Ultimativna tema za odabir prijenosnika izdvojena tema

poruka: 36.715
|
čitano: 13.036.756
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
picajzla0707 kaže...
Ma kažem ti, razlike su minimalne jer je to u osnovi malo unaprijeđeni 5600u. Možda u sljedećoj gen, sa zen4, bude većih pomaka po pitanju efikasnosti, a pogotovo igpu perfomansi.
Samo što tu priču slušamo od prvog apu procesora, pa bogzna kakvog napretka nema, barem u igpu perfomansama koje su meni najzanimljivije u apu procesorima

 A to onda ne bu ove godine, pogotovo ne za laptope, tek sljedeće godine izlaze a i onda ćemo vidit kak bu to sve ispalo, uglavnom, nema niš vrijedno spomena kod win laptopa, pogotovo dok pričamo o trajanju baterije..

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
roby27 kaže...

 

hubovi su kod nas uglavnom duplo skuplji, barem je tako bilo kad sam zadnji put gledao. Ovaj usb-c na rj45 je ok cijena kod nas, nisam gledao jer sam navikao da je kod nas dosta skuplje.

 

naravno da je bolje uzeti kod nas, ako je cijena i kvaliteta ok.

 

geronimo4661 kaže...
Neznalica121212 kaže...

Može preporuka Mac-a za programiranje? Gledam možda uzeti 14'' Mac.

Ako planiras maca spajati na eksterni monitor ja bih ti preporucio da uzmes nesto drugo. Ja sam prije tjedan dana uzeo macbook pro 14 i kvaliteta teksta na externom monitoru (imam 24" 1440p monitor )je sranje zbog nacina na koji macos skalira sa svoje retina rezolucije. Uglavnom, nakon pun kurac godina rada na win napokon odlucio prijeci na macboka da si olaskam zivot ali nisam imao pojma da za kvalitetnu sliku ili treba imati njihove monitore ili eventualno Lg Ultrafine ili koristiti dodatne apliakcije tipa betterdisplay da se dobije citak tekst usporediv sa onima na win laptopima.

 

Da me se krivo ne shvati, laptop sam po sebi je fenomenalan ali ovo sa kvalitetom teksta na externom monitoru me bas izbacilo iz takta. 

 

Uglavnom, ja vracam macbooka i uzimam nesto drugo, mozda razer blade 14 ili budem cekao novu huawei matebook14s seriju.

 a joj kolega. 

 

nemoj koristiti mirror opciju, već postavi vanjski monitor kao glavni, a macbook kao "extended" u slučaju da ti zatreba kao dodatna površina i tada će ti slika biti kristalno čista. U protivnom scaliraš macbook rezoluciju na daleko veći monitor i normalno da je sve mutno i loše.

 

Spajam macbook i na jeftini 32" AOC QHD reza i slika je odlična, tekst savršeno čist.

 

Dakle, ne vraćaj mac jer nije do njega već u display opcijama u settingsima podesi ovako kako sam ti napisao i sve će biti kako treba.

11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...

 a joj kolega. 

 

nemoj koristiti mirror opciju, već postavi vanjski monitor kao glavni, a macbook kao "extended" u slučaju da ti zatreba kao dodatna površina i tada će ti slika biti kristalno čista. U protivnom scaliraš macbook rezoluciju na daleko veći monitor i normalno da je sve mutno i loše.

 

Spajam macbook i na jeftini 32" AOC QHD reza i slika je odlična, tekst savršeno čist.

 

Dakle, ne vraćaj mac jer nije do njega već u display opcijama u settingsima podesi ovako kako sam ti napisao i sve će biti kako treba.

 Ma naravno da sam postavio externi monitor kao main display. Njubara jesam kad je Mac u pitanju, ali ne bas tolika Inace, sama slika na monitoru je dobra, tu nemam neke zamjerke a text u izbornicima je takodjer dobar a problemi nastaju u browseru.

 

Evo da vidis kod mene razliku, napravio sam 2 ss ove tvoje poruke, ova prva je sa macbooka a druga je win laptop, samo ne znam da li forum kompresira slike. Primjetit ces na primjer kako je tvoje ime nekako zamuljenije na mac ss a i sve kao da je vise "boldano". Nekome to uopce ne smeta i cak i ne vidi razliku, ali ja nemam bas dobar vid i ta manje ostra slova me jako umaraju, sto si ne mogu priustiti jer radim na kompu. E da, pogrijesio sam u prvom postu, monitor koji trenutno koristim je 24" 1080p, tocnije Dell P2422HE sa kojim sam dosta zadovoljan. Onaj moj monitor ima cca 90 PPI tako da vjerujem da bi text bio ostriji da je monitor 110 PPI sto je taman za ne-retina rezoluciju, sto se skaliranja tice.

 

Ne znam, mozda ima neka solucija koja ne ukljucuje kupovanje novog monitora i koristenje betterdisplay (koji na mom monitoru ne pomaze). Kao sto rekoh, laptop je jeben i fakat mi je zao sto ga moram vratiti ali slika koja daje externom monitoru meni ne pase tj ne pase mi tekst. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.7.2022 23:57 (geronimo4661).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
geronimo4661 kaže...
mzopg kaže...

 a joj kolega. 

 

nemoj koristiti mirror opciju, već postavi vanjski monitor kao glavni, a macbook kao "extended" u slučaju da ti zatreba kao dodatna površina i tada će ti slika biti kristalno čista. U protivnom scaliraš macbook rezoluciju na daleko veći monitor i normalno da je sve mutno i loše.

 

Spajam macbook i na jeftini 32" AOC QHD reza i slika je odlična, tekst savršeno čist.

 

Dakle, ne vraćaj mac jer nije do njega već u display opcijama u settingsima podesi ovako kako sam ti napisao i sve će biti kako treba.

 Ma naravno da sam postavio externi monitor kao main display. Njubara jesam kad je Mac u pitanju, ali ne bas tolika Inace, sama slika na monitoru je dobra, tu nemam neke zamjerke a text u izbornicima je takodjer dobar a problemi nastaju u browseru.

 

Evo da vidis kod mene razliku, napravio sam 2 ss ove tvoje poruke, ova prva je sa macbooka a druga je win laptop, samo ne znam da li forum kompresira slike. Primjetit ces na primjer kako je tvoje ime nekako zamuljenije na mac ss a i sve kao da je vise "boldano". Nekome to uopce ne smeta i cak i ne vidi razliku, ali ja nemam bas dobar vid i ta manje ostra slova me jako umaraju, sto si ne mogu priustiti jer radim na kompu. E da, pogrijesio sam u prvom postu, monitor koji trenutno koristim je 24" 1080p, tocnije Dell P2422HE sa kojim sam dosta zadovoljan. Onaj moj monitor ima cca 90 PPI tako da vjerujem da bi text bio ostriji da je monitor 110 PPI sto je taman za ne-retina rezoluciju, sto se skaliranja tice.

 

Ne znam, mozda ima neka solucija koja ne ukljucuje kupovanje novog monitora i koristenje betterdisplay (koji na mom monitoru ne pomaze). Kao sto rekoh, laptop je jeben i fakat mi je zao sto ga moram vratiti ali slika koja daje externom monitoru meni ne pase tj ne pase mi tekst. 

Nažalost slike ne pomažu previše jer ih forum "sredi".

 

Koji kabel koristiš? Ako možeš probaj HDMI i DisplayPort pa vidi ima li razlike.

 

Možeš i ovo probati:

https://www.macrumors.com/how-to/disable-font-smoothing-in-macos-big-sur/

 

Stavi sliku postavki, system preferences - displays - display settings, čisto da vidimo je li tu sve ok.

 

Isprobam kasnije kod sebe ovaj monitor sa Win laptopom, nije mi sad pri ruci, možda je i kod mene razlika, ali nisam išao za tim.

 

11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...

 

Koji kabel koristiš? Ako možeš probaj HDMI i DisplayPort pa vidi ima li razlike.

 

Možeš i ovo probati:

https://www.macrumors.com/how-to/disable-font-smoothing-in-macos-big-sur/

 

Stavi sliku postavki, system preferences - displays - display settings, čisto da vidimo je li tu sve ok.

 

Isprobam kasnije kod sebe ovaj monitor sa Win laptopom, nije mi sad pri ruci, možda je i kod mene razlika, ali nisam išao za tim.

 

 Sto se tice kabela, probao sam i HDMI i DP i meni osobno DP daje bolju sliku ali ne rijesava taj problem.

 

Ovo sa fontsmoothingom sam isprobao  sa https://www.fontsmoothingadjuster.com/ aplikacijom i donekle pomaze u nekim situacijama, ali zna i odmoci ovisno o tome kakav je tekst i pozadina tako da ni to nije neko rijesenje.

 

Ovaj problem u biti ima jako puno ljudi ali zasto se o tome ne prica toliko nije mi jasno. Da li je zbog toga sto vecina mac korisnika uopce ne koristi externe monitore, svi imaju one preskupe apple monitore, ili jednostavno ne kuze razliku. Uglavnom, ja sam vidio razliku odmah. Jedan veliki reddit topic gdje dosta ljudi ima upravo ovaj problem o kojem ja pricam https://www.reddit.com/r/MacOS/comments/o5i1va/blurry_text_on_your_external_monitor_with_your/ a da se naci jos dosta materijala na netu oko toga.

 

Problem je navodno nastao kad je Apple prije par godina prestao koristiti subpixel antialiasing, tako da ako nemas retina monitor, ne mozes dobiti adekvatnu ostrinu sliku. Postoji par rijesenja:

1. Kupiti Apple monitor koji znamo da nenormalno kostaju

2. Uzeti LG 24MD4KL koji kosta skoro 6k kuna i koji je radjen u suradnji sa Appleom. Ozbiljno sam razmisljao o toj opciji ali onda sam skuzio da ekran reflektiora sve zivo a meni je to jedna od glavnih stvari kad biram monitor.

3. Uzeti neki od monitora sa visim PPI i onda probati poboljsati situaciju sa https://github.com/waydabber/BetterDisplay. Meni nije radilo jer je moj monitor samo full hd.  Koga zanima problematika detaljnije, evo i intervjua sa likom koji je razvio tu aplikaciju https://www.theregister.com/2021/12/03/apple_m1_drivers/

4. Ako se ne zeli korisiti ta aplikacija, onda je solucija uzeti recimo 27" 4k monitor ali da bi bila citka slova, treba skejlat preko GPU sto onda naravno trosi resurse i usporava laptop ali navodno i dalje ne daje slova ostra kao preko win laptopa, ali je vjerojatno bolje od ovoga kako je trenutno kod mene.

 

Kao sto rekoh, nekima je to sve ok i uopce ih ne smeta takva slika, ali mene da. A nazalost neznam nikoga tko ima 27" 4k ili 27" QHD monitor pa da odem isprobati kako izgleda tekst sa monitorima koji imaju veci PPI, da se malo poigram sa betterdisplay i probam nastimati sliku te uzeti novi monitor.

 

edit: Podijelio sam i ss display settings, ako si mislio na to

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2022 16:51 (geronimo4661).
9 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

ekipa, imam problem sa novo kupljenim Lenovo Ideapad 5 Pro laptopom.

 

Naime sve je super i sve 5 osim užasno slabog wifi signala. Naime, kad sam u donjem dijelu kuće di je router sve je ok više manje mada signal nije puno do kraja, ali čim odem van na terasu sa laptopom. Cca 10 metara razlike od routera, više na hvatam wifi signal.

 

Jel netko imao možda slični problem ko ima taj laptop? Dok odem na kat kuće isto sve radi kako spada, ali gore imam pojačivać signala uštekan tako da je valjda zbog toga. Ali znači vani na terasi ne lovim wifi signal. Probali smo sa susjedovim laptopom na moj router i njegov hvata i spaja se bez problema....

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
geronimo4661 kaže...
mzopg kaže...

 

Koji kabel koristiš? Ako možeš probaj HDMI i DisplayPort pa vidi ima li razlike.

 

Možeš i ovo probati:

https://www.macrumors.com/how-to/disable-font-smoothing-in-macos-big-sur/

 

Stavi sliku postavki, system preferences - displays - display settings, čisto da vidimo je li tu sve ok.

 

Isprobam kasnije kod sebe ovaj monitor sa Win laptopom, nije mi sad pri ruci, možda je i kod mene razlika, ali nisam išao za tim.

 

 Sto se tice kabela, probao sam i HDMI i DP i meni osobno DP daje bolju sliku ali ne rijesava taj problem.

 

Ovo sa fontsmoothingom sam isprobao  sa https://www.fontsmoothingadjuster.com/ aplikacijom i donekle pomaze u nekim situacijama, ali zna i odmoci ovisno o tome kakav je tekst i pozadina tako da ni to nije neko rijesenje.

 

Ovaj problem u biti ima jako puno ljudi ali zasto se o tome ne prica toliko nije mi jasno. Da li je zbog toga sto vecina mac korisnika uopce ne koristi externe monitore, svi imaju one preskupe apple monitore, ili jednostavno ne kuze razliku. Uglavnom, ja sam vidio razliku odmah. Jedan veliki reddit topic gdje dosta ljudi ima upravo ovaj problem o kojem ja pricam https://www.reddit.com/r/MacOS/comments/o5i1va/blurry_text_on_your_external_monitor_with_your/ a da se naci jos dosta materijala na netu oko toga.

 

Problem je navodno nastao kad je Apple prije par godina prestao koristiti subpixel antialiasing, tako da ako nemas retina monitor, ne mozes dobiti adekvatnu ostrinu sliku. Postoji par rijesenja:

1. Kupiti Apple monitor koji znamo da nenormalno kostaju

2. Uzeti LG 24MD4KL koji kosta skoro 6k kuna i koji je radjen u suradnji sa Appleom. Ozbiljno sam razmisljao o toj opciji ali onda sam skuzio da ekran reflektiora sve zivo a meni je to jedna od glavnih stvari kad biram monitor.

3. Uzeti neki od monitora sa visim PPI i onda probati poboljsati situaciju sa https://github.com/waydabber/BetterDisplay. Meni nije radilo jer je moj monitor samo full hd.  Koga zanima problematika detaljnije, evo i intervjua sa likom koji je razvio tu aplikaciju https://www.theregister.com/2021/12/03/apple_m1_drivers/

4. Ako se ne zeli korisiti ta aplikacija, onda je solucija uzeti recimo 27" 4k monitor ali da bi bila citka slova, treba skejlat preko GPU sto onda naravno trosi resurse i usporava laptop ali navodno i dalje ne daje slova ostra kao preko win laptopa, ali je vjerojatno bolje od ovoga kako je trenutno kod mene.

 

Kao sto rekoh, nekima je to sve ok i uopce ih ne smeta takva slika, ali mene da. A nazalost neznam nikoga tko ima 27" 4k ili 27" QHD monitor pa da odem isprobati kako izgleda tekst sa monitorima koji imaju veci PPI, da se malo poigram sa betterdisplay i probam nastimati sliku te uzeti novi monitor.

 

edit: Podijelio sam i ss display settings, ako si mislio na to

 

Nisam i dalje siguran koji dio ti smatraš problemom.

 

Osobno koristim macbook na externim monitorima i to sa različitim monitorima ovisno o lokaciji, od jeftinih modela poput ovog na kojem sad ovo gledam AOC 32" oko 91 dpi, do visoko kvalitetnih monitora sa 160+ dpi i nikada nisam primijetio ovaj problem, odnosno nekako mi je bilo logično da će na ovom sa manje dpi stvari biti nešto manje oštre, ali nije to nekakva drastična razlika.

 

Mogu prvom prilikom napraviti test i spremiti slike sa mbp + 91 dpi monitor i mpb + 160+ dpi monitor.

Isto tako mogu napraviti test sa windows laptopom i tim istim monitorima, ako će ti to pomoći uvjeriti se u razliku u prikazu.

 

Evo ti sad za početak jedan test, znači mbp chrome browser, i mbp (win remote) i chrome browser, kao što vidiš razlika je u tome kako same aplikacije renderiraju sadržaj i nema veze sa mbp laptopom. Na jednom je upravo kako si pisao sve više bold, dok je na windowsima sve tanje i automatski oštrije. Je li to taj problem?

 

Probaj u settingsima staviti "scaled" i zatim odaberi maksimalnu nativnu rezoluciju koju tvoj monitor podržava. Vjerojatno si to već probao, ali ako nisi probaj, meni je tako podešeno.

 

EDIT: link na original screenshot jer forum slike komprimira do boli https://ibb.co/KV6STYk

MacOS+lijevo+/+Win10+desno MacOS+lijevo+/+Win10+desno
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2022 18:10 (mzopg).
11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...

Nisam i dalje siguran koji dio ti smatraš problemom.

 

 

Osobno koristim macbook na externim monitorima i to sa različitim monitorima ovisno o lokaciji, od jeftinih modela poput ovog na kojem sad ovo gledam AOC 32" oko 91 dpi, do visoko kvalitetnih monitora sa 160+ dpi i nikada nisam primijetio ovaj problem, odnosno nekako mi je bilo logično da će na ovom sa manje dpi stvari biti nešto manje oštre, ali nije to nekakva drastična razlika.

 

Mogu prvom prilikom napraviti test i spremiti slike sa mbp + 91 dpi monitor i mpb + 160+ dpi monitor.

Isto tako mogu napraviti test sa windows laptopom i tim istim monitorima, ako će ti to pomoći uvjeriti se u razliku u prikazu.

 

Evo ti sad za početak jedan test, znači mbp chrome browser, i mbp (win remote) i chrome browser, kao što vidiš razlika je u tome kako same aplikacije renderiraju sadržaj i nema veze sa mbp laptopom. Na jednom je upravo kako si pisao sve više bold, dok je na windowsima sve tanje i automatski oštrije. Je li to taj problem?

 

Probaj u settingsima staviti "scaled" i zatim odaberi maksimalnu nativnu rezoluciju koju tvoj monitor podržava. Vjerojatno si to već probao, ali ako nisi probaj, meni je tako podešeno.

 

EDIT: link na original screenshot jer forum slike komprimira do boli https://ibb.co/KV6STYk

 Pa moj glavni problem je sto slika na monitoru nije ostra kao kad je spojen na win laptop. Sto se tice ovog testa, ocito je da je slika na lijevo sa macbooka. Sto se tice bold, jedan od razloga je sto je u Macbooku po defaultu ukljucen font smoothing koji onda slova cini debljim. To se da iskljuciti jedino uz aplikaciju kao sto je https://www.fontsmoothingadjuster.com/, ali ni to nije pravo rijesenje. Kad dodas taj bold + manjak ostrine, dobijes zamuljani tekst koji meni umara oci. To naravno nije problem kad gledam na ekranu od laptopa jer je PPI jako visok pa onda ni nema tog zamuljanog teksta. I da, pls ako ti nije tesko napravi test sa tim monitorom sa 91 PPI i 160 PPI (pretpostavljam da je to 27" 4k?) i da li usporava rad jer ces vjerojatno morati skalirati da tekst bude citljiv.

 

Nije da ista od ovoga izmisljam, samo je bitno da li nekome smeta takva manje ostra slika ili ne. Imam jednog kolegu  koji ima macbook air spojen na monitor sa 80 PPI (neki 34" Ultrawide) i njemu je to sve ok i uopce ne kuzi razliku, a meni ovo moje uzasno umara oci. Ja bi najradije zadrzao ovaj laptop jer realno za ove novce ni jedan win laptop mu ne moze konkurirati tako da ako ga se rijesim, neznam ni sam sta bi uzeo. Mogu samo ici na gore.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2022 19:13 (geronimo4661).
16 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
geronimo4661 kaže...
mzopg kaže...

Nisam i dalje siguran koji dio ti smatraš problemom.

 

 

Osobno koristim macbook na externim monitorima i to sa različitim monitorima ovisno o lokaciji, od jeftinih modela poput ovog na kojem sad ovo gledam AOC 32" oko 91 dpi, do visoko kvalitetnih monitora sa 160+ dpi i nikada nisam primijetio ovaj problem, odnosno nekako mi je bilo logično da će na ovom sa manje dpi stvari biti nešto manje oštre, ali nije to nekakva drastična razlika.

 

Mogu prvom prilikom napraviti test i spremiti slike sa mbp + 91 dpi monitor i mpb + 160+ dpi monitor.

Isto tako mogu napraviti test sa windows laptopom i tim istim monitorima, ako će ti to pomoći uvjeriti se u razliku u prikazu.

 

Evo ti sad za početak jedan test, znači mbp chrome browser, i mbp (win remote) i chrome browser, kao što vidiš razlika je u tome kako same aplikacije renderiraju sadržaj i nema veze sa mbp laptopom. Na jednom je upravo kako si pisao sve više bold, dok je na windowsima sve tanje i automatski oštrije. Je li to taj problem?

 

Probaj u settingsima staviti "scaled" i zatim odaberi maksimalnu nativnu rezoluciju koju tvoj monitor podržava. Vjerojatno si to već probao, ali ako nisi probaj, meni je tako podešeno.

 

EDIT: link na original screenshot jer forum slike komprimira do boli https://ibb.co/KV6STYk

 Pa moj glavni problem je sto slika na monitoru nije ostra kao kad je spojen na win laptop. Sto se tice ovog testa, ocito je da je slika na lijevo sa macbooka. Sto se tice bold, jedan od razloga je sto je u Macbooku po defaultu ukljucen font smoothing koji onda slova cini debljim. To se da iskljuciti jedino uz aplikaciju kao sto je https://www.fontsmoothingadjuster.com/, ali ni to nije pravo rijesenje. Kad dodas taj bold + manjak ostrine, dobijes zamuljani tekst koji meni umara oci. To naravno nije problem kad gledam na ekranu od laptopa jer je PPI jako visok pa onda ni nema tog zamuljanog teksta. I da, pls ako ti nije tesko napravi test sa tim monitorom sa 91 PPI i 160 PPI (pretpostavljam da je to 27" 4k?) i da li usporava rad jer ces vjerojatno morati skalirati da tekst bude citljiv.

 

Nije da ista od ovoga izmisljam, samo je bitno da li nekome smeta takva manje ostra slika ili ne. Imam jednog kolegu  koji ima macbook air spojen na monitor sa 80 PPI (neki 34" Ultrawide) i njemu je to sve ok i uopce ne kuzi razliku, a meni ovo moje uzasno umara oci. Ja bi najradije zadrzao ovaj laptop jer realno za ove novce ni jedan win laptop mu ne moze konkurirati tako da ako ga se rijesim, neznam ni sam sta bi uzeo. Mogu samo ici na gore.

 

 

Bolje zadrži taj mac kojeg imaš, potonji nema konkurenciju, a bome nit u klasi MBA koji je jeftiniji od ovog kojeg imaš

11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
zvonac kaže...
geronimo4661 kaže...

 

Bolje zadrži taj mac kojeg imaš, potonji nema konkurenciju, a bome nit u klasi MBA koji je jeftiniji od ovog kojeg imaš

 Ma svjestan sam ja toga da je to jedan od najboljih laptopa na trzistu (cak mi je i OS super a to sam mislio da ce mi biti najveci problem) i zato sam bas popizdio oko ove situacije, ali djaba to sve kad mi se oci nakon 2-3 sata rada na mbp preporode kad prebacim monitor na acera. Ono doslovno se tjeram korisiti mbp zbog toga.

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2022 19:34 (geronimo4661).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
geronimo4661 kaže...

 Pa moj glavni problem je sto slika na monitoru nije ostra kao kad je spojen na win laptop. Sto se tice ovog testa, ocito je da je slika na lijevo sa macbooka. Sto se tice bold, jedan od razloga je sto je u Macbooku po defaultu ukljucen font smoothing koji onda slova cini debljim. To se da iskljuciti jedino uz aplikaciju kao sto je https://www.fontsmoothingadjuster.com/, ali ni to nije pravo rijesenje. Kad dodas taj bold + manjak ostrine, dobijes zamuljani tekst koji meni umara oci. To naravno nije problem kad gledam na ekranu od laptopa jer je PPI jako visok pa onda ni nema tog zamuljanog teksta. I da, pls ako ti nije tesko napravi test sa tim monitorom sa 91 PPI i 160 PPI (pretpostavljam da je to 27" 4k?) i da li usporava rad jer ces vjerojatno morati skalirati da tekst bude citljiv.

 

Nije da ista od ovoga izmisljam, samo je bitno da li nekome smeta takva manje ostra slika ili ne. Imam jednog kolegu  koji ima macbook air spojen na monitor sa 80 PPI (neki 34" Ultrawide) i njemu je to sve ok i uopce ne kuzi razliku, a meni ovo moje uzasno umara oci. Ja bi najradije zadrzao ovaj laptop jer realno za ove novce ni jedan win laptop mu ne moze konkurirati tako da ako ga se rijesim, neznam ni sam sta bi uzeo. Mogu samo ici na gore.

 

 Bojim se da spadaš u onaj mali postotak korisnika kojima ovo stvara problem, je li to zato što imaš super vidi ili lošiji vid ne bi znao.

Gledam sad sliku direkt na laptopu i onu koju daje na vanjski monitor i baš kad se približim naravno da se vidi razlika jer laptop display ima daleko viši PPI (230 MBP vs 90 monitor), ali stvar je u tome da meni to jednostavno ne smeta, a gledam u taj monitor po cijeli dan.

 

Napravim test na 27" QHD i 4k monitorima pa stavim rezultate, samo će mi trebati malo vremena jer sam trenutno na putu i nisu mi pri ruci.

 

Ne mislim da izmišljaš već si jednostavno osjetljiviji na oštrinu teksta.

 

 

11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...

 

 Bojim se da spadaš u onaj mali postotak korisnika kojima ovo stvara problem, je li to zato što imaš super vidi ili lošiji vid ne bi znao.

Gledam sad sliku direkt na laptopu i onu koju daje na vanjski monitor i baš kad se približim naravno da se vidi razlika jer laptop display ima daleko viši PPI (230 MBP vs 90 monitor), ali stvar je u tome da meni to jednostavno ne smeta, a gledam u taj monitor po cijeli dan.

 

Napravim test na 27" QHD i 4k monitorima pa stavim rezultate, samo će mi trebati malo vremena jer sam trenutno na putu i nisu mi pri ruci.

 

Ne mislim da izmišljaš već si jednostavno osjetljiviji na oštrinu teksta.

 

 

 Nemam dobar vid i vjerojatno je bas to razlog da mi toliko smeta. Uglavnom hvala za trud, javi se ako ikad navratis do Atene pa te odvedem na gyros i pivo.

 

Ja isto razmisljam mozda odnijeti mac u neki veci ducan sa dobrim izborom monitora pa ga tamo probati testirati, ali ako ga slucajno imalo ostetim ( a poznat sam po tome sto ne pazim previse na hardware) , bit ce problema oko refunda ako budem na kraju morao ici na tu opciju. Dodatan problem je sto mislim da mi bas tamo ne bi dali da probam sa BetterDisplay otkljucati HiDPI opciju na nekom 24" 1440p monitoru jer mi iskreno ta velicina monitora najvise pase a nekako mi je supacki uzimati jos i monitor pa ako ne pase traziti refund i za to.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.7.2022 18:33 (geronimo4661).
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
EricCartman kaže...

Stigli povoljniji Alder Lakeovi, navali narode!

Asus Zenbook OLED I5-1240P

 

Puno jači i štedljiviji proc od prethodne generacije 11:

 - 4p jezgre 11. gen

   naspram

 - 4p+8e jezgri 12. gen

 

Ovaj je ipak Zenbook dakle 9300kn, dostupan mjesec dana nakon narudžbe. Frend naručio po preporuci. Tražio je laptop za dugu službu. Nadam se da neće brzo riknut nešto.

 

A za koji mjesec stižu i još povoljniji za raju. Core i3 2p+4e i ostali, puno bolja opcija uskoro će biti jedan pentium sa 1 jakom jezgrom i 4 slabe, nego stari pentium sa samo 4 slabe. Vjv za slične novce.

 

Jedina mana kod te big.LITTLE arhitekture je što nisu odmah išli na laptope, gdje i pokazuje najveće benefite, nego na desktope, pa čekamo svi s mobilnim željama....

 O majku mu, ovaj novi model laptopa naručen 4.5. mu još uvijek nije stigao, u kontejneru je još, a prošlo preko 2 mjeseca. 

14 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Stric_Jura kaže...

 Kako u čemu. Ovisi što radiš s njime.

14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

ovisi o dobavljivosti koja je nepostojeća za onaj gore, ali AMD je tu...

Ju je je? Je ju je!
4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Stric_Jura kaže...

ovisi o dobavljivosti koja je nepostojeća za onaj gore, ali AMD je tu...

 E, pa sad, to je sasvim druga priča u odnosu na rečenicu koju si napisao u prethodnoj poruci.

 

Je, teško je dobavljivo ali nije nemoguće. Još jedna teška godina.

10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mzopg kaže...

 

 

 Za ono što si nabrojao ti ne treba laptop od 9000kn. Uz to većina tih laptopa do 4000kn koji imaju IPS nisu puno bolji od TN panela, imao sam neke od tih modela i to je uglavnom jako loš IPS display.

 

Napravi si uslugu i uzmi ovaj model, imaš ga sad na akciji za 3200kn. Dobiti ćeš odličan IPS display, moderan dizajn (onaj Dell koji si stavio izgleda kao kanta prema ovome), odlična tipkovnica i touchpad, original Win10, solidni zvučnici, dobra autonomija, kompaktan i lagan uređaj, kvalitetna izrada i kućište od Alu-Mg legure.

 

Za te novce možeš naći jedino uređaj koji ima nešto jači procesor, ali mu je zato sve ostalo daleko lošije. Ovaj ima solidan N5100 4/4 koji bez problema vrti kodi 4k, surfanje sa hrpom tabova, torrente, office programe i ostalo što si spomenuo. 8GB je za sada dovoljno, ali mislim da se može nadograditi na 16GB, treba provjeriti, ali vidim da ima modela sa 12GB i 16GB. N5100 podržava 16GB u dual channelu.

 

https://www.abrakadabra.com/Katalog-Racunala-i-periferija-Prijenosna-i-tablet-racunala/GemiBook-Pro-14%22/p/K00IWEO

 

Ako želiš proći još jeftinije možeš ga naručiti direktno iz Chuwi trgovine, onda te dođe 2300kn što je smiješno. Vjeruj mi kad vidiš taj laptop nećeš moći vjerovati da si ga platio 2300kn. Garancija kod nas je 24mj. kod njih direktno je 12mj.

https://store.chuwi.com/products/gemibook-pro

 Ovo vjerujem da je dobro dobar laptop, kod nas skuplji za 1000 kuna, no ako se naručuje direktno iz Kine kako znati da će biti sve na engleskom ne vidim nigdje za odabrati opcije, čitam u linku na store u komentarima da su neki imali problema sa key pad..

Tako sam naručio auto kameru na kineskom neupotrebljiva ne radi u eu, zajebo se pa sam skeptičan za naručivanje iz kine.

Plus još carina pdv jer je preko 150 eura, jel.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2022 17:23 (boatenga).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
boatenga kaže...
mzopg kaže...

 

 

 Za ono što si nabrojao ti ne treba laptop od 9000kn. Uz to većina tih laptopa do 4000kn koji imaju IPS nisu puno bolji od TN panela, imao sam neke od tih modela i to je uglavnom jako loš IPS display.

 

Napravi si uslugu i uzmi ovaj model, imaš ga sad na akciji za 3200kn. Dobiti ćeš odličan IPS display, moderan dizajn (onaj Dell koji si stavio izgleda kao kanta prema ovome), odlična tipkovnica i touchpad, original Win10, solidni zvučnici, dobra autonomija, kompaktan i lagan uređaj, kvalitetna izrada i kućište od Alu-Mg legure.

 

Za te novce možeš naći jedino uređaj koji ima nešto jači procesor, ali mu je zato sve ostalo daleko lošije. Ovaj ima solidan N5100 4/4 koji bez problema vrti kodi 4k, surfanje sa hrpom tabova, torrente, office programe i ostalo što si spomenuo. 8GB je za sada dovoljno, ali mislim da se može nadograditi na 16GB, treba provjeriti, ali vidim da ima modela sa 12GB i 16GB. N5100 podržava 16GB u dual channelu.

 

https://www.abrakadabra.com/Katalog-Racunala-i-periferija-Prijenosna-i-tablet-racunala/GemiBook-Pro-14%22/p/K00IWEO

 

Ako želiš proći još jeftinije možeš ga naručiti direktno iz Chuwi trgovine, onda te dođe 2300kn što je smiješno. Vjeruj mi kad vidiš taj laptop nećeš moći vjerovati da si ga platio 2300kn. Garancija kod nas je 24mj. kod njih direktno je 12mj.

https://store.chuwi.com/products/gemibook-pro

 Ovo vjerujem da je dobro dobar laptop, kod nas skuplji za 1000 kuna, no ako se naručuje direktno iz Kine kako znati da će biti sve na engleskom ne vidim nigdje za odabrati opcije, čitam u linku na store u komentarima da su neki imali problema sa key pad..

Tako sam naručio auto kameru na kineskom neupotrebljiva ne radi u eu, zajebo se pa sam skeptičan za naručivanje iz kine.

Plus još carina pdv jer je preko 150 eura, jel.

Imaju servis i shop u Španjolskoj i od tamo šalju za cijelu EU. Nema carine i PDVa jer šalju iz druge EU države (Španjolska).

 

Razlike između ovog koji kupiš kod nas i tog iz Španjolske:

- kupljen kod nas bi trebao imati HR tipkovnicu, dok će model iz Španjolske imati klasičnu US tipkovnicu. Za stotinjak kuna imaš kod nas firme koje odrade graviranje naših znakova, lasersko graviranje, rezultat kao tvorničko, već su to testirale kolege s foruma. Naravno ako ti ne smeta US tipkovnica onda nema potrebe za graviranjem.

- naši daju 2 godine garancije, dok Chuwi store daje 1 godinu garancije, ako se nešto pokvari ili ne radi ok šalješ ga nazad u Španjolsku, ne u Kinu.

 

Drugo bi sve trebalo biti isto.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2022 17:49 (mzopg).
11 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Kako vam se cini ova ponuda za Huawei Matebook 16s koji bi trebao izaci za tjedan dana? Gledam malo alternative za onaj nesretni MBP, a nisam siguran da mi se da cekati jesen i 14s koji bi vise pasao. Gledao sam i dell xps 9520 ali mi se cini da to ne vrijedi tih para.

https://www.amazon.de/-/en/MateBook-i7-12700H-Processor-Display-Fingerprint/dp/B0B321TVTT/ref=sr_1_3?crid=1ULLKP8EEHGFS&keywords=huawei+matebook+16s&qid=1657212328&sprefix=huawei+matebook+16s%2Caps%2C132&sr=8-3

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2022 18:51 (geronimo4661).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
geronimo4661 kaže...

Kako vam se cini ova ponuda za Huawei Matebook 16s koji bi trebao izaci za tjedan dana? Gledam malo alternative za onaj nesretni MBP, a nisam siguran da mi se da cekati jesen i 14s koji bi vise pasao. Gledao sam i dell xps 9520 ali mi se cini da to ne vrijedi tih para.

https://www.amazon.de/-/en/MateBook-i7-12700H-Processor-Display-Fingerprint/dp/B0B321TVTT/ref=sr_1_3?crid=1ULLKP8EEHGFS&keywords=huawei+matebook+16s&qid=1657212328&sprefix=huawei+matebook+16s%2Caps%2C132&sr=8-3

 Prekrasan laptop,top stil i izrada,Dellov XPS 9520 isto tako,prelijep.Ako baš mora biti IPS touch ekran ok ali ako ne jesi li možda gledao Asusov Vivobook 16x pro OLED sa Ryzen 7 5800H ili R9 5900Hx procesorom.

 Stotinjak eura skuplji od Matebook-a,nije neka ljepota izvana kao ova dva prethodna ali ima savršenstvo od ekrana,vjeruj mi,i bateriju koja traje i traje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2022 22:06 (ghibli7).
14 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav,

 

Bratić by trebao svoj baby's first gaming laptop s tim da kvaka je buđet od 2000 do max 3000kn. Sumnjam da će ikakve rekorde obarati po pitanju performansi na tom buđetu, ali ako netko ima neku preporuku za nešto isplativo, unutar buđeta, pomagajte.

Well that was pretty fu*kin ninja
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Da zanimljiva je ta marža domačih selera jedan kupiš sebi još pola istog njima. za chuwi laptop

samo malo šale

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
boatenga kaže...

Da zanimljiva je ta marža domačih selera jedan kupiš sebi još pola istog njima. za chuwi laptop

samo malo šale

 Kod nas na tržištu malo je potpuno novih modela, stižu na kapaljku i ti modeli koštaju jako puno i samim tim baš se neće prodavati masovno. Tako da je pravo čudo naletjeti na neku povoljnu cijenu i biti u cijelosti zadovoljan konfiguracijom.

3 godine
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav, tražim novi poslovni laptop i treba mi pomoć, mogu potrošiti do cca 2000 eura.

Htio bih da je veličina 15'' ili više uz relativno solidnu bateriju, ali da je lagan i da ga mogu bez problema nositi u ruksaku po terenu. Budući da uglavnom koristim samo uredske aplikacije preferirao bih nešto viši ekran, a važno mi je da je računalo ergonomski dobro oblikovano i pouzdano. Strani portali preporučuju Dell XPS 15 kao univerzalni business laptop, ali taj ne mogu kod nas naći ispod 20k kuna, što je suludo za računalo na kojem se neću igrati i na kojem ću eventualno prekodirati neki video. Pa eto, hvala na konkretnim prijedlozima.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.7.2022 4:24 (mozuhin).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

bježi od XPS-ova, to su SRANJA...

 

svaki standardni Dell Latitude s 13,3" ekranom je bar dvaput jeftiniji i nemjerljivo bolji jer te neće ostaviti na cjedilu...

 

kod nas top menađerčad je kao i svugdje nejaka i moraju imati XPSove jer su laganiji od standardnih 13.3 laptopa (vezani smo za Dell) - od 6 - 5 je crklo....

Ju je je? Je ju je!
4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Stric_Jura kaže...

bježi od XPS-ova, to su SRANJA...

 

svaki standardni Dell Latitude s 13,3" ekranom je bar dvaput jeftiniji i nemjerljivo bolji jer te neće ostaviti na cjedilu...

 

kod nas top menađerčad je kao i svugdje nejaka i moraju imati XPSove jer su laganiji od standardnih 13.3 laptopa (vezani smo za Dell) - od 6 - 5 je crklo....

 XPS nekada nije bio s*anje. Trošio sam jednog punih 7 godina (na poslu). Gotovo neuništiv. Ipak se nakon 7 godina raubanja potrošio i zastario.

 

Kako je sada, ne znam, XPS mi danas nije niti među željama, ali pratim najnovije modele.

 

4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mozuhin kaže...

Pozdrav, tražim novi poslovni laptop i treba mi pomoć, mogu potrošiti do cca 2000 eura.

Htio bih da je veličina 15'' ili više uz relativno solidnu bateriju, ali da je lagan i da ga mogu bez problema nositi u ruksaku po terenu. Budući da uglavnom koristim samo uredske aplikacije preferirao bih nešto viši ekran, a važno mi je da je računalo ergonomski dobro oblikovano i pouzdano. Strani portali preporučuju Dell XPS 15 kao univerzalni business laptop, ali taj ne mogu kod nas naći ispod 20k kuna, što je suludo za računalo na kojem se neću igrati i na kojem ću eventualno prekodirati neki video. Pa eto, hvala na konkretnim prijedlozima.

 Gledaj Asuse, Acere (14", neki možda i 15")... Lenovo X1 neke novije generacije (9. ili najnovije 10.) nećeš naći jeftino jer su cijene kod nas sulude za takve modele. Konkretni modeli ovise o tvojim preferencijama. Imaš i Youtube recenzije, pa pogledaj i njih, nakon što suziš izbor na 2-3 modela. I gledaj da imaju što duže jamstvo.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
mozuhin kaže...

Pozdrav, tražim novi poslovni laptop i treba mi pomoć, mogu potrošiti do cca 2000 eura.

Htio bih da je veličina 15'' ili više uz relativno solidnu bateriju, ali da je lagan i da ga mogu bez problema nositi u ruksaku po terenu. Budući da uglavnom koristim samo uredske aplikacije preferirao bih nešto viši ekran, a važno mi je da je računalo ergonomski dobro oblikovano i pouzdano. Strani portali preporučuju Dell XPS 15 kao univerzalni business laptop, ali taj ne mogu kod nas naći ispod 20k kuna, što je suludo za računalo na kojem se neću igrati i na kojem ću eventualno prekodirati neki video. Pa eto, hvala na konkretnim prijedlozima.

LG Gram, jako lagan sa odličnom baterijom i više nego dovoljno snage za tvoje potrebe. Imaš modele od 14" do 17"

 

https://www.lg.com/us/laptops

 

Cijene kod nas idu od 10.000kn pa na više.

 

Primjer, 17" model, težak samo 1.35kg, sa baterijom koja traje do 19h.

https://egarner.hr/shop/cijena/lg-gram-17z90p-g.aa66g-17-wqxga-ips-intel-i5-1135g7-16gb-ram-512gb-ssd-windows-11

15 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav, 

 

trenutno imam Lenovo Thinkpad X1 Carbon 7th gen, i5, 16gb ram i gledam uzet nešto jače. Koristim ga za programiranje (phpstorm, docker) na 2 eksterna ekrana. Prvi ekran je dell 2k 27", a drugi xiaomi 34" ultrawide. 

 

Imam i treći 27" dell FHD ekran koji bi volio spojiti ali ne uspijevam. Dok je spojen na 2 ekrana ne radi najglađe, tako da i da uspijem spojiti 3. vjerojatno bi sve bilo dosta usporeno. Trenutno sam na Ubuntu, koristio sam i Windows, a nebi mi bio problem prebaciti se na Mac OS ako dođe do toga.

 

Nisam pametan šta uzeti za 7-8-9k, ima dobrih Lenovo Legion i ostalih sličnih laptopa, jedino šta su glomazni i teški što mi se ne sviđa baš. Onda postoji Air M1, mozda nebi bilo los izbor, ali mi se cini da ima problema sa spajanjem i 2 ekrana, tako da pretpostavljam da je spojiti 3 ekrana nemoguca misija? Uz to ne podrzava daisy chaining, ima manje portova itd. Ima mozda neko rjesenje za spojiti 2-3 ekrana na Air ili neku drugu preporuku za laptop? Ako je uopce moguce, kako bi se Air nosio s 2 ekrana?

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice