forumu je za neciju dušu, a ne da se ustedi na vremenu ili nesto. Tak je nebitno koji je smisao, ako to netko radi iz gusta.. Uostalom ono kae Fanu ili tko vec pricao, ako potrosis silne tisuce na novu komponentu, naravno da ces htjet da radi optimalno, a optimalno cesto nije out of the box. Zasto, zato sto ljudi iz AMDa ili Intela ne znaju koji ce cooler korisnik stavit na CPU pa je algoritam za boost neka sredina izmedju onog korisnika koji vrti proc na stock cooleru i onog koji ce ga uparit s coolerom od 500+kn.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 15:32 (The_Fichek).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...
Envy kaže...
The_Fichek kaže...

Pa i radi sve plug n play s Ryzenima, ali zasto nebi radilo bolje ako moze? Kondenzatori i ostale el. komponente su itekako izdrzljive na OC komponentama, a i opcenito (pogledaj npr. napajanja i jamstva na njih). Puno se tog promjenilo od 8800 GTX do danas. Puno se tog promjenilo i u odnosu na prije par godina, pogledaj VRM neke jeftine B550 ploce danas i usporedi s VRM na B350. Pogledaj kucista koje vise nisu mikrovalne, nego imas mali milijon istih s dobrim propuhom, makar imala stakla i RGB. Da, grijanje i hladjenje je opcenito lose, ali komp nije nuklearni pogon i vecina komponenti ti ne predje 80 stupnjeva sto je vise nego u granicama svih komponenti u kompu. Btw. pouzdat se u Win10 da sve radi po defaultu je malo cudnovato misljenje za nekog ko je 12 godina na forumu, ali ok, svako ima svoje.

Ovo je prije svega moje kućište:


Dakle kućište, kao jedan monoblok, ogromno, i vrijedno strahopoštovanja. Industrijski dizajn. SVE ali baš sve komponente se mogu promjeniti bez ikakvog šarafanja i ne postoje šarafi osim samog ključa koji otvara stranicu kućišta, a ključ kao ključ se može kopirati tako da ima i u BIOS-u opcija da ako je kućište nekim čudom otvoreno neće podići OS. Sva sreća nije Apple politika pa doslovce mogu koju hoću komponentu da ubacim. 

Tako da izgled kartice, kaljeno staklo te RGB svjetlice ja ne je*em.
U kućištu je 1,4 kW 92% Platinum napajnje (vjerojatno Delta proizvođač)

Osim tog. Chieftec ima dobra kućišta (i napajanja) i Lian Li.. sve ostalo ti je provanje magle. Znam ljude koji kupuju Seasonic, Antec napajanja to ništa nije drugo no Delta ili neka slična OEM kompanija. Znači ovo ti govorim kalo lik koji je ploču (AMD+ATI) imao na radnosm stolu BEZ kućišta i koja NIJE uzemljena (!!!) preko godinu dana i nikada ali nikada ako nisam promjenio jedno 7 stotina memorija, nisam uspio da dotjeram AMD da radi na 800 MHz sva 4 modula. 2 i nekako ali 4 -nikako.

Grijanje u smislu paljenja pa na nekoj idealnoj temperaturu (ne mora biti 80°C nego može biti i recimo 40°C) je loše za komponente, dakle u smislu paljenja ujutru, gašenja navečer. Idealno bi bilo da PC radi non-stop.

Win 10 sve po defaultu radi (u 98% sklopljenih INTEL konfiguracija, za ona 2% AMD-a vjerojatno i to radi) pod uslovom da u Windowsima imaju driveri za mrežnu, to je prvo što pogledam kada mi se novi Windozi instaliraju pa onda idem da brišem Windows.OLD (nema ga više ali opet ostane oko 12 GB). Vidim nema već dva tjedna novih Windoza, mora da su momci iz MS-a na godišnjem.

12 Godina samo na forumu. A da ne govorim da je forum kasnio debelo za drugim forumima (u smislu launča).. Dakle vjerovao ili ne iz Beta verzije 7-ce u Alfa verziju 8-ce i do dan danas sam na beti (Insider) Windoza i sve radi kako treba.. ne vidim problem.

 

The_Fichek kaže...

Fora je sto je danas jako lako clockat CPU, otprilike sat vremena posla, ako znas koja je granica procesora. Max. 2-3 sata ako nemas pojma o nicem. Jednom kad namjestis, sejvas profil i toe to. Nije to vise neki sport, veci je sport pisanje po forumu.

Veliš lako danas: svega sat vremena ako znaš, ako ne znaš 2-3 sata.

Pa u moje vrijeme to je trajalo 2-3 minute. Samo promjeniš Jumpere (mostove) na ploči. Ako nemaš BSoD PC će ti raditi. Moglo se i bez otvaranja kućišta.. u Biosu se digne sabirnica za koji MHz * Faktor množitelja i eto te umjesto 2 GHz na 2,2.. gratiš. Naravno može i jedno i drugo. U Bugu je bio članak pod nazovom: "Nešto za ništa" i to su bila zlatna doba OC-a ali sada natezati ionako nategnute komponente (koje su ionako skupe kao Golf III) radi tih 5-FPS-ova. Tko voli nek izvoli. Radim to i ja - ali za novac.

Ali kao što rekoh, lijepo je da mladi imaju taj entuzijazam... ja lično volim da imam 3080 i da se igram na 720p i da mi se ventilatori ni ne okreću, jer je za mene 3080 čisti ćef a i na neki način zalog za budućnost.

Uređivano: Sleapstriming je jedno vrijeme bio popularan. Podesiš sve za Jedan PC i onda samo na drugi disk takvu instalaciju kopiraš sa DVD-a na CD. Ja rekao šefu, nemoj to da radimo, mislim možemo ako su identični PC-i bili ali ako je išta promjenjeno doći će do problema... i došlo je kada su ljudi počeli da zovu i vraćaj ponovo na servis pa onda fino nanova instalaciju radi.

Ok, imas super kuciste iz tog nekog svog vremena, ali vecina ljudi prije 2010 su imali kante od kucista sa 10 ladica za diskove ispred ventilatora. Naglasak u mom postu nije bio RGB i staklo, nego propuh. Iako je danas RGB popularan, puno je veci broj kucista s dobrim airflowom nego prije 10 godina. Sad ce se opet neko uhvatit onih CM kucista s 200mm ventilatorima. Pricam opcenito. Ustvari nije tolka fora ni u airflowu, koliko tome da je manja restrikcija zraka u kucistu.

 

Kad ti je komp u mirovanju on nije na 0 stupnjeva, nego recimo na 20. Tako da delta s 20 na 40 kod paljenja i nije strasna. Mozda sam u krivu, ali imam osjecaj da su danasnji kondenzatori i el. komponente nesto kvalitetnije nego prije 10 godina, pogotovo kod jeftinijih maticnih i napajanja. Pogledaj malo vijek trajanja tih komponenti, pogledaj kakve kondenzatore npr. Asrock stavlja u budget maticne..

 

Win10 je tolko dobar za npr. Ryzene da je tamo neki momak trebao izmislit Ryzen balanced plan.. ali to je rjeseno sve s updejtovima. Dobro je dok ima updejtova da. Mozda je problem bio i u komunikaciji izmedju AMD i Microsofta, nebitno ajd.

 

Koja got da kompanija bila iza Seasonica, rade dobro posao, makar mislim da je to i dalje Seasonic jer su oni ustvari OEM za druge. Da ne rade dobro posao padali bi na testovima i nebi bili tolko hvaljeni. Kolko cesto danas cujes da se nekom skurilo napajanje, a kolko je to cesto bilo prije 10+ godina..

 

Nisam clockao prije tolko puno godina ko ti, neam pojma kak je to islo. Danas realno nemas sta clockat da, ali ko voli moze, nije ni 2-3 sata tak puno u odnosu kolko ce netko imati taj procesor i maticnu. Naravno da je druga stvar, ako radis u servisu ili di vec, onda bi i ja takvo sto naplacivao..

 

Nisam znao za Sleapstriming, zanimljivo.

Nije to kućište koje je zanimljivo u svom nekom vremenu bilo. To je isto aktuelno kućište iz P920 Lenovo radne stanice.. (isto je i P900 do P920 vjerojatno će biti isto i na P930).

Airflow je vrhunski odrađen, na 3 zasebna segmenta. Isti princip koriste i Rack serveri i Z stanice od HP-a a i Appleov rende za sir.

Mislio sam palit i gasit računar daleko je pogubnije (koji procenti - nije bitno) nego ga ostaviti upljen do kraja živaota. Logično da je ugašen račuanar na sobnoj temperaturi.

Da, crkvala su napajnja prije 10+ godina daleko više, ali ja sam jedno silovao od 400W koje je povuklo 855W i čekao sam šta će kad puknuti (brat i ja se izmaknuli) - i ništa.. mamu mu njegovu. Eno ga sada okreće Jagnajd.. Zelenu i Crnu spojio i napravio poseban taster. Sa istosmjernom strujom baš se možeš igrati ako želiš.
Jednom sam namjerno da vidim šta će se desiti sa 220[V] na 110[V] povukao onaj crveni taster.. uhhhh.. kako je puklo k'o bomba. Ali otišao je samo osigurač (malen) 1cm i providan je i košta 10 lipa. Ali je gruhnulo i sjevnulo. A probao sam i gore stvari.. jedna od njih je stavljanje od 0 do 1 Mlion promjenljivi otpronik na Sony Trintron CRT monitor.... dotakneš ga samo prstom: slika pozeleni :-D

Samo sam lupao marke tipa Seasonic, Antec i sl.. a znam da OEM-i prave bolje. Recimo Galaxy nije pravio svoje grafičke nego je radio Nvidiji FE izdanja.. navodnu su sada vrhunske grafulje.. bila je negdje vijest.

Ajde dosta smo se raspričali u ovoj AMD Ryzen temi.. da ne oftopičarimo.. sorry kolege. 

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma slobodno pisi, ima moderatora, ako su igdje aktivni onda je to na ovoj temi.. Spomenes vamo tamo Ryzen i nisi offtopic :)

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Envy kaže...
ivicask kaže...
* * *

 Sleapstriming ?Ti pričaš još o Windows xp?Koristio sam i to za vrijeme XP, a od Vista na dalje koristim Sysprep, ili ti Windows imaging, i nikakvih ama baš nikakvih problema nikad nisam imao, instalirao sam sa svojim wim image-ima na tisuće različitih računala valjda u zadnjih 13 god..

 

Ako radiš kloniranje windowsa/diska, e onda imaš probleme koje si ti naveo, ako to probaš na drugi PC staviti, treba znat šta radiš..

Nisi me razumio. radiš u firmi gdje trebaš da instaliraš do sutra 20-tak računara. Skoro pa isti. Da i još u vremenu XP-a ili ajmo reći ne znam ni ja šta je bilo poslije 7-ca. I ljudi hoće i Microsoft office i Adobe paket i Autodesk (dakle sve je to 10 puta skuplje od samog računra) ali šef kaže.. "samo ti piratiziraj".. I tko će raditi 20-tak paralelnih instalacija.

I onda se radio taj Sleapstriming.. inače je dobar i danas za nešto ali da.. Sysprep je bolji.. I kao što rekoh dođe do datih problema. Desilo se driveri od Nvdije u ATI-jevoj konfiguraciji.

To je iskustvo iz informatičke firme.. ja imam svoj način. Sad pripremim iz desktopa instalaciju (ako znam da trebam "čistiti" računar) pokrenem.. "uništim" disk.. ponovo ga premapiram.
Zavisi kako šta hoće. Ali generalno Plug'n'Play sklapanje konfi je za mene danas alfa i omega. 

 Zato drivere ne stavljaš u IMAGE, ja koristim ogromnu bazu driver-a od nekih 500GB sve se automatski instalira preko WDS servera.(PXE-mreža)

 

Sa time sam tipa instalirao full PC, office, domena, antivursni, razni programi na 100 računala u školi različitih, u jednom danu :p

 

Work smarter, not harder.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 19:05 (ivicask).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Envy kaže...
ivicask kaže...
Envy kaže...
ivicask kaže...
* * *

 Sleapstriming ?Ti pričaš još o Windows xp?Koristio sam i to za vrijeme XP, a od Vista na dalje koristim Sysprep, ili ti Windows imaging, i nikakvih ama baš nikakvih problema nikad nisam imao, instalirao sam sa svojim wim image-ima na tisuće različitih računala valjda u zadnjih 13 god..

 

Ako radiš kloniranje windowsa/diska, e onda imaš probleme koje si ti naveo, ako to probaš na drugi PC staviti, treba znat šta radiš..

Nisi me razumio. radiš u firmi gdje trebaš da instaliraš do sutra 20-tak računara. Skoro pa isti. Da i još u vremenu XP-a ili ajmo reći ne znam ni ja šta je bilo poslije 7-ca. I ljudi hoće i Microsoft office i Adobe paket i Autodesk (dakle sve je to 10 puta skuplje od samog računra) ali šef kaže.. "samo ti piratiziraj".. I tko će raditi 20-tak paralelnih instalacija.

I onda se radio taj Sleapstriming.. inače je dobar i danas za nešto ali da.. Sysprep je bolji.. I kao što rekoh dođe do datih problema. Desilo se driveri od Nvdije u ATI-jevoj konfiguraciji.

To je iskustvo iz informatičke firme.. ja imam svoj način. Sad pripremim iz desktopa instalaciju (ako znam da trebam "čistiti" računar) pokrenem.. "uništim" disk.. ponovo ga premapiram.
Zavisi kako šta hoće. Ali generalno Plug'n'Play sklapanje konfi je za mene danas alfa i omega. 

 Zato drivere ne stavljaš u IMAGE, ja koristim ogomnu bazu driver od nekih 500GB sve se automatski instalira preko WDS servera.(PXE-mreža)

 

Sa time sam tipa instalirao full PC, office, domena, antivursni, razni programi na 100 računala u školi različitih, u jednom danu :p

Ne znam.. ajde doći na Discord da pročatamo (tamo smo svi). Ovo sklapanje konfi, i ovi tkzv. uopćeni informatički poslovi sve su to dodatna djelatnost.. klime su glavne. A u informatici mreže, sad moram još učiti i Phyton tj. automatizaciju neku + Cloud.. pun kufer samo da se ispalim iz ove brdovite Bosne. Ajde stvarno da ne offtopičarimo.

PS: Ryzen (umalo da zaboravim).
 

 Kako mislis okretat tu janjad ako pobjegnes iz Bosne, ta napojna od 400W ce ti kupit prasinu 

Ako budes isao javi mi se, rado cu otkupiti tu napojnu "za janjad" 

 

Da ne bude ni off-T

Imam Gigabyte X470 aorus ultra gaming plocu koja ima dva utora za PCIe SSD, jedan ispod graficke i drugi malo nize na ploci. 

Na stranici su navedene sljedece specifikacije:

 

  1. 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 3.0 x4/x2* SSD support) (M2A_SOCKET)
    * Actual bandwidth may vary by CPU.
  2. 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 PCIe 2.0 x4/x2 SSD support) (M2B_SOCKET)
  3. 6 x SATA 6Gb/s connectors
  4. Support for RAID 0, RAID 1, and RAID 10

 

Ovaj drugi slot je PCIe 2.0 dok je prvi koji se nalazi odmah ispod graficke 3.0. 

 

Plan je ubosti Kingston PCIe A2000 SSD ali sam malo zbunjen u koji utor ga ubost. Ako stavim u donji 2.0 onda nisam siguran da ce podrzavati punu brzinu jer mislim da je 2.0 do max 1800 MB/s. A ako stavim u gornji slot nisam siguran da li ce uzimati propusnost od graficke??

 

Ima li tko iskustva kakva, u temi SSD nisam bas dobio neku veliku pomoc. 

U manualu od ploce ima samo kako pravilno spojiti PCIe SSD i konfiguracija RAID-a. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 16:14 (Dr. Vicko).
 
0 0 hvala 0
13 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

@Envy. Koja je kompatibilnost thinkstation kućišta, napajanja i ploče sa klasičnim atx standardom? Te kištre su mrak dizajnom, kvalitetom i logikom građe

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Dr. Vicko kaže...
Envy kaže...
* * *

 

 Kako mislis okretat tu janjad ako pobjegnes iz Bosne, ta napojna od 400W ce ti kupit prasinu 


* * *

Napojna je tvoja. Sutra ako budem išao do grada. Imam ih toliko da sam im na kraju samo čupao ventilatore stavljao 100 omske otpronike i onda sve to otkupljivačima starog otpada davao.
Mislim da imam negdje još par komada. Dakle spojiš običnom žicom Crnu i Zelenu (to je start bez matične) i onda na Crnoj i Žutoj žici na MOLEX konektoru imaš +12 V (na toliko rade ispravljači da ih kupiš od 100 KM) za jagnjad.. a na Crvenoj i Crnoj žici imaš +5 V. Ako ćeš kontra smijer da ti se jagnje ili prase ili kokoš okreće onda samo obrneš žice (jer je istosmjerna struja). Odvojit ću sutra jednu za tebe pošto sada imam sastanak neki preko Zooma. Nadam se da imaš negdje najpojno kablo. Eh dalje ako imaš onaj obruč od veš mašina on ti može poslužiti kao vitlo.. i onda remen jedan ti treba.

Vjeruj ja sam toliko toga podjelio da sada kada mi zatreba SATA kablo ja ga nemam... Ali napojnih imam.

Gdje si rambox da vidiš kako se pravo koriste markeri. 

PS: Eiii.. možeš ju koristiti i za Ryzen procesore.. čuo sam sada da troše malo. (umalo da zaboravim).

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dax-lax kaže...

@Envy. Koja je kompatibilnost thinkstation kućišta, napajanja i ploče sa klasičnim atx standardom? Te kištre su mrak dizajnom, kvalitetom i logikom građe

ATX specifikacija je stantad. A kućište je rađeno po ATX standardu. Tako i u Thinkstation kućištima.. samo ova kod mene je ogromna (2 socketna) + izvučeni su mnogi konektori tako da ako ubacuješ diskove ili nešto samo ga gurneš. Sve da li ubacivao karticu koja zauzima 2 ili 3 utora nema šarafa. Samo neke plastike koje se preklapaju.

A imam jednu S20 i jednu S30 (koju sam posudio, ali znam da mi neće nikada vratiti lik pa sam se pomirio da sam mu poklonio).

Sad radim na jednoj S20 ona ima zadnji Xeeon X5690 (6/12) sa 24 GB RAM-a, ali vjeruj da vrijedi radi napojune od 650[W] isto mislim Gold ili Platinum vrijedi je uzeti polovnu.

PS: Može se i Ryzen instalirati.. izbačiš tu OEM Lenovo ploču i ubaciš neku za Ryzen. (umalo da ne zaboravih napisati).

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Dr. Vicko kaže...
Envy kaže...
ivicask kaže...
Envy kaže...
ivicask kaže...
* * *

 Sleapstriming ?Ti pričaš još o Windows xp?Koristio sam i to za vrijeme XP, a od Vista na dalje koristim Sysprep, ili ti Windows imaging, i nikakvih ama baš nikakvih problema nikad nisam imao, instalirao sam sa svojim wim image-ima na tisuće različitih računala valjda u zadnjih 13 god..

 

Ako radiš kloniranje windowsa/diska, e onda imaš probleme koje si ti naveo, ako to probaš na drugi PC staviti, treba znat šta radiš..

Nisi me razumio. radiš u firmi gdje trebaš da instaliraš do sutra 20-tak računara. Skoro pa isti. Da i još u vremenu XP-a ili ajmo reći ne znam ni ja šta je bilo poslije 7-ca. I ljudi hoće i Microsoft office i Adobe paket i Autodesk (dakle sve je to 10 puta skuplje od samog računra) ali šef kaže.. "samo ti piratiziraj".. I tko će raditi 20-tak paralelnih instalacija.

I onda se radio taj Sleapstriming.. inače je dobar i danas za nešto ali da.. Sysprep je bolji.. I kao što rekoh dođe do datih problema. Desilo se driveri od Nvdije u ATI-jevoj konfiguraciji.

To je iskustvo iz informatičke firme.. ja imam svoj način. Sad pripremim iz desktopa instalaciju (ako znam da trebam "čistiti" računar) pokrenem.. "uništim" disk.. ponovo ga premapiram.
Zavisi kako šta hoće. Ali generalno Plug'n'Play sklapanje konfi je za mene danas alfa i omega. 

 Zato drivere ne stavljaš u IMAGE, ja koristim ogomnu bazu driver od nekih 500GB sve se automatski instalira preko WDS servera.(PXE-mreža)

 

Sa time sam tipa instalirao full PC, office, domena, antivursni, razni programi na 100 računala u školi različitih, u jednom danu :p

Ne znam.. ajde doći na Discord da pročatamo (tamo smo svi). Ovo sklapanje konfi, i ovi tkzv. uopćeni informatički poslovi sve su to dodatna djelatnost.. klime su glavne. A u informatici mreže, sad moram još učiti i Phyton tj. automatizaciju neku + Cloud.. pun kufer samo da se ispalim iz ove brdovite Bosne. Ajde stvarno da ne offtopičarimo.

PS: Ryzen (umalo da zaboravim).
 

 Kako mislis okretat tu janjad ako pobjegnes iz Bosne, ta napojna od 400W ce ti kupit prasinu 

Ako budes isao javi mi se, rado cu otkupiti tu napojnu "za janjad" 

 

Da ne bude ni off-T

Imam Gigabyte X470 aorus ultra gaming plocu koja ima dva utora za PCIe SSD, jedan ispod graficke i drugi malo nize na ploci. 

Na stranici su navedene sljedece specifikacije:

 

  1. 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 3.0 x4/x2* SSD support) (M2A_SOCKET)
    * Actual bandwidth may vary by CPU.
  2. 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 PCIe 2.0 x4/x2 SSD support) (M2B_SOCKET)
  3. 6 x SATA 6Gb/s connectors
  4. Support for RAID 0, RAID 1, and RAID 10

 

Ovaj drugi slot je PCIe 2.0 dok je prvi koji se nalazi odmah ispod graficke 3.0. 

 

Plan je ubosti Kingston PCIe A2000 SSD ali sam malo zbunjen u koji utor ga ubost. Ako stavim u donji 2.0 onda nisam siguran da ce podrzavati punu brzinu jer mislim da je 2.0 do max 1800 MB/s. A ako stavim u gornji slot nisam siguran da li ce uzimati propusnost od graficke??

 

Ima li tko iskustva kakva, u temi SSD nisam bas dobio neku veliku pomoc. 

U manualu od ploce ima samo kako pravilno spojiti PCIe SSD i konfiguracija RAID-a. 

 Imam istu matičnu i u donji slot sam stavio adata nvme 500gb SX8200PNP i sve radi normalno.

Adata+ Adata+
Evo+970+gornji+slot Evo+970+gornji+slot
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 18:50 (Dragone).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
Envy kaže...
The_Fichek kaže...

Pa i radi sve plug n play s Ryzenima, ali zasto nebi radilo bolje ako moze? Kondenzatori i ostale el. komponente su itekako izdrzljive na OC komponentama, a i opcenito (pogledaj npr. napajanja i jamstva na njih). Puno se tog promjenilo od 8800 GTX do danas. Puno se tog promjenilo i u odnosu na prije par godina, pogledaj VRM neke jeftine B550 ploce danas i usporedi s VRM na B350. Pogledaj kucista koje vise nisu mikrovalne, nego imas mali milijon istih s dobrim propuhom, makar imala stakla i RGB. Da, grijanje i hladjenje je opcenito lose, ali komp nije nuklearni pogon i vecina komponenti ti ne predje 80 stupnjeva sto je vise nego u granicama svih komponenti u kompu. Btw. pouzdat se u Win10 da sve radi po defaultu je malo cudnovato misljenje za nekog ko je 12 godina na forumu, ali ok, svako ima svoje.

Ovo je prije svega moje kućište:


Dakle kućište, kao jedan monoblok, ogromno, i vrijedno strahopoštovanja. Industrijski dizajn. SVE ali baš sve komponente se mogu promjeniti bez ikakvog šarafanja i ne postoje šarafi osim samog ključa koji otvara stranicu kućišta, a ključ kao ključ se može kopirati tako da ima i u BIOS-u opcija da ako je kućište nekim čudom otvoreno neće podići OS. Sva sreća nije Apple politika pa doslovce mogu koju hoću komponentu da ubacim. 

Tako da izgled kartice, kaljeno staklo te RGB svjetlice ja ne je*em.
U kućištu je 1,4 kW 92% Platinum napajnje (vjerojatno Delta proizvođač)

Osim tog. Chieftec ima dobra kućišta (i napajanja) i Lian Li.. sve ostalo ti je provanje magle. Znam ljude koji kupuju Seasonic, Antec napajanja to ništa nije drugo no Delta ili neka slična OEM kompanija. Znači ovo ti govorim kalo lik koji je ploču (AMD+ATI) imao na radnosm stolu BEZ kućišta i koja NIJE uzemljena (!!!) preko godinu dana i nikada ali nikada ako nisam promjenio jedno 7 stotina memorija, nisam uspio da dotjeram AMD da radi na 800 MHz sva 4 modula. 2 i nekako ali 4 -nikako.

Grijanje u smislu paljenja pa na nekoj idealnoj temperaturu (ne mora biti 80°C nego može biti i recimo 40°C) je loše za komponente, dakle u smislu paljenja ujutru, gašenja navečer. Idealno bi bilo da PC radi non-stop.

Win 10 sve po defaultu radi (u 98% sklopljenih INTEL konfiguracija, za ona 2% AMD-a vjerojatno i to radi) pod uslovom da u Windowsima imaju driveri za mrežnu, to je prvo što pogledam kada mi se novi Windozi instaliraju pa onda idem da brišem Windows.OLD (nema ga više ali opet ostane oko 12 GB). Vidim nema već dva tjedna novih Windoza, mora da su momci iz MS-a na godišnjem.

12 Godina samo na forumu. A da ne govorim da je forum kasnio debelo za drugim forumima (u smislu launča).. Dakle vjerovao ili ne iz Beta verzije 7-ce u Alfa verziju 8-ce i do dan danas sam na beti (Insider) Windoza i sve radi kako treba.. ne vidim problem.

 

The_Fichek kaže...

Fora je sto je danas jako lako clockat CPU, otprilike sat vremena posla, ako znas koja je granica procesora. Max. 2-3 sata ako nemas pojma o nicem. Jednom kad namjestis, sejvas profil i toe to. Nije to vise neki sport, veci je sport pisanje po forumu.

Veliš lako danas: svega sat vremena ako znaš, ako ne znaš 2-3 sata.

Pa u moje vrijeme to je trajalo 2-3 minute. Samo promjeniš Jumpere (mostove) na ploči. Ako nemaš BSoD PC će ti raditi. Moglo se i bez otvaranja kućišta.. u Biosu se digne sabirnica za koji MHz * Faktor množitelja i eto te umjesto 2 GHz na 2,2.. gratiš. Naravno može i jedno i drugo. U Bugu je bio članak pod nazovom: "Nešto za ništa" i to su bila zlatna doba OC-a ali sada natezati ionako nategnute komponente (koje su ionako skupe kao Golf III) radi tih 5-FPS-ova. Tko voli nek izvoli. Radim to i ja - ali za novac.

Ali kao što rekoh, lijepo je da mladi imaju taj entuzijazam... ja lično volim da imam 3080 i da se igram na 720p i da mi se ventilatori ni ne okreću, jer je za mene 3080 čisti ćef a i na neki način zalog za budućnost.

Uređivano:Sleapstriming je jedno vrijeme bio popularan. Podesiš sve za Jedan PC i onda samo na drugi disk takvu instalaciju kopiraš sa DVD-a na CD. Ja rekao šefu, nemoj to da radimo, mislim možemo ako su identični PC-i bili ali ako je išta promjenjeno doći će do problema... i došlo je kada su ljudi počeli da zovu i vraćaj ponovo na servis pa onda fino nanova instalaciju radi.

 Sleapstriming ?Ti pričaš još o Windows xp?Koristio sam i to za vrijeme XP, a od Vista na dalje koristim Sysprep, ili ti Windows imaging, i nikakvih ama baš nikakvih problema nikad nisam imao, instalirao sam sa svojim wim image-ima na tisuće različitih računala valjda u zadnjih 13 god..

 

Ako radiš kloniranje windowsa/diska, e onda imaš probleme koje si ti naveo, ako to probaš na drugi PC staviti, treba znat šta radiš..

 To je neš kao nLite gdje ubaciš drivere u win.iso, vrijeme WIN XP-a.Radio to.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

zar se doista ovdje ljudi ko pura dreku cude sto netko ide OCat komponente i jos onda ide srat po tom cijelom procesu?

 

jebote forum, nema ovo tu smisla nikakvog - samo se sere bezveze

najbolje biti na overclock.net gdje nitko ne ulijece sa "plug'n'play" debilnim izjavama, vec ljudi pomazu jedni drugima - kontam da tko god uleti sa pcekspert foruma ovdje se samo slatko nasmije i nikad ne vrati..

 

 

ovo sto si napisao ne da nije "jedini" ispravan nacin sklapanja konfiguracija, vec je debilan i to ocekujem od mog starog koji se uopce ne razumije u racunala da tako napravi:

Envy kaže...

Brete znači misli si mi pročitao. To je moj jedini ispravan način spajanja konfiguracije.

Htio sam napisati tamo u temi o sklapanju konfiguracija da nema bolje (i dan danas tvrdim a inapisat ću i tamo) u ovom svijetu tj. svijetu Windowsa 10, znači ovo dobro podebljate: ja to zovem Plug'n'Play sklapanje konfe: 

1. Zašarafi ploču, ubodi CPU, RAM i SSD i zatvori kućište.
2. Pustiti neka Win sve drivere pokupi (ako treba i 101 puta resetujte Update - i ne gasite ga) i to je to.

Ljudi moji, nemojte i dalje živjeti u svijetu Win XP-a.

Hint: neki dan za koje znam da je lik stručnjak ali i nije po nekim stvarima. Traži meni CD od ploče za čipset? Ja gledam u njegai ne mogu da vjerujem.

Savjet: Kakvo vražije kupovanje OC komponenti tipa grafička i sl.. to su već nategnute komponente a takva grafička ne ode jer ste je vi još dotekli nego zašto što je palite i gasite: čitajte: kondezatori se hlade i griju, hlade i griju. Groblje i AMD-ovih grafička i Nvidijinih ploča i onih 8800 GTX sam viđao sada za 10 kuna ljudi prodaju.

 

znaci netko tko je kupio RAM >2666MHz, radit ce mu na defaultnih 2133MHz i imat ce znatno nize performanse jer nije enejblan XMP

 

da windowsi instaliraju drivere? da nema bolje nego da mi windows instalira nekoliko mjeseci (ili cak godina) stare drivere - pogotovo super kad je rijec o driverima za graficku

 

 

necu ni komentirati da su "OC komponente" (sto god OC komponente znacile), "nategnute komponente" - samo se brukas (ako vec ne trolas do jaja)

 

nisu racunala za tebe

kupi si tablet i bolje nemoj davati nikakve savjete nikome u vezi racunala

 

btw isto sam matori (prvo racunalo imam od 1996) kao i ti - samo nisam zaostao u 90ima kao i ti kad je rijec o racunalima

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 19:03 (Fanu).
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zaboravio su mu reć za motorić brisača ili štogod koristiš za okretanje. Osobno koristim motor od vešmašine i 3 remenice od vešmašine. To mi daje redukciju oko 50 puta i jako je dobro za mene. A reverziranje je riješeno grebenastom sklopkom. 0 1 2 
Fanu  ja sam primjetio da se jako puno ljudi ne može ili ne želi prilagodit napretku tehnologije. PBO 2 je napredak, koliko god to zvučalo "cringe" ili bezveze, tako je. I tu se može potrošit dosta sati. Opet, koliko para... za MBO, CPU i RAM. Nadalje, novi R 5xxx vole 4 sticka memorije, kada govorimo o gamingu. 4X 3200 CL14 daje dosta, onome kome treba, nešto znači i želi se ku*čit. Govori se o jednostavnosti, par klikova... To je dosadno. Tko želi OC, može satima uživat. Tko ne, opet će radit out of the box. Dalje, temperature do 80 stupnjeva... Neki se zgražaju. Ryzen nije Bulldozer ili Piledriver da mu je 60 stupnjeva top. Što ga držiš hladnijeg, to je on bolji, ali i na 80 CPU radi sasvim uredno i ništa mu ne bude. Laptopi, pogotovo Intel, također rade na TDP limitu i temperaturama kada se to od njih očekuje. AMD ima bug, problem, štogod, da u idleu procesori rade na većem taktu, naponu i temperaturi i to je za zapitat se. Kad se procesor gazi, 80 stupnjeva, pogotovo što više idemo na manji proces, je sasvim u redu. Ima još stvari, ali ne isplati se pisat niti pitat jer moj tata je jači od tvog tate, ti si siromašni šmrkavac, ja sam elita ekipa napada sa svih strana tak da je najbolje maknut se.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 19:15 (cvaja997).
15 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Envy bogohuli. Isto ko da kockaru ide govorit da se kladi na sigurno. Pregazilo ga vrijeme.

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Envy kaže...
dax-lax kaže...

@Envy. Koja je kompatibilnost thinkstation kućišta, napajanja i ploče sa klasičnim atx standardom? Te kištre su mrak dizajnom, kvalitetom i logikom građe

ATX specifikacija je stantad. A kućište je rađeno po ATX standardu. Tako i u Thinkstation kućištima.. samo ova kod mene je ogromna (2 socketna) + izvučeni su mnogi konektori tako da ako ubacuješ diskove ili nešto samo ga gurneš. Sve da li ubacivao karticu koja zauzima 2 ili 3 utora nema šarafa. Samo neke plastike koje se preklapaju.

A imam jednu S20 i jednu S30 (koju sam posudio, ali znam da mi neće nikada vratiti lik pa sam se pomirio da sam mu poklonio).

Sad radim na jednoj S20 ona ima zadnji Xeeon X5690 (6/12) sa 24 GB RAM-a, ali vjeruj da vrijedi radi napojune od 650[W] isto mislim Gold ili Platinum vrijedi je uzeti polovnu.

PS: Može se i Ryzen instalirati.. izbačiš tu OEM Lenovo ploču i ubaciš neku za Ryzen. (umalo da ne zaboravih napisati).

 Gdje da potražim neko kućište iz p serije (kao ono na tvojoj slici)? Ako je to uopće moguće naći za rashod

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

zar se doista ovdje ljudi ko pura dreku cude sto netko ide OCat komponente i jos onda ide srat po tom cijelom procesu?

 

jebote forum, nema ovo tu smisla nikakvog - samo se sere bezveze

najbolje biti na overclock.net gdje nitko ne ulijece sa "plug'n'play" debilnim izjavama, vec ljudi pomazu jedni drugima - kontam da tko god uleti sa pcekspert foruma ovdje se samo slatko nasmije i nikad ne vrati..

 

 

ovo sto si napisao ne da nije "jedini" ispravan nacin sklapanja konfiguracija, vec je debilan i to ocekujem od mog starog koji se uopce ne razumije u racunala da tako napravi:

Envy kaže...

Brete znači misli si mi pročitao. To je moj jedini ispravan način spajanja konfiguracije.

Htio sam napisati tamo u temi o sklapanju konfiguracija da nema bolje (i dan danas tvrdim a inapisat ću i tamo) u ovom svijetu tj. svijetu Windowsa 10, znači ovo dobro podebljate: ja to zovem Plug'n'Play sklapanje konfe: 

1. Zašarafi ploču, ubodi CPU, RAM i SSD i zatvori kućište.
2. Pustiti neka Win sve drivere pokupi (ako treba i 101 puta resetujte Update - i ne gasite ga) i to je to.

Ljudi moji, nemojte i dalje živjeti u svijetu Win XP-a.

Hint: neki dan za koje znam da je lik stručnjak ali i nije po nekim stvarima. Traži meni CD od ploče za čipset? Ja gledam u njegai ne mogu da vjerujem.

Savjet: Kakvo vražije kupovanje OC komponenti tipa grafička i sl.. to su već nategnute komponente a takva grafička ne ode jer ste je vi još dotekli nego zašto što je palite i gasite: čitajte: kondezatori se hlade i griju, hlade i griju. Groblje i AMD-ovih grafička i Nvidijinih ploča i onih 8800 GTX sam viđao sada za 10 kuna ljudi prodaju.

 

znaci netko tko je kupio RAM >2666MHz, radit ce mu na defaultnih 2133MHz i imat ce znatno nize performanse jer nije enejblan XMP

 

da windowsi instaliraju drivere? da nema bolje nego da mi windows instalira nekoliko mjeseci (ili cak godina) stare drivere - pogotovo super kad je rijec o driverima za graficku

 

 

necu ni komentirati da su "OC komponente" (sto god OC komponente znacile), "nategnute komponente" - samo se brukas (ako vec ne trolas do jaja)

 

nisu racunala za tebe

kupi si tablet i bolje nemoj davati nikakve savjete nikome u vezi racunala

 

btw isto sam matori (prvo racunalo imam od 1996) kao i ti - samo nisam zaostao u 90ima kao i ti kad je rijec o racunalima

 Dobro je @Envy napisao jesu nategnute ove nove gen komponente nisu to vremena ref R9 290 947mhz OC na 1350mhz il FX 8320 3.5ghz Oc na 5ghz sve maltene OC od +50%, ovo sad kad klokneš postaje nestabilno sad radi ko doksa poslje restarta neradi tj ruši se.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Rusi se zato sto je ryzen vec OCan po defaultu do nekih krajnjih granica - po tom pitanju je OC postao nepotreban danas

ali zato se mogu tweakati druge opcije, tipa smanjivati voltaze za svaku jezgru individualno i mjenjati thermal limiti kako bi cpu duze drzao boost vrijednosti

 

ali ocito su ljudi ovdje alergicni na bilo kakvo tweakanje tako da nema smisla ulaziti u te rasprave

 

btw memoriju na nvidiji mozes bez problema dignuti za 1ghz, core clockove potegnuti preko 2ghz (nove amd grafe se slicno dobro ocaju)

rami se ocaju po 500+mhz

 

tako da ne znam o cemu pricas

 

komponente su danas kvalitetnije no ikad - pogotovo napajanja i maticne

Vecina issuea dolazi od strane softvera

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 20:03 (Fanu).
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

prckao po curve optimizeru i sad imam nesto vece rezultate

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

prckao po curve optimizeru i sad imam nesto vece rezultate

 Pazi se, meni se u load ne ruši makar mu vadim živce, al zato kad gledam youtube se reboota PC sa curve optimizer, sjebali su nešto pa prenisko spušta voltažu na nižim frkvama..Svi biosi barem za b550 strix su povučeni jedno 3-4 verzije unutrag,a urpavo kako ovo pišem izašli novi BIOSi

 

Version 1602 Beta Version
2021/01/06 20.14 MBytes

ROG STRIX B550-E GAMING BIOS 1602
"Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.1.9.0.
Before running the BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (SB550EG.CAP) using BIOSRenamer"

 

Možda su popravili...

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

zar se doista ovdje ljudi ko pura dreku cude sto netko ide OCat komponente i jos onda ide srat po tom cijelom procesu?

 

jebote forum, nema ovo tu smisla nikakvog - samo se sere bezveze

najbolje biti na overclock.net gdje nitko ne ulijece sa "plug'n'play" debilnim izjavama, vec ljudi pomazu jedni drugima - kontam da tko god uleti sa pcekspert foruma ovdje se samo slatko nasmije i nikad ne vrati..

 

 

ovo sto si napisao ne da nije "jedini" ispravan nacin sklapanja konfiguracija, vec je debilan i to ocekujem od mog starog koji se uopce ne razumije u racunala da tako napravi:

Envy kaže...

Brete znači misli si mi pročitao. To je moj jedini ispravan način spajanja konfiguracije.

Htio sam napisati tamo u temi o sklapanju konfiguracija da nema bolje (i dan danas tvrdim a inapisat ću i tamo) u ovom svijetu tj. svijetu Windowsa 10, znači ovo dobro podebljate: ja to zovem Plug'n'Play sklapanje konfe: 

1. Zašarafi ploču, ubodi CPU, RAM i SSD i zatvori kućište.
2. Pustiti neka Win sve drivere pokupi (ako treba i 101 puta resetujte Update - i ne gasite ga) i to je to.

Ljudi moji, nemojte i dalje živjeti u svijetu Win XP-a.

Hint: neki dan za koje znam da je lik stručnjak ali i nije po nekim stvarima. Traži meni CD od ploče za čipset? Ja gledam u njegai ne mogu da vjerujem.

Savjet: Kakvo vražije kupovanje OC komponenti tipa grafička i sl.. to su već nategnute komponente a takva grafička ne ode jer ste je vi još dotekli nego zašto što je palite i gasite: čitajte: kondezatori se hlade i griju, hlade i griju. Groblje i AMD-ovih grafička i Nvidijinih ploča i onih 8800 GTX sam viđao sada za 10 kuna ljudi prodaju.

 

znaci netko tko je kupio RAM >2666MHz, radit ce mu na defaultnih 2133MHz i imat ce znatno nize performanse jer nije enejblan XMP

 

da windowsi instaliraju drivere? da nema bolje nego da mi windows instalira nekoliko mjeseci (ili cak godina) stare drivere - pogotovo super kad je rijec o driverima za graficku

 

 

necu ni komentirati da su "OC komponente" (sto god OC komponente znacile), "nategnute komponente" - samo se brukas (ako vec ne trolas do jaja)

 

nisu racunala za tebe

kupi si tablet i bolje nemoj davati nikakve savjete nikome u vezi racunala

 

btw isto sam matori (prvo racunalo imam od 1996) kao i ti - samo nisam zaostao u 90ima kao i ti kad je rijec o racunalima

Nemoj džaba.. kada nisi u pravu može stadion ljudi kao ti doći. 1995. je bio rat u BiH ja krao struju sa trafo stranice (165 Volti je do mene dolazilo) imao za TV, Video rekorder i za sijalicu od auta... ali tada imao sam i najbolji Machintosh dobio od organizacije Ship To Bosnia (švedska humantirana organizacija) sa instaliranim photoshopom i svim pratećim programima znači bio je to pojam za Švedsku a o BiH da i ne govorim... Dakle molio sam boga, da li će nekada upaliti taj računar ili neće. Neki program za crtranje mi se činio kao sada MSFS2020+CP2077 ali na steroidima.

Ne mogu ti ovdje objašnjavati zašto nisi u pravu, ja sam samo htio citirati kolegu nixassa koji radi u firmi koja ima sedmocifren broj servera. Nešto sasvim drugo je štelovanje posebnim "pacijentima", kao prije koji mjesec Adrenalin Drivere.

Jesam li zaostao ili nisam u 90-tima. Ne znam.. U Insider programu sam trenutno u MS-u i samo Insiderske Windoze vozim. I ništa nije falilo čak ni nekom OBD čitaču za koje trebaju magijoničarski driveri.

Neki dan popravljao Toshibu pa kada nisam skrenuo sa pameti. Toshiba ovo toshiba ono... više bloatwera nego svi Samsung telefoni zajedno.. bog-te-vidio instalacija windoza 20H1 pa onda nadogradnaj na 20H2 ili kako se već zove 3 he*ena dana je trajala.. ali poslije.. Toshiba pušta 8K i 4K@60 FPS video.. Vražiji Intelov Core i5 ne znam ni ja koje generacije... mislim druge i integruša.. kod mene samo ?!?!?!? u glavi.

Nekakvi upitnici.. (uvijek) SM BUS kontroler.. par restarta.. uključćio opciju Updataj i NON-MS proizvode Toshiba k'o zmaj. Lik 200 kuna. A meni sve bilo ovako.. dok pišem ovako na forumu ja laganini popravljam... Toshiba bloatware ne postoji.. WHQL driveri a li kne vjeruje a niti ja kako mu je laptop proradio.

A na MSI maloj ploči (i dan danas radi u jednoj firmi za fisklanu kasu i robno knjigovosdtvo) i AMD-ov procero.. ma to nije ni uz pomoć magije moglo raditi na 4 modula na koliko već 800 MHz memorije.

Otvori slobodno temu tamo.. kvotaj ovo moje.. pa reci konkretno šta ti se ne sviđa pa te se ko ljudi pobijemo (u pozitivnom smislu naravno).

Ah sada da li sam zaostao u nekim stvarima ajmo reći da jesam.. kod mene na FB Cover slika mora biti 851x315px ide u PNG i hoću full pixel kontrolu ako ćeš taj primjer. 
 

cvaja997 kaže...

Zaboravio su mu reć za motorić brisača ili štogod koristiš za okretanje. Osobno koristim motor od vešmašine i 3 remenice od vešmašine. To mi daje redukciju oko 50 puta i jako je dobro za mene. A reverziranje je riješeno grebenastom sklopkom. 0 1 2 
Fanu  ja sam primjetio da se jako puno ljudi ne može ili ne želi prilagodit napretku tehnologije. PBO 2 je napredak, koliko god to zvučalo "cringe" ili bezveze, tako je. I tu se može potrošit dosta sati. Opet, koliko para... za MBO, CPU i RAM. Nadalje, novi R 5xxx vole 4 sticka memorije, kada govorimo o gamingu. 4X 3200 CL14 daje dosta, onome kome treba, nešto znači i želi se ku*čit. Govori se o jednostavnosti, par klikova... To je dosadno. Tko želi OC, može satima uživat. Tko ne, opet će radit out of the box. Dalje, temperature do 80 stupnjeva... Neki se zgražaju. Ryzen nije Bulldozer ili Piledriver da mu je 60 stupnjeva top. Što ga držiš hladnijeg, to je on bolji, ali i na 80 CPU radi sasvim uredno i ništa mu ne bude. Laptopi, pogotovo Intel, također rade na TDP limitu i temperaturama kada se to od njih očekuje. AMD ima bug, problem, štogod, da u idleu procesori rade na većem taktu, naponu i temperaturi i to je za zapitat se. Kad se procesor gazi, 80 stupnjeva, pogotovo što više idemo na manji proces, je sasvim u redu. Ima još stvari, ali ne isplati se pisat niti pitat jer moj tata je jači od tvog tate, ti si siromašni šmrkavac, ja sam elita ekipa napada sa svih strana tak da je najbolje maknut se.

Samo dopunjaji..  ali neka moderatori prebace nam tamo u samogradnju ili nešto slično. Tko zna malo elektrotehnike i kirhofove zakone može od napajanja svašta napraviti, osim što su gubitci jako veliki. To si ti nešto komplikovano uradio.. slikat ću ja sutra (kod mene sve sutra) pa da vidiš kako je jednostavno.

 

dery kaže...

Envy bogohuli. Isto ko da kockaru ide govorit da se kladi na sigurno. Pregazilo ga vrijeme.

Navukli su me kolega kao u paukovu mrežu a rekao sam neću u Ryzen temu više. (imam ja neki PC i sa AMD-om A1 je u pitanju, služi svojoj svrsi).
 

dax-lax kaže...
* * *

 Gdje da potražim neko kućište iz p serije (kao ono na tvojoj slici)? Ako je to uopće moguće naći za rashod

Nigdje, barem ne P9x0 i P7x0. Ja imam lika iz USA koji bi odmah zgrabio ga a i nekoliko njih po Evropi. Kažem ti, tu samo napojna od 1,4 kW vrijedi para. Išao sam maksuz u Cirih u Lenovo store nazvao ih ranije da mi izlože P seriju, a HP nije imao svoju Z seriju.... Vidi na eBayu jedino ako tu kupnju opravdavaš kao kućište + napojna + BD snimač.
Imaš i sada Lenovo Workstation sa Ryzenom on je P630 možda ili P620 otiđi tamo na stranicu ali je kućište da li sada od P5x0 ili P7x0 nisam siguran.


U međuvremenu nabavio sam stari Mac Pro i još jedan mi treba mi zbog ovoga:

 

 

Hoću ispred hodnika gdje se sjedi gdje je cipelarnik.
  

mirzet1976 kaže...
* * *

 Dobro je @Envy napisao jesu nategnute ove nove gen komponente nisu to vremena ref R9 290 947mhz OC na 1350mhz il FX 8320 3.5ghz Oc na 5ghz sve maltene OC od +50%, ovo sad kad klokneš postaje nestabilno sad radi ko doksa poslje restarta neradi tj ruši se.

Najsavremeniji proces na planeti tj. litografija i još uvijek se ne zna zašto iz serije jedan CPU ide na lupam 3.0 GHz a drugi na 3.1 GHz.

Ajde  svima. Nadam ste da ste ok, malo prije je opet bio potres.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

prckao po curve optimizeru i sad imam nesto vece rezultate

 Da al SC nizak, ako 5800X nemože našimati da boosta na 5ghz makar za SC ebiga. 

 

https://valid.x86.fr/gxrlvp

 

Beta bios 1602 vozim ga sad, isto ko i 1601.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 20:58 (mirzet1976).
5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Bravo za AMD. Nadam se jeftinom Intelu u 11. seriji :D

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Možda bude bundel RTX3080 + Intel 11700k za 999$

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kad smo kod bundela, svako tolko dodje neki oglas 3700X + dobra AM4 maticna za 3000 ili manje kn. Moj favorit trenutno na njuski je: https://www.njuskalo.hr/procesori/ryzen-7-3700x-asus-tuf-gaming-x570-plus-wi-fi-oglas-33298604 Ne poznam covjeka.

 

Inace, meni je interesantno da u HR ducanima nikad nema bundela, a one Asus, MSI i druge akcije kojih redovno ima u EU ducanima nikad nista u hrvatskim :(

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 1:10 (The_Fichek).
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

To je lijepo za vidjet. Laptopi nisu loši, ali deal vendora sa Intelom i mindset kupaca bude izlječilo jedino vrijeme. S tim da je Intel u nekim stvarima još uvijek bolji. A zapeo je sa tehnologijom. Ako prebrode probleme, teško bude bolje za AMD, bez obzira koliko bili jači u bliskoj budućnosti u performansama. Server dealovi su druge stvari koje koštaju. Tu nema igre. Iako su trenutno sa najnovijim Epyc procesorima najbolji na svijetu. Fantazija za gledat napredak od 1. do 3. generacije. Ako ćemo vjerovat leakovima, koje budimo iskreni, nebi vidjeli da nisu tak dobri. Bilo je isto i sa 1. i 2. te sad 3. generacijom i Threadripperima. U svakom slučaju lijepo za vidjet. GPU segment su trebali zapostavit dok ne riješe dealove sa Sony-em i MS-om. Kartice su u raw perf u rangu zelenih, ali zeleni nude više. Većinom za manju cijenu. Tko želi najbolje za gaming, trenutno je izbor jasan. Crveno i zeleno. Intel mora isporučit obećano sa raketom da ostanu konkurentni. Inače ćemo svi opet plaćat sulude cifre, ovaj put umjesto 4/8 za 6/12 procesore. Već sad su deep penetration BDSM fisting. Neka malo, treba nešto zaradit za dalje i borbu jer bude pakleno.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Kad smo kod bundela, svako tolko dodje neki oglas 3700X + dobra AM4 maticna za 3000 ili manje kn. Moj favorit trenutno na njuski je: https://www.njuskalo.hr/procesori/ryzen-7-3700x-asus-tuf-gaming-x570-plus-wi-fi-oglas-33298604 Ne poznam covjeka.

 

Inace, meni je interesantno da u HR ducanima nikad nema bundela, a one Asus, MSI i druge akcije kojih redovno ima u EU ducanima nikad nista u hrvatskim :(

 

https://www.adm.hr/adm-bundle-intel-i7-i7-10700kf-msi-z490-gaming-plus-1x16gb-3000-gskill-aegis-fre/68336/product/

 

https://www.adm.hr/amd-bundle-ryzen-3600-tray-promo-ii-b450-tomahawk-max-ddr4-16gb-patriot-viper-32/68374/product/

 

https://www.adm.hr/amd-bundle-ryzen-5600x-promo-b550-tomahawk-ddr4-16gb-patriot-viper-3200mhz-wrait/68349/product/

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
The_Fichek kaže...

Kad smo kod bundela, svako tolko dodje neki oglas 3700X + dobra AM4 maticna za 3000 ili manje kn. Moj favorit trenutno na njuski je: https://www.njuskalo.hr/procesori/ryzen-7-3700x-asus-tuf-gaming-x570-plus-wi-fi-oglas-33298604 Ne poznam covjeka.

 

Inace, meni je interesantno da u HR ducanima nikad nema bundela, a one Asus, MSI i druge akcije kojih redovno ima u EU ducanima nikad nista u hrvatskim :(

 

https://www.adm.hr/adm-bundle-intel-i7-i7-10700kf-msi-z490-gaming-plus-1x16gb-3000-gskill-aegis-fre/68336/product/

 

https://www.adm.hr/amd-bundle-ryzen-3600-tray-promo-ii-b450-tomahawk-max-ddr4-16gb-patriot-viper-32/68374/product/

 

https://www.adm.hr/amd-bundle-ryzen-5600x-promo-b550-tomahawk-ddr4-16gb-patriot-viper-3200mhz-wrait/68349/product/

Jos kad skuze da je smisao bundle-a da mu cijena bude niza od zbroja pojedinacnih cijena stvari u bundle-u 

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

Jos kad skuze da je smisao bundle-a da mu cijena bude niza od zbroja pojedinacnih cijena stvari u bundle-u 

Baš, prošli mjesec sam slagao frendu takav PC (Ryzen 4650G) i ispalo je čak i par Kn jeftinije. Tad njihov bundle je imao samo jedan 8GB keks, pa mi je svakako trebao još jedan.

Uglavnom, za projektni ured, 2D AutoCAD, Office i sl. best-buy, preporod nakon starih i3 sa hard diskovima.

 

9 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Bila je i jedna dobra ponuda nekidan, frend kupio

 

 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice